rm Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - Vlaanderen. BERICHT. No. 65. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936. 52e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Eerste Hulp. FEUILLETON. Hoe men Burgemeester wordt. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens de St. Nicolaascam- pagne zal ons eerstvolgend num mer in plaats van Dinsdag a s. Woensdag verschijnen. Advertentiën voor dat nummer, dat in kom en wijken huis aan huis wordt verspreid, worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Dinsdagochtend 11 uur. Aanbevelend, DE UITGEVER. Eigenlijk zouden we boven dit artikel moeten zetten E. H. B. O. (Eerste hulp bij ongelukken), want we beoogen hier op het nut van die instelling te wijzen. Be kend is, dat we hier hebben „Het Groene Kruis" en ook „Het Gele Kruis''bekend is ook hoe die beide vereenigingen ieder haar verpleegster hebben en hoe deze de zieken in onze gemeente ver plegen met woord en daad. Men heeft vooral de ernstige patiënten te vragen wat „de zuster" voor hen was, om te weten, hoe on misbaar zij is. Hoe gaarne ook, we zullen daarover nu niet uit wijden, omdat we aan iets anders denken. We noemden dan juist de „ernstige" patiënten, omdat wie in gevaar is, het meest hulp noodig heeft en het meest beseft, hoe hard „goede" hulp noodig is. De lezer zal hier opgemerkt hebben, dat we hier twee woorden hebben aangehaald. In de eerste plaats „ernstige" patiënten. Dat zijn niet alleen ernstig zieken, maar ook menschen wien een ernstig ongeluk is overkomen en die eveneens gevaar loopen, dat ze öf ongelukkig blijven, öf er het leven Dij moeten verliezen. En in de tweede plaats legden we den nadruk op „goede" hulp. Juist op goede hulp komt het meestal aan. Aan hulp ontbreekt het vooral bij zieken meestal niet, maar hoe vaak was de geboden hulp juist voor den patiënt niet achteruit, hoe goed hel ook be doeld was. Vandaar, dat het van zoo groot belang is, dat er voor ziekenverpleging hier, evenals op zoovele plaatsen naast de dokters een zustei is, die gediplomeerd is, al hechten we aan dat woord of aan een diploma op zichzelf niet zooveel waarde. De waarde zit o.i. in de vootbereidingde oefeningen, de studie en de er varing, die noodig zijn geweest om te kunnen deel nemen aan het examen. Nu zijn er, even als voor de ziekenverpleging, ook diploma's te behalen voor de E. H. B O. Zelfs hier plaatse lijk is er zoo'n cursus gegeven uitgaande van Het Groene Kruis (met de noodige reserve voor publiciteit) en zijn er naar we meenen ook diploma's uitgereikt. Ook is hier een post of station gevestigd voor E. H B. O. Maar dat alles is, naar men ons schrijft, geheel onvoldoende. En we zijn het daar volkomen mee eens. Als de verworven kennis en be kwaamheid door de gediplomeer den (onwillens) wordt verwaar loosd, omdat hun hulp niet wordt ingeroepen, dan is zoo'n cursus van weinig waarde. Evenals de ziekenverpleegster dagelijks haar taak heeft en daardoor het ge leerde onderhoudt en steeds nog ervaring opdoet, evenzoo moet hij of zij, die een cursus Eerste hulp heeft gevolgd, ook in de gelegenheid worden gesteld het geleerde in de praktijk te bren gen. Goede Eerste hulp is alleen mogelijk door goed opgeleide helpers, die door regelmatig on derling oefenen hun kennis onder houden en in toepassing brengen onder goede leiding. Nu bestaat in ons land reeds 43 jaar een vereeniging, met meer dan 100 afdeelingen en in totaal 7500 leden, waarvan 4000 gedi plomeerd Deze vereeniging stond eertijds onder bescherming vai Z. K. H. Prins Hendrik, terwijl thans H. K. H. Prinses Juliana beschermvrouwe der vereeniging E. H. B. O. is. Dat deze ver- eeniging toenemende belangstel ling krijgt is geen wonder. Ten le gebeuren er dagelijks onge vallen door het verkeer op den weg, de sport en de machines, die alle reusachtig zijn toegeno men in de laatste tientallen jaren. De Rijks Verz. Bank telt o.a. ge middeld 500 bedrijfsongevallen per dag. En daarnaast is er nog de factor, dat