ABDIJSIROOP Als Uw kind hoest AKKER' S vexstèrkte door ambtenaren. Een kabinet- Aibaida had niet betere resul taten bereikt. Thans, in 1936 vertoont de uitvoer opnieuw een stijgende lijn. Hetscheepvaartverkeernam toe Voor de depreciatie waren er al geen schepen meer opgelegd Ook in andere landen was van de aanpassing iets goeds te zeggen De te overbruggen klove met andere landen was in September al versmald. Groote schokken bij de depreciatie van den gulden konden worden vermeden. Vindt de heer Albarda de sociale toestanden in B-Igië zooveel beter dan hier Amerika heeft de laatste jaren f7,5 millioen bestged aan „relief-work". Dat gelijkt iets op het „plan van den arbeid". Om gerekend naat N derlandsche ver houdingen, zou dat f750millioen zijn. Zou de heer Albarda als bewindsman over een dergelijke uitgave gerust kunnen zijn, gelet op de sc' uldtoename uit anderen hoofde Het is onjuist dat, wat erdoor het werkfonds is verricht, op andere uitgaven is bezuinigd- Het is niet mogelijk, zonder roekeloos heid op financieel gebied, meer te doen dan dit kabinet heeft gedaan. Spr. wees op de gevaren van crediet-inflatie. Productie vermeerdering is toe te juichen, doch alleen als er afzet voor is. Spr. dacht aan de uitbreiding in den tuinbouw. Zonder deze ware het tuinbouw-probleem veel een voudiger. De staat ook behoort zich te beperken in het aangaan van nieuwe verplichtingen. Spr. waarschuwde tegen de gedachte, dat men in afzienbaren tijd van het volkseuvel der werkloosheid zoo goed als bevrijd zou kunnen zijn. O.m. wees spr. op de be volkingstoename door meer ves tiging dan vertrek. Nationalisatie draagt ook haar deel bij in de stijging der werkloosheid. Een niet onbelangrijk deel van deze stijging ligt in oorzaken buiten de economische crisis. Een andere regeering had niet anders kunnen en mogen handelen. Wat de monetaire politiek be treft, alleen de dollar en de Bel gische franc zijn niet zwevend. De gulden schommelt minder dan onder den gouden standaard het geval was. Het egalisatiefonds wordt niet gebruikt om den gulden in de een of andere richting een geforceerde waaide toe te kennen. De landbouw kan niet aan zijn lot worden overgelaten. Wat de industrie betreft, contingenteering geldt ook als handelspolitiek wa pen, en is als zoodanig niet ge heel te ontberen. Wat prijs opdrijving aangaat, er zijn in het geheele land slechts 25 over tredingen geweest. Spr acht dit een verheugend feit van het gezond verstand van ons volk. Binnenkort worden voor den N O. Zuiderzeepolder werken aan besteed, waarbij vele tientallen millioenen gemoeid zijn. Van verschillende door deze regeering genomen of voorbereide maatregelen zal eerst het volgend kabinet profijt kunnen hebben. Spr. gunt het dit van harte de moeilijkheden zullen nog groot g°noeg zijn. Dit kabinet kan niet bespreken, wat er na de verkiezingen zou moeten gebeuren. Indien er econo mische verbetering komt, dan zal er nog veel zijn uit te halen al vorens kan worden teruggekomen op genomen bezuinigingsmaat regelen, die noodzakelijk ware> Besprekend de verhoudingen van kabinet en volksvertegenwoor digit g, noemde spr. de hoofdzaak, of er vruchtbare samenwerking is Men mag elk kabinet parlementair noemen, dat er in slaagt in goede harmonie met de volksvertegen woordiging haar program ten uitvoer te brengen, hoe het kabinet ook is samengesteld. In Nederland regeert de Kroon. De ministers zijn dienaren der Kroon. Zij heb ben zooveel mogelijk te handelen in den geest van het volksorgaan. Geestelijke verwantschap is daar bij onontbeerlijk. Nederland is een christelijke natie, wat zich weerspiegelt in het staatsbestuur. Men mag de grenzen echter niet te eng trekken, daarvoor is er te veel versplintering. In dezen tijd van geestelijke verwarring mag niet aan de uiterlijke waarde van het Christendom worden vast gehouden, uit traditie. Een krach tige christelijke levensovertuiging is het eenige middel tegen de ver woestende ontbindende krachten van dezen tijd. Ze is ook de basis voor een gezonde democratie. Daarom worde er naar eenheid gestreefd, ook als straks de vor ming van een nieuw kabinet aan de orde komt. Minister Ouc De minister van financien, de heer Oud, vergeleek de budge taire positie van 1934 met die van nu en wees er op, hoezeer deze laatste bt'invloed wordt door de monetaire gebeurtenissen. Van verschillende zijden