Landbouw. Het werkloosheidssubsidiefonds heeft herhaaldelijk tot onaangena me verrassingen van financieelen aard aanleiding gegeven. Zoo moest de begrooting van dat fonds voor 1935 worden ingediend met een tekort van f4 600 000, niet tegenstaande in het najaar van 1934 werd verwacht, dat die be grooting, met inachtneming van een rijksbijdrage van f 46 milhoen, zonder nadeelig saldo zou sluiten. Bij de opstelling der onlwerp- begrooting van het fonds voor 1936 bleek, dat met een tekort van f 14 millioen moest worden rekening gehouden. Hoewel het rijksbudget zulks niet toeliet, heeft de regeering gemeend, dat tekort te overbruggen. Zij deed dit door de rijksbijdrage van f46 000.000 op f 53.000.000 te brengen. In- tusschen zal, zooals de zaken zich thans laten aanzien, het fonds voor 1936, ondanks de verhoogde rijks bijdrage, een tekort geven van circa twintig a vijfentwintig milli oen gulden. Voor een belangrijk deel moet dit hoogere tekort worden toe geschreven aan meerdere uitgaven wegens het verleenen van bij zondere bijdragen aan gemeenten. Toen de begrooting van het fonds voor 1937 werd opgesteld, bleek, dat zelfs met een rijks bijdrage van f 53.000.000,opnieuw een zeer omvangrijk tekort moest worden becijferd. Er is steeds gedacht, dat het fonds door de gezamenlijke krach ten van de gemeenten en van het Rijk zou kunnen zorgen voor een behoorlijke subsidieering in de gemeentelijke werkloosheidslas ten, doch er is niet gedacht, dat dit fonds voor gemeentelijke werk loosheid zou opkomen. De re geering heeft zich genoodzaakt gezien, voor 1937 het bedrag voor bijzondere bijdragen aan gemeen ten ten laste van het fonds te beperken, zoodat een gedeelte van het tekort voor rekening van de gemeenten zal moeten worden gelaten. Ook dan nog sluit de begrooting van dat fonds voor 1937 met een tekort van rond zeven en-een half millioen. Het is bekend, dat het bedrag voor den onderstand aan ge meenten uit 's rijks kas van jaar tot jaar toeneemt. Laatstelijk moest in de begrooting voor 1936 hiervoor een bedrag van drie en een half millioen worden uitge trokken en het blijkt nu reeds, dat op een verdubbeling van het ge raamde bedrag moet worden ge rekend. Voor 1937 zouden dus wilde men den ingeslagen weg blijven volgen voor dit doel eenige millioenen meer moeten worden uitgetrokken dan voor 1936 plaats had. De regeering kan dit niet blijven volhouden. Ook hiervoor geldt hetzelfde als ten aanzien van de bijzondere bijdragen hier boven is opgemerkt. De regeering acht zich verplicht, voor 1937 het bedrag wegens onderstand aan noodlijdende ge meenten te beperken. lntusschen is het de bedoeling om de gemeenten, die niet in staat zijn om het tekort te dekken, de helpende hand te bieden. Zij zal na onderzoek van het gemeente lijke budget, tegen 3 pet. voor schotten verstrekken ten beloope van de tekorten welke op geen andere wijze kunnen worden ge dekt. Staten Generaal. De Eerste Kamer kwam Dins dag voor het eerst in het nieuwe zittingsjaar bijeen. Nadat de griffier het Kon. beslutt had voorgelezen, waarbij de heer mr. baron de Vos van Steenwijk opnieuw is benoemd tot voorzitter der Kamer, hield de voorzitter een rede. waarin hij een beroep deed op de medewerking der Kamer. Golven en brandingen gaan over een goéd deel van ons werelddeel. Wij zien in meer dan een land het recht met voeten getreden, de geloovigen in de uitoefening van hunnen godsdienst belemmerd, ja