„Heil Concordia"! (Slot) Omtrent datgene wat zich na 1930 in en om Concordia af speelde, vermenen wij beknopt te kunnen memoreren, dat dit tijdperk zich, in weerwil van de geweldige depressie, die aller- wege op maatschappelijk gebied voelbaar is, gekenmerkt is geweest door een zeer opgewekt vereni gingsleven. Helaas, de droevige noot ontbrak niet en zo ontviel aan het bestuur in het voorjaar van 1930 één van die trouwe en toegewijde figuren, die een blij vende plaats zullen innemen in de harten van alle Concordia- vrienden, wijlen de heer Ph.J. van Dixhoorn. Hier te releveren wat deze in de loop van zijn bijna 40-jarige bestuurscarière voor de vereniging heeft gedaan, van welke hij ook nog een jaar het presidium vervuld heeft, is niet wel doenlijk. Deze vacature in het bestuur te vervullen was dan ook niet gemakkelijk. De heer H. Wolfert in zijn plaats gekozen bedankte al spoedig, waarna de vereniging in de heer J. L. M. Boot iemand kieeg, die helaas wel sedert korten tijd, maar met zeer veel ambitie de belangen der vereniging diende en na zijn vertrek uit Axel, sedert dien ir onze annalen geboekt staat als één van die noeste werkers, die een sieraad zijn voor de zaak waaraan zij zich geven. (De heer Van Dixhoorn was op 23 Juni 1892 tot bestuurslid gekozen). Een andere dissonant in het welklinkende koor van Concor dia's verenigingsleven was het verscheiden van de heer J. E. Blansaart op 20 November 1934. Het overlijden van Concordia's tweden directeur, die zo enorm veel voor de verbetering van hel vocale en muzikale peil in Axel heeft gedaan, was een zware slag. waar wij de nadelige gevolgen nog niet geheel en al van te boven zijnHet bestuur werd thans voor een moeilijk dilemna ge plaatst. Deze vacature te ver vullen, nu de wrede dood opnieuw één der eerste wij mogen wel zeggen allereerste steunpilaren opeiste, was geen zaak om maar voetstoots in te beslissen. Na rijp beraad, veel wikken en wegen en overleg met een technische" contact-commissie uit de werkende leden, werd na een zeer voor- beeldenswaardige staat van dienst als plaatsvervanger van de heer Blansaart in de vergadering van 7 Juni 1935 door het bestuur met alg. stemmen benoemd de heer A. J. Schieman, die behalve als plaatsvervangend directeur, de vereniging tot 30 Juli 1935 ook als haar secr.-penningm. had gediend, waartoe hij op 11 Maart 1920 was gekozen. Ónze jeugdige directeur, die de 3e secr. penn van Concordia was, is nu ook haar 3e directeur geworden en heait dus ondanks zijn jonge leeftijd een eervolle staat van dienst achter de rug. In de plaats van de heer Schie man, die sedert Juli 1935 vanwege zijn directeurschap alleen nog adviserende stem in het bestuui heeft, werd in zijn functie die sindsdien, naar algemeen wen selijk voorkwam gesplitst is, opgevolgd door schiijver dezes, terwijl de heer J. S. J Wijna, één onzer meest toegewijde bestuurs leden, nu de taak van penning meester is opgedragen. Wij zullen hiermede ons over zicht voor wat de bestuurscon- stellatie, etc betreft beëindigen, zonder dat wij na kunnen laten de verdiensten te memoieren van de beide nestors uit ons bestuur, die daarin resp. ruim 17 en 14 jaren zitting hebben, de heeren D. F. van Cadsand (die op 8 Febr. 1919) en A. van Maale (die op 27 Juni 1922 gekozen is) voor hun bijzondere ijver en verdienste te huldigen, naast de vele andere oudgedienden. Met de van Meur zen, de Scheele's, de van den Berge's noemen wij als het ware geslachten, die Concordia's wel zijn, en ook naast het lief het leed mededragend, steeds na aan het hart lagen. Deze trouwe garde, deze kern van ijverige en toegewijde Concordla-leden is een voorbeeld voor de jongeren En gelukkig is hun lichtend voorbeeld voor tientallen anderen tot na volging een prikkel. Maar wij zullen niet alle namen noemen van degenen die Concordia liefde en genegenheid toedragen. Dat zou ons te ver voeren. Maar wij kunnen toch niet vergeten ons oudste werkend lid, onze trouwe en volijverige bode, de heer W. C. de Jonge, te vermelden als de enige overgeblevene onder de werkende leden, die in de eerste algemene vergadering reeds onder de aanwezigen in onze notulen boeken staat vermeld en die on afgebroken vanaf 1886 lid van Concordia is geweest. „Kees" is één van die onmisbare, voor het welzijn van een vereniging on