AKKERTJES PUROL tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. v.v.v. (toen terugvordering niet mogelij was) betreurende heeft berust' Verder is de Rekenkamer ge stuit op noodeloos hooge rijwiel vergoedingen, tot f200 a f300 per jaar (voor f 50 heeft men een prima fiets). Daarom is die ver goeding voor de Zuivelcentraie teruggebracht tot maximaal f50 per jaar en voor andere crisis instellingen soms nog tot een lager maximum. Besparingvijf tienduizend gulden per jaar. Aan de gewoonte, die bij ver schillende crisisorganisaties be stond, in verstrekking van koffie, thee en sigaren, zoowel aan be stuursleden als aan ambtelijk per soneel, is een einde gekomen. Dat hierdoor vrij groote bedragen worden bespaaid, blijkt uit een tweetal voorbeelden één provin ciale organisatie gaf voor dit doel in één maand f325 uit (dus vier duizend gulden per jaar). Bij één der „centrales" kostte het schenken van koffie en thee voor het personeel, met inbegrip van loon voor het keukenmeisje, uitgaven voor gas, servies, enz. f 1600 k f 1800 per jaar. Vorig jaar had de Rekenkamer bezwaar gemaakt tegen het geheim houden van z.g. „propaganda- uitgaven" der Varkenscentrale. Er is een onderzoek ingesteld, over welks resultaat niets wordt medegedeeld wegens het ontbre ken van bewijsstukken, maar wèl wordt medegedeeld, dat toen het onderzoek begon, het „propa- gandafonds" terstond werd op geheven door de Centrale. Er was toen reeds f 36.742 goed geld in verdwenen. „Een gewestelijke varkensor ganisatie keerde uit de opbrengst van oormerken en vergunningen tot huisslachting sommen tot een gezamenlijk bedrag van f 10 000 uit aan drie vereenigingen van landbouwers „uit hoofde van me dewerking, verleend bij de uit voering van crisis-maatregelen" en bovendien f5000 aan een boeren- en tuindersbond, ter vor ming van een fonds voor bevor dering van den varkenshandel". Uit nader onderzoek bleek, dat deze gelden niet meer te verhalen waren. Verder deelt het verslag mee, dat bij een andere provinciale crisisorganisatie f 22.500 per jaar werd bezuinigd op reis- en verblijfkosten. Op haar verderen speurtocht kwam de Rekenkamer bij de provinciale crisisorganisatie, waar al héél wonderlijke toestanden en verhoudingen bleken te bestaan Er werkten 50 man kantoorper- so teel, waarvan er voorloopig direct al 8 als overbodig konden worden ontslagen. Maar bovendien kregen daar de bezoldigde districts-secretaris- sen nog vacantiegeld op den koop toe tot grootere glorie der tekor ten van het boerensteunfonds (Landbouwcrisisfonds). Doch dat was nog niet eens het ergste één der bestuursleden had tevens een baantje ais bezoldigd crisis controleur j hij was dus, om zoo te zeggen, zijn eigen chef. In haar vorige jaarverslag had de Rekenkamer voorstellen aan de hand gedaan ter bezuiniging van f225 000 bij de provinciale land bouwcrisisorganisaties. Daarvoor merkt zij thans het volgende op „Deze voorstellen zijn niet tot uitvoering gekomen. Waarom niet, is aan de Rekenkamer niet dui delijk geworden. „Een zijdelings gevolg dezer voorstellen is vermoedelijk ge weest een onderzoek naar de werkwijze bij het oormerken van varkens, waarbij bleek, dat een geheele categorie van personen, daarmede belast, kon worden ge mist. Daaruit vloeit, naar de Kamer onderhands heeft verno men, een bezuiniging voort van omstreeks f 100 000 per jaar". In een kantteekening geeft mi nister Deckers toe, dat op de crisisambtenaren, die een blikje ia de biggenoortjes knijpen, een ton is bezuinigd de Rekenkamer i Dank van H M de Koningin de Koningin, Hare Majesteit zeer getroffen door de buitenge woon groote belangstelling en 't medeleven ter gelegenheid van de verloving van H K.H. Prinses Ju liana der Nederlanden met Prins Bernhard van Lippe—Biesterfeld, wenscht langs dezen weg aan alle colleges, corporaties, instellingen, vereenigingen en particuliere per sonen, Hoogstderzelver oprechten dank te betuigen, aangezien het onnoemelijk groote aantal geluk wenschen het Hare Majesteit niet mogelijk maakt om een ieder afzonderlijk te bedanken De particulier secretaris