Echt en goed Hoest en verkoudheid en voorts tal van vrienden en bekenden van den zoo beminden overledene. De lijkkist, gedekt door slechts enkele bloemstukken ingevolge den wens.ch van den overledene, werd bij het dragen op de begraaf plaats nair het familiegraf vooraf gegaan door den heer Gerritsen, voorganger van de Christenge meenschap te Den Haag. Toen allen in een wijden kring bij het graf geschaard stonden, heeft de heer Gerritsen liturgischt plechtigheden verricht, eerst dooi voorlezing van gebeden en daarna d >or wijding van de kis', waarii het stoffelijk overschot, met gewijd water en wierook. Toen de lijkkist daarna in het graf was bijgezet, heeft jhr. ir. W. J. J. de Muralt, zoon van den overledene, enkele woorden ge sproken. Hij deelde mede, da ingevolge het verlangen van de' overledene geen toespraken zou den worden gehouden. Wij zul len, zeide spr., zijn nagedachten^ ■eeren door aan dien wensch gi volg te geven. Mede namens zij' moeder bracht spr. dank voorde belangstelling, in het bijzonder d vertegenwoordigers van vereeni gingen, het gemeentebestuur vai Borculo en de Christengemeen schap te Den Haag. De droeve plechtigheid wai hiermpde teneinde zijn Poeders alleen, wannee zij de nandttekeni g dragen var den fabrikant A Mijnhardt. Dinsdagmiddag zijn de alge meene beschouwingen begonne' over de rijks-btgrooting 1937. W> ontleenen hiervan het volgendt aan het verslag in de Mdb. Crt. De heer Albarda (soc. dem.) merkte op, dat door de monetain maatregelen de begrootingscijfers en de millioenennota weinig hou vast meer bieden. Door de ontoereikende politiek van het kabinet Colijn drukt de crisis zwaarder op ons dan op vele andere landen. De aanpas singspoiitiek moest in plaats vai herstel diepere inzinking brengen. In 1933 werd de uitvoering van groote werken in uitzicht gesteld, doch dit heeft tot teleurstelling geleid. Als de kosten van het levens onderhoud verder stijgen, moet er onmiddellijk voor de werkloozen worden^opgetreden. Door de devaluatie van den gulden is hei „plan van den arbeid" niet van de baan, al zal het enkele wij zigingen te hebben ondergaan. Spr. drong aan op het uitvoeren van groote werken en bevordering der industrialisatie der werkloos heid. Spr. vreesde herleving der anti these, welke vroeger zoolang het politieke leven schade heeft ge daan. Men verlangt ernaar, den strijd over allerle onderwerpen, met godsdienstige opvattingen veiband houdende, te heropenen Spr. betwijfelde echter, dat de drie rechtsche partijen bij de verkie zingen in 1937 boven de 50 zetels zullen komen. Spr. noemde onjuist de bewering van fascistische regeeringe.n, dat ze de wereld voor het communisme Hebben gered. Meer dan 85 pet. van 't Nederlandsche volk ver werpt de dictatuur in de eene of andere richting. S.D.A.P, en N.V.V. eerbiedigen de wettige overheid. Beide zijn dé sterkste bolwerken der demo cratie. De regeering zal haar houding jegens de S.D.A.P. heb ben te herzien. Als er thans een vergadering der democratie wordt gehouden, is sterke gewapende bescherming noodig om haar ongestoord voort gang te doen hebben. Zoover is het hier te lande reeds gekomen. Mogen de verkiezingen een parlement en regeering brengen, die door hun politiek het econo misch leven verheffen uit de diepte, waarin het is verzonken en die zal waken voor het ongeschonden behoud onzer g estelijke instel den der democratische volks- tr en staatsinstellingen. Lingbeek(herv. geref.) constateerde, dat men van de re geering verlangt, dat ze het volk laat leven, zooals dat voorheen kon. Het ware geluk schuilt niet in weeide, maar in vergenoegd heid. Spr. had deernis met de werkloozen, maarde steunregeling bevredigde spr. niet, er moet meer werk worden geschapen. Het zeld kan beter worden besteed voor werken, dan voor steun. De crisis is niet door gemis aan ordening ontstaan, anders zouden we altijd crisis .hebber zehad. Rome heeft altijd zijn invloed trachten aai te wenden voor eigen voordeel. Spr. was overtuigd, dat de protestanten het ninst zullen profiteeren van be paalde ordening. Wat de monetaire politiek der regeering betreft, de gulden mag zweven, doch niet waarheen die wil. Een zegevierend Rome zal op Meerlands bodem zijn kracht ont olooien. Met een herinriering aan te geuzen, wees spr. op de ge varen, die z i. zoowel uit het Oosten als het Zuiden