ontbeerlijke, bescheiden figuren Die stipt en plichtsgetrouw doen wat de hand nodig vindt om te doen, onverschillig of dit bestaat in het plaatsen van lessenaars, het innen van kwitantie's en wat dies meer zij en in dit speciale geval „des bode's is". Ook voor „Kees" is het dus een „gouden" jubileum en de geestdrift en am bitie waarmede hij zijn taak ver richt, zijn voor ons overtuigende bewijzen, dat hij, zo hem dezelfde kracht geschonken blijft, nog vele jaren de harmonie Concordia kan dienen. Wat na 1930 de revue nog ge passeerd heeft, leeft nog sterk in aller geheugen. In 1931 werd deelgenomen aan het doorV.V.V. alhier uitgeschreven festival, in 1934 bezochten wij de Baroniestad Breda, waar wij aan een festival deelnamen. De kleine festivals waren jaarlijkse evenementen, waarop de band van Axelse mu zikale kameraadschap hoogtij vierde. Ook de jaarlijkse muziek uitvoeringen vormden hoogtepun ten en een gezellige afwisseling in de gewone en alledaagse gang van het verenigingsleven. Vele gouden bruiloften werden der traditie getrouw opgeluisterd en bij feestelijke herdenkingsda gen in het Vorstelijk Huis was Concordia steeds paraat en op het appèl. De financiëele toestand der vereniging is vooral na de halvering der gemeentelijke sub sidie een voorwerp van aan houdende zorg voor het bestuur geworden. In samenwerking met Orelio werd reeds (met groot succes) een bazar georganiseerd. Ook een verloting in 1930 leverde een flnk batig saldo op. Maar in weerwil van dit alles is na ieder boekjaar de bodem der kas weer zichtbaar en worden telken- jare hoger eisen gesteld door de geldelijk nodige offers. En dat niettegenstaande het aantal hono raire leden stationair is en zelfs een ietsje hooger dan in de beste tijd. Het stemt daarom tol blijdschap dat dit jaar nog uit een buiten gewoon voor dit doel gevormd fondsje kon worden overgegaan tot de aanschaffing van onze nieu we uniformpetten, die aan he^ gezelschap bizondei cachet ver lenen. Dit was een der eerste be stuursdaden, voortvloeiende uit het initiatief van onze nieuwe voorzitter. En thans nadert de grootste aller hoogtijdagen voor het oude Concordia: 5 September 1936! Een blijde feestdag gaat het wor den 1 Na een week van vreugde stemming volgt als waardig slot het grootste festival van ons halve eeuwfeest. Vele honderden vrien den en viiendinnen, zo van hier als elders, komen deze dag in ons midden vieren. Concordia, met de gouden kroon harer waar digheid van 50 jaren, versierd, zal in het midden der vreugde en belangstelling staan. Laat ons een paar dagen met onze „ouwe harmonie" de zorg en het leed van deze harde en don kere tijd vergeten I Laat er één dag zijn van bovenste vreugde om dat heugelijke feit, naast die andere te herdenken, feiten die wij feestelijk zullen helpen her denken en opluisteren I Dat moet de dag van 5 Sep tember zijn 1 De vlaggen uit dus Concordia jubileert Ook in „Het Centrum" zal op meer intieme wijze op de voor afgaande avonden van 3 en 4 September Concordia worden gehuldigd. Een tweetal met veel zorg voorbereide feestvoorstellin- gen zullen hier de burgerij en de bezoekers van elders, die onze gasten zullen zijn, tegen minumum- prijzen worden aangeboden. Het eventueel batig slot dezer feest avonden zo dit er is zal bestemd worden voor Concordia's instrumentenfonds, een doel waar mede wis en zeker ieder recht geaard Axelaar en dat zijn alle Concordia-vrienden mee zal sympathiseren. Ja, Concordia jubileert 1 En andermaal zeggen wijDe vlaggen uitEr zij vreugde, dankbare feestvreugde in aller hartenLaat dus op 5 Septem ber onze straten van dit vreed zame en welluidende feestgedruis daveren. Laten wij onze geliefde vereniging met dezelfde liefde en toewijding blijven dienen en haar opvoeien tot steeds hoger plan. En gij Axelaars, schenkt ons, voorzover gij dit nog niet deed, Uw daadwerkelijke steun, die Concordia niet kan ontberen. Treedt in de rijen van onze jubilerende harmonie Moge de „eendracht", die on ontbeerlijke factor voor een goed gefundeerd verenigingsleven, die altijd één van de beste eigen schappen was in ons midden en die in overeenstemming is met onze schone naam Concordia (wat „eendracht" betekent) ook in de toekomst in onze gelederen heersen. Kome dit tot uiting in getrouw repetitiebezoek, ijverige studie en een nodige vrijwillige, maar niet temin als het ware ijzere discipline HEIL „CONCORDIA"! 