van H.M. Van Heemstra. Sofree ?an de Prinses. Prinses Juliana heeft Maandag avond in het paleis te 's Graven- hage aan de bestuursleden van het voormalige Nationaal Crisis Comité en het personeel dezer instelling een soirée aangeboden, welke ook door Prins Bernhard werd bijgewoond. Deze soirée droeg een zeer geanimeerd karakter. De Prin ses onderhield zich met alle aan wezigen en ging bij den aanvang der soirée zelf met een blad thee rond, geassisteerd door haar hof dame. Bieten rooien A&EL, 2 October J936. had dus „onderhands goed ver nomen aldus besluit het „Alge meen Handelsblad" zijn weergave van het verslag. Uit het feit, dat ruim 50 per sonen gehoor gaven aan den op roep van den burgemeester, om ten stadhuize een vergadering te houden van vereenigingen en per sonen, ter bespreking van even- tueele feestelijkheden in verband met het aanst. huwelijk van Prin ses Juliana, zou men kunnen af- eiden, dat er wel animo voor is. De burgemeester, de heer Blok, achtte zich hiervan eveneens over tuigd, al is het dat er factoren aanwezig zijn, die voor onze ge meente het organiseeren van een groot feest misschien minder ge makkelijk maken. Spr. wees na zijn welkomstwoord in verband daarmede op het feit, dat we in Axel pas mooie en grootsche fees ten hebben gehad, die van onze Oranjeliefde op ondubbelzinnige wijze blijk gaven. In de tweede plaats hebben we naast den win tertijd de minder gunstige berich ten omtrent de monetaire kwestie en in de derde plaats leent zich de winter niet zoo mooi als den zomer om openbaar feesten te geven in betrekking tot versierin gen, optochten en spelen in open lucht. Het feit, dat de huwelijks plechtigheid van onze Prinses volgens de dagbladen eerst in Januari of Februari zal plaats hebben, geeft intusschen nog eeni- ge weken tijd ter overweging. De burgemeester vond het daarom wenschelijk, om maar in de eerste plaats een commissie te benoemen van 7 personen, die dan een en ander in overleg met spr. kon beramen. Alzoo ging men tot stemming over met gevolg, dat resp wer den gekozen verklaard de hm. P. Olijslager met 37 St., J. R. de Jonge met 25, G. van den Berg met 26, A. P. Esselbrugge met 21, F. Dekker Pz. met 17, A. varf Maale met 17 en G. J A. de Jonge met 15 stemmen. Allen lieten zich hunne verkiezing wel gevallen. Daar niemand hierna verder het woord vroeg, sloot de voorzitter de vergadering met den wensch, dat we in Axel weer op waardige wijze feest zouden vieren en daarin blijk geven van de aanhankelijk heid aan ons Vorstenhuis. De commissie bleef hierna nog geruimen tijd bijeen ter bespre king en verdeeling van de voor bereidende werkzaamheden. We vernemen, dat als dage- lijksch bestuur werden gekozen dhr, Dekker, voorzitter; Olijsla ger, secretaris en Esselbrugge) penningmeester. Modeshow. Gisteren werd door de firma VissetKoole in Het Centrum alhier weer een modeshow ge organiseerd. Het zou ons te ver voeren, om in details te beschrijven, wat er hier op het gebied van de nieuw ste créatie's voor het aanstaande winterseizoen te aanschouwen viel. Een 'uitgebreide sorteeiing japonnen en mantels van warm aandoende wintertinten en stoffen, boeiden het oog der aanwezige dames van begin tot einde en de gebruikelijke „thé complet" ver hoogde nog de gezellige sfeer, die bij deze gelegenheden steeds weer opnieuw in Het Centrum heerscht. zal, nu er van de winkeliersver- eeniging geen actie meer is te bespeuren, evenals het vorig jaar weer een winkelweek met Sint Nicolaas attractie organiseeren en daaraan verbinden een kinderfeest. Natuurlijk is daarvoor weer geld noodig. En nu voor de aanst. Oranjefeesten ook weer geld zal worden gevraagd, heeft het V.V.V. bestuur besloten om niet rond te gaan om geld, maar zullen zij trachten langs anderen weg de noodige centen bij elkaar te krij gen. Nu, daar heeft V. V. V. nogal verstand van en dus zien we met belangstelling haar plan nen tegemoet. Franciscus Sijs, Jz. Gaston Th. Tacq, Cz. Louis H Vereecken, Jz. Willem A Vilike, Az. Pieter Wieland, Janz. Jan J. Willemsen, Hz. Vrijgesteld zijn wegens onge schiktheid Abr. van