BÖOMEN. Buitenland. Advertentien. CAREL AUGUST FRANS. de heer PIETER DEKKER. gesloten. Te koop bij inschrijving a contant: a. 85 zachte OLMEN, b. 165 zachte OLMEN, Dezen moeten by de botsing op slag gedood zyn. De aangereden wagen werd van achteren eveneens ernstig beschadigd. De storm. Het Rijnschip „Majo", schipper Wilson, geladen mei 5500 pakken Btroo, komende van Zoutkamp met bestemming naar Brussel is Zondagmorgen tydens den N.W. storm ten westen van Ameland van zyn ankers geslagen en daar na in brand geraakt. Met groote moeite is het schip per Visscoer van de sleepboot „Leba" gelukt de vyt opvarenden de schipper, zijn vrouw, een knecht en tw^e kleine kinderen te redden Hy heelt ze te Oost- mahorn aan wal gebracht. Intus- schen was hetstroo van de „Majo' in brand geraakt. Het schip dreel Zondagmiddag in de richting van de Friesche kust. Ook uit tal van andere plaat sen komen berichten van storm schade, gelukkig echter zonder dat daarby menschenlevens te betreuren zyn. Brand in den stormnacht. Tydens een Noordwester storm is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand ontstaan in de groote boerderij van F. Bosscha te Nyehaske, gem. Heerenveen. De bewoners werden in hun slaap door het vuur verrast. Toen de echtgenoote van den heer Bosscha door het geknetter der vlammen en den verstik kenden reok wakker werd, vielen de stukken brandend hout reeds in de slaapkamer naar beneden. In alleryl werden de overige huisgenooten gewaarschuwd, die zich ternauwernood in veiligheid konden stellen, enkelen met brandwonden aan armen en beenen Te 10 voor 4 verscheen de brandweer, welke eerst om hall vier gewaarschuwd was. Toen viel van de boerderij niets meer te redden. De vlammen laaiden hoog op en een groote vonken regen verspreidde zich over een wyden omtrek. De naast de boerderij gelegen paardenstal met aumgarage vatte vlam en brandde tot den grond toe al. Een paard kon gered worden, doch een auto van den zoon van den eigenaar werd door het vuur vernield. Dank zij de gunstige wind richting konden de belendende perceelen behouden blyven. Van den inboedel kon niets worden gered. Zeventig voer hooi, eenige duizenden kilo s stroo en een hooischuur gingen verloren. De scdade wordt door verzekering gedekt. Verduistering van 40 000 golden te Alkmaar. De bedrytsleider van den houthandel Eecen te Alkmaar, de 55-jange W. N., die ruim auderüalve week geladen spoor loos verdwenen is, nadat hy zich schuldig gemaakt had aan ver duistering van circa ƒ40 000, is teruggevonden in de auinen van Cadzand. Wandelaars von den hem in een onbewoonde duinhut en waarschuwden de rykspolitie. Deze onderwierp hem aan een kort verhoor en bracht hem vervolgens over naar het ziekenhuis te Oostburg, aan gezien N. verwondingen aan pols en hals had opgeloopen en bovendien wegens opgezette voe ten niet kon loopen. Van de verduisterde 40.000 was niets meer in zijn bezit. De Alk- maarsche recherche is naar Cadzand en Oostburg vertrokken, ten einde met de rykspolitie in verbinding te treden en N. aan een vernoor te onderwerpen en hem zoo mogelijk naar Alkmaar over te brengen. N. R. Crt. Stuk wortel in de luchtpijp. Het driejarig dochtertje van den heer Timmerman te Nijver dal, had het ongeluk, toen het bezig was met het eten van een wortel, een stukje daarvan in de lucbtpyp te krygen. Ol- scnoou de geneesheer nog ge- tracnt heelt dit te verwycteren, mocht hjj daarin niet slagen, met het gevolg, dat het kind na ^enigen tijd is gestikt* Scheepsramp in Indië In den atgeloopen nacht werd uit Batavia geseind De „Van der Wyck" van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij is gekapseisd. Er zijn vele slachtoffers. Nader seint Aneta uit Soera Decommandant van de marine ontving te 2 uur het radiosein van de Van der Wijck van de K.P M. dat dit schip zwaar over helde. De marine nam onmiddellijk maatregelen. Hedenmorgen bleek het schip te zijn vergaan op vijftien mijl ten noorden van Tandjong Pakis. De Dorniervliegtuigen, die uit Soerabajaderwaarts gezonden zij n hebben vele drenkelingen waar genomen. Te 5.30 is de mijnenlegger Rigel uit Soerabaja naar de plaats van het onheil vertrokken, even als alle andere mijnenvegers, alsmede De Banckert en zeven Dorniers, benevens