Schaakclub „Dr. Enwe". MAGAZIJN te Axel, Puike AARDAPPELEN Wilhelmus en Lipset Volkslied. Lip Detmold Marset. J. 0. VINK. Gemengd Nieuws. Advertentiën. H. «ERRETSEN, 1. Metselwerk 2. Timmer- en Verfwerk; 3. Ijzerwerk; 4. Zink- en Mastiekwerk. worden, want wat zal er van hun bedrijf terecht komen, als er geen aanvullende autodiensten zijn. Wat de onbillijkheid betreft van deze ordeningen, heeft men zich ook wel eens gerealiseerd, dat de A T.O. geen wegen- en geen benzine belasting betaalt, want is er een tekort, dan kan het Rijk bij schieten. In de commissie-De Vries, die de maatregelen beraamt tot or dening van het geheele vervoer hebben van de 22 leden er slechts 3 zilting, op wier steun het particuliere vervoerwezen kan re kenen. Spr. noemde ook het Plan van den Arbeid, waarbij z.i. de S.D A P. o.m. streeft naar staatssocia lisme van het geheele vervoer bedrijf. Spr. schetste den toestand in Gelderland, waar alle vervoer br de tramwegen zou komen, onder voorwaarde, dat alle relaties met de particuliere ondernemingen verbroken werden. Zoover is het echter nog niet, doch er zijn toch voorteekenen. Hier in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men ook een tram, waar over den laatsten tijd zeer vee! is gesproken. Niemand onzer kan concurreeren met de spoor- en tramwegen, wat de financiën be treft. Er is slechts één kans voor ons aldus spr. en dat is in grooten getale bijeenkomen om ons bedrijf te beschermen. Men komt niet verder door te verga deren en nu en dan een telegram van protest aan den Minister te zenden, want spr. is een geval bekend, dat een dergelijk telegram nooit ter bestemder plaatse is bezorgd. Er moet meer tastbare actie van alle betrokken groepen uitgaan, al is die actie niet prettig voor de spoorwegen en voor de regeering. Van een vereeniging, die deze actie voert, is geen sprake we hebben slechts een stichting, be staande uit vijf personen, een zgn. financieele commissie. Verder hebben we eenige sprekers, die belangeloos voor de stichting op komen. Voor een en ander is echter geld noodig en dat dient vrijwillig bijeengebrachtte worden door alle belanghebbenden, omdat het hun bestaan betreft. Neder land kan zijn particulier vervoer niet missen en daaiom hebben we aller medewerking noodig. Spr. schetste den toestand in geval van een totale beknotting en inlijving van het particuliere vervoer. Het gaat nu zuiver om het particuliere bedrijf tegen het staatsbedrijf te stellen. En dus niet. of dit of dat vrachtje bij een schipper of autobus thuis behoort. Dat kan geregeld worden in or ganisatorisch verband. Het Ver- voersfront richt zich in hoofdzaak tegen het staats-socialisme, dat op komst is. Onze bedrijven zijn niet veilig meer in Nederland, als we ze zelf niet beschermen en daarom moeten we gezamenlijk samenspannen, zoowel schippers als autobusondernemers en andere vervoerders. Na een korte pauze nam hierna de heer j. Koelman uit Rotterdam het woord, die wees op het feit, dat de beurtschippers in ons land voor ongeveer 90 pCt. georgani seerd zijn. Het autobedrijf is echter nog tamelijk jong, dus is het niet te verwonderen, dat dit nog nietzoo sterk georganiseerd is. In Zeeuwsch Vlaanderen is or ganisatie der auto-vervoerders dringend noodig, om tot verbete ring in het bedrijf te komen. De Ned. spoorwegen willen n.l. een streekvervoer invoeren. En nu zou dit in deze streek de Z.V.T. M. kunnen doen, doch dat is lijn recht in strijd met onze belangen. Ze kunnen dan met tarieven ko men, waartegen de particuliere diensten het loodje moeten leg gen. Toch zal men het particu liere vervoer niet geheel kunnen verdringenwèl totaal verarmen. Spr. zejde, dat men zich daarom in Zeeuwsch Vlaanderen moet organiseeren, indien mogelijk in samenwerking met de afd. van de B.B.N om tot een eenigszins behoorlijk bestaan re komen. Het Particuliere Vervoersfront, dat los i* van eenige politieke partij, heeft reeds veel goed werk gedaan en