'S§§ ïïj Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, 56. DINSDAG 20 OCTOBER 1936 5Öe .Jaarg. ^1 J. C. VINK - Axel. Wettelijke regeling van het afbetalingssysteem FEU1LLETON. Hoe men Burgemeester wordt. Binnenland. >n. SjAk f Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post I Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITüEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. (door Mr. W. HUGENHOLTZ, advocaat en procureur te Leiden.) II. De speciale bepalingen voor huurkoop. Wij komen nu tot 2. waarvan de bepalingen enkel en alleen op huurkoop betrekking hebben. Dat de huurkoop steeds schrifte lijk moet worden aangegaan, wil zij geldig zijn, zagen wij reeds. Art. 1576j bepaalt, wat die acte inhouden moet. Voldoet de acte van huurkoop niet aan die voor waarden, dan geldt die overeen komst niet als huurkoop, maar wordt geacht, dat de eigendom direct is overgegaan. De over eenkomst is dus niet nietig in zoodanig geval. Al krijgt de huurkooper de zaak niet direct in eigendom, maar eerst in genot, toch worden de afgeworpen vruch ten wel zijn eigendom. Een be langrijke wijziging bevat art. 1576o, krachtens welke bepaling hel retentierecht van een schuld- eischer des koopers ook geldt tegenover den verkooper. Indien de huurkooper dus een auto in huurkoop heeft en deze laat re- pareeren en vervolgens de reke ning onbetaald laat bij een repa rateur, kan deze de auto vast houden tot alles is betaald. De verkooper, die immers eigenaar bleef van de auto (zoolang de huurkooper niet alles had betaald), kan nu geen rechten uitoefenen tegen dien autoreparateur. Wil de verkooper de auto terug hebben, dan zal deze dus de schuld des koopers bij den repa rateur moeten voldoen, tenzij laatstgenoemde „bij de handeling, waaruit zijn recht ontstond (de reparatie), den kooper niet te goeder trouw als eigenaar (doch als huurkooper) mocht beschou wen". Wist de autoreparateur dus, dat het een huurkoopauto was, dan kan de verkooper zonder meer de auto terughalen bij den auto- Vlaamsche schets door dr. J. RENIER SNIEDERS. 5) Indien ik met dergelijke geschenken aan dergelijke lieden te geven, moest zegepralen, riep Klipper, met de vuist op zijn hart slaande, zou ik wel denken mijn goeden naam en eer te kort te doen. Mijnheer heeft een eerlijk hart, zei Selm en sloeg, evenals zijn heer, zich met de vuist op de borst. Wie zon zoo iets durven denken van den rentmeester, die zich in alles fijngevoelig wil toonen, ik zou mij schamen, Wie zou nog een eerlijk mensch onder de oogen durven zien Gelukkig dat een nietig week blad volstrekt geenen invloed heeft bij de verlichte bevolking, riep Klipper, terwijl hij het journaai nijdig ineen* frommelde en over den vloer wierp. De knecht liep het blad na, dat in den verm van een bol over de steenen rolde en wierp het, met een gemom pelde verwenschlng, in het vuur. Twee dagen later riep Klipper zijn knecht en sprak Selm, loop morgen eens over en weer naar de stad en neem twintig abonnementen op het weekblad wat Maakt mij die nietige som •=- indien ik gedurfd had, antwoordde Selm, had ik zulks mijnbeer lang aan' geraden* reparateur. De huurkooper zelf zal natuurlijk eerst na betaling die automobiel terug kunnen krijgen. Van groot belang is het recht des huurkoopers op verrekening bij ontbinding. Komt de kooper zijn verplichtingen niet na, dan zal veelal ontbinding van het contract intreden. Onder het oude recht is het mogelijk, dat de verkooper groot voordeel ge noot van de ontbinding. De verkooper kreeg dan de zaak terug, die soms nog zoo goed als nieuw was, behield alle ge storte betalingen en kon zelfs nog schadevergoeding of een groote boete vorderen. Dit is nu uit gesloten volgens art. 1576t. Nieuw is ook het recht des huur koopers om de zaak bij ontbin ding vast te houden, na rechter lijke machtiging althans, indien hij bij die ontbinding recht mocht hebben op eenige terugbetaling. Zeer belangrijk is ook het „in- lossingsrecht" des