twee vlieg tuigen. Nader seinde het A.N.P. ons over de ramp nog de volgende berichten Aueta meldt uit Soerabaja, dat het stoomschip Van der Wijck van de Kon. Ned. Paketvaart is gekapseisd en gezonken. Vermist worden 8 Europeesche passagiers, 3 kinderen, een mar conist, 2 klerken en 59 inlanders. Van de 226 opvarenden werden in totaal 154 gered en 72 per sonen vermist. De oorzaak van de ramp is tot heden onbekend. Het weer was goed met matige wind. Hei schip, dat stabiel was, stak 22 M. boven water ook de kapitein, de heer Van Akkeren die eveneens gered werd, behoorde tot de oudste en meest bevaren gezagvoerders van de K.P.M. Geiireigd met staking op den bodem der zee In de Poolsche havenstad Gdynia hebben een tiental dui kers, ontevreden over het hun be taaide loon, zich met een eisch tot loonsverüoogingtot de haven autoriteiten gewend en gedreigd, dat zij als aan dien eisch met zou worden voldaan, een staking met gekruiste armen (op den zeebo dem) zouden beginnen. Aan hun eisen voegden zij de mededeeling toe, dat zij zich onder water een goed plekje in het zeegras zouden uitzoeken en daar zoo lang ver blijven, totdat zy het sein zouden ontvaugeD, dat hun eisch was in gewilligd. Aan de eisch is echter voldaan zouuer dat zy aan du dreigement uitvoering konden geven. België. Zooals in ons vorig nummer gemeld is, heeft Koning Leopold in een belangrijke rede uiteen gezet, hoe België in militairen zin zijn houding dient te bepalen en waarom het militaire statuut van België moest worden gewijzigd, Z. M. sprak o. m. nog het volgende Onze militaire politiek, welke onvermijdelijk door onze buiten- landscne politiek wordt geïnfluen ceerd, beoogt niet het voorberei den van een als gevolg van een coalitie min of meer zegevierenden oorlog, maar wel het verwijderen van den oorlog van ons grond gebied. De wederbezetting van het Rijn land, waardoor dt accoorden van Locarno naar den geest en den letter werden geschonden, bracht ons bijna weer geheel in onzen vooroorlogschen internationalen toestand terug. Tengevolge van onze geografische positie zijn wij er toe verplicht een militaire or ganisatie te onderhouden, waar door aan, om het even welke, onzen nabuur de lust wordt ont nomen een anderen staat over ons grondgebied te willen aanvallen. Met de vervulling van deze opdracht draagt België op mach tige wijze bij tot het behoud van den vrede in West-Europa en verzekert het zich het recht op den eerbied en op de eventueels hulpverlening van de staten, die belang hebben bij de handhaving van den vrede. Ik ben overtuigd, dat de Bel gische, opinie het te dien aanzien volkomen eens is. Onze verbin tenissen moeten echter niet verder reiken. Elke eenzijdige politiek verzwakt onze positie in het bui tenland, verwekt terecht of ten onrechte verdeeldheid in het bin nenland. Een verbond zelfs van louterdefensievenaard leidt geens zins naar het doel dat wij beoogen, want de bondgenoot, hoe vlug hij ons ook te hulp moge komen, kan toch nimmer hulp verleenen, voor dat de eerste stoot ons bliksemsnel getroffen heeft. Voor liet afweren van dien slag zullen wij in eik geval geheel alleen staan. België zal, indien het niet zelf beschikt over een verdedigingssysteem waardoor het mogtlijk wordt dien aanval het hoofd te bieden, van het begin af, op een groote diepte bezet en onmiddellijk verwoest worden. Eens dit aanvangsstadium achter den rug, zou de tusschenkomst van onze vrienden ongetwijfeld de eindzege kunnen brengen, maar de strijd zou over ons land ram pen brengen, waarvan de oorlog van 1914 tot 1918 ons maar een flauw denkbeeld heeft gegeven. Neutrale houding Daarom is het noodig, dat wij, zooals onze minister van buiten- landsche zaken het onlangs heeft gezegd, uitsluitend en absoluut een Belgische politiek nastreven. Deze politiek moet er kordaat op gericht zijn ons buiten de con flicten van onze naburen te hou den. Zij beantwoordt aan ons nationale ideaal. Zij kan door gevoerd worden, dank zij een redelijke militaire en financieele inspanning en zal de instemming verwetven van de Belgen, die boven alles hartstochtelijk den vrede willen. Dat zij, die twijfelen aan de mogelijkheid van een dergelijke buitenlandsche politiek, het fiere voorbeeld van Nederland en