VK 13 7 T» Gemengd Nieuws. een prachtige bloemenmand aan. Rapide's woordvoerder was dhr. C. J. Schieman Cz., die dankte voor de medewerking aan alle vereenigingen door het jubilee- rende gezelschap verleend. Hij sprak de hoop uit, dat Concordia's tonen nog vele jaren door Axel's straten mogen klinken en bood eveneens een fraaie bloemenmand aan. En nog was Concordia niet genoeg in de bloemetjes gezet, want ook dhr. F. J. Lensen voegde er namens de voetbalvereeniging een fraaie mand bij. Hij bracht dank voor de muzikale opluiste ring van vele wedstrijden en hoopte dat de vriendschapsbanden nog lang zullen blijven voortbestaan. Dhr. Buma dankte voor al deze huldebetuigingen en sprak weder keerig den wensch uit, dat de vriendschap en samenwerking tusschen de vereenigingen nog lange jaren bestendigd zal blijven. Ter afwisseling volgden toen een drietal muzieknummers, waarna het Wilhelmus werd aangeheven, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Dhr. A. Th.'t Gilde zong daarna het Feest- en Huldigingslied, waar van hij zelf de auteur is, en hierop volgde, gezongen door dhr. Willy Dieleman, het Concordialied van dhr. Buma, dat er al spoedig „in zat". De officieele huldiging was hiermede geëindigd, waarmede intusschen heel wat tijd verstreken was. Opgevoerd werd hierna het historische tooneelspel „De Molen van Sanssouci", uit den tijd van Frederik de Groote. Dit rijk gecostumeerde stuk oogstte grooten bijval en bleek, niettegenstaande den korten tijd van voorbereiding, over het alge meen uitstekend ingestudeerd. De „ouwe Frits" en de Pruisische oude molenaar Arnold, zaten er bijzonder goed in, doch ook de overige rollen kwamen uitstekend tot hun recht en het geheel was dan ook een succes. Dit bleek ook voldoende uit het langdurige applaus, dat den spelers na het laatste bedrijf ten deel viel. Dhr. Buma dankte de deel nemers voor hun kranig spel en ook de bezoekers voor de groote opkomst, terwijl hij tevens met lof sprak over de politie voor de goede orde en medewerking, waarna nog gezamenlijk het Con cordialied gezongen werd. Voor de liefhebbers werd nog gelegen heid tot een dansje gegeven. Het moet voor het groote Con cordia gezin wel een voldoening zijn, dat deze feestavond zoo prachtig is geslaagd. Uit de volle zaal bleek op ondubbelzinnige en hartelijke wijze het medeleven met de harmonie. De viering van het gouden jubileum is op waardige wijze ingezet ten ver volge van de luisterrijke Prins- Maurits-feesten. Hedenavond wordt de „Molen van Sanssouci" nogmaals opge voerd en dan morgen als slot het festival. Moge dan een lachend zonnetje aan den blauwen hemelkoepel haar gouden stralen ook op dit gouden feest doen nederdalen en een even groote stroom van be zoekers als jl Woensdag met de korpsen in optocht door onze in feestgewaad en in lichtgeflonker badende straten trekken, als waar dig slot van de feestelijkheden legen als het is tusschen de Z. Vlaamsche landouwen en ook haar landelijke bevolking is bekend om haar gastvrijheid. Axel is deel van Nederland, wat zelfs helaas verscheidene Nederland- sche ambtenaren nog niet weten. (En zelfs het A.N.P. vraagt nog wel eens, waar Axel ligt. Red.) Na deze toespraak was ook de heer mr P. Dieleman zoo bereid willig geweest enkele gedeelten uit zijn historische rede van jl. Maandag te lezen, die we dan Donderdagavond nog eens hoor den. Een en ander kwam duidelijk dooi ook de aankomst van de stoet was goed hoorbaar, even als de gehouden toespraken aan de landpoort. Herhaling optocht. We zijn bevoegd te melden, dat door vrijwillige bij Iragen het mogelijk is gewórden, om morgen (Zaterdag) de gecostumeerde op tocht nogmaals een rondgang te doen maken door de stad. Tot leeraaraan de Ambachts school voor Hulst en omstreken is benoemd de heer W. Hemer- dink, van Eindhoven. Tot leeraar in de Fransche taal aan de R. K. Handelsdag school te Hulst is benoemd de heer P. A. Smeets, leeraar M.O. Fransch A. en B. te Weert De radio-uitzending. Door medewerking van de Ned. Chr. Radiovereeniging is gister avond om 7.45 door den repor- tagedienst door de radio een uit zending gegeven van de Axelsche feesten. De hoofdschotel werd ge vormd door een rede van den