Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell - Vlaanderen, So. 63 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 52e Jaarj». J. C. VINK - Axel. Sportieve opvatting. FEÜILLETON. Hoe men Burgemeester wordt. HUROL maakt ze gaaf en zach» Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12 Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. .Eerste Blad. Het is voor vele sportliefhebbers liefhebbers in den waren zin des woords in de laatste tijden een vraag geworden, of de be oefenaars en de toeschouwers van sportwedstrijden eigenlijk nog wel weten wat sport is. Veelal leidt sport tot haat uit jaloezie, ontstaan uit oneerlijke prijswinners. De hooge prijzen leiden soms tot gekunstelde praktijken, die aan het idee sport vreemd zijn. We denken hierbij aan 't geknoei, dat in de postduiven-sport voorkomt, in pluimvee-tentoonstellingen waar veeren geverfd worden of prijzen en eigenaars verwisseld worden, in de wedrennen met hun hooge inzetten, in wieler-wedstrijden en in verscheidene andere takken van sport (wat heeft de Olympiade te Berlijn niet te zien en te hooren gegeven komen toestanden en feiten voor, die het sportieve gevoel in den deelnemer en in den toeschouwer zoodanig verdringen, dat men zich afvraagt, wat is er van sport geworden Zoo is het ook in de voetbal wereld geworden. Treffend vin den we in dat verband een ar tikeltje, dat een voetballiefhebber in de Middb. Crt. schreef en dat we voor de juiste opvatting, die deze schrijver van sport geeft, hier laten volgen. Hij begint dan met op te mer ken, dat het de laatste jaren geen onverdeeld genoegen is om voet balwedstrijden te aanschouwen. In tegendeel, velen zullen dikwijls met spijt en ergernis vervuld het sportterrein hebben verlaten in de eerste plaats om het soms minder fraaie optreden van spelers en in de tweede plaats om den toon der gesprekken en uitlatingen van sommige toeschouwers. Het is al dikwijls gezegd, doch laat ik het dan nog eens mogen uit spreken. Spelers, als ge U tijdens het spel niet volkomen kunt beheer- schen en tot allerlei unfaire mid- delen Uw toevlucht neemt, dan beteekent dit, dat ge niet vol doende en op de juiste wijze de sport beoefend hebtSport schenkt bij een echt kameraad schappelijke en goede beoefening een groote mate zelfbeheersching, die niet alleen moet blijken en dienstbaar is bij het spel, maar ook in den gewonen dagelijkschen arbeid moet worden bewezen en aan Uw persoonlijkheid en daar door aan de maatschappij ten goede komt. Voetbal is een bijzonder aan trekkelijke en mooie sport, mits het om het spel gespeeld wordt. En dit is m.i. de laatste jaren wel erg uit het oog verloren. Elke speler dient te bedenken, dat hij niet uitsluitend voor zichzelf en tegen «vijanden", speelt, die over wonnen moeten worden, koste wat het kostmaar dat hij samen speelt met 10 kameraden voor de eer van zijn club en tot verheffing vai het spel, waarbij de tegen partij moet worden beschouwd als een gemeenschap van sport beoefenaars, die hetzelfde hebben hoog te houden. En juist als het eens niet erg lukt, laat dan toch het gemopper tegen elkaar achterwege en laat U niet verleiden tot zeeronmen- schelijkeen onsportieve uitroepen, die ik hier niet zal herhalen Dit leidt onherroepelijk tot ruw spel en een zekere nederlaag. Blijf onder alle omstandigheden, ook al is het soms moeilijk, voetballen. Dan eerst verschaft ge U zelf en het publiek een genoegen en er is dan de zekere kans, dat de club die het verdient, ook zal winnen. Uw tegenpartij dient een goeden indrukmee te nemen van Uw club. Voor besturen van voetbalclubs, die begrijpen waar het om gaat, ligt nog een breed arbeidsveld open. En wij, als toeschouwers, moe ten bedenken, dat wij de spelers niet tegen elkaar opjagen als stieren in een arena en aanleiding geven tot ruw spel. Aanmoedi ging is uitstekend, doch laat dit dan zijn op een wijze en in een taal, waarvoor men zich jegens zijn jongens niet behoeft te ge- neeren. Ook