WiJtiGJmiis en Lippe sch Volkslied. Lippe Detmold Ml Het Café „Tramzicht", J. C. VINK. Dinsdag 10 November 1936, DIELEMAN'S Speculaas Noordstraat 30, AXEL, Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Advertentien. J. C. VINK, Boekhandel. in goedkoops en betere kwaliteit. Boekb., Markt 12. - adres doen zenden aan den Raad, waarbij gevraagd wordt le. Om voor de in genoemd raadsbesluit bedoelde 60 c A. den koopprijs in overeenstemming te brengen met hun schrijven wat den kostprijs betreft 2e. voorden eventueel meerder in gebruik genomen grond na definitieve opmeting een koopprijs vast te stellen, waarbij naast het gemeentebelang, de billijkheid tegenover de verkoopers betracht wordt. Bij dit zelfde schrijven ver klaarden zij zich bereid met het Dagelijksch Bestuur nader overleg te plegen. Teneinde de zaak zoo goed mogelijk te dienen, hebben wij met adressanten geconfereerd. Het resultaat was, dat wij tot geen eensluidende gedachten kwamen. De wenschen die van hunne zijde werden gedaan, waren a. Voor de in het raadsbesluit genoemde oppervlakte, ongeveer 60 M., den kostenden prijs te verkrijgen en b. voorde meerdere in gebruik genomen oppervlakte een ver goeding van f2 per M., wat h.i. een billijke prijs is. Als college deelen wij mede, dat den kostenden prijs voor dien grond dient betaald te worden, doch om een hoogeren prijs te betalen voor den overigen grond niet in te gaan, omdat eenmaal afspraak is gemaakt, dat de be- noodigde grond tegen kostprijs kan worden overgenomen, hetgeen blijkens het schrijven bevestigd is. B. en W. stellen dus voor, op dit schrijven niet in te gaan, door een hoogeren prijs te betalen voor dien grond. Ter behandeling van dit voor stel werd de openbare zitting opnieuw geschorst en had ge heime zitting plaats. Bij herstel van de openbare zitting stelde de Voorzitter het voorstel van B. en W. aan de orde, dat door de gehouden be sprekingen geen wijziging hao ondergaan. Spr. zeide, dat de zaak grondig was bestudeerd door B. en W. en dat conferenties met partijen hadden plaats gehad, die op niets zijn uitgeloopen, omdat ieder zijn meening vasi hield. Ook de besprekingen nu met den Raad hebben uitgewezen, dat hetgeen dhr. Hiemstra e.a. vraagt, niet billijk is, terwijl zwari op wit is medegedeeld, dat de grond, benoodigd voor het uit voeren van de uitbreidingsplan nen tegen kostenden prijs van dhrn. Hiemstra c.s. kan worden teruggekocht. Voorgesttld wordi dus om afwijzend op het adres te beschikken. Dhr. FANOY wenschte echter dat niet de Raad, maar het col lege van B. en W. de zaak tot oplossing bracht en diende dien overeenkomstig een voorstel in, luidende Overtuigd van het goed recht der gemeente, kan aan het verzoek niet worden voldaan, doch draagt de Raad aan B. en W. op, deze zaak op te lossen". Over dit voorstel staken de stemmen. Vóór dhrn. P. van Ben- degem, v. d. Bilt, Esselbrugge, Fanoy, van 't Hoff en Seghers tegen dhrn. Dieleman, 't Gilde, Hamelink, Oggel, de Ruijter en C. van Bendeflem. Hieromtrent moet dus in een volgende vergadering nogmaals worden gestemd. 