iSif Laj 3 «1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 64. DINSDAG 17 NOVEMBER 1936. 52f .ïaarg. t/ö\ J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Hoe men Burgemeester wordt Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12 Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Da Spaansche bargerooriog. Men verzekert van rechtsche zijde in Spanje, dat de troepen, die hun aanval op Madrid, dat zij een gemakkelijke prooi waan den, tot staan hebben zien ge bracht door de verwoed strijdende verdedigers, eenige dagen rust zuilen nemen, om hun verderen opmarsch voor te bereiden. Dit vindt een verklaring in een bericht van Reuter, dat de lichte tanks van de aanvallers, waarop zij vertrouwd hadden voor de verovering van de hoofdstad, waardeloos blijken tegen het anti-tankgeschut van den ver dediger, dat niet alleen technisch uitstekend is, maar ook voor treffelijk bediend blijkt te worden, zoo goed, dat men zich afvraagt, of dit soms Russisch geschut is, door Russische krijgslieden be diend. Het Fransche blad Le Jour maakte dezer dagen de opmerking, dat Spanje tot een proefveld is geworden, waarop zekere naties hun nieuwste oorlogsmiddelen toelsen aan de praktijk. Eerst hadden de rechtschen door het gebruik van Duitsche en Italiaan- sche vliegtuigen en tanks een overwicht in uitrusting op hun vijand. Deze schijnt thans over Russische afweermiddelen te be schikken, die een doeltreffend wapen van verdediging tegen deze moderne aanvalswapens vormen. Met angstige spanning wacht men af, wat van andere zijde nu weer hiertegenover zal worden ge plaatst. En men vraagt zich af, hoelang het nog duren moet, eer de niet-inmengingscommissie in staat zal zijn uitvoering te geven aan haar thans vastgestelde plan, om een doeltreffende bewaking in te stellen van de toegangs poorten van Spanje. De burgeroorlog zelf is wreed en afschuwelijk, het is niet noo- dig, dat die wreedheid en af schuwelijkheid door buitenland- sche inmenging nog worden ver ergerd, afgezien nog van hetfeit( dat, zoolang de heimelijke strijd tusschen de fascistische naties en het communistische Rusland in Spanje voortduurt, een klein in cident al voldoende kan zijn om van den Spaanschen burgeroor log een Europeeschen oorlog te maken. De woorden, door den Itali- aanschen en den Russischen ver tegenwoordiger in de commissie te Londen geuit, laten in dit op zicht weinig illusie meer. Het liuweiyk van de Prinses. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd het wetsont werp tot goedkeuring van het huwelijk van Prinses Juliana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige gevolgen van deze echtverbintenis, en het wetsontwerp tot naturali satie van Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie. Het bruidstoilet. Het bruidstoilet van Prinses Juliana zal in Den Haag vervaar digd worden in de ateliers van het modehuis der N. V. C. H. Kühne Zonen, waar tevens de toiletten der 12 bruidsmeisjes zullen worden ontworpen. De uitnoodigingen aan de bruidsmeisjes zijn dezer dagen door het Hof verzonden. Er zijn ook enkele buitenlandsche vrien dinnen van de Prinses, die de vereerende invitatie hebben ge kregen, doch voor het meerendeel zijn het meisjes van Nederland- sche adellijke huizen. De route van den bruidsstoet De route, die de bruidsstoet zal volgen, is thans vastgesteld als volgtVan het paleis Noord einde langs het Noordeinde, Heulstraat, Kneuterdijk, Vijver- dam, Buitenhof, Gravenstraat, de dagelijksche groenmarkt, naar den hoofdingang van het stadhuis tegenover de Nieuwstraat. Ver- volgens van denzelfden hoofd ingang naar den ingang van de Groote Kerk. De terugweg naar het paleis loopt langs de Riviervischmarkt, Torenstraat, Bilderdijkstraat, Von delstraat, Elandstraat, Piet Hein- plein, Anna Paulownastraat, Laan Copes van Cattenburch, Nassau- plein, Javastraat, Alexanderstraat, Plein 1813 (rechtsom) verder gedeelte