Landbouw. Zwitserland. Tegen communistische actie De Bondsraad heeft besloten het parlement, dat in December bijeenkomt, een wetsontwerp ter bescherming van de openbare orde en veiligheid voorteleggen In afwachting van de uitspraak van 't parlement heeft de regee ring echter reeds thans eenige maatregelen getroffen, die ten doel hebben onmiddellijk de commu nistische actie in Zwitserland te onderdrukken. Zoo zijn voor het deelnemen van buitenlandsche sprekers aan politieke vergade ringen regels opgesteld. Het departement van justitie en po litie zal te beslissen hebben, o aan een buitenlandsch spreker vergund kan worden, het woord te voeren op een dergelijke ver gadering. De vergunning zal ge weigerd worden, indien de vrees bestaat, dat de binnenlandsche of buitenlandsche veiligheid van Zwitserland de onafhankelijkheid of de neutraliteit de betrekkingen met andere staten in gevaar wor den gebracht, of dat men zich zal mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Zwitserland Ingevoerde bladen of ander propagandamateriaal van anti religieuzen, van anti-militaristi- schen, communistischen of anar chistischen aard zullen in beslag worden genomen, evenals in Zwitserland gedrukte of uitge geven geschriften, die de binnen landsche of buitenlandsche vei ligheid, de openbare rust of dt orde in gevaar zouden brengen. Iedere activiteit van de Zwitser- sche afdeeling der „Roode Hulp' is verboden. Cursussen in com munistische tactiek en propaganda kunnen niet plaats hebben. Dt autoriteiten moeten communis tische vergaderingen verbieden, indien er reden is om aan t< nemen, dat die bijeenkomsten de orde zullen verstoren of de vei ligheid van het land in gevaai brengen. 0 der vrienden. In opdracht van Hitler is Za terdag aan Mussolini het groot kruis van het Duitsche Roodt Kruis overhandigd. Binnenland. De Koningin op h-t stadhuis Vrijdagmiddag heeft H. M dt Koningin een bezoek gebrachi aan het Haagsche stadhuis en had een onderhoud met den burge meester. Vervolgens nam de Ko ningin de eerste klas trouwzaal in oogenschouw, waar het bur gerlijk huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard zal worden voltrokken. Naar officieel wordt medege deeld, zal het burgerlijk huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern hard op 7 Januari a.s. door dei burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J, R. de Monchy, worden voltrokken. De Koninklijke familie naar Het Loo. Zaterdagmiddag om 1 uur zijn de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard op het paleis Soestdijk aangekomen. De Prins chauffeurde zelf. Het is de be doeling van de koninklijke familie het paleis en de omstreken te bezichtigen in verband met een eventueele vestiging van het jonge prinselijk paar. Nadat de Koninklijke familie eerst het noenmaal had gebruikt werd het paleis van binnen ge heel bezichtigd. Vervolgens werd per fiets het park rond gereden, waarna de Koninklijke familie zich eveneens per fiets over den rijkswegbegaf naar de leegstaande villa Buitenzorg. Deze villa, die bij het paleis behoort, werd eveneens van bin nen bezichtigd Vervolgens keerde het hooge gezelschap naar het paleis terug en vertrokken te kwart voor vijf in dezelfde auto, waarmede zij gekomen waren, naar Het Loo. Om kwart voor zes zijn de Konitigin, prinses Juhana, prins Bernhard en prins Aschwin op het paleis Het Loo aangekomen Opening van de Moerdtjkbrng door de Koningin. Officieel is thans bekend ge worden, dat de Koningin de nieu we brug bij Moerdijk Zaterdag 12 December zal open. Of prinses Juliana en prins Bernhard de Ko ningin zullen vergezellen, is nog niet bekend. Het Duitsche staatsburgerschap Tan Prins Bernhard. Naar gemeld wordt, zal op 17 November te Berlijn een officieele plechtigheid plaats hebben, be staande in de ontvangst van Prins Bernhard door rijkskanselier Adol Hitler, die hem bij deze gelegen heid op voorstel van de twee in deze materie bevoegde rijksmi nisters, te weten de rijksminister van binnenlandsche zaken en de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, zal ontheffen van het Duitsche staatsburger schap. De plechtigheid zal door alle Duitsche radiozenders wor den uitgezonden en in alle Duit sche bladen worden gepubliceerd De Rtybsbegrooting 1937. In haar memorie van antwoord op het Vociloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de rijks- begrooting