wij, toeschouwers, kunnen tot verheffing van het spel heel veel bijdragen. Tot zoover de schrijver. We hebben daar nog een woordje aan toe te voegen, nl. dit: hetgeen hierboven is geschreven^ achten we niet alleen geldig voor voet ballers, anders hadden we het niet overgenomen. Maar we vinden die opvatting voor alle sport en voor alle wedijver op tentoon stellingen, bij spelen, bij politiek en zelts bij gewone keuringen zóó gezond, dat we ze voor iedereen, zelfs op den gewonen levensweg in alle handel en wandel, toe passelijk vinden. Daarom is de idee .sportief" ook zoo mooi en zoo hoog als men het woord goed begrijpt. Eiiineiilaiid. Be Koninklijke Familie te Deventer. Deventer kreeg Dinsdagavond plotseling hoog bezoek. De Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben aan het station Prinses Armgard afgehaald, die met den D-trein uit Duitscniand te half acht aldaar is aangekomen. Het publiek heeft weinig van dit bezoek gemerkt. De Koninklijke familie keerde in drie hofauto's van Deventer via Apeldoorn naar Het Loo terug. Het omwerp pachtwet aangenomen. De Tweede Kamer heeft Dins dagmiddag gestemd over het wets ontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. Het ontwerp werd met 76 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegendeliberalen.de staatk. geref. het Herv. ger. lid Ltngbeek, de heer Westerman en de heer Ver voorn (plattel.) Vergunningsstelsel voor antobusdiensien. Naar gemeld wordt, kan binnen kort tegemoet worden gezien een maatregel, waarbij het autovervoer ,and en tand e van personen aan een vergun ningstelsel zal worden ondet wor pen. De bepalingen van dezen maatregel zullen vermoedelijk met ingang van 1 Januari a.s. in wer king treden. De vergunningen zullen worden afgegeven door den rijksinspec teur, belast met het toezicht op de spoorwegen, tot wiens com petentie, zooals bekend mag wor den verondersteld, ook het toezicht op andere openbare middelen van vervoer behoort. Held genoeg. Op de 3 procent Staatsleening ad f 100 millioen, (waarvan f50 millioen was geplaatst bij de rijksfondsen) is ingeschreven voor f338 millioen. Dit beteekent derhalve, dat de f 50 millioen voor vrije inschrijving bijna zevenmaal is volteekend. Omtrent de toewijzing wordt gemeld, dat alle gevraagde aan deden van f100 worden toe gewezen, doch de grootere, van f500 en f 1000, procentsgewijze. Het ontwerp ziekenfondswet. Het dagelijksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in een adres aan de Tweede Kamer zijn voor het oogenblik afwijzend standpunt kenbaar ge maakt ten opzichte van het Ont werp Ziekenfondswet, aangezien de voorgestelde regeling voor de toegelaten fondsen nieuwe lasten zal medebrengen. Reeds nu drukt de betaling van contributie voor de ziekenfondsen op vele gezinnen zeer zwaar. Dit is een gevolg van den sterk gedaaldenwelstand in de gezinnen Verhooging van de contributie zal, naar gevreesd wordt, voor een groot aantal tengevolge hebben, dal zij zich aan het ziekenfonds wezen moeten onttrekken. Sociaal is dit zeer onwenschelijk. Het bestuur dringt er bij de Tweede Kamer op aan te bevor deren, dat de invoering van een Ziekenfondswet blijft rusten tot de positie der arbeiders het moge lijk maakt art. 50 met 126 der Ziek tewet in werking te doen treden. Prirs lien.li.rd wordt ritme» ster. Z.D.H. Prtns Bernhard, die op zijn eigen wensch benoemd zou worden tot officier bij de blauwe huzaren, zal terstond na zijn na turalisatie worden benoemd tot ritmeester a la suite. Daar het vorstelijk paar zich zal vestigen te Soestdijk, zal de Prins worden ingedeeld Dij het eerste half regi ment in garnizoen te Amersfoort. jhr. ir B B 1 de Muralt. üp de algemeene begraafplaats te Utrecht is Woensdagmiddag onder groote belangstelling, doch in allen eenvoud, in het familie graf bijgezet het stoffelijk over schot van jhr. ir. R. R. L. de Mu ralt, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Gene raal en oud-Burgemeester van Burculo. Tot de zeer velen, die op den doodenakker hunne belangstelling monden, behoorden o.a. de bur gemeester van Borculo, mr. N A. Stempels namens het hoofdbest. van de Lib. Si. De Vrijheidsb., dhr, J. van der Ptyl, secretaris van de Lib kiesv. te Terneuzen, dhr. Van Zuyen, burgemeester te Breskens (Wordt viïvc' AXELSCHE COURANT Vlaamsche schets door dr. J. REN1ER SN1EDERS. 