Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 54 PINShAQ 13 OCTOBER 193(5. .laarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Hoe men Burgemeester wordt. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVER TEN GEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 De toekomstige oorlog. In het te Parijs gehouden con gres van chirurgie heeft de voor zitter, generaal Rouvillois, inspec teur van den geneeskundigen dienst bij het leger, een schets ontworpen van een toekomstigen oorlog, zooals hij dien ziet. Het voornaamste kenmerk zal het ont zettende aantal gewonden zijn. Pirogrof heeft gezegd, de oorlog is een epidemie van traumatismen. Het is onmogelijk den omvang te overzien. Een nieuwe oorlog, aldus ge neraal Rouvillois, zal zeker be ginnen met een onverhoedschen aanval met behulp van krachtige vliegtuigen en gemotoriseerde for maties over grooten afstand. Ach ter deze elementen zullen belang rijke eenheden de uilwerking van de overrompeling gebruiken om de vitale centra van het aangevallen land te vernietigen en het moreel der bevolking te verzwakken. De mobilisatie zal dus onder het ge raas van de bommen en het ge ronk der motoren haar beslag krijgen. Dit programma vereischt snelheid en bewegelijkheid ten einde de automatische wapenen ten volle aan hun doel te laten beantwoorden. Rouvillois ver wacht het verschijnen van nieuwe in het geheim gemaakte wapenen en zelfs vreest hij de aanwending van de nieuwte wetenschappelijke ontdekkingen op chemisch en bacteriologisch gebied. Het moet em oorlog worden, waarin de non-combattant niet gespaard wordt en als eenig red middel ziet hij de stichting van geneutraliseerde sanitaire steden. Zelfs de bloedtransfusie is een minder gemakkelijk vraagstuk dan op het eerste gezicht lijkt. Hij beveelt het vormen van bloed- voorraden aan, waartoe de dien sten een beroep op de invaliden kunnen doen of liever op een categorie van hulpkrachten, die door bepaalde lichaamsgebreken achter het front gehouden worden. In den laatsten oorlog was de .vergaste" gewonde nog een uit zondering wegens de manier, waarop het gas uitgezonden werd en de samenstelling van de ge bruikte bommen. De chef van den geneeskundigen dienst ge looft niet, dat in den bewegings oorlog, die men verwacht, de tegenpartij toestellen kan bezigen tot het verwekken van gasgolven, vermoedelijk zal ze zich van ver giftige granaten met sterke ont plofbare lading bedienen. En daar heelkundig ingrijpen den dood van den .vergaste" ten gevolge kan hebben zullen alleen die gewon den van deze categorie geopereerd worden, welke er slechts door een onmiddellijk ingrijpen het leven kunnen aforengen. Een dictator in Oostenrijk. De Oostenrijksche regeering heeft Vrijdagnacht eernge besluiten genomen, die Bondskanselier Schuschmgg feitelijk tot dictator over Oostenrijk maken. De halt-militaire organisaties, waarvan de Heimwehren verreweg de omvangrijkste waren, zijn ont bonden. De leden zullen worden overgeheveld naar de militie van het Vaderlandsche Front. De ministers, ook die welke reeds vroeger tot de Heimwehren behoorden, zullen voortaan slechts gebonden zijn door hun eed op de grondwet, en naar verluidt zou Schuschmgg dezen eed willen combineeren met een eed van trouw aan zijn persoon. De regeeringsbesluiten zijn ge nomen in een ministerraad, die Vrijdagmiddag om 5 uur onder voorzitterschap van Bondspresi dent Miklas begon en tot Zaterdag ochtend 8 uur duurde. Nadat alle pogingen om tot een accoord met Starhemberg te komen, waren mislukt, viel de beslissing i.z. de ontbinding der half-militaire or ganisaties. Het kabinet wordt niet gewij zigd. Wel hebben de ministers, die tot de Heimwehr behoorden, hun ontslag aangeboden, maar dit werd door den Bondspresident niet aanvaard. Uitdrukkelijk is echter vastgesteld, dat er thans geen enkele band