Zwit serland overwegendat zij er tevens aan denken van welk door slaand gewicht de stipte naleving is geweest voor België van een neutraliteitsstatuut tijdens den we reldoorlog en bij de afrekening die achteraf is gevolgd. Had de aanvaller een enkel argument kun nen halen uit een verbond, door ons met een van zijn tegenstan ders gesloten, dan zou onze mo- reele positie in het buitenland oneindig zwakker geweest zijn en dan zou de wereld ons ook niet dezelfde sympathie hebben be tuigd. Ik herhaal dus, dat ons militaire systeem alleen moet dienen om ons te vrijwaren tegen den oorlog, vanwaar hij ook moge komen. Het is van bela g, dat de open bare opinie daarvan de stellige verzekering verkrijgt. Ons mili taire statuut, voortgesproten uit de militiewet van 1929, die in ver schillende opzichten uitstekend is, beantwoordt niet meer aan de nieuwe mogelijkheden van een onverwachten inval. Het ver zekert noch de permanente ver dediging van onze grenzen, noch de veiligheid van de mobilisatie, noch de mogelijke samentrekking van onze strijdkrachten. Dooi middel van een min of meer on- verhoedschen aanval zou de vijand in enkele uren kostbare panden kunnen bemachtigen en het gros van onze macht op onherstelbar* wijze verlammen. Aan deze ge brekkige organisatie moet onver wijld een einde worden gesteld. Het is ter bepaling van de mid delen, welke daartoe noodig ziji dat ik u heb bijeengeroepen. A* vertegenwoordiger van de dri groote traditioneele partijen, d.w.z. van de overgroote meerderheii der Belgen, zult u, naar ik ver wacht, het ontwerp van den mi nister van landsverdediging goed keuren. Door de oplossing vai het militaire vraagstuk in het tee- ken van een verheven vaderlands gedachte, zult u het land de te aanzien van de buitenlandsch* gebeurtenissen noodig geachte ge moedsrust teruggeven, alsook h*. gevoel van veiligheid, dat voor d 'openbare welvaart onontbeerliji is. Zoodoende zuit u het lam eens te meer bewezen hebben, dat de hoogste bezorgdheid van deze regeering van nationale een dracht hierin bestaat, dat zij hel hooge belang van België boven alle andere weet te stellen. De nieuwe militaire wel stelt voor om den diensttijd voor de infanterie, dit is voor onge veer 18000 man, of ruim twee vijfden van het jaarlijksche con- tingent, op achttien maanden en i voor de andeie wapens op twaalf maanden te brengen. Slechts één zoon per gezin zal voor Oen achttien-maandschen diensttijd in aanmerking komen. Het jaarlijk sche contingent wil men van 44.500 op 47.000 man brengen, terwijl voorts de recruteering woidt voorzien van 4000 beroeps soldaten met een diensttijd van drie a vijf jaar voor de gendar merie, de administratietroepen en zekere zoogenaamde speciale wa- pens .en ook n0£S van 2000 andere vrijwilligers voor de permanente grensbewaking. De nieuwe wet is bestemd om de dekking van de mobilisatie en de verdediging van het geheele grensgebied te verzekeren. Dit geldt dus niet meer alleen voor de Oostergrens, maar ook voor de Zuidergrens van het land. Dt dekking van de Zuidergrens wordt verzekerd door de garnizoenen te Bergen, Doornick en Charleroi. De dekking van de Noorder- en Noord-Oostergrens zal mede ver zorgd worden door twee regimen ten infanterie, die thans in het binnenland garnizoen houden. Een van deze regimenten, het achtste regiment infanterie, wordt van Brussel naar Turnhout bij de Ne- derlandsche grens overgeplaatst. Een ander regiment, het zevende regiment infanterie, gaat van Mechelen naar Tongeren. Het ontwerp voorziet verder de motorisatie van de cavalerie en de uitbreiding van het vrijwilli gerssysteem voor de zoogenaamde speciale wapens, waar behoefte aan goed onderlegde technici bestaat. De gewestelijke indee ling van de troepen wordt be houden. Er zullen bataljons ziji. voor de Walen, aangevoerd in o*. Fransche taal en voor de Vla mingen, aangevoerd in de Neder landsche laai. De officieren zul len voortaan wel degelijk de taa. van hun regiment moeien kennen, wat tot dusver in de zoogenaamd* Vlaamsche regimenten nog aitiju meer uitzondering dan regel wa>. Sportnieuws. Axel I-Sluiskil I 2—1. Onze stadgenooten hebben de kleine 2—1 overwinning op Sluiskil Zondag niet cadeau gekregen en tot het einde is dan ook hard om