Landbouw. Gemengd iNieuws. aan, van waar de Koninklijke familie per trein naar Het Loo is teruggekeerd. Bij het vertrek uit Rotterdam hebben de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard den burge meester verzocht de burgerij te danken voor de buitengewoon hartelijke ontvangst. De Koningin zeide, dat dit bezoek hoofdzakelijk Haar dochter en haar aanstaanden schoonzoon gold, en juist daarom was H. M. zoozeer ingenomen met de spon taniteit, waarmede de Rotter dammers hun aanhankelijkheid hebben betoond. De verwachtingen van de Vor stelijke bezoekers zijn in ieder opzicht overtroffen. Prins Bernhard toonde zich bovenal opgetogen over hetgeen hij in de havens heeft gezien. ik hoop spoedig nog eens naar Rotterdam te komen, zoo heeft Prins Bernhard den burgemeester gezegd, om eens meer van de havens te kunnen zien. De kruiser B« R»yter naar Vlissincen. Thans is zeker, dat het bezoek van den nieuwen kruiser De Ruy- ter aan Vlissingen, door gaat. Vrijdagmiddag, 16 dezer, wordt het schip daar ter stede verwacht, waar het waarschijnlijk ligplaats zal nemen in de buitenhaven, ach ter het station. De kruiser blijft tot Maandag 19 October te Vnssingen en zal dan 's morgens vertrekken. Distributie van onvermengde margarine. Bij zijn beschikking van 9 Oct. heeft de minister van landbouw en visscherij bepaald, dat de distributie van onvermengde mar garine aan werkloozen en arm lastigen, voortaan ook zal geschie den aan hen, wier gezin uit min der dan 4 kinderen bestaat. Vervoer en in voorraad hebben van eieren. Teneinde de in Nederland ge nomen maatregelen met betrek king tot de Pluimveehouderij zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn, is het wenschelijk gebleken, het vervoer en in voorraad hebben van eieren in het gedeelte van de grensstrook, hetwelk gelegen is in Zeeland en in de provincie Noord-Brabant ten Westen van de gemeente Hilvarenbeek, aan bepaalde regelen te binden. Volgens deze regelen is het gedurende den nacht vervoeren van eieren verboden, tenzij het vervoer betreft eieren, welke vergezeld zijn van een uitvoer- machtiging van de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluim vee. Er is ook een verbod voor het vervoer overdag, doch dit geldt niet a. Voor eieren, welke vergezeld zijn van een uitvoermachtiging b. Indien de gelijktijdige ver voerde hoeveelheid niet meer be draagt dan 25 stuks c. Voor pluimveehouders, hun huisgenooten of hun personeel, voor zoover de eieren van het bedrijf van den betreffenden pluim veehouder afkomstig zijn, het aantal de gezamenlijke productie van een week niet overschrijdt en het vervoer kennelijk bedoeld is voor overbrenging van de op het bedrijf geproduceerde eieren naar de eierbewaarplaats of voor de aflevering of den verkoop der eieren d. Voor handelaren, indien het vervoer gedekt is door een door of vanwege de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee afgegeven geldig vervoer-docu- ment, hetwelk bestaat uiteen zakboek en een geleidebiljet. -Er is een verbod om eieren in voorraad te hebben, doch dit verbod geldt niet a. Indien de gezamenlijke hoe veelheid niet meer bedraagt dan 25 stuks b. Voor pluimveehouders, hun huisgenooten of hun personeel, voor zoover de eieren van het bedrij'van den betreffenden pluim veehouder afkomstig zijn en het aantal de gezamenlijke productie van een week niet overschrijdt s c. Voor handelaren, indien deze dg eieren heeft ingeschreven !n een voorraadsregister, dat hem vanwege de Nederlandsche Cen trale voor Eieren en Pluimvee is afgegeven en van de bescheiden, waaruit de herkomst van de aan wezige voorraad eieren blijkt. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beek bergen. Geen toeslag meer op gerst De minister van Landbouw en Visscherij heeft, naar de reget- ringspersdienst meldt, besloten, in verband met de ten gevolge van de depreciatie van den gulden gestegen prijzen van de granen, de toeslagregeling voor gerst met ingang van gisteren buiten wer king te stellen. Voor rogge zal de denaturatie- toeslag, en dus ook de monopolie winst op ongedenatureerde rogge, eveneens met ingang van dien datum, verminderd worden met f 0 50 per 100 K.Q. AXEL,, 13 October 19<6. Geslaagd voor diploma C (het hoogste snelheidsdiploma) machineschrijven van het Instituut Riënts Balt te 's-Gravenhage, mej. A. v. d Casteel, alhier. Vrijdag werd te Zaamslag de jaarvergadering gehouden door het muziekgezelschap „De Vol harding". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeni- ging thans 33 werkende leden telt, 6 adspirant leden en 96 donateurs. De inkomsten beliepen f 667 85 en de uitgaven f548,08, zoodat het batig saldo f 119,77 bedroeg. De aftredende bestuursleden, de heeren F. C-Jansen Verplanke, J. L. de Krijger en C de Marée, werden bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werden, eveneens bij acclamatie, tot eereleden benoemd de heeren J. Stolk Lzn., C. P. de Regt en C. H. H. Wisse. Besloten werd dezen winter een tweedaagsche bazar te hou den, ter voorziening in de kosten voor het aanschaffen van instru menten. - Dezer dagen verscheen bij een winkelier te Terneuzen een persoon uit Rotterdam met de vraag, of deze uit de mode ge raakte kleeren te verkoopen had. Daar de winkelier inderdaad zoo'n partij had en die ook wilde verkoopen, is hij met den koop man naar den zolder van zijn woning gegaan, alwaar de goe deren waren opgeslagen. Nadat de koop gesloten was, hebben zij tezamen de goederen ingepakt. De winkelier ging even naar be neden om touw te halen, teneinde daarmede een 15-tal kartonnen doozen, waarin de goederen waren verpakt, te kunnen vastbinden. Op den zolder stonden ook nog andere doozen, die overjassen bevatten. Een paar dagen daarna kwam een klant in den winkel, om een jongensoverjas te koopen. De vrouw van den winkelier zou de jas van den zolder halen, maar ontdekte toen, dat 5 jongensjassen en 9 heerenjassen waren verdwe nen, vertegenwoordigende een ge zamenlijke waarde van ongeveer f130. Het vermoeden viel direct op den koopman in ongeregeld goed. Een deel der jassen werd te Rotterdam opgespoord. Thans wordt onderzocht, of de goederen door den koopman zijn ontvreemd dan wel bij vergissing medege nomen. Midb. Crt. Beroepen bij de Gerefor meerde Gemeente te Terneuzen Ds. M. Heijkoop te Utrecht. De heer A. K. Huineman te Terneuzen is aan de Techn Hoogeschool te Delft geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur. In den oostelijken kanaal- arm nabij de trambrug der Z.V. T.M. in Terneuzen is drijvende gevonden het lijk van den sedert 3 October j.l. vermisten opvarende van het Grieksche stoomschip Kosti. Het lijk zal op het kerk hof te Terneuzen ter aarde worden besteld. Zaterdag werd te St. Jan steen, door notaris van Dalsum, verkocht winkel, woning en erf der wed. A. C. Lockefeer. Kooper werd de heer E. van Daele aldaar voor de som van f 4300. Rector E. J. van Jole f Gisteren vond onder groote belangstelling de begrafenis plaats van oud-rector van Jole, die se dert verscheidene jaren rustend priester Was in het R. K. Liefde huis te Hulst. Tal van geestelijke autoriteiten waren bij de begrafenis aanwezig. Aan de Landbouwhooge- school te Wageningen slaagde voor het ingenieursexamen kolo niale landbouw, de heer P. de Feijter, geboren te Hontenisse. .Nieuw lid Prov. Staten. De voorzitter van het Centraal stembureau voor leden van de Prov. Stalen, heeft in plaats van den heer P G. Laernoes, gekozen verklaard tot lid de heer H. van Mazijk te Sluis. Bescherming tegen luchtaanvallen. In staatsblad 386 is opgenomen een koninklijk besluit ter uitvoe ring van de wet van 23 April 1936, betreffende de bescherming tegen luchtaanvallen. Bij dit besluit is een lijst ge voegd, blijkens welke de gemeen ten gerangschikt zijn in drie ge- varenklassen. Voor wat Zeeland betreft, val len in de le klasse de gemeenten Veere en Vlissingenin de 2e klasse Middelburg en Souburg; in de 3e klasse alle overige ge meenten. Waaruit dus de conclusie is te trekken, dat het met Zeeuwsch- Vlaanderen (als grensgebied) niet zoo nauw genomen wordt. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het ongeval«met de kleine kraan te Sluiskil, waarvan we in ons vorig nummer melding maakten, niet heeft plaats gehad op de ammoniakfabriek aldaar, doch op de cokesfabriek. Gasvergiftiging;. Zondagnacht werd de politie te Delft gealarmeerd voor een geval van gasverstikkiog in een pand aan de Kloosterkade. Bet bleek, dat de slang van een gascomtoor van de hoofdleiding was afgeschoten en dat reeds 3 kinderen, resp. 6, 9 en 14 jaar oud, door het ontsnappende gas bedwelmd waren geraakt. Dr. v. d. Lucht, die reeds ter plaatse was en eerste hulp verleende, mocht het gelukken de kinderen weer bij kennis te brengen. Gisteravond is op den rijks weg Heerlen Sittard, de 49-jarige heer Hendriks uit Susteren, die daar per rijwiel van zyn werk te Heerlen kwam, van achteren aangereden door een vrachtauto van T. uit Vierlingsb^ek. waar schijnlijk doordat de bestuurder van den auto door het licht van een tegenligger werd verblind. H. was op slag dood Bet rjjwiel van H, die ge- buwd en vader van zes kinderen was is geheel vernield. Zondagmiddag omstreeks half vier is in de groote war- moezeniersholstede van de wed. H Wolters te Ressen, gemeente Bommel, brand uitgebroken. Aangezien de bewoonster alwe zig was, kon men zich niet di rect toegang tot de woning ver schaften, zoodat slechts een klein gedeelte van den inboedel kon worden gered. Zestien varkens zyn in de vlammen omgekomen. Men vermoedt, dat de brand ootstaan is, doordat vonken uit den schoorsteen op net rieten dak zijn gevallen. De schade wordt door verzekering gedekt. Jeugdige rooverbende. Te Amsterdam heelt de re cherche een jongen ^acgahoudep, die deel uitmaakte van het kom- plot pakjesdieven, dat jaren ach tereen in verschillende deelen van de stad auto's en bakfietsen plunderde. Het politieonderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de jeug dige dieven door den stiefvader van een der jongens er op uit gestuurd werden om de roove- rijen te plegen. De dieven wa ren ten slotte zoo bedreven in bet plunderen, dat zij zelfs op rijdende auto's sprongen, snel een aantal pakjes wegnamen en daarmee, gewooülyk onopge merkt, aan den baal giDgen. Eeu van de jongens werd de zer dagen zonder middel van bestaan zwervende aaDgetroff m. Toen de knaap naar het politie bureau werd overgebracht en hem gevraagd werd op welke wijze hij in zyn onderhoud voor zag, bekende bij vrijmoedig, dat hij leefde van de opbrengst van de gestolen goederen. De hoofd dader is de stiefvader, die de jongens op roof uitstuurde en zelf voor het verkoopen van den dagelijkscben buit zorgde. Hevige brand Vrijdagavond omstreeks halt negen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een auto kampeerwagen van een reiziger ui' Amsterdam, welke geparkeerd stond naast drie boerenwoningen in de Montenslaan te Breda. De brandende kampeerauto zette ook het rieten dak van de drie woningen in vlam. Mede tengevolge van den sterken wind stond het complex in een oogen- blik tyds in lichte laaie, zoodat, toen de brandweer ter plaatse kwam, aan blusschen niet meer te denken viel. Bovendien was er geen water in de directe omgeving, zoodat bet geruimen tijd duurde, eerde brandweer met het blusscbings- werk een aanvang kon maken. De drie woningen, met het daarin aanwezige meubilair, brandden tot den grond toe af. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Baby In een taxi vergeten. Een zeldzaam geval van „ver geetachtigheid" zoo daarach ter geen andere motieven gezocbt moeten worden werd dezer dagen ontdekt door een chauf feur van een blokbandtaxi Deze chauffeur stond met zijn auto aan de standplaats Emmastraat te Amsterdam, toen uit de rich ting van het Lutkersche Diaco- nessenhuis een vrouw op hem kwam toeloopen met een goed ingepakte baby van naar schat ting vyt maanden op haar arm. Zij stapte in den auto en ver zocht den chauffeur, die den in- dtuk kre'g, dat zij nogal geagi teerd was, haar naar bet R.AI- gebouw te brengen. Daar aan gekomen stapte zij uit, betaalde den chauffeur den ritprijs en verwyderde zich. Dechauff-ur keek haar even na en ontdekte daarbij, dat zy zonder baby was Onmiddellijk stelde hij in de passagiersruimte een onderzoek in en trof daar het kind rustig op de kussens liggend aan. Aangezien de vrouw nog niet uit het gzicht was, liep bij haar achterna en wees haar op het geen zij vergeten