'T G. AXEL, 21 Augustus 1936. De agenda voor de a s. Dinsdag alhier te houden gemeenteraads vergadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Voorstel tot benoeming van a. leden van het Burgerl. Arm bestuur, wegens bedanken van 4 leden van het Burg. Armbest. b. periodieke aftreding van dhr. C. Th. van de Bilt. 4. Voorstel tot het geven van een vaste aanstelling aan R. de Kraker. 5. Voorstel tot wijziging: a. van de verordening tot ver deeling van de gemeente in stern- districten voor den Raad. b. van de verordening tot aan wijzing van de stemlokalen in deze gemeente. 6. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van keuiloonen in den kring Axel. 7. Voorstel op het verzoek van den Z. VI. Slagershond om een bijdrage in het nadeelig saldo van een vakcursus. 8. Verzoek van het Bestuur der R.K.Middelbare Handelsdagschool te Hulst, om een extra subsidie tot dekking van het tekort der exploitatie. 9. Voorstel op het verzoek van de Hulpver. voor Geref. School onderwijs, om een uitkeering in eens van de vergoeding van terreinen en gebouwen. 10. a. Aanbieding van de Ge meenterekening dienst 1935. b. Rekening Gasbedrijf 1935. c. Vleeschk.bedr. 1935. d. Burg. Armb. 1935. 11. Aanbieding van de begroo ting van de Gemeente voor het jaar 1937. b. Idem Gasbedrijf. c. Vleeschkeuringsbedrijf d. Burgerl. Armbestuur. De aanst. feesten. Het gaat weer op z'n Axelsch, d.w.z. men wacht met versieren (kronen) tot de laatste paar we ken, maar dan ook met alle man en vol geestdrift. En zoo hooren we dat nu hier, dan daar, avond aan avond wordt vergaderd en plannen worden besproken om Axel in feestdos te steken. Inmiddels zit ook de feestcom missie niet stil en werkt eveneens haar ontwerpen uit. Naar we zoo achter de schermen vernemen, belooft de historische optocht schilderachtig te worden. Het zal een stoet worden van onge veer 200 personen,verdeeld in 15 groepen, waarbij een 40 gecostu- meerde ruiters, naast een tiental hoofdfiguren, dames en heeren uit den middeleeuwschen adel, begeleid door pages. Om een beeld van de lengte van den stoet te geven, wordt geschat, dat deze de geheele Noordstraat zal beslaan. Naar we vernemen zal eerst daags hiervan het volledige pro gramma verschijnen. Het is te verwachten, dat de dag, dat de stoet uittrekt, n.l. 2 September a.s., het glanspunt van de feesten zal worden. Doorzitten t nïTIin- Stukloopen PljROL Zonnebrand Woensdag slaagde te Rotter dam voor de hoofdakte o.m. de heer J. B. Fondse, onderwijzer aan de bizondere school alhier. De reis naar Knocke. Het was voor de commissie, die zich, onder leiding van den heer Burgemeester onzer gemeen te, jaarlijks met de voorbereiding belast om een reisje te maken met onze „ouden van dagen" en wat daarbij gevoegd wordt en meeloopt, dit jaar geen gemak kelijke taak om de zaak voor elkaar te krijgen. Wel liepen, dank zij het „potje" van vorige jaren de financiën mee, maar de medewerking van de zijde der autohouders was niet voldoende om kosteloos aan vervoermid delen te komen. En zoo werden naast de 27 auto's, die beschik baar waren, een tweetal auto bussen gehuurd, n.l. van de ga rage „Cito" alhier en van de Z.-Vl. Tramweg-Mij. (Op onze vraag of deze laatste ook gratis beschikbaar was gesteld, werd helaas ontkennend geantwoord). Dit verhoogde natuurlijk de kos ten dermate, dat de kas zoowat uitgeput werd. Maar voor de toekomst geen zorgen en dus be palen we ons tot het heden. Met ruim 150 personen, waar onder 115 min of meer behoef tige ouden van dagen werd de reis Dinsdagmiddag om half een aanvaard en zooals we in ons vorig nummer meldden, onder begunstiging van koel weder. De donkere wolken dreigden wel nu en dan, doch tot regen kwam het niet. Na een voorspoedige reis, dank zij de veiligheidsmaat regelen welke vooraf waren ge troffen met medewerking van onzen populairen „opper" van de Kon. Marechaussee alhier, waren we vrij spoedig in de wereldsche badplaats, die vanaf de Neder- landsche grens als eerste parel aan het snoer der badplaatsen in België prijkt. Terloops zij opge merkt, dat ook, al was het de vierde maal, dat deze reis ge maakt werd, volop werd gepro fiteerd van de zeegezichten, die het land van Cadzand met zijn mooie hoeven en landelijke dor pen