meer bestaat tusschen hen en eenigerlei half- militaire organisatie. De leider der Heimwehr, prins Starhemberg, heeft zich bij het besluit van kanselier Schuschnigg tot ontbinding zijner organisatie neergelegd. Er zou hem trouwens niets anders overgebleven zijn, dan tot een gewapenden opstand over te gaan en dat was onder de huidige omstandigheden ondenk baar. Ook majoor Fey heeft zijn man nen tot gehoorzaamheid aange maand. RUWE HU/O Hitler over devaluatie. Voor den vierden keer heeft het Derde Rijk het oogstfeest gevierd. Ditmaal op den Buckeberg bij Goslar, in tegenwoordigheid van een millioen menschen. Het ging gepaard met heel veel militair vertoon. In tegenwoordigheid van de kopstukken van de partij heeft Hitier gen rede uitgesproken. Hij wees op de schoonheid van Duitschland, waar een sterk ge voel van gemeenschap en eenheid heerscht. Het is onverschillig voor wat de rest van de wereld doet. Anderen kunnen elke drie we ken de loonen verhoogen, deva- lueeren, weer verhoogen en nog maals devalueeren. Duitschland weet, dat het leven niet afhangt van oeconomische speculaties, doch van werk. Daarom werkt men in de ste den en op het land, in honderden fabrieken om Duitschland de grondstoffen te schenken, welke het mist. Deze granieten rots zal blijven staan temidden van de wereld, overstroomd door de roode golf. Voor llehameiyke ontwikkeling. Koning Edward VIII zal in zijn eerste troonrede, ter gelegenheic van de opening van het Engelsche parlement op 3 November a.s., volgens de „Daily Mail", mede- deeling doen van grootsch opge zette plannen der regeering om het Britsche volk meer gelegen heid te geven tot lichamelijke ont wikkeling, om iederen Engelsch- man in staat te stellen gezond en in goede conditie te blijven. Deze kwestie heeft steeds de persoon lijke belangstelling van den koning gehad. De plannen zullen omvatten den bouw van gymnastieklokalen in alle deelen van het land de oprichting van duizenden zwem baden meer sportvelden en ge legenheid tot ontspanning in de open luchteen intensieve pro pagandacampagne om het Engel sche volk in goede lichamelijke conditie te houden. De medewerking van de plaat selijke autoriteiten zal worden ver zocht om gymnastieklokalen in te richten, waar gehuwden zoowel als ongehuwden, mannen, vrou wen, kinderen, gelegenheid tot oefenen zullen krijgen. Een der eerste wetgevende maat regelen zal gewijd zijn aan het welzijn en lichaamsverzorging van het kind, nadat het de school zal hebben verlaten en voordat het een werkkring zal hebben gevon den. Het Koninklijk bi zoek aan Rotterdam. H. M de Koningin, vergezeld van Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Vrijdag, zooals we reeds in 't kort meldden, een bezoek gebracht aan Rotterdam, waardoor de bevolking uiting heeft kunnen geven aan de blijd schap over de verloving van onze Kroonprinses. De scholen en ook vele groote zaken waren gesloten, terwijl tal van ondernemingen hun personeel na het middaguur vrijaf gaven. knecht! Q0<1S BaaiH b,,!jaalde d Er heerschte een buitengewone drukte in de stad. Even voor half één arriveerde de Koninklijke familie aan het Maasstation, waar de hooge be zoeksters door de autoriteiten begroet werden. Buiten het sta tion inspecteerde de Koningin een eerewacht, bestaande uit de mariniers. Hierna scheepten de Koningin met Prinses Juliana en Prins Bernhard zich in op de boot Stad Rotterdam, waarmede een tocht op de Maas gemaakt werd. Een groote menschenmenigte juichte de Koninklijke familie van den wal of van de vele gepavoi- seerde booten af, hartelijk toe. Deze boottocht door de Rotter- damsche havens eindigde aan de Waalhaven, waar de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard van boord gingen en plaats namen in de hofauto's voor een rijtoer door het zuidelijk gedeelte van Rotter dam. Langs den weg stond een