Bendegem, Pz. Jac. Blankert. Fr. J Breepoel, Lz. Adr. van Cadzand, Lz. Jac. Cové, Jz. Jac. v. d. Gouwe, Jz. Joz. Hamelink, Cz. J. van Hoeve, Lz. Pieter de Putter, Pz. Louis Schieman, Az. Adr. v. d. Wege, Az. Te Zaamslag is door de Oranjevereeniging een vergade ring gehouden, welke ten doel had feestelijkheden te organisee ren bij het huwelijk van Prinses Juliana. Er is besloten binnen eenige weken een algrm ene vergadering bijeen te roepen van de ingezetenen, om een commissie samen te stellen, om in samen werking met de Oranjevereeniging feest te vieren. Naar men ons meldt, belooft de Hulstersche najaarskermis zijn beste beentje voor te zetten. Tal van vermakelijkheden zijn er ge arriveerd en aan prima dans muziek zal het niet ontbreken. id Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm Wintered Dat de wintertijd Zondagoch tend om 3 uur begint, kan vol doende bekend geacht worden (kerkgangers zorgen dus tijdig uit de veeren te zijn). Maar waar we de aandacht voor vroegen, dat is de dienstregeling der vervoermid delen in dit nummer, die volgens de geldende uren is gewijzigd. Men zie het tweede blad van dit nummer en belanghebbenden kun nen het om practische redenen in hun kantoor of werkplaats aan plakken, desondanks ook in hun zakportefeuille bij zich dragen. Lichting 1937. Jongens, geb. in 1917. Het alphabetisch register van ingeschrevenen voor den dienst plicht voor de lichting 1937 bevat de volgende namen Dries Agterhuis, Gz. Levinus Bakker, Jacz. Jan Boeije, Anthz. Eduard Fr. van den Bos, Cz. Lev. Dielenun, Janz. Petrus C Dieleman, Cz. Joost den Engelsman, Mz. Leo Jud. van Goethem. Willem Hamelink, Janz. Pieter G. Heijnsdijk. Hendrik Hoebé, Johz. Jan Hollebek, Janz. Matth. de Koeijer, Kz. Willem de Koeijer, Kz. Francois J. de Kraker, Dz. Edum. Al. Lafort, Cz. Pieter van Langevelde, Pz. Pieter Lenos, Az. Lev. C. Meertens, Thz. Jac. van Meurs, W.Pz. Joh. M. Meijer, Jacz. Mar. de Pooter, Cz. Leendert de Regt, Mz. Bovenstaande personer. zijn be stemd om in 1937 te worden in gelijfd met uitzondering van de genen, waarbij een staat, die op 5 Oct. 1936 worden ingelijfd. Degenen, die voor buiten gewonen dienst (d. w. z. bij oorlogsgevaar) zijn bestemd, vol gen hierna Jacobus Bakker, Fz. Joz. den Beer, Az. Frantjois van Cadsand, Jz. Meeuwis Cornelissen, Pz. Corn. Dieleman, Adrz. Maarten Dieleman, Adrz. Willem Dieleman, Janz. Jan van Dixhoorn, Andrz. Pieter Dobbelaar, Az. Edum. C. Fermont, Cz. Willem de Feijter, Adrz. Arie Goossen, Cz. Pieter L. van Kerkvoorde, Fz. Abr. Meesen, Gz. Aloys. M. L. Michielsen, Gz. Corn. Murre, Mz. E. C. Oggel, Jz. Jac. Riemens. Jan Scheele, Kit joh. Gh. Steel) Ez. Zeenwseh Vla»m«ch« Tramweg Maatschappij N V. Men schrijft ons Woensdag j.l. is te Middelburg onder leiding van Graaf Lippens de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden. Het jaarverslag over 1935 werd door den voorzitter aan de orde gesteld met de volgende woorden „Tijdens en na de behandeling van de reorganisatie-voorstellen onzer maatschappij in de Provin ciale Staten zijn in en buiten dit college, in woord en geschrift, somtijds dingen gezegd, die on gegrond waren en voor onze maat schappij en voor ons bestuur, in het bijzonder voor onzen directeur, grievend. Wij hebben gemeend hierop niet te moeten antwoorden. Ech ter stellen wij er prijs op, tegen over u de volgende korte verkla ring af te leggen. Zonder twijfel zullen ook in den loop der jaren bij onze maatschap pij nu en dan fouten kunnen zijn gemaakt, zooals dat in iedere ven nootschap voorkomt. Wij meenen echter, dat over het algemeen onze maatschappij zich over het bij haar gevoerde beleid niet heeft te scha men en wanneer uw bestuur zich genoodzaakt heeft gezien om reor ganisatie-voorstellen in te dienen, dan is dit niet te wijten aan dit beleid, maar aan de volgende fac toren de langdurige diepe eco nomische depressie, de verminde ring van het bietenareaal, het op houden van het bietenvervoer naar België en bovendien aan de ge heele omwenteling, die in het ver voerswezen heeft plaats gevonden waardoor de stoomtramweg