SPORT en LIEFDE. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - VI aan deren. No. 48. DINSDAQ 22 SEPTEMBER I93G. 52<> Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. De Koninklijke familie op Het Loo. Vrijdagmiddag is H. M. de Koningin uit Den Haag naar Het Loo vertrokken. Een half uur later zijn ook Prinses Juliana en Prins Bernhard daarheen gereisd per auto. Het jonge paar was in den open grijzen wagen van den Prins gezeten, die zelf bloots hoofds achter het stuur zat. Voorloopig blijft de Koninklijke familie voor minstens een week op Het Loo. De Prinses en de Prins zullen eerst 28 September in Den Haag terugkeeren, daar Prinses Juliana op dien dag een soiree aanbiedt in Haar paleis aan den Kneuterdijk aan de voor malige leden van het Nationaal Crisis-comité. In de plaatsen, waar de konink lijke auto's passeerden hadden zich vele belangstellenden opge steld, die de vorstelijke personen hartelijk toejuichten. Te ongeveer kwart voor zes arriveerde de Koningin op Het Loo. Eenigen tijd later kwamen ook Prinses Juliana en Prins Bernhard bij het paleis aan. Ook hier werden de Koninklijke bezoekers geestdriftige ovatie's gebracht. Zaterdagmiddag had een défilé plaats van de pachters van de Koninklijke domeinen op de Veluwe. Vanaf het bordes van •het paleis werd het voorbijtrekken van den stoet gadegeslagen. Meer dan 1000 mannen en vrouwen, allen werkzaam op de bezittingen op de Veluwe namen aan deze grootsche huldiging deel. Om 4 uur nam de rijtoer door het feestelijk versierde Apeldoorn een aanvang. Overal langs de wegen en straten was oranje en sparrengroen aangebracht en klonk het Wilhelmus en het Lippische volkslied. Duizenden hebben bij den rijtoer hun hulde gebracht aan de vorstelijke per sonen tijdens dezen triomftocht, die ongeveer 2 uren duurde, waarna weer naar Het Loo werd teruggekeerd. De feestvreugde in de zomerresidentie bleef echter voortduren en 's avonds was de stad fantastisch verlicht. Hot huweltykscadeau aan Prins en Prinses. Het comité voor het aanbieden van een nationaal huwelijksge schenk verzoekt nog eens met nadruk mede te deelen, dat het eerlang ontvangen van een alge meen geschenk van het geheele Nederlandsche volk, met den uit gesproken wensch van het Prin selijk paar overeenstemt. Is zoodanige samenwerking op zichzelf de schoonste en meest waardevolle uiting van de nationale eenheid, aldus het comité, boven dien moet in dezen moeilijken economischen tijd, waarin ook vele kleine bijdragen kunnen wor den verwacht, tegen verbrokke ling worden gewaakt. Tenslotte kan op deze wijze worden bereikt, dat het weldra vast te stellen geschenk een ob ject worde, tot welks samenstel ling meerdere takken van de Nedetlandsche industrie zullen kunnen samenwerken. De kruiser De Ruyter. De indienststelling van den nieuwen kruiser De Ruyter is bepaald op 3 October a.s. Deze plechtigheid zal worden bijge woond door H.M. de Koningin. De Koningin naar de manoeuvres H.M. de Koningin zal de leger- manoeuvres, welke deze week in Brabant gehouden worden, bij wonen. De koninklijke trein zal daartoe gestationneerd worden te Etten-Leur. Ook minister Colijn zal de leger- oefeningen bijwonen. Een half millioen als winterhulp. In de begrooting van Sociale Zaken is f 500.000 meer uitgetrok ken, met het doel, deze te be stemmen voor het verstrekken van extra hulp aan werkloozen ge durende den aanstaanden winter. 