HISTORISCHE OPTOCHT. Bekendmaking. ROOMIJS. Openluchtspelen „DE ZWARTE DOOD". Een Woon- en fficMiÉ Landbouw. Advertentiën. Gemengd INieuws. naaien, knippen en borduren, enz. GESLOTEN. Tel. 49. J. DE DIILlll, AXEL. Bekendmakingen. Openbare Vergadering ST. JANSTEEN. 9,15,16 en 23 Augustus Prijzen: 75,50 en 30 ets. Kantoorvan W.A. OENBOGGENOE te Axel, Nieuwstraat 80. Omstreeks half vijf werd uit La Roche vertrokken, en menige blik werd nog naar het door de reizigers verlaten La Roche ge richt, als wou men alles als een photo in het brein vastleggen. Van Metreux ging het per spoor over Luik. Wat dit traject bood aan variëteiten is niet in enkele woorden te beschrijven. Het be wonderenswaardige natuurschoon, de steen- en kalkgroeven en de kolenmijnen hadden ieders belang stelling. Van Luik ging het naar Meche- len, waar een uurtje werd ver toefd, hetgeen eveneens voor het gezelschap een aangename ver- poozing was, wat ook bleek uit de liederen, die sommigen aan hieven en het Hollandsche hart goed deden. Op vastgestelden tijd kwam men te 11.30 te Axel aan, waar men vol vreugde over het genotene als het ware niet uitverteld raakte. Menigeen zeide, dat de perzik naar meer smaakte en nu ziet men weer uit naar een volgende ge legenheid, nu we toch leven in een tijd van vacantie en uitstapjes, waarbij crisis niet meespreekt, nu de reis zoo goedkoop is. De rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard J. A. Dees, landbouwer te Zaamslag. Rech- ter-commissaris mr. C. E. Muller Curator mr. G. Tichelman, ad vocaat te Ter Neuzen. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 23 AUG. 1936. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Dhr. Ph. J Greeven, van Terneuzen. Nam. 2 Ds. A. Th. Stegenga, van Zuilzande. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. M. Ross, van Krabbendiike. Nam 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente in de Chr. Bewaarschool. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 Zeeawsche Landbouw- Maatschapp(J. Aan het verslag van de ver gadering van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 17 Aug. j.l. te Goes, is het volgende ontleend O.m. kwam in bespreking de kalverentoewijzing. Van de zijde der veehouderij wordt bezwaar gemaakt tegen de mogelijkheid, dat alleen zgn. er kende bedrijven boventallige kal veren kunnen aanhouden tegen betaling van f 15 per stuk, terwijl ook verzocht is te trachten de volgende regeling ingevoerd te krijgen a. de niet-erkende bedrijven in* de gelegenheid te stellen één extra stierkalf aan te houden tegen betaling van f 15 b. de stamboekbedrijven vrij te laten in het aantal aan te houden stierkalveren die aan de eischen voldoen tegen betaling van f 10 per stuk. Het Dag. Best. heeft zich met dit standpunt vereenigd. Omtrent de tuinbouwcommissie voor vaste lasten is het Dag. Best. van oordeel dat de com missie meer succes van haar arbeid zou kunnen verkrijgen, indien uit de verschillende tuin bouwgebieden in Nederland een vertegenwoordiger zou kunnen worden opgenomen, waardoor de commissie een veelzijdiger samen stelling zou verkrijgen. Naar aanleiding van een eer tijds door het Dag. Best. inge diend verzoek de reorganisatie voorstellen betreffende de zuivel- contröle op te schorten, beeft de Minister van Landbouw en Vis- scherij medegedeeld, dat de rege ling der zuivelcontróle, zooals deze thans in Zeeland van kracht is, voorloopig zal worden ge handhaafd. Aangaande een verzoek om een brouwgerstcommissie heeft het Dag. Best. gemeend, dat daaraan nog geen behoefte bestaat. Ingekomen is een verzoek van den bedrijfsraad van Oost-Z.