vervolgd, een nieuw heidendom hier, de gods dienstloosheid daar ten troon verheven, de vrijheid van mee- ningiuiting volkomen weggevaagd Weer elders woedt, opgehitst van buiten af, burgeroorlog. Hoe zwaar de buien ook zijn, voor die rampen heeft God ons tot hiertoe genadiglijk willen behoeden en den zegen, het hooge goed van den rechtsstaat ge schonken, waarin onder den schepter van Oranje, met hand having van het gezag, onze volks vrijheden veilig zijn. Deze rede, door de Kametleden staande aangehoord, werd met applaus beantwoord. Besloten werd de Troonrede te beantwoorden met een adres van antwoord. Na de opening der beideKamers werd Dinsdag ook een korte ver gadering der Tweede Kamer gehouden, waarin de voorzitter prof. mr. Aalberse een rede hield, welke hoofdzakelijk op de mede- deeling en beteekenis der verlo ving van Prinses Juliana betrek king had. Minister Colijn sloot zich namens den Raad van Ministers bij het gesprokene aan en bad om Gods zegen op dit feit, voor het paar, voor volk en voor Nederland. Hierna werd de begrooting voor 1937 aangeboden,vergezeld van de millioenenrede. De Koninklijke rijtoer door de residentie. Dinsdagmiddag heeft de ko ninklijke familie en haar gasten de traditioneele rijtoer welke ieder jaar na de opening van de Staten- Generaal door de residentie plaats vindt, gehouden. Even vier uur ving de rit aan, die ongeveer vijf kwartier heeft geduurd. De vorstelijke verloofden had den plaats genomen in een ca lèche, getrokken door 4 paarden. De Koningin, de moeder van Prins Bernhard en diens broer zaten in de tweede calèche. Een hofrijluig opende den stoet en vier andere hofrijtuigen volgden achter de calèche, waarin de Koningin en haar gasten gezeten waren. Onder luid gejubel van een groote menigte, die zich langs den weg had geschaard, werd door een deel van Den Haag en Sche veningen gereden. Talrijke ver eenigingen, padvinders, leden van het Meisjesgilde stonden op ver schillende punten opgesteld om de vorstelijke personen hulde te brengen. Ir. den tuin van de Sophia- stichting stonden rij aan rij de witte bedjes van de jeugdige pa tiënten, die den stoet prachtig konden zien. Op het trottoir voor het gebouw van het Roode Kruisstonden verplegers en zusters opgesteld. Bij het paleis Noordeinde toef den de vorstelijke personen nog even op het bordes om te danken voor de toejuichingen en trokken zich toen in het paleis terug. Om half negen hebben op plein 1813 de koninklijke militaire kapel, de tamboers van het regi ment grenadiers, de hoornblazers van het regiment grenadiers, de hoornblazers van het regiment jagers, alsmede de trompetters van 't 3de half regiment huzaren en van het 2de regiment veld artillerie, het geheel onder leiding van kapitein Walther Boer, een groote taptoe gegeven. De belangstelling was bijzonder groot. Duizenden en duizenden hebben van dit militaire gebeuren genoten. Tot de aanwezige autoriteiten behoorden o a. de minister-pre sident, dr. H. Colijn, de ministers Deckers, Van Schaik en Oud, en de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. Van Karnebeek Antl-revolutionnaire landdag Op Houtrust in Den Haag werd Dinsdag onder zeer groote belang stelling van meer dan 20,000 aanwezigen de anti-rev. landdag gehouden. Verscheidene sprekers, onder wie Dr. Colijn en Minister de Wilde, voerden het woord. Ook van hieruit was een gezel schap per autobus daarheen ge togen. Bezoek aan