44) Plotseling hoorde ze Elly's stem naast zich zeggenNu zeg, laten we gauw een taxi opzoeken, ik wil naar huis, het is Luc's laatste avond, morgen gaat hij naar Indië Da brief was gekomen, een korte brief, maar vol liefde en teederheld. «Lucie, mijn lieve vrouw, wees niet ongerust, alies is prachtig, we hebben schitterend weer en goed zicht, de machine is in perfecte conditie en alles gaat op rolletj es. Wij hebben benzine ingenomen en vliegen vanavond weer Verder. Wij vingen nog enkele seinen op van anderen, natuurlijk niet van allen, maar ik geloof, dat wij nog de voorsten zijn, Duynsteer gaat nu ach ter de volant en ik kan dan een poosje stilzitten en aan jou denken. Wat doe jij, lieveling, schiet je al op met je werk S'aap nu rustig en denk goed aan mij, dat zal mij helpen. Ik denk voort durend aan jou. Dag mijn vrouwtje, mijn liefste." Lucie droeg dezen brief bij zich, 's nachts lag hij onder haar kussen en voor een eogenblik was het vreemde gevoel van haar afgenomen. ZQ wilde niet verder denken, enkel maar aan het heden. Fokke was gezond en alles was veilig. Het zou gauw veorbty sïjn Sn dan ging hij niet meer naar on bekende verten, dan bleef hij eerst een jpa«s bij haart Deze nachten sliep ze goed en at ook weer beter, het werk vlotte en voor het eerst sedert zfln vertrek had zij rust, Ook van Marja waren goede be richten gekomen. Iedereen was haar vriendelijk en aardig tegemoet gekomen en de repetities waren erg prettig. Men had haar spel geprezen en zij was nu niet meer zenuwachtig voor de uitvoering. Lucie ging aan de piano zitten en speelde met een vroolijk tempo Fokke's liedje. In de keuken zong Anna luidkeels mede. Alles was goed met mijnheer en mevrouw was vroolijk, gelukkig, want het waren saaie dagen. Jan had daar den terugslag ook van onder vonden. 's Avonds volgde Lucie met span ning de officieele tnededeeling in de bladen omtrent den tocht, zij las vol blijdschap de enthousiaste berichter, waarin voortdurend Fokke's naam ge noemd werd en haar wangen gloeiden van trotsch en blijdschap. Elly straalde toen zij den anderen dag even met haar two-seater voorbij kwam om Lucie op te zoeken. Wij twee eenzamen kunnen ons verheugen in het succes van de ultvliegerr, lachte zij vroolijk. Luc stuurt mij geen bericht, maar ik kijk in de krant en eiken dag zet ik het machientje op de kaart in Luc's kamer een stukje verder, vertelde ze, onbewust wreed. Lucie knikte en docht, dat zij dit niet doen kon. Voor Fokke was alles nog niet zoo regelmatig als voor Luc Beider. Hij zocht een onbekenden weg. En als hg dien weg nu gevonden had, zou dan alies regelmatig gaan Zij wist het niet. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Mr. J. E. W, Days. Naar gemeld wordt, zal het Tweede Kamerlid mr. J. E. W. Duys zich het volgende jaar niet meer beschikbaar stellen voor een candidatuur der Tweede Kamer. Terug naar huis. Vrijdagmiddag zijn Prinses Arm gard en Prins Aschwin, de moeder en broeder van Prins Bernhard, naar Detmold vertrokken. De auto werd bestuurd door 's Prinsen moeder. Naast haar zat een chauf feur en achterin Prins Aschwin met een dame. De Gouverneur-Generaal in Ned.-Indië. Dinsdag heeft in Indië de be- stuursoverdracht plaats gehad, waarbij de afgetreden gouverneur- generaal, jhr. mr. B. C. de Jonge, zijn ambt overdroeg aan den nieuwen gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborg Stachou- wer. Bij deze gelegenheid heeft jhr. De Jonge een groote rede uitgesproken. Daarin drukte hij allereerst de blijdschap uit over de verloving van Prinses Juliana. Spr. wees op het resultaat van zijn bestuurs periode, welke de jaren van de ergste depressie omvat. Men heeft 'n voorloopige balans vast gesteld, met welker uitkomst men maar matig tevreden bleek. Spr. kan dat gevoelen niet onjuist vin den. Er zijn nog groote moeilijk heden en er is nog geen reden tot juichen, maar spr. waarschuwt tegen ontmoediging. Een feit is, dat er teekenen van opleving zijn en dat de groote teruggang van 's lands ontvangsten is tot staan gekomen, dat schuld vermeerdering niet meer heeft plaats gehad. Op dien grond is het niet meer een hopeloos, maar een hoopvol ondernemen om den strijd tegen de moeilijkheden van dezen tijd aan te binden. Zware offers moesten worden gebracht en schrijnend leed is geleden. Spr. is daarvan steeds bewust geweest. Wij zijn armer, veel atmer geworden in deze jaren, zooals ieder overal elders, .maar desondanks zijn onze huis houding en onze samenleving ge zonder