si! SI SCH4T. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n. 50 Dl NSB A Q 29 SEPTEMBER 1936 -Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De devaluatie in Frankrijk. De devaluatie van den .franc s de logische voortzetting van de politiek, die het Fransche kabinet-Blum voert. Zooals het streven van den vroegeren Fran- schen eerste minister Laval erop gericht was de goudwaarde van den franc te handhaven, zoo hadden de maatregelen van den heer Blum van het eerste oogen- blik at de strekking de positie van het Fransche betaalmiddel te ondermijnen. Men kan over het nut van devaluatie van meening verschillen, en niemand zal het de tegenwoordige Fransche regee ring tot een misdaad aanrekenen, dat zij, om uit haar economische moeilijkheden te geraken, het voorbeeld der Vereenigde Staten van Amerika en van Groot-Brit- tannië wenscht te volgen. Wel was het een groote fout van het kabinet-Blum, dat het maanden lang een tweeslachtige politiek heeft gevoerd. Na de jongste Fransche verkiezingen had het ruimschoots gelegenheid zijn re- geeringsprogram voor te bereiden en de lijn vast te stellen, die het zou volgen. Niettemin kwam het met éénzijdige maatregelen, die slechts verwarring konden stichten. Het brak alles af, wat de heer Laval tot stand had gebracht en stelde daar niets voor in de plaats, indien de heer Blum zijn bewind had aanvaard met de verklaring, dat hij devalueerde, wellicht zou den dan aan Frankrijk de bescha mende tooneelen der door de arbeiders bezette fabrieken zijn bespaard. Nu komt devaluatie van den franc op een oogenblik, dat de Fransche burger diep is verontrust en het buitenland slechts gering vertrouwen in het tegenwoordige Fransche bewind stelt. Devaluatie is een zwaar offer, dat van de bevolking geëischi wordt. Indien zij zulk een offer moet brengen, dan mag zij ten minste van haar regeering ver langen, dat deze weet wat zij wil Vrouw Macret wierp een nieuwsgie rigen blik over de heg, terwijl zij haar emmer, die zij zoo juist had opgetrok ken, op den putrand in den steek liet. Aan den anderen kant van de heg, schoof een oud, gebogen mannetje voorbij, steunend op twee dikke stok ken. Vrouw Macret kwam nog wat dich ter bij, heel zacht loopenc1, alsof zij vreesde den ouden man te verschrik ken. De uitgedoofde blik van het ventje, zijn hangende onderlip, zijn dom gelaat, wezen op een snellen achtei* uitgang van zijn geestelijke vermogens. Toch liep hij voort met een zekere bevende haast, als iemand, die met een bepaald doel voortloopt, en begeerig is om dat zoo spoedig mogtiqk te bereiken. Zijn kleederen waren bedekt met stof en modder, alsof hfl urenlang bij den weg was geweest. Hij iiep toe op een wrakke schuur, die grensde aan het huis van de Macrets, en met zijn bevende hand stak hij een grooten, roestigen sleutel in het deurslot. -Toen hij eenmaal binnen was, bleef de boerin met lang luisteren naar het gerucht van zijn strompelende voet slappen in de blijkbaar geheel ledige vertrekken van de woonschuur. Zij liep haastig naat haar eigen huis, en aanstonds verder naar het afdakje, waaronder haar man bezig was met het klein hakken van brandhout* En hijgend fluisterde zij hem toe I en in staat is tegenover het nadeel van devaluatie voordeelen te stellen. Het is een groote vraag of het kabinet-Blum dat kan doen. Wij komen thans voor den para doxalen toestand te staan, dat een socialistisch régime de be schikking krijgt over groote geld middelen. De eenige rem, die op dergelijke regeeringen gewoon lijk werkt, is geldgebrek, en gedurende een korten tijd zal dat thans in Frankrijk niet het geval zijn. Wij vreezen daarom dat de fi.tanciëele voordeelen, die voor den Franschen Staat uit devaluatie noodzakelijkerwijze moeten voortvloeien, zeer spoedig zullen verdwijnen in een voort gezette jacht naar populariteit. Men kan de Fransche devaluatie uit vele oogpunten beschouwen, maar