ABDIJSIROOP HoesiGe? Pasi op! AKKER 's verstèrkte Rechtzaken. elkander door middel van iicht- en geluidssignalen. Tegelijkertijd hebben de commandanten van de „Graf Zeppelin" en de „Hinden burg" door middel van draad- looze telefonie elkander hun er varingen medegpdeeld. Binnenland. N S B imiteert postzegels. Als nieuw middel ter bevorde ring van de suggestie „Mu-sert Wint" heeft de propagandaleiding van de N.S B. imitatiepostzegels uitgegeven in een bruine kleur met het portret van Mussert. Dit zegel wordt geplakt naast het frankeerzegel der Nederlandsche Posterijen. Het Volk deelt mede, dat de directie der P T.T. terstond na het uitkomen der fascistische pro- paeanda-zegels een telegrafische mededeeling heeft gezonden aan alle hoofden van dienst, met de order, dat alle brieven en stukken met deze zegels aan de afzenders geretourneerd dienen te worden. Het besluit van de Posterijen berust op artikel 14 van het Postbesluit van 1925, waarbij het verboden is zegels, stempels en stempelafdrukken te gebruiken, die nabootsingen zijn van de van rijkswege uitgegeven zegels en stempels. Do spaarfondsen. De Tweede Kamer heeft goed gekeurd het wetsontwerp tot wij ziging van de wet op de Inkom stenbelasting 1914 en van de Successiewet, ertoe strekkende dat voortaan tot het belastbaar inkomen zal worden gerekend voor een werknemer, reeds tijdens zijn betrekking, zijn aanspraken tegenover zijn werkgever of een derde (bijv. een spaarfonds of een levensverzekeringmaatschappij) op een toekomstige uitkeering bij het verlaten van den dienst. AXEL, 3 November 19^6. Gisteravond had alhier in een der lokalen van de o. 1. school de opening van den cursus plaats, die ten doel heeft jeugdige en oudere arbeiders en arbeidsters meer ontwikkeling bij te brengen of de na verloop van tijd op school opgedane kennis, die mo gelijk min of meer is verloren gegaan, weer wat aan te vullen of op te frisschen. De voorzitter van deze ont wikkelingscursus, dhr. C. Hame- link heette in zijn openingswoord genoodigden en cursisten hartelijk welkom, waarbij mj zijn vreugde er over uitsprak dat in dezen gedrukten tijd een groep arbeiders en arDeidersvrouwen de Denoette gevoeld heboen om tot meerdere ontwikkeling te komen. Spr. hoopte dan ook dat de deel nemers met ernst en ijver zuilen nastreven om .datgene van de odtwikkeling, dat na de school jaren verloren is gegaan, weer te herwinnen. Het is in Axel de eerste school in Z Vlaanderen van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling zeide spr., en daarop zijn we troisch evenals op het aantal deelnemers dat nu 24 be draagt. Spr. dankte het gemeen tebestuur voor het bescmkbaar stellen van een schoollokaal en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat niemand van het College van B. en W. aanwezig was, om de opening bij te wonen. Van het hoofdbestuur van het instituut voor Arbeidersontwikke ling was een schrijven ingekomen, waarin lof werd uitgesproken voor het Axelsche initiatief en aangespoord werd om energiek voort te gaan met dit nuttige onderwijs in het afgelegen Z. Vlaanderen. Dhr. Hamelink bracht verder dank aan dhr. A. Pieterse voor zijn bereidwilligheid om als on derwijzer aan deze cursus op te treden en richtte zich ten slotte tot de leerlingen, met aansporing om dezen leeraar te waardeeren en alle medewerking te verleenen. „Dhr. J. Dieleman sprak hierna enkele woorden namens den Axelschen Bestuurdersbond en zeide, dat de arbeidersbevolking niet die ontwikkeling heeft, die de moderne arbeidersorganisatie poe gaarne zou xien. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat allen met dankbaarheid van dezen cur sus gebruik zullen maken. Ook dhr. J. Goossen sprak zijn beste wenschen uit voor het wel slagen van dezen cursus. Dhr. Pieterse, die hierna de leiding in handen gegeven werd, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen als leider van den cursus en zeide verder niet veel woorden aan het reeds gespro kene meer te zullen toevoegen, doch met de eerste les een aan vang te nemen. Het zal hier niet gaan als op de gewone dagschool, ieder is vrij, hoewel er natuurlijk orde moet zijn, doch spr. is overtuigd, dat ieder dit voor zichzelf zal begrijpen. Hierna werd met de eerste les van deze nuttige instelling be gonnen, die wanneer alles met ernst en toewijding wordt aange vat en onderhouden, zeker in niet geringe mate zal bijdragen