groote menschenmenigte, die de vorstelijke personen geestdriftig toejuichte. Verder hadden zich langs de route 350 organisatie'» geschaard, die op deze wijze men had moeten afzien van een défilé het Koninklijk gezin hun hulde konden betuigen. Te half 3 arriveerde men voor het stadhuis op den Coolsingel. Een groot aantal zangvereenigin- gen heeft daar eenige liederen ten gehoore gebracht. De Koninklijke familie en het gevolg werden vervolgens naar de Burgerzaal geleid, waar de burgemeester een toespraak heeft gehouden. H. M. en de vorste lijke verloofden hebben daarna op het balcon van het stadhuis een zanghulde in ontvangst ge nomen. Het bezoek aan het stadhuis duurde een half uur. Om 3 uur reden de Koninklijke auto's weer voor en volgde het langste ge deelte van den rijtoer, waarbij zoowel het Oosten als het Noor den en Westen der stad werden bezocht. Te kwart over 4 kwam men weer aan het Maasstation (W;rdt vervolgd), AXEL Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ure. Schra/e Lippen G 'sprongen Handen Viaansche schels dnor dr. J. RENIER SN1EDERS. 3) Maar indien een onmeedoogend recensent mij eens beoordeelde want dat zal gebeuren. Ja, dat zal gebeuren, antwoordde Selm op bedenkelijken toon. Maar wat wil men er toch al op aanmeiken? riep de dichter, met den rug zijner band op het papier klop pend Wat wil men rr toch al op aan merken herhaalde Selm, met dezelfde beweging der hand. Qa dan morgen naar de stad en doe mijne gedichten drukken. Doe er eemge duizenden van trekken...... eenige duizenden is niet te veel. Zeker is dat niet te veel, lachte de knecht. Wie was Selm, wien mijnheer Klip per raadpleegde over den stap, dieB hij thans ging wagen Anselm Sokkers was een jongen uit het dorp, die geruimen tijd alsgai?on gediend had in een der voornaamste hotels der hoofdstaddaarna had hij eeo paar jaten in een boekdrukkerij gewerkt en tegelijkertijd deel gemaakt van een letterkundig genootschap door eenige drukkeisgasten opgericht. Ver moeid van lafetdienen en dt ukken, had Selm, na eenige jaien, een en anoer Vaarwel gezegd en was naar zijn ge* «oortedorp teiug gekeerd- Bij zijn terugkomst trad hij in de geieueren der redeiijkers en naderhand in dienst van mijnheer Bernhard Kop per, die in ae letierkunaige ziiungen eer) zeer gunstig denkbeeld van hem had opgevat. Het was werkelijk ook een beste jongen, die nu juist het karakter had, om met zijn heer nooit in geschil ie raken, dewijl hij voor stelregel had, hem altijd in alles gelijk te geven. Wat mijnheer Kopper goedkeurde, was den knecht altijd naar den zin, en wal zijn meester met goed vjnd, keurde Selm stellig af. Indien de huisbaas dezelfde zaak, in tijdsverloop van enkele minuien, goed en afkeurde, zei de knecht toch twee maal, dat mijnheer gelijk had. Zulk een knecht, voor menschen zooals mijnheer Klipper, is onbetaal baar en moet gewis de vertrouweling van het huis worden. Reeds den volgenden dag vertrok Selm naar de stad met een groot pak gedichten van ztjn heer onder den arm. en ging zich teistond na zijne aan komst, bij den uitgever aanbieden, Wij zuilen den zaakgelastigde van der. dichter niet volgen in het kantoor der drukkerij, maar hem des avonds, bij zijn terugkomst, terwijl hij een pak papier op de latei legt, terugvinden. Wel Selm, riep zijn heer hem toe weik nieuws? wat zei den drukker. Juist hetgeen mijnheer gezegd heefi, antwoordde de gedienstige knecht Dan is hy ook van gevoelen, dat mijn gedichten schoon zijn I Zuoais mijnheer zegt,zeer schoone verhevene gedichten, was het geest* driftig antwoord van Selm, toen hq het pak openmaakte. Waarom brengt ge ze dan terug? Vtucg mijnheer Kopper, met verwon dering naar zijn zeer lijvig handschrift ziende. Indien mijnheer het verkiest, zal ik ze wederom naar de stad dragen, maar die drukker vroeg zoo verbazend veel gelü t Nog