AKKERTJES 0die zenuwhoofdpijn Goed nieuws! g rl a b De officieele ontvangst was hiermede ten einde. Vervolgens had in Het Centrum de verloting der prijzen plaats, met den vol genden uitslag lepr., f50, Kunstvrienden, Goes. 2e prf 35, A-beid Adelt, Neuzen. 3e pr., f 25, Crescendo, Hoek. 4e pr., f20, Harmonie, Biervliet 5e pr., f 10, Inter Nos, Sluiskil. De concerten werden inmiddels volgens programma uitgevoerd en dus traden op de Markt achtereen volgens op: Concordia. De Kunst vrienden, Kunst en Vermaak. Uit het Volk-Voor het Volk, Orelio, Harmonie en Bravo. Op de kiosk aan het station werd geconcerteerd door St. Ce cilia, Arbeid Adelt, Crescendo, Polyfonia, Excelsior en Elk naar zijn Krachten. In de Zeestraat was op het parkeerterrein eveneens een kiosk opgeslagen, waar uitvoeringen werden gegeven door De Volhar ding, Kinderkoor Orelio, Een dracht, Inter Nos, Polyhymnia en Ons genoegen. Zooals we reeds schreven, was het weder niet te vertrouwen donkere wolkengevaarten, waaruit af en toe de bliksem flitste en korte regenbuien neervielen, wa ren oorzaak, dat de belangstelling niet groot was. Ieder was echter overtuigd, dat bij mooi weer het bezoek weer overdruk zou zijn geweest, want er heerschte meer en meer een opgewekte stemming, ondanks het ongunstige weer en men hoopte nog het beste voor het groote slotconcert, te geven door de Kon. Harmonie Excelsior van St. Nicolaas. Dit gezelschap arriveerde hier te ongeveer halt 8 per extra-trein aan het station, waar het door Concordia werd verwelkomd. Het weder was er intusschen niet beter op geworden en de talrijke vreem delingen, die in de avonduren nog naar hier gekomen waren om het concert bij te wonen, moesten voor den stroomenden regen een schuil plaats zoeken in de cafe's. Op de Markt had zich tegen het uur van aanvang ook reeds een groott menschemenigte verzameld, die langen tijd den neerplassenden regen trotseerde. Het gepubliceerde programma werd correct uitgevoerd er. diep te betreuren was het, dat het bijzonder slechte weer het verblijf op het marktplein zoo onaange naam maakte. Ondanks dit alles bleef men luisteren, wel een bewijs dat het optreden van dit corps zeer in den smaak viel. Alleen bij de pauze togen velen huis waarts, terwijl de vreemdelingen de ca é's weer binnendrongen. Toen het tweede gedeelte van het concert een aanvang nam, plaste de regen nog in siroomen neer en de rijen op de Markt waren toen reeds aardig gedund. In allerlei hoekjes en gaatjes tracht ten de overblijvenden zich nog eenigszins te beschutten, doch men raakte letterlijk van den regen in den drop. Tot besluit van dit prachtige concert werd de Bra- ba- ?onne ten gehoore gebracht voor een goede 100 menschen, die nog op de Markt aanwezig waren en er een doornat pak aan hadden gewaagd. In een ommezien was de Markt verlaten. Er bestond blijkoaar ook geen lust meer bij .Excel sior" om nog met een marsch naar het station te marcheeren in dit hondenweer. Het is toch wel zeer toevallig, dat ook een vorige maal, toen dit gezelschap hier zoo'n schit terend concert gaf, eveneens het luisterend publiek voor den stroo menden regen een goed heen komen moest zoeken. En ook toen het korps door een zwaar dekzeil tegen het water beschut moest worden. Nu en dan liep nog publiek tusschen de buien door, maar veel drukte heerschte er niet meer in de stratenwie nog ge bleven waren zochten nog amu sement in de café's tot het uur van sluiten was aangebroken. Vanzelfsprekend bestond er