-Vl, om een voorschot van f50 te Verleenen, ter bestrijding van onkosten. Hieraan werd voldaan, doch met de nadrukkelijke be paling dat de Z. L. M zich in de toekomst hierdoor geenszins verbindt tot het verstrekken van een bijdrage in de kosten van den raad. Besproken werd ook het rap port betreffende de consumptie- melkregeling. Het Dag. Best. acht het gewenscht, dat de be staande regelingen kunnen wor den bestendigd; en dat heffingen bij slijters, die zelf koeien houden, worden gebaseerd op een ge schatte dagomzet van een onpar tijdige commissie. Overigens heeft het Dag. Best. zich geheel met den inhoud van het rapport ver eenigd. Besloten werd dhr. Ir. A. J. Markvoort, Inspecteur voor de Werkverschaffing te Middelburg, te benoemen als adviseerend lid der Maatschappij. Als steun voor de schapen houderij op Texel heeft de Min. van Landbouw en Visscherij be sloten f33.000 uit het landbouw crisisfonds beschikbaar te stellen. In verband hiermede heeft het Dag. Best. het plan, om daarnaar een onderzoek in te stellen, omdat ook in Zeeland verschillende hou ders van kuddeschapen zijn, die van de schapenhouderij hun hoofdberoep maken en ook deze personen behooren dan in de gemelde steunregeling te worden opgenomen. Aangaande het verzoek om een kostelooze verbinding der Zeeuw- sche en Zuid-Hollandsche eilan den heeft de Minister medege deeld, dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan, daar de Overheid reeds belangrijke bij dragen voor die veerverbindingen betaalt, zoowel voor de exploi tatie, als voor aanleg en onder houd der havens en aanlegin- richtingen. De richtprijs tarwe acht het Dag. Best. onvoldoende op een bedrag van f9 per 100 K.G. Waar als gevolg van de on gunstige weersomstandigheden de kwaliteit der tarwe minder goed zal zijn dan in andere jaren en tevens meer arbeidsloon zal zijn uitgegeven, is het volgens het Dag. Best. dringend noodzake lijk, dat de tarwerichtprijs weer op de basis van 1935 wordt teruggebracht, zulks te meer omdat door de stijging van de wereldmarktprijs der tarwe, groote sommen in het landbouwcrisis fonds vloeien, welke niet recht streeks aan de tarweverbouwers ten goede komen. in Zeeland woonde blikbaar een van zyn afnemers. Hy kon zich in het grensgebied natuurlyk vrij bewegen, daar iedereen hem als douane-beambte kende en ook de kommiezen geen verdenking tegen hem koesterden. Dat kwam eerst later. Men ging zyn gangen na en kreeg zoodoende steeds meer wantrouwen. Ten slotte be- sloot men in te grijpen. Enkele beambten wachtten hem op, toen hij met zijn motor Woensdrecht verliet De motor rijder-kommies trok een zeer ver bouwereerd gezicht, toen men het sigarettenpapier by hem in beslag nam Hij trachtte eerst allerlei verklaringen voor de aanwezig heid er van te geven, maar geen er van deugde. Als een gewoon smokkelaar is hy aangehouden. (Tel.) Ernstig auto-ongeluk.- Dinsdagnacht omstreeks 4 uur heeft op den straatweg Putte- Capellen op Belgisch gebied, een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan een jongeman het leven heeft gekost en waarbij zyn broer levensgevaarlijke verwon dingen heeft opgeloopen. Twee zoons van den leeraar Rhoen uit Bergen op Zoom, de 23 jarige Jos. Rhoen en de 29 jari ge Jac. Rhoen keerden omstreeks dien tijd terug van een vacantie- reisje in België. Hot schijnt in de bedoeling van den oudsten der beide broers, die chauffeerde, te hebben gelegen den weg naar Roosendaal in te slaan. Blykbaar heeft hij evenwel dezen weg iets te laat gezien. Hy heeft echter de bocht toch nog genomen, met het gevolg, dat de auto tegen een lan taarnpaal opbotste, welke geheel uit den grond werd gerukt. De auto werd nagenoeg geheel vernield. De jongste broer is spoe dig na het ongeluk overleden, de oudste werd zoo ernstig gewond, dat voor zyn leven wordt ge vreesd. Omstreeks 9 uur was het in de