voor 1937 (algemeene beschouwingen) deelt de regee ring o.m. mede, dat in verband met de veranderde monetaire politiek (de devaluatie van den gulden), de begrooting niet meer deugt. Tal van ramingen zullen veranderd moeten worden. Daar de gevolgen van de devaluatie echter nog lang niet overzien kunnen worden, valt aan een neuwe raming voorloopig niet ie denken. Het zal nog minstens eenige maanden duren, alvorens voldoende zekerheid omtrent de nieuwe situatie is verkregen. Over de gevolgen van de de valuatie valt nog weinig te zeg gen. Er kunnen voordeden uit voortvloeien, doch de regeering verheelt zich niet, dat deze mede alhankelijk zullen zijn van de nouding van het buitenland. Het komt de regeering verder voor, dat de tijd nog niet rijp is, >m nu reeds de nieuwe waarde- oasis van den gulden definitief ast te stellen. Het lijkt haar oeter den „zwevenden" toestand iog een tijdje te laten voortbe staan. Het beleid. Wat betreft het beleid der regeering wordt opgemerkt, dat iet kabinet, dat in 1933 optrad, zich zag gesteld voor enkele ver schijnselen die wezen op de nood zakelijkheid van straffer gezags- having teneinde de gevolhen van allerlei gezagsondermijnende in vloeden te weren. Ook was de financiëele toestand des lands zeer ongunstig, terwijl het be drijfsleven steik onder den druk stond van de door het buitenland genomen maatregelen van ver schillenden aard en dientenge- olge de arbeidsgelegenheid in teeds toenemende mate afnam. Het waren vooral deze vier pun ten die het eerst en het meest de aandacht vorderden. Voor wat het eerstgenoemde punt betreft behoeft het regee- ringsbeleid geen verdediging. De resultaten spreken voor zichzelf. Met welk land men de toestanden ten onzent op dit gebied ook zou willen vergelijken, telkens zal men tot de gevolgtrekking moeten ko men, dat we elke vergelijking met eere kunnen doorstaan. Na tuurlijk zijn er personen, die op dit terrein nog iets anders wen- schen, die aan sommige uitingen net zwijgen zouden willen zien ipgelegd, maar dezulken zien dan >ver het hoofd, dat zulks alleen maar te bereiken is, wanneer men onze aloude voorrechten van vrij heid van spreken en schrijven er voor zou willen prijsgeven. De regeering staat intusschen prin- ciptëel op het standpunt, dat een vrije meeningsuiting een nationaal goed is, dat niet mag worden prijsgegeven om 't in te ruilen vooi kerkhofstilte, ook al neemt ze nu en dan een onsmakelijken of vulgairen vorm aan. Ook ten aanzien van de andere problemen, kan Nederland over t algemeen een vergelijking met het buitenland doorstaan, Het is allerminst de bedoeling, den ernst van het probleem der werkloos heid te verkleinen. Maar men behoeft, hoe diep men ook geroerd is, door deze zedelijke en stoffe lijke ramp, die een deel van ons volk treft, toch ook niet te ver zwijgen, dat de actie van de re geering tot ondersleuning van het bedrijfsleven goede vruchten heeft afgeworpen voor het behoud van werkgelegenheid. De regeering wijst verder het verwijt, dat ze met een „construe tieve welvaartspolitiek" (waarvan b.v. het s.d. „plan van den arbeid'' een uitvloeisel is) verder zou zijn gekomen dan thans het geval is, van de hand. Men leide hieruit intusschen niet af, dat de regeering geen oog zou hebben gehad voor de mogelijk heden van bevordering der binnen landsche conjunctuur binnen de door haar getrokken grenzen van onderzoeken, voorbereiden en lei den. Het tegendeel is juist, wat blijkt uit de genomen maatregelen. Omtrent het vraagstuk van de ordening, zegt de regeering, dat zij van meening is, dat de maat schappelijke ontwikkeling gaat in de richting van toenemende ge bondenheid. Zij staat echter op het standpunt, dat de O/erheid ten deze uiterst voorzichtig te werk dient te gaar. en den par ticulieren ondernemingsgeest niet te veel aan banden mag leggen. Dat zou op een gevaarlijk staats- absolutisme neerkomen. Jhr. De Muralt f Zaterdag is te Den Haag in den ouderdom van 65 jaar over leden jhr. ir. R. R. L de Muralt, oud-lid van de Tweede en Eers'e Kamer en oud-burgemeester van Borculo Jhr. de Muralt was in Zeeuwsch- Vlaanderen een bekende en ge ziene figuur en heeft als afge vaardigde dier streek in de Tweede Kamer zich bij vriend en vijand een goeden naam verworven. