Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. m Ruwe handen No 66 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 52o .ïaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Hoe men Burgemeester wordt. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste J31ad. De burgeroorlog in Spanje. Met ongekende verbittering wordt de bloedige strijd om Ma drid voortgezet en tot een be slissing is het nog steeds niet gekomen. Beide partijen melden vorderingen of voordeelen die behaald zijn, doch men doet goed aan diemededeelingen niet te veel waarde of beteek^nis te hechten, daar deze berichten nu al eenige weken de wereld worden ingezon den en steeds doen voorkomen, of de inname van de hoofdstad nog slechts een kwestie van enkele uren is. Als zeker mag echter wel worden aangenomen, dat er veel bloed vergoten wordt en het schoone Madrid zoo lang zamerhand hetzelfde lot ondergaat als de Belgische en Fransche steden tijdens den wereldoorlog. Er gaat bijna geen dag voorbij, of hevige luchtbombardementen zaaien dood en verschrikking over de zwaar beproefde stad, waar het leven voor de bewoners met den dag ondraaglijker wordt. Dreigt er geen gevaar uit de lucht, da.i dreunt op den beganen grond het kanon en ratelt het mitrailleurvuur door de straten. De gevechten concentreeren zich voornamelijk in deNoordwestelijke universiteits- wijk, die thans reeds sedert een week het terrein is van een ver bitterden slag. Het merkwaardige van dezen strijd is, dat het geen der beide partijen bij de jongste gevechten gelukt is, zich in de oorspronke lijke stellingen te handhaven en de posities, die aan beide kanten moesten worden prijsgegeven, te heroveren. Wel een bewijs, dat beide partijen elkaar eiken duim breed gronds met groote verbitte ring betwisten. Al het levend en ander krijgsmateriaal, waarover men beschikt, wordt in den strijd betrokken en zelfs vrouwen, kin deren en grijsaards nemen er aan deel. Men mag zich afvragen, wat het einde van al die verschrikkingen zal zijn, nu het eens zoo trotsche en machtige Spanje door den burgerkrijg vaneen wordt ge scheurd. Een oorlogscoirespondent, die eenigen tijd bij de strijdende partijen in Madrid heeft vertoefd, geeft van den wederzijdschen toe stand aldaar het volgende relaas: Het wintert thans in Madrid. Plotseling is het weer omgeslagen en een ijzige wind blaast door de straten der gehavende stad. Onder den egaal grijzen hemel, die in de bergen nieuwen sneeuw val verwachten doet, duurt de uittocht uit de hoofdstad voort lange rijen donkere gestalten tegen de vale winterlucht, vrouwen en grijsaards, die na dagen en nachten van bange spanning en ontbering, thans besloten hebben de geteis terde stad voorgoed te verlaten en een nieuwe woonstee te zoeken. Velen hunner hebben als gevolg van de voortdurende bombarde menten reeds eenige malen moeten verhuizen Anderen weer zijn na zulk een- luchtaanval hardnekkig teruggekeerd in hun oude wonin gen,- wanneer deze althans nog eenigermate bewoonbaar bleken. En dat begrip „bewoonbaar" is voor tal van Madrilenen een rek baar begrip geworden in de laatste dagenzij zitten niet zelden in huizen, die als gevolg van den granatenregenderafgeloopen week niet slechts verstoken zijn van een laatsten zweem van huiselijk gerief maar waarin men vaak zelfs geen venster meer aantreft om storm, koude en mist te weren. Door die holle venstergaten zien zij uit op de ruïnes, die soms aan de resten van Grieksche tempels doen denken, al missen zij de grootheid er van en de herinnering aan een glorieus verleden. In de ontruimde wijken aan den buiten kant liggen de straten verlaten het eenige gerucht, dat er door dringt is het doffe gebulder van het geschut ot het eensklaps fel- opklinkende geratel van mitrail leur- en geweervuur, wanneer de strijd zich plotseling tot vlak in de nabijheid verplaatst heeft. De gure