PUROL tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth en Drogisten. Toen begaf de Koningin zich naar het monument en legde met een diepe buiging een tuil witte bloemen, fresia's, aan den voet er van neer. Dat was een treffend oogenblik. Plechtig weerklonk bet Wilhelmus, meegezongen door het geheele publiek. Vervolgens bezichtigde H. M., even terug tredend, geruimen tijd het gedenk- teeken. De kinderen zongen nog het eerste en het derde couplet van Gelukkig Vaderland en vervolgens begon het défilé van vereenigin- gen voorbij het monument. Na afloop van de onthulling van het monument, heeft de Koningin zich naar het paleis Soestdijk begeven. Bieten rooien Nog meer geschenken We vernemen, dat te Amsterdam een comité van vrouwen is ge vormd, om namens de Amster- damsche vrouwen een huwelijks geschenk te bieden aan Prinses Juliana, in den vorm van een weikverschaffings object. Eenige Baarnsche vrouwen zul len een Smyrna-tapijt weven voor bovengenoemd doel, namens de vrouwen van Baarn. Benzine. In verband met de waardever mindering van den gulden is door de 4 betrokken vereenigingen van benzine-verbruikers, de B. B. N., de K.NAC, de K.NMV. en de A N. W B-, een adres gezonden aan den Minister van Financiën, om te komen tot vermindering van invoerrecht op benzine, zoo danig, dat de prijs, die 1 cent per liter zou verhoogen, alsdan wordt gecompenseerd met den prijs van vóór de devaluatie Lallubouw. Bestaarsrergsdcring Z L M Maandag vergaderde het Dag Bestuur van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij te Goes, waar o.m. de volgende onderwerpen werden besproken Uitbreiding teelt van Eerstelin gen. In verband met de mogelijk heid van een te sterke prijsdaling van andere soorten acht men be perkte afzet van Eerstelingen ge- wenscht, afgezien nog var. het verkeerde van een te beperkte bedrijfsvrijheid. Varkenspest. Tegen verbrei ding dezer ziekte is gevraagd om scherper toezicht op het vervoer (ontsmette wagens). Voor de zware varkens is ge vraagd een minimumprijs van 37s pond meel plus 10 cent. Beperking veehouderij. De geldende teeltregeling opent de gelegenheid een erkenning te ver krijgen, hetzij als stamboekbedrijf, hetzij als t.b.c.-vrij bedrijf. Deze erkenning geeft het recht voor een onbepaald aantal koekalveren schetsen te verkrijgen; waarvoor echter een zeker bedrag verschul digd is. De aandacht van het Landbouw- Comité werd er op gevestigd, dat nu er een groot piijsverschil be staat tusschen geschetste en on- geschetste kalveren, vrijwel alle kalveren, die op erkende bedrij ven geboren worden ook al voldoen deze niet aan matige eischen, van een schets worden voorzien, daar hiermede winst behaald kan wor den. Van de zijde der veehouderij worden hiertegen terecht bezwaren ingebracht. Besloten werd het Landbouw Comité mede te deelen, dat het gewenscht is de afgifte van bo ventallige schetsen aan erkende t b.c.-vrije bedrijvenaan een sterke beperking te onderwerpen, door een hooger bedrag te berekenen voor een schets, daar de aankoop van geschetste kalveren voor niet erkende bedrijven hoe langer hoe meer bezwaarlijkt wordt. Uitbreiding jongveestapel Zee land. Bij de invoering der teelt regeling voor het rundvee heeft Zeeland ca. 40 pet. van zijn jong- vfe8tapel moeten beperken. Herhaaldelijk zijn door de Z.L M. in samenwerking met de andere landbouworganisaties in Zeeland de bezwaren van deze regeling o.a. aan de Veehouderij-Centrale onder het oog gebracht, daar de opfok van jongvee in Zeeland een ge heel andere beteekenis heeft als in verschillende andere provincies. Het aanhouden van het jongvee in Zeeland geschiedt daarentegen vooral met het oog op de mogelijk heid het afvalvoer tot waarde te brengen. Men voedert op de bedrijven waar jongvee wordt gekweekt, dan ook slechts een kleine hoe veelheid krachtvoer en overwe gend afvalvoer uit het eigen bedrijf. Daar de aankweek van jongvee in Zeeland zeer sterk is beperkt en de aankoop van geschetste kalveren te duur is, wordt het bedrijf door de teeltregeling in ernstige mate ontwricht. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat juist deze bedrijven de beste kwaliteit vleesch leveren. In verband met bovenstaande werd besloten nogmaals aan te dringen op het beschikbaar stel len van een grooter aantal kal verschetsen voor Zeeland. Indien dit onverhoopt voor vaarskalveren niet mogelijk mocht blijken, dan dient toch in elk geval een grooter aantal schetsen voor ossen te worden beschikbaar gesteld. Algemeen was men van oordeel dat onder de huidige omstandig heden de teeltregeling nog niet kan worden gemist, doch dat de zeer sterke beperking, op de vee stapel van Zeeland toegepast, dient te worden verminderd. Devaluatie. Betoogd wordt, dat deze op den landbouw van grooten invloed is. Crisisfonds, steun voor landbouwproducten, richtprijzen en urgentieprogramma dienen zich daarnaar te wijzigen. In openbare vergaderingen zal een en ander besproken worden en zullen voorstellen worden op gesteld om aan de Regeering aan te bieden. Als afgevaardigden naar de vergadering van het Landbouw- comité op 23 en 24 Oct. te Den Haag werden benoemd dhrn. Kranenburg te Wilhelminadorp en Abr. Haak te Zaamslag. Op 26 Oct. zal een buitenge wone vergadering worden ge houden, op 16 Nov. een hoofd bestuursvergadering en op 30 Nov. een algemeene vergadering van de Z. L. M. In verband met verzending van Belgische uien naar Engeland over ons land, zullen maatregelen worden getroffen. Voor schapenhouders in Zee land zal steun worden gevraagd. Als landbouwleerares werd voorgedragen mej. L. Cammaert te Hulst. De. slagers en de devaluatie. De Nederlandsche Slagershond heeft een buitengewone ledenver gadering gehouden te Utrecht in verband met de devaluatie van den gulden. Nadat de voorzitter, de heer E. Weima te Leeuwarden de ac tie van den Bond tegen de re- geeringsmaatregelen had toege licht, volgde een gedachtenwisse- ling, waarin algemeen noodzake lijk werd aangetoond van een prijsverhooging van rundvleesch, indien de regeering niet mocht kunnen besluiten tot opschoning der crisisheffing op rundvleesch. Er werd een motie aangenomen, waarin de bond zijn diepe te leurstelling uitspreekt over de houding der regeering, wijl deze het volksvoedsel vleesch en vet zwaar blijft belasten met crisis heffing en omzetbelasting, on danks de stijging der rundvee- prijzen gedurende het heele jaar 1936 en doet een ernstig beroep op de regeering om de heffingen af te schaffen of den slager toe sta, om de vleesch- en vetprijzen te herzien naar de thans geldende veeprijzen. A&EL, 23 October 1936. De agenda voor de a.s. Dinsdag alhier te houden Raadsvergadering bevat de volgende punten I 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 3. Voorstel tot voorloopige vaststelling van het uitbreidings plan met de diverse daarbij be- hoorende stukken. 4. Voorstel tot benoeming van leden van de Gascommissie. 5. Idem van de Bouwcom missie. 6. Idem van 2 leden van de Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemidde ling, wegens periodieke aftreding van de heeren J. K. de Putter en P. C. Mangold. 7. Voorstel tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Arm bestuur wegens het niet aannemen van de benoeming als zoodanig door den heer J. J. Michielsen. 8. Voorstel op het verzoek van J. Verstraten Boer om op ge meentegrond een automatische personenweegschaal voor zijn woning te plaatsen. 9. Voorstel tot vaststelling van een vijfjaariijksche verordening, waarbij verklaard wordt, welke strafverordeningen nog gelden 10. Voorstel tot voorloopige vaststelling van de diverse reke ningen dienst 1935. 11. Voorstel tot trekking van afdeelingert voor de Commissie van onderzoek der Gemeente- begrooting 1937. 12. Voorstel op het adres van F. N. Hiemstra e.a. om een bil lijke vergoeding te bepalen voor de door de Gemeente in gebruik genomen meerdere grond aan de Pironstraat. Bet huwelijk der Prinses. Nu datum en plaats van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard zoo zachtjes aan vasten vorm gaan krijgen men fluistert begin Januari wordt het haasteri met het huwelijks geschenk. Men weet, dat het plan is gerezen om aan het Vor stelijk Paar een nationaal geschenk te geven en dat daarvoor inzame lingen worden of zullen worden gehouden. Er worden daartoe in alle plaatsen van ons land comité's gevormd, meestal onder voor zitterschap van de burgemeesters, welke dan de regeling der col lecten op zich nemen. Dit is natuurlijk iets voor den vorm want de hoofdzaak is om de