blijven wij nog een oogen- biik bij haar consequenties voor de Fransche binnenlandsche po litiek. Zonder eenigen twijfel verkrijgen de Fransche export- handel en het vreemdelingenver keer eenige verlichting. Daar tegenover staat, dat de spaarder opnieuw wordt beroofd en dat de arbeider zich gedupeerd moet gevoelen. Met veel ophef heeft de Fransche arbeider in den loop der laatste maanden loonsverhoo- gingen afgedwongen. Wat zal daarvan overblijven, zoodra het levensniveau zich gaat aanpassen aan de nieuwe goudwaarde van den franc. Zal hij dan met nieuwe vorderingen komen en zal de heer Blum hen daarbij steunen, zooals hij dat in het verleden heeft gedaan Dan heeft deze geheele devaluatie geen zin. Handhaaft men echter de tegenwoordige loonen, dan had men die verhooging ook achter wege kunnen laten en bij den ouden gouden standaard kunnen blijven. (Tel.) Ook in Zwitserland devaluatie. De Fransche frank heeft in zijn val ook den Zwitserschen frank meegesleept. De Zwitsersche Bondsraad heeft nl. besloten om den Zwitserschen frank te deva- lueeren. In welingelichte kringen De oude Tordeux is er al weer I Zonder dat hij zijn bijl los liet, keek Macret haar even aan en zei Dat is dan nu de vijfde maal, dat hij bij zijn zoon wegloopt om hier te komen Wat een malligheid toch van dien ouden man i Hij weet immers niet wat hij doel I Hij begon al te suffen toen zijn zoon hem bij zich nam. Nou maar hij is nog snugger genoeg I hernam de vrouw. Anders zou hij den sleutel niet weten weg te graaien, al verstopt zijn zoon dien nog zoo goed 1 Wat zoekt hij daar toch Er is immers niets meer! Dat kun je nooit zeggen! 't Is misschien de gewoonte I Die ouwe menscheo zijn net als katten, die blij ven ook liefst in hun eigen hoekje. Er is misschien wel wat anders I zei vrouw Macret, zoo diep nadenkend, dat ze er rimpels van op haar bruin gezicht kreeg. Ik zou graag eens precies willen weten, wat hij daar uitvoert 1 De man haalde de schouders op, en antwoordde Het zal wel net zoo zijn als de andere keerenDe zoon komt zijn vader halen, en die gaat gewillig met hem mee. Dan heeft zijn zoon ongelijk, als hij dat doei I zeide vrouw Macret op vasten toon. In zijn plaats zou ik liever willen uitvisschen, wat de oude man hier te zoeken heeft. Dan kan hij lang wachten, want de ouwe laat zich nooit snappen 1 Dat valt nog te bezien 1 Lqop eens mee I Macret zelf was zoo nieuwsgierig gewenden, dat bij zijn vrouw gedwee meent men, dat deze devaluatie gelijk zal zijn aan die var. den Franschen frank en ongeveer 25 a 30 pet van zijn huidige waarde (f48 is de pariteit) zal bedragen. Wapenfabricage en smokkel handel in België. De Brusselsche rechtbank zet haar onderzoek naar verborgen wapens nog steeds voort. Zoo werd te Vilvoorde in een fabriek geconstateerd, dat daar aan een bestelling van 20 000 granaten werd gewerkt. De bestelling werd gedaan door Mexico, doch vermoed wordt, dat zij voor Spanje bestemd is. Ook te Hae- ren bleken in een fabriek onder deden van granaten vervaardigd te worden Eenzelfde ontdekking werd gedaan te St. Agatha Ber- chem. Uit een contract voor de levering van granaten bleek, dat de productie moest worden voort gezet ook wanneer eventueel de uitvoer daarvan door de regeering verboden zou worden. De ma chines en het materiaal van deze fabriek zijn i.i beslag genomen. De rechter van instructie te Oostende heeft zich Vrijdag naar het aldaar bestaande radiostation begeven en een aantal documen ten in beslag genomen. Deze documenten zouden het bewijs bevatten, dat via radio-Oostende inlichtingen werden gegeven aan schepen bij den verboden handel in wapens betrokken, die voor de Vlaamsche kust blijken te hebben gekruist. Ook heeft de rechter de arrestatie bevolen van het Oostendsche socialistische gemeenteraadslid Major. Te Brus sel is Vrijdag nog een huiszoe king gedaan in een fabriek in de voorstad Molenbeek. Men heeft er 