Axelsshe Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 51. Vrijdag 2 October 1936 Buitenland. Geruengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Blad. Landbouw. Overtollige biggen. Bij d* Veehouderijcentrale zijn maatregelen in overweging om varkenshouders in de gelegenheid te stellen, hun overtollige biggen tegen zeer lagen prijs aan de centrale in te leveren. De inge leverde biggen zouden worden vernietigd. De aflevering zou vrijwillig zijn. Een dtfinitief be sluit is nog niet genomen. Gevaarltyke toinbouwbezigheid Ter bestrijding van planten ziekten worüt in den tuinbouw vrij veelvuldig gebruik gemaaki van nicotine. Dit gebruik heeft reeds meer malen meer of minder ernstigt gevallen van vergiftiging veroor zaakt bij tuinders, die met zorg zaam genoeg optraden. Thans heeft zich opnieuw een ernstig geval van vergiftiging voorgedaan bij een knecht van den tuinder Scheffers te Honselersdijk. Deze knecht had des middags geholpen bij het verpulveren van nicotine. Toen de jongeman eenige uren deze werkzaamhden had verricht, voelde hij zich onwel worden. Aanvankelijk scheen zijn toe stand niet zoo ernstig, doch des avonds kreeg hij het zoo benauwd, dat overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk werd geacht. Dit geval vestigt opnieuw de aandacht op het gevaar van geen voldoende voorzichtigheid bij het verwerken van nicotine. Het gebruik van een maskei wordt noodzakelijk geacht, vooral indien de nicotine in een kas wordi gespoten, waar geleidelijk de dam pen zich kunnen ontwikkelen. morren met visch, rijst en groente. De Madrileensche milicien eet alleen 's avonds thuis, voor het koffiemaal bezoekt hij een van de vele door het volksleger in beslag genomen restaurants. Daar worden hem voor niets rijst, boonen, rapen,een stukje gekookt vleesch, een tros druiven of vijgen en een kop koffie voorgezet. Met zijn 10 peseta's schadeloosstelling per dag voelt hij zich niet be klagenswaard. Het blauwe ma- chinistenpak krijgt hij evenals de stoffen schoenen van den staat. Mannen met een hoed tafelen in andere eethuizen. Zij moeten het met kreeft, garnalen, patrijs of gebraad stellen. Deze spijzen zijn minder kostbaar dan een goede biefstuk. In deze lokalen kan men de politieke grootheden van het oogenblik, in arbeiders- pak ontmoeten. Van drie tot vijf houdt Madrid siesta gelijk vóór den burger kring De meisjes met de bedelnap voor de Roode Hulp uidKen het den enkelen voorbij gangers lastig. Als ze een klei nigheid krijgen heffen ze de vuist, maar bedenkt u hen met een peseta dan beloonen ze u met een breeden glimlach. Tegen zessen begint iedereen in een gespannen toestand te komen. Tusschen zeven en acht worden Kranten den verkoopers uit handen gerukt en bespreekt men in de koffiehuizen het stafbericht. Vervolgens brengen de mili ciens twee uurtjes in de bioscoop door. Met de linkerhand houden ze den schouder van een beminde milicienne omvat, terwijl de rech ter het geweer vasthoudt. En zelfs in de weeshuizen slapen de kinderen in het lied van den jongen gardist prevelend. sitioneele predikanten werd na melijk Zondag van den kansel medegedeeld, dat den populairen ds. Bucholtz van de Berlijnsche voorstad Tempelhof, de vorige vveek Zondag was belet te pre diken. Honderden zijner gemeente leden gingen naareen nabijgelegen vergaderlokaal, om den zegen van ds. Bucholtz te ontvangen, doch de politie verhinderde, dat een dienst werd gehouden. Zondag avond werd medegedeeld, dat de predikant was gearresteerd. De kerkdienst van ds Niemöller in Dahlem werd door een groote menigte bijgewoond, waaronder ook soldaten van de infanterie en de luchtmacht in