Burgemeester, dhr. F. Blok, daar toe extra voor den microfoon uit gesproken. Zij week eenigzins af van de hier gehouden toespraken, en hield in een overzicht van de feestweek. Spr. wees voorts op de beteekenis daarvan voor ons va derland en hoopte, dat Axel bij Nederland zou blijven. Maar in dat verband wenschte spr. ook dat Nederland voor Axel zal blij ven en dat wat meer bekend wordt, waar Axel ligt. Spr spoorde aan tot een bezoek aan Axel, dat niemand zal spijten» ffloql gs< Kamer ran Koophandel. In de Zaterdag gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch Vlaanderen zijn de leden van de Bevrachtings commissie te Terneuzen herkozen. Tot voorzitter werd aangewezen de heer G. F. P. van der Peijl. Aan het Borgstellingsfonds werd voor het loopende jaar een bij drage van f500 toegekend. Bij de rondvraag heeft de heer Van Goethem gesproken over den frauduleuzen invoer van goederen uit België, waaronder speciaal Zeeuwsch Vlaanderen te lijden heeft. Wil de handel in dit ge bied zich naar België richten, dan ontmoet hij meer belemmeringen dan men in Nederland den invoer uit België in den weg legt. Hij vraagt om de medewerking van de Kamer, teneinde den eigen middenstand te helpen in dezen. De heer Fassaert merkte op, dat in sommige gemeenten langs de grens de controle niet altijd gemakkelijk is. Meer toezicht door douanebeambten is daar wel gewenscht. Hem is een geval bekend van een meubelfabriek, die op Belgisch grondgebied de halffabrikaten laat gereed maken en deze dan in Nederland vrij invoertmen kan dan gemakkelijk tegen den Nederlandschen handel concurreeren. Dergelijke vestigin gen direct bij de grens zijn er meer dan een enkele. De smok kelarij is volgens spr. aanzienlijk verminderd. De heer Van Goethem drong aan op meer effectieve controle aan de grens. Doordat geheel Z. Vlaanderen tot grensgebied is verklaard, mag ieder onder zekere voorwaarden voor eigen gebruik vrij invoeren hoewel de bedragen niet hoog zijn, schuilt daarin voor den middenstand in Z. Vlaanderen toch een groote concurrentie. De heer De Meijer kwam er tegen op, dat het reizen door particulieren van België naar Ne derland aan de grens nog meer moeilijkheden zou ontmoetten. Hij wil geen verscherping van de maatregelen en vraagt, of de mid denstand zich aan dezen toestand niet kan aanpassen. Hij meent, dat daarvan toch voorbeelden bestaan. De heer Van Meile verwees naar de vakvereenigingen, die speciaale misstanden en verlan gens naar voren kunnen brengen. De secretaris zeide in het al gemeen den steun der Kamer toe in die gevallen, waarin men inder daad kan optreden. Er is echter lang niet altijd kans om iets te doen. Bovendien is men meer dan eenmaal ingegaan op klachten, die bij nader onderzoek niet veel meer bleken te zijn dan looze geruchten. Tot adviseerend lid van het curatorium van de stichting Eco- nomisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland is benoemd de heer I. van Melle te Breskens, tot plaatsvervangend adviseerend lid de haar A. van 't Hoff te Axel. Maandag is de ongeveer 40-jarige gehuwde landarbeider P. de Jonge te Hoek, tijdens het vervoer van mest van den wagen gevallen, met het gevolg, dat een van de wielen hem over het hoofd ging. De man was vrijwel on middellijk dood. Textiel-sckool. Te St. Jansteen is de eerste school voor textiel-industrie in ons land officiéél geopend door den Commissaris der Koningin in Zeeland, na een welkomstwoorc tot de genoodigden van den burgemeester, dhr. Geirnaerdt. De eerste tricotagefabriek in Zeeuwsch-Vlaanderen dateert van 1906. Sinds zijn er 24 fabrieken gekomen, w.o. 7 weverijen. Door gebrek aan arbeidskrachten wer den Belgische menschen in dienst genomen, ondanks de werkeloos heid hier. De oorzaak was on kunde in het vak en zoo were de wenschelijkheid ingezien om een cursus te stichten. De Commissaris deed in zijn rede uitkomen hoe gunstig het arbeids- en vestigingsverdrag kunnen werken voor Zeeuwsch Vlaanderen. Dit verdrag brengt mede, aldus spr., dat als regel eene door een werkgever aangevraagde vergun ning tot het doen verrichten van arbeid door een Belgisch resp. Nederlandsch onderdaan wordt verleend. Eene uitzondering op dezen regel wordt onder meer toege past, indien