Binnenland. Snipverkouden? DAMPO daar luclit Landbouw. PUROL Gemengd iNieuws. Dit plan heeft geen gevolg ten opzichte van den werkgever, zoo lang hetzelve niet schriftelijk aan hem is afgezonden. De volmacht tot invordering van loon is steeds door den arbeider in te trekken, al kan de verkooper dan tot loonbeslag overgaan. (Slot volgt). Harteiyk bewtys van vriendschap. Prinses Juliana heeft gisteren een niet officieel bezoek gebracht aan Rotterdam, zulks in verband met het huwelijk van mr. A. dt Jong met mej Mia de Monchy, een studievriendin van de Prinses. Ruim twaalf uur, tegen het ein de van den dienst in de kerk van de doopsgezinde gemeente, kwam de auto van H K.H., wier komst geheim gehouden was, bij het gebouw aan, alwaar de Prinses het laatste deel van den dienst bijwoonde. Na den dienst begaf H K. H zich met het bruidspaar en de naaste familieleden naar de con sistoriekamer. Na een half uur ongeveer ver liet de Prinses de kerk. Inmiddels was haar aanwezigheid echter bekend geworden en een groott menigte deed haar uitgeleide. Dan wat Dampo diep opsnuiven. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Weer een nieuwe par y. Er is in Nederland opgericht een Kolonisatie Partij op Christe- lijken grondslag (N.K P Zij is opgericht op den len October 1936 voor onbepaalden tijd en is gevestigd te Den Haag. Als grondbeginsel erkent zij de Souvereiniteit Gods op elk terrein des levens, inzonderheid op dat van Kerk en Staat. Zij verklaart mitsdien haar be. ginselen gebonden aan de Heilige Schrift, dus ook aan de Wet der Tien Geboden, mede in verband met de werkloosheid in Neder land en de bestrijding daarvan door Kolonisatie. Zij wil de Nederlandsche Ko lonisatie op Christelijken grond slag bevorderen, in verband met de overbevolking en de werkloos heid in het Moederland. Gegrond op het ook voor onze huidige samenleving geldend ge bod, naar uitspraak van Genesis 1 28 en 9: 1, zijt vruchtbaar en vermenigvuldigt U en vervult de aarde en de daaruit voortvloeiende Wet der Evolutie, benevens het niet minder geldende vierde ge- *bod der Zedelijke Wet, Exodus 20 9 zes dagen zult gij ar beiden en al uw werk doen keert de N.K.P. zich tegen het stelsel van de z.g. saneering, be perking en vernietiging, dat onze huidige samenleving kenmerkten met vermindering van arbeids- mogelijkheid tot een noodlottige steunuitkeering leidt. Naar het oordeel der N.K.P. is het gevolg van het stelsel, dat een groot gedeelte van ons volk, als vol k, langzaam maar zeker afglijdt, niet allen naar vermin derde volkskracht, vermindering der waarde van het geld en ar moede, maar ook naar een aige- heelen Maatschappelijken onder gang. Van het voorloopig Bestuur, tevens Comité van Actie is voor zitter dhr. P. C den Toom te Delft, en secr.-penningm. dhr. R. Houwink Hzn. te Voorburg. Heen succes. Een deputatie uit de moderne, christelijke en roomsch-katholieke algemeene bonden van ambte naren en werklieden in over heidsdienst, is door den minister van binnenlandsche zaken in buitengewone audiëntie ontvan gen. De heeren kregen in ruime mate gelegenheid te bepleiten dat, in verband met de getroffen monetaire maatregelen de onder handelingen terzake verdere sa-» larisverlagingen zouden worden opgeschort ei dat de minister mediWerking zou verleenen om die verlagingen te doen uitstellen. Ondanks de argumenten door de deputatie aangevoerd, bleek dat de minister niet bereid was aan deze verzoeken te voldoen De minister stelt zich n.l. op het standpunt, dat de verlagingen waarover de onderhandelingen gaande zijn, de reeds vastgestelde en de nog in gedeelten uit te voeren verlagingen uit een oog punt van rechtvaardigheid tegen over de vele gemeenten, die reeds tot de door de regeering ver langde aanpassing overgingen moeten doorgaan. Opening Mocrdykbrug. Naar gemeld wordt zal de opening van de Moerdijkbrug door H. M. de Koningin in den voormiddag van Zaterdag 12 December plaats hebben Daar na zullen de talrijke autoriteiten en de deelnemers aan de diverse sterritten, den eersten rit over de brug maken. Te Breda zullen dien dag groote festiviteiten plaats hebben. Binnen afzienbaren tijd zal in