van de Alexanderslraat, Parkstraat, Oranjestraat, Paleis straat, Noordeinde. De totale route is ongeveer 5 K.M. lang. Hier en daar zullen op de niet-bebouwde ruimten langs den weg ruime tribunes voor het publiek worden ge bouwd. „Neerlands bruidspaar". Polygoon zal ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard een film uitbrengen getiteld „Neer- lands Bruidspaar". Deze film wordt samengesteld met beelden uit het land van Prins Bernhard met zoo mogelijk jeugdopnamen van Z.D.H. en opnamen van het jonge paar tijdens zijn verlo vingstijd. TWEEDE KAMER. II. Het begrootingsdebat. In de Tweede Kamer werden de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooling voor 1937 voortgezet. De heer Goseling (r k.) wees op de buitengewone omstandig heden, die de begrooting weer het karakter geven van een crediet- wet. Spr. drong aan op desup- pletoire begrootingen, zoodra de veranderingen in de begrootings- cijfers zich voldoende hebben afgeteekend. Spr. wenschte zich te houden aan de lijn, steeds door mgr. Nolens getrokken. Het is moei lijk, thans de balans van het regeeringsbeleid op te maken. Het oog moet gericht blijven op de toekomst, vooral nu door de monetaire gebeurtenissen het be leid is gewijzigd. Spr. klaagde over remmende factoren bij benoemingen; roomsch katholieken mogen niet worden achtergesteld. Dat ons volk vredelievend is, staat vast. Maar we moeten rekening houden met de omstan digheden om ons heen. Als de regeering verbetering der weer macht geboden acht, hoe kan ze dan uitstel tot na de verkiezingen voor haar verantwoording nemen? Spr. betoogde, na de rede van den heer Albarda, dat de invloed van het communisme niet naar cijfers is af te meten. Dergelijk kwaad moet bij den wortel worden aangetast. Spr. waarschuwde voorts tegen populariseering van moderne ze delijkheidsbegrippen, welke zou leiden naar ondermijning van staatsgemeenschap. Deze regee ring heeft niet door spontane daden getoond, het belang van gezinspolitiek in te zien. Het bijzondere onderwijs is te beschouwen als het natuurlijk onderwijs. Inzake de onderwijs- concentratie acht spr. overeen stemming zeer noodig. Begrip van elkanders standpunt is daartoe noodzakelijk. De heer Schouten (a.r.) zeide, dat de stembus zal ontsluieren, in welke richting ons volk zich beweegt. De anti-rev. staan in den verkiezingsstrijd ineen zuivere positie. Tegen de dictatuur is positieve bescherming onzer staatsinstellin gen noodig. Niet de democratie ook is de waarheid, doch alleen de onveranderlijke waarheid Gods is dat. Gerechtigheid verhoogt een volk. De heer Van Houten (chr. dem.) was van oordeel, dat op sociaal- economisch terrein dit kabinet een liberaal bewind voert. Van positief christendom is in het politieke leven weinig sprake meer. De onchristelijke structuur onzer samenleving is een groot gevaar. De diepste oorzaak daar van is de verhouding tusschen kapitaal enarbeid, het beschouwen van geld als de eenige waarde meter. Hervatting der oude coalitie politiek zal slechts groote teleur stelling kunnen veroorzaken. Spr. kon niet erkennen, dat de door deze regeering gevoerde po litiek de best mogelijke is ge weest. Spr. wees b.v. op de zware indirecte belastingen en de moei lijke positie van schippers en allerlei andere kleine luiden. Uit voering van groote werken moet krachtig ter hand genomen. Reeds is gebleken, dat de regeering nu gemakkelijker en goedkooper geld kan leenen. De heer Teulings (r.k.) achtte de perspectief-bezuiniging op on derwijs onvoldoende. Verschil lende ramingen der belastingen vond spr. wel wat optimistisch. Spr. vroeg zich af, of de re geering, op het voorbeeld van Zwitserland geen behoefte heeft aan een commissie van deskun digen, ter voorlichting voor de maatregelen, welke het gevolg zijn van de depreciatie van den gulden. De heer Duys (partijloos) ver oordeelde het optreden van dt S.D.A.P. en inzonderheid van