prima Rozijnenbrood DIELEMAN. prima Melkbrood, Openbare Exec. ïeriooping. BOOMEN. 25 cent per 2 ons. Banket-Bakkerij DE JONGE. Brood- en Banketbakkerij, 't Beste adres voor Neemt proef met ons C. J. DIELEMAN, Zaterdag 17 October 1936, Huiskamerameublement, Te koop bij inschrijving a contant: a. 85 zachte OLMEN, b. 165 zachte OLMEN, Voor Speculaas goedkoop en fijn, Moet men bij DIELEMAN in de Noordstraat zijn sprong na beëindiging van zya werkzaamheden in het z.g. voer- gat van een hoogte van vier meter omlaag. De jongeman kwam daarbij echter precies op een hooivork terecht, met het gevolg, dat de steel hem ongeveer 40 e.M. in het lie aam drong Nadat een medicus de eerste hulp had ver leend is E,, die ondragelijke py nen leed, naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht, waar hij 's avonds aan de gevolgen is overleden. Gered door een kat. Zondagnacht is door verzak king van den grond in de Sta tionsstraat te Schiedam een gas leiding lek geworden ten huize van D. De 21-jarige H. D. werd ge wekt door zyn kat, die aan het voeteneind van zijn bed slaapt en klagelijk miauwde. Oogenbiikkelük rook hij gas en waarschuwde zijn ouders, van wie zyn moeder reeds halt bedwelmd was. Verder onheil werd alzoo voorkomen. Doodeiyk motorongeluk Dinsdagochtend vroeg is op den Tilburgscheweg onder Dorst het lijk gevonden van den 45 jarigen persfotograaf K Wisker ke. Het lijk lag met het hoold achterover op het rijwielpad ter wyl de beenen nog om den motor geklemd zaten. Het schijnt, dat W. in volle vaart gerecen is tegen een onbeheerd langs den ryweg staanden auto-woonwagen, die een wit achterlicht voerde door dit witte achterlicht is W. ver moedelijk in de war geraakt, meenende met een tegenligger te doen te hebben. De verwon dingen waren van dien aard, dat de man op slag dood moet z\jo geweest. Vergiftiging. Te Spekhoizerheide hebben zich vergiltigingsgevallen voor gedaan na het gebruik van drank in een calé aldaar. Twee be woners, een caléhouder en een gepensionneerd onderwijzer, zyn tengevolge daarvan overleden. Eerst werd gemeld, dat men hier vermoedelijk te doen had meteen wraakneming op de beide slachtoffers, doch dit schijnt toch niet het geval te zijn. Wel is komen vast te staan, dat beide personen aan vergiftiging zijn overleden. Inmiddels zijn ook nog andere personen ziek geworden, die in het bewuste café drank hadden gebruikt. Het vermoeden wordt steeds sterker, dat de gebruikte dranken vergiftigd zijn geweest, ol althans van zeer ondeugdelijke samenstelling. De politie ouder zoekt, of aan de dranken even tueel vergif kan zijn toegevoegd door derden. De geheels voor raad dranken in het bedoelde café is in beslag genomen. Op den onbewaakten over weg aan de Watermolenstraat onder Roosendaal is Woensdag ochtend tegen half elf een melk- kar, waarop de 18 jarige dochter van den melkhandelaar O. Ver donk zat, door een trein gegre pen De kar werd vernield. Het meisje liep ernstige verwondin gen op en is naar het r.k. zie kenhuis Charitas te Roosendaal vervoerd. Woensdagmiddag is by het uitbaggeren van een kanaal te Steenderen, welk werk door de Nederlandsche Heide Maatschap PÜ in werkverschaifiug wordt uitgevoerd, een ernstig ongeluk geschied. By het plaatsen van een dui ker schoot plotseling een takel los, waardoor de voorwerker Noordhuis werd getroffen. De man liep een ernstige kneu zing aan de wervelkolom op en is, nadat door een medicus de eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Zutphen ver* voerd. De toestand van Noordhuis, die gehuwd is en vader van een kind, is levensgevaariyk. 