Landbouw. Gemengd Nieuws. I1 I werkkamp, bestemd voor vrijzin- Inig protestantsche jeugdige werk loozen, „De Kuil", gelegen aan den St jlperbergweg te Beekbergen (nabij Apeldoorn) officieel in ge wc bruik genomen, m' Te elf uur werd de plechtigheid tei geopend door mr. R. Baelde, re voorzitter van de commissie voor werkloozenzorg der vrijzinnig ar christelijke jeugdcentrale. Hij ljj richtte zich in het bijzonder tol te den vertegenwoordiger van den b< minister van sociale zaken, den heer Mcyer de Vries, hoofdin di specteur voor de rijkswerkver- ei schaffing. v Vervolgens sprak de heer Meyer de Vries de openingsrede uit, in d welke hij wees op de groote be- si teekenis der werkkampen voor dt ii jeugdige werkloozen. Hij merkb w op, dat wat hier te lande gedaar s wordt voor de jeugdige werkloo- d zen, kan gelden als een voorbeelc voor het buitenland. Uit het volk zelf, zonder eenigen dwang van boven af, geheel langs banen var vrijwillige keuze, is dit alles to' stand gekomen, waarvoor men ter departemente groote waardeering heeft. Nadat de heer Meyer de Vries het kamp voor geopend had ver klaard, werd de driekleur gehe schen en zongen de aanwezige' staande het eerste couplet van ht Wilhelmus. Hoe word ik snel bruin Door AMlLDA-zonnebruiuciêim krijgt Uw gelaat, armen en hals direct een gezond, sportief bruint teint, die tevens volkomen be schermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Protest te Amsterdam. Daartoe opgeroepen duor der Amsterdanschen Bestuurdersbond de communisten hadden li het R. A 1. gebouw een massa protestvergadering belegd heb ben Woensdagavond te Amsterdam tusschen de 9 a 10.000 persone' gemanifesteerd tegen de door de regeering aangekondigde wijzigin gen in de rijkssteunregeling voor werkloozen. „Heil Concordia Otize ouwe Axelse harmonit jubileert 1 Schetterende, maa welluidende fanfare's, blijde jubel zangen zullen de straten en plei nen van ons vele eeuwen oude stedeke op 5 Sept. doen daveren en deze blijde mare verkondiger aan elk die het nog niet weten mochtMaar wie is er, die Axels populaire harmonie zo laag onder het hart draagt, dat hij het „gou den feest", dit blijde en heugelijk gebeuren, zou vergeten Wam „Concordia" mag op een staat van dienst wijzen, loffelijk als maar weinig verenigingen achter de rug hebbenJaren lang was het „meester Minjon", die de ziel der vereniging was. Zijn nagedach tenis is bij „Concordia" in eere geblevenDaarop ging de di- rigeerstaf over in de bekwame handen van wijlen de heer Blan- saart, ons nog zo kort ontvallen, doch voortlevend in aller gedach ten Ook zijn nagedachtenis houdt elk lid onzer vereniging in hoge ere En thans is het de met jeugdig vuur en enthousias me, maar bovenal met veel liefde voor zijn taak bezielde „meester Schieman" onder wiens ijverige leiding „Concordia", opstrevend naar een steeds meer belovender en glanzender toekomst, voor waarts gaat De naam „Concordia" heeft een oude en gulden klank in onze stad. Oud, omdat ook een eeuw ge leden hier reeds een muziekgezel schap „Concordia" heeft bestaan. Nog hangen er „tropheën" aan ons oude vaandel, dat op 5 Sept a.s. fier aan het hoofd van de 6 700 muzikanten en zangers ge dragen zal worden, die herinneren aan dat oude „Concordia", waar uit het tegenwoordige tenslotte toch is vooitgekomen en waarvan oude Axelaars u nog weten te spreken. Medaille's van 100 jaar geleden vermelden nog de datums van heugelijke gebeurtenissen in on*e stad. Eén der inscriptie's, voorko mende op één der gulden metalen dat nog aan de kroon van onze „drapeau" hangt, luidt: Jhr. J. G. H. Tets van Goudriaan als beschermheer van het muziekge zelschap „Concordia" te Axel, 25 Aug. 1857. Andere „lauweren" spreken van festivals in de jaren 1850 en 1853 te Clinge en Wachtebeke, weer een andere van de opening van de „kasseide'* tusschen Bouchaute en Ertvelde (naar Gent), uit er kentenis aan de Maatschappij van Axel, 1 Juni 1845. Maar, al is dit oude „Concordia" dan ook in het begin der tach tiger jaren teniet gegaan, de burgerij van toen wilde, in weer wil van de armelijke tijd die het toen ook was, niet zonder muziek gezelschap zijn. En zoo is in September 1886 „Concordia" uit haar assche her rezen Hoor, wat ons oudste notulen boek uit ons archief ons daarvan in den vorm van het „verslag van de werkzaamheden, verricht door le voorloopige commissie, ten loei hebbende de oprichting van een Muziekgezelschap itt de ge meente Axel", vertelt „Het was ongeveer half Sep- ember 1886, dat de heeren J Bauwens, J. Cappon, F. Dieleman, L. Lamaitre, C. P. Minjon, J. C. /erbruggen en J. A. van Vessem cich tot een voorloopige commis sie vormden, die zich ten doel stelde al het mogelijke aan te venden, om Axel in het bezit te dellen van een muziekgezelschap „De Hoogwelgeboren Heerjhr Vfr. J. H. J. Quarles van Ufford reloofde de Commissie zijnen -teun, waarop zij vol moed aan net werk toog. Bij de ingezetenen werden toen mteekenbiljetten rondgezonden, teneinde gelden bijeen te brengen */oor de oprichting van een mu ziekgezelschap, met het gevolg lat voor een som van f 66,65 verd ingeteekend. Daar dit be trag niet voldoende was om tot iet beoogde doel te geraken, werd ie Heer Burgemeester aange zocht, eene vergadering te pre- sideeren van belangstellenden. Jeze vergadering werd daarop iehouden ten huize van Mej. de \Ved. L B. A. Rolff. In deze vergadering werd een inteeken- ijst aangeboden, waarop aan stonds voor eene som van f 142 ineens en van f 102 aan jaariijk- sche bijdragen werd ingeteekend. Toen was de groote stoot ge geven Op voorstel van de.Heer M. J. van Vessem werd de voorloopige commissie gehandhaafd en daar aan als Voorzitter toegevoegd de Heer Jhr. Mr. J. H.J. Quarles van Ufford, welke hiermede genoegen nam en alzoo de verdere leiding der werkzaamheden op zich nam. De leden der voorloopige com missie hebben zich toen persoon lijk tot de ingezetenen gewend met inteekenlijsten voor bijdragen ineens, jaarlijksche bijdragen en honoraire leden. Het gevolg hiervan was, dat in het geheel bijeenkwam voor den aankoop van muziekinstrumenten en ver dere kosten van oprichting, eene som van f 233.15, terwijl aan jaarlijksche bijdragen in 't geheel werd ingeteekend f 194. Het aantal honoraire leden bedroeg 49. „Bii acclamatie werd de Heer Quarles van Ufford op een door nem gepresideerde vergadering 'ot Eere-Voorziter benoemd, ter wijl nog vijf Bestuursleden wer den gekozen, n.l. de heeren J. Bauwens, J. Cappon, A. v. O. Kruysse, M. J. van Vessem en H. van Wijngaarden. Alle heeren namen hunne benoeming aan en alzoo was het bestuur van de vereeniging definitief benoemd. In de onmiddellijk daarop ge volgde Bestuursvergadering werd de heer M. J. van Vessem tot voorzitter en de heer J. Bauwens tot secretaris-penningmeester ge kozen". Daarmede was „Concordia" ge constitueerd I In November d.a.v. werd df heer K. Geelhoedt te Zaamslai voor een half jaar als muziek onderwijzer aangesteld en een uit de h.h. Geelhoedt, L. Lamaitre en J. A. van Vessem bestaande com missie afgevaardigd naar Gent om daar de benodigde muziekinstru menten aan te kopen. Op 20 November 1886 werd de heer C. P. Minjon tot directeur gekozen en nam deze daarop mede de plaats in van de heer Bauwens, als secretaris, daar deze hiervoor wegens drukke werkzaamheden bedankte. Van toen af ging het vlug „cres cendo". De Éere voorzitter, bur gemeester Quarles van Ufford en andere vooraanstaanden financier den het nog ontbrekende aan geld en eer het jaar uit was waren circa 24 instrumenten in handen der werkende leden. En zo ijverig werd er gestudeerd en gerepeteerd in de „oude kazerne" dat op 17 Februari 1887 besloten werd „bij gelegenheid van 's Konings 70en jaardag, voor het eerst in het openbaar op te treden". Bij die gelegenheid werd het vroegere vaandel ten huize van den voor zitter afgehaald en o a. een se renade gebracht aan 's Konings vertegenwoordiger, Burgemeestei Quarles van Ufford. De jeugdige, herleefde, fanfare" bloeide en wies snel 1 Op 10 April 1888 ontving de vereniging een rijk met zilver ge monteerde dirigeerstaf met inscrip tie van burgemeester Quarles van Ufford. Dezes naam, naast die van een van Wijngaarden en van Overstraten Kruijsse, die resp. in 1880 en '90 aan het bestuur ontvielen, leeft in dankbare her innering voort. De heer Lamaitre werd gekozen in de vacature van Wijngaarden en tot Eere Voorzitter door de Alg. Verg. op 2 October 1890 gekozen de heer dr. Van Nooten, die eveneens veel voor „Concordia" gedaan heeft en aan wiens initiatief en doorzettings vermogen het te danken was, dat in 1893 de