eeni ge machthebbers aldaar te zijnen opzichte. Spr. zal zijn zetel bezet houden, totdat de geheele S D.A.P. in het openbaar haar houding jegens spr. zal hebben gerecht vaardigd. Wanneer de evolutie in de S. D.A.P. geen tactiek is, dan zit hier toch in de Kamer een twin tigtal Kamerleden, wier standpunt geen sterveling van de S.D A.P. als zoodanig meer kan erkennen. Gaarne was spr. bereid, zijn zetel ter beschikking te stellen, doch dan in gezelschap van zijn mede bekeerlingen. De soc. democra ten hebben revolutionnaire doel einden nagestreefd, feller dan de fascisten of de communisten. Spr. dacht er niet aan, zich als zedenmeester op te werpen, maar velen in de S.D AP. treden fel op tegen anderen, die niet méér doen, dan wat de S.D A P. vroe ger nog veel scherper deed. Spr. bracht hulde aan den tegenwoordigen minister-presi dent. (Wordt vervolgd)i AXELSCHE 1 COURANT. Vlaamsche schets d'>or dr. J. RENIER SN1EDERS, 13) De arme jongen heeft nooit iemand kwaad gedaan nooit behoeft men hem te bestraffen, verzekerde de moeder, haar zoontje bij de hand nemend. Jaag hem dan vandaag zonder eten en drinken naar bed, keef de vrouw van den hoefsmid. En sluit hem vooraf een paar uren voor straf in den kelder, riep de vrouw van den landmeter; heb ik van mijn leven, zulk een strop van een jongen gezien. Ik heb van niemand lessen voor de opvoeding van mijn kind noodig, antwoordde juffrouw Klipper met een strengen blik op hare twee buurvrou wen gericht. Ik zou mij schamen mijne kin deren voor te spreken, riep de land metersvrouw. Zij had de handen op de heupen en zette een paar oogen ais een gesarde kalkoen Ik zou mij schamen, herhaalde de Bmidsvrouw, met toegestropten mond. Juffrouw Klipper keerde zich schok schouderend om, nam haar zoontje bij de hand en vroeg stil, waarom hij speelde met gemeene kinderen. Doch haar woorden, hoe stil uitgesproken, werden door haar twee buren gehoord, die zulke ongehoorde praatjes niet zoo maar voorbij konden laten gaan, M jn kind is toch wel zoo goed als het uwe, riep de vrouw van den smid, terwijl zij zoo rood werd als een gloeiend hoefijzer. Waar mijne kinderen zijn, beet de vrouw van den landmeter achterna, behoeft de zoon van Klipper ztch niet te schamen; of ken ik Natdus Klipper dan niet meer Een landmeter weegt toch wel op tegen een kladschilder Een hoefsmid is toch wel zoo veel waard als een kladder van een verver, riep de smidsvrouw, met diepe verachting; wel lieve deugd IIk heb den vader van uw man gekend gelijk ik u ken Banifacius Klipper. Ha, ha, de arme drommel, die geen hemd op zijn lijf had. Ik zie hem daar nog heenloopen met al zijn potten en verfkwasten, riep de landmetersvrouw met bittere scherts. Bomfacius Klipper, die juist genoeg veidiende, om niet van honger te sterven. En wat mij persoonlijk aangaat, hernam de vrouw van den smid met klimmende drift, ik geloof wel zoo goed te zijn als de dochter van een Franschman dte misschien wel een handvol geld, maar niet meer eer in het lijf had, dan mQne familie. Dit zeggend, sloeg de opgewonden smidsvrouw zich mannelijk met de vuist op de borst. Ik zou mij vernederd gevoelen, indien mijn familienaam niet hooger kionk dan die van een vreemde, een Fransche rat, spotte de vrouw van den landmeter. Zij had een uitdagende houding aangenomen eu wierp een tergenden blik op Louisa Leroux. En dat wil de vrouw van een burgemeester worden, riep de smids vrouw met een honenden lach. Welke pretentie, riep hare buui- vriendin op denzelfden beleedigenden toon. Juffrouw Klipper was aan den eind paal van het geduld. Haar oog schoot een vonk van toorn en in haar hand trilde een gebroken boonstaak, waarop zij toevallig leunde. Zij hield haar zoornje bij de hand en mompelde heengaande, dat zij zich vernederd gevoelde met gemeen volk om te gaan. Een tweevoudige kreet van diepe verontwaardiging beantwoordde haar onvoorzichtige woorden. De zeer