12) Daar kwam nog wat bq. De oudste erfgenaam van noraris Molhoven, een bengel van de eersie soort, met de zweep van Selm Sokkers gewapend, volgde hem op, en kletste het paard geducht om de lenden. De koppige Ardenner begon te stei geren en de zoon van den hoefsmid om hulp te roepen. Al de kinderen riepen, schaterden en klapten in de handen da notariszoon, in de ho<~p zijn speelmakker in het zand te zien tuimelen, sloeg al harder en harder met de zweep. De gesarde Ardenner Wierp beurtelings de hoeven vervaar lijk in de lucht, den kop tusschen de Voorpooten en wipte den vermetelen rüiter eenige schreden van hem af, doch zonder hem te schaden, op den mesthoop. Selm kwart) een einde aan het toe neel maken, met zQn paard op stal te brengen en de kinderen in den hof te jagen. O, die helsche deugnieten van den notaris en den hoefsmid I zuchtte juffrouw Klipper, terwijl zij de twee handen op haar verschrikte taart drukte en wederom ging zitten. De meid kwam zeggen, dat in de kamer iedereen gezeten was en vragen of men de koffie niet zou opdienen. De jeffrottw knikte bqna onverschlU tig ik en ging toen ook do kamer in, waar het ruim zoo woelig was als in den hof en op de achterplaats. De lezer, die in de eenvoudige, ouderwetsche dorpen ooit een koffle- partQ heeft bijgewoond, kan zich een denkbeeld vormen van het gedruisch, daar er op dat oogenblik niet minder dan vijftig vrouwen aanwezig waren. De geurige koffi*, die door het ver trek begon te walmen, bracht plotse ling de snaterende menigte tot stilte het was het plechtig oogenblik, dat den strijd voorafgaat. De bergen van boterhammen en wafelen werden rondgediend en ver dwenen in een wenk van hunne groote schotels. M n hoorde het aanhoudend ge klepper der kofjes en het scherp ge rinkel der zilveren lepeiijes, die de suikerpotten van juffrouw Klipper ledig schepten. De vrouw des huizes zag met een weemoedigen blik die ontzaglijke ver nieling af en beefde bij 'i denkbeeld, dat de kleine voorraad van gebak en vleescb, weldra zou verslonden zijn door dat onverwacht getal van magen, die ongelukkig allemaal zoo hongerig schenen. Daar het laatste stukje krentenbrood en de allerlaatste wafels reeds ver dwenen waren, maakte de knecht zich gereed, om de pruimentaart aan stuk ken te snijden. In zijn geest deed hij een vlugge optelling der aanwezige vrouwen, maar bleef een stond be sluiteloos met zijn mes in de hand staan zien, niet wetend hoe hij het zou aanleggen, om aan eik een stukje van het geurige gebak te geven, waar* op iedereen het scheen gemuht te hebben. De bfidebande knecht wilt na oak geen raad meert A Onder den spiegel, die boven de schouwplaat hing. had een klein groepje vrouwen, aan wier hoofd de echtgi- noote van den notaris stond, het oog op den knecht, die de pruimentaart in een groot getal gelijksoortige stukken verdeelde. Juffrouw Klipper bakt schoone taarten, fluisterde de vrouw van den landmeter. Wat vindt gij schooner dan een taart vroeg de notarisvrouw sul raad eens Twee of drie taarten, antwoordde de vrouw van den hoefsmid. Een algemeene, achter voorschoot cn zakdoek gedoofde schaterlach, be dekte de oplossing van 't raadsel. Selm, ae punt van zijn mes voor uitstekend, relde opnieuw zijn gasten en daarna de stukjes van de pruimen taart, Hij sneed elk stukje nog eens midden door en mompelde met een diepen zucht, dat hij geen raad wist. Juffrouw Klipper zat starlings te zien in den spiegel, die schuins over haar hing en bespiedde de vrouwelijke groep, welke onmeedoogend schertste en den spot dreef met de snippers gesneden pruimentaart en de verlegen heid van den