door de meerdere ontwikke ling van het nieuwe geslacht ook is toegenomen-het inzicht, dat het van zoo groote beteekenis is voor de gevolgen van een ongeval, of de verongelukte goede of ver keerde Eerste hulp heeft gehad. Goede hulp is niet alleen van invloed op den tijd, die men op het ziekbed of in de verpleging moet blijven, maar ook op de invaliditeit. Men denke maar aan infectie, schijndood, verbloedin gen, verzwikking, verbranding, beenbreuken, enz., waar verkeerde hulp den dood of levenslange verminktheid ten gevolge kan heb ben. We meenden daarom goed te doen met te verwijzen naar een wenk, die we van het Hoofd bestuur der vereeniging E.H BO. ontvingen en aldus luidt Noodig is, dat stelselmatig ge organiseerd wordtbet geven van cursussen, het blijven oefenen der gediplomeerden, het aanschaffen en beschikbaar stellen van mate riaal en het inschakelen der ge diplomeerden in den practischen ongevallendienst. Dat alles ver- eischt dus vereenigingen, die zich ten doel stellenbevordering der E.H.B.O. Aansluiting van al de plaatselijke vereenigingen in de landelijke centrale organisatie (de Nederlandsche Vereeniging E H. BO) geeft dan de verbindende schakel tusschen alle locale ver eenigingen. In het bijzonder wordt ook de aandacht gevestigd op de betee kenis van E.H.B.O.-vereenigingen voor de bescherming der burger bevolking tegen aanvallen uit de lucht. Wettelijk is thans voor geschreven, dat alle gemeenten maatregelen zullen hebben te tref- fen voor die luchtbescherming. Daarbij dienen die gemeenten te kunnen rekenen op bijstand van een zeker aantal eerste helpers. Dat bekwame krachten, waarop men vertrouwen kan, niet uit den grond zijn te stampen met enkele lessen, wordt nog veel te weinig beseftMen zal reeds thans maatregelen moeten nemen om een aantal goed onderlegde en goed getrainde helpers te ver krijgen. Een vaste kern goede krachten zal van veel meer be teekenis blijken te zijn, dan een grooter aantal halve of minder dan halve bekwamen. Het is mede daarom, dat bovengenoemde ver eeniging folders toezond niet al leen aan de doktoren, doch ook aan alle gemeentebesturen in plaatsen, waar nog geen afdeeling der vereeniging bestaat. Het secretariaat der vereeniging (Joh. Verhulststraat 117, Amster dam Z.) is gaarne bereid ten allen tijde alle gewenschte voorlichting en hulp te verstrekken bij op richting van plaatselijke afdeelin- TWEEDE KAMER Na de critiek, die op het re- geeringsbeleid en op de huidige politieke toestand in 't algemeen, door de verschillende sprekers is geleverd bij de algemeene be schouwingen over de Rijksbe- grooting 1937, antwoordde dr. Colijn, de minister-president, o.m. het volgende Spr. zeide, dat enkele gemaakte opmerkingen beter bij een latere gelegenheid kunnen worden be sproken, als b.v. die over de grondwetsherziening. Mij deelde mede, dat een wets ontwerp betreffende de goudclau sule in contracten reeds het de partement van justitie heeft ver laten. Wat het defensie-vraagstuk be treft, het is de bedoeling, in de memorie van antwoord op hoofd stuk 8 uiteen te zetten, wat er verder moet geschieden en om trent reeds getroffen maatregelen. Aan andere maatregelen is met het oog op den tijd geen sprake voor dit kabinet. Daarom kan beter worden gewacht tot na de verkiezingen. Wat aangaat het handhaven van het gezag, de regeering zal er voor zorgen, dat ook in de komen de maanden vergaderingen orde lijk kunnen verloopen. Ook ver kiezingsvergaderingen moeten zon der verstoring der orde kunnen doorgaan. Een absoluut verbod van colportage op straat, door wien ook, zou te ver gaan. Er is aanmerking gemaakt, dat de „Tribune" nog niet is verboden. Spr. kan daaraan toevoegen, dat ook „Volk en Vaderland" nog niet is verboden. Men moet niet te bang zijn voor het vrije woord. Persvrijheid is een groot goed, waarmede men voorzichtig moet tewerk gaan. Bovendien geloofde spr. niet, dat communisme of nationaal-socialisme in Nederland een groote toekomst hebben. Revolutionairen vindt men ook