het aan den vreem deling te betalen loon in belang rijke mate (notoirement) ongun stig afwijkt van de ter plaatse gangbare loonen in het bedrijf van den aanvrager. Op 1 Maart 1935 bedroeg het aantal Nederl. arbeiders(sters) 21.041 (17.175 mannen en 3.856 vrouwen). Er waren toen totaal 60.000 Nederlanders gevestigd (vrouwen en kinderen inbegre pen). Verder werkten er op 1 Maart 1935 nog ruim 700Neder- landsche grensarbeiders in België. In totaal werkten er dus op ge noemden datum bijna 22.000 Nederl. werkkrachten. Daartegenover waren er op 1 Jan. 1935 in Nederland gevestigd 6.960 loontrekkende mannen en 3.245 vrouwen van Belgische nationaliteit, die in loondienst werkzaam waren bovendien wa ren op 1 Jan. '35 in ons land werkzaam 5 374 mannen en 1.706 vrouwen van Belgische nationa liteit als grensarbeiders, zoodat het totaal aantal Belgische arbei ders in Nederland werkzaam op 1 Jan. '35 bedroeg 17.285 (12.334 mannen en 4951 vrouwen). Het aantal in België werkende Nederlanders was dus op bedoel den datum vrij belangrijk hooger dan het aantal in Nederland wer kende Belgische onderdanen. Vermoedelijk zal dit ook thans nog wei het geval zijn. Wat nu de werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, valt te constateeren, dat deze, ondanks de onmiskenbare concurrentie van Belgische arbeidskrachten, niet grooter is, ja thans zelfs kleiner is dan het gemiddelde in het geheele land. Het aantal geheel werkloozen, bij de organen der arbeidsbemid deling ingeschreven werkzoeken den bedroeg! op 31 Jan. 1936: in Nederland 475,890, dit is 5,6 pet. van de bevolking op 1 Jan. 1936; in Zeeuwsch-Vlaanderen 4,725, d;t is 5,6 pet. van de bevolking op 1 Jan. 1936; op 31 Mei 1936: in Nederland 392,884, dit is 4,6 pet. van de bevolking op 1 Jan. 1936; F in Zeeuwsch-Vlaanderen 1,681, dit is 2 pet» van de bevolking op 1 Jan. 1936. Zooals vanzelf spreekt, dient de bestrijding van de werkloos heid en ook de bestrijding der jeugdwerkloosheid met krachr ook in deze landstreek te worden voortgezet» Het valt daarom bijzonder te prijzen in het gemeentebestuur van St. Jansteen, dat het heeft ingezien, dat bij de snelle uit breiding der textielindustrie in hunne gemeente het noodzakelijk werd om voor eene vakopleiding van arbeidskrachten te zorgen. Een woord van oprechte hulde aan het actieve college van Burg. en Weth. en aan den raad dezer gemeente, maar in het bijzonder aan uwen zoo energieken burge meester voor zijn initiatief en wijs beleid is hier zeer zeker op zijn plaats. De cursussen zijn ook toegan kelijk voor leerlingen uit andere gemeenten, zoodat daarmede een groot streekbelang wordt gediend. Dat zij zich reeds aanstonds in de noodige belangstelling zullen mogen verheugen, blijkt uit etne mededeeling, volgens welke het aantal personen, dat zich heeft aangemeld, zoo groot was, dat de helft moest worden afgewezen. De cursus beoogt naast het practische werk als hoofdzaak ook het bijbrengen van eenige theo retische kennis van weefmachines, van samenstellen en ontbinden van weefsels en van materiaalleer De leerling zal daardoor naast eene practische vaardigheid ook een inzicht krijgen in eenige grondtypen van weefmachines en in de samenstelling van weefsels. In het bezit van deze kennis zal de leerling in veel korteren tijd dan anders het geval zou zijn, in de fabriek zich tot een volwaar- digen wever kunnen opwerken. Het behoeft geen betoog, dat eene dusdanige theoretische en prak tische opleiding aan velen in deze landstreek op den duur een be hoorlijk middel van bestaan zal kunnen opleveren. Spr. hoopte dat deze cursussen krachtig zullen mogen bijdragen tot bestrijding der werkloosheid en dat zij in rijke mate bevor derlijk zullen mogen zijn aan de belangen dezer landstreek en dat Gods Zegen daarop bij voort during zal mogen rusten. Hierop stelde de Commissaris de weefmachines in werking. Onderscheidingen Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau de heeren J. V. H. van Cantfort, Consul van België, te Terneuzen. A. Hendrikse, burgemeester, te Jzendijke F. P. J. Stubbé, gem. secretaris, te Sas van Gent Mr. J. Adriaanse, lid Prov. Sta ten te Oostkapelle C. Doets, dir. Ambachtsschool te Middelburg. J. J. Weijnsbergen, techn.