uniform. Vele vrouwen weenden, toen hij een lijst van predikanten uit geheel Duitschland voorlas, die thans van hun kerken zijn uitgesloten. De toestand in Spanje. Een vertegenwoordiger van dt Paiijsche Soir is na een verblijl van zes weken te Madrid per vliegtuig te Parijs teruggekeerd. Men ziet, zoo vertelt nij, geen bedelaars meer op de café-ter rassen, de burgerwachten hebben hun leeren steken afgelegd en de heertjes, die zich vroeger ijdel- tuiterig over de trottoirs ver spreidden, liggen op het kerkhot of vechten in het leger van Mola. En de sierlijke loop, waarin de Madrileensche, heup wiegend, uitmuntte, gaat thans schuil onder het ruwe kleed van de mincienne. En wat het vreemdste is, deze stad, die gewoonlijk om tien uui 's avonds pas recht begon te leven en om vier uur in den ochtend de luiken sloot, gaai twee uur vóór middernacht te bed tegelijk met het dooven van de lantarens met het oog op nachtelijke luchtaanvallen. Maar ze Slaapt met, al waakt ze mei meer in de bars. Ze luistert angstig tot het ochtendkrieken naar de olficiëele auto's, die bij het schrale licht van speciale lampen blijven rijden. Niemand is zich zijn leven zeker en deze gestadige tegen woordigheid van den dood ver vult elke minuut met een ver wonderlijke intensiteit. De at mosfeer is gespannen. Om zeven uur in den ochtend beginnen de militaire auto's de stad te door kruisen. Op de trottoirs maken de vrou wen at vroeg queue om wat melk en suiker machtig te worden. Vleesch wordt nog heel weinig gegeten, want het vee komt vooral uit Galicië, dat in handen van de rechtschen is. De be volking vergenoegt zich zonder Een zeeslag. Een hevig zeegevecht heeft zich Dinsdag afgespeeld in de Straat van Gibraltar, waarbij een torpedo bootjager der regeering is gezon ken en een andere zwaar gehavend is. De kruiser Almirante Ferran- diz, die tot de regeeringsvloot behoorde, werd aangevallen door twee rechtsche kruisers. Na een gevecht van twaalf minuten ge raakte de Ferrandiz in brand en zonk weldra. Een andere torpedo- bootjager der regeeringsvloot, de Gravina, kwam de Ferrandiz te nulp, doch moest na eenigen tijd met zware averij vluchten naar het Zuiden. Later is het schip de haven van Cassa Blanca binnen- (eloopen en heeft daar 45 ge wonden aan wal gezet. Het Fran- sctie stoomschip Koutoubia heeft 40 schipbreukelingen van de Al mirante Ferrandiz aan boord ge nomen. Niet onwaarschijnlijk is, dat dit gevecht samenhangt met het trans port van 2000 man, van Ceuta naar Algeciras, ter versterking van de rechtsche strijdkrachten. De overbrenging is geschied onder bescherming van oorlogsschepen en eenige daarvan zijn vermoede lijk in botsing gekomen met de eenheden der regeeringsvloot, die het transport wilden verhinderen. Het werd voorafgegaan door vier vliegtuigen der opstandelingen. Nadat de versterkingen te Alge ciras waren ontscheept, gingen de schepen naar Ceuta terug, om opnieuw 2000 man aan boord te nemen. Men verwacht nu, dat een rechtsche afdeeling van 8000 man, met cavalerie, artillerie en gesteund door twee kruisers, nog deze week een aanval zal onder nemen op Malaga. Het blijkt thans, dat van de 1100 soldaten, die het Alcazar verde digd hebben, 82 gesneuveld zijn, 400 ernstig gewond en 150 licht gewond. 