tot de verdere volksontwikkeling. Inw(Jding van het kerkgebonw der Geref. Gemeente. Nadat door den weleerwaarden heer ds. A. Verhage, predikant bij de Geref. Gemeente te Mid delburg het initiatief was genomen tot den bouw van een nieuwe kerk en hij eenige maanden ge leden hiertoe den eerste steen heeft gelegd, daarbij wijzend op de wootdep, die de apostel Paulus schreef aan die van Efeze, hoofd stuk 2 de verzen 20 en 21 (Ge- bouwcj op het fondament der apostelen, en profeten, waarvan Jezus Christus is de uiterste hoeksteen op welken het geheele gebouw, bekwamelijk samengevoegd zijnde opwast tot een heiligen tempel in den Heere), was het te ver wachten, dat bij de in gebruik neming van het gebouw ook weer ds. Verhagen daar zou zijn om voor de gemeente de intree rede te houden. Het kerkgebouw was daartoe jl. Vrijdagavond geheel gevuld met genoodigden, belangstellen den en nieuwsgierigen, totaal ongeveer 35G menschen. De ouderling dhr. P. Verstraten opende de samenkomst door te laten zingen van Ps. 841 en las daarna hoofdstuk 84 van de onberijmde Psalm Davids voor. Na het Votum door ds. Verhagen sprak deze het gebed uit en liet vervolgens zingen Ps. 118 11 en 12. Hierna begon spr. zijn rede met te wijzen op het gewichtig oogen- blik, nu we zien de groote dingen, die de Heere aan zijn gemeente heeft gedaan; en dies zijn we verolijd, zeide spr. Hij zette de reden daarvan uiteen door een terugblik te werpen op het ont staan en den geleidelijken gioei der gemeente, die ook uitkomt in de plaats der samenkomsten. Volgens hem gedane mededee- Imgen werden die 73 jaren ge leden gehouden door ds. Daan Bakker in een schuur van Maarten van Dixhoorn. (Vandaar de naam Bakkerskerkje, die nog in den volksmond voorileeft. Red.) In 1896 werd van de familie Van 't Hoff, ter plaatse waar nu de kerk staat, een timmermans werkplaats gekocht en in een sober kerkje omgebouwd met primitieven inventaris, welke weer iets verbeterde bij de overname van de kerkbanken uit de Geref. kerk alhier, toen deze vernieuwd was. In al dien eenvoud waren het achtereenvolgens ds. Ruben en de heer Kieviet nmiddels over leden) die de eerediensten onder hielden, terwijl spr. ook wijlen de heeren Herm Dieleman, F. v.Hoeve, A Butler en M Mieras her dacht als trouwe broeders en dienaren der gemeente. Spr. vond dat er bij de verge lijking van die tijden met den toestand van heden voor de ge meente reden te over is tot dank aan God en ook tot groote blijd schap. Spr. weet, dat de kerke- raad zich daarin verheugt en ock spr. verheugde het in 't bizonder, dat hij ook de belangstelling der burgerij van Axel mag waarnemen in de tegenwoordigheid van het Hoofd der gemeente en de ver tegenwoordiging van den gemeen teraad, benevens daarbuiten een groote belangstelling, die onge twijfeld nog grooter zou geweest zijn, indien niet verschillende personen heden verhinderd waren geweest. Ofschoon dus het leden tal der gemeente nog slechts 81 bedraagt met daarbij 105 doop leden, is dus totaal 186, mocht spr. toch de gemeente vergelijken met den brandenden braambos, die niet verterende is, waarin spr. ook weer 's Heeren roem zag, door Zijn onuitsprekelijke genade, welke we niet verdienen. Spr. ving na deze inleiding zijn predikatie aan naar aanleiding van Ps 84:2. (Hoe lieflijk zijn Uwe woningen, o Heere der heirscha- ren). Spr. behandelde alsnu ach tereenvolgens: le Het besef van het bezit dier woning2e de waardeering van dat bezit bij het gemis ervan en 3e de begeerte naar dat bezit in ootmoedigheid. Spr. vroeg zich af. of er een liefelijker plaats is, dan des Hee ren huis en noemde het een gees telijke marktplaats, waar Jezus als koopman zijn geestelijke waar om nietaanbiedt, aan degenen, die geen geld hebbenaan het verloren volk. De liefelijkheid van die woning wordt eerst beseft in de beleving ervan. Dat dan velen naar die geestelijke markt komen ook en vooral de jeugd vroeg spr., 't kon eens te laat zijn. Het besef spreekt zich ook uit als men ziet naar Duitschland en Ruslsni en spr. acht het een zegen voor ons land een overheid te hebben, die de knieën buigt voor God. In verband hiermede liet hij zingen van Ps. 66 2. Na de preek wendde spr zich tot degenen, die met den bouw meer of minder in betrekking staan. Hij prees het beleid van het kerkbestuur, waardoor alles or delijk en geregeld is verloopen. Spr. dankte het bestuur der