20.000 ledige handgranaten gevonden. Dokters genoeg in België. Volgens de laatste telling blijkt België een uitgebieiden staf van medici en medisch onderlegd personeel te bezitten. De cijfers spreken van 6 162 geneesheeren, 2 328 apothekers, 914 tandtechmci, 2 874 verlos kundigen en 700 veeartsen. volgde. Het was niet zoo moeilijk op het aangrenzende erf te komen, dat daar verlaten lag, want de heg was hier en daar laag, en zij konden er gemakkelijk overheen stappen, en tot aan de deur van het oude, wrakke huije sluipen. Maar daar binnen bleef het dood stil. Van den ouden Tordeux was niets te bespeuren. M sschien is hij wel in den kelder, fluisterde zijn vrouw. Waar zou hij anders moeten zitten. Zij durfden evenwel niet binnen gaan, en daarom liepen zq om het lage huis heer, en bleven pas stilstaan naast het keldergat. Doffe geruchten, van zware steenen die verplaatst wor den, van scheppen aarde, die worden neergekwakt, stegen naar hen op. Dan een paar seconden stilte, en ten slotte een metalen geklikklak en het geritsel van papier. Vrouw Macret, die heel rood was geworden, stond te trappelen van op winding. Zij mompelde schorrig: Hij telt geld I Hij heefi daar beneden zijn centen wegeestopt, die sluwe vos 1 Dat verwondert me niets, zei Macret zacht. Ze hebben altijd van hem gezegd, dat hij een stille potter was. En hij heeft zeker niets tegen zijn zoon gezegd, toen die hem naar de stad kwam halen. Die weet er natuurlijk ook niets van. Als hij toen niet al wat suffig werd, zou hij er wel aan gedacht hebben, om zijn duiten mee te nemen. Maar haelemaal gek is hq toch niet, dat zie je, anders kwam hij er niet meer naar omkijken I Hij denkt zeker, dat het hier veiliger is dan bij zijn zoon! Hieruit blijkt, dat België op elke 1.330 inwoners één genees heer telt. Subsidie voor de sport. De Belgische regeering heeft voor de eerste maal besloten een bedrag van drie millioen francs op de gewone begrooting voor sportdoeleinden uit te trekken, waarvan twee millioen bestemd is voor steun van de gemeenten die sportterreinen aanleggen en een millioen francs voor subsi dies aan sportverenigingen. Verminderd drankmisbruik. In een rede van geheelonthou ders te Caernarvon heeft Lloyd George gezegd dat het eenige goede uitvloeisel van den oorlog geweest is dat de openbare dron kenschap zoo goed als verdwenen was en de stijgende lijn die het drankverbruik tot 1914 vertoonde door een zeer sterk dalende lijn vervangen was. Het bierverbruik was in Engeland dit jaar de helft van 1915, ondanks l1/* millioen meer inwoners. Veroordeelingen wegens openbare dronkenschap waren met 70 procent gedaald en het verbruik van spiritualiën was met 66 procent gevallen. In 1915 moesten de drankver ordeningen herzien worden want zoowel het departement van oor log als van marine klaagden bij de regeering dat hun orders niet uitgevoerd werden omdat een groot deel der werklieden Vrij dagsmiddags de fabrieken verliet om niet voor Dinsdagmorgen terug te keeren en zelfs dan waren er nog velen die niet in staat waren hun werk naar be- hooren te doen. Desniettemin zou men den drankduivel nooit overwinnen besloot spr. tenzij men den al- gemeenen levenstoestand en den ontwikkelingsdrang van het volk zou verheffen want alleen daaruit werd het noodige zelfrespect ge boren dat den drank doet ver mijden. Flets cxumen in Engeland In Engeland streeft men met alle mogelijke middelen naar Och, wel neen, mensch 1 Zoo redeneert zoo'n man niel 1 Dat is zal ik maar zeggen, een soortemem instinct 1 A's je dat geld ergens an ders zou bergen, zou hij niet eens kunnen zeggen wat hij hier eigenlijk kwam zoeken, ik zou wel eens wil len weten hoe groot de aap is, mis schien zouden wij het wel kunnen gebruiken 1 Beiden keken elkander daarop een oogehblik strak aan, toen vatte zij hem bij den arm en trok hem met zich mee. En toen ze weer over de heg in hun eigen tuintje