13. Omvraag. a. Dhrt FANOV brengt B. en W. lof, dat deze met de Prins Mauritsfeesten 2 fonteinen in de gemeente hebben geplaatst. Onze gemeente is arm aan versierin gen en daarom zou spr. het toe juichen, dat die fonteintjes er bleven. De VOORZ. antwoordde, dat dit wel de bedoeling is, maar dat nog overleg moet worden gepleegd over den waterprijs, terwijl de fonteinen zelf ook nog veranderd moeten worden. Er zal dienaangaande in de vol gende vergadering een voorstel komen. b. Dhr. C. VAN BENDEGEM klaagde erover, dat aan de di recteurswoning bij de gasfabriek verbouwing had plaats gehad, baarbij uurloonen van 26 cent zijn betaald aan ambachtslieden. Dat is z.i. niet in den haak. Als de gemeente werken in eigen beheer laat uitvoeren door vaklieden, dient zij ook de contractueel vast gestelde loonen te betalen. Spr. hoopt, dat dit in de toekomst ge beuren zal. De VOORZ. zeide hierop in de volgende vergadering te zullen antwoorden. Hierna werd de vergadering ge sloten Het Nationaal Hnwelfyks- geschenk aan HEU Prinses Juliana en Z 1). H Prins Berubard run L-ppe Biester feld. Er is deze week een Algemeen Comité opgericht, dat zich in boeiende bewoording tot het Nederlandsche Volk richt om medewerking te verkrijgen voor het tot stand komen van een Nationaal geschenk. Nu ook plaatselijk een comité is opge- Jicht en de collecte voor boven genoemd doel zoo ongeveer heeft beëindigd, achten we vermelding van dien oproep overbodig, als mede het noemen van de dui zenden namen der personen, die in het eere-comité, het algemeen comité, het uitvoerend comiié en de honderden plaatselijke comité's zitting hebben. Het Prinselijk Paar heeft zich uitgesproken voor één nationaal geschenk, bestaande in een jacht voor het bevaren der binnen wateren daarboven modernisee ring en inrichting van het te be wonen Paleis, of wel den bouw van een passend landhuis. Vermelden we kortelijks, dat het eere-comité o.m bestaat uit de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal, de Ministers, leden van den Hoogen Raad, Commissarissen der Koningin, Burgemeesters der 3 hoofdsteden, professoren, kerkelijke en mili taire autoriteiten, enzenz., in totaal 51 personen. Het algemeen comité bevat 78 dames en heeren, het uitvoerend comité 19 en het werk-comité 6 personen. Prins Bernhard te Rotterdam. Woensdag heeft Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, verge zeld van zijn secretaris, jhr. ir. W. G. Roëll, een bezoek aan Rotterdam. De Prins bezocht de fabriek van de Erven de Wed. van Nelle n.v., en via de haventerreinen van de n.v. Thomsen's Haven bedrijf de n.v. mij. Lekhaven, aan boord van een motorboot van de n.v. de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Belgische erkentelijkheid. Naar het „Laatste Nieuws" te Brussel meldt is een Belgische commissie opgericht, waarvan de heer Maskens, de Belgische ge zant te 's Gravenhage, het eere voorzitterschap heeft aanvaard met het doel in België giften in te zamelen voor een geschenk, dat de Belgische vluchtelingen als dankbetuiging voor de genoten gastvrijheid aan Prinses Juliana ter gelegenheid van haar huwelijk met Prins Bernhard zullen aan bieden. De reorganisatie der Spoor wegen. De Algemeene Nederlandsche Verkeersfederatie maakt ernstig bezwaar tegen het artikel van de ontwerp statuten der op te rich ten N.V. „De Ned. Spoorwegen", waarbij de doelstelling der Ned. Spoorwegen wordt uitgebreid tot die van een algemeene transport onderneming. Behalve spoorweg exploitatie zouden de spoorwegen volgens de nieuwe statuten ook eigen autobus- en vracht autodiensten kunnen gaan exploi- teeren zelfs zouden zij een bin- nenscheepvaartbedrijf kunnen op richten om b.v. het kolenvervoer opnieuw tot zich te kunnen trek ken, niet per spoor maar te water. Een dergelijke uitbreiding van de werkingssfeer der spoorwegen wordt door de A.N.V.F. r.iet