Versch geslachte Konijnen. jVet Dagmeisje. Het Café „Tramzicht", Koopt Uw blauwe GABARDINEJAS Dameshoeden. Dinsdag 10 November 1936, Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Een MIOOENSTANDSWONINC Gevraagd: bij F. P. SCHUTZ-GUIQUIERRE. Dassen, Sjaals, Petten, Hoeden, enz. Alles nog zonder prijsverliooging. mes- en kinderondergoederen en dekens, die door verduistering waren verkregen, als geschenk van zijn medeplichtige, J. P. L., had aangenomen. 2e. Dat hij opzettelijk een nota voor aan Maatschappelijk Hulp betoon geleverde goederen, val- schelijk heeft laten opmaken. 3e. Dat hij opzettelijk een stuk linoleum en een zijden doek als geschenk heeft aangenomen van zijn medeverdachte P. Q. L. Tenslotte had J. P. L., 41 jaar, destijds adjunct commies ter se cretarie en secretaris van het Plaatselijk Crisiscomité zich te verantwoorden voor de volgende feiten le. dat hij zich verschillende paren schoenen, dames- en kin derondergoed en dekens weder rechtelijk heeft toegeëigend, welke goederen aan het Crisis-comité toebehoorden. 2e. Dat hij op verschillende tijdstippen geldsbedragen, die aan het Plaatselijk Crisiscomité toe behoorden, zich ter hand liet stel len, omdat de wethouder (ver dachte L.) dat geld moest hebben. Uit de door den president ge volgde ondervraging van de ver dachten bleek, dat allen de ten laste gelegde feiten erkennen. De weggenomen goederen werden door verdachten gedeeltelijk voor zichzelf en hun gezin gebruikt, dan wel aan familie weggeschon ken. Na het getuigenverhoor was het woord aan den officier van justitie. Bij de oprichting van het plaatselijk crisiscomité te Vlis- singen, zoo vangt deze zijn re quisitoir aan, zijn verdachten aan genomen om de pakhuizen te onderhouden. Dat zij daarvoor iets als loon of goederen in na- tura kregen, is begrijpelijk. Doch wat zij hebben uitgevoerd, gaat de perken te buiten. Vooral wat verdachte B. deed, is uiterst bedenkelijk. Buiten hun gewone toeslag kregen verdachten als collectanten samen in het ge heel ongeveer 20.000 kg kolen gedurende de wintermaanden. De haren rijzen te berge, als men ziet hoe deze verdachten zijn bevoor recht en wat zij daarna deden. Terwijl alles op sobere wijze diende te geschieden, is men op een werkelijk schandelijke wijze te werk gegaan. In plaats dat verdachten zich schamen, doen ze het voorkomen, alsof ze nog zoo onschuldig zijn. Verdachte R. is wel de ergste geweest. Toen men bij dezen verdachte huiszoeking deed, vond men in zijn huis een groote hoeveelheid goederen, evenals bij de familie Q. Daarbij komt nog, dat deze verdachte, niettegenstaande hij werkte, toch steun trok, waardoor hij ook nog de steunregeling be nadeelde. Spr. verzocht schuldig verklaiing van alle verdachten aan diefstal, met veroordeeling van drie hunner tot een maand ge vangenisstraf en verdachte R. tot vier maanden gev. straf De verdediger van verdachten, mr. Zaaijer, onderwierp het re quisitoir van het O.M. aan critiek. Verdachten staan alle gunstig bekend en hij is van oordeel dat de straf reeds hebben gehad al erg genoeg is, waarom pleiter de rechtbank om voorwaardelijke strafoplegging verzocht. Vervolgens kwam de oud-wet houder P. G. L. voor. De presidentDe Raad ver strekte B. en W. een blanco cre- diet voor de inrichting van het gebouw van Maatsch. Hulpbetoon, niet waar? De W. vroeg 'n te gemoetkoming voor de inrichting voor zijn woning. Dit werd door B. en W. geweigerd, doch langs een omweg verschafte U hem de tegemoetkoming toch, is 't niet Op de later vervaardigde nota's staan vier stoelen, die heelemaal niet geleverd zijn en de post li noleum is verlaagd, wijl de ware post er niet op mocht staan. Beseft u wel, aldus spr. verder, dat u gelden onttrok