biedt, terwij! vooral groote verbetering was waar te nemen in de gesteldheid der wegen. Vooral zij, die de eerste reis meemaakten, zullen zich dat enorme verschil kunnen her inneren. Maar ook de uitbreiding van het vroeger onbeteekenende dorpje Knocke is verbijsterend en van jaar tot jaar waarneembaar, zoo dat zelfs velen de Avenue Lyp- pens niet meer herkenden. De boulevard was gelukkig niet zoo druk bezet met het donkere weer. En toch was het vrij moeilijk om parkeerplaats te vinden. Er werd hier uitgestapt om de zee te be zichtigen en auto's van allerlei nationaliteit deden zien, dat het vreemdelingenbezoek er groot was. Tal van lenzen werden natuurlijk weer gericht op de Axelsche boerencostumes, die een 'ware attractie vormden, welke straks ook moeder Siska ten goede xou komen. Na een uit stapje of een zitje met een limo- naad of een export te hebben genoten, werd de rit weer voort gezet, om op De Zoute te landen, waar het bekende banket, de 5 hartjes, weer in grooten getale werd opgediend. Het moet gezegd, dat de bur gemeester hier op loffelijke wijze toezag en aanspoorde tot een goede bediening, zoodat ieder zijn deel kreeg. Dat alles naar wensch en smaak ging bleek wel daaruit dat velen nog op nabe stelling wachtten, om ook des avonds de huisgenooten een proefje te bezorgen. Na het maal trok het valide deel uit en in een oogwenk waren alle chauffeurs, enz. ver dwenen, hetzij naar de stad of naar het vliegveld. De overige passagiers kortten den tijd met gezellige kout, een wandeling of een kijkje op den druk bezochten speeltuin. Ook de leider, onze burger vader, bleef met zijn staf ter plaatse voor den goeden gang van zaken. Om ruim 6 uur werd weer ingestapt voor de terugreis, die als steeds minder vlot verliep. Waarom dat noodig is, begrijpen we niet, want van on gevallen hoorden we niet en te Knocke had toch ieder gelegen heid gehad om te genieten van hetgeen hem bekoorde. Het was daardoor, dat de oudjes weer later thuis kwamen, dan ze ge- wenscht hadden. Maar het is ook hier niet ieder naar den zin te maken en d; hoofdzaak is toch dat het doel bereikt wordt, n.l. samen uit, samen thuis. Het is om deze reden, dat de leider ook geen meter verder rijden wil, al vorens hij overtuigd is, dat allen present zijn, waarvoor dan de ordonnancen er nogal eens op uit gezonden worden en ook in derdaad geen vergeefs werk doen. Werden we 's middags uitgeleid door tal van belangstellenden, ook 's avonds stond een „eere- wacht" van jongens en meisjes aan den Buthdijk, die met luide hoera's de opoe's en opa's ver welkomden. Na een eereronde door de stad werden de reizigers naar hun woningen gebracht. Dankbaar en voldaan werden de handen ten afscheid gedrukt en zoo kan de commissie en zij die medewerkten, weer terugzien op een werk van liefde en piëteit, dat met succes is geslaagd. We kunnen ons dan ook niet indenken, dat het de laatste keer zou geweest zijn, zooals velen zeiden, die meenden, dat de fut eraf is. Neen, heeren, dat ligt er maar aan, hoe men de zaak aan pakt. Wat dat betreft kunnen we wel zeggen, dat de Eerste Burger van Axel daarvoor geen toelichting behoeft en steeds slaagt, als het hem ernst is. Men meldt ons uit Zuid- dorpe De Zeeuwsch-Vlaamsche kun stenaars de heer Jos. Moerdijk, kunstzanger en mevrouw Moer dijk-Van der Swalm, piano-vir- tuose, en directrice van „Orelio" te Axel traden hedenmiddag tus- schen 4.15 en 5 15 uur weer op voor den Katholieken Radio (K. R. O.) De heer Jos. Moerdijk is nu 10 jaren radiozanger. Door de Ardennen. Zooals was gepubliceerd, waJ er op 15 Augustus j.l. een goed- koope reisgelegenheid van hier naar La Roche. Deze reis is, dank zij het prachtige weer, de groote deelname en het vlot verloop, prachtig geslaagd. Men schrijft ons daarvan het volgende Er waren 335 passagiers. De heenreis ging over Mechelen— Leuven en Namen tot Metreux, verder per tram langs de Ourthe- vallei, die in al haar natuurlijke woestheid de reizigers een on- vergetelijken aanblik bood. Aan de wandelingen en klim- partijtjes op de bergen rondom La Roche ondernomen, werd door velen deelgenomen, terwijl an deren in het dal achterbleven om uit te rusten en te genieten van het panorama, het leven def kampeerders, de baden en d$ fqrellenvisscherij.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2