108 jaar. De oudste inwoonster van Wyk aan Zee, opoe Van der Mcy, is 103 Jaar geworden Een verslag gever 't A Jï p, Heeft haar dezer dagen een bezoek gebracht. Een gesprek voeren met het oud je ging moeilijk want zij is erg doof. Ook haar oogen zijn niet best meer, doch haar geest is nog helder. Van baar 12 kinderen zijo er nog 2 in leveu de oudste is 61. Het oudje heeft altijd in Wyk aan Z-<e gewoond. Haar man die eveneens een hooge ou derdom bereikte, hij is 92 gewor den, was daar rijksopzichter. Opoe Van der Mey beett jaren lang voor de menschen naaiwerk verricht en ook heeft ze met de vischmand geloopen. Ze verkocht de visch in Haarlem, ze liep er heen en ze kwam loopend terug. Altyd ging ze te voet. Petrolenmbrand by Antwerpen. Dinsdagavond is brand uitge broken te Hemixen op de terrei nen van de Antwerp Oil Whar ves Limited, tijdens het lossen van het Duitsche petroleumtank- schip „Liseloite Essberger". Door onbekende oorzaak ont stond plotseling een ontploffing, welke werd gevolgd door een enormen brand in een benzine tank. Onmidaeliyk stegen huizen hooge vlammen en rookwolken de lucht in Hoewel het vuur spoedig werd aangegrepen met chemische schuimbluscbmidde- len, vatten toch nog twee tanks met 600 ton benzine vlam. De brandweer van Hemixen en Ant werpen was met groot materiaal ter plaatse. Op het terrein staan 75 tanks, zoodat gevaar voor verdere uitbreiding zeer groot was, hoewel de inrichting van üet terrein als een der meest moderne van Europa kan wor den beschouwd. Spoorwegramp. Een ontzettend ongeluk, waar- scnijulijk toe te schryven aan sabotage, beeft het leven gekost aan dertig Columbiaansche sol daten, terwijl bovendien nog veertig soldaten gewond werden. De afdeeling was per trein op weg naar het operatieterrein van een bende roovers, die eenige inwoners van het dorp Quebrala Negra vermoord hadden. Toen de trein den top van een berg had bereikt, raakte, naar men vermoedt ten gevolge van boos aardig opzet, de koppeling van de beide achterste wagons los. De wagons suisden met steeds snellere vaart den berg at en ontspoorden ten slotte in een bocht, met het vermelde nood lottige gevolg. Typhoon op de Pliilippynen. De typhoon, die het Philip- pynen-eiland Luzon geteisterd üeeit, biykt een groot aantal slachtoffers te hebben geëischt. Tot ausver heeft men reeds de lijken van 52 personen ge vonden, die lijdeug de ramp om bet leven gekomen zyu. Voorts worden nog 500 personen ver mist, voornamelyk opvarenden van kustvaartuigen. Gevreesd wordt, dat allen het leven heb ben gelaten. Vijftien duizend menschen hebben geen dak meer boven het hootd. De materiële schade beloopt 21/, millioen dollars. Buitenland. BELGIE. Rede van den koning. Woensdagochtend is een belang rijke ministerraad gehouden in het Koninklijk Paleis, onder voorzitter schap van koning Leopold, waarbij al de ministers zich accoord heb ben verklaard met den tekst van een wetsontwerp, strekkende tot verlenging van den militairen diensttijd. In dit verband kan worden gemeld, dat de bespreking werd ingeleid door den koning zelf, die een lange rede hield en daarna het woord verleende aan den minister van landsverdediging, generaal Denis, voor een uiteen zetting van de bepalingen en de bettekenis van het ontwerp. De koning zeide in zijn zeer belangrijke rede, dat, wanneer de Belgische vorsten den grondwet- tigen eed afleggen, zij ook de verbintenis aangaan de onafhan* kelijsheid van het land te hand haven en liet grondgebied ortge" schonden te bewaren. Evenals zijn voorgangers stelt hij er prijs op deze plechtige belofte na te komen. Koning Leopold somde vervol gens de redenen op, die de re geering gebracht hebben tot ver steviging van de Belgische mili taire macht Deze redenen ziin, volgens den koning a. de herbewapening van D u i t s c h I a-n d welke, komende na de volledige militariseering van Italië en Rusland, in de meeste andere staten buitengewone voor zorgsmaatregelen deden treffen, zelfs