huurkoopers, volgens hetwelk de kooper het recht heeft om binnen veertien dagen de zaak terug te bekomen tegen betaling der achterstallige termijnen, rer.ten en kosten, indien hij die zaak wegens nietbetaling heeft moeten afgeven. Bij her haling kan dehuurkooperde zaak alleen maar inlossen, als hij den geheelen koopprijs betaald. Voorts verdient nog de aandacht, hetgeen is bepaald in de artt. 1576r en w. Volgens r kan de verkooper bij ontbinding of terug gave der zaak van den kanton rechter een bevel tot teruggave bij voorraad verkrijgen, d. w. z. dat de verkooper met spoed de zaak kan terugnemen, indien er „een redelijk belang bestaat bij onverwijlde voorziening". Dit zal volgens de Memorie van Toe lichting aanwezig zijn „als de omstandigheden doen verwachten, dat verder uitstel van terugneming de belangen van den verkooper ernstig zal schaden". Binnen acht dagen daarna zal dan het eigenlijke proces moeten begin nen. Volgens w kan de kanton rechter eveneens een bevel tot Geen woord hiervan aan juffrouw K'ipper. Selm schudde knipoogend neen. Indien gij een koppel vette Ch> neesche hanen medenaamt voor de juffrouw van den uitgever? Het is altijd voorzichtig de vrouw des huizes op de hand te hebben, meende Selm. Zeg daarenboven aan mijnheer den opsteller, dat het mQ genoegen zal doen, indien hij met mij verder wilde kennis maken en Goed overlegd mompelde Selm. of liever mij de eer aan doen, met zijn echtgenoote, aanstaan den Zondag, bij mij het middagmaal te gebruiken. Nog beter, nu is mijnheer er achter. Maar juffrouw Klipper, die er niet van houdt gasten aan haar tafel te ontvangenwierp Klippet met een langgerekt gezicht op. Selm keek besluiteloos over den naad van zijn broek, en zocht naar een goed antwoord. Het is gevaarlijk haar van het aanstaande bezoek van vrienden te verwittigen.,... Wat gedaan mom pelde Klipper, die er den grootsten afkeer van had, het warme, Fransche bloed aan 't gisten te brengen. Wat gedaan herhaalde de knecht met een diepen zucht. Laat den opsteller onverwachts aankomen, sprak Klipper, in eens een vast besluit nemende, dat Is het best. Onverwachts, dat is het best, herhaalde de knecht. Den volgenden Zondag, tegen den middag, kwam de redactenr van Het weekhlad met zijn echtgenoote een bet zoek afleggen bi] nflaheer Klipper, teruggave geven bij het vonnis tot afgifte zelf. Huurkoop door gehuwden. Daar huurkoopafbetalingen vaak een zeer groot deel van de ge zinsinkomsten in beslag nemen, hetgeen bij ziekte en werkloos heid des te erger is, heeft de wetgever besloten maatregelen te treffen ter bescherming van het gezin, weshalve bepaald is, dat de vrouw, die met haren man eene gemeenschappelijke huis houding heeft, niet meer alleen een huurkoop kan aangaan, die betrekking heeft op de huishou ding, b.v. een stofzuiger, naai machine, radio e.d. Hier staat tegenover het z.g.n. „pantoffel- heldartikel", volgens hetwelk de gehuwde man niet meer zelfstan dig bevoegd is een zaak in huur koop te nemen zonder schrifte lijke toestemming van zijn vrouw of hare medewerkingMan en vrouw moeten dus steeds samen handelen om de huurkoop van huishoudelijke zaken mogelijk te maken, hetgeen dus medebrengt, dat de echtelieden zonder nader beraad en gemeenschappelijk overleg zich terzake niet kunnen verbinden. De afbetalingscolpor teur zal dus voortaan de beide echtelieden tegelijk hebben te overtuigen van de deugdelijkheid zijner waren 1 Andere bepalingen over huurkoop. Om de procedure in huurkoop zaken goedkooper te maken en om persoonlijk contact tusschen Rechter en rechtzoekenden moge lijk te maken, heeft de wetgever bepaald, dat alle huurkoopzaken berecht moeten worden door den Kantonrechter, welke magistraat dus weer eens opnieuw met een groote hoeveelheid werk is be last. Toch zal nog in eenige gevallen de Rechtbank bevoegd zijn, n.l. indien de verkooper de zakelijke eigendomsactie instelt, indien hij conservatoir beslag legt op de