nauwe straatjes van het dorp zoo druk van dansende muggen, dat alleen zy, die beslist buiten moesten zyn, het waagden om op straat te komen. Het was zoo erg, dat de straatverlichting verduisterd werd. Op zee is het ook een ware plaag Er zijn schippers de haven binnengekomen, die verklaarden, dat het onmogelijk was om lan ger door te visschen. De mug gen werden met schoppeu Van de schepen afgeschept. Woensdag is te Smilde, de ®»7eer 60 Jarige landbouwer M. Mesken, terwyl hy een voer tarwe naar huis wilde hrengen vermoedelijk door het schrikken van het paard dat op zij sprong, ouder den wagen geraakt. Zyn zoon, die op een afstand her eageluk zag gebeuren, snelde toe en bevrijdde zijn vader uit diens netelige positie. M. was echter reeds overleden. De overledene was sedert tal van jaren lid van den gemeen teraad van Smilde. Echt AmeHkaansch Een kaasmakery te Bandon in den staat Oregon, beeft zeker wel de grootste kaas gefabriceerd, welke de wereld ooit gezien heeft, waDt het zuivelproduct weegt niet minder dan 1000 Kg Boven dien is deze reuzenkaas Dog maar de eerste van een serie van tien stuks, die door handelaren te San Francisco en Oakland voor pro pagandadoeleinden zyn besteld. Bij de vervaardiging van deze eerste 1000 Kg -kaas zyn 10.000 L. melk gebruikt. Door het Dag. Bestuur der Z. L. M. is wegens huwelijk op verzoek met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend aan mej. G. Crijns, als landbouwhuishoud leerares te Hulst. Smokkelende hulpkommies. De douane in Zeeland heeft onlangs een merkwaardige aan houding gedaan, welke eerst thans bekend is geworden. Amb tenaren van het kantoor Woens drecht hebben n.l. een tydelyk hulpcommies op het clandestien vervoeren van sigarettenpapier betrapt. Men had reeds eenigen t(jd het vermoeden tegen den man en besloot hem op een van zyn tochten te visiteeren. Hierby bleek de gegrondheid van de ern stige verdenking. Toen men hem terwyl hy een motortochtje van Woensdrecht naar Zeeland maak te, aanhield, vervoerde hy 150 boekjes sigarettenpapier, die by I hem in beslag zyn genomen. Hij is bekeurd wegens het ongedekt vervoeren van sigarettenpapier Gezien den ernst van het feit, heeft de inspecteur der invoer rechten en accynzen te Roosen daal hem onmiddelyk geschorst, tetwyl hij kort daarop uit den dienst is ontslagen. De man was eerst korten tijd als hulpkommies werkzaam. Blykbaar is hem de verleiding om misbruik te maken van de dingen, die hij omtrent het smok kelen wist, te machtig geworden» By schijnt het sigarettenpapier in Belgie gekocht te hebben en Dinsdagavond is het 2 jarig kindje van den landbouwer G. J. L. te Loo (gem. Bathmen) door een trein, die achter het huis van den landbouwer loopt, overreden en op slag gedood. Het kind was een oogenblik aan de aandacht der ouders ontsnapt en op de spoor baan terecht gekomen. Auto met ouden van dagen in een sloot. Woensdag is te Hoogezand door onbekende oorzaak een auto waarin ouden van dagen uit Ap- pingsdam e9n tochtje in de om geving deden, uit de ry voertui gen geraakt en in een langs den weg loopende droge sloot terecht gekomen. In den auto zaten, be halve de chauffeur, twee bejaar de echtparen Van hen werd me- juffrouv Bosgraaf gewond. Zy is door een dokter uit Hoogezand verbonden, waarna zy per auto naar haar woning te Appingedam is vervoerd. De tocht is daarna, zij het met groote vertraging voortgezet. Dinsdag heeft zich by de politie te Amsterdam aangemeld een 28-jarige bouwkundige, die in dienst is by een makelaar al daar. De man verklaarde, dat hy vanaf eind 1934 tot nu toe geld verduisterd had ten nadeele van zyn patroon. Hij kon niet precies opgeven hoe groot het totale be drag van de verduistering is, doch by schat het op drie