g tl rl •1 a b om nog even voor een venster toe te kijken. Dan trokken zij zich terug en ook de menigte keerde toen huiswaarts, innig verheugd, getuige te zijn geweest van deze aankomst, die allen bij zal blijven als een onvergetelijke betuiging van warme hulde aan onze ge liefde Koningin, Prinses en haar toekomstigen Gemaal. Na de geestdriftige uitingen in den namiddag, hebben de inwo ners der residentie 's avonds op nieuw op ondubbelzinnige wijze van hun vreusde over de verloving van onze Prinses blijk gegeven. Duizenden en duizenden Hage naars zijn langs het Koninklijk Paleis getrokken om H M. de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bernhard hartelijk toe te juichen. Van de binnenstad uit trokken zij, voorzier van een ora jestrikje, -speldje of -bloem naar het Paleis. Terwijl in de verte muziek weerklonk, verschenen de vorste lijke personen op het balcon. Het enthousiasme steeg ten top en spontaan werd het Wilhelmus en daarna „lang zullen ze leven" gezongen. Op hetzelfde oogenblik ver scheen de kop van den stoet var- de duizenden, die gevolg hadden gegeven aan den oproep van de afdeeling Den Haag van het Na tionaal Jongeren Verbond om in optocht met fakkels langs het paleis te trekken. Het bestuur droeg een bloem stuk. Vervolgens kwam de mu ziek van het 3e half regiment huzaren. Bij het paleis aangekomen, be gaven het bestuur van de afd. Den Haag van het NJ.V. en het hoofdbestuurslid,mr O. Verdoorn, zich naar binnen om het jonge paar een bloemenhulde te brengen Zoowel de Koningin als de Prinses onderhielden zich eenige oogenblikken met den voorzitter der afdeeling. Het muziekkorps van de hu zaren stelde zich op het voorplein op en bracht van tijd tot tijd vaderlandsche liederen ten ge- hoore, terwijl de feestgangers jui chend en jubelend, in dichte rijen van 8 en 10, voorbij trokken. Hartelijk wuifden de beide ver loofden, die er zeer opgewekt uitzagen, den Hagenaars toe. Ook H.M. de Koningin wuifde hartelijk. Het publiek bleef voortdurend juichen en zingen en vormde ook spreekkoren door het spellen van de namenJuliana en Benno. Zoover men zien kon, het was overal zwart van de menschen. Omstreeks elf uur heeft de politie een einde gemaakt aan deze spontane betooging. Ter hoogte van de Oranjestraat vorm de zij een cordon, waardoor de stoet, waarvan het einde nog niet in het zicht was, werd ontbonden. Het muziekkorps der huzaren speelde het Wilhelmus. Allen zongen het volkslied uit volle borst mede. Nog eenmaal bracht de menigte de Koningin en het jonge paar een langdurige ovatie en weerklonk luideLeve de Prinses, leve de Koningin en in spreekkoor Benno. Hierna trokken de vorstelijke personen zich terug. Den Haag vierde tot zeer laat de verloving van onze Kroon prinses. Prins Benno heeft op het paleis zijn intrek genomen. Woensdag te 12 45 arriveerde H.M. de Koningin met Prinses Juliana en Z. H Prins Bernhard in de studio der P T.T. te's Gra- venhage, van waar een bijzondere uitzendingdoorde radio-omroepen zou worden gegeven. Nadat gezongen waren twee coupletten van het „Wilhelmus", hlpld dp Minister van Binnenland- sche Zaken, de heer De Wilde, 'n inleiding, waarbij hij aan de Nederlanders, landgenooten zoo wel in Nederland als in de Over- zeesche gebiedsdeelen te kennen gaf, dat H.M. de Koningin den wensch had te kennen gegeven, tot hen het woord te richten en hij thans aller aandacht vroeg, voor de woorden van de Koningin Hierna kwam H.M. de Koningin voor de microfoon en sprak on geveer als volgt Ingezetenen van alle deelen des Rijks I De bladen hebben u reeds gis teren de blijde tijding kond ge daan van de verloving van Mijn Dochter met Prins Bernhard van Lippe Biesterveld. In groote en beslissende oogenblikken van Mijn leven en dat der Mijnen gevoelde Ik steeds meer dan ooit uiting te geven van Mijn gevoelens aan Mijn volk, waaraan Ik zoo nauw verbonden ben, voor hun zoo innig medeleven in ons lief en leed. Het is voor mij daarom een diepgevoelde behoefte, op het oogenblik, waarop ik met het van blijdschap stralend verloofde paar voor den zender sta, enkele woor den tot u te richten, opdat gij in ruime mate zoudt kunnen deelen in onze vreugde. Ik kan niet zeggen, hoe dank baar Ik ben, omdat deze verloving berust op beiderzijdsche genegen