-amb- tenaar Prov. Waterstaat, te Mid delburg L. van Dijk, oud-landbouwon- derw. te Tholen. Tot Ridder in de Orde van den ^ed. Leeuw is benoemd de heer r. J. P. Walland, hoofding-dir. Rijks Waterstaat te Middelburg. Is toegekend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oran- e-Nassau in zilver met de zwaarden aan den heer C. de Leeuw, opper wachtmeester Kon. Marechaussee te Terneuzen. in zilver aan de heeren: J. P. van Hoeve, organist Ned. Herv. Kerk, te Sluiskil; Th. Lammens, ovd-chef-veldw. te Sas van Gent. Een sokken kwestie. Te Garijp, in Friesland, doet zich het volgende merkwaardige geval voor. Eenige meisjes, die de chr. school bezoeken, is gedu rende eenigen tijd de toegaDg ge weigerd, omdat zij naar het oor deel van het hootd der school, niet oirbaar gekleed waren. Zjj droegen n.l. zgn. ski-sokjes, in plaats van kousen. De ouders vol deden aan het verzoek van het hoofd, om de kinderen weer met kousen naar school te sturen, waarop zij weer zijn toegelaten! Dezer dagen herhaalde zich dit euvel, maar thans weigerde een ouderpaar aan het verzoek van het hootd der school te vol doen. Daarop zjjn de betrokken leerlingen voor goed van de school verwijderd, De ouders hebben een brief van het hoofd bestuur ontvangen, waarin dit zijn goedkeuring hechtte aan de aoor bet hoofd der school gevolg de gedragslijn. De leerplichtige kinderen be zoeken thans geen school en, naar gemeld wordt, zal deze aange legenheid vermoedelijk bij hoo- gere instanties aanhangig ge maakt worden, teneinde een uit spraak te verkrijgen. Treurig ongeluk. Bjj de fam. B. aan den Kop- pelweg te Zeist heeft zich een tragisch ongeluk voorgedaan. Een 1-jarig kindje was op een bovenkamer in zijn ledikantje ge legd. Nadat de moeder was ver trokken is het kind blijkbaar overeiDd gekomen en toen ge vallen. waarbij het truitje over een spybje is biyven hangen. Door het gespartel van het kind heeft het truitje zich rond den hals van het kind gesnoerd. In deze toestand werd het kindeven later aangetroffen. Da terstond ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Sportnieuws. in brons aan de heeren C. J. de Wilde, lichtwachter te Zaamslag, en J. de Vos landarbeider te Zaam slag. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 6 SEPT. 1936, Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/» ure Ds. Germeraad, van Maria Hoorebeeke. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Nam. 2 30 Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente in de Chr» Bewaarschool. Jubileum Wedstrijden V. V. Axel. Nu de feeststemming er toch in zit, wil de voetbalvereeniging alhier niet achterblijven en trou wens, dat mag feitelijk ook niet, want de Oranje-witten vieren hun 25-jarig bestaan en aan zoo'n jubileum moet eenige luister bijgezet worden. Zoo zullen dan ook een tweetal jubileum-wed strijden gespeeld worden tegen bekende tegenstanders. Zaterdagavond komt Terneu zen I op bezoek, waartegen onze stadgenooten al vele wedstrijden gespt eid hebben, vanaf de eerste jaren der oprichting en later in de competitie'» van den Z V B en denK.N V. B Ongetwijfeld zal voor deze ontmoeting bjj de sportliefhebbers groote belang stelling bestaan, ook al spelen dc Oranjemannen thans in een lagere aldeehng. Moge het een traaie en sportieve kamp worden. Zondagavond komt weer een oude bt-kende op bezoek, n 1. De Zeeuwen uit Vlissingen. Ook tegen deze sportieve jongens van de Zeevaartschool hebben onze stadgenooten reeds talrjjke span nende wedstrijden gespeeld, meermalen ook om hoogere regionen te bereiken. Jaren lang öebben de „zwartjes" uit Vlissingen gestreden om de 2e klas te bereiken en in het af- geioopen seizoen ig hun dit eindelijk gelukt. Dit wil na tuurlijk niet zeggen, dat de Oranjemannen geen kans hebben tegen de 2e klassers. Ze zullen er waarschynlyk alles op zetten om een zoo goed mogeljjk resul taat te bereiken in beide wed strijden, ook al zal de feest stemming misschien nog wel een beeije in de beenen zitten. We wenschen onze stadge noten veel succes toe in oèza wedstrijden en een druk bezoek» Het zal dan een waardig slot van de Axelsuha jubilaum* feesten.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3