gestapt waren, be gon de vrouw fel i Zijn zoon heeft bekend laten maken, dat hij het huis van zijn vader wil verkoopen I Hoe denk je daar over P Veel te duur, zuchtte de man Het is misschien maar een derde waard, wat hq er voor vraagt. Veel te duur, zeide hq nog eens. Misschien toch niet zoo duur I hernam vrouw Macret sluw. Wam je koopt het natuuriqk met alles wat er in is 1 En wat de oude man aan belangt als die ons daar ziet, dan zal hq de gewoonte wel verliezen om daar te komen. Je moet bedenken dat hq suf isl Macret stond een oogenblik te den ken. Dan kijkt hq zqn vrouw aan en zegt vastberaden i Morgen ga ik Tor deux opzoeken 1 Twee weken later waren ze eigenaars van het oude huis geworden en onderzochten aansionds den kelder, of ze iets konden vinden. grooter veiligheid op den weg. In de overtuiging, dat jonge, on ervaren fietsers een gevaar op leveren, zoowel voor henzelf als voor het overige verkeer, heeft het bestuur van de school te Tynemouth bepaald, dat er voor het fietsen naar school een ver gunning noodig is. Deze ver gunning wordt eerst verleend, wanneer de gegadigde een „veilig verkeer"-examen met succes heeft algelegd. Bovendien mogen al leen leerlingen, die verder dan een mijl van school wonen, per fiets komen. Wat een slimmert, Je kunt heele- ill gegraven maal niet aien waar Groote belangstel ing voor het vorstelijk huwelijk. Reeds thans blijkt er voorna melijk in de Residentie enorme belangstelling te bestaan voor het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat zoowel burgerlijk als kerkelijk in Den Haag zal worden gesloten. Niet alleen uit het binnenland, doch ook uit het buitenland komen reeds veel aanvragen binnen bij de reisbureaux en particulieren voor plaatsen langs den weg, welke de vorstelijke huwelijksstoet naar de kerk van het paleis aan het Noordeinde af zal volgen. Er zijn reeds prijzen van f 25 tot f100 geboden voor plaatsen en het laat zich aanzien, dat deze prijzen tegen den datum van het huwelijk nog zullen stijgen. Reeds gaan er stemmen op om de route, die de stoet zal volgen, uit te breiden, om meer plaats te hebben voor de honderddui zenden, die uit alle deelen van het land verwacht worden. Op verschillende punten zullen tribunes en stellages gebouwd worden, om den menschen den trouwstoet beter te kunnen laten zien. Ook zullen de straten op bijzondere wijze versierd worden en de Hofstad zal dan ook op den huwelijksdag van Prinses Juliana op naar best en in den luisterrijksten feesttooi voor den dag komen. heeft, zeide Micret teleurgesteld. Niks erg, zei de vrouw. Laat hem nog maar eens terug komen, dan beloeren wq hem, en wq laten hem zelf de plek aanwqzen. Maar dan is het ook voor het laatst. Zoo verliep er nog een week, dat zq in den kelder doorbrachten, zoo dat het was alsof het oude huisje leeg stond. En pas op den laatsten Zaterdag hoorden zq een onzekeren stap op de keldertrap. En vlug verborgen beiden zich achter een stapel iedige vaten en wachtten. V De oude Tordeux begroette zijn zoon met een slim lachje, een paar uur na dat deze het oude huis bezocht had en vroeg opgewekt: -i" En heb je ze alle twee gezien, jongen Allebei, ouwe heer, riep de jonge Tordeux met een harden klap op zqn dq. Ze zaten al op je te wachten. Ik getoof dat ze een heele week in den kelder gezeten hebben. Je had hun geaicht eens moeten zien, toen ze bemerkten dat ik het was. Van ver bazing kwamen ze van achter hun vaten te voorschqn. En toen hun vloeken, toen ik hen uitlachte en zei, dat ze niets zouden vinden, omdat er nooit iets ge weest was. Ze zouden me in stukken gescheurd hebben als ik niet op den loop was gegaan. Vader, wat waar is is waar, dat had je keurig verzonnen. Als jq ze niet had laten gelooven aan den schat, dien je verborg, dan zou den ze nooit driemaal te veel voor hel oude krot hebben betaald, AXELSC i

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1