beide punten gestreden, die tenslotte bij het beste elftal terecht kwamen. De Oranjemannen hadden eerst het voordeel van den krachtigen wind en waren aanvankelijk daardoor meer in den aanval, doch niet erg productief voor doel. Langzamerhand begon ook de voorhoede van Sluiskil zich in den strijd te mengen en deze aanvallen bleken niet van gevaar ontbloot. Meer malen moest dan ook de Axelsche doelverdediger in actie komen om doelpunten te verhinderen. Toch werd zijn doel eenmaal doorboord, maar even tevoren was voor buitenspel gefloten. Inmiddels verstreek de tijd, zonder dat men er in slaagde om doelpunten te maken. Het zag er dan ook niet erg rooskleurig uit voor de Oranjemannen, toen bij de rust de stand nog steeds dubbel blank was en de tweede helft met tegenwind begonnen moest worden. En het tweede gedeelte begon ook al niet hoopvol, want enkele minuten na den aftrap ontstond een weifeling in de Axelsche achterhoede, waarvan een doelpunt het gevolg was (0-1;. De Oranjemannen gingen toen beseffen, dat. er beter aangepakt moest worden om ongesla gen uit den strijd te komen. Sluiskil kreeg het nu zwaar te verantwoorden, doch de achterhoede wist nog geruimen tijd stand te houden en eerst na 20 minuten werd de gelijkmaker van dichtbij ingeschoten (1—1). Axel ging steeds beter spelen en enkele minuten later werd met een prachtig schot de stand op 2—1 gebracht. Sluiskil gaf zich echter nog niet gewonnen en wist met gevaarlijke uitvallen de spanning er in te houden. Zoo moest tegen het einde de Axelsche keeper eens twee maal in zeer hachelijke momenten red ding brengen, door zich resoluut op den bal te werpen. In den stand is echter geen verandering meer gekomen, oodat de beide punten weer in Axel oleven, zij het dan ook na hardnek kigen strijd. Sluiskil heeft getoond tot de beste elftallen te behooren uit deze afdeeling en zal zeker nog menig tegenstander n het zand deen bijten. De andere uitslagen luiden Terneuzen II—Hoofdplaat 1—2 I zendijke—Breskens 2—2 Hulst—Oostburg 0—3 Tern. Boys— Axel II 4 -1. Voor de competitie van den Z.V.B. speelden de Axelsche reserve s te Ter Neuzen tegen de Tern. Boys. Zooals wel eenigszins te verwachten was, konden de jonge Oranjemannen het daartegen niet bolwerken en verloren dan ook met 1—4. Marktberichten. AXEL, 17 Oct. 1936. I er markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: 1 arwe regeeringsprijs, rogge 8,00- 9,00, wintergerst 7,50—8,00 zomergerst 8,00-8,75, haver 6,50 -7,00, groene erwten 7,00— 8,75 bruine boonen 10,00— 12,00, duivenboonen 7,00—9,00, paar- denboonen 6,25—6,50, blauw- maanzaad 18,00—20,00. karwei- zaad 20,00— 21,00, geel mosterd zaad 00,00- 00,00, lijnzaad 7,00 9,00. HULST, 19 Oct. 1936. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,GO—8,00, wintergerst 7,50—8,00 zomergerst 8,00—9,00, haver 6,00 7,00, erwten 7,00-9,00, paar- denöoonen 6,00—6,50, duiven boonen 7,00—8,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 13,00, lijnzaad 6,00—7,50, blauw maanzaad —,00—00,00, mosterdzaad 00,00-00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 8, verk. 6. Varkens 19, 13. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. De Heer en Mevrouw Kalhorn-Roodhuyzen de Vries geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon Axel, 17 Oct. 1936. Zeestraat 12. Heden overleed zachi en kalm in den gezegende! •uderdom van 86 jaren en 9 maanden onze geliefdt Vader, Behuwd-Vader, on vergetelijke Grootvader en Overgrootvader, Moge de Heere ons ster ken in dit zware verlies. Namens de Familie, F. DEKKER Pz Donderdag na 12 uur wegens hu- J. VERSTRATEN-Boer. TE KOOP: Eersteling Planters 'ij elke hoeveelheid, bij COR. KAYSER, Nieuwendijk 26, Axel. geschikt voor wetkhout, aan de Oostzijde van den Zand dijk te 1ERSEKE, in de na bijheid der hofstede „Spar- damme" (rood gemerkt). geschikt voor werkhout, aan de Westzijde van genoemden dijk (wit gemerkt). Inschrijvingen in te leveren uiterlijk 28 October 1936 ten <antore van Notaris fl. Jtt MaB- KUSSE, Hooigracht 76 te Lelden. De voorwaarden liggen ter in lage bij den planter A. Slabbe- koqrn te Biezelinge en bij ge noemden Notaris en worden oofc op aanvraag toegezonden, „a

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3