juist geacht, omdat de spoorwegen door de omstandigheid, dat even- tueele verliezen door den Staat,* dl, door de gemeenschap wor. den gedragen, ten opzichte van het particuliere vervoer een be voorrechte positie innemen. Het „in eigen beheer" neemt o i. toch al veel te groote afmetin gen aan. Do vrijdenkers. Door het Eerste Kamerlid Mar- chant d'Ansembourg (N.SB.) zijn de volgende vragen gesteld Is de Minister van Binnenland- sche Zaken bereid aan de uit zending door den Vrijdenkers Radio Omroep een einde te maken Is de Minister van Justitie be reid de godloozen-organisatie, genaamd de Vrijdenkers-vereeni- ging „De Dageraad", als heb bende ten doel aanranding en bederf der goede zeden, te ver bieden en te ontbinden AXEL, 30 October 1936. Met ingang van 1 December a.s. wordt de heer J. F. van der Ven, directeur van het P. T. T.- kantoor alhier overgeplaatst naar Groenlo. Heden slaagde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft voor het examen mijn-ingenieur onze vroegere stadgenoot, de heerJ.J. Augusteijn. Bevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een blauwe muts. J. M. Wie- land, Prins Hendrikstraat 44. Een rijwieibelastingwerk. P. P. M. de Kort, Buitenweg 7. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/» ure Ds. van Oaveren Bed. H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerlr. De hengstenkenringen. Onder groote belangstelling (we telden ruim 50 auto's gepar keerd) had Donderdag alhier vanwege de Prov. Regelingscom- missie voor de Paardenfokkerij in Zeeland de najaarskeuring plaats van dekhengsten in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, voor het „Stamboek van het Nederl. Trekpaard" (Belg. type). De premiën bedroegen voor 2VS jarigen f45, f35, f25, f 15 en 4 maal f 10. Oudere hengsten f 40, f 30, f 20, f 15 en 3 maal f 10 Van de 42 aangegeven hengsten waren 32 opgekomen, waarvan slechts 2 werden afgekeurd. Van deskundige zijde werd ons dan ook medegedeeld, dat de kwali teit der hengsten opmerkelijk beter was, dan de laatste jaren in Axel was waar te nemen. De liefhebbers, waarvan er uit bijna alle provinciën aanwezig waren, hebben dan ook wel kunnen pro- fiteeren. De le prijswinner (no. 55) werd voor recordprijs ver kocht. De uitslag der keuringen was als volgt A. Goed voor keurstamboek. 19. Danseur van P. B van Hoeve, Axef. 50. Dorus van Jac. de Putter, Axel, 51. Mon, van M. van Fraaijen- hove, Axel. 54. Byon van H. Bonte, Koe wacht 55 Clairon van H. Kerck- haert c.a., Vogelwaarde. 56. Marmx van A. van Waes, Zuiddorpe. 62. Paul van C. de Feijter, Vogelwaarde. 63. Mascotte van H. Kerck- haert vnd, 67. Quibus van G. de Dec- kere, Hulst. 70. Ptcolo van M, van Fraaijen* hove vnd. Goed voor dekking t 52. André van C. de Feijter, 60. Robert van H. Kerckhaert. 61Markus van Jac» Serrarens, Vogelwaard®, 64. Bayard van Jos. de Waal, Vogelwaarde. 66. Succes van H. de Waal, Graauw. 75. Jup van Alf. d'Hert, Zuid dorpe. Goedgekeurd (reeds vroeger ir. K. opgenomen). 73. Robert van Jos. de Waal. 74. Clairon van Jac. de Feijter. 79. Dessert van P. Dieleman, Hoek. 80. Frederik van C. de Put ter Pz., Axel. 81. Clairon van Em. Fassaert, Lamswaarde. 84. Monstic van Gebr. Dael- man, Westdorpe. 85. Victor van H. Bonte vnd. 87. Bloc van H. V. Verwach ting, Axel. 89. Imno van Jos. de Waal. Goed voor 5 jaar. 88. Jules van Al. de Cocq, Kuitaart. 86. Coureur van Jac. Huijssen, Neuzen. Uitgesteld. 68. Albert van H. Kerckhaert. 