wind, die over Castilië komt aansnerpen, blaast er binnen strijkt overhel gebaisten plaveisel, over granaattrechters, waarin zich het drabbige water van de regens der afgeloopen dagen verzameld heeft en langs ontwortelde hoo rnen. In de bewoonde wijken hebben de ploegen straatvegers handen vol werk. Zij ruimen het puin weg en soms zijn de scherven der gebarsten en verbrijzelde venster ruiten in een straat zoo talrijk, dat men het vernielde vensterglas op hoopen veegt, waar het glin stert als bevroren sneeuw na den storm. Vol gerucht en bedrijvigheid zijn die wijken thans. Men pro fiteert dankbaar van het feit, dat de nationalistische luchtmacht door het slechte weer tot werk loosheid gedoemd is en men her stelt wat nog hersteld kan worden. Doch de laaghangende wolken bij het vallen van den avond hebben de vrees van de Madri lenen voor hernieuwde luchtraids niet kunnen wegnemen. En toen de duisternis zich over de stad legde, begaven zij zich weer naar de kelders, de tunnels van den ondergrondsche en de andere schuilplaatsen, die in de afgeloo pen week tot dekking hadden ge diend voor de neergeworpen pro jectielen. Duizenden begaven zich voor het eerst naar het Oostelijk stads deel dat volgens Franco bij de komende aanvallen geëerbie digd zal worden als gevechtsvrije zone. Daar waren matrassen, bedden en stoelen te krijgen, maar de prijzen zijn hoog. Er zijn enkele stadswijken, waar de levensmtddelenvoorraad van dien aard is, dat de restaurants een paar uur geopend konden worden. Het aantal trams, dat nog rijdt, is echter zeer gering. Op de Puerta del Sol en in de zakenwijk ligt het verkeer nog geheel stil, evenals op nog enkele andere groote verkeerspunten. Vreedzaam of mot geweld De Britsche minister van finan ciën, Neville Chamberlain, heeft een rede gehouden, waarin hij zeide, dat zonder de Vereenigde Staten, Duitschland en Japan en zonder de actieve medewerking van Italië, de Volkenbond niet meer in staat is den wereldvrede te handhaven. De terugkeer van de groote naties moet vergemak kelijkt worden door er op te wij zen, dat de Bond niet voorbestemd is voor altijd alles in den tegen- woordigen toestand te laten. Er zijn middelen, waardoor ge rechtvaardigde grieven, voort vloeiende uit den tegenwoordigen toestand, besproken kunnen wor den en op vreedzame wijze kun nen worden opgeheven. Indien dat niet langs vreedzamen weg kan geschieden, dan moeten wij verwachten, dat het met geweld geschiedt. Duitsche duikboot gezonken. Vrijdagmorgen is de Duitsche duikboot O 18 gedurende een lanceer-oefening in de bocht van Lübeck tengevolge van een bot sing gezonken. Van de beman ning, die uit 20 menschen bestond, konden er twaalf gered worden. Geen der geredden bevindt zich in levensgevaar. Acht man wor den dus vermist en men moet hen als verloren beschouwen. Terschlilende berichten. Langs de Oostkust van En geland heeft een hevige storm gewoed en de reddingsbooten van Cromer en Winterton zijn vijf maal uitgevaren om in nood ver- keerende kustvaartuigen en vis- schersschepen te assisteeren. Het is hun gelukt de 10 man van een treiter, die bij Yarmouth op het strand was geworpen, met lijnen te redden, maar een andere treiter is aan de kust van East Anglian in tweeën gebroken en met 9 op varenden gezonken. Aan boord bevonden zich een vader met 3 en een andere met 2 zoons. De Lord Mayor van Yarmouth heeft een inschrijving voor de nagelaten betrekkingen geopend. Aan de grens bij Ferney is een automobiel aangehouden, waarin twee passagiers waren gezeten. De douaniers stelden een nauwkeurig onderzoek in en vonden in den reserveband een goudstaaf ter waarde van 270 000 franken. De bedoeling was deze staaf, die voorzien was van het stempel der Fransche bank, te Genève te verkoopen. De auto is in beslag genomen, de passa giers zijn gearresteerd. Tengevolge van een ont ploffing zijn te