dreigen. Gelukkig is er nog 'n kern in ms volk, waardoor ons volk weer iet Israël van het Westen kan vorden. De heer Westerman (partijloos) zeide, dat de onzekere begroo ingscijfers een debat over het egeeringsbeleid r.iet mogen ont daan. Met een aanpassing tot de dood r op volgt, is het niet te doen Staat de regeering duidelijk voor ogen, wat ze na de devaluatie wil Van wat de regeering bij ten aanvang van haar optreden iankondigde, is niet veel terecht gekomen. Spr. critiseerde het verschil in optreden tegen aan- iangers van verschillende poli - leke partijen. Het zijn niet alleen ie fascisten, die zich te beklagen rebben. In feite bezitten we in Nederland geen vrijheid vanarbeid. iit blijkt bij elke staking. Spr. steldeverschillcride vragen: Waarom moet het vier jaar turen, voor door grondwetsher ziening aan revolutionairen en communisten onmogelijk wordt cemaakt, het parlement te mis oruiken voor hun propaganda Moeten we maar doorgaan met steun te verleenen aan ten doode opgeschreven bedrijven Zijn we zoo onmetelijk rijk, dat we maar moeten voortgaan producten ver beneden kostprijs in het buitenland te verkoopen Zoo moet onze economie wel -en slordige en zwevende econo mie blijven. Spr. zou wel eens graag willen weten, wat er sinds 1933 wer kelijk bezuinigd is Spr. drong er op aan, dat de regeering binnenkort den gulden zal vaststellen, zij het dan voor- loopig op een bepaald niveau Den minister-president verweet spr. gebrek aan voortvarendheid ten opzichte van onze defensie. Kan in Nederland niet, wat in België met een ministerie met vijf sociaal-democraten wel kan Heeft de regeering nu nog behoefte aan een stembusuitspraak? (Wordt vervolgd). Het bruidspaar raar Zeeland. Zooals de lezers weten, gaven we onlangs te kennen, dai de Prinses en de Prins na hun hu welijk vermoedelijk wel spoedig naar Zeeland zouden komen. Dit vermoeden krijgt meer en meer vasten vorm, zoodat in een ver gadering van Oranje-Comilé's te Vlissingen burgemeesttrvan Woel- deren mededeelde, dat dit bezoek na de huwelijksreis spoedig te verwachten is en dan o.m. Vlis singen een beurt krijgt. Het gouden vredestafeje. De markiezin van Saint-Vincent Brassac heeft in den wereldoorlog 32 leden harer familie zien sneu velen haar stamboom ishiermede van alle nieuwe loten beroofd. Zij richtte op „La brindille d'or" („het gulden sprietje") een orga nisatie van Fransche vrouwen, die hun sieraden, goud en juweelen offeiden voor 't vaderland, later voor de oorlogsverminkten. Deze vrouw wilde toen een in ternationaal werk beginnen, om de vredesgedachte internationaal te bevorderen. Zij deed daartoe een internationale vredeszegel ont werpen. De hertogin van Vendóme prinses van België, werd bereid gevonden, zich voor de zaak te interesseeren. Deze wist de mede werking van reeds een groot aan tal staven te verkrijgen. In ant woord op een brief van de her togin van Vendöme schreef Ko ningin Wilhelmina haar o a. (wij citeeren uit Rives d'Azur waarin een artikel over dezen vredeszegel voorkomt) „Ik haast mij u te verzt keren dat deze Vereeniging van Fransche Vrouwen, onder Uw bescherm vrouwschap, mijn volle sympathie heefl, .evenals het doel hetwelk zij zich stelt, en dat ik mij geluk kig zou rekenen indien ook in mijn Land deze vredeszegel zou verschijnen". H M heeft nu de leiding van de jaarlijksche actie in Nederland voor dezen zegel opgedragen aan P. gravin van Heerd tot Eversberg- Quarles van Ufford, presidente van de commissie van moeders en op voedsters uit de Ned Ver. v. Vol kenbond en Vrede. Dez^ zegel zal voortaan elk jaar in November verkocht worden de netto opbrengst is uitsluitend voor de Nederlandsche vredesop- voeding in harmonie met de Vol kenbondsgedachte. Mevrouw Quarles van Ufford- baronesse Mulert tot de Leemcule heeft voor Zeeland zitting in het comité van aanbeveling. Mdb. Crt. ampo daar lucht ie van opl AXEL, 13 November 1936. Ten overstaan van notarissen Fanoy te Axel en Beuningh te Groede werd alhier krachtens art. 1223 B W. Dinsdag geveild het café met kruidenierswinkel, staan de hoek Kerkdreef—Kerkstraat al hier en bewoond door dhr. C. N. Dieleman. Koopers werden Gebr. Dellaert, bierbottelaars te Westdorpe, voor de som van f 3050. St Nicolaas, V. V. V eDZ Zooals was aangekondigd, wer den Woensdag een tweetal voor stellingen in Het Centrum gegeven