AKKERTJES Z@iigfwpifiaen ©veraf? Landbouw. Recntszaken. Gemengd Nieuws. station door haar verloofde, Prins Bernhard en door zijn moeder, P.inses Armgard, werd verwel komd. De vorstelijke personen hebben daarna gezamenlijk de reis voortgezet naar het slot Reckenwalde, waar het bruids paar eenigen tijd geheel terug getrokken hoopt te vertoeven In de mooie omgeving van het oude slot zullen de Prinses en den Prins de komende* dagen wandelingen en autotochten on dernemen en o.a. ook een groote jachtpartij organiseeren. Te midden van bosschen en weiden in een park met bloeiende herfstplanten ligt het oude slot Reckenwalde aan de Poolsche grens, waar de vorstelijke ver loofden thans eenigen tijd uit kunnen rusten na de schoone en ontroerende, doch vermoeiende dagen, temidden van het geest driftige en dankbare Nederland- sche volk doorgebracht. De kruiser D- R yter te Vlissingen. Vrijdagmorgen is de nieuwe kruiser De Ruyter te Vlissingen aangekomen, 's Middags is de oorlogsbodem onder groote pu blieke belangstelling in de Bui tinhaven gemeerd. De Commis saris der Koningin en de burge meesters van Vlissingen en Mid delburg zijn daarna aan boord ontvangen, terwijl 's avonds in Grand Hotel Brittannia den offi eieren met hun dames een soiree is aangeboden. Verder hadden in de stad op verschillende plaat sen feestelijkheden plaats. Zon dagmiddag bestond er gelegen heid om den kruiser te bezich tigen. In het Schuttershof te Middelburg is Zondagavond een diner aangeboden. Gisterochtend bestond nogmaals gelegenheid om de nieuwe aanwinst onzer Marine te bezichtigen, waarna het schip weer naar zee is ver trokken. Adres van „Volksonderwijs" aan den Ministerraad. Het hoofdbestuur van „Volks onderwijs" heeft zich in den loop van de laatste jaren met onder scheiden adressen tot de regee ring gewend, in welke adressen het telkens in concreto op ver schillende schadelijke gevolgen wees, die door den voortdurenden druk der economische crisis bij het onderwijs zich laten gevoelen. Thans heeft het in een nieuw adres al deze bezwaren en grieven nog eens samengevat en met klem op verbetering van de be staande mistoestanden aange drongen. Aanleiding daartoe ga ven 't hoofdbestuur de klachten door verschillende inspecteurs in het jongste onderwijsverslag geuit. Als symptoom van den invloed der heerschende maatschappelijke verhoudingen, onder voortduren den crisisdruk, werd in de in spectie-verslagen o.a. gewezen op het onrustbarend toenemen van schoolverzuim, ten gevolge van de armoede in vele gezinnen. Het verstrekken van scnoolklee- ding en -voeding kwam in vele gemeenten door het intrekken van tot dusver verleende subsidies geheel te vervallen. Vaak komt het voor, dat kinderen van nau welijks 11 jaar reeds in het ar beidsproces worden ingeschakeld, om oudere werkkrachten daardoor overbodig te maken, waardoor werkloosheid in de hand gewerkt wordt. De opheffi ig van be waarscholen en in het algemeen de bezuiniging bij het voorbe reidend onderwijs heeft vaak ten gevolge, dat de zorgen van vele huismoeders vergroot worden, doordat de kinderen of in het geheel niet of pas op lateren leeftijd ter school gezonden kun nen worden. „Volksonderwijs" brengt al deze dingen nog eens ter kennis van den Raad der Ministers, met het verzoek, dat in de kenbaar gemaakte toestanden op de meest doeltreffende wijze verbetering zal worden aangebracht. Nieawe verkeersregels 1 Nor. In werking. Naar wij vernemen, zal de nieuwe verkeersregeling, neerge legd in het gewijzigde Motor- en Rijwielreglement en de daarbij behgorende afgekondigde minis- teriëele beschikking, 1 Nov. a s in werking treden. Vervoerregellng van arbeiders in werkversehailing. Voor het vervoer van arbeiders bij de werkverschaffingen heeft de minister van sociale zaken de volgende regeling vastgesteld De arbeiders, die dagelijks meer dan twee maal 15 K.M. hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen, dienen in den regel geheel voor rekening van de overheid te worden ver voerd per autobus, trein of tram De arbeiders, die dagelijks een atstand van 10 tot 15 