door staten, die uitgesproken vredelievend zijn, als Zwitserland en Nederland. b. De wijziging van de oorlogsmethodes onder den invloed van den technischen vooruitgang, vooral op het gebied van het vliegwezen en van de mo toriseering der troepen. c. De onverwachte herbezet ting van het Rijnland en het verleggen tot op de Belgische grens van het eventueele vertrek punt van een Duitschen inval. d. België heeft gezien, hoe de grondslagen waarop de interna tionale veiligheid was gevestigd, aan het wankelen zijn gebracht door inbreuken, gepleegd zelfs opverbintenissen, die in alle vrijheid werden aan gegaan en ook door de bijna ab solute onmogelijkheid in de hui dige omstandigheden de bepalin gen van het Volkenbondspact toe te passen en dergelijke inbreuken te beteugelen. e. Ten slotte de dreigende moei lijkheden in zekere staten zich te verwikkelen in twisten betreffende politieke en sociale misstanden in andere staten en een strijd te ontketenen, die met nog meer hardnekkigheid zal worden ge voerd en nog tot grooter rampen zou leiden dan de oorlog, waar van wij nog altijd den neerslag ondervinden. Uit Duitschland. Hitler's plaatsvervanger, Rudolf Hess, is in een gehouden rede opnieuw uitvoerig ingegaan op de voorziening van Duitschland met levensmiddelen. Na zich tegen de valuta-expe rimenten te hebben uitgesproken, verklaarde Hess, dat er twee wegen zijn om de moeilijkheden te overwinnen 1. De wereld stelt Duitschland in de gelegenheid grondstoffen, die het tot dusver moest koopen, uit eigen gebieden te verkrijgen. Het afstaan van koloniën, is aldus spreker in aller belang, daar wij anders wellicht toch ge dwongen zouden zijn ten koste van alles te exporteeren, waar door wij den anderen uitvoer- landen nadeel zouden berokkenen. 2. Productie der benoodigde grondstoffen in het eigen land, voor zoover dit maar eenigszins mogelijk is. Reeds bevinden zich fabrieken in aanbouw, die ons binnenkort op tal van gebieden onafhankelijk van het buitenland zullen maken. Ongetwijfeld zouden wij veel meer kunnen exporteeren, ver volgde Hess, dan wij.thans doen. Het zou al heel gemakkelijk zijn onze producten met behulp van valuta-experimenten op de wereld markten te werpen. Doch wij willen noch onze spaarders be driegen noch de opgroeiende ge neratie berooven door het natio nale vermogen, waarvan zij eens de erfgenamen zullen zijn, zelf in te teren. Wij willen geen ex perimenten, geen bedrog, doch een eerlijken goederenruil op so- liden grondslag en volgens goede koopmanszeden. De poging, een groot en werk zaam volk door uithongering tot caputulatie te dwingen, is mis lukt. Evenmin zal men ons door militaire middelen ten onder kun nen krijgen. Wij hebben onze maatregelen getroffen en wij zijn bereid ook in de toekomst zoo noodig eens wat minder vet en wat minder varkensvleesch te nuttigen, omdat wij weten, dat de deviezen, welke wij op die wijze besparen, ten bate komen van onze bewapening, De leus «Kanonnen in plaats van boter*' geldt nog altijd. Sportnieuws. Axel—Sluiskil. De Oranjemannen krijgen Zon dag Sluiskil op bezoek, de club die in de reeds gespeelde wed strijden een goeden naam gemaakt heeft en heusch niet onderschat mag worden. Dat heeft Breskens jl. Zondag neg ondervonden, toen het met leege handen huiswaarts moest keeren. Trouwens, onze stadgenooten weten ook wel, hoe het vorig seizoen Sluiskil hier hun de punten afhandig maakte, zij het dan ook in een van Axelsch standpunt bezien, ongelukkigen wedstrijd. Sluiskil schijnt er in- tusschen nog op vooruit te zijn gegaan, afgaande op de bereikte resultaten. Doch ook Axel heeft reeds bewezen niet voor de poes te zijn en ernstige plannen te hebben om het verloren terrein te herwinnen. Nu de Oranjeploeg er dan ook zoo goed voorslaat met