de Cineac. Woensdagmorgen bezochten Prinses Juliana met Prins Bern- hard, in gezelschap van diens moeder en broer weer de Cineast De Koni' kHjke Familie in de hoofdstad. Het bezoek dat Prinses Juliana en Prins Bernhard, vergezeld van H. M. de Koningin, de Prinses van Lippe-Biesterfeld en Prins Aschwin, gisteren aan Amsterdam brachten, is geworden tot een groote demonstratie van trouw aan het Huis van Oranje. Dui zenden bevonden zich langs den weg, dien de koninklijke stoet volgde. De Dam was reeds vroeg in den morgen geheel bezet met menschen, die ten koste van uren wachten de komst van de vorste lijke personen bij het paleis wil den gadeslaan. Te half 1 arriveerde de konink lijke familie. Langs een enthou siaste menschenmenigte werd naar den Dam gereden, waar de marinekapel het Wilhelmus liet hooren. De vorstelijke personen gingen onder luid gejubel het paleis binnen en namen daarna van 't balcon af de hulde der duizenden in ontvangst „Leve de Prinses" en „leve Prins Bern hard" klonk het onophoudelijk. Tegen 2 uur werd uitgereden in open hofauto's. De tocht door de stad is een ware triomftocht geworden. Overal werd de ko ninklijke familie geestdriftig toe gejuicht. Glimlachend en wui vend namen de vorstinnen en de prinsen de huldebetuigingen in ontvangst. Op verschillende plaatsen ston den duizenden schoolkinderen opgesteld, die een bloemen- en zanghulde brachten. Te ruim 3 uur zwenkte de stoet het Stadion binnen, dat tot de laatste plaats was bezet. Alle aanwezigen zongen het Wilhelmus Op het middenterrein prijkte en 10 M. lange gekroonde W. en daaronder een J en een B, geheel vervaardigd van oranje dahlia's. Meer dan 12000 dahlia's waren in deze letters met kroon verwerkt. Burgemeester dr. W. de Vlugt heeft namens de burgerij van de hoofdstad de vorstelijke personen met een rede welkom geheeten. Daarna begon het défilé, waar mee meer dan 100,000 personen uit Amsterdam en omstreken uiting wilden geven aan hun trouw aan het vorstenhuis. Schier elke bevolkingsgroep was hier vertegenwoordigd. Daar waren tallooze vereenigingen in allerlei sport- en turnkleedij, wat den stoet kleurig opfleurde, daar waren vertegenwoordigers van organisaties op maatschappelijk en cultureel gebied, tot zelfs een groep van Oranje-gezinde werk- loozen. Al deze groepen droegen vaan dels en vlaggen mee. Meer dan 20 muziekkorpsen waren over den stoet verdeeld. Naar wij vernemen, zijn de Prinses von Lippe en Prins Asch win na afioop nan de plechtigheid niet met de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Den Haag teruggekeerd, maar naar de buitenplaats van jhr. J A. Roëll te 's Graveland. Vandaar zullen tie Prinses von Lippe en Prins Aschwin morgen naar Detmold vertrekken. Een Indisch huwelijksgeschenk. In Ned.-lnd;ë is een comité in oprichting, hetwelk zich ten doel stelt een geschenk namens Ned.- Indië aan te bieden aan H.K.H. Prinses Juliana en Z H. Prins von Lippe-Biesterfeld ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk. Ontslag diens'plichtlgen Op 1 October a s. zullen uit den dienst worden ontslagen de dienstplichtigen, die dit jaar den leeflijd van 40 jaar hebben be reikt, doch niet den rang van onderofficier hebben behaald Voorts worden ontslagen de on derofficieren, die den leeftijd van 45 jaar hebben bereikt. verzocht hem binnen korten tijd van zijn functie te ontheffen. De heer Van Zwanenberg heeft dit verzoek ingediend om zich weer geheel