aan 't Crisis Comité, die met moeite bij elkaar waren gebedeld, en noodig om de behoeftige ingezetenen te steu nen En als dan dit geld ge bruikt wordt om er een genoeglijk sluitstuk aan een reis naar Den Haag mee te maken, beseft u dan wel, dat zulks wel heel incorrect is De officier: f35 voor het be talen van een auto naar Den Haag is tenslotte uit de collectebussen gekomen en daarna van Uw eigen rekening betaald. Op deze re kening liep alles dooreen, zoodat het ook zeer wel mogelijk is, dat deze f 35 tenslotte nog eens door den B V.L. zijn betaald. Er was verder sprake van f 200, die een zekere B. aan B. en W. had gevraagd, doch die geweigerd werden. De officierAchter den rug van B. en W. om hebt u ze toch uitbetaald. Nadat nog de accountant ge hoord was, was 't woord aan den officier voor het requisitoir. Spr. begint met een woord van hulde aan den accountant en den commissaris van politie Gasinjet te Vlissingen, de eerste voor zijn helder ontwarren van den admi nistratieven warboel, den laatste voor zijn voortreffelijke behande ling van deze dilicate zaak. In de publieke belangstelling is deze zaak uitgegroeid tot een sensatie ver buiten zijn ware af metingen. De zaak is opgeblazen, men mompelde van corruptie, men haalde de politiek er bij en dat laatste was ten eenenmale ver keerd wat de enkeling doet, treft de partij niet. Deze rechtbank beschouwt het als eerezaak de politiek er buiten te laten. In Vlissingen is men totaal van de kook. Daar circuleeren de wildste verhalen, spr. bekend. Er wordt hier echter niets verheime lijkt: de doofpot is hier naar den antiquair verhuisd en spr, vond in deze wilde geruchten desal niettemin geenerlei aanleiding op te treden. Men voelt in Nederland geluk kig nog zuiver en goed, vervolgde spr. Dat is de gezonde grond voor de verontwaardiging in den lande het gaat hier om het Maat schappelijk Hulpbetoon en dat daar onregelmatigheden moesten voorvallen, 't is verheugend, dat dit verontwaardiging wekte. Nu echter is de zaak grondig gezuiverd in Viissingen, dit ter geruststelling van de Vlissingers. Spr. zet in den breede uiteen, hoe men bij M. H. de zaak maar liet waaien", hoe de verschillende kassen er „door mekaar heen lie pen" hoe alles ontstaan is. Het geval-Den Haag acht spr. ook ergerlijk: met 3 man en 2 echtgenooten naar Den Haag voor een zaak van een half uurtje, dan lunchen, naar Scheveningen en 't Casino, dineeren etc. en dat alles wordt gedeclareerd. Wat de strafmaat betreftacht spr. den man voor dezen gang van zaken verantwoordelijk en spr. requireert derhalve een gevange nisstraf van acht maanden. Behalve de genoemde verdach ten stond nog terecht J. P. L., 41 jaar, commies ter secretarie en secretaris van het pl. crisis comité. Bij het vorderen van de straf tegen dezen verdachte wil het O.M. rekening houden met 'tfeit, dat verdachtes handelingen in hoofdzaak voortsproten uit den wil van anderen, die de lakens uitdeelden en daarom staat de officier daartegenover in mildere beoordeeling. Gevangenisstiaf zal hier niettemin moeten worden gevorderd en de officier eischte tegen verdachte een gevangenis straf van twee maanden met aftrek van het voor-arrest. De verdediger van verdachten, mr. A. van der Weel, adv. proc. te Middelburg, verzocht de recht bank verdachte eventueel voor waardelijk te veroordeelen. Tenslotte werd behandeld de zaak tegen W. de W., 43 jaar, geschorst administrateur te Vlis singen. Deze werd door de rechtbank aan den tand gevoeld over de knoeierijen, ten aanzien van de uitgeschreven kwitanties voor aan Maatschappelijk Hulpbetoon ge leverde goederen. De officier van justitie achtte de tenlaste gelegde verduisteringen vaststaande, ook de heling, de gelden waren bestemd voor men- schen in de gemeente, nl. de on dersteunden van heterisls-eomité, Verdachte blijkt weinig onder den indruktezijn van het gebeurde en loopt door Vlissingen, of er geen vuiltje aan de lucht is. An deren noodigde hij uit, een „vrijen dag te nemen" om de terechtzit ting bij te wonen, omdat het na;r zijn zeggen daar een „lolletje" zou worden De officier eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, verzocht de rechtbank verdachte wegens ge brek aan bewijs vrij te spreken. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. Ontleend aan het verslag in de Midb. Crt. Vreeseljjfee ramp te Schiedam. Zaterdagochtend heeft te Schie dam op de werf Wilton—Pejje- noord een vreeselyk ongeluk plaats gehad aan boord van het Griekscbe stoomschip „Petrakis Nomikos", dat daar in reparatie lag. Eerst had een ontploffiing plaats in een oliebunker, waar door een ketel door het dek sloeg en brand ontstond. Onbewust van het dreigende gevaar be gaven zich toen arbeiders en brandweerlieden aan boord om hulp te bieden. Na een half uur volgde een tweede ontploffing, heviger dan de eerste. Had de eerste ontplotfiog reeds groote verwoestingen aangericht, de ge volgen van de tweede waren verbijsterend. Een kraan werd geheel en al in elkaar gerold, terwijl enkele zich aan boord bevindende personen de lucht werden ingeslingerd. Het schip was weldra een geweldige vuur zee, waaruit dikke rookwolken opstegen, die ieder met ontzetting vervulden. Eerst tegen den avond kon men er toe overgaan de ljjst van de slachtoffers samen te stellen Zij vermeldde toen 12 dooden en 19 gewonden. Enkele waren geheel verminkt. De brandweer kon er toen ook toe overgaan om de vuurzee op be boot te blusschen. Het was echter levensgevaarlijk in deze hel van vuur en rook door te dringen. De vlammen sloegen telkens hoog boven het schip uit en lekten langs de dek ken en aan de brug. Inmiddels waren er nog tal van vermisteD, die later als door een wonder nog aan den dood bleken te zijn ont snapt. Van de ernstig gewonden zijn er Zondag nog 2 in het zie kenhuis overleden, zoodathetaan- tal dooden tot 14 is gestegen en het is helaas mogelijk, dat nog meer slachtoffers zullen te be treuren zjjn. Gedurende de maand October. Axel. Huwelijks-aangiften 2 Jan Jacobus de Jonge, 28 j jm (van Zaamslag) en Geertruida Haak, 25 j., jd. 8. Hendrik Jan de Feijter, 23 j jm. en Marrigje Verstraten, 23 j., jd. 16 Pieter Anth. Jacob Crince, 31 j jm. (van Terneuzen) en Magdalena Wilhelmina Diele- man, 19 j jd. Gilles van Cad- sand, 28 j., jm. en Martha De- bora Santina van Alten, 21 j., jd. Hendrik Jan Lensen, 20 j., jm. en Helena Maria TielemaD, 18 j., jd. Gehuwd. 1. Pieter Mattheus ▼an Meenen, 29 j., jm. en Cor nelia Helena Jansen, 23 j„ jd. 15. Jan Jacobus de Jonge, 28 jm (van Zaamslag) en Geer truida Haak, 25 j.. jd. 22. Hen drik Jan de Fejjter, 23 jjm. en Marrigje Verstraten, 23 j jd. 29. Pieter Anth. Jacob Ciince, 31 jjm. (van Terneuzen) en Magdalena Wilhelmina Diele- man, 19 j. jd. Gilles van Cad- sand, 28 j., jm. en Martha De- bora Santina van Alten, 21 j., jd. Geboren. 3. Abraham Pieter. z. van Janus Cornelis van Lujjk en Jozina Maria Wisse. 7. Dirk, z. van Pieter Jan Dieleman en Cornelia Elisabeth Dieleman. 10. Antoinetta Adolphina, d. van Arie van der Zwan en Petro- nella Leonarda Bom. 11. Jan Joban, z. van Marinus Jacob Simons en Wilhelmina Schieman. 14. Ebrina Maria, d. van Adri- aan Nijssen en Jacomina de Mul. 17. Jozina, d. van Johannes Petrus de Waele en Christina de Kraker. 17. Carel August Frans, z. van Johann Wilhelm Kalhorn en Gerarda de Vries. 19. Cornelia Adriana, d. van Jan Mieras en Adriana den Hamer. 20. Jacob, z. van Lo dewijk Frans Kajjser en Helena Pypelink. 