niet alleen in de kringen der com munisten. Zou het Nederlandsche parlement voorts wel te vinden zijn voor wettelijke regeling van het partijwezen met groote be voegdheden van de regeering Spr. gelooft niet, dat de regeering ten aanzien van gezagshandhaving tekort is geschoten. Vooral niet als een vergelijking wordt gemaakt met het buitenland. De regeering heeft in de mem. v. antwoord erkend, dat de tegen woordige regeling van benoeming en handhaving van ambtenaren niet bevredigend is. Op op het economisch beleid is critiek geoefend. Erkend is echter ook, dat Nederland in sterke mate afhankelijk is van den export en onze welvaart van die in het achterland. Er is becijferd, dat tijdens het beleid van dit kabinet de uitvoer van 755 tot 711 mill, is teruggeloopen. Doch daar de uitvoer naar Duitschland alleen met 70 mill, is gedaald, bewijst dit dat ondanks de vele moeilijk heden het kabinet erin geslaagd is, den uitvoer te doen toenemen. Daartoe is veel werk verricht, ook (Wordt vervolgd)- Bureau Markt 12 Telef. 56. - Postrek. 60263. Vlaatrische schets door dr. J.RENIER SN1EDERS. 14) Klipper smeekte om verschooning bij zijne twee baurvrouwen. HQ wierp de schuld van hPt voorgevallene op het opbruischend, Fiansche bloed zijner vrouw en op haar weinig bevredigend karakter en verzekerde, dat zij vlagen van zenuwaanvallen had, waarvan hij zelf meer dan een ander te verduren had. Da lieve kinderen, welke hij de slacht offers van de boosaardigheid van zijn zoon'je noemde, stak hij de sakken vol suikerperen en bracht in een ooger* blik de misnoegde gemoederen tot bedaren. Nooit in zijn leven had Klipper zooveel llef'alligheid aan den dag gelegd, om de vrouwen der twee invloedhebbende kiezers de aangedar.e beleediging te doen vergeten. Hij vleide en streelde, roemde 't werk van den behendigen hoefsmid, verhief ook de bekwaamheden van den land meter en beweerde, dat beider kin deren In de wieg waren gelegd om hooge rangen in de maatschappij te bekleeden. Terwijl hp aan eiken arm een buurvrouw had hangen, wandelde hij den hof staiig op en neder, beloofde haar een voorraad van de schoonste winterperen en tegen het voorjaar bloemzaad, dat hij in de hoofdstad tegen goud betaald had. De twee vrouwen vergenoegden zich al in het Vooruitzicht van de fflne winterperen, Daarna klom hij met de twee huis moeders, die zich niet weinig gevleid gevoelden over de vertrouwelijkheid van den rijken Klipper, naar de ver dieping van zijn huis en toonde haar omstandig al de meubelen van zijn bont behangen bovenkamers. De huisbaas sprong welwillend op het prachtige vederbed der logeerkamer en deed door herhaalde sprongen aan de verwonderde vrouwen zien, hoe zacht en gemakkelijk men hedendaagsch liggen moest op de kostbare matras, waarop de slaper nooit de mir.s'e plooi of een hard gelegen kuiltje onder het Iff heef'. Vandaar ging hij hen voor naar de linnenkast en toonde er aan haar ver stomde blikken het fijn gestreken en glad gemangeld tafelgoed. Hij gaf haar, siuk voor stuk, het zilverwerk en de diamanten van wijlen K rrstant Leroux, de vader van juffrouw Klip per, in de hand en deed haar neder- zitten op de geveerde stoelen, die de twee hu smoedeis, bij een tweevou* digen lach van verrassing en genoegen, omhoog wipten. Daarna bracht hij haar voor de konfi'uurpotten van juffrouw Klipper, liet haar kwee- en appelgelei proeven en siak haar de zakken vol gedroogde appelen en beste pruimen, waarmede zijn vrouw de keurigste taarten wist te bereiden. Hij bracht de van verwondering en dankbaar bewogen vrouwen in zijn stu deervertrek en declameerde met gevoel een zijner meest geliefkoosde gedichten. De zwarte wederhelft van den smid stond te weenen en de vrouw van den landmeter, getroffen door de houding en de gebaren van den dichter, zakte snikkend ineen op de vloermat. VIII. OP DE KOFFIE. Tweede Bedrijf. Terwijl Klipper met diep genot de loftuigingen der bevredigde buurvrou wen inademde, had er onder in buis een ontzettend gedruisch plaats In vier sprongen was de onlstelde huisbaas beneden, teneinde te ver nemen wat er omging. In het vcorhuis trof hij al de kin deren aan, gereed om de feestzaal binnen te dringen Aan het hoofd stond Konsfant, zijn zoontje, tot be wijs van zijn aanvoerderschap een houten sabel in zijn hand houdend. Juff ouw Klipper stond in de deur; zij wendde al haar welsprekendheid aan en deed de schoonste beloften, om de i-ugdige gasten er buiten te houden. Zij was op het punt de woelige iïh- nigte tot den aftocht te bewegen, toen de kleine Konstant de geurige pruimer.