aan de belangen van zijn eigen bedrijf te kunnen geven. De minister heeft het verzoek ingewilligd, onder betuiging van zijn groote waardeering voorden verrichten arbeid. De heer Van Zwanenberg is in de laatste jaren een veel bespro ken figuur geweest. Zijn persoon stond aan scherpe aanvallen van vele zijden bloot. Het feit, dat hij tot de grootste belanghebben den bij de baconbereiding behoor de, is aanleiding geweest tot ern stige critiek op de keuze der regee ring om den heer Van Zwanen berg zoo nauw te betrekken bij de regeeringspolitiek. Tegen beperking kaDerteelt. Te Leeuwarden het ft een comité van actie vergaderd tegen beper king van de kalverteelt naar aan leiding van een afwijzend ant woord van den minister van land bouw en visscherij op een verzoek tot opheffing van deze beperking. Het comité besloot in een uit voerig adres aan den minister opnieuw op intrekking van de beperking van de kaiverteelt aan te dringen. AXEL, 18 September 1936. Gisteren werd in Het Centrum door dhr. P. Ie Feber, architect alhier, aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Biljetten werden ingeleverd als volgt Metselwerk J. Volleman, Lamswaarde f1125 J L. de Waele, Axel 1140 Ch. Volleman, Graauw 1187 Th. van Helsland, Hulst 1210 Alf. de Nijs, Hulst 1215 C. Verstraten, Hulst 1215 P. van Alten, Axel 1223 Gebr. Strijdonck, Hulst 1235 J. C. de Vos, Zaamslag 1240 J. v. d. Velde, 1280 A J. Lensen, 1285 C. jonkheijm, Kloosterzande 1287 J. Houg, Zaamslag 1290 Ch. Aug. v.d. Brande Hulst 1310 P. J. van Fraaijenhove, Spui 1339 Gebr. de Wagenaere, Sas van Gent 1370 J. A. Lensen, Axel 1379 Timmer en Ijzerwerk: C. A. d'Hooge, St. Jansteen f 825 J. Matthijsen, Graauw 845 L. Hamelink, Zaamslag 855 A. de Zeeuw, Axel 880 P. Burggrave, Hengstdijk 882 Gebr. Mangnus Vogelwaarde 898 A. D. Kaijser, Zaamslag 919 A. J. de Wilde, Hulst 990 J. P. v. d. Broeke, Axel 990 Kr. Dieleman, Zaamslag 996 J. de Meijer, Terhole 999 J. Serrarens, Rapenburg 1019 P. de Koek, St Jansteen 1098 P. D. Valk, 1123 Lood- en Zinkwerk Gebr. van Rijn, Axel f 79 H. Mei, Kloosterzande 82 Alb. Mei, Axel 85 P. J. Janssens, Hulst 88 Fr. Nicolle, Westdorpe 94 Glas- en Verfwerk: W. A. de Jonge, Axel f 124 Wentzler, Terhole 137 A. de Schrijver Lamswaarde 161 R. de Caluwé, Koewacht 165 Gebr. Calle, Kuitaart 168 Aannemers werden de heeren Volleman, d'Hooge, Gebr. van Rijn en De Jonge, vnd Door de Rijks-politie alhier is aangehouden een jachtgeweer, waarop nog 8 patronen zaten, terwijl 2 patronen bleken afge schoten te zijn. Bovendien nog een groote electrische lantaarn, welke vermoedelijk eveneens voor stroopersdoeleinden was gebruikt Van Zwanenberg vraaat ontslag. Naar gemeld wordt, heeft de regeeringscommissaris, de heer S. van Zwanenberg, commercieel adviseur van het college van re- geeringscommissarissen, den mi nister van landbouw en visscherij De Coöperatieve. Gisteren werd in de concert zaal van Het Centrum alhier on der voorzitterschap van den heer H. A. A. Baron Collet d'Escury de jaarlijksche algemeene leden vergadering gehouden van de Eerste Nederlandsche CoÖp. Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Er waren ongeveer 500 leden aanwezig, met totaal 660 stemmen, Wegens overlijden van het be stuurslid J J. Huijssen—Dees, werd gestemd ter vervulling dezer vacature met het gevolg, dat ge< kozen werd dhr. A. Wolfert van Hoek, met 329 stemmen. Dhr. H: de Regt Lz. van Terneuzen had 263 st. en dhr. A. Haak Cz., van Zaamslag 53 st. Als plaatsvervangend lid in de fin. commissie is gekozen dhr. Abr. Koster Wz. van Boschkapelle met 476 st. Van onwaarde waren 94 st. Aangeboden werd het jaarver slag waaruit o.m. bleek, dat in 1935 door de leder. 