geworden. Met een enkel woord richtte jhr. De Jonge zich vervolgens tot zijn ambtsopvolger. Spr. zeide, dat het een voorrecht is op een plaats en in een positie te mogen dienen waar zoo groote belangen van Nederland en Indië beiden samentreffen, het is een geluk in een werkkring te worden geplaatst welke den vollen mensch opeischt en waarin alle gaven van hoofd en hart dienstbaar gemaakt kun nen worden aan het heil van het land. Persoonlijk moge ik daaraan de bede toevoegen, dat God U in Uw werk moge leiden en steunen en dat hij U de wijsheid geve welke gij zult behoeven. Met die bede draag ik thans het bestuur van Nederlandsch- Indië aan u over. De nieuwe gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, sprak daarop een rede uit, waarin hij uiting gaf aan zijn diepgevoelde erkentelijkheid je gens de Koningin en hare raads lieden, voor het in hem gestelde vertrouwen. Met oprechte vreugde herdacht spr. voorts de verloving van Prin- sesjuliana. Zich tot jhr. De Jonge wendende zeide, spr. o m.. dat het hem verheugde, bij het korte samentreffen de boodschapper te zijn geweest van de koninklijke erkenning, welke uwe diensten in de benoeming tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau heeft gevonden. Gelijk zijn voorgangers, zal ook spr. met gestrengheid handelen jegens hen, die door de aantasting van gezag en orde voor de ge meenschap schadelijk zijn. Met den wensch, dat een heil zaam gevolg voor deze gewesten het loon van zijnen arbeid zij, aanvaardde spr. 't ambt van gou verneur-generaal van Ned.-Indië. Nog geen vooruitgang. Hoezeer onze industrie, in het algemeen gesproken, een moei lijken tijd doorleeft, blijkt volgens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek weder om duidelijk uit de verkregen rapporten. Nog altijd voerden in de groote meerderheid hiervan min of meer sombere klanken den boventoon wegens onbevredigen de afzetkansen en (of) het veelal slechts kunnen verkrijgen van or ders tegen lagere prijzen dan voor een gezonde bedrijfstoestand noo- dig. Met de vooropstelling hier van wil echter niet gezegd zijn, dat de omstandigheden voor alle bedrijfstakken evenzeer reden tot klagen mogen geven. Zelfs ge lijksoortige ondernemingen ver- toonen min of meer opvallende verschillen. De vaak weinig vaste lijn op zich zelf reeds een den toestand typeerend verschijnsel maakt het uiteraard moeilijk om te generaliseeren. Treden de vele fabrieken waar, voor zoover dit uit de verkregen rapporten is na te gaan, de werkgelegenheid niet noemenswaard verschilde met een jaar geleden of thans ongunstiger was, bij het overzien van het ge heel het meest op den voorgrond, dit neemt niet weg, dat de onder nemingen met thans grootere be drijvigheid (of dikwijls juister uit gedrukt minder slapte) alle bijeen toch wel voldoende talrijk waren om er hier als een eenigermate bemoedigend teeken de aandacht op te vestigen. Eenige bedrijfs takken, waar verlevendiging zich meer voordeed dan in andere, boden een in doorsnee beteren aanblik dan een jaar geleden. Tot eenzelfde conclusie kan men ech ter voor vele industrieën nog geenszins komen. Voor alle industriegroepen bij eengenomen lagen de percentages werkloosheidsdagen van het totale man-dagen, dat voor de gezamen lijke georganiseerde arbeiders be schikbaar was, nog weer boven de overeenkomstige van het vorige jaar. Het gemiddelde bedroeg thans 33,9, tegen resp. 31,5 en 26,7 in het tweede kwartaal van 1935 en 1934. De stijging ten opzichte van het vorige jaar (met ruim 2 punten) was derhalve kleiner dan die (n.l. met bijna 5 raakt, schreeuwde hifi Als Ik het juist zie, liggen we boven de Canyon. Fokke knikte. Dacht ik al, riep hij terug. Hij praatte niet meer, zijn volle aandacht bij zijn werk, vloog hij op het kompas. Hg liet de machine een beetje zakken en gaf Rode een sein. Het weer werd intusschen weer slectiter. Het scheen koud te zqn, want de ramen besloegen van bniten. Een koude luchtstroom