knecht. Louisa's bloed borrelde als kokend waterhaar zwarte oogen schoten vuur naar de vijf of ses snappende vrouwen, welke zich opbaar rekening zoo heerlijk vermaakten. Op het oogenblik, dat haar al te lang ingehouden toom gelijk een neerge vallen bom ging losbaraten, steeg et uit den bof een verward en onrult-' wekkend grdruiach. op. Juffrouw Klipper, gevolgd door een viertal,evenairsQ.veiunitusiende huis* moeder», lied buiten» De jongen» liepen juichend en in de handen klap pend door elkaar over de binnenplaats, en al de meisjes stonden schreiend rondom een harer gezellinnen, welke met een gekneusd en bloedend aan gezicht op den grond lag uitgestrekt. Het kind was uit den schommel gevallen en had zich sterk bezeerd. Haar speelgenooten verzekerden, dat de kleine Konstant, het zoontje van Bernardus Khpper, het touw had door gesneden en «oodoende het meisje over de steenen gesmeten. Doch de kieine Küpper scheen er lich weinig om te bekommeren, dat een der genoodigden gekneusd en bebiora onder de handen der steeds weenende moeder lag te huilen wam reeds stond hfl met zijn speelmakkers in het midden van den hof, onder eenen grooten perenboom, waaraan duizenden vruchten hingen Er «aten een paar jongens in den boom hunne zakken te vullen en het fruit met volle handen naar beneden te werpen. De zoon van Klipper, die hier vol komen in zijn recht was stond met een langen boomstaak gewapend, onder den boom en sloeg de kleine roovers geducht om de lenden. Zoo dikwijls het waper, door zijne geoefende hand bestierd, op hen neder» viel, schreeuwden deze om hulp. ter» wijl veertig Jongens juichten en scha» terden en den jangen eigenaar aan zetten, om nog.harder te slaan, in de zekere hoop. de frulfdieven uit den boom naar beneden te zien tuimelen» En gewis top dit gebeurd z8n, in dien de vrouw van den hoefsmid sulks pief had belet, met den jongen heer Klipper, die misschien op dat oogen* blik eeu beslissender» slag dag toe* brengen, eea »nt|( tl geven» Vereenrondlgde gemeentelijke en provinciale administratie. De minister van binnenlandsche zaken deelt in de momorie van antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de begrooting van zijn departement mede, dat een wets ontwerp, beoogende vereenvoudi ging van de gemeentelijke en de provinciale administratie, binnen afzienbaren tijd tegemoet kan worden gezien. Het ligt in de bedoeling van den minister, daarbij ook het vraagstuk der zekerheidsstelling door ambtenaren te betrekken en een voorstel te doen tot eenvou diger regeling ter zake. Handen rood en ruw Doos 30, Tube 45 ct. BI] Apoth. en Drogisten. Teraardebestelling De vrouw van den landmeter, wier dochtertje door den kleinen Konstant zoo geweldig uit den schommel was gesmeten, vodeciigde de verdiende straf met hem geducht aan de ooren te trekken. De kleine Konstant was niet gewooe dergelijke vernederingen te verdurea, zoRder te beproeven of er kans bestond zich te wreken. Terwfll er een traan van woede over zijn gekleurde wangen liep, sloeg hij met zqn staak de vrouw -an den landmeter de beeuen enuer 't lijf uit en schopte de echigenonte van den hottfsm.d voor de scnenea» Wat een strop van een jongen, riep deze, terwijl zq achteruitging «oor den zoo stoutmoedigen knaap, Wat een aarisdeugmei, schreeuw de de vrouw van den landmeter, ter wijl zij opstond en met hare hand over haar gekneusde beenen wreef. Konstant, kom hier, kind, riep juffrouw Klipper, met gemaakte zacht heid die groote kinderen lijn zoo ruw en zullen u kwaad doen. Een bitsige uitroep der twee buur» vrouwen volgde op de woorden vaa juffrouw Klipper, Wees niet bezorgd voor uw zoontje, sprak de eene spottend) kin» deren van dat slag hebben geea be» schermers noodig. Indien ik de eer had zijn aioeder te zijn riep de andere dreigend. Mijn kind heeft een zeer vreed zaam karakter, viel haar juffrouw Klip per in de rede. Zeer vreedzaam 1 schertsten dl twee vrouwen.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1