is spr teveel optimisme verweten. Het is moeilijk, thans den invloed der monetaire gebeurtenissen van 26 September reeds aan te wijzen Maar wel is het waarschijnlijk, dat aan de catastrophale daling der middelen een einde is ge komen. Uit den binnenkort ver schijnenden middelenstaat, zal dat ook weer blijken. Geenszins heerscht er in de memoiie van antwoord een andere toon dan in de millioenen-nota. Wel zullen, in betere tijden, de zwakke plek ken in de begiooting weer moeten worden versterkt. De financieele verhouding tus schei rijk en gemeenten is een onderdeel o m. van de werkloos heidsbestrijding. Het streven is gericht op een zoo billijk mogelijke verdeeling der kosten tusschen rijk en gemeenten. Het werkloos- heidssubsidiefonds moet steeds zooveel mogelijk in evenwicht zijn met de daarvoor beschikbare mid delen. Waarom zou het rijk alles voor zijn rekening moeten nemen Bovendien moet er ten aanzien van de noodlijdende gemeenten het noodige onderscheid worden gemaakt. Hierbij wees spr. op de extra-hulp aan Rotterdam en Amsterdam. Spr. wil graag voor de gemeenten doen, wat hij kan, en als er ooit iemand de gemeen telijke zelfstandigheid een goed hart toedraagt, dan is het spreker. Maar een goed werkende autono mie is alleen mogelijk, als een behoorlijke dosis der verantwoor delijkheid drukt ook op de ge meentebesturen. Spr. zette uiteen, dat er heel wat is bereikt. Onze fi iancieele politiek heeft met al haar gebre ken vertrouwen gewektdat bleek nog bij de jongste leening. We hebben niet gedevalueerd zonder meer. We werden genoodzaakt. Elders is door devaluatie het vertrouwen geschokt. Hier te lande is dit niet het geval Spr. wilde het geen onbescheidenheid noemen, maar dit is toch een pluim op den hoed van het beleid der regeering. Om tot resultaat te komen, moeten we blijven voeren een voorzichtig financieel beleid. Goudwinst voor de Nederlandsche Bank is er nog niet. Maar mocht die er komen, dan moet ze ge bruikt worden voor werken met productief karakter of om de gaten te dichten, die jaar op jaar in de staatsfinanciën zijn geslager. In de gewijzigde omstandighe den zij men uiterst voorzichtig met verhooging der uitgaven. Men denke niet, dat we er al zijn. Spr. is erkentelijk voor den steun, door de overgroote meerderheid der Kamer verleend. Lang niet alles is bereikt, doch men be denke, dat de omstandigheden ook wel uitzonderlijk zwaar zijn geweest. De vergadering werd hierop verdaagd. AXEL, 20 November 1936. Voor de Raadsvergadering van aanst. Dinsdag ontvingen we de volgende agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 3. Stemming over het voorstel- Van 't Hoff aangaande het adres van F. N. Hiemstra e.a., waarover n de vorige vergadering de stem men staakten. 4. Schrijven van het Bestuur - der Ned. Herv. Kerk inzake ver koop van de pastorie. 5. Vaststelling diverse ver ordeningen. 6 Idem van de begrootirgen voor 1937. Propaganda vergadering C N. V De propaganda-vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond, welke hier Woensdagavond in de Herv. Zondagschool werd gehouden was matig bezocht. Er waren slechts een 70 personen aanwezig van de ongeveer 400, die deze orga nisatie hier vertegenwoordigen De voorzitter, dhr. Joh. van Driel, liet eerst zingen Ps. 84:3 en ging voor in gebed. Hij richtte een welkomstwoord tot de aan wezigen en sprak de hoop uit, dat het een goede avond zou worden. Ds. Van Oeveren sprak hierna een inleidend woord, waarin hij zeide, dat we dankbaar mogen zijn, dat we hier kunnen verga deren. We leven gelukkig nog in een land met vrijheid van drukpers en vrijheid van vergadering en niet in een land, waar slechts gezegd mag worden, wat één partij voor schrijft. En daarvoor moeten we dankbaar zijn. Moge deze ver gadering, waarin gesproken zal worden over den nood des tijds, aan haar doel beantwoorden. We denken hier aan stoffelijken en geestelijken nood, als gevolg van de werkloosheid en gaan weer een donkeren winter tegemoet. Maar we willen deze nooden zien in het rechte licht. We zouden een massa schuldigen kunnen aanwijzen voor deze nooden, maar als christenen mogen we niet oordeelen we moeten strijden met de wapenen van onszelf en niet de wapenen van den tegen stander aangorden. We moeten strijden met de wapenen die ons gegeven zijn door Hem, die gezegd heeft, dat we moeten strijden tegen de ongerechtigheid. Na