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en droeg de medaille van Koning Albert, als Belgische onderschei ding. „Volksonderwijs". Zaterdag en Zondag hield deze vereeniging haar jaarvergadering te Rotterdam, waar 328 afd. wa ren vertegenwoordigd door 4C0 eden. Na afloop werd dhr. Klaas de Vries gehuldigd, die afirad als secr.-penn., welke functie hij se dert 1898 heeft vervuld. De varkenspest De omvang van de varkenspest neemt steeds toe. Was de ziekte eerst beperkt tot het westen van ons land en het Land van Maas en Waal, thans verbreidt ze zich ook naar het oosten en noorden. Vooral de varkensmarkten leveren een gevaar op. Alleen spoedige maatregelen kunnen een deel van iet land redden van een epide mie, die speciaal ook voor de deine bedrijven in het oostèn en zuiden een ramp zou beteekenen, daar de aangetaste dieren bijna alle sterven. Van verschillende canten wordt daarom op een regeling aangedrongen. een St. Nicolaasdag in elkaar zet ten. Het gaat er wel raar toe in Spanje, maar met den goeden Sint is toch nog contact te krijgen, als de beurs het maar toelaat. Daarom alleen reeds is het wen- schelijk, dat V.V.V. in haar werk wordt gesteund. Liefdadigheidsfllm. Misschien is het overbodig, maar toch willen we om het doel nog gaarne de aandacht vragen voor de vertooning van een film, die gegeven wordt ten bate van de Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte. We bevelen een bezoek daaraan gaar ne aan, te meer, waar de pers ervan zegt, dat tijd noch moeite is gespaard om in dezen het beste te bereiken en met smaak en liefde en met diepe kennis van zaken deze film is opgezet door degenen, die het werk door en door kennen. Men zie verder de advertentie in dit blad. AXEL, 10 November 1936. Men vraagt onze aandacht voor de voorstellingen, die morgen Woensdag 11 Nov.) worden ge geven in „Het Centrum". Voor wie van verrassingen houdt op het gebied van gooche len, belooft dit een amusement vollen avond te worden voor dt volwassenen, terwijl ook op ander gebied allerlei clownerie zal wor den vertoond. Voor degenen, die van crisis en malaise last hebben, dus een goede ontspanning en gelegenheid om eens te schateren van pret. En ook de kindervoor stelling zal, gezien de lage prijs, wel veel bezoek trekken. Wn ?unt de jeugd niet eens een pret tigen middag? Bovendien is er een mooie zijd aan dit werk van V.V.V.die alle steun verdient. Zij wiin.l. uitd. opbrengst der voorstellingen weer Men meldt ons van offici- ëele zijde, dat de collecten voor het huwelijksgeschenk hier ge ëindigd zijn en er f255 70 is op gezonden naar het Prov. comité. Te Terneuzen was de opbrengst blijkens de „Tern. Crt." f575, terwijl men nog een lijst wach- te tde was. Donderdagavond bracht „Concordia" een serenade aan het echtpaar Lensen-Tieleman, dat dien middag de huwelijksboct van wal had gestoken. Namens be stuur en leden werd het paat, waarvan de bruidegom werkend lid van de harmonie is, door den voorzitter met de gebruikelijke felicitatie een geschenk aangebo den. Na dien werd er nog gerui- men tijd gefuifd. Nadat, wegens een defect aan het .oude uurwerk, de wijzer plaat op den toren van de R.- Katholieke kerk geruimen tijd hetzelfde uur heeft aangewezen, is daar de vorige week verande ring in gekomen. Door een col lecte bij de parochianen is het kerkbestuur in staat gesteld een nieuwe klok te koopen met vier wijzerborden, zoodat men er uit alle richtingen de tijd op kan waarnemen, terwijl de klok op heele en halve uren slaat. Voor arbeidersontwikkeling. Vrijdag werd in Het Centrum alhier vanwege bovenstaand In stituut een lezing gehouden met lichtbeelden over „De worsteling der Vrijheid". Dhr. Polderman, secr. van het hoofdbestuur van het Inst. voor Arb. Ontw.,te Amsterdam, begon zijn lezing met te constateeren, dat de wereld steeds twee groe pen van menschen gekend heeft, de onderdrukkers en de onder drukten. Spr. achtte het niet noodig, daarvoor verder in de geschiedenis terug te gaan dan pl.m. 800 jaar na Chr., toen West iuropa werd beheerscht door twee machthebbers: Karei de Groote, die de wereldlijke macht en de Paus, die de geestelijke macht in handen had. In de middeleeuwen ontstonden er meer steden en vormde zich een derde groep, de Poorters, die snel in macht en aanzien toenamen. De in beeld gebrachte en nog be staande kerken, kasteelen en stad huizen zijn daarvan de bewijzen. Toen later de boekdrukkunst werd uitgevonden vormde dit eveneens en nog een factor van groote