Axelsche Courant. I AKK1KTJES Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemengd Nieuws. No. 59. Vrijdag 30 October 1936 Kecatszaken. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Diukkcr-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Blad. De storm. De storm en de buitengewoon woeste zee hebben heel wat schepen in moeilijkheden ge bracht. De sleepdienst te Hoek van Holland heeft druk werk gehad om eenige schepen veilig den Nieuwen Waterweg binnen te brengen. Een groote Duitsche boot liep aan den grond en moest door vier sleepbooten worden vlot getrokken. De scheepsramp te IJmniden. Omtrent de schipbreuk, waar van we in ons vorig nummer in 't kort melding maakteD, wordt nog het volgende geschreven Honderden hebben van IJroui- den's havenkant de tragische worsteling van den logger Sch 68 in den mond van de haven gevolgd. M«t ontzetting waren zij getuige van den ondergang van het vaartuig. Een zucht van verlichting ging uit de menigte op, toen men vernam, dat van de veer tien opvarenden negen man dnor de sleepboot „Nestor" en man door de motorredding boot „N^eltje Jacoba" waren gered. Slechts één van de op varenden, de matroos P Kuit, is bij bet zinken van den logger omgekomen. Ontzettend waren de zeeën, die voortdurend over het schip sloegen. Eenige mijlen uit de kust, ongeveer ter hoogte van d- n brulboei, slo«g de brug, met allen, die zich daarop bevonden, van boord. De drie mannen, de schipper, de stuurman en den matroos, verdwenen voor de oogen vaa aile opvarenden in de kokende zee. Maar ook voor de elf man, die zicb nog aan boord bevonden, dreigde het grootste gevaar, want men was een prooi der golven geworden M-t de nood vlag in top kwam d-* logger naar de haven. Onmiddellijk nadat de kustwacht het nood sein had opgem-rkt, waar schuwde m^n de bureaux, waar op de sleepboot „Nestor" naar het in nood verkeerende schip voer en ook de „Neeltje Jacoba". Toen de sleephoot by het in nood verkeerende vaartuig kwam, was het achterschip van den logger a geheel onder water. De opvarenden dreven in de wilde branding rond. Het voor schip stak nog boven het water uit. Even nadat da drenkelingen aan boord van de „Nestor" ge haald waren, ging de logger ten onder en geraakten ook de andere opvarenden te water. Deze werden eveneens gered. De schipbreukelingen zijn on middellijk aan wal gegaan en van droge kleeren voorzien. Intusschen beeft de ramp Dog een vytde slachtoffer g- 6 scht In het ziekenhuis te IJmuiden is een van de twee opvarenden die aldaar zijn opgenomen, de 60-jarige Wouter Pronk, over leden. Van de vier zeelieden, die des ochtends bij het zinken van het schip om het leven kwamen, waren er drie gehuwd, nl. de 30-jarige schipper Jac, den Heyer, de stuurman Ver baan en de matroos Vink. De matroos Kuiper was ongehuwd. Deze ramp heeft dus aan vijf schippers het leven gekost. Een tweede logger vergaan Er bestaat alle aanleiding om aan te nemen, dat de hev ge storm een hevige scheepsramp heeft veroorzaakt, welke moge lijk ia omvang fast drama van 4«n logger teh, 88 overtreft, M^n heeft nl op korten afstand van de buitenhaven te IJmuiden een mast van een wrak gesig naleerd. Hoewel er geen enkele gissing kan worden gemaakt, m^t welk schip men hier te doen heelt, schijnt het niet uitgesloten, dat hier een tweede logger in de golven is verdwenen. Zoodra de zee minder rsw is, zal men een nader onderzoek instellen. Het spreekt vanzelf, dat de vondst van den mast in visschers kringen groote ongerustheid heeft gewekt. Verder wordt gemeld, dat op het strand voor het fort te IJmui den een boot is aangespoeld. Aanvankelijk dacht men, dat deze afkomstig was van den verganen logger Sch. 68, doch het bleek, dat zij was gemerkt Sch. 179. Bericht Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is Purol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth en Drogisten. E*n in IJmuiden binnenge komen logger heeft gerappor teerd op zeven mijl N.W. van IJmiden een treiler