de behaalde volle 100 pet. winst uit de gespeelde wedstrij den, kunnen we niet gelooven m een Axelsche struikeling, vooral niet nu in eigen omgeving ge speeld wordt. Er dient echter met alie energie gespeeld te wor den tegen het geestdriftige Sluiskil en gebeurt dit, dan kunnen we wel met vrij groote zekerheid aannemen dat Axel er in zal slagen meer doelpunten te maken dan Sluiskil, m.a.w. dat de Villa- parkbtwoners niet aan een neder laag zullen ontkomen. Voor het publiek nog een kleine vingerwijzing, niet alleen voor dezen wedstrijd, maar voor alle nog komende wedstrijden. Men kan zijn favorieten op gepaste er. sportieve wijze aanmoedigen, dat brengt stemming en fleur op het voetbalveld. Men waardeere ook goed spel van de tegenpartij en late zich niet verleiden tot unfaire uitdrukkingen, wanneer het soms wat hard mocht gaan. Hiervoor is de scheidsrechter om in te grijpen en het publiek mag zich dan ook nimmer in diens beslis singen mengen, ook al zijn die oogenschijnlijk verkeerd. Men houde hierbij vooral in het oog, dat met dergelijke inmenging allerminst het belang van de plaatselijke club gediend wordt. Bovendien loopen overtreders de kans om van het terrein verwij derd te worden en dat is ten slotte ook de beste remedie. Men blijve dus steeds sportief F i 1 m n i e u w s. Verliefd.innar op wie l Deze nieuwe 'an Kiepura-film wordt Zaterdag en Maandag in Het Centrum alhier vertoond en zal ongetwijfeld groote belangstelling trekken van de zijde der bioscoop-liefhebbers. Algemeen wordt deze film van den Tsjechischen regisseur Karl Lamac gunstig beoordeeld. Ontzaggelijke ver wikkelingen komen er in voor, met als slot een ontknooping, die iedereen tevreden zal stellen. Deze film te gaan zien beteekent een avond van buiten gewoon amusement. De lachspieren zullen door de verrassende en komische tafereelen danig in beweging gebracht worden. Ook het knappe spel van Lien Deyers, de bekende actrice, valt te prijzen. Kortom een film, die er in wil, die zoowel het oog als het oor en den geest boeit en applaus uitlokt van het begin tot het eind. Mynheer zoekt zyr. won ng. De tweede film is er een vol vroo- lijke invallen en rijke scènes, beelden uit het mondaine en uitgaande Weenen en meeslepende muziek. In deze film is zorg gedragen voor een onuitputte lijke bron van amusement. Een film met vaart, charme en dolkomische han delingen, die lachsalvo's zullen ont ketenen. Vergissingen en verwarringen zonder einde komen er in voor. Hermann Thimig, Hörbiger, Adele Sandrock en Leo Slezak spelen hierin gezamenlijk en dit alleen geeft reeds voldoende waarborg voor een genot vollen avond in Het Centrum. Advertentien. is nog steeds bij A 20 cent per stuk. Beleefd aanbevelend, Noordstraat 30, AXEL. Deurwaarder K. J. HU1NEMAN te TER NEUZEN, zal op s namiüüags 2 uur te AXEL, Slijkstraat, ten huize van dhr. BhNJ. RAMAN publiek a contant en zonder opgeld, verkoopen Een zoo goed als nieuw Buffet, Tafel met kleed, 4 Stoelen, 2 Leuningstoelen, Naaimachine, Tafeltje, Spie gel, Klokken, Haardkachel, Theekast en -servies, Rij wielen, Potten, Pannen, Ke tels, enz., enz. geschikt voor werkhout, aan de Oostzijde van den Zand dijk te 1ERSEKE, in de na bijheid der hofstede „Spar- damme" (rood gemerkt) geschikt voor werkftoui, aan de Westzijde van genoemden dijk (wit gemeikt). Inschrijvingen in te leveren uiterlijk 28 October 1936 ten saniore van Notaris H. 31 JlAR- KUSSE, Hooigracnt 76 u Leiden. De voorwaarden liggen ter in zage bij den planter A. Slabbe- koorn te Biezelinge en bij ge noemden Notaris en worden ook op aanvraag toegezonden. (eigen fabrikaat) 20 cent per half pond, 35 cent per pond. NEËMT PROEF! BELEEFD AANBEVELEND, NOORDSTRAAT 30 «Wij BORSTPLAAT

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3