een paar nummers voor viool en orgel door dhrn. Wisse en Koster, nam dhr. R. Simons, voorz. van den Ned. Chr. Land arbeiders Bond, het woord over het onderwerp „De nood van dezen tijd". Spr. zeide, dat als we spreken over den nood van dezen tijd, dit niet de huidige menschheid be treft, doch dat dit steeds zoo is geweest. Hij wees op het bekende bijbelwoord, betrekking hebbende op het eten van den verboden boom De stoffelijke nood komt voort uit den geestelijken nood. Elke tijd heeft zijn eigen nood. Velen vragen in hun twijfelmoe digheid wie zal ons het goede doen zien Men wil eigen lot in eigen handen nemen, doch wie op God vertrouwt, ziet naar boven en wacht op Hem, zonder wiens wil geen haar van ons hoofd ge krenkt wordt. Jezus staat voor ons christenen in het centrum van den wereldslrijd, niet alleen in de kerk, doch op alle terrein des levens, zei spr. De nood van thans is de nood van allen en de crisis gaat vrijwel niemand voorbij. Het dwaze in deze wereld van verwarring is wel, dat er bij over vloed van producten toch bij velen gebrek heerscht. In dezen chaos staat de Chr. vakbeweging en ook haar gaat de nood niet voorbij. Doch zij strijdt er tegen. Vele nijvere handen vragen om werk, doch men heeft ze niet noodig. Allerlei belemmerende maatrege len werken daartoe mede. Vele bedrijven moeten met overheids steun op de been worden ge houden en millioeHen zijn daar mede gemoeid. Ook de nood der jeugdige ar beiders baart zorg. De chr. vak beweging stelt alles in het werk om hen te steunen. Reeds kon den 9 werkkampen voor 8000 eugdige werkloozen worden ge opend. Zonder de chr. vakbe weging aldus spr. zou de nood nog heoger zijn en daarvoor moeten we God danken. Als richtsnoer in onzen strijd voor het recht aanvaarden wij de chr. beginselen. De hulp der over heid kan in deze tijden niet ge mist worden voor de maatschappij, doch deze hulp mag slechts tij delijk zijn. Ons vertrouwen moet gericht zijn op God en niet op dictators, hoe die ook heeten mogen. Laten we in dat vertrouwen hoopvol de toekomst tegemoet gaan, dan zal de chr. vakbeweging aan haar schoone doel kunnen beantwoorden, om steeds te zijn een schild voor den zwakke. Na de pauze, die weer gevuic werd met enkele nummers voor viool en orgel, sprak dhr. H. A van Ingen Schenau, penningm van den Ned. Chr. Grafischen Bond, over „De eisch van het beginsel". Spr. zette allereerst uiteen, wat onder beginsel verstaan wordt en zeide, dat op alle terrein des levens het chr. beginsel geldt Sociaal wil zeggen, een band leg gen tusschen mensch en mensch Ook economie moet bekeken wor den uit een chr. oogpunt. Goede verhouding tusschen mensch en mensch, naar de eischen van Gods Woord, is steeds het doel geweest waarnaar onze chr. vakbeweging streefde. Vroeger had men de heer schappij der liberalen ook een verhouding van mensch tot mensch, waarbij echter de sterke over den zwakke heerschte. (Alsof dit niet nog zoo is en zoo zal blijven. Red.) Toen kwam het socialisme, ook weer een macht, waarvoor het kapitalisme zou moeten bukken. Dit was ook geen goede verhouding en men gevoelde, dat er een orga nisatie moest komen, die zorg kon dragen voor een goede orde in de maatschappij, gegrond op de Chr. beginselen. Mannen als dr. Kuyper, Lohman, Talma e.a zijn voorgegaan en er is gekomen het Chr. Nat. Vakverbond met zijn 110.000 leden. Wat we echter nü zien, is een sterk opkomen van communisme en fascisme, die niet een gevaar zijn voor ons land alleen, maar voor geheel Europa. Men prijst het fascisme en nationaal-socia- lisme aan, als de reddende mach ten uit alle nooden en ook daarin schuilt weer het grootste gevaar. Beide, zoowel communisme als fascisme, streven naar één doel alle macht bij den mensch, bij een enkeling. Groot gevaar dreigt van die zijde ook voor onze jonge werkloozen, die wel eens redeneeren het helpt alles toch niet, dus laat het ons eeris met hen probeeren. Spr. waar schuwde hiertegen, want straks zullen landen en volken, die zich op dat hellend vlak wagen, in den stroom van communisme en fascisme twee vijanden overi gens worden verzwolgen. Hiertegenover staat het Chr. Nat. Vakverbond, als een licht op den kandelaar. We hebben een roe ping in deze wereld en moeten zien wat er om ons heen gebeurt. En dan mogen we dankbaar zijn, als we zien op den achteruitgang op allerlei gebied in Europa, dat het hier in ons