Newcastle twee huizen vrijwel geheel ingestort. De kracht van de ontploffing was zoo groot, dat een voorbij rijdende motorrijder met fiets en al de lucht in werd geslingerd. Volgens het laatste bericht zouden er acht dooden en negen zwaar gewonden zijn. Ook in Engeland mag een man huwen met de vrouw, van wie hij gescheiden is. De heer Shaw, een 50-jarige Londenaar, heeft van dit recht een ongewoon ruim gebruik gemaakt. Hij is voor de eerste maal van zijn vrouw gescheiden in 1924 Eenige jaren later kreeg hij spijt en stapte opnieuw met haar in het huwe lijksbootje. Ook daarvan kreeg hij spijt, want niet lang daarna scheidde hij opnieuw van haar. In deze tweede scheidings periode moest hij voor den rechter verschijnen om zich te verant woorden wegens achterstand in de aan zijn ten tweede male voor malige echtgenoote te betalen uit- keering. Van deze gelegenheid heeft de heer Shaw gebruik ge maakt om te verklaren, dat hij opnieuw spijt heeft en het voor nemen koestert, met Kerstmis a s. een nieuwe huwelijkspoging te ondernemen met dezelfde vrouw. Enfin, driemaal is scheepsrecht. (Wordt vervolgd^ AXELSCHE COURANT Viaaibsche scneis door dr. J. REN1ER SNIEDERS. 15) Over mijn kind heeft zich nie mand te beklagen, hernam de driftige notansvrouw, hij is de goedheid zelve, evenals zijn vader, Goed en toegevend, herhaalde de vrouw des huizes op schertsenden toondan was hij wat minder vrij postig in een anders huis, waar hem niemand genoodigd heeft. Ik blijf geen oogenblik langer hier, riep de no'atisvrouw, bleek van schaamte, bij deze smadelijke beje gening. Mijnheer Klipper kwam door den hoop van kinderen gedrongen en fluis terde de notarisvrouw in het oor Ia bid u, neem me toch niet kwalijk, dat.... Neen, mijnheer, dat verdraag ik niet, onderbrak hem de beleedigde vrouw met waardigheid, ik blijf geen oogenblik langer in uw hui». Bedaar, lieve juffrouw, hernam de smeekende stem van den huisheer, ik verzeker u, dat Bedaren, bij zulk affront I riep juffrouw Moihoven, terwijl zij in tra nen uitbarstte; o, indien mijn man hier ware Ia verzeker u, dat mfln vrouw hei niet kwaad met u meent Welk een affront I vervolgde zijne tnsschenspreeksiergemkkig dat de herkiezing nabij ia. Klipper verbleekte bij die bedreiging voor hem klonk zij harder dan de hardste donderslag in het gebergte. Ik hoop toch niet,... stamelde de terneer gesiagtn Klipper. De eene vriendschap is de andere waard, weende de beleedigde vrouw. Klipper stond radelooshet kwam hem op dit oogenblik voor, dat de notarisvrouw het geluk van zijn vol gend leven in de hand had en het zelve zonder medelijden daar heen wierp Vergeef het mflne vrouw, sta melde hij voortzij kent hare wereld niet en Hare wereld? riep de notaris vrouw terzelfder»ijcl lachend en schrei end, waar zou zij die geleerd moeten hebben Kom, Gnstaaf, zei Klipper, die eensklaps een gelukkigen inval kreeg kom jongen, geef mij de hand, ik heb een schoon prentenboek voor u. De jongen liet zich dit geen twee maal zevgen en terwijl hij niet den beteuterden huisbaas heen ging, nam zijn moeder, om verder opzien teve.- mijden, het besluit te gaan zitten. Gedurende eenige oogenbhkken was alles doodstil in de kamerde kinderen waren wederom op de achterplaats en de genoodigden, onder den invloed 'van het afgeloopen tooneel, zaten eikaar aan te staren, alsof er niks meer te vertellen was. Eindelijk ver brak iemand de stilte. En dat wil de vrouw van een burgemees'er worden, zei eindelijk juff<ouw Moihoven met bitterheid. Zij veegde de tranen van haar wangen en zag met een dreigenden blik naar de plaats, waar juffrouw Klipper gezeten God beware ens daarvoor, ant woordde nu de vrouw van den school meester, die de partij van den rent meester onder den duim sterk genegen was. Nooit zal zij dat worden, sprak de notarisvrouw met een onnavolg- baren pruimmond, MIJ-iheer Klipper is