drang naar binnen In de verte kwam iets grqa aanrollen. M st, schreeuwde Duynsteer. Mei strak, bleek gelaat zat Fokke achter de volant. De Airkring hield het uit. Een pracht kist, ze kon ook op één motor minder vliegen, als het noodig was. Er ging te veel benzine aan. Wie weet, waar ze weer een voorraad konden innemen Plotseling voordat ze er op bedacht waren, zaten ze in een dichten, ondoordringbaren mist. Fokke lette enkel nog maar op zQs instrumenten, xicht was er niet meer. Rode, die nog steeds contact zocht, had ineens verbinding. De naam van de plaats kon hg niet verstaan. Hfl luisterde: «During three days dange rous fog no de rest ging verloren, Er moest iets aan de ontvanger haperen. Hg begon te zoeken, Intusschen pro beerde Fokke boven den mist uit te komen, maar het was onmogeigk, alies was zoo dient ais een pot, kilo meters hoog. Er was geen uitkomen aan. De motoren hggden ais afgematte honden, (Slot voigfjr Toen Elly weg was, nam Lucie haar werk weer op en verdiepte zich in de technische moeiigkheden, waarmede de fantastische held van het boek te kam pen had. Weer zat Fokke achter het stuur, hg had zoo even Duynsteer afgelost. Zes en dertig uur vlogen ze nu reeds boven een gebied, dat hun niet bekend was. Waarschgnlqk waren ze, na den Qroo- ten Oceaan overgestoken te zgn, uit den koers geraakt. Onbegrgpeigk, hoe dit had kunnen gebeuren. Ze meen den toch zeker Los Angeles nog ge zien te hebber, doch de weerberichten hadden een sterken Noord-Westerstorm bovenden Oceaan- gtse ut, zoodat zg daardoor misschien uit hun koers ge raakt waren. Rode seinde voortdurend om inlichtingen, die schaarsch en na lange tusschenpoozen, bqna onhoor baar, beantwoord werden. De heldere lucht was intusschen inktzwart ge worden. Een onweer, zg vlogen er recht op aan, trouwens, het was niet te ontwijken want de bui bestreek een enorm gebied. Gelukkig, dacht Fokke, dat we onze passaeiers kwqt zqn, die zitten al drie dagen beneden, want voor ons gaat het er nu om spannen. De machine steeg, Fokke wilde haar boven het onweer trekken. Overal scheurden bliksemflitsen het zwarte duister vaneen. Eindeigk, de hoogtemeter gaf 2800 aan, toen het onweer onder hen lag, Rode, aan zgn apparaat, seinde, maar kreeg geen antwoord meer. Waarschgnigb zgn we boven de oer-wouden van Noord-Mexice, dacht Fokke. Deze bereklng kwam ongeveer uit met de kaarten e» peilingen, die het laatst gedaan waren. Plotseling merkte Fokke, dat het totnutoe regelmatig gedreun van den linker motor anders klonk dan een oogenblik geleden. Er haperde iets. Duynsteer had het al gehoord. De magneet, schreeuwde hg. Er was echter niet aan te denken dit euvel tgdens de vlHcht te verhelpen. Fokke vloog met vol gas door. Weer seinde Rode, maar hij kreeg nog steeds geen antwoord. Waar- schqnigk was het zware onweer, dat onder hen donderde, er de schuld van. Het gaat er om spannen, zeide Fokke. Duynsteer knikte, hg had de woorden niet verstaan, maar begreep ze onmiddeligk, Hg trachtte uit te kgken, niets te zien dan de bliksem, die het donkere dek onder hen onophoudeigk vaneen scheurde. Er stond een stei- ken tegenwind, de Airkring lag daar pal tegen in. Onrustig keek Fokke op het peilglas, hoe stond het met de benzinevoorraad Zou het nog een paar uur gaan Anders moesten ze ergens zien te landen. Als het onweer maar voorbg was, dacht hg, dan krqgen we zicht. De Airkring vloog op volle snelheid, maar lag niet meer zoo stil. De mo toren brulden en de linkermotor had nog steeds het verontrustend bggeluid. Kansas-City, St. Louis of iets zuideigker Forth-Worth, dacht Fokke ongerust, hoe ver was dat nog Langzamerhand werd het lichter, het onweer raakte op den achtergrond. Rode seinde opnieuw, maar kieeg geen antwooid. Duynsteer trachtte het land schap beneden hen te onderzoeken, dikke wolken vlogen onder hen door, Hg nam een kgker, W« zgn totaal uit den koers aas AXELSCH

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1