er is reeds gebleken, dat de particuliere vervoerders zich niet zonder meer in een hoek laten duwen. Als particuliere ondernemers moeten we voor het behoud van dit vervoer opkomen, met terzijdestelling van kleine on derlinge geschillen, omdat ons bestaan op het spel staat. Het particuliere vervoer maakt de tarieven niet duur, omdat een particulier vervoerder er niet van terug schrikt om wat langer te werken, ter wille van zijn klanten. Hadden we een vereeniging, dan zou het voor velen om ver schillende redenen misschien be zwaarlijk zijn om daarvan dee uit te maken, dus de beste manier is een stichting. Geen vereeni ging dus, die opkomt voor de belangen der particuliere beroeps vervoerders. leder kan daarbi opkomen voor zijn eigen bedrij in zijn eigen streek en wat ook het algemeen belang eischt. Hierna werd de meening ge vraagd, hoe de aanwezigen er over dachten, om in Zeeuwsch Vlaan deren de zaak aan te vatten. Na eenige bespreking stelden zich eenige personen beschikbaar die de zaken van het Particulier Vervoersfront zullen behartigen, door kostelooze medewerking ter verspreiding van propagandama teriaal enz. en tot opwekking tot aansluiting. Contributie wordt niet gehevenalle noodzakelijke onkosten worden bestreden uit vrijwillige bijdragen der belang hebbenden. Nadat een en ander geregeld was, werd de vergadering, die slechts matig bezocht was, ge sloten. Met den wintertijd, die zoo als we terloops in herinnering brengen a.s. Zondagochtend 3 uur in gaat, komen ook weer de win teravonden. En deze leenen zich behalve voor vergaderingen ook in 't bijzonder voor gezelschaps spelen. Niet te verwonderen is het dat ook behalve het damspel daar bij ook het schaakspel zich heeft aangesloten en onder den naam van den wereldkampioen, onzen landgenoot „dr. Euwe" ook hier een schaakclub is gevormd. Als voorloopig bestuur daarvan noem de men ons dhrn. L. de Feijter Pz., voorzitter, J. van Westen- orugge, secretaris en J. Wisse, penningmeester. Blijkens achter staande advertentie is er nog ge legenheid tot aansluitiug. Er wordt Dinsdagsavonds geoefend. Donderdagavond jl. heeft onder Kapellebrng een autobot sing plaats gehad tusschen een auto en een motorrijder. De Ita liaan B. wonende te Terneuzen kwam met zijn motorfiets uiteen zijweg den rijksweg opgereden juist op het oogenblik dat een auto bestuurd door L., klompen fabrikant te Clinge den Rijksweg passeerde. Doordat het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd door een neg, is B. met zijn motor boven op den auto gereden. B. bekwam een linkeronderbeenbreuk en is naar 't ziekenhuis overgebracht. Te Hoek wilde de land bouwer D. behoedzaam een reiger raderen, die in een waterput nabij de hofstede stond. Zijn jachtgeweer, dat hij met den loop naar beneden droeg, ging daarbij plotseling af, waardoor de lading hagel hem door het been in den voet drong, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het aantal woningen, dat voor aansluiting bij de Water leiding-Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen is opgegeven, bedraagt thans ruim 2600. Doodeltyk motorongeluk. De 33-jarige bouwkundige J. Daanje uit de Tweede Verbin dingsstraat te Terneuzen is op den Oortschen Straatweg te Rotter dam met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Hij kreeg een schedelbasisfractuur, waaraan hij vrijwel onmiddellijk is overleden. Voor tandem rjjders. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat voor een tandem slechts één rijwielbelastingmerk noodig is Ontbreekt het belasting* merk echierj dan worden beide berijders van het rijwiel bekeurd en is dus dubbele boete ver schuldigd. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middel burg is in staat van faillissement verklaard H. Ch. J. Verwilghen, koopman te Hulst. Rechter-commissaris Mr. A. v. d. Hoop. Curator Mr. R. J. J. Lambooy te Hulst. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk, J. Oosting. Een rijwielbelastingmerk, A. de Feijter, Singelweg no. 24. Oplichters. Dozer dagen werd een arts te Rotterdam opgebeld door een man, die zeide steward te zijn bij een bekende reederij. Met den scheepskok samen had hij, zoo vertelde hij, op zyn jongste reis een paar Perzische kleeden gesmokkeld en hij dacht, dat de arts misschien wel last zou heb ben zulk een kleed te koopen. Inderdaad had de arts wel zin in een Perzisch kleed en men sprak af, dat steward en kok den volgenden dag by hem thuis zou den komeD, om een paar kleeden te laten zien. De beide mannen verschenen den volgenden dag en vóór zij aan het onderhandelen gingen over den prijs, onder hielden zy den arts op zeer pret tige wijze met hun avontuurlijke zeemansverhalen, over verre rei zen, vreemde havens, stormweer en orkanen, schipbreuken en wat niet al. Daarna kwamen zij tot het eigenlijke doel van hun bezoek en de arts kocht een kleed voor 125 Men kwam overeen, dat het geld den volgenden dag zou worden betaald het kleed lieten de mannen zoo lang achter. Dien avond evenwel heett de artszijn nieuwe aanwinst aan een kennis laten zien en deze ken nis had verstand van Perzen. Hij bekeek het kleed eens nauw- keurig en zei toen, dat het er wel aardig uitzag en dat 12 50 geen ie hooge prijs was. De arts be kende zijn vriend, dat hij er 125 voor had willen geven, want hy had niet geweten, dat het kleed een imitatie was. Toen den volgenden dag de steward en de scheepskok kwa men om het geld te halen, von den zij een verstoorden arts, maar ook een paar rechercheurs, die de beide mannen mee naar een politiebureau namen. Daar bleek, dat men te doen had met den 42-jarigen koopman S. B. de G. en den 34-jarigen koopman H. B. van W. Mogelyk hebben deze kooplieden wel eens een reisje gemaakt, maar aan boord van een zeeschip zyn zy nooit ge weest. Het publiek zy gewaar schuwd. Een kwaad meisje. De 22-jarige artiste C. G. K toog op weg naar de woniDg van daar vroegeren verloofde, die op den Statensingel te Rotterdam ergens op kamers was. Na aan gebeld te hebben vertelde de kost- juffrouw, dat mynheer niet thuis was, waarop haar de deur voor den neus dichtgeslagen werd. Hier nam de artiste geen genoe gen mee. Zij sloeg een ruitje van de deur in, opende deze en liep naar de kamer van haar ex aanstaande-man. Haar woede was blykbaar zeer groot, want in de kamer nam zjj een colbert asje en broek, die zy stukscheur de. Toch had zy nog geen animo om heen te gaan en aangezien de kostjuffrouw er niet op gesteld was, dat het meisje bleet wach ten, waarschuwde zy de politie. Deze heett haar toen meegeno men naar het bureau, waar zy wèl mocht wachten Door sneltrein verpletterd. Vrydagmiudag is op den onbe- waakten overweg te Builen een auto door den sneltrein uit het Noorden gegrepen» tfaarby de eenige inzittende, de heer A. Brinkman uit Winschoten, op slag werd gedood. Het uitzicht is ter plaatse door woningen be lemmerd. De bestuurder schijnt nog te hebben gekeken of de weg vrij was en raakte toen hij den snel trein zag naderen zoodanig de kluts kwyt, dat bij midden op de rails stopte. De auto werd een eind meegesleurd en kwam totaal versplinterd in de sloot terecht. De bakker Van M. te Al- phon a. d. Rijn, kreeg dezer dagen bezoek van een jongeman die hem verraste met een groote bestelling: of de bakker zoo vriendelijk wilde zijn aan de wo ning van den burgemeester zoo spoedig mogelyk veertig gebakjes te bezorgen een half pond koek jes zou hij maar tegelijk mee nemen, want daar werd op ge wacht. De bakker voldeed met be kwamen spoed aan de opdracht, doch bij den burgemeester bleek men van een bestelling niets af te weten. De bakker was bet slachtoffer geworden van een hongerigen oplichter, die echter nauwelijks gelegenheid gehad heeft zijn op onrechtmatige wijze verkregen koek te verorberen, want toen hij per fiets te Utrecht arriveerde, werd hy door de poli tie aldaar aangehouden. Gevaarlijk bezoek. Vier leeuwen van een te