K.M. heb ben af te leggen, ontvangen een vergoeding van 50 ct. per man en per week. Voor afstanden die minder dan 10 K.M. bedragen wordt geen vergoeding gegeven De regeling loopt tot 27 Maart 1937. Tninbouwcursussen voor volwassenen in Zeeland. Gedurende den a.s. winter zul len in Zeeland tweedejaars alge- meene tuinbouwcursussen wor- den gegeven te Middelburg, Waarde, Kapelle, Hoedekenskerke, Axel, lerseke, 's Heer Arends- kerke, Wemeldinge en Drie wegen. Cursussen in sorteeren en ver pakken van fruit te Ter Neuzen, Kapelle, Goes, Tholen, Zierikzee, Wilhelminadorp, Middelburg en Kwadendamme. Nlenwe regeling van Invoer in België. De Nederlandsche gezant te Brussel heeft met den Belgischen minister van Buitenlandsche Za ken een onderhoud gehad over de kwestie van de opheffing der consenten voor den invoer van landbouwproducten. Voor de loopende maand werd een voor beide partijen bevredi gende oplossing gevonden. De Belgische regeering zal n l op nieuw consenten verleenen voor 25.000 K G. boter, 75.000 K G. varkensvleesch, terwijl voor scha- penvleesch de gewone toestand wordt hersteld. Van Nederland sche zijde zullen echter controle maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat de Nederland sche producten de Belgische markt door te lage prijzen zouden ontwrichten. Voor reuzel en vleeschprepa- raten moet nog een regeling wor den getroffen. In den loop der week zullen echter tusschen Ne derland en België onderhande- ingen worden gevoerd om een definitieve regeling voor den in voer van landbouwproducten voor de volgende maanden te bewerk stelligen. Ten einde de positie van hun product bij de komende bespre kingen niet te bemoeilijken, wordt van de Nederlandsche exporteurs verwacht, in ernstige mate te zullen rekening houden met het verlangen van de Belgische re geering dat, in afwachting van het tot stand komen van een regeling, de verschillende land bouwproducten niet tegen prijs- bedervende prijzen aan de Bel gische markt zullen worden ge bracht. Ons ktnd-lsverkeer met Duitschland, Onze land- en tuinbouw lijden voornamelijk door de houding, die het buitenland tegenover onze producten inneemt. Vooral het autarkisch streven van Duitsch land is met name voor de tuin ders, doch ook voor den boer zeer schadelijk. Nu is dat optreden op zichzelf genomen een zaak, die dat land alléén en ons niet aangaat. Ieder and is betrekkelijk vrij om te doen en laten wat het zelf wil. Ja, betrekkelijk vrij wel, maar er zijn in dit geval wederzijdsche verplichtingen. Want naast een invoer van producten uit ons land staat ook een aankoop van Duit- sche producten door ons. En die is in geld uitgedrukt vrij wat grooter dan wij aan Duitschland verkoopen. Meer dan tweemaal zooveel zelfs. En dat niet alleen omdat Duitschland meer zichzelf kan voorzien dan voorheen, doch ook, omdat het op andere markten gaat koopen wat voor kort van ons betrokken werd. Nu is de geheele wereldmarkt zeer sterk ingekrompen. Dus ook onze afname van Duitschland, maar onze levering aan dat land ook. In het eerste halfjaar van 1936 had onze uitvoer naar Duitschland een waarde van 59 millioen gulden, maar wij kochten er voor113 millioen gulden. Cijfers jokken in den regel niet en deze spreken wel een heel duidelijke taal. Op de agrarische jaarbeurs verspreidden de Duitschers een reclamegeschrif', waann gewezen werd op het handelsverkeer met onze Oosterburen. Daarin heet het: „goederen kunnen op den duur slechts met goederen be taald worden". En wat verder „Duitschland is nog steeds bereid en ook in staat Nederlandsche goederen te betrekken. Het kan deze goederen echter alleen dan afnemen naarmate de Nederland sche markt een afzetgebied voor Duitsche producten heeft". Maar omgekeerd geldt toch hetzelfde, dunkt ons. Laten zij dus eerst de cijfers van in- en uitvoer wat gelijk trachten te maken. Dat zou onze land- en tuinbouw zeker ten goede komen. AXEL, 20 October 1936. Na een vrij lange periode van mooi herfstweder, zijn thans de najaarsstormen in alle hevigheid over ons land gekomen. Ook in onze omgeving hebben storm- en regenvlagen