57 man worden vermist sedert de groote ontploffing van de vorige week, 30 manschappen zijn gedeserteerd en op onnaspeur lijke wijze verdwenen, 5 stierven een natuurlijken dood en 3 pleeg den zelfmoord gedurende het be leg. Geen verliezen vallen er te melden onder de 520 vrouwen en kinderen. Burlfynsch predikant in arrest. Voor het eerst hebben de na tionalistische kerkelijke autoritei ten te Berlijn met geweld belet, dat een predikant den dienst zou leidqn, In de kerken der oppo- Ernstig ongeluk. Maandagmiddag even over half zes is op een onbewaakten over weg van de lijn Hilversum Utrecht een vrachtauto door een trein, komende uit de richting Hilversum aangereden en een eind meegesleurd, tengevolge waarvan de bestuurder vrijwel op slag gedood werd. Het trein verkeer ondervond groote stag natie, daar van den anderen kant eveneens een trein naderde, waardoor de vrachtwagen tus schen de beide elkaar passee- rende locomotieven werd ver- plinterd en de rails werden ontzet. Het slachtoffer, de 30-jarige F. van Lauw, was gehuwd en laat een vrouw en 2 kinderen achter. Vork ingeslikt. In een cel op het politiebureau te Venlo heeft de 36-jarige zwerver A H., tijdens het nut tigen van het middagmaal een vork ingeslikt. De zwerver had het ziekenhuis boven de cel ver kozen, want naar het oordeel van de politie is deze daad moedwillig verricht. Nadat in allerjjl geneeskundige hulp was ingeroepen, is de zwerver naar het ziekenhuis gebracht. Jongen overreden en gedord. Te Amsterdam is een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een 6 jarig jongetje door eigeD onvoor zichtigheid het leven heelt ge laten. Er passeerde in de Zoomstraat een auto met een aanhangwagen in den vorm van een wafelkraam. De voertuigen reden langzaam en de spelende jongeD probeerde op de koppeling tusschen de bei de wagens te klimmen om op deze wjjze mee te rijden. Hij kwam echter te vallen. Een voor wiel van den aanhangwagen ging hem over hoofd en lichaam Het zwaargewonde kind is naar het Binnengasthuis vervoerd, waar het kort na aankomstisoverleden. Een zware zuigeling. De echtgenoote van de heer E. de Jong te Jubbega, kwam bij het melken van de geiten tot de onaangename ontdekking, dat men haar bij één harer voor was geweest. Toen men een onder zoek ging instellen, kwam aan het licht, dat een der varkens zich geregeld aan dé melk te goed deed en dat deze krulstaart, die toch al 50 K G. woog, door de geit gezoogd werd. Vflf kinderen door gas bedwelmd. Op den straatweg tusschen Bodegraven en Gouda is Dins dagavond een uit de richting Bodegraven komende personen auto met drie kooplieden uit Rotterdam, in volle vaart tegen een brug aan den ouden Reeu- wijkschen tol gereden. De auto sloeg over de brugleuning en kwam aan den anderen kant van de brug in het water terecht. De inzittenden, die-spoedig kon den worden gered, hadden allen wonden opgeloopen de bestuur der had bovendien een lichte hersenschudding. Bij omwonen den werden zij van droge klee- ren voorzien. De paar honderd kilo chocolade, die zich in den auto bevond, werd door het water onbruikbaar. De bestuurder, die de brug te laat bemerkte, heeft door krachtig remmen de macht over het stuur verloren; da wagen is zwaar beschadigd'. Ernstig vliegtuig-ongeluk. Een vliegtuig van de Italiaan- sche luchtvaartmij. is in de na bijheid van Bengasi in aanraking gekomen met de tuigage van een schip en in zee gevallen. Vier leden van de bemanning en vijf arbeiders kwamen om het leven terwijl een telegrafist gewond werd. Het toestel was even tevoren uit Bengasi opgestegen. Men had in de lucht een delect ontdekt en wilde daarom zoo snel moge lijk terugkeeren. Voor 7 glaasjes bier. Op het Weesperplein te Am sterdam kantelde een vrachtauto, beladen met kisten zink, doordat de lading by het nemen van een bocht in beweging kwam. De kisten rolden over den grond. Wat te doen De chauffeur, die geen letsel had gekregen, wilde zoo spoedig mogeljjk verder, maar de zware wagen lag plat op zijn kant en er zou heel wat moeten gebeuren om hem weer overeind