- taart, door Selm in stukken gesneden, in het oog kreeg. Ais een hagedis sloop hij langs de zijde zijner moeder en sprong, met opgeheven sabel, zev< pralend de kamer binnen. Het voor beeld van den aanvoerder werd, in weerwil van het roepen en tegenhou den der moeder, door al de kinderen gevolgd en In een oogenbilk wemelde de ontzaglflke hoop van kinderen door de kamer, welke reeds door de moeders was opgepropt. Een hunner liep de meid, die de pruimentaart ronddroeg, tegen het lijf, zoodat de stukken in alle richtingen over den vloer vlogen. De kleine Konstant gaf het sein tot des algetneenen aanval.,.. Evenals een zwerm weipen vlogen de jeugdige gasten op de verspreide brokken, die in een wenk verslonden waren. Juffrouw Klipper gaf een ontzetter- den schreeuw en, bijna zwart van gramschap, greep sfl naar de al te vijpostige kinderen van den notaris, die zij aanzag als de aanleiders dier ongehoorde deugnieterij. De vrouw van den hoefsmid had opgemerkt, dat haar twee zoon'jes, door den stoutmoedigen Konstant op zijde gestooten, geen enkel stukj? van de goede pruimentaart hadden op geraapt. Arme kinderen, mompelde zij op medeifiderden toon, terwijl zij met de eene hand een doos met bitterkoeken en met de andere een flesch anijssuikei vastgreep. Het voorbeeld, door de goede moeder gegeven,wasbesmettelfi1. (in een ooger- bllk was er geen stutje dessert meer op tafel en was het laatste anijskor rel'jï verdwenen. De kleine Konstant schreeuwde uit a! zijne kracht om zijn aandeel van de gerookte ossenUmg en trok kwaad aardig het oudste zoontje van juffrouw Molhoven een stuk peperkoek uit de hand. De knasp beantwoordde deze be leediging met een ontzettenden kreet en een geduchten vuistslag, die het btoed uit den neus van den aanvaller deed spuiten. Het zou moeilijk vallen het tooneel, hetwelk op dit oogenblik in de feest- kamer plaats greep, naar waarheid af te schetsen, De mebj s, verschrikt door het schreeuwen van den zoon des huizes, begonnen te schreien en liepen naar hare moeders de jongens klommen op de stoelen en op de tafel om te iten wat er omging. De oudsten namen partij, deze voor den zoon van het huis, gene voor zijn tegenstrever en drongen, bQ het aan heffen van een verward krqgsgeschreew en het maken van dreigende gebaren, vooruit naar het strijdperk. Juffrouw Klipper was bij het zien van bloed, dat haar kind uit den neus vloeide, met een kreet van verontwaar diging en dreigend opgesprongen. Wat? zoudt gij mijn kind staan? riep zB, den kleinen Molhoven bij dea arm grijpend. De jongen gaf een benauwden schreeuw en riep om zijn moeder. Arme jonger I schreeuwde deze, toeschietend waarom zou hg uw kind slaan Ik vind het weinig beleefd, uw kind voor te spreken, beet haar de vrouw van het huis verontwaardigd toe. Mijn kind is niet bekwaam, om het uwe kwaad te doen, beet juffrouw Molhoven tegen, wie durft er aanleg gen tegen mijnheer, uw zoontje Zij sloot hare vraag met een door de kamer toegejuichten spotlach, Mijnheer, uw zoontje? herhaalde de verwonderde juff ouw Klipper, die van toorn en schaamte beurteling» bleek en rond werd. De j.nge heer Klipper <3 niet pluis, dat is gekend, spotte de notaris vrouw voort. Arrï! scbaap, zei juffrouw Klipper, terwijl zij haar zoontje een kus op het bebloed aangezicht gaf) de jongen is zoo goed en zoo toegevend als hij groot is Hij heeft neg nooit iemand kwaad gedaan.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1