Chr. bewaarschool voor het gebruik, dat de gemeente daarvan tijdens den bouw heeft mogen maken en voor de welwillendheid daarbij, waaruit medeleven sprak met de omstandigheden, waarin deze ge meente verkeerde. Ook dank aan Burg. en Weth. dezer gemeente voor hunne door spr. en den kerkeraad zeer ge waardeerde tegenwoordigheid. Het stemde spr. tot vreugde, dat ook de overheid van Axel belangsteltin de werken Gods. Spr. wees op de groote verantwoordelijkheid, die in deze moeilijke en opstan dige tijden op de overheid rust en vroeg daartoe den steun der gemeente. Ook dankte spr. voor de medewerking, welke bij ver schillende formaliteiten werd ver leend en vroeg die bij voortduring, waar het geldt de uiterlijke zorg voor het gebouw. Ten slotte verzocht hij de gemeente den bur gemeester Ps. 134 3 staande toe te zingen. Hierna roemde spr. het werk van den architect, dhr. M. v. d. Berg, onder wiens leiding het gebouw is gezet en met wien spr. heel wat overleg en bespreking had gevoerd. Spr. was uiterst voldaan en achtte een woord van waardeering hier op zijn plaats. Eveneens ook dank aan de aan nemers en hunne bedienden, voor de juiste en zuivere afwerking. Als goede buur noemde spr. dhr. A. Lenos, die buitengewone en onverplichte welwillendheid heeft getoond in gevallen, die de kerk tot voordeel strekten. Ook de firma Dekker komt lof toe voor de levering en den bouw van het orgel, dat uitmunt door degelijkheid En ten slotte dankte spr. de afgevaardigden der zustergemeen- ten en belangstellenden voor hun ne aanwezigheid, terwijl ook de organist, dhr. P. Harte, voor zijn 10-jarige loopbaan als zoodanig een pluimpje in ontvangst had te nemen. Hierna werd den burgemeester, den EdelAchtb. heer F. Blok het woord verleend. Spr. dankte voor de gelegenheid hem hiertoe geboden en zeide het op hoogen prijs te stellen, dat de gemeente was verrijkt met deze mouie en sierlijk gebouwde kerk. Het geeft ean bewijs van de offervaardig heid der gemeente. Met den wensch, dat God Zijn onmisbaren zegen aan dit werk zal mogen schenken, eindigde spr. Na het zingen van Ps. 122 3 sloot ds Verhagen de samenkomst met dankgebed. Op de inrichting van het ge bouw komen we nader terug. V. V. V.-nieuws. Men schrijft ons Aan de Axelsche neringdoen den zijn circulaires gezonden, waarin aangespoord wordt deel te nemen aan de St. Nicolaas- Winkelweek, welke dit jaar weer een geheel nieuwe attractie zal te zien geven. De winkelweek wordt gehouden van 28 Nov. tot en met 5 December, terwijl de winkeliers zich voor deelneming kunnen aan melden. Ook zal St Nicolaas weer een bezoek aan Axel brengen en nu vermoedelijk per boot. Op 11 November worden 2 liefdadig heidsvoorstellingen gegeven in 't Centrum, waarvan de winst ten bate komt voor de kinderen. Wij vertrouwen op een groote belang stelling van de zijde van het pu bliek, die nu, door zich te ver maken, tevens een goed werk verricht. Moge de St. Nicolaas- week weer voor allen, groot en klein, aangename herinneringen nalatengoede zaken voor de neringdoenden en pret voor de jeugd. Geref Jengdcentrale. Zondagavond werd in de Geref. kerk alhier openbaie vergadering gehouden van bovengenoemde organisatie, waarbij aangesloten de Knapenvereen., de Meisjes- vereen. en de Jorgelingsvereen. Dhr. H, P. Oggel, voorzitter, ging voor in gebed en wees op de woelingen in de landen rond om ons, welke te meer aanleiding geven tot bestudeerir-g van (onze) beginselen. Ter inleiding las spr. 2 Petrus 1 en hield daarover een referaat. Hierna volgden een inleiding van A. Oostdijk over art. 3 van (onze) geloofsbelijdenisHet ge schreven woord Gods, wat een levendige bespreking uitlokte. Mej. Heieen van Tatenhove las een stukje varia: „Met Oranje", waarop staande het Wilhelmus werd gezongen. De nu aanvangende pauze werd aangevuld door orgelspel van dhr P. Brakman en met Ps. 111:6 werd de agenda voortgezet. Mej. Marie Mangold vergastte de aanwezigen op „Ijskoud", dat warm aandeed en mej. Neel Hoebé Jd. gaf een opstel over de vraagzijn wij anders dan onze grootmoeders Ook hier over werd bespreking gevoerd. Na een dankwoord van den voorz. werd Gez. 96 gezongen en sloot dhr. De Ridder met dankzegging. De vergadering was goed be zocht en onze verslaggever drukt de hoep uit, dat er nog vele zulke aangename avonden volgen. Tot onzen spijt moesten we zijn veislag bekorten. Donderdagavond kwam