muziektent op de Markt als eigendom van „Concordia" en een geschenk der burgerij, verrees. In dit jaar bedankte de voor zitter, de heer M J.van Vessem, in wiens plaats gekozen werd de heer B. van Ruijven, die langen tijd als een sieraad voor de ver eniging deze functie met ere en toewijding heeft vervuld. In 1896, op 29 Juni (St. Pieters- dag) had het eerste Festival plaats ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereniging, besloten door een „groot en prachtig vuur werk". Wij lezen in de notulen dat dit festival toen de respec tabele som van plm. f450 vor derde, o.i. voor die dagen een zeer beduidende som En zo ging „Concordia" voort en ontbrak in al de jaren van haar bestaan nimmer bij de verjaarda gen van het Vorstelijk Huis en andere heugelijke gebeurtenissen in onze stad. 't G. AXEL, 14 Augustus 1Ö36. De wachtmeester Van den Beigh, thans te Neuzen, is ver plaatst naar de brigade te Axel. Axel in feesttooi l Het is nu alles wat men noemt „voor mekaar" met de a.s. feeste lijkheden ter herdenking van het feit dat Axel 350 jaar geleden door Prins Maurits werd heroverd, het gouden jubileum van Con cordia en het 10 jarig bestaan van V. V. V. Maar toch ontbreekt nog de „franje" aan al die festivi teiten. We bedoelen hiermede de straatversiering. Het is bekend, dat bij feestelijkheden in onze gemeente hieraan vroeger groote zorg werd besteed. Maanden tevoren werden reeds plannen beraamd, buurtcommissie's ge vormd en centen verzameld om zooveel mogelijk in de verschil lende wijken een kleurrijke ver siering aan te brengen. Liefheb bers, jongens en vooral meisjes waren er genoeg om te „kronen" en zoo werd aan dit onderdeel van de feestelijkheden wel heel bijzondere aandacht geschonken. Voor de komende feestelijkheden noorden we hiervan nog weinig of niets. Het had er wel een neetje van weg of men de kat erst uit den boom wilde kijken. Joch toen bleek, dat onder de nurgerij geen aanstalten gemaakt werden om z,g. buurtcommissie'i te vormen en dit nu toch hoog tijd werd, heeft het feestcomité Prins Maurits belangstellenden ter vergadering opgeroepen in Het Centrum. Deze vergadering had Dinsdagavond plaats en was slecht bezocht. De verschillende wijken waren vrijwel niet ver tegenwoordigd, zoodat het moei- lijk ging om besluiten te nemen. In een enkel stadsgedeelte bleek men reeds plannen te hebben gemaakt en verder kon men voor- loopig niet anders doen dan de namen noteeren van personen uit de verschillende wijken, van wie aangenomen kan worden, dat ze den bal wel aan 'trollen zullen brengen. Uit de toelichting, die de voorzitter van het feestcomité omtrent een en ander gaf, bleek dat het plan bestaat om voor de verschillende stadsgedeelten ont- werpjes te maken voor passende versiering, maardan moet de burgerij nu spoedig aan den slag, war.t gelden voor versiering kunnen niet meer worden uitge trokken, dus is de eenige oplos sing, dat deze door z.g. buurt commissie's worden bijeenge zameld. En dan was misschien het beste, om den weg te volgen, zooals die vroeger werd bewan deld en zich verder met het feestcomité in verbinding te stel len als zoo'n buurtcommissie in het leven is geroepen. Er kan dan een harmonisch geheel ge vormd worden. En wat zou het aardig wezen, wanneer straks de honderden laat ons hopen duizendenvreemdelingen Axel binnenstroomen, om te ge nieten van historische en muzi kale optochten, enz. hun weg dan niet alleen zal voeren door alge meen bevlagde, maar ook door een haag van sparren-en dennen groen, met kleurige bloemen of kunstrozen versierde straten, zoo mogelijk hier en daar overkoepeld door een „boog" of eerepoort, indien de pot van de eventueel te vormen buurtcommissie's dit toelaat. Misschien zal men ons toe roepen allemaal mooie herinne ringen aan een zonnig verleden, toen er geen woord „crisis" be kend was onder de menschheid. Laat men echter nu dit soort „pessimisme" eens in een hoek duwen en baan maken voor eenig optimisme. Waarom zou het nu niet meer zoo kunnen, zij het ook cp be scheidener schaal en misschien iets „moderner", om in het kader van den modernen tijd te blijven. Moge Axel nog eens toonen, niet alleen op waardige wijze feestte kunnen vieren, doch ook het verblijf binnen haar „poorten" tijdens de feestweek zoo aange naam en aantrekkelijk