97 559.000 Kg. bieten waren geleverd, waarvan ruim 92 millioen waren verwerkt, met een gem. suikergehalte van 17 63 pet. De afrekening bedroeg gemid deld f 12.20 per 1000 Kg. Voor dit jaar had de Regeering oorspronkelijk de garantie voor den steun met 5 pet. verlaagd, doch het bestuur had daartegen over weten te bereiken, dat aan de Veenkoloniën een extra hoe veelheid als garantie werd toe gewezen, onder beding, dat de meerdere bieten voor veevoeder zullen worden gebruikt, zoodat er minder steun aan de fabriek zal worden verleend. Als lid van het dagelijksch be stuur was gekozen dhr. Abr. Die leman Pz., wegens bedanken van dhr. J. Ramondt. Het aantal leden bedraagt thans 649 met 2861 aandeelen. De verlies- en winstrekening sluit met een debet van f 550.530 en crediet van f 1.753 655. De exploitatiekosten bedroegen f510 530, w.o. f 155.182 aan sa larissen, werkioonen en verzeke- ringspremieën. Aan de leden kon f 1.203.125 worden uitgekeerd. De ontvangsten voor suikeren pulp waren f'919 547 en aan teelt premie was ontvangen van het Rijk f 832.645. De balans werd vastgesteld per 31 Mei 1936 op f 1 830.175, na een batig saldo van f 184 327. Bezit: Terreinen, gebouwenen machines f 357 500 Belegging in effecten en bouwland f49.921. Voorraden f 736 637. Debiteuren f 2 1 7880, waarborgfondsen f43 222 en in casso f425.013. Schulden: aandeelen f288300, reserve f162.941, vernieuwing f 25.000, deposito's enz. f 759.047, enz. De omvraag bevatte geen ver meldenswaardige opmerkingen, zoodat de voorzitter vrij spoedig met dankzegging voorde belang stelling kon sluiten. Bij het op 14 Sept. jl. te Utrecht gehouden examen voor horlogemaker slaagde dhr. A. J. Oostdijk Wz. van Sluiskil. Een H. B. Ser uit Sas van Gent, die per fiets huiswaarts reed, moest nabij Terneuzen voor een klein kind uitwijken, doch kwam daardoor in aanraking met een passeerende auto, zoodat hij op de straat werd gesmakt en een beduidende wond opliep. Hoewel dit geval tamelijk goed afliep is toch hieruit weer ge bleken, dat kinderen tegenwoordig niet meer onbeheerd op straat behooren, omdat ze zoo ze zelf geen gevaar loopen, voor anderen des te gevaarlijker zijn. Moeders past dus op 1 Te Hoek is een Oranje vereniging opgericht, daar hei gemis van zoo'n veieeniging reeds bij herhaling gevoeld werd bij plechtigheden het Vorstelijk Huis betreffende. Eere-voorzitter van de vereeniging is de burge meester. Te Terneuzen is aangehou den P. J. van der V., 22 jaar, administrateur, wonende te Oost burg, die zich in de afgeloopen maanden in Zeeuwsch-Vlaanderen op verschillende plaatsen heeft schuldig gemaakt aan oplichting. Zoo wist hij in Oostburg een vrouw te bewegen, hem in den kost te nemen, terwijl hij het kosthuis met schuld verliet. Hij wist den telefoondienst te be wegen met dat kosthuis een aan sluiting tot stand te brengen, van welke aansluiting hij ruimschoots gebruik maakte, terwijl hij dien dienst voor de kosten liet op draaien, leerde autorijden en troggelde tegelijkertijd den garage houder een bedrag aan geld af, ging in hotels en caïé's eten en drinken zonder te betalen, git

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2