ook weinig belangstelling meer voor de feestverlichting die nog bij gedeelten was ontstoken, want van lampions of iilumincerglaasjes was niets meer te maken, Waar het electrisch ging, zag men vu rige slangen van flonkerende lampjes over de glinsterende straten, die helaas niet meer dat beeld boden van leven en vertier, zooals Woensdagavond. Slechts enkelingen spoedden zich huis waarts nog eenmaal een meewa- rigen blik werpend op het flauw lichtend schijnsel, dat op vlaggen en poorten werd geworpen te midden van de onophoudelijke regenbuien, die niet in overeen stemming waren met het succes der feestweek. Het slot was niet als het begin. De feest week is geëindigd in een teleur stelling voor al wat Axelaar was en voor al wie van heinde en ver plan had gemaakt om onze stad te bezoeken. Het is Zater dag een regendag geweest zoo danig, dat men het niet slechter had kunnen treffen. Er is maar één lichtzijde geweest, n.l. het uur, dat de korpsen in optocht de stad doortrokkentoen was het even droog, maar overigens was het regen en nog eens regen, soms gietend en stroomend. Jammer, dubbel jammer, want voorzeker was ook deze dag èn voor Axel, èn voor degenen, die hierheen waren gekomen of daar toe plan maakten, weer een dag van genot geweest. De versie ringen waren intact gebleven, de verlichting werd nog steeds aan gevuld, kortom, we hadden allen nog feestplannen, nog moed om ook den Zaterdag te maken tot een dag als Woensdag geweest waseen dag van vreugd, een dag van verdienste, een dag van kunstgenot zelfs. Maar het heefi niet mogen zijn. Toch moger. we desniettegenstaande dankbaar zijn, dat dit slechts de eenige en dat het de laatste dag is geweest, die tegenviel. Afgezien ervan, dat we ontegenzeggelijk zeer gaarne ook hadden gezien, dat j.l. Zaterdag het zonnetje had geschitterd op de koperen bekers der muzikanten en desnoods droppels zweet, in plaats van regen, op hunne voorhoofden hadden gekraald, moeten we toch blij zijn, dat niet de Woensdag door zulk weer is geteisterd ge worden, want dan was immers de geheele week in 't water gevallen, dan was er van versiering ot verlichting heelemaal niets tot zijn recht gekomen en daarom dankbaar, ofschoon niet voldaan. Nu we toch de versieringen, enz. aanhalen, willen we volledig heidshalve en ook voor degenen, die de feiten gaarne in archief stellen, nog even de vele vruchten van moeite en vlijt nog eens de revue laten passeeren. Reeds gisterenochtend waren als bij tooverslag de eerepoorten (een 20-tal), sparren, en al wat daaraan bevestigd was geweest, in een paar uur uit de straten verdwenen en heeft ons stadje weer zijn feestelijk aanzien ver loren. Het was onbegrijpelijk, hoe in korten tijd zooveel schoons was tot stand gekomen, want verge leken bij vroegere feesten, was nu wel in een minimum van tijd alles klaar gekomen, en is weei bewaarheid geworden de oude spreuk .Eendracht maakt Macht". Er bestond op dit gebied inder daad eendracht, getuige de vele gezellige avonden, die te zamen in de verschillende buurten wer den doorgebracht en waaraan ook nu nog geen eind is, daar bij velen de balans nog een batig slot te zien geeft en er nog eens een extraatje op kan overschieten. Alleen het marktplein is nog niet op één dag tot zijn gewone gedaante teruggekeerd, maar voor al hier was ook heel wat werk gemaakt, eer alles voor ont vangst der bezoekers in gereed heid was gebracht. Om het groote harmonie-gezelschap van St. Ni colaas, dat met een concert het