te krij gen. In zoo'n geval heeft men gewoonlijk slechts de keuze tus schen een particulieren kraan wagen en de brandweer Nauwelijks had de chauffeur overwogen wat het beste was of reeds kwam daar met veel ge loei de actieve brandweer aan. Het was de groote kraanwagen en het leed kon nu spoedig ge leden zijn, want voor de zware kraan is het opbtffjn van een vrachtauto een karweitje van en kele minuten. Maar veertig gulden voor het eerste uur luidt het gemeen telijke tarief. Veertig gulden.... dacht de chauffeur. Dat is te veel. Het is een tijd om op de klei- tjes te passen en zeker op vier kostbare briefjes van tien. Maar er kwam concurrentie op dagen. Slenterend waren enkele pootige jonge kerels naderbij ge komen, die weieens wilden zien, hoe de brandweer dit zaakje zou opknappen. Het bracht den chauffeur op een idee. Eü zag in deze stevige jongens meer dan louter nieuwsgierigen. Zouden die voor een glaasje bier even willen helpen „Wie helpt er mee riep de chauffeur. „Er zit een glaasje bier aan, jongens." En hoewel het niet eens warm weer was, bleek deze enkele aanbieding voldoende om zeven jongeman nen plotseling in een stemming van werklust te brengen. Als ervaren sleepers pakten zy ge- zamelijk den wagen beet, en onder het commando één twee b°Pging de zware vracht auto overeind. Toen de zeven pootige helpen met den chauffeur vroolijk aan een glaasje bier zaten, stierf in de verte droefgeestig het sirene- gehuil van den rooden kraan- wagen weg In het gezin van de familie van Doorn, te Alphen aan den Rijn, heeft zich een merkwaardig geval van gasvergiftiging voor gedaan. Toen mej. van Doorn, die in de keuken eenigen tijd met de wasch bezig was geweest, de aangrenzende woonkamer bin nentrad, vond zy drie van haar kinderen bewusteloos op den grond liggentwee anderen waren eenigszins versuft, doch verloren eveneens spoedig het bewustzijn. Een ijlings ontboden medicus constateerde gasvergiftiging, wel ke vermoedelijk is veroorzaakt, doordat uit een comfoor stroo- mend gas zich vermengd heett met den damp van een op dit comtoor geplaatsten ketel met waschgoed. Het mocht den geneesheer gelukken de levensgeesten by de kinderen weer op te wekken. Ontploffing. Na een kleine aardschok ont stond in een gasleiding van een school te San Francisco een groot lek en de gasfabriek stuurde 20 man om het te repareeren. Door roekeloos optreden van een der aroeiders ontstond in een kelder- gewelf een ontploffing, waardoor 12 zjjner kameraden en 7 school kinderen brandwonden opliepen. De school werd volkomen ver nield. Van de gewonden verkee- ren 2 arbeiders en een leerling in levensgevaar. Overstroomingen in Amerika. rien gevolge van de hevige stortregens, weike ais een voor bode van het komende najaar b scüouwd worden, zijn verschei dene rivieren buiten haar oevers getreden. De overstroomingen hebben in tal van steden en op het platte land groote schade veroorzaakt. Te Waco (Texas) namen de over stroomingen van de rivier Brazos een dergeiijken omvang aan, dat het geheele stadje onder water geraakte en 2000 personen dak loos geworden zijn. U dacht immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeeren I - Maar langs den weg moet u dat niet „den kan u moet 't zeker wetenl „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe legtmen dat ook weer van dien splinter, dien balk en uw oog?...) „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als ie achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijnl) Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter *a wel noodig hebben om met ole vaart te stoppen I

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3