geld, bij al mijne gedich ten riep Kopperis hij zinneloos Dat heb ik hem ook gevraagd, juist zooals mijnheer, antwoordde Selm. Er is daar stuf in voor zes deeien groot octave, riep de dichter. Daarop heeft de drukker het ook geschat, antwoordde Selmdoch de drukkosten, meende hij, moeten nog al hoog loopen Hoog loopen 't onderbrak hem zün heer met verbazing. Op stevig papier, waarvan ik hier een staalije medebreng en getrokken op een bepaald geiai exemplaren, zou u het werk te staan komen op onge veer zes duizend francs. Mijnheer Bernhard sprong van ver bazing overeind en herbaalde met op- gelrokken wenkbrauwen i Zes duizend francs, waar wil dat heen Juist wat ik hem ook gevraagd heb, vervolgde Selm J verder moest hij een teekenmeester zoeken, en daarna een plaatsnijder, zoodat het geheele werk in zes deeien, groot octavo, met vier en twintig houtsneeplaten, de ronde som van ongeveer ach «tot tienduizend francs Schei uit, Selm 1 onderbrak hem Knpperen vooral geen woord daar van aan mijne vrouw I Neen, geen woord daarvan aan de juffrouw, herhaalde Selm, met een goedkeurenden fcojfdknik» Mijn inzicht was, hem het hand schrift zonder honorarium af te staan, hernam de dichter) die man heeft zün voordeel niet berekend. U,'1 seheel n'e<. Hep de knecht. Hij wilde zich dus alleen met het drukken belasten en mij het werk tehuis zenden Jaist zooals mijsheer zegt; ik hoor, dat mijnheer met dergelijke zaken voikompn bekend is. M jnheer Klipper verborg mei moeite zijn spqt over de mislukte uitgave en beweerde, dat de drukker een ezel was. Ja, een ezel, grinnikte de bereid- Wli gw-, Ülm' maar ,ocli heeft hij mtj, bij het heengaan, verzekerd, dat de dichter, indien hü züne gedichten uitgaf, veel van zich zou hoores spre ken. K Mijnheer Bernhard Klipper stond voor den spiegel en knikte van genoe gen tegen z|n afbeeldsel, terwül hij de lof ulgmg van den drukker inademde. Toch zie ik van mijn plan niet geheel af, hernam hijwat maken mfl eenige duizenden guldens, ben ik niet rijk genoeg Is mgnheer niet rflk genoeg? herhaalde ook de goede Silm, met eea onnavolgbare schaterlach. Daarom ben ik voornemens het eersie deel in druk uit te geven en de andere te laten volgen, ii HJse kan het '°ch geschieden, dat Ian'6™! h3" mor8en het Pian van mijnheer in het oog heb riep Selm Sakkers, zich In de handen wrfl- vena. Veronderstel, dat ik op rrMie eerste uitgave al een kleine som toe geef, in 0 >ds naam dan I -- Alles toch zal niet verloren zijn, Selm, hernam Knpper op geheimzin- mgentoon bij deaanstaande gemeente- kieztng wude ik eens doen zien, wie ik ben.... Ja, Selm, ik heb een groot plan in het houfd, en dat plan moet doorgang vinden, hoor je Selm, mijn pian moet doorgane vinden. Knpper bad met overiaiging gesproken en zijn knecht keek hem onderzoekend aan. Een groot plan, mijnheer, her haalde de knecht op denzelfden toon, waarop zijn heer gesproken had, ja, en dat moet doorgang vinden. Selm gaf zijn heer al weer gelijk, zonder te we en waar het over ging. Selm, indien de zoon van Boni- facms Knpper eens Raadsheer en Bur gemeester konde worden fluisterde Bernhard hem in het oor, Burge meester, Selm, een mooi ambt, wat denk je daar van Mijnheer is een knap man, ant woordde Selm, getroffen door de open baring der grootsche plannen, die K ip- per had. Mijnheer Bernhard Knp per Burgemeester. - Hef is een moot ambt, mijnheer, daar is nog een mooi salaris aan verbonden ook. Keer morgen naar de stad terug, er is geen tijd te verliezen, doch geen woord van dit alles aan de juffrouw, sprak Knpper, die verontiust door de spleet van de deur loerde, om te zieu of ze soms afgeluisterd werden. Ik zal wel zorg dragea. dat mijnheer tevreden is, antwoordde Selm en nam dan met een vriendelijke» £ch afscheid van mijnheer Bernhard Kiipperi

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1