goederen des huurkoopers voor achterstallige payementen en indien er een spoedeischend ge- De vrouw des huizes liep, bij de onverwachte aankomst der gasten, ont steld het huis op en neer en herhaalde gedurig, dat zij er niet op voorbereid was, iemand te ontvangen. Zij zond uit de keuken, haar hoofdkwartier, beurtelings de meid en den knecht naar mijnheer Klipper, om hem te vragen, wat zij met de sngenoodlgde bezoekers zou aanvangen. Mijnheer Bernhatd gaf telkens ten antwoord, dat hij zich geen oogenbhk van mijnheer den redacteur kon ver wijderen dat deze den dag in hun huls kwam doorbrengen onder uit drukkelijke voorwaarde, van geen plicht plegingen te maken. Hij zei, dar de re dacteur en dezes echtgenoote allerliefsts en brave menschen waren, vol opvoe ding en wereldkennis, maar buitenge woon gemeenzaam en eeuvoudig. Louisa Leroux was zoo slecht ge zind, dat zij een oogenbltk van spijt stond te weenen en daarna met een verwensching, zoo zacht ais een vrouw die doen kan, het keukengerief door- eenwierp. Na vruchteloos te hebben rondgezien, waarop zQ het best hare kokende gal zou kunnen uitwerken, nam zij driftig de ijzeren blaaspijp en sloeg den poedelhond, die bij het vuur zat te droomen, de voorpooten onder het lijf uit. De opsteller was inderdaad een be* schaafd man, volkomen op de hoogte der staatkunde en zeer goed bekend met de belangen van het arrondisse ment en van zijn part|, welke hfl op zich genomen had, beiden met lijf en ziel te verdedigen. Tot laat in den namiddag bleef men aan tafel zitten, De heeren spra ken over het weekblad, deszelfs on- veranderlijke en geheiligde strekking schil is, in welk laatste geval de President in kort geding geadieerd kan worden. De procedure is vrijwel gelijk aan die bij arbeids overeenkomsten gebruikelijk is. Het geding vangt dus aan met een verzoekschrift. Men zie de artt. 125g tot en met j Wetb. v. B. Rv. In de artt. 490a tot en m<*t d van dit wetboek is de ten uitvoerlegging van de bevelen inzake huurkoop geregeld. De zaak kan, gelijk wij zagen, in bepaalde gevallen met de „sterke arm" worden teruggehaald door den deurwaarder. Ook als de zaak zich onder een derde be vindt, die te kwader trouw is en samenspant met den huurkooper, enkel en alleen om te verijdelen, dat de verkooper de zaïk weg haalt bij den huurkooper. Laatst genoemde geeft dan de zaak z.g.n. in huur of bruikleen aan een derde. Kan de verkooper de samenspanning bewijzen, dan kan de deurwaarder bij dien derde eveneens optreden en de zaak wegnemen. Tenslotte zijn nog eenige nieuwe bepalingen opgenomen in de Faillissements- wet. Indien n.l. de gefailleerde huurkooper is, kan zoowel de curator als de verkooper de huurkoop verbreken. Bij sursé ance hebben beiden gelijke be voegdheid. Ook bij het voor recht des verhuurders op de stoffeering des verhuurders is een en ander veranderd. Zijn er huurkoopzaken onder de stoffeering des huurders dan rust het voorrecht (privilege) des verhuurders daar niet op, als de verhuurder van den huurkoop kennis droeg. Het privilege rust nooit op zaden of gereedschap pen, welke de huurder van het goed (huis, boerderij) in huur koop heeft. De wet op het afbetalings- bedrijf. Tenslotte rest ons nog een korte bespreking van de nieuwe wet op het afbetalingsbedrijf, welke op 1 October j.l. eveneens in werking is getreden en welke betrekking heeft op k.e.v.o.a. in en over de middelen, waarmede mijn- neer Klipper bekomen moest, wat hij zoo vurig wenschte. Juffrouw Klipper, in schijn bevredigd, maakte intusschen kennis met de vrouw van den redacteur en sprak met haar over huishouden en over handwerk, over kragen, mutsen, strikken en lin ten, en over den kleinen Konstant, den litfslen jongen, die er op de wereld was. De gasten vertrokken laat in den avond, na ai de wijnsoorten van den dorpsrijke met aandacht geproefd en geroemd, en mflnheer Klippet wel tien maal verzekerd te heDben van hun diepe achting en onveranderlijke vriend