voor een belangrijk gedeelte door an dere middelen van vervoer moest worden vervangen. Van een debacle onzer maat schappij is geen sprake. Wij hebben echter gemeend on zen plicht te doen, door de conse quenties van de zooeven genoem de feiten tijdig onder de oogen te zien en in de balans uwer n.v. tot uitdrukking te brengen, opdat de ook door de Regeering zoozeer gewenschte noodzakelijke aanpas sing in onze maatschappij zal worden voltrokken". Het jaarverslag over 1935 met de balans en winst- en verlies rekening zijn daarna vastgesteld. De heeren Mr. P. Dieleman te Middelburg en Mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam werden herkozen tot commissaris. De Bedrtyfsraad vraagt werk. Door den Bediijfsraad voor het Landbouwbedrijt in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aan Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat er h de laatste maanden ruim honderd arbJders AKKER.CACHETS uit Vlissingen en Middelburg door middel van de werkverschaffing te werk zijn gesteld bij het wa terschap „Hulster- en Axeler- Ambacht", terwijl toch in de maanden Juni en Juli 1936 resp. 536 en 113 werkzoekende land arbeiders bij de organen der ar beidsbemiddeling in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waren in geschreven Indien voorgaande vraag be vestigend zou moeten worden beantwoord, is Uwe Excellentie dan niet met de Bedrijfsraad voor noemd van meening, dat het nood zakelijk is om spoedig middelen te beramen ten einde verandering te brengen in deze zeer onge- wenschte toestand Ook aan de Gemeentebesturen in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is ook op deze feiten gewezen en verzocht daarnaar een onder zoek in te stellen. Voorts vraagt de Bedrijfsraad voor het Landbouwbedrijf in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aan de resp. Gemeentebesturen eenige mededeelingen te willen doen omtrent de vraag hoe een en ander er in hun gemeente voor staat. Wellicht zijn er bepaalde werkobjecten aan te wijzen, die zouden kunnen dienen tot basis van hunne verdere werkzaam heden, opdat het daardoor moge lijk zal zijn nuttig werk te ver richten, zoowel voor werkgevers als werknemers in het landbouw bedrijf in onze streek. Stopzetting PTT diensten. In verband met de omstandig heid, dat voor het oogenblik geen wisselkoers voor den gulden aan wezig is, worden de diensten der postwissels naar het buitenland, der kwitantie- en verrekenzendin- gen, der verrekenpakketten, der vrij uit te reiken zendingen en pakketten naar en uit het buiten land tot nader order gestaakt. Uit het buitenland aankomende zendingen en pakketten met ver rekeningen zullen om dezelfde redenen voorloopig worden aan gehouden. De aanvoer der bieten is volop in gang voer de vroege levering aan de fabrieken. De biet is flink van sluk, doch mid delmatig van gehalte. Het rooien der bieten gaat vrij gemakkelijk door den velen regen in den laatsten tijd. De loonen voor het rooien zijn viijwel hetzelfde als het vorige jaar. Pachtopzcgging. Volgens het „Dgbl. v. N.-Br." zijn verschillende gevallen bekend dat aan pachters op gronden van buiteniandsche eigenaars in Z. Vlaanderen de pacht werd opge zegd. Zoo meldt dit blad ook, dat mondelinge pachtovereenkomsten werden opgezegd, alsook, dat pachten afliepen tengevolge van de bepaling in contracten, dat bij devaluatie van den gulden de pach»ov?reenkeiri5t vervalt. Iti Vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoo danige wijze samenvoegde, dal daar uit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt, koorts verdrijft en onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tablet ten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets! Geen maagpijnen! Wijie van innemen 1. 10 tellen onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met 'n teug water 52 cenl per buisje van 12 stuks I "AKKERTJES" werken zeer snel bij: NederiandsctHoofdpijn, Kiespijn, Spier- ro J' pijn, Zenuwpijn, Vrouwen- pijn, Rheumatische pijnen, gevatte kou, Griep, enz. Volgens recept iron Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2