een braaf man, hernam de vrouw van den school meester op vaischeh toonmaar de juffrouw is onverdraaglijk. Daarom ook heeft hij onze stem niet, zei de notarisvrouw nijdig en met den wijsvinger op de tafel tikkend. De onze ook niet. De onze nog minder. Ik had nog liever.... Dat gebeurt niet, zoo lang ik nog een woord te zeggen heb- Liever stemde ik twintigmaal voor mijnheer den rentmeester Ovet- weik. Die een zedig en bekwaam man is. Wiens vrouw een toonbeeld is van eenvoudigheid. Een rechte huishoudster. Zoo snaterden de vrouwen opgewon den legen den armen kandidaat. Bij ons is men onverschillig, zei de vrouw van den deurwaardermaar nu ik gezien heb, wat hier omgaat... Mijn man verkeerde nog aliijd in twijfel, zei de vrouw van den dorps- ontvanger bijtend, maar toch verzeker ik u, dat in mijn huis nooit een stem gegeven wordt aan den heidief. Een heidief! herhaalde met diepe verachting de vrouw van den school meester. Een heidief! riepen, kakelden en miauwden op spottenden toon twintig fijne stemmen tegelijkertijd door de kamer* A'les is verloren, riep Selm de knecht, die hijgend bij zijn heer kwam aangeloopen. Hij verhaalde hem de gesprekken, die hij in de kamer had afgeluisterd. Alles is verloren! herhaalde Klip per moedeloos. Heer en knecht stonden sprakeloos en met gebogen hoofd en re lerhar- gende armen tegenover elkander. Weet gij geen raad, Seim vroeg Klioper, nu met een diepen zucht. Selm, die een zeer vindingrijken geest had, bedacht zich een oogen blik en sprak aarzelend Heeft mijnheer geen besten witten wijn in den kelder Ja, maar toch kunt gij ai die v ouwen niet omhalen op zulk een kostbaren drank, antwoordde Klipper, verwonderd opziende bij een voorstel, hetwelk zeo diep in de beurs kwam. ik wilde de geestdrift der vrou wen opwekken, hernam de knecht'. Daarenboven konden de kinderen voor de tweede maal de kamer komen innemen, hernam de huisheer bezorgd hoe zou de juffrouw dat opnemen Neen, waarlijk, ik durf niet. Kunt gij de juffrouw niet hier roepen, waagde de knechten haar onder een of ander voorwendsel in uwe kamer opsluiten? Neen, liever wordt ik dan geen bu gemeester, antwoordde Klipper, ver schrikt over het zonderlinge voorstel. Selm bleef eenige oogenhliklren, met de hand voor den mond staan denken. De gasten gaan vertrekken, sprak i noöit vergeet, noch vergeeft men he'geen vandaag gebeurd I» den dag van heden ligt de zegepraal van den wgerwolfl 60ci Bij Apothjen Drogisten Dit nooit, riep Selm, met dezelfde gebaren eu op denzelfden toon. Liever geef ik heel mijn wijnkelder ten beste, hernam Kiippe-ga, Selm, maar zorg vooral, dat gij met de fles- schen in de kamer zijt, voor de juf frouw u in het oog heeft. Laat mij beiijen, antwoordde Selm, terwijl hij in twee sprongen op den keldervloer stond. Toen hij twee minuten later met eene vracht flesschen beladen in de kamer trad, waren aller oogen op hem gevestigd en er volgde eene diepe stilte. De vrouwen knip oogden en trapten elkander op den voet. Wie ook had zich aan die luxe verwacht, dewijl men op dergelijke partijen, in de Kempen, na koffie ge dronken te hebben, zich met een glas bier bevredigde. De vrouw des huizes was bij het zien der wijnglazen bleek geworden als een doode. Na een vlammenden blik geworpente hebben op den knecht, snelde zij de deur uit, met het doel haar man op te zoeken. Niet zoodra was zQ de deur uit, of de gasten staken snaterend de hoofden bij elkaar. Selm bemerkte dat de wezens langzamerhand, evenals de lucht, na een hevige donderbui ophel derden, naarmate hij de glazen vol schonk. Er werd een leelilke bres In den wijnvoorraad van Klipper geslagen. Selm vond dat ook. Jonge, jonge, mompelde hij, zulke kostbare wijn voor al die vrouwen. Wat kost dat burgemeestersbaantje veel geld, E> fla, mijnheer Klipper heeft nog genoeg.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1