door de V. V. V., waarvan de netto-opbrengst ten bate zou komen voor het te houden St. Nicolaasfeest. Jammer genoeg za! er echter na aftrek van de on kosten, aan deze voorstellingen verbonden, geen winst te boeken zijn, doch een groot tekort (men spreekt van f 125) want het be zoek was teleurstellend. De kin dervoorstelling in den namiddag kon eveneens beter bezocht ge weest zijn. Toch zullen de aan wezigen, groot en klein, onge twijfeld genoten hebben van de goocheltoeren en wat verder te zien en te hooren werd gegeven. De voorzitter, dhr. Van Maale sprak bij de opening zijn teleur stelling uit over de slechte op komst en weet die aan het on gunstige weer. Hij sprak de hoop uit, dat de moed er evenwel in zou blijven en wenschte alle aan wezigen een gezelligen avond toe. Nu, de stemming zat er spoedig in, toen Prof. Billy op het tooneel verscheen in een clown costuum, dat rijk was aan vesten, terwijl op z'n zitvlak een ersatz-uurwerk prijkte. Deze artist vertoonde allerlei guitige kunstjes en grap pen tusschen de bedrijven door. Hij bleek ook muzikaal aangeiegd en demonstreerde dit op eenige zonderlinge muziekinstrumenten. Na dit optreden kwam Prof. Ben Ali Libi, een humoristisch goochelaar, staaltjes van zijn kun nen en handigheid vertoonen. Zooals altijd was hierbij assistentie noodig van eenige dames en tieeren uit het publiek, die meer malen danig „in 't zonnetje" gezet werden. De charmante prof. wist overal raad mee zelfs geldnood bestond voor hem niet, daar hij uit mond, neus en ooren guldens wist te tooveren, zooveel hij voorradig had T Een parapluie werd on zichtbaar afgetakeld en ook het gegoochel met speelkaarten wekte aller bewondering, In de pauze had een verloting plaats en daarna kwam mr. Santo ten tooneele, waarbij Busto met z'n slappe wasbeenen en armen. De komische buikspreker oogstte evenals de vorige heeren, luiden bijval. Toen het programma afgewerkt was, dankte dhr. Van Maale de heeren voor hun optreden en het publiek voor de belangstelling Een gezellig samenzijn besloot den avond die, wat de uitvoering betreft, zeker geslaagd mag heeten, doch voor het te houden St. Ni colaasfeest voor de kinderen heel wat betere resuliaten had ver diend. Het bestuur van V.V.V. heeft echter weer gedaan, wat in de gegeven omstandigheden gedaan kon worden en dat het bezoek niet drukker was, kon niet voorzien worden. Het is nu echter niet zeker, hoe het met St. Nicolaas zal afloopen, want die kan zonder centen ook geen cadeaux koopen of attrac ties geven. We wachten maar af en hopen, dat V.V.V. nog wel een doos met oude munten of papieren heeft staan, waaruit iets te halen valt. Het bestuur van V.V.V vraagt ons eveneens een woordje van aanmoediging voor de St. Nico laas-winkelweek, want deopgaven komen traag binnen. Er wordt geen huisbezoek gehouden, dus is het kort dag, want 16 Nov. sluiten de opgaven. We hopen, dat nog een week uitstel gegeven wordt en vragen dan aan de win keiiers volle medewerking, want het is toch gebleken, dat zoo'n reclame goed werkt. We mogen toch niet stil zitten er. toezien, dat weer de menschen met een dubbeltjes-tram naar elders hun inkoopen doen, zoodat de nering doenden de kaas van hun brood wordt gehaald als er tenminste van kaas gesproken mag worden Daarom allen de handen in en en de tijdgeest verstaanactie voeren en werken, opdat de Axelaren in Axel hun inkoopen doen I Voor de HJders aan vallende ziekte. Gisteravond werd alhier in de Herv. Zondagschool een filmvoor stelling gegeven, uitgaande van de Chr. Vereen, voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte in de inrichtingen te Haar lem en Heemstede. Het bezoek was uitermate teleurstellend, daar slechts een 30 tal personen waren opgekomen. Na het zingen van Ps. 68 10 sprak Ds. Van Oeveren een in leidend woord, waarin hij wees op hel groote werk van barm- haitigheid, dat door deze vereen, wordt verricht en waardoor reeds zooveel lijden is verzacht voor de lijders aan deze vreeselijke ziekte. Het werk is voldoende bekend, doch het wordt nog te weinig gesteund, ook van stoffe lijke zijde. Spr. sprak dan ook de hoop uit, dat deze film ertoe moge bijdragen meer liefde en toewijding te brengen voor dit werk van barmhaitigheid. Een reizende broeder der stich tingen lichtte het werk hierna nog uitvoeriger toe, waarbij hij ook zijn teleurstelling