vijf duizend gulden, De makelaar overweegt of hy tegen den man, die een neei van hem is een klacht zal indienen. - Het 2-jarig dochtertje van de tam. Rovers te Vinkei (N. Br is Dinsdagavond by het spelen in een emmer kokend zeepsop geraakt. Toen de moeder het ongeval bemerkte, waren de le vensgeesten reeds geweken. Muggenplaag op Urk. Dinsdagmiddag, toen de wind naar het Westen waaide, kwam de eerste muggenwolk over en uit het IJ8elmeer op het eiland. Tegen den avond hing een swarte wolk boven het eiland en alle voorwerpen kregen een groenachtige kleur. Hoewel het ïn de huizen zeer warm was, azten de bewoners met «He ramen en deuren diebt, Naar pas thans bekend wordt, heeft Zondag in de bede vaartplaats Kalwarya (district Biala) een ontzettend ongeluk plaatsgehad. Ter gelegenheid van een pro cessie ontstond in een kerk aldaar een groot gedrang, waarby 7 per sonen onder den voet werden geloopen en op verschrikkelijke wyze om het leven kwamen. Bij vliegtuigoefeningen in Michigan zijn 2 officieren dood gevallen. Zij sprongen voorzien van een valscherm, uit hun vliegtuigmaar de parachute opende zich niet en de mannen sloegen te pletter. Het bezoek aan de Olymp. Spelen. De Olympische Spelen hebben ongeveer 1,2 millioen vreemde lingen naar Berlyn doen trekken. Van dit aantal bezoekers waren ongeveer 150 000 buitenlanders. In totaal zijn er 4 500 000 toe gangskaBrten verkocht. De kaar- tenverkoop heeft rond 7,5 milli oen mark opgebracht. De organisatie van de Spelen heeft 6,5 millioen gekost. De ondergeteekende geeft les in Cursus ter opleiding voor Costumière, Coupeuse en Leera res. Na goed afgelegd examen kan men een diploma behalen. Tevens een speciale cursus voor het vervaardigen van ONDER- en BOVENKLEEDING. Patronen naar maat verkrijg baar. JAPONNEN, MANTELS, enz. naar maat gemaakt. Vraagt inlichtingen. Beleefd aanbevelend, J. KOSTER, Gedipl. Coupeuse-Leerares. Buitenweg 19, Axel. Alie deelnemers worden opge roepen voor een repetitie, op Zaterdag 22 Augustus, op net Concoursierrein. AANVANG 4 UUR. Afdeeling Ruiterij begint om half drie. Burgemeester en Wet- houders van KOE WACHT maken bekend: dat met ingang van 26 Augus tas a s het wegvak vanaf ALPH. WAhLE, tot aan het nieuwe gedeelte op Sint Andries, in ver band met de wegsverbetering voor het verkeer zal worden Koewacht, 19 Augustus 1936. Burgemeester en Wethouders van Koewacht, A. F. J. M. DIER1CK, Burgemeester. A. P. J. DE BL1ECK, Secretaris. Vanaf heden maken wij geen consumptie.ijs meer, doch uitsluitend Dit bevat een zeer hoog percen tage slagroom, en is het fflnste wat op ijsgebied te verkrijgen is. Wenscht U ijs aan huis? Dan bestelt U onze coupe populair a 15 ct. - - De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel op Dinsdag 25 Aognstns 1936, des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 21 Augustus 1936. De Burgemeester, BLOK. IaBgr* Burgemeester en Wet houders van AXEL maken bekend, dat de NIEUW AANGEBRACHTE HUISNUM MERS met ingvng van 1 Sep tember 1936 In werking zullen treden. Van Gemeentewege zal worden SPdragen, dat DE OUDE HLISXUMMERS tegen dien da tum van de woningen zullen zijn verwijderd. Axel, 14 Augustus 1936. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. Sesreuris, MARIS. 4 uur. O" Donderdag 27 Angastus 1936, nam. 2 uur, zal ten ver zot ke van Mej, Wed. J. L. DE RIJCKEWISSE te Zaamslag, in hei café van dhr. R. J. van de Veke, aldaar, in het openbaar worden verkocht: met SCHUUR en ERF te Zaamslag, Axelsche straat, kadaster sectie F no, 448, groot 2 A. 40 c.A. Aanvaarding bij de betaling, zijnde uiterlijk 15 Oct. a.s. Hypotheek beschikbaar, Nadere Inlichtingen ten géffiek aert kantore.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 4