verband met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld oij de Zuid-Hollandsche Uitgevers Maatschappij, Den Haag, in haar Cultuurserie verschijnen de uit ;ave „De geschiedenis van het Huis van Oranje-Nassau" door dr. N Japikse, directeur van het Kon. Huisarchief en van het Bu reau voor 's Rijks Geschiedkun dige Publicatiën. De uitgaven wordt aesthetisch verzorgd door Anton Pieck. Brandstoffenbyslag. De minister van sociale zaken heeft een brief gericht tot de ge meentebesturen waarin hij mede deelt, dat in het tijdvak van 1 November tot en met 3 April 1937, evenals den vorigen winter is geschied, aan werkloozen een brandstoffentoeslag van ten hoog ste f 1 per week mag worden verstrekt. Voor dezen bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners en voorts zij, die den steun voor alleenwonenden ontvangen. Aan hen, die bij anderen inwonen, mag geen brandstoffenbijslag wor den verstrekt. Zij, die geen volle week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, dan wel periodiek zijn tewerk gesteld, kunnen den bijslag slechts ontvangen voor de dagen of weken, gedurende welke zij bij de werkverschaffing arbeiden, bij bijv. 4 dagen plaatsing dus 4/6 van een gulden. Ook dezen winter mag, indien bijv. door verstrekking van cokes van de gemeente-gasfabriek of door aankoop van brandstoffen- bijslag, hetzij dat deze in geld dan wel in natura wordt ver strekt, niet meer worden toege kend dan voor een arbeiders gezin noodzakelijk geacht moet worden. Indien bijv. cokes wordt verstrekt tegen 50 ets. per H.L. en een hoeveelheid van ander halve H L. per gezin voldoende geacht kan worden, dan mag niet meer dan anderhalve H.L. be schikbaar worden gesteld. Afschaffing landbonwcrisismaat- regelen bepleit. Het comité van Graanhande laren, de Bond van Ned. Graan- en Zaadimpnrteurs, de Ver. van Tusschenpersonen bij den Handel in Granen en aanverwante Arti kelen en de „Veragra", Ver. van Agenten en buitenlandsche Huizen in Granen en aanverwante Arti kelen, hebben een tweede adres gericht aan den minister van landbouw en visscherij, waaraan het volgende is ontleend „Toen de regeering besloot tot het loslaten van den gouden standaard en tengevolge van de daarvoor veroorzaakte wijzigingen in de wisselkoersen de Neder landsche prijzen van granen, die aan de internationale markt op natuurlijke gronden toeh reeds aanmerkelijk waren gestegen ver der nog sterk omhoog liepen, meende de graanhandel, dat thans het moment zou zijn gekomen* waarop tot aanmerkelijke vereen4 j voudiging van de landbouw-cri- sis-maatregelen zou worden over gegaan, en dat onder meer aan merkelijke verlaging der mono- polieheffhgen daarvan een onder deel zou uitmaken. Deze verwachting was gegrond op de overtuiging, dat de in guldens uitgedrukte prijzen van de te exporteeren producten der bodemcultuur ondervonden en door de landbouw-crisis-maatre- gelen bestreden bezwaren zou verzachten of opheffen. Het systeem der landbouw crisis-maatregelen is gericht op het verschaffen aan den landbouw van loonende prijzen voor zijn producten. Zoowel door de ver hooging der graanprijzen wegens natuurlijke oorzaken van interna tionalen aard als vooral door de prijsstijging tengevolge van de monetaire maatregelen der regee ring is die loonende prijs in ver schillende gevallen bereikt of zelfs reeds overschreden. Het zou dus thans 't geschikte oogenblik zijn, waarop de regee ring vele der bestaande landbouw crisis-maatregelen zou kunnen laten vervallen omdat, dank zij ook de ingetreden bijzondere en niet voorziene omstandigheid van de waardedaling van den gulden, verschillende der aan den land bouw toegezegde richtprijzen ook dan nog zouden worden bereikt. Tegenover de vermindering van de verplichtingen van het ïand- bouw-crisis-fonds staat wel de van landbouwzijde reeds geuite wensch van hoogere richtprijzen op grond van het motief, dat de productiekosten zullen stijgen, doch in belangrijke mate zal dit vermoedelijk slechts voor be paalde artikelen het geval zijn en met name voor de producten van de varkens-, pluimvee- en rund veestapel het ft de regeering die stijging der productiekosten goed deels