mogelijk te maken, niet alleen voor de ingezetenen zelf, doch speciaal voor de vele vreemdelingen. En hiertoe zal een passende straat versiering zeker in niet geringe mate bijdragen. Het parool geldt dan echter nu: „aan den slagen buurtcommissie's gevormd." Als er één schaap over den dam is, volgen er wel meer en dan komt Axel wel in de „bloemetjes 1" Een Rijksveldwachter uit Sas van Gent zag op de wijk Staak een net gekleed heer aan komen uit de richting België met een zware reiskoffer. Hij hield den man aan en vroeg naar den inhoud van het valies. Het heertje gaf voor, wat reisgoed bij zich te hebben. Na opening bleek echter de inhoud te bestaan uit 2600 boekjes sigarettenpapier. De politieman bracht den man bij de kommiezen en omdat deze eerst weigerde zijn naam op te geven, werd hij voor een nachtje te logeeren gelegd op het politie bureau. Hierdoor was hij ge neigd zich kenbaar te maken. Het was een zekere N uit Den Haag. De man werd in vrijheid gesteld nadat proces-verbaal was opgemaakt en beslag gelegd op het frauduleus ingevoerde siga rettenpapier. Het Nederlandsche s s. Lo- dewijck, dat te Antwerpen munitie had moeten laden, is gisteren te Neuzen binnengeloopen. Hetschip is geschut en heeft aan een der kaden ligplaats genomen» Oostburg's kweekschool. Het gemeentebestuur van Oost burg heeft thans bericht van den minister van Onderwijs, K. en W. ontvangen, dat Z.Exc. niet kan terugkomen op zijn eens genomen besluit, de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Oostburg op te heffen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielplaatje. L. Wautitr, Kanaal K 25. Afgeluisterd. Zeg man, wat rook jij je tanden toch bruin Ik zal eens IVOROL voor je meebrengen. Predikbeurten te axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente in de Chr. Bewaarschool. Voorm. 9.30 ure Ds. A. Verhagen Bed. H. Avondm. De Coloradokever In de laatste weken zijn weder om berichten verschenen over de aanwezigheid van den Colorado kever in de omgeving van Brugge en in dit verband lijkt het ons voor onze lezers in Zeeuwsch- Vlaanderen gewenscht, eens te herinneren aan de verschenen publicaties over het gevaar van dit insect. Bekend is, dat, als de kever in ons land optrad, er van ver schillende producten in het geheel geen en van andere producten slechts uitvoer uit een klein deel van ons land meer mogelijk zou zijn. Vandaar, dat er niet genoeg de aandacht op kan worden ge vestigd, dat het van het grootste belang is, onmiddellijk bij elke verdenking van het optreden van den Coloradokever, den Planten- ziektenkundigen Dienst te waar schuwen, opdat een onderzoek kan worden ingesteld. Indien het insect zich op een bepaald per ceel bevindt, is de gebruiker van dit perceel ook volgens de wet verplicht hiervan onverwijld ken nis te geven aan den burgemees ter van zijn gemeente. Indien de gebruiker van een perceel nalatig blijft de voorge schreven maatregelen ten uitvoer te leggen, dan doet de burge meester deze ten uitvoer brengen, op kosten van den gebruiker van het perceel. Ook kan de minister den verbouw van aardappelen op bepaalde perceelen verbieden of doen beperken. Aan eigenaren van een gewas, dat ingevolge de wettelijke bepalingen vernietigd wordt, kan uit 's Rijks kas schade vergoeding worden verleend. Verloofd paar v> rdronken. Twee jonge menschen uit Friesland, een verloofd paar, die op een vacantiereis waren, zyn Woensdagmiddag op de Reeu- wjjksche Plassen op tragische wijze om het leven gekomen Bjj een zeiltocht is do boot omgesla gen, waarbjj beiden zyn ver dronken. Een jongen van elf jaar, die de derde inzittende was, heeft zich zwemmende Kunnen redden. De slachtoffers zjjn de 25jarige G v. d. Werf en zyn 21 jarige verloofde Fopje Vollema, beiden uit Woudsend (Fr Zy vertoef den met de moeder van den jongeman reeds eenige dagen bij de familie Westerhof te Gouda. Woensdagmiddag gingen da jongelui mei hun neefje, de 11- jarige B. J. Westerbot, op de Reeuwijksche Plassen een zeil tocht doen, waartoe zjj in ds jachthaven een 14 voetsjol huur- den. Daarmee gingen zy dew I ZONDAG 16 AUG. 1936. Voorm. 91/, ure Leeskeik. Nam. 2 Ds. van Oeveren Voorm. 9.30 ure Ds. W. H. v. d. Vegt, van Goes. Nam. 2 30 Dezelfde. Nam. 2.30 Deztlfde.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2