festival op Zaterdagavond zou besluiten, een goede plaats te kunnen aanbieden, moest de mu ziektent worden omgebouwd tot een van veel grootere afmetingen: Een fraai geheel, omgeven door een passend hek, afgezet met frisch palmgroen, waartussdhen foode bloemen, alles geflankeerd door hooge helderwitte zuilen met bloembakken, gevuld met frisch groen en bloemen, waartusschen canjeappeltjes scholen. Over de pui van 't stadhuis was met oranje doek een baldakijn aangebracht groen en bloemen voltooiden deze versiering. Verder waren rondom de tribune dezelfde soort zuilen geplaatst en onderling verbonden door hoog opgetimmerd latwerk, alles helder gewit en gehuld in groen met oranje-appelen en oranje-lampions. Op de Markt uitkomende stra ten, zooals Gentsche Vaartstraat, Walstraat en Weststraat sloten hierbij weer aan met passende versieringen. In de Korte West straat verhief zich een fraaie eerepoort, waarop we de volgende rijmpjes konden lezen: Prins Maurits maakte Axel vrij En daarom zij wij nu nog blij en aan den anderen kant Bij Blijheid dient er feest gevierd Fn hierom is deez' buurt versierd, terwijl de hoog versierde sparren aan den ingang van de Zeestraat waren verbonden door een doek, waarop Kom gerust maar binnen [goede liên Er is geen Spanjaard meer [te zien en aan de andere zijde Ge kwaamt tot ons, keert ge thans weer, Bedankt en tot de naaste keer Boven het café van den heer Audenaerde zagen we de vol gende dichtregels In deez' schoone taverne Genaemd de .Roode lantaerne" Smaakt het bier als Spaensche [wijn Daer en kan men gerust in zijn. Door de Zeestraat planten deze versieringen zich voort en vooral des avonds trok deze straat de aandacht, door zijn overvloedige verlichting en door een fonteintje, dat daar in het stadsperkje was aangebracht. Het werd door ge kleurde schijnwerpers belicht, waardoor een fraai effect werd oereikt. Zoo liep de versiering door tot aan de melkfabriek aan de Kanaalkade. Het Plaatje aan den overkant maakte vooral des avonds met zijn brandende lam pions een gezelligen indruk. Toen men daar hoorde, dat de stoet ook hier zou passeeren, was men in allerijl met man en macht aan het .kronen" gegaan. Er waren echter meer buiten wijken, die aan de versieringen deelnamen. Gaande door de dennenrij en eerepoorten van Walstraat en Armendijk kon men ook in den Buitenweg nog een tweetal bezienswaardige bogen aanschouwen, benevens nog een derde heel mooie aan het eind met het opschrift 1586 Oranje Boven 1936. Dit wellicht in con currentie met de Nieuwstraat, want hier hadden de bewoners zich uitermate kranig geweerd. Behalve, dat er een 5-tal fraaie eerepoorten waren geplant, had men er zelfs een humoristisch gecostumeerden optocht gefor meerd, die 's avonds de stad doortrok om bekend te maken met hoorn en bekkenslag, dat bij net station dagelijks ,hun" volks spelen werden gehouden. Over bodig te zeggen, dat er belang stelling voor was. Ook de poëtische aanleg van deze buurt kwam ruimschoots tot uiting en wel in de volgende regels Ook hier in deze buurt willen wij de straat versieren, Opdat wij het Prins Mauritsfeest heel vroolijk kunnen vieren. Een blijde lach een jubeltoon, wordt overal vernomen, Zoowel van elders als van hier of waar z'ook mogen wonen. De vlag in top Een streep klimop Zeven keer vijftig op de rits Hoezee, 'tvalt mee, t is alles kits Ter eere van Prins Maurits. 