in de hand door haar vast stelling der monopolieheffingen. Uitvoer van landbouwproducten naar België. In verband met een bericht, dat het Belgische miri tsrie van landbouw een tijdelijke schorsing zou overwegen van den invoer van landbouw- en zuivelproduc ten, wordt van de meest bevoegde zijde aan het A.N.P. medegedeeld, dat bij de Nederlandsche regee ring omtrent dit voornemen nog niets bekend is. Het departe ment van landbouw en visscherij heeft zich in verbinding gesteld met onzen landbouw-consulent in Brussel, doch ook daar was gee nerlei bevestiging van een zoo danig plan der Belgische regee ring te verkrijgen. Landbouwonderwys in Zeeland Gedurende den aanstaanden winter zullen in Zeeland op de navolgende plaatsen eerste jaars algemeene landbo.iw-cursussen worden gegevenAagtekerke, Haamstede, Hoek. koewacht, Krui ningen, Kwadendamme, Ovezande Scherpenisse, Serooskerke (W Stavenisse, Stoppeldijk en Veere. Tweede jaarscursussen worden gegeven te St. Annaland, 's-Hee- renhoek, St. Jansteen, Klooster- zande, St. Maartensdijk, Nieuwer- cerk, Souburg, Yerseke, IJzendijke, t Zand, Zierikzee en Zuiddorpe. AXEL, 16 October 1936. Woensdagmiddag heeft onder de gemeente Westdorpe een bot sing plaats gehad ter hoogte van een aldaar bestaande tramkruising, tusschen een motertrein en een goederentrein van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatsch. De botsing was tamelijk hevig, zoodat de bietentram ontspoorde en de dieseltram enkele honder den meters achteruit werd ge slagen met aanzienlijke bescha diging van het voorste gedeelte. 3e beide passagiers van den tram, een rijksveldwachter uit Sas van Gent en diens collega uit Phi lippine, werden evenals het per soneel van den tram, het con- ducteurtje en den bestuurder, cht gewond. Nadat de „eerste hulp" was verleend door een dokter, die spoedig ter plaatse was, kon het viertal zich huiswaarts begeven. De bietencampagne is weer ingetreden en dus zij Voorzichtig heid dubbel geboden, want het valt niet te ontkennen, dat die jaarlijks gevaar oplevert voor het verkeer, al is het ditmaal betrek kelijk gelukkig afgeloopen. Van Z. VI nnar Holland. We verwijzen naar achterstaan de advertentie, betreffende "het reisbureau „Wilma" en doen dat met eenige vrijmoedigheid, omdat we zelve in de gelegenheid wer den gesteld om van die verkeers- gelegenheid gebruik te maken. Onder uitstekende en technische leiding reist men in een moderne comfortabele bus, die centraal wordt verwarmd en zelfs van een radio-installatie is voorzien. Ver trekkend om 7 uur uit Amsterdam (zuidelijker plaatsen natuurlijk iets later) is men reeds te 12 uur in Antwerpen aan het Centraal Sta tion. Dier, zelfden dag, zoo men wil men mag ook desge- wenscht 4 weken of minder wach ten vertrekt de bus om 6 uur des avonds terug naar Amsterdam en arriveert daar om 11 uur. En dat voor een prijs, die aan het ongeloofeijke grenst. Al wie deze reis maakte, was vol lof over het genot en de veiligheid door het systeem safety first en de vlugge verbinding. Vooral voor familiebezoek is het een éénige gelegenheid en we kunnen deze dan ook ten zeerste aanbevelen. Wie er meer van weten wil, wende zich tot ons bureau. Aatobnsconcssie. Ged. Staten van Zeeland heb ben aan Jos. WautersVerbist te Hulst concessie verleend voor een autobusdienst op Woensdagen van Hulst over Axel naar Neuzen. Zij zagen geer. reden om te voldoen aan het verzoek van de directie der N V. Zeeuwsch Vlaam- sche tram om die vergunning niet te verleenen en ook niet om deze alleen te verleenen voor het tra ject Hulst Drie Schouwen, in aansluiting op de tramdienst der Zeeuwsch Vlaamsche of wel om het vervoer in locaal verkeer tusschen Drie Schouwen en Neu zen aan Wauters te verbieden. Wel stelden Ged. Staten vast, dat het locaal vervoer van rei zigers is verboden tusschen Drie Schouwen en het punt, waar de trambaan van den provincialen weg Neuzen—Axel afbuigt in de richting Zaamslag, en tusschen het punt, waar genoemde trambaan, komende uit de richting Zaamslag, den prov. weg NeuzenAxel weer ontmoet, en Neuzen. Waterbonwknndig opzichter. Bij het examen voor water bouwkundig opzichter, uitgaande