te zijn voor- bijgevaren, die ronddreef met weggeslagen brug en schoorsteen. Tijdens den hevigen storm is aan boord van het vrachtschip „Poelau Bras" van de sioom- vaartschappij „Nederlaoct" tus- scben Hamburg en Cuxhaven een ongeluk gebeurd. De eerste stuurman, de heer M. J. C. van 't Riet uit Rotterdam is door een 8torizee van den bak geslagen, w»arny hij zeer ernstig werd gewond. Hij werd te Cuxhaven aan wal gebracht, waar bij in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen is bezweken. De heer Van 't Riet was 42 jaar oud en gehuwd. Het Duitsche stoomschip „Nor burg" geraakte bij Terschellin- gerbank in nood In verband met zijn gevaarlijke positie is bet scbip om de Oost gaan stoomen, ten einde te trachten de Eems binnen te vallen. Een sleepboot uit Terschelling heeft het schip veilig binnengebracht. Het Letlandsche stoomschip „Helena Faulbaum" is op de rotsen voor de kust van Argyll shire geworpen. Het schip zonk binnen een kwartier. Van de uit achttien koppen bestaande be manning zijn er vier gered. De overigen wordeD vermist en men vreest dat zij zijn verdronken. Reeds zijn verscheidene lijken aangespoeld. Het Duitsche lichtschip „Elbe 1" nabij Cuxhaven is tijdens den orkaan gekapseisd. Volgens een ooggetuige, den kapitein van een Engelsch schip, werd het licht schip door een grondzee gegre pen men heeft van het vaar tuig nies meer vernomen. Am boord bevonden zicb 15 mannen, die naar men moet aannemen om het leven gekomen zyn. Het was haar om de duiten te doen. Een 70 jarige werkman te Heerlen, die nog slechts korten tjjd weduwnaar was, leidde een rustig leven, met een klein pen sioen en een kapitaaltje, dat by uit noesteo arbeid bad weten te vergaren. Totdat hij een Duit sche vrouw leerde kennen, wie hij t© veel vertrouwen schonk en die zich listig van zyu spaar- duiten meester maakte „Netta", zoo heette zy, was gehuwd en woonde te Barden- berg (D.) bij haar man. Om het karige inkomen wat hooger op te voeren, oefende zy den smok kelhandel uit. Eenige keeren per week begaf zy zich met eenige fl sschen cogoac over de Neder - landsche grens, waar zy het pro duct gemakkelyk kon verkoopen. Ook H was eeD klant van baar. By het herbaalde bezoek werd de omgang vertrouwelijk en de vrouw was dan ook bereid, tegen vergoeding drie dagen in de week het huishouden bjjj hem op orde te houden. Op deze wyzs was z(j reeds ny spoedig met H.'s financiën bekend en om haar slag te slaan verzon zfi een list. Zy verklaarde op zekeren dag jarig te zijn en had, om dezen dag op bijzondere wijze te vieren, een flasch tijne cognac medege bracht. Er werd fitnk gedronken en wel zoodanig, dat H. naar het ziekenhuis overgebracht moest worden. Den volgenden dag werd H. onrustig en spoedde zich huis waarts. Zijn vermoeden werd spoedig bewaarheid. Zijn op gespaard geld bleek verdwenen en met het geld, ruim 600, zyn vroolijke Netta. Woedend liep hy naar de po litie. Deze stelde zich met de Duitsche collega's in verbinding, die Netta vry spoedig hadden opgespoord, doch Netta verklaar de, dat zij geen geld in buis had. Een huiszoeking volgde, waarbij haar man ontdekt werd in het duivenhok. Hy werd met Netta gearres teerd. Uit de broekzakken van den man kwam een gouden tientje te voorschijn en 50 R M. Bovendien bleek dat het echtpaar een flink bedrag besteed bad om kleeren en huismeubelen te koo- pen. Een bekend notaris te Am sterdam, die bet vorig jaar in financieele moeilijkheden is ge raakt, welke tot gevolg hebben gehad, dat hij in Juni 11., nadat aanvankelijk door de rechtbank een voorloopige surséance van betaling was verleend, failliet word verklaard, is thans, op grond van een onderzoek door de centrale recherche, hetwelk zeer ernstige verdenking van verduistering, ten nadeele van cliëaten heett opgeleverd, op last van de justitie gearresteerd, en in het huis van bewaring opge sloten. Onweer. Tijdens het hevig noodweer, fiat gisteren boren de Noordelijke provincies woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer E. J. Wierecga te Bedum. Het huis braadde tot den grond toe at. Ook is de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van den landbouwer C. van der Laan op de Leegte, tusschen Pieterzyl en Kollumerland (Pr.). Da boerderij is, voor wat het benedengedeelte betrelt, geheel uitgebrand. Te Leebraek is de bliksem geslagen in de boerderij, bewoond door den landbouwer H. Knijp- stra. De boerderij brandde ge heel at. De inboedel en de ge- heele voorraad hooi gingen ver loren. Auto verpletterd. Op den onbewaakten overweg onder Zwollerkerspel, iswederom een doodeiyk ongeval gebeurd. Op den Almeloschen straatweg reed een Cbrevolet-auto, bestuurd door den 42 jarigen heer J. G. Heuthorst, houthandelaar te Doe- tincbem, in de richting Zwolle. De bestuurder wilde den overweg nog passeeren, toen uit de rich ting Steenwyk een losse locomo tief naderde, die een proefrit maakte. De heer H. werd nog op het gevaar, dat hem bedreigde, attent gemaakt door den bestuurder van een vrachtauto, die zyu wagen aan de Zwolscbe zijde van den overweg had gestopt. De heer H. schijnt dit evenwel niet bemerkt te hebben. Hy reed althans door, met bet noodlottig gevolg, dat de auto door de locomotief werd gegrepen en ongeveer 200 M. meegesleurd. Geheel vernield bleef de wagen langs de spoor baan liggen. De bestuurder werd uit de auto geslingerd en kwam aan den voet van den spoordijk terecht. Het slachtoffer, dat een schedelbreuk had opgeloopen, was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 11 kinderen. De heer H. stond als een bezadigd rijder bekend. Het tantal radio luisteraars Id Nederland. Op 1 October bedroeg bet aaa- tal aangegeven radio ontvangtoe stellen in Nederland 813.200 en het aantal aangeslotenen aan radiodistributiecentrales 337.620. In totaal bedraagt het aantal luisteraars derhalve ongeveer 112 per 1000 inwoners. In het dorpje Brunau in Tsjecho-Slowakije is tijdens een hevig onweer de bliksem inge slagen op een oud steenen beeld dat op het binnenplein van een boerderij stond. Het beeld viel iu stukken uiteen en er lag plotseling een heele schat rond om het voetstukgouden en zilveren munten, edelsteenen, armbanden, ringen, gouden be kers met diamanten versierd enz. De meeste munten da teeren uit het einde der zes tiende en het begin der zeven tiende eeuw. Waarschijnlijk werden al deze kostbaarheden tijdens een oorlog in het beeld verborgen. De wa pens, die op de armbanden voor komen, toonen aan, dat deze schat toebehoorde aan een pro- testantsch edelman, die waar schijnlijk heelt moeten vluchten in de hoop dat hij weldra zou terugkeeren. Hij is echter nooit komen opdagen, tot groote blijd schap vbu Jen tegenwoordigen eigenaar, een arm boertje uit Sudeten-Duitschland. De waarde bedraagt ongeveer 2 300.000 Tsjechische kronen of ruim 150.000 gulden. Vingerkloven PUROL geneest ze vlug. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Doodeiyke aanrijding. Het gerechtshof te Den Haag behandelde in hooger beroep de zaak tegen den 24-jarigen chauf feur L. J. de W. uit Hulst, die op 21 Maart jl. met een met steenen geladen vrachtauto op den straatweg tusschen Hulst en Walsoorden een 9-jarig meisje zoodanig by een aanrijding ver wondde, dat het kind aan de gevolgen vrijwel onmiddellijk overleed. Door de rechtbank te Middelburg was de W. veroor deeld tot 1 maand hechtenis, tegen welk vonnis verdachte in üooger beroep was gekomen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte bij het passeeren van een tegemoetkomende auto te veel naar rechts uitweek en op het rijwielpad terechtkwam, waar het jeugdige slachtoffer met een vriendinnetje fietste. Het meisje werd verpletterd tus schen de auto en de daar ter plaatse staande paal der elec- triciteit8voorziening. De verde diger, mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, wees er op, dat de weg zoo smal is, dat auto's bij het inhalen oi passeeren nood zakelijkerwijs altyd op het