heid, de beste waarborg voor een gelukkige toekomst. Het is Mij een voldoening hier aan te kunnen toevoegen, dat Ik de keus Mijner dochter van harte toejuich en alleszins verstandig acht, gezien de alleszins goede eigenschappen die Mijn aanstaan de schoonzoon bezit. Ofschoon onlangs eerst den leeftijd van 25 jaar bereikt, gaf hij blijk te zijn een degelijk en hard werker. Aanstonds na de voltooiing van zijn studie in de rechten in zijn vaderland, heeft hij werk gezocht en gevonden op economisch ge bied. Een jaar geleden werd hij te werk gesteld te Parijs en het lag in de bedoeling, dat aangevan gen werk en zijn studie te Am sterdam voort te zetten. Zijn verloven gebruikte hij voor bui- tenlandsche reizen tot verdere studie. Zoo bezocht hij o.a Ne derland en Marokko. Waar het slechts Mijn bedoeling is, het verloofde paar bij u in te leiden, wensch ik dat aan het woord te laten komen en besluit met den wensch, die uit het hart opwelt, dat Juliana en Bernhard door het smaken van een groot eigen geluk, in ruime mate de kunst zullen mogen verstaan ook anderen ge lukkig te maken en tot zegen te zijn, en veel, zeer veel, voor ons volk te kunnen doen, Daartoe sterke hen God Ik heb gezegd en nu heeft Juliana het woord. H.K-H, Prinses Juliana zeide daarna het volgende Hoe kan Ik u beschrijven hoe blij Ik ben, u op dit moment Mijn verloofde voor te stellen. Wij zijn heel gelukkig, nadat wij elkaar in den loop van dit jaar in alle stilte beter hebben leeren kennen, u onze verloving te kunnen mede- deelen. Het eerst hebben wij elkaar leeren kennen bij de wintersport, daarna herhaaldelijk in den loop van dit jaar in Nederland en ten- stotte in de bergen. Geleidelijk aan zijn wij het eens en zeer eens geworden. Het is een eigenaardige gewaar wording, te komen van de stilte in de feestvreugde, die thans te onzer eere wordt betoond, waar lk gisteren nog onopgemerkt Mij naar Mijn ouderlijk huis kon be geven. Nu beleven wij uren, die voor ons tot de mooiste van ons ge meenschappelijk leven zullen blij ven behooren. Wij zijn verrast en tevens over weldigd door de vele blijken van deelneming in ons geluk en Ik dank u allen daarvoor hartelijk, tevens voor Mijn deel in de tal - looze telegrammen en schriftelijke gelukwenschen, die ons worden gebracht en het paradijs van bloe men, dat te onzer eere is aan gericht en nog steeds aangroeit. Mijn verloofde wil eerst ernstige studie maken van het land en zijn overzeesche gewesten, die, naar zijn aanleg, speciaal zal liggen op economisch terrein. Wij zijn zóó gelukkig en ont vangen zóóveel blij ken van' mede leven, dat het onze wensch was, u daarvoor hartelijk dank te zeg gen, in de hoop ook, dat die wenschen mogen worden vervuld. Ik geef thans het woord aan mijn verloofde. Z.H. Prins Bernhard sprak daar op als volgt In de eerste plaats een woord van innigen dank voor de har telijke ontvangst die mij bereid is. Ik begrijp volkomen, dat uw hart in de allereerste plaats uit gaat naar Prinses Juliana, en niet naar mij, die vooru een onbekende ben. Toch heb ik ook reeds vele hartelijke gelukwenschen mogen ontvangen, waarvoor ik u mijn diepgevoelden dank betuig. Ik zal trachten, mij zoo spoedig mogelijk met mijn toekomstig vaderland vertrouwd te maken en ik hoop, dat u mij daartoe rustig den tijd zult geven en dat wij over 2 of 3 maanden zuilen kun nen trouwen. Wij zijn heel gelukkig en mijn streven zal er op gericht zijn, mijn aanstaande vrouw tot een wer- kelijken steun te zijn. Ik zal mij daartoe richten naar de betrek kingen die het Nederlandsche volk heeft met de zoo bijzondere verhoudingen van Nederland met het Huis van Oranje. Op deze toespraken volgde een gezongen „Lang zullen ze leven en een driewerf „hoera I" en was deze bijzondere uitzending geëin digd. Woensdagmiddag ging het gerucht, dat het in de bedoeling lag van Prinses Juliana en Prins Bernhard om 's Prinsen moeder en zijn jongeren broer Aschwin, die omstreeks 5 uur per auto op het paleis Noordeinde zouden aankomen, een eind te gemoet te rijden. De ontmoeting zou op een van de buitengoederen van de Koningin aan den Leid- schen straatweg plaats vinden. Om half vijf vertrok het vorste lijk paar in de open Ford naar het landgoed Raaphorst aan den Leidschen straatweg. Aan