schap. Nauwelijks was de opsteller van het weekblad met zijn huurrijtuig van de deur, of er had m het huis van Klipper een tooneel plaats hetwelk weinig overeenstemde met de vriendschap pelijkheid zooevea aan de vroolflke tafelvrienden bewezer, Louisa Leroux deed Klipper stilstaan, met hem nu even den kraag aah te raken. Zij stond voor hem, de handen in de heupen, het hoofd achterover en bezag hem, met een zoo vurigen blik, dat hq aan den grond genageld scheen en geen voet van de plaats kon. Mag de vrouw des huizes nu eindeiqk weten wat er hier omgaat, riep de vertoornde hulsmoeder met verkropte stem. Mönheer Bernhard, onthutst door deo plotselingen aanval en mm of meer geraakt door den damp der verschil lende wflnsoorten, welke hq zqn tafel vrienden had voorgeproefd, zocht sta melend naar een antwoord. Juffrouw Klipper begon te weenen ven lang ingebonden tsbrg» het algemeen, welk begrip vol gens art. 3 dier wet nog iets ruimer is. De wetgever achtte het n.l. noodig maatregelen te treffen tegen de practijken van z.g.n. „weekvrouwen" of „leen vrouwen", die zich vaak aan woeker schuldig maken door geld te leenen of door huishoudelijke gebruiksvoorwerpen op afbetaling te verkoopen. Dergelijke vrou wen en in het algemeen alle, die er hun bedrijf van maken voor werpen op afbetaling te ver koopen, die een bedrag van 50 gulden niet te boven gaan, hebben een vergunning noodig, welke onder betaling van een gulden aangevraagd moet worden aan de Kamer van Koophandel. Colporteurs van huurkoop zaken, ook boven f 50, hebben eveneens een vergunning noodig, bij gebreke waarvan zij strafbaar zijn. De Kamer van Koopnandel kan de vergunning weigeren als „op grond van de persoonlijke eigenschappen of gedragingen van den aanvrager misbruiken ten nadeele des koopers te vreezen zijn". Tegen de weigering kun nen de kleinverkooper en de colporteur in hooger beroep gaan bij den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De Kamer van Koophandel is steeds bevoegd zoo noodig de vergun ning in te trekken. Uit al het bovenstaande volgt dus, dat de wetgever diep in de oestaande materie over koop en verkoop op afbetaling heeft in gegrepen. Het is zaak zich van die wijzigingen terdege reken schap te geven. Prinses Juliana en Prins Bern- hard naar Reckenwalde. Zaterdagavond is Prinses Juli ana uit Apeldoorn met den D- tretn naar Berlijn vertrokken. Alvorens de Prinses den trein binnenging, nam Zij hartelijk af scheid van Haar Moeder. Zon dagochtend is H. K H. te Berlijn aangekomen, waar zij aan het -- Moet zoo het fortuin eener arme vrouw in de schandige slemppartqen verkwist worden viel zq donderend uit Kopper wilde heengaan, maar de gespierde hand zqner vrouw hield hem tegen. Of hebt gq dan vast besloten uw eenig kind te veroordeeien tot een rampxalig leven, tot den bedelstaf? donderde zq nog barder. Klipper meende gewaar te worden, dal zqn vertoornde vrouw het oog had op de flzeren blaaspqp, die aan den haard stond. Hq rukte ztch met ge weld uit hare handen en vloog als een pqi de deur uit. Sïlm, die mede in de zaak betrok ken was, trok voorzichtig de schoe nen van de voeten, liep op zqn kousen onhoorbaar de trap en ging zich ver bergen in het donkerste hoekje vin den droogzolder. IV. WINKEL. In het volgend nummer van het week blad verscheen een artikel over de ont ginning der barre heigronden. Zooals men licht denken kan, had de opsteller met vergeten, den naam van zqn gullen gastheer, wiens wqnkelder hem zoo'n genoeglijken dag verschaft had, een schitterende plaats te geven in de rq der weldoeners van de Kempen. Hq beweerde, dat aan mqnheer Klip per de eer toekwam, een nieuw stelsel van ontginning te hebben ingevoerd j hq roemde zqn onvergetqkbare waterbtem. den en riep de liefnebbers van geheel het land bqeen, teneinde zqn welige mastbosschen, op barren heigrond ian« gelegd, te komen bewonderen. (Wordt ysrvelgd), AXELSCHE cou

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1