centen bij elkaar te krijgen. Nu gelooven we niet, dat er veel aansporing noodig is, om die collecte ook in onze gemeente te doen slagen. Gezien de spon taniteit en de vreugde over de verloving, waaraan ook hier uiting werd gegeven en op welk een wijze 1 dan zou men zeggen, zal in Axel wel een flinken duit in 't zakje worden gedaan. Te meer nog, daar het, zooals ons de burgemeester ook terecht op merkte, nu niet geldt een Axelsch of een Zeeuwsch, maar een nationaal geschenk. We willen dus maar zeggen, dat het eigenlijk niet gaat om groote giften, maar om vele giften, zoodat indien mogelijk, het gewenscht is, dat iedereen wat geeft, al is het maar een dubbeltje. Maar dan is ook be reikt, dat het een geschenk wordt van het geheele volk, in al zijn geledingen. En we zijn overtuigd, dat ook dan het geheele volk zij het misschien niet in enkele weken, maar na verloop van maandep in de gelegenheid zal worden gesteld, om den dank en den vriendelijken lach van het gelukkige Paar in ontvangst te nemen, gesteund door de erken telijkheid en de innige vreugde van ons aller dierbare en bemin nelijke Vorstin, Koningin Wilhel- mina. Zoo zij het. Woensdagmorgen kwamen in de Stationstraat alhier twee vrachtauto's met elkaar in botsing. De eene auto, van Van Gend en Loos, kon zijn tocht voortzetten, doch de auto van den handelaar C. W. was dermate beschadigd, dat ze naar een garage moest worden vertransporteerd voor reparatie. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Vftrkemberelliging. Door den rijkswaterstaatsdienst te Terneuzen zijn proeven ge nomen, ten einde vast te stellen, op welke wijze de langs de wegen staande of te plaatsen palen ge verfd dienen te worden, teneinde een zoo duidelijk mogelijke mar keering van de wegkanten te ge ven. Blijkens mededeeling van den Rijkswaterstaat zijn als gevolg van die proeven alle palen van de kanaal-verlichting naast den rijksweg Terneuzen—Belgische grens van een 50 cm breeden witten band op ooghoogte voor zien. Op de wegvakken, waar de palen ontbreken, zullen paalstuk- ken worden geplaatst op dezelfde onderlinge afstanden als de licht- palen, terwijl naast den weg langs het zijkanaal Sluiskil—Axelsche Sassing eveneens paalstukken wor den geplaatst. Bij Koninkl. besluit is met ingang van 20 October benoemd tot burgemeester van Westdorpe de heer C. J. van Hootegem De heer van Hootegem werd geboren te Kapelle en is 34 jaar oud. Nadat hij middelbaar on derwijs genoten had te Ouden bosch, is hij werkzaam geweest op de secretarie te Aardenburg. Aldaar behaalde hij de akte gemeente-administratie, waarna hij in Nov. 1926 a's klerk ter secretarie te Terneuzen benoemd werd en automatisch opklom tot commies. thans overwogen, dal het waar moge zijn, dat in het algemeen moet worden bevorderd, dat Nederlandsche krachten worden gebezigd, inzonderheid waar het een opdracht der overheid be treft, doch dat, alle omstandig heden in aanmerking genomen, geen voldoende reden bestaat om door middel van onthouding van de goedkeuring de vrijheid van keuze van den gemeenteraad ten deze te bekorten. Op dezen grond werd de be slissing van Ged. Staten derhalve vernietigd en werden de raads besluiten alsnog goedgekeurd. Vetwormpjes mepëters, pukkels en puistjes PUROL dnet ze verdwijnen Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Stroopers. In den Koudenpolder onder de gemeente Hoek, waar veel wild zit, waren twee stroopers met lichtbak en geweer bezig te jagen. De politie betrapte echter beiden op heeterdaad en kon hen aan houden. Het bleek dat men hier te doen had met de bekende stroopers J. en D., op wier han delingen den laatsten tijd door de politie zeer scherp werd gelet. Het verboden jachttuig werd in beslag genomen en de betrapten kregen een proces-verbaal. Dgbl. v. N.