Braintree in Essex staand circus kregen vrijheidsverlangen en gingen in het plaatsje wandelen, tot grooten schrik der bewoners die niet wisteD, waar zy zich zoo gauw moesten bergen voor de dieren, die al in een woestyn ge vreesd worden en zeer zeker dus in Essex. Het avontuur is ten slotte nog goed afgeloopen. Twee leeuwen lieten zich met veel gegrom terug drijven, doch de twee anderen renden verder. Eén sprong er door het keukenraam een villa binnen en een der dieren kwam in een kamer terecht, waar een kind rustig lag te slapen Het dier werd echter door personeel van het circus omringd en teruggevoerd, terwijl ook de vier de vluchteling weer in zyn kooi opgesloten kon worden. Nieuwe smokkeltrnc. Te Weenen is een geldsmok- kelaar gearresteerd, die voor dui zenden shillings waarde Oosten- rijksch geld over de grens kreeg op zeer merkwaardige wyze. Hij vouwde bankbiljetten van 100 ol 1000 shilling zóó klein op dat hij ze wringen kon in kleine me*a len doosjes. Hij bekleedde deze doosjes met leer, bevestigde ze op karton, en zond ze als „knoo- pen over de grens naar een medeplichtige in Zurich. Dit be dryf zou jaren lanj^ door hebben kunnen gaan, alseenpostbeambie het niet vreemd had gevonden dat deze monsters „zonder waar de" altijd aangeteekend werden verzonden. De laatste zending van 120 „knoopen" werd nauw keurig onderzocht en zoo kwam een bedrag van 26 400 shilling te voorschyn (ongeveer 7000.) Sportnieuws. Axel II-Corn Boys 1—6. Er is Zondag niet veel fraais vertoond van Axelsche zijde in dezen wedstrijd, die met een groote nederlaag voor de Oranje mannen is geëindigd. Inaien de Axelsche reserve's niet beter gaan spelen, zullen ze het waarschijnlijk dit jaar niet tot een kampioenschap brengen. Een bijzonder zwak ount was wel de doelverdediger, die bovendien tegen het einde' nog het veld verliet, nadat tevoren ook een achterspeler was uitge vallen, zoodat Axel op het laatst met 9 man speelde. De achter stand was toen echter reeds "te groot, zoodat dit niet meer van invloed was op het winnen of verliezen van den wedstrijd. Het begin was niet zoo slecht, doch door den regen werd toch veel afbreuk gedaan aan het spel en de balbehandeling Nadat het geruimen tijd 1-1 had gestaan, wisten de bezoekers voor de rust den stand tot l —8 op te voeren. In de tweede helft werd het weer en ook het spel er niet beter oponder vooitdurenden regen werd verder geploeterd, zoodat bij het einde aile spelers doornat waren. De Sassenaars maakten nog 3 doelpunten en wonnen alzoo met sprekende cijfers dezen slecht gespeelden wedstrijd. Marktbericiiteii. AXEL, 26 Sept. 1936. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,25—7,75, wintergcrst 6,00—6,25 zomergersi 6,00—6,50, haver 5,75 -6.00, groene erwten 7,00— 8,50 bruine boonen 7,00— 11,00, duivenboonen 7,00—8,00, paar- denboonen 5,50—5,75, blauw- maanzaad 15,0017,00, karwei- zaad 18,00—20,00, geel mosterd zaad 00,00- 00,00, lijnzaad 6,50 —6,75. HULST, 28 Sept. 1936. Alhier waren de marktprijzen als volgt Rundvee aanvoer 12, verk. 7. Varkens 10, 8. Boter per Kg. 1,40. Eieren per 100 stuks 2,70. Eenige kennisgeving. Heden overleed mijn lieve Man in den ouderdom van 29 jaar. Mede namens wederzijdsche families, A. GERRETSEN-Bom. Ierseke, 28 Sept. 1936. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 1.30 uur, nieuwe tijd. Aanmelding van nieuwe leden schaakclub „Dr. EUwE" bij den Heer J. VAN WESTENBRUGGE, Wilhelminastr. 4, Axel. ZATERDAG 3 OCTOBER, te lO'/g ure zal worden aanbesteed het Douwen van een in massa en 4 perceelen Bestek en teekentng a t 1,50 (restitutie f 0,75) verkrijgbaar ten kantore P. LE FEBER Jr Architect N.I.V A, Voor winterprovisie Bevelanders, Eigenheimers, Zeeuwsche Bonte en roode Star. Aan billijken prijs verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, M VERSTRATEN, tuinier, Axel. Voor piano of orgel: Prijs 25 cent. Prijs 25 Gent.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3