had. De vrouw kwam naar den auto terug en nam onder veel dankbetuigingen de vergeten baby weer in ont vangst. Gisterochtend omstreeks 8 uur, is op tot nu toe onopge helderde wijze een auto, waarin vier personen zateD, allen af komstig uit Zwaagwesteinde te Groningen in het Winschoterdiep geraakt. De auto sloeg over den kop en lag onderstboven in het zwarte water. Alleen de wielen Btaken er boven uit. De inzit tenden wisten zich zelf te red den. De 44 jarige koopman B v. d. Beide, die aan het stuur zat, had snij wonden aan de han den en zijn 17-jarige zion Simon was gewond aan armen en bee- nsn. Zij moesten beiden, na verbonden te zijn, naar het aca demisch ziekenhuis worden ge bracht. De 45 jarige koopman G Elzenga en de 73 jarige koop man 8. Venema badcLa- van het drabbige water naar binnen gekregen en lagen, toen de politie te hulp kwam, be wusteloos op den berm. Elzen- ga kwam spoedig bij, maar met den ouden heer Venema stond het er minder gunstig voor. Hij is kort daarop aan de gevolgen overleden, Twee jongens mot een fiets te water geraakt. Zondagavond omstreeks half zeven zijn te Geldrop 2 jongens met een flits in het water ge reden. Een van hen is ver dronken. De 14 jarige A. Baggermans uit Helmond kwam met een 12 jarig vriendje, dat achter op de fiits was gezeten, langs het kanaal van Eindhoven naar Hel mond gereden. Onder Hulst, gem. Geldrop, waar de haven in het Eindhovensch kanaal een gevaarlijke bocht maakt, zjjn da joDgens in het water gereden. De heer Deckers, die in de na bijheid was, snelde op het hulp geroep toe hij wist aanvankelijk beide jongens te grijpen, doch kon alleen den 12-jarigen knaap naar den kant brengen. De jongen is naar het ziekenhuis te Geldrop vervoerd. Bagger mans is verdronken. Het lijkje is later opgevischt. Tegen een echtpaar te Amersfoort is procesverbaal op gemaakt wegeDs heling. Zy koch ten namelijk gasmunten vaneen twaaifjarig jongetje, tegen ver minderden prijs. De jongen stal de munten tnuis uit den gas meter. Zaterdagmorgen is te Oude Niedorp een ongeluk met doode- lijken afloop gebeurd. De heer P. H. aldaar, had zijn 5 jarig dochtertje meegenomen op een driewielskar. Waarschijnlijk door een oneffenheid van den weg viel het kind van de kar en met het hoofd op de straat. Het was op slag dood. In de Krim is de land bouwerszoon fi. Salomons door het schichtig worden van een paard onder een met aardappe len geladen wagen gekomen. De jongeman was op slag dood. Jongetje overreden. Toen het zoontje van den heer v. d. H. te Udenhout zich Don derdagmiddag op weg van school naar huis bevond, werd het plot seling door een vrachtauto ge grepen, een eindweegs meege sleurd en daarna op den weg gesmakt. Toen men het ventje opnam, bleken de levensgeesten reeds geweken te zyn. Ta Rotterdam is de 3-jarige E Bouwmeester, die alleen in een kamer op de tweede verdieping was, doordat het kind het even wicht verloor, uit het raam ge vallen en op een 8 a 9 meter lager gelegen plaatsje terecht gekomen. Het jongetje is met een hoofdwonde en een hersenschud ding naar het ziekenhuis ge bracht, waar het aan zjjn ver wondingen is overleden. Een ernstig ongeluk is Za terdagmiddag gebeurd te Amster dam. Een tram, komende uit de richting hrinsengracht, stond bij de balte stil, wachtend op het veilige lichtsignaal. Toen het groene licht ging branden, zette de bestuurder zyn wagen aan. Een jongedame van 21 jaar sprong nog op bet achterbalcon van den motorwagen, doch zjj viel en kwam onder den bywa- gen, die ontspoorde. Ernstig ver minkt werd zy onder den wagen vandaan gebaald zy bleek reeds te z(jn overleden. Inbraken te Moordrecht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Moordrecht tngebto- ken by drie families, n.l. by ds. Kalkman aan de Dorpstraat, den heer Hollander aan den Middel weg en bij den heer Dirkzwager eveneens aan de Dorpstraat, de- stolen werden een aantal gouden en zilveren voorwerpen en een bedrag van ongeveer veertig gul den aan geld. Toen de lubt ekerg twee in getal, by den heer Dirk zwager opereerden, weiden zy ivsr 6e bdwoa&rs ?srraA, wa&ri f t I 1

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2