uitsprak over de geringe opkomst. In een plaats als Axel had hij die grooter ver wacht, De film zelf bood beelden van de mooie omgeving en de in richting der gebouwen, die thans zeer modern is en waarbij de nieuwste vindingen op genees kundig gebied zijn toegepast. Het werk en het dagelijksche leven der verpleegden ontrolde zich op het w.tte doek en men kteeg daarbij den indruk, dat het er zeer huiselijk en gemoedelijk toe gaat. Er wordt gewerkt zoowel in de verschillende werkplaatsen als in de tuinen en ook wordt wel eens een uitstapje per auto bus naar zee gemaakt. Ook aan sport wordt veel gedaan. Een en ander werd door een broeder uit de stichting toegelicht, die daarbij wees op het heilzame werk ten dienste van een groot aantal ongelukkige medemenschen. In 1932 bereikte men een top jaar-wat betreft het aantal afdee- lingen en leden. Daarna is het ledental met enkele duizenden teruggeloopen, waarschijnlijk een gevolg van de tijdsomstandig heden, die helaas ook op dit liefdewerk hun nadeeligen invloed uitoefenen. Het is dan ook dringend noodig dat dit werk der barmhartigheid meer gesteund wordt, opdat het ook in de toekomst zal kunnen worden voortgezet. Met een opwekking daartoe en dankzegging werd deze filmavond besloten. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Brutale diefstal. Woensdagavond is alhier een brutaal stukje uitgehaald, dat meer doet denken aan een avon- turist, of een dief in 't vak dan aan de daad van een eenvoudig werkman. Het was ongeveer 5 uur, toen onze wethouder, de heer P. van Bendegem, tevens handelaar in aardappelen, stroo en vlas, met den heer j. Sukkel, autohandelaar te Middelburg en diens vertegenwoordiger, dhr. Van den Burg een proefrit had den gemaakt met een nieuwe 5 persoons auto en deze heeren ten huize van dhr. van B vnd. een onderhoud hadden om den wagen te verkoopen. De auto was intusschen voor de garage van dhr. M. de Keizer geplaatst, omdat deze zijn tus- schenkomst had verleend. Toen de heeren uit Middelburg onge veer een half uur later zouden ver trekken, was echter de auto ver dwenen en niettegenstaande er 5 werklieden in de garage werk zaam waren, had niemand de auto zien of hooren vertrekken. Bij eenige nasporing viel de verdenking op J. W., een 20-jarig jongmensch, cue bij dhr. van B. werkzaam was. Deze was daar in de omgeving gezien met een fiets, terwijl bleek, dat W. nu vertrokken was, doch de fiets nog in de gaiage van dhr. van B. stond. Bij informatie bleek deze jongen ook niet thuis te* zijn en tot heden nog niet thuis te zijn geweest, zoodat de vermoedens sterker werden en J. W. vnd. als verdachte is gesignaleerd. De Brigade-commandant is on middellijk van een en ander in kennis gesteld, met het gevolg, dat gisterenmiddag in een radio- politiebericht mededeeling werd gedaan van de ontvreemde luxe auto, merk Dodge, model Sedan 1935, kenteeken K-6546, blauw gelakt en bruingrijze bekleeding, Goodyaer banden en reservewiel achterop. Tevens wordt opsporing en aanhouding verzocht van Jan Wie- land, geb. te Axel, 16 Maart 1916, lang 180 M, slank, blond en blauwe oogen. In de auto bevonden zich twee acte-tflsschen met waardevolle papieren, kwitanties, enz. en eeni ge kleedirigstukken. Behalve uitzending van dit be richt is ook in Belgische richting een uitgebreid onderzoek inge steld. Voor de publieke veiligheid is het te hopen, dat men spoedig de auto in handen krijgt, alsmede dz dader. Zonder dat zou het al even gemakkelijk zijn een auto als een fiets over de grens te brengen. Te Zaamslag verkocht nota ris Fanoy gisteren krachtens art. 1223 BW. een woonhuis meterf aldaar van de erven C. de Vos. Koopster werd Wed. C de Bokx aldaar voor f 1400. Ter verduidelijking. Men vraagt ons te melden, dat ter indijking van het verdronken land van Saefiinge slechts onge veer 500 H.A. schorren vruchtbaar zouden moeten gemaakt worden, terwijl ons verslag den schijn gaf alsof het er 2300 H.A. waren, of schoon het er niet uit te lezen is. Wel zouden in dien polder 2300 H.A. land vrij komen, maar dv.ze niet alle ontgonnen worden. Bietencampagne. Naar we vernemen, wordt het gewicht der bieten ver boven d« f- Tweede Kamer. D Borst inwrijven met Dampo. Pot 50. Doos 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De witste tanden,

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2