land nog zoo slecht niet is, mede als gevolg van de zegeningen der collectieve arbeidscontracten. Onze dure taak is dan ook te strijden voor de Chr. vakbeweging, om te be houden wat we hebben en verder mede te werken aan opbouw en herstel. r, zijn slotwoord zeide Ds. Post, dat hij gaarne onder de arbeiders is en daarvoor spreekt, omdat deze in den regel meer dan an deren den nood der tijden kennen en gevoelen, Hij wees op de groote zegeningen, die ons nog ten deel vallen en dat dit alles genade is. Ook deze crisis is een leerschool, om ons te doen beseffen onze diepe afhankelijk heid van God. De Chr. vakbe weging is mede een behoud voor ons vaderland, doch dan moeten we blijven in het rechte spoor en niet afdwalen, waarvoor spr. soms wel eens vreest in deze moeilijke tijden. Het woord „christelijk" moet niet een soort „franje" zijn, doch er moet kracht en bezieling van uitgaan. Dhr. van Driel dankte hierna de sprekers en degenen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Nadat Psalm 89 8 was gezongen, werd de bijeenkomst door Ds, Post met dankzegging gesloten. V.V.V.-Nlenws. Als een verblijdend bericht voor groot en klein, meldt mer. ons heden, dat de plannen van V.V.V. in zake de St. Nicolaas- campagne doorgaan, dus De winkelweek gaat door de intocht ven St Nicolaas gaat door en de tractatic der kinderen gaat door. Maar niet zooals V V V. zich had voorgesteld en gaarne had gezien. Want naar men ons van bestuurszijde mededeelt, kwa men de deelnemers tergend lang zaam binnen en beantwoordt hun aantal ook niet aan de verwach ting, al is het dan dat er vol doende deelname is. Prijzens waardig is het trouwens ook van het bestuur van V.V.V., dat het degenen, die hun eigenbelang begrijpend en die hun vertrouwen weer in V.V V. hadden uitgespro ken niet heeft willen teleurstellen en zich weer offers getroost om het kinderfeest te doen slagen niet alleen, maar ook datgene in het werk wil stellen om van de winkelweek te maken een goede week voor de neringdoenden. De intocht van St. Nicolaas, als onderdeel van de winkelweek, zal plaats hebben op Zaterdag 28 November. Als gevolg van de mislukte Ben-Ali-Libi-avond ziet V.V.V. zich verplicht de kinder-attractie iets soberder uit te voeren, maar i elk geva! worden de Fröbel scholen door St. Nicolaas bezocht met eenige tractatie. Voor de andere scholen en ook voor vol wassenen heeft V.V.V. zich in verbinding gesteld met den eige naar van Het Centrum en van dezen verkregen, dat geheel be- angeloos en gratis een leuke kinderfilm zal worden vertoond. Overbodig te zeggen, dat V.V V. die gewaardeerde medewerking dankbaar aanvaard, en ook de kinderschaar zal daar St. Nicolaas gaarne willen verwelkomen, als men weet, dat deze ook Het Centrum met zijn bezoek wil vereeren en de braafsten onder zijn publiek met een snoepje zal verrassen. Wat de winkelweek aangaat vernamen we, dat heden nog enkele deelnemers volgden. Ook onzerzijds stellen we gaarne de deelnemers aan het bekende verminderde tarief in de gelegen heid, om in de advertentiekolom men hun waar aan te prijzen. Voor een matig bezochte ver' gadering hield de afd. Axel van den Modernen Landarbeidersbond hier Woensdag een propaganda- vergadering, waarbij dhr. Akker man uit Goes sprak over het onderwerp: de landbouw en het plan van den arbeid. Van onz» adverteerders, Daartoe uitgenoodigd, ramen we een kijkje in den winkelstand van dhr. A. de Jonge, op de Markt alhier. Het is bekend, dat deze bakkerij technisch zich aanpast aan de moderne eischen en ook geeft het dan dadelijk het béste, verlies dan géén kostbaren tijd met nuttelooze huismiddeltjes, maar grijp krachtig in en help Uw kind direct van zijn hoest af met de vanouds bekende en beproefde Abdijsiroop. Akker's Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan vroeger. Vanouds is Abdijsiroop een natuu lijk kruiden-middel, dat zacht doch goed en grondig aandoeningen der ademhalings-organen verdrijft. Thans heeft Apotheker Dumont de werking van Abdij siroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de i.oestbedwingende stof codeïne, die snel en afdoend de hoest en de slijm verdrijft. Ge zult verbaasd staan en binnen weinige dagen zult Gij, evenals zoovelen voor U, uit eigen ondervinding zeggen,,'s Werelds béste Hoest-siroop" is: Verlaagde prijzen: 75 ct., f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2