beide kanten van den weg stonden vele auto's geparkeerd. Ook de leden van de Leidsche vrouwelijke studentenvereeniging, die in wel 10 auto's naar het paleis waren gereden, om de fe- licitatieregisters te teekenen, arri veerden en ontwikkelden een ge luid, waarop hun mannelijke stu- diegenooten met recht jaloersch konden zijn. Eindelijk, om 10 minuten over half zes, kwam een groote groene wagen in zicht en werd door de Wassenaarsche politie de ingang van de Raaphorst gewezen. De moeder van den Prins, gekleed in een grijzen tweed mantel, chauffeerde zelf dezen buitenge wonen snellen en zwaren sport wagen. Met een keurigen bocht reed de Prinses naar binnen, stormachtig toegejuicht door de wachtende schare. Prins Asch win had naast zijn moeder plaats genomen. Op de achterbank za ten de kamenier en de chauffeur van de Prinses. Even voorbij het tuinmanshuisje stopte de auto. De Prinses stapte uit, een slanke, elegante verschijning, evenals haar beide zoons. Dan verdwenen zij uit den gezichtskring om het jonge paar op te zoeken. Ruim een kwartier later kwam het gezelschap, bestaande uit de Prinses von Lippe—Biesterveld, Prinses Juliana en de beide prin sen aangewandeld- Een ovatie steeg op uit de menigte. Prins Bernhard ging nu achter het stuur van de auto van zijn moeder zitten en naast hem nam Prinses Julianaplaats.zijn moeder en Prins Aschwin namen op de achterbank plaats. Van de Raaphorst tot aan het paleis Noordeinde is het een ware zegetocht geworden. Overal jubelde de menigte en wuifde met hoeden en zakdoeken. Eenmaal bij 't café het „Wachtje" gekomen, was er haast geen door komen aan. Rijen dik stonden duizenden en duizenden langs den weg. Heel langzaam reden de auto's. De belangstelling was veel en veel grooter nog dan Dinsdag, er kwam geen einde aan het gejuich. De politie had de grootste moeite een stuk van den rijweg vrij te houden. Even voor half zeven reed de eerste auto voor het bordes van het paleis voor. H M. de Konin gin trad naar buiten en begroette naar nieuwe gasten. De politie kon nu de menigte niet meer in bedwang houden. Het cordon werd verbroken en het publiek bestormde het voor plein. Arm in arm dankte het jonge paar voor deze geweldige ovatie. De Koningin en de Moeder van Prins Bernhard en diens broeder keken op den achtergrond ver heugd toe. Na enkele oogen blikken trok het gezelschap zich terug,om daarna zich nog eenmaal te vertoonen voor de onophoude lijk juichende menigte. Ook des avonds omstreeks 8 uur verscheen het verloofde paar weder op het balcon, prinses Ju liana in het wit, de Prins in smoking. Een oorverdoovend gejuich steeg op. gevolgd door een forsch Wilhelmus. Even later vertoonde het paar zich ook nog voor een der zij ramen, om ook hier het publiek te bevredigen, en tegen half elf nog eens voor een raam aan den zijgevel, vanwaar beiden eenige woorden van dank uitbrachten. Gistermorgen bracht het ver loofde paar met de Prinses von Lippe en Prins Aschwin onver wacht een bezoek aan de Cineac, waar hun weder het Volkslied werd toegezongen. Bij hun ver trek was het bijna niet mogelijk, dat de politie voor het gezelschap door de opeengepakte menigte een weg kon banen. De moeder en broer van den Prins geraakten tusschen de jui chende menigte en wisten slechts veel latei het paleis weer te be reiken. Ook gisteravond voor het paleis weer dezelfde wederzijdsche blij ken van aanhankelijkheid. Gisteravond hield Prins Leo pold, de oom van Prins Bernhard, op zijn slot te Detmold voor de A V.R.O. de volgende rede t Als hoofd van het Huis van Lippe is het mij een bijzondere vreugde, om door de radio als eerste de hartelijkste geluk- en zegewenschen voor het jonge paar namens mij en mijn vrouw uitte spreken. Wij zijn dankbaar voor het groote vertrouwen en de vriendelijkheid, waarmede een lid van ons Huis in Nederland is ontvangen en wij deelen in de vreugde van de verloving van Kroonprinses Juliana met Prins Bernhard Leopold, mijn petekind. Wij hopen dat deze verbintenis Nederland en het Koninklijk Huis tot den rijksten zegen mogen strekken. Uit Den Haag is het volgende offlciëele communiqué aan alle autoriteiten verzonden! In verband met de verloving van Prinses Juliana met Priri^ D D

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2