dhr. A. J. Butler, vertegenwoordiger van het schoenenhuis De Magneet te Terneuzen, met zijn motor uit de richting Axel gereden en moest een houtwagen passeeren. Ter wijl voldoende ruimte was om te passeeren, reed de heer B door onbekende oorzaak toch op den wagen, met het gevolg, dat hij deerlijk kwam te vallen. Met een zware beenbreuk werd hij opge nomen en door de ontboden zie kenauto uit Ter Neuzen naar het ziekenhuis gebracht. „Voor Volkenbond en Vrede" Donderdagavond j I. sprak te Terneuzen op een openbare bij eenkomst het lid Mr. P. Teilegen over „Hugo de Groot en het te genwoordige Volkenrecht". Na de pauze werd eenige ge* dachtenwisseling gevoerd, waarna de voorzitter, de heer G. Wester hof, onder dankzegging voor de interessante lezing, de bijeenkomst sloot. De ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst, de heer J. Veugelers, is met ingang van 1 Nov. in gelijke functie benoemd te Roermond» Be overval te Kloosterzande. In verband m-'t den overval, ge pleegd te Kloosterzande, heeft, naar het Handelsblad meldt, de politie te Apeldoorn thans een 24- jarigen timmerman afkomstig uit Zutphen aangehouden. Men neemt aan, dat deze man in den nacht van den roofoverval te Klooster zande heeft vertoefd. De man schijnt tezamen met een 37-jari gen Hagenaar, die nog door de politie wordt gezocht, op bezoek te zijn geweest bij den smokke laar W. te Kloosterzande, die thans te Middelburg is opgesloten. De moeder van W. heeft bij stukjes en beetjes medegedeeld, dat haar zoon vóór den overval contact heeft gehad met bedoel de mannen. De suikerfabriek „Wittouck" te Selzaete, waarvan verleden jaar de machines werden wegge broken om in fabrieken in West- Vlaanderen te worden bijgeplaatst, wordt gesloopt. De malversaties te Vlissingen. Voor de Middelburgsche recht bank werden Vrijdag behandeld de zaken betreffende de malver saties bij Maatschappelijk Hulp betoon en het Plaatselijk Crisis- Comité te Vlissingen. Er bestond zeer veel belang stelling voor deze zitting. Als verdacht van zich in den loop der jaren 1932—1936 te heb ben schuldig gemaakt aan ver duistering van verschillende goe deren, als schoenen, thee, tabak, kleedingstukken enz., hadden zich te veiantwoorden A B, 34 jaar; C. G 35 jaar; H. V. 44 jaar en C. R., 47 jaar, allen te Vlissingen. Laatstgenoemde had zich tevens te verantwoorden, dat hij op ver schillende tijdstippen een bedrag van ongeveer f61 heeft ontvreemd uit de collectebus, welke gelden hij als collectant voor Maatschap pelijk Hulpbetoon had ingezameld. Verder stonden terecht: P. G. L., 55 jaar, destijds wet houder der gemeente Vlissingen, en secretaris van Maatschappelijk Hulpbetoon, thans voor andere feiten in voorarrest, wegens le. Verduistering van goederen (2 rollen linoleum en een bureau), toebehoorende aan de gemeente Vlissingen, welke goederen hij in zijn kwaliteit van wethouder had gekocht voor de inrichting van het gebouw van Maatschappelijk Hulp betoon, en welke hij aan W. de Wadministrateur, cadeau had gegeven. 2a. Verduistering van gelds bedragen, toebehoorende aan het Crisiscomité, welke gelden uit de collectebussen afkomstig waren. 3e. Vervalsching van een kwi tantie betreffende goederen, ge leverd aan Maatschappelijk Hulp betoon. W. de W., 43 jaar, destijds administrateur, voor de volgende feiten le. Dat hij verschillende kle dingstukken, sla een eostuum» da« a Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weefsels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden onder mijnd. Dit is het tijdstip, waarop de bacteriën welke men inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarlijke verwoestingen aanrichten. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voortgang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziekte-kiem-bevatten- de slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodi- ge bestanddeelenkruiden-extracten en „codeïne". De kruiden-extracten verzach ten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slijm-oplossend, heelend en genezend. De codeïne bedwingt de hoest snel en grondig. Als gij dus koude vat en begint te hoesten, als Gij last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid, neemt dan dit wondervolle middel, want Abdij siroop noemt men door de snelle resultaten terecht ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen: 75 ct., f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2