76. Oranje van Gebr. Kerck haert, Nieuw-Namen. 82. Vainqueur van Gebr. Dael man vnd. De volgorde is genomen vol gens de catalogusnummers; die der primeering is aldus Groote maat, 3 jaar: 55, 50, 56, 49 en 51. Kleine maat, 3 jaar: 62, 54 67 en 63. Groote maat, oudere87, 73, 88, 89, 74, 84. Kleine maat, oudere79, 86 en 70. Eerste prijswinner was dus Clairon van Hoek 74191, van H. Kerckhaert c.a. De varkenspest. Naar aanleiding van de ver ontrustende berichten omtrent de dreigende uitbreiding van de var kenspest in het Oosten en Zuiden van ons land, heeft het Nederl. Landbouw Comité besloten te bevoegder plaatse aan te dringen op het uitvaardigen van wettelijke voorschriften, in dien zin dat het vervoeren van verdachte diereD van boerenerven naar andere be drijven, markten enz. zal worden verboden. Familie - drama Woensdagavond omstreeks kwart voor 9 heeft zich op den Hamburger Singel, te Venlo, een vreesehjk familiedrama afge speeld. L)r. G. G die leeraar is aan de Rijks Hoogere Burger school aldaar, heeft daar zijn vrouw, drie zoontjes, van wie de oudste twaalf jaar is en zichzolt doodgeschoten, tjj iens korte af wezigheid van de dienstbode. De schoonmoeder, die in de woning vertoefde, is eveneens door een revolverschot gewond. Zij is in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. De drie jongens waren reeds in bed en zijn op hun bed doodgeschoten. Het echtpaar zelf is aangetroff m in de badkamer en de revolver is in de nabijheid van den heer G. gevonden. Ook is een doosje met patronen gevonden. Nader meldt meD, dat dhr. G zyu schooLtnoeder vermoedelijk heelt willen vergihigeD, om zicii daardoor van een lastpost te ont doen, Dbr. G. wordt als een op gewekt persoon beschreven m>-i 66n gelukkig gezin, waarin ech ter schoonmama nogal eens aan leiding gat tot twist. Dhr G moet bjj het te hulp roepen van den dokter angst heb ben gekregen en zich door de vreeselijke daad de schande tegenover vrouw en kinderen hebben willen sparen. De toestand van de oude vrouw is zoodanig, dat ze nog niet ver hoord kon worden. Burgemeester en Wet houders van AXEL maken bekend, dat in de gehouden vergadering van den Raad, de volgende leden zijn benoemd in de onderstaande Commissies A. GASCOM31ISSIE de Heeren FR. DIELEMAN, A. TH.'t GILDE en A. VAN 'tHOFF. B. BOUWCOMMISSIE de Heeren P. LE FEBER, A. TH- 'T GILDE, C. HAMELINK en A. P. DE RUIJTER. Plaatsvervangende leden de Heeren A. VAN 't HOFF en B. SEGHERS. Axel, 27 Oct. 1936. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Op Maandag 2 Nov. a.s. hopen onze geliefde Ouders, P. J. VAN E1JK e n 31 H. VAN EIJK, hun 25 jarige Ecluvereenigiag te gedeiiKen. Hun dankbare Kinderen, P1ETER. MARIA. Voor piano of orgel: Prijs 25 cent. Prijs 25 cent. SüafiT"' Notarissen FANOY i:- te Axel en BEUN1NGH te üroede, zullen ten verzoeke van hun principaal, krachtens art. 1223 B. W. in het na te melden pand, op n.m. 3 uur, verkoopen met KRUIDENIERSWINKEL te Axel, hoek Kerkstraat en Kerkdreef, kad. sectie G no. 2892, groot 1 Are 19 c.A verhuurd aan den heer C. N. Dieleman tot 1 Dec. 1941 voor thans f 7,— per week. Te aanvaarden: in genot huur bij de betaling. Betalen uiterlijk 12 Dec. 1936. is een ware lekkernij. PER HALF POND 20 ct., PER POND 35 ct. Het adres voor MELKBROOD a 20 ct. per stuk en ons weibekenu ROZIJNENBROOD a 35 ct. per stuk. NEEMT P H O F. BELEEFD AANBEVELEND; ZONDAG 1 NOV. 1936. Ned. Herv. Kerk. Nam. 2

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 4