de laatste dagen doen gevoelen, dat het nu wel uit zal zijn met het milde weer. Hier en daar moesten boomen en dak pannen het ontgelden, doch ge lukkig kwamen toch geen per soonlijke ongelukken of ernstige materiëele schade voor. Toen dezer dagen de han delsreiziger G., vertegenwoordi ger van een bekende Rotterdam- sche firma, alhier zijn cliënt V. bezocht, heeft hij naar men vermoedt kans gezien een klein geldsbedrag uit de toon banklade Ie ontvreemden. De politie heeft de zaak in handen. G. is door zijn firma ontslagen. Sluiskil. Terwijl Zaterdag de werkman van Zaamslag, in de cokes- abriek bij eer. gasketel stond, had op dat oogenblik een ont ploffing plaats, waardoor het deksel van den ketel in stukken vloog en K. eenige meters werd omhoog geslingerd. Hij kwam in zijn val op eenige gasbuizen terecht, waaraan hij zich vast greep, anders was hij waarschijn lijk in een ongeveer 4 M diepe put gevallen. Hij had zich in- en uitwendig erg bezeerd. Na verbonden te zijn, is hij per auto huiswaarts vervoerd. Door den feilen Noord- Westenwind was het water in de Schelde Zondag tot een buiten gewone hoogte gestegen. Het stond ver tegen de kruin der zee dijken en ook was de ponton der ~rov. boot niet te bereiken zonder door het water te waden. De golven sloegen nu en dan over de buitenhavenhoofden en velen sloegen dit schouwspel vanaf de Scheldekade teTerneu- zen gade. De politie te Hoek heeft tegen enkele personen proces verbaal opgemaakt wegens on rechtmatig steuntrekken door ver krijging van bezit. Ofschoon door de verdachten een belangrijk be drag is teruggestort, zal toch een strafvervolging worden ingesteld Te Ossenisse had zekere P. het ongeluk een stoot met den steel van een riek tegen het hoofd te krijgen, doordat hij te dicht bij een motor kwam. Hij bekwam zoodanige verwondingen aan het hoofd, dat opname in het zieken huis noodzakelijk bleek. Door het Terneuzensche raadslid, den heer M. de Vos, zijn aan Burg. en Weth, de vol gende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het Burg. en Weth. be kend, dat bijna dagelijks meer of minder groote hoeveelheden op de veiling „doorgedraaide" groen ten (voornamelijk of uitsluitend kool) op de vuilnisbelt worden geworpen en vernietigd 2. Zijn Burg. en Weth. bereid om de mogelijkheid te onderzoe ken deze groenten, voor zoover daaraan behoefte blijkt te bestaan, ter beschikking te stellen der werkloozen en andeie steunbehoe vende ingezetenen dezer gemeente, en, indien een directe distributie der geheele ter beschikking ko mende hoeveelheden niet mogelijk blijkt, het resteerende deel over eenkomstig de toezegging door den Minister van Sociale Zaken in de Tweede Kamer gedaan, te doen inblikken voor de distributie op een later tijdstip waarop mo gelijk schaarschte aan versche groenten optreedt 3. Indien het antwoord op vraag 1 en 2 bevestigend luidt, willen Burg. en Weth. dan zoo spoedig mogeiijk de noodige stap pen doen, opdat, voor zoover zij dat kunnen verhinderen, een ver dere vernietiging van etenswaren in ieder geval worde voorkomen Tern. Crt. Uit Sas van Gent, Toen zekere J. P. uit Leiden Zondagavond per fiets naar Ter- neuzen reed, botste hij ter hoogte van de hofstede van den heer V. op een stilstaande vrachtauto, welke daar geparkeerd stond zonder eenige verlichting. De heer P. sloeg met geweld tegen den grond en bleef bewus teloos liggen. Toen de autobus van Terneu- zen aankwam, moest deze stoppen om niet over het slachtoffer te rijden, dat geheel bebloed midden op den weg lag. Een inzittende uit de bus is naar Dr. P. gesneld, die den verongelukte in allerijl naar het ziekenhuis liet over brengen, waar deze thans nog verblijft. De dader wist te ont komen. Dgbl. v. N.