rij wielpad terecht moeten komen, wat door de getuigen bevestigd werd. De procureur-generaal mr. A. Rombach, was van meening, dat de verd. gevaarlijk en onvoor zichtig heeft gereden en eischte bevestiging van het Middelburg- sche vonnis. De verdediger verklaarde, dat het ongeluk in hoofdzaak gewe ten moest worden aan den onge- lukkigen toestand van den weg. Het hof zal 9 Nov. uitspraak doen. Sportnieuws. De K.N.V.B. waarschuwt. Dat het feit van de spelverru- wing veel voorkomt, moge blijken uil het in het officieel orgaan van den K.N.V.B. verschenen artikel van de strafcommissie, waarin zij aan de K.N.V.B. de mededeeling doet, dat de competitie, die van 13 Sept. 1936 af aan den gang is en dien dag nog niet eens op vollen gang tot 18 Oct. j.l. reeds niet minder dan 347 over tredingen heeft opgeleverd. Drie honderd zeven en veertig overtredingen in zes wedstrijd dagen, dat is gemiddeld 58 per wedstrijd-Zondag 1 (Mooie Zon dagsheiliging. Red., v Nu komen de rheumatische pijnen en dergelijke kwaaltjes, die het gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn oi spit in den rug zullen verdrijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. NedertandschOngeëvenaard bij Griep, Product gevatte kou, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, enz. 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. AKKER.CACHETS Op elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit"-vorm. Let hierop en weiger elke namaak I U voelt, aldus de commissie, allen met ons mede, dat dit niet op deze wijze kan blijven voort gaan. Op Zondag 18 October moesten 38 min of meer ernstige overtredingen worden gerappor teerd en er werden niet minder dan 48 waarschuwingen uitge deeld. Wij zullen daar gezamenlijk paal en perk aan dienen te stellen. Ons voetbalspel is geen spel voor „wolkjes van wijfjes", het is een gezond en flink stuk man- nensport. Met den klemtoon op sport. Onze voetbalmakkers moe ten er echter mee rekening hou den dat in den K.N.V.B. verwacht wordt, dat de 25 personen, die intensief aan eiken wedstrijd deel nemen, zulk 'n wedstrijd voor hun genoegen behooren te spelen of te leiden zoowel de 22 spelers als de scheidsrechter en de grensrechters dus Leden van den K.N.V.B. die niet van zins zijn, hiermede meer dan tot nu toe het geval blijkt, rekening te houden, moeten dan maar een ander terrein voor hun persoonlijke genoegens zoeken, maar het voetbalveld is naar onze stellige overtuiging niet het aan gewezen punt, waarop men zijn onhebbelijke gewoonten dient tot uiting te brengen. Personen, die zich niet weten te beheerschen, behooren op onze velden niet thuis. Ruw en ge meen of geniepig spel, slaan, schelden of beleedigen om maar eens een greep te doen uit de reeks van overtredingen zal de commissie op krachtige wijze den kop indrukken. Wij zullen over en weer nu eens de volgende afspraak maken, zoo vervolgt de commissieWe nemen allereerst de „recidivisten" onder onze hoede, zoodat het geraden zal zijn, tegen de eerste bestraffing te waken. De Commissie zal voortaan voor personen, die in herhaling vallen van overtredingen veel en véél strenger optreden, dan tot nu toe het geval is geweest. Trapt men bij herhaling na, treedt men als eigen rechter op, meent men den scheidsrechter te kunnen uitschelden of zijn taak op welke wijze te bemoeilijken, dan gaan de personen onherroepelijk óf voor goed óf voor geruimen tijd uit ons voetbal-verband. De Commissie van haar kant meent den sportieven weg te be wandelen, door de spelers en de clubbesturen tijdig te waarschu wen, welke voornemens zij koes tert. Van heden af kan niemand in onzen K.N V.B. zich achter het uitvluchtje verschuilen, dat hij dit of dat, „niet heeft geweten". Zooals ieder burger geacht wordt de wet te kennen, wordt van heden af elke speler en ieder club bestuurder geacht op de hoogts te zijn met deze ernstige waar- Schuwing, zoo b jiuit de com* AKKER Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3