350 jaar is 't geleden dat hier de vesting lei, Eu nu een straat vol vlaggentooi en hei Hoera het is door Mau's beleid Dat de oude stad toen werd bevrijd. Let op en kijkt en gluurt Het lijkt wel een Chineesche buurt Maar toch vinden wij t fijn Een echte Hollaitdsche jongen te zijn, In feestgewaad, is de Nieuwstraat Van Dekker Vermeulen precies Tot Camiel Verstraeten en Jan van Gies. MedeburgersAxelaren Die 't heuglijk feest der vrijheid viert Zingt blij na vier d'half honderd jaren Hoe sDwingelands juk verbrokenwierdt Jan Scharp 1786. Uit de Nieuwstraat komend ont moette men de fraaie artistiek uitgevoerde ouderwetsche stads poort, terwijl aan het andere eind een eereboog was geplaatst, die vooral bij avond mooi uitkwam, door de rijk gekleurde electrische verlichting. Ook zag men een fraaie poort vervaardigd in de Emmastraaten den Nieuwendijk en zelfs de Oude Weg bleef niet achter, waar op ouderwetsche wijze vele ver sierde sparretjes geplant waren. Dan krijgen we het .nieuwe gedeelte", eveneens in feesttooi. Een bijzondere versiering boeide het oog in de Pieter Paulusstraaf, die als door een dek van kleine bloemen was overkoepeld, met aan beide einden een tweetal hooge zuilen, verbonden door een band met de volgende toepasselijke dichtregels Wees welkom Prins in onze veste, Des vijands dwinglandij, Sloeg hij terneer en gaf ten leste Ons volk de vrijheid weer. Voor driehonderdvijftig jaren, Uit de klauw van vreemde krachten, Heeft Oranje ons bevrijd, Wat ons nog tot heên verblijd Prince Maurits van Oranje, Deed voor ons die kloeke daad, Pieter Paulusstraat s bewoners Blijven trouw d'Oranjestaat. Ook hier was een aardig fon teintje aangebracht, te midden van een rotsgroepje. De Wilhelminastraat vormde een aaneengeschakelde rij van bogen waarin des avonds elec trische lichtjes in de nationale kleuren fonkelden. In de Prins Hendrikstraat was er evenals in de Zeestraat een vanwege de feestcommissie aan gebrachte fontein, die veler aan dacht trok, terwijl bij een be woner van deze buurt ook een teekening van Axel in 1786, veel bekijks had. De Julianastraat was eveneens bij avond met haar ge kleurde verlichting wel een be zoek waard. Aan het eind van de Prins Hendrikstraat in de na bijheid van de mooie molen van dhr. Cappon verhief zich ook weder een boog, die den be zoekers het „Welkom" toeriep. Van huis afgaand tot de Oude Wijk weer voortzetting met spar rengroen afgewisseld door eere poorten zoowel in Oosterstraat, als Koeput en Koestraat, West- straatstraat en Kerkdreef, Kerk straat en Noordstraat met hun rijkere vlaggenversiering en elec trische verlichting komen we weer bij ons aloude stadhuis, dat bij avond piijkte in een zee van licht door een drietal sterke schijnwerpers ontstaan. Mogen we ook de Molenstraat niet vergeten met het uitzicht op een tweede .Mooie molen". Aan den gevel van dhr. W. Vercouteren prijkten een zestal regelen, welke een onderdeel vormden van het onderstaande Herdenkingslied ter gelegenheid van de herdenking van de inneming van Axel door Maurits van Nassau in 1586. Axel en Oranje hooren bij elkaar, Zevenhalveeeuwen toonden dit U klaar Maurits van Nassauwen smeedde 't eerst dien band, Voegde Axel aan 't geliefd Oranjeland. IbisJ. Blij herdenken wij dit machtig oorlogsfeit. Door hetwelk de roem van Nassau werd verbreid. Hulde aan dien stoeren, dapp r Oranjevorst, Die den Spaanschen leeuw in 'thol bezoeken dorst. (bis). Wij zijn nu van Neerland, dat maakt ons verheugd Ov'rig Holland maak' het tot een dubb'le vreugd. Vier met ons d'herdenking, reik ons weer de hand, Wij