-Br. In de suikerfabriek te Sas van Gent geraakte zekere M. van Westdorpe tusschen de buf fers van twee spoorwagens. Zwaar gekwetst werd de getrof fene naar het ziekenhuis overge bracht. Men vreest dat het slachtoffer het dijbeen gebroken zou zijn. Dokters. Te Zaamslag heeft zich geves tigd als arts de heer J. Kolsters, uit Middelburg, die vermoedelijk met 1 Januari 1937 oök als 2e gemeente-geneesheer zal worden aangesteld. Naar we vernemen, zal binnen kort de heer Schluter, eveneens uit Zeeland's hoofdstad afkomstig, zich te St. Jansteen vestigen. Vozelwanrde. Van Ged. Staten is bericht in gekomen, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 1 Octo ber jl. waarbij Rapenburg werd aangewezen als zetel der gemeente. Thans is dus definitief beslist, dat het gemeentehuis der gemeen te Vogelwaarde op het kerkdorp Rapenburg in de voormalige ge meente Stoppeldijk zal gevestigd blijven. De Geref. Jongellngsbond De Ring Zeeuwsch Vlaanderen kwam Zaterdag bijeen in de Geref. kerk te Aardenburg. Op de gebruikelijke wijze open de de heer C Herrebout van Zaamslag de vergadering- De heer M. Beun van Aarden burg hield een referaat overDe taak van het bestuur in onze vereenigingen. Een drukke en levendige be spreking volgde hierop, de prak tische dingen van het verenigings leven beti effende. Na de pauze sprak de heer P. J. Jansen van Oostburg over: inleider en inleiding. De heer Catsman van Aarden burg eindigde met dankgebed. Vergadering van Chr. onder- wtyzt-rs in Zeeland. Zaterdag werd te Goes de Prov. vergadering van Chr. On derwijzers gehouden. De ver gadering die niet druk bezocht was werd geleid door den heer W. '1 Hooft te Goes. AKKE R.CACH ETS De heer C. J. Nobels uit Sluis kil refereerde daarna over: Vol kenrecht en Volkenbond. Als wij ons de vraag stellen hoe staan wij tegenover oorlog en vrede en Volkenbond dan moet voor ons niet de vrede maar het recht het hoogste zijn. Alles, ook deze kwestie moet geplaatst worden in den band met Gods geboden zei spr. In de middagvergadering sprak ds. W. F. M. Lindenboom van Serooskerke over: Langs Nijl en Jordaan. Spr. gaf een interessante be schrijving van een reis door Palestina en Syrië. Tot secretaris der Gewest. Landstormcommissie Zeeland is benoomd de heer J. G. Eckhardt, reserve-luitenant der infanterie te Goes, zulks in plaats van den heer P. G. Laernoes. Auto ongeluk. Te Selzaete is een taxi-auto, die een zestal Grieksche matrozen naar Gent moest vervoeren, met een vaart van 60 K M. tegen een boom gereden. Het voertuig werd geheel verpletterd. Twee matrozen werden gedood. De vier andere benevens de chauffeur kregen doodelijke verwondingen en zijn naar een ziekenhuis over gebracht. Volgens onderzoek waren alle matrozen sterk onder den invloed van drank. De oor zaak van het ongeluk zou gelegen zijn in het feit, dat een der ma trozen op den chauffeur was ge vallen, waarddor deze het stuur kwijt raakte. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een regenjas, A. Geelhoedt, Prins Hendrikstr. 38. Een oliejas, N. Bolleman, Bui tenweg 54. v Eenrijwielbelastingmerk.veldw. Griep. Arrond Rechtbank te Middelburg In de zitting van 16 Oct. j.l. werd J. J., 32 jbankwerker te Axel, wegens oplichting veroord. tot 6 weken gevang. Door den Hoogen Raad der Nederlanden zijn de cassatiebe roepen verworpen in de volgende zaken K. I., 56 j., koopman te St. Jansteen, door de rechtbank op 22 Mei j.l., wegens overtreding der jachtwet veroord. tot f40 of 20 d. hecht. E. I., 28 jchauffeur te St. Jansteen, wegens alsvoren ver oord. tot f20 of 10 d. hecht. P. L. v. d. B58 jvlasbe werker te St. Jansteen, wegens alsvoren veroord. tot f40 en f 15 of 20 en 10 d. hecht. Ernstig auto-ongeluk. Donderdagnacht heeft op den Apeldooruschen straatweg te Voorthuizen een ernstig auto-on geluk plaats gehad, dat aan twee mmschen het leven beeft gekost, Een groote vrachtwagen met tractor uit Zeist stond wegens benzinegebrek aan den kant van den weg geparkeerd. De wagen was, naar verklaard werd, vol doende verlicht. Een even groote vrachtwagen met tractor reed van achteren op den stilstaanden wagen in. De tractor schoof er als het ware onder, zoodat aangenomen moet worden, dat deze een flinke vaart had. De cabine van den tractor werd totaal vernield. Hierin bevonden zich twee chauff urs, de 55-jarige Visser en de 46 jarige v. d. Blotn, belden gehuwd en uit Zaandam, Nederlandsch Product Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2