sterk- gebouwde smidsvrouw, die in tijd van nood al eens in de smidse den voor hamer hanteerde, sprong met opgehe ven vuist voor j ff euw Klipper, ter wijl de echtgenoote van den landmeter, een kort ineengedrongen vrouwtje, evenals een getergde mopshond drei gend om haar heen liep. Wat ging er in den hof onder den pereboom gebeuren Dat was de vraag van Klipper, die van verre, met klimmende onrust, den twist tusschen de drie vrouwen had zien oprijzen. De hoefsmid en de landmeter waren beiden kiezers. De eerste stond van ouds te boek als iemand, die zicb de kiezingen heel erg aantrok en in de herberg, voor zijn kandidaat, zoo hard met de vuist op de tafel sloeg als met den hamer op het aanbeeld. De tweede was een doortrapt man met zekere bekwaam heid, die den kiezer wist om te praten, met beloften en geld de stembriefjes verwisselde en meer dan eens met zijdelingsche bedreigingen den kan didaat zfjner tegenpartij had doe» mis lukken, Daar was het Klipper om te i doen. De hoefsmid was een stoutmoedig makelaar, die halve dagen zijn smidse verlie', om in de herbergen propaganda te makende landmeter was een ge slepen en volhardend drijver, die den partijgeest in de gemeente bewonde renswaardig wist te geleidpn. Klipper, in zijn dichterlijke luim, noemde de laatste een slang, die met taal geduld in haar hol ligt te loeren, onsichtbaar door het gras sluipt en langzamerhand, doch met zekerheid, hare prooi bemachtigt. De vrouwen van dergelijke kiezers tegen hebben, kwam hem voor als eene zaak van het hoogste gewicht Hij liep haastig naar den pereboom, waar de twist tusschen de drie vrou wen zoo hevig was geworden, dat niemand voorzien kor, wat er gebeu ren ging. Zijn hart klopte zoo hevig, zijn aangezicht was zoo doodsbleek, en zijn bewegingen wxren zoo driftig en wild, alsof hij kwam aankondigen, dat het vaderland verloren was. Maar Louisa, riep hij smeekend, terwijl hij hijgend kwam aanloopen. Het was tijd, dat Klipper onder den pereboom aankwam j een minuut later had er ongetwijfeld iets plaats gegre pen, hetgeen misschien over de aan staande kiezing en zijr. volgend leven besliste. Ji, het was i(d want zijn vrouw, getergd door al de spotreden harer buurvrouwen, stond met den gebroken boonstaak in de hoogte ge heven, dreigend voor haar. De smidsvrouw had de handen op de heupenIn een schilderachtige houding wierp zij een blik vol trotseh- held en verachting op hare buur vrouw. en scheen de vermeide uit te dagen, haar eene hand of vinger aan het ïQf te iteken. De dwergachtige vrouw van den landmeter sprong evenals een gesarde huiskat naar h<>t opgestoken wapen van juff ouw K'ipper, wier arm zQ echter niet kon bereiken. In 's Hemels naam, Louisa, riep Klipper, terwijl hg het wapen alt hare hand nam. Nn begon er een verwarde uitleg ging van hetgeen er voorgevallen was, om Klippers ooren te stormen. Met een drievoudigen vloed van scheld woorden wilde iedereen bewgzen, dat zg gelijk hadal de kinderen snater den met hun schelle stemmen tus schen het verwarde en in toon klim mend pleidooi der moeders de band- hond blafte aanhoudend en de kippen op de achterplaats begonnen te kakelen bü het steeds toehemend gedruisch. Klipper stak de vingers in de ooren. Met z0n zoon'j-, de oorxaak van den opgerezen twist, zacht ter zflde te trekken, kreeg hg de vertoornde moeder uit het strgdperk. Louisa, wat zQt gg onvoorzich tig, blies hg zgne vrouw op smee kenden toon in het oor; weet gg dan niet dat de landmeter en de hoefsmid de drqfveeren moeten zgn van ons (opkomend geluk. Juffrouw Klipper wierp hem van onder haar neergehaalde wenkbrauwen een blik toe, vol van spotterng en hoon, om zgn woorden en ging lang zaam heen, even geigk een getergde kemphaan, die door zfln meester ge dwongen, zich met tegenzin uit het Strijdperk verwgdert. De oorzaak van den twist liep in den hof te spelen.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1