zijn, trots de Schelde, zonen van één land. (.bis). Trouw beloven wij steeds aan 't Oranjehuis, Ronde Zeeuwen houden dat niet binnenshuis. Axel en Zeeuwsch Vlaand'ren, beiden één van zin, Uiten hun verknochtheid aan de Koningin, (bis), A0 maar daartegen zijn im mers die "AKKERTJES" 'n ware uitkomst! Onder vindt 't zelf en neem 1 of 2 AKKER.CACHETS Dat ons loflied rijze tot den troon van God, Die bestuurt der volk'ren, maar ook Axels lot. Dank zijn wij verschuldigd aan dien trouwen Heer, Zie hij ook in gunst op ons terneer. (bis). Het was vervaardigd door een naburig ingezetene uit de Prins Hendrikstraat. In de Gentsche Vaartstraat prijkte voor een gevel hetvolgende versje Wees welkom hier in Axel's veste, nu op het Prins Mauritsfeest, De dag is nu aangebroken, om te jubelen om het meest! Wij hebben getracht de buurt te versieren, voor 't zicht, ook voor de buitenliên, Dan kunnen wij tevreden wezen en dankbaar op ons werk terugzien Hierbij gevoegd nog de ver sieringen en verlichtingen van verschillende particuliere gebou wen en de vele aantrekkelijke winkelétalages, was vooral een avondwandeling door onze stad als een gezellig uitstapje te be schouwen. Dat hooren we niet veel tegen woordig. Maar des te meer wordt het dan gewaardeerd en zeker als het ons Koninklijk Huis betreft. We zullen maar met de deur in huis vallen Prinses Juliana is verloofd. Voor velen onzer lezers zal dit wel geen nieuws meer zijn, als de krant is verschenen, want we hebben het bericht bereids aan ons bureau aangeplakt en toen ging het natuurlijk als een loopend vuurtje. Het was aangenaam om te zien, hoe elkeen dit bericht met blijdschap aan een ander overbracht. Precies als toen de mare ginger is een Prinses geboren. Inderdaad is het dan ook een verheugende mededeeling te we ten, dat onze Kroonprinses huwe lijksplannen met zich draagt en we dus weer met nieuwe hope de toekomst ingaan voor ons Vor stenhuis, waarvan de nakomelin gen steeds schaarscher worden. De gelukkige, die thans het hart van Prinses Juliana heeft veroverd, is Prins Bernard van Lippe Biestefeld. De volledige naam is Bernard Leopold Frede- rich, Everhard, Julius Carl God fried Lippe von Biestefeld. Om den naam wat korter te maken, noemen zijn vrienden hem Beno. Prins Bernard is geboren tejena op 29 Juni 1911. Hij stamt af uit een zeer oud Duitsch geslacht, waarvan de geschiedenis terug gaat tot de middeleeuwen. Uit de archieven blijkt voorts, dat Nederland in vroeger eeuwen herhaaldelijk in contact heeft ge staan met het vorstendom Lippe. Na de uitsterving van de vorste lijke linie in 1895 volgde de Grafelijke tak Lippe Biestefeld, waarvan de laatste vorst Leopold tot 1918 regeerde en die nog op het vorstelijk slot van de hoofd stad Lippe te Detmold woont. De vader van Prins Bernard, overleden in 1935, woonde de laatste jaren te Woynowo aan de Poolsche grens, waar thans nog diens gemalin woont. Prins Bernard studeerde aan de universiteit te Berlijn in de rech ten. Hij reisde in Engeland, Marokko en Frankrijk en was verbonden aan het concern I. G. Farbenfabrieken. Behalve goed zakenman is de jonge prins ook sportief. Hij ontmoette Prinses Juliana herhaaldelijk op haar jongste vacantiereis in het Zuiden van Europa. De vrienden van den Prins schetsen hem als een vroolijke sportieve jongen, die eenvoudig door het leven gaat en beminne* lijk en minzaam is voor andere^ tl 8' D D Nederlandsch Product 1 Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2