beteekenis in den strijd om de vrijheid. Ongeveer terzelfder tijd kreeg men de hervorming en ontstond in geheel West-Europa de ge loofsstrijd, die in ons land ont aarde in een 80-jarigen strijd voor geestelijke en staalkundige vrij - neid. Ook releveerde spr. de gebeurtenissen in Engeland in de 17e eeuw: Karei I, Cromwell, Jacobus en Willem 111. Dan de Fransche revolutie, als gevolg van het absolutisme van Lodewijk XVI, die zwaar op het volk drukte, totdat een derde stand zijn rech- en opeischte en bloedig onlus- en plaats hadden. Vervolgens, zei spr., zien we, iat de tot macht gekomen bur- ,erij andermaal het volk onder- uukt en in Duitschland en Frank rijk opnieuw revolutie u'tbreekt. om meer vrijheid te verkrijgen. Bij ons is dat alles zonder bloed vergieten gekomen en hebben we nog altijd, zij het gewijzigd, de grondwet van Thorbecke. Ook de afschaffing der slaver nij in andere werelddeelen heeft grooten strijd gekost en bracht weer een anderen vorm de loon slavernij. Tenslotte kwam spr. tot wat we heden zien in Italië, Duitsch land en straks in Spanje en eigen lijk in geheel Europa, nl. een geheel nieuw streven om de vrij heid 's menschen hoogste goed aan banden te leggen, een streven belichaamd in het fas cisme. Wijzende op de vruchten daarvan sprak spr den wensch uit, dat allen pal zouden staan in den strijd om de democratie. De vergadering was mag be zocht. Het nieuwe Veerplan. Zooals was aangekondigd, werd hier Zaterdagmiddag op de boven zaal van mej. de Wed. Gilijamse door den heer P. Bauwens uit Hulst een uiteenzetting gegeven van bovengenoemd plan. De vergadering was matig be zet, maar de inleider was zeer voldaan over het bezoek, omdat dit hoofdzakelijk uit zakenmen- schen bestond en het hem meer om de kwaliteit te doen was van de belangstellenden. Spr. zeide ook prijs te stellen op een goede pers en dankte de redactie van de „Ax. Crt.", die z.i. deze zaak kort maar glashelder had beschreven. Spr. begon met zijn plan te vergelijken bij een knappe, ge zonde, gefortuneerde, eerzame en huwbare vrouw. Daar is iedere jonge man voor te vinden. Zoo zal ook zijn plan, als men het goed begrijpt, door ieder mensch worden begeerd. Wanneer men de langdurige en kostbare over tochten over de Schelde bekijkt, oordeelt men die niet meer als voldoend aan de moderne eischen van vlug en goedkoop verkeer. Vandaar dat spr. in overleg met anderen een plan heeft ontworpen om daarin verbetering te brengen niet alleen, maar met winst voor het Rijk en voor de bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen. Spr. zette dan aan de hand van een tweetal kaarten uiteen, hoe het mogelijk zou zijn, een groot deel van het Verdronken laid van Saeftinge beoosten Graauw in te dijken, dat met klei te bespuiten, opdat het direct voor den landbouw pro ductief zou zijn en daarin een breeden verkeersweg aan te leg gen, om ten slotte een korte ver bindingsboot te verkrijgen over de Schelde van de Noord (zoo heet die streek) naar Ossendrecht, die b.v. om de 20 minuten zou varen, zoodat men dan in een paar uur van hier in 't hartje van Holland kan zijn per auto. Dat die bedijking technisch goed mogelijk is, bewees spr. op grond van eigen ervaring, die hem toonde, dat de schorren daar pl.m. 4 M. boven den laagsten water stand uitsteken. Ook de kosten kunnen volgens spr. geen bezwaar zijn. Spr. berekende die op 3,5 millioen guldend.i. een groote som, maar als men daarvoor 2300 Hectaren vruchtbaar bouwland krijgt van f 2000 per Hectare, dan is de opbrengst dus f4 600 000 en zou er z.i. nog een goed mil lioen aan verdiend worden door den Staat. Spr. heeft deze be rekeningen aan de hand van des kundigen en is overtuigd, dat deze kloppen. Spr. betoogde vervolgens, dat uit een door hem ingestelde telling is gebleken, dat er per week 1750 Nederlandsche auto's door den tunnel te Antwerpen rijden, zoodat die een aardig bedrag in Nederl, geld naar België brengen. Wat zou Zeeuwsch Vlaanderen daar niet van kunnen profiteeren, vroeg spr., want als die weg en dat veer er was, zouden volgens hem niet aileen de Hollandsche, maar ook de Duitsche bezoekers aan de Belgische badplaatsen dezen veel korteren weg door Z.-Vlaanderen nemen, Vervolgens wees spr. op het bezwaar, dat dit plan op het oogenblik in den weg staat, n.h het Perkpolderplan, d.i. het plan

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2