-B. De arbeidsbeurs voor Zeeuwsch- V laanderen. Aantal ingeschreven werkzoe kenden bij de organen der ar beidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen over de maand Sep tember 1936. Aardenburg Axel 90, Bier vliet 1, Breskens 6, Cadzand Clinge 20, Eede Graauw en Langendam 11, Groede Hoek 52, Hontenisse 54, Hoofdplaat 8, Hulst 75, Koewacht 3, Nieuw- vliet Oostburg 1, Overslag Philippine 22, Retranchement Sas van Gent 92, Schoondijke St. Jansteen 7, St. Kruis 2, Sluis 5, Vogelwaarde 23, Waterland kerkje Westdorpe 48, IJzen- dijke Zaamslag 12, Zuiddorpe 3, Zuidzande 1, Terneuzen 683 Algemeen totaal 1219, w.o. 211 landarbeiders. Te St. Kruis is op de hoeve van den landbouwer J. H., aan de grens de 20-jarige dochter bij het water scheppen uit een groo ten put, daarin gevallen en ver dronken. Het lijk werd ongeveer een uur na het ongeluk gevonden. De bouw van een nieuw raadhuis te Giroede. De gemeenteraad van Groede had besloten een nieuw raadhuis te doen bouwen. Daartoe was opdracht gegeven aan een Bel gisch architect, doch overigens zouden de aannemers en uitvoer ders Nederlanders zijn, terwijl alle bouwmaterialen, behalve de steen voor de binnenmuren, bij Nederlandsche firma's zouden worden betrokken. Ged. Staten van Zeeland ont hielden echter aan de desbetref fende besluiten hun goedkeuring, waarbij zij mededeelden, dat het college bereid is, een ander plan tot verbouw van het bestaande raadhuis, hetzij, indien dit on mogelijk blijkt, tot het bouwen van een nieuw gemeentehuis in gunstige overweging te nemen, mits van te voren kome vast te staan, dat zoowel de ontwerper, als de aannemer en de uitvoer ders Nederlanders zullen zijn en dat bij den bouw zooveel mogelijk Nederlandsche materialen zullen worden gebruikt. Hieromtrent heeft de Kroon Tramwegen fn Zeeuwsch-Vlaanderen. In de vergadering van de Twee de Kamer van Woensdag was o.a. aan de orde het wetsontwerp tot vermindering van de vordering op de Zeeuwsch Vlaamsche Tram weg Maatschappij, wegens rente- looze voorschotten voor den aan leg en het in exploitatie brengen van tramwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Van Braambeek had bezwaren tegen het ontwerp, om dat het geen rekening houdt met de ontwikkeling van het streek- verkeer. Voorts oefende spreker scherpe critiek op de wijze, waar op de maatschappij het personeel behandelde, dat zonder eenige uitkeering werd ontslagen. Hierop en op het financieele beleid der onderneming, waaraan volgens spr. zeer veel mankeert, wenschte hij toezicht en medezeggenschap van de regeering. De heer ljsselmuiden herinner de eraan, dat de Prov. Staten van Zeeland een onderzoek naar de geste van de betrokken maat schappij hebben ingesteld. Hij drong er bij den minister op aan, zijn beslissing aan te houden, tot dat de resultaten van dit onder zoek bekend zullen zijn. De heer Lockefeer zeide, dat de tramlijnen in Zeeuwsch Vlaan deren niet kunnen gemist worden. Bestuurders en directie hebben echter op roekelooze wijze om gesprongen met het geld van overheid en kleine aandeelhouders en de overheid had hier de be voegdheid moeten hebben om in te grijpen. Spreker vroeg, of den minister concrete nieuwe bezui nigingsvoorstellenzijn voorgelegd. Wat het personeel betreft, zeide spr., dat men menschen, die 20 jaar in dienst waren, zonder eenige uitkeering op straat heeft gezet. De minister van Waterstaat er kende de bezwaren van den heer Van Braambeek, omdat voor het streekverkeer minder bereikt is dan elders. De onderhandelingen waren hier ook moeilijker. Maar in de door Ged. Staten van Zee land ingestelde commissie zit ook een vertegenwoordiger van het ministerie van Waterstaat en daar zal alsnog getracht worden, tot fusie en coördinatie te komen. Waar de gewenschte fusie echter niet mogelijk is door gebrek aan medewerking van de anderen, mag men de betrokken onderneming het recht tot reorganisatie niet onthouden. Zooveel mogelijk zal de minister echter één lijn trek ken met het Provinciaal bestuur. Volgens het Regiem n Cieist- voorwaarden kan de minister niets doen voor het ontslagen personeel. Deze ontslagen houden echter geen verband met het wetsont werp. Spr. is echter bereid, als nog aan te dringen op het ver strekken van uitkeering aan de ontslagenen en wil ook bij de Provincie Zeeland aandrang oefe nen om hetzelfde te doen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemmingaangenomen. Vlissingen—Breskens. Aan de redactie van de Midb. Crt wordt medegedeeld, dat de minister van waterstaat krachtig heeft aangedrongen op uitbreiding van den Zondagsdienst op het veer Vlissingen—Breskens, zoodal er in plaats van 5 dan 8 vaarten zullen plaats hebben»

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2