21. Levina, d. van Gilles Reminsen en Adriana Leuuis. 27. Jan, z. van Salo mon Dieleman en Frai ^cise van Kerkvoort. 29. Metje Janna, d. van Antboujj Abraham de Pooter en Rachel rareman Catharina Cornelia, d. van JaD Wieles en Sara Koster. 31. Marinus, z. van Gummert Lin- denbeig en Maigareiha den Engelsman. Overleden. 7. Everardus de Jonge, 13 j., z. van Hotse (overl en Janke Meijer. 13 Adriana Meulbroek, 42 j., echtg. van Hermanns Smies. 17 Pieter Dekker, 86 j., wedn. van Maria deFejjter. 18. Geertruida Die leman, 17 j., d. van Pieter en Jacoba Krina Mangold. 24 Ja cobus Bareman, 75 j., echtg. van Janna Herrebout. Sportnieuws. NederlandNoorwegen 3 3 Onze landgenooten hebben hun eerste internationale wedstrijd in dit seizoen niet in een overwinning kun nen omzetten en het heeft zeifs maar een haar gescheeld of de Noren wa ren met de zege gaan strijken. Het is een spannenue en uiterst f ire wedstrijd geweest, waarbij Holland het eerst aanvallend was. Daarna volgde een meer gelijk opgaand spel met wis selende kansen. Beide doeiverdedigers kwamen herhaaldelijk in actie voor ge vaarlijke schoten. Hun werk deden ze echter naar behooren en zoo was Noorwegen eerst na 35 minuten de gelukkige om de leiding te nemen 0 1). Voor de rust is in dezen stand geen verandering meer gekomen. De tegenstand der Noren was groo- ter geweest dan men verwacht had en ook hun spel liet niets te wenschen over. Men had echter vertrouwen in de technische kwaliteiten der Oranje mannen en dit vertrouwen werd niet teleurgesteld. Reeds een paar minuten na de her vatting bracht Bakhuys met een hard schot de stand op 11. En binnen 8 minuten had Holland de leiding door een kopbal van Smit. De strijd bleef spannend, waarbij zoowel Holland als Noorwegen een paar maal pech hadden met schoten op lat en palen. Na een half uur gelukte het de Noren den achterstand weer in te loopen en p 2—2 te brengen. Naarmate het einde naderde, nam de spanning toe en het zag er donker uit voor de Oranje mannen, tot 8 minu en voor het einde Noorwegen de leiding nam. Een mi nuut voor het einde maakte De Bock, de nieuweling in het Ned. Elftal, die uitstekend gespeeld heeft, opnieuw gelijk en met den stand 33 werd kort daarop voor het laatst gefloten. Marktberichten. HULST, 2 Nov. 1936. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00—7,75, wintergerst 7,50—8,00 zomergerst 8,00—8,50, haver 6,50 —7,00, erwten 7,00-9,00, paar- denboonen 5,00—6,00, duiven- boonen 7,008,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 13,00, lijnzaad 6,00-8,00, blauw maanzaad —,00—00,00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 9, verk. 6. Varkens 21, 15. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. Advertentie n. VAN AF HEDEN DAGELIJKS TE BEKOMEN .A. DH1 EKGT, Markt. TE KOOP OF TE HUUR te AXEL. Te bevragen Bureau van dil Blad. J MtiJfcR, Goedkoope Winkel. Notarissen FANOY te Axel en BEUN1NGH ie Groede, zullen ten verzoeke van hun principaal, krachtens art. 1223 B. W. in het na te melden pand, op n.m. 3 nar, verkoopen met KRUIDENIERSWINKEL te Axel, hoek Kerkstraat en Kerkdreef, kad. sectie G no. 2892, groot 1 Are 19 c.A verhuurd am den heer C. N. Dieleman tot 1 Dec. 1941 voor thans f7,— per week. Te aanvaarden: in genot huur bij de betaling. Beialen: uiterlijk 12 Dec. 1936. Voor Heeren hebben wij ook prima en moderne modellen OVERJASSEN, voor jongeheeren en kinderen leuke WINTERJASJES. Tevens vele nieuwigheden in i Ook nog ruime keuze in: Ideleetd aanbevelend. Met MAGGIS Soepen bent U verzekerd, het beste le hebben, dat op dit gebied verkrijgbaar is. Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam MAGGI en de Kruisster 9 s -

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3