van den Bond van Technische Ambtenaren in Overheids- en in Semi-Overheidsdienst, groep Wa terbouwkundige ambtenaren in Zeeland, hebben zich vier van de 105 candidaten teruggetrokken. Een diploma, voor voldoend afgelegd examen, is uitgereikt o m. aan J. K. A. Molema en Iz. Wie- land, beiden te Terneuzt n, en G. Stuij te Oostburg. Gisteren is de 46-jarige J loodgieter te Hulst, bij het ver richten van werkzaamheden op het dak van een tapijtfabriek te Clinge, vermoedelijk doordat hij is gestruikeld of uitgegleden, daar van afgevallen en ernstig gewond opgenomen. Eenige oogenblik ken daarna overleed hij. De Belgische arbeidskrach ten, die in de textiel- en tricotage- fabrieken in de Zeeuwsch Vlaam sche grensgemeenten werkzaam zijn, ondervinden nadeelige ge volgen van de waardeverminde ring van den gulden, daar de uit betaling in Hollandsche munt geschiedde. Bij inwisseling in franken beteekende dit aanmer kelijk nadeel. Men is thans overeengekomen, het Belgische personeel in deze bedrijven een loonsverhooging te geven van ongeveer 20 pet., in overeenstemming met de koop kracht van den gulden in België. Aanbesteding. Heden werd te St. Jansteen aanbesteed het opnieuw bestraten van den weg St. Jansleen-Capel- lebrug en wel in twee soorten, n.l. met vlammen-klinkers of met klinkers-keien. Daar tenslotte de gunning plaats had met laatste soort, achten we opgave van de ingeschreven sommen voor de eerste soort overbodig. Voor de klinkers-keien werd dus ingeschreven als volgt J. de Vos, Zaamslag L. v. d. Ven, Koudekerke J. v. d Ven, Vlissingen De Maagt. Hontenisse en Dees, Neuzen Gebr. Poel, Hulst Warrens, Vogelwaarde P. Boeikens, Hulst Adriaansens, Hontenisse A. Blommaert, Hulst Fa. Voet en De Wael, Hontenisse De Bock en Kerckhaert, Westdorpe J. Danckaert, St. Jansteen P. Blommaert, id. H. Warrens, Hontenisse J. de Bruijne, Neuzen Aan laatstgenoemde gegund. f 8700 7690. 7370 7346. 7156. 7150. 7000. 6820. 6725. 6710. 6640. 6300. 6198. 6010. 5955. Bieten rooien tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Rijkscommissie voor werkverschaffing. De rijkscommissie van advies voor werkverschaffing in deze provincie, welke een dezer dagen haar arbeid heeft aangevangen, is als volgt samengesteldvoor zitter mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten mr. J. H. M. Stieger, lid van Ged. Staten, ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur vdn den provincialen waterstaat, ir. J. P. Walland, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, ir. A. J. Markvoort, rijksinspecteur voor de werkverschaffing in de pro vincie Zeeland, J. van Tuinen, hoofd van de le afdeeling ter provinciale griffie, J. F. Magen dans, hoofd van de 2e afdeeling ter provinciale griffie secretaris mr. J. M. Pilaar, commies ter provinciale griffie. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente in de Chr. Bewaarschool. Kecutszakeii. Politierechter te Middelburg. Zitting van 13 Oct. De volgende personen werden veroordeeld Sa. Ja. L., huisvr. van J. B., 55 j., Hoek, wegens diefstal van een omslagdoek, werd vrijge sproken. C. D., 45 jkoopman, Zuid dorpe, wegens huisvredebreuk, 14 d. gevang. C. C., 59 jZuiddorpe, wegens mishandeling, 10 d. h. subs, f 5 b. L. F. G. d. V., 21 j., arbeider, Vogelwaarde (Boschkapelle), we gens beleediging, f 10 d. h. subs. f5 b. J. d. Z., 36 jlandbouwer, Zaamslag, wegens mishandeling, 15 d. h. subs, f 10 b. Ma. Ra. d. Bhuisvr. van Th. C., 36 jMeerdonck (B.), wegens verboden invoer van 100 haringen, 10 d. h. subs f 5 b. Th. C., 41 j., leurder, De Klinge (B.), als voren. D. R., 35 j., Terneuzen, wegens mishandeling, 1 maand gevang. Vreeseiyke dood. Op het erf van de boerderij van de wed. Kwakernaak te Al» pheu aan de Rjju is Dinsdagmid dag een droevig ongeluk gebeurd. De ongeveer 26-jarige landarbei der W. Everts, aie boven ineen hooiberg bezig was gew«est( van op. ZONDAG 18 OCT. 1936. Ned. Herv. Kerk. 9'/« ure Ds. van Oeverea Voorm. Nam. Ds. Heroianides van Hulst. 'sAv. 6 Herdenking van het lüO-jarig beslaan der Zondagschool ia Nederland. Sprekers Dj. van Ocveren en Mej. Lcoy. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2