Landbouw. Gemengd Nieuws. treft, daar in het warenhuis te Berlijn driehonderd man Joodsch personeel in dienst is. Naar schatting zijn in de K.D.W.-be drijven over heel Duitschland ongeveer 1200 Joodsche bedien den in dienst. Mevronw De Wet overleden. Wederom heeft Zuid-Afrika een van zijn welhaast legendarisch geworden figuren zien heengaan. Dezer dagen is namelijk op 79- jarigen leeftijd overleden mevr. C. de Wet, echtgenoote van den beroemden Boerengeneraal Chris- tiaan de Wet. met wien zij in 1873 in het huwelijk was getreden. Mevrouw De Wet was het type van de degelijke, dappere,trotsche Boerenvrouw, die haar geheele leven wijdt aan haar gezin en haar volk. Toen de tweede Vrijheids oorlog uitbrak, toonde zij zich de ware levensgezellin van den dap peren generaal. Met duizenden andere vrouwen leed zij in de concentratiekampen. Toen Kit chener tot deze vrouwen een oproep deed, haar mannen te bewegen den strijd te staken, scheurde zij dien oproep met verachting aan stukken en ook later, toen men trachtte haar om te koopen, ten einde haar man tot overgave te bewegen, luidde haar trotsche antwoord „Geen geld sal mij koop om hoogverraad te speel nie Zelfs bij het sluiten van den vrede bleef zij ongenaakbaar en verklaarde, dat zij er de voorkeur aan gegeven zou hebben, aan het graf van haar echtgenoot te staan dan dezen dag van verne dering te moeten meemaken. Zuid Afrika betreurt haar heengaan diep: „Zij was een edel type van een edel volk". Binnenland. Koningin en Prinses in het buitenland. Zaterdag zijn H.M de Koningin en Prinses Juliana uit Hohwald vertrokken, om zich voor eenigen tijd naar Weissenburg in het Berner Oberland te begeven. Ondanks het minder gunstige weer hebben de Koningin en de Prinses van hun verblijf in de Vogezen zeer genoten. Een Fransch blad schrijft, dat de Koninklijke gasten aller harten hebben gewonnen door de gratie en den eenvoud, die zoo geheel in overeenstemming is met den smaak en de gewoonten van den Elzas. Het hotel Weissenburg-Bad, waar de Koningin en Prinses Juliana Haar intrek nemen, ligt in het Nieder-Simmental in een kloof van den Brunschenbach Het hotel is tegen een hoogen rotswand gebouwd en ligt in het midden van donkere bosschen. Er zijn prachtige wandelingen te maken, o m. naar eenige typische Zwitsersche bergdorpjes in den omtrek. Ander gehakt. Naar de „N. R. Crt." verneemt staat de fabriek te ljmuiden welke in opdracht van de regeering een groote hoeveelheid gehakt in blik zou vervaardigen, reeds ruim 2 weken stil, omdat gelijk uit ver schillende berichten reeds bekend is geworden, het gehakt niet vol doet. Er moeten nog ongeveer 60.000 a 70000 blikken van dat gehakt in omloop zijn. De order van een millioen blikken is niet in haar geheel uitgevoerd. Naar men mededeelt, is men met een nieuw procédé bezig, dat ter keu ring zal worden voorgelegd. Steunverleenfng en werkverschaffing De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een brief gericht, waarin hij mede deelt, dat op den steun van een kostwinner van een gezin, waar van één of meer inwonende ge zinsleden uitkeeringen uit een werkloozenkas ontvangen, niet de volle kasu'tkeering over de betrokken week, doch de kas- uitkeering, verminderd met een bedrag van f0,50 per week, be hoeft te worden gekort. Op grond van dezefde over wegingen, welke tot deze beslis sing hebben geleid, keurt de mi nister thans goed, dat ook de andere inkomsten van inwonende gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas betalen, niet naar den aard dezer inkomsten voor 2/3 of geheel op het steun bedrag van den kostwinner in mindering worden gebracht, dan nadat deze inkomsten zijn ver minderd voor personen van 18jaar en ouder mo4 50 cent en voor personen beneden 18 jaar met 20 cent per week. Indien een kostwinner beperkt is tewerkgesteld op grond van inkomsten van inwonende gezins leden, kan van deze inkomsten, voor zoover zij genoten worden door gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas betalen, voor zoover deze personen 18 jaar of ouder zijn een bedrag van f 0,50 per week en indien zij nog geen 18 jaar of ouder zijn een bedrag van f 0.20 per week buiten beschouwing worden gelaten. Voorts zal de minister bij de vaststelling van het loon, dat bij de werkverschaffing kan worden verdiend, er rekening mee houden, dat niet-verzekerde arbeiders fei telijk in een gunstiger positie verkeeren dan verzekerde, aan gezien laatstgenoemden van hun loon een bijdrage voor de werk loozenkas moeten betalen. Daarom zal voortaan het loon voor tewerkgestelden, die geen bijdrage voor een werkloozenkas verschuldigd zijn, over de week hunner tewerkstelling f0.50 min der bedragen dan het loon, det verdiend wordt door degenen, die wel zoodanige bijdrage betalen. Van het loon van eerstgenoemde categorie zal f 0.50 worden afge trokken. De handel In vroege aardappelen. Daar gebleken is, dat het eeni gen tijd geleden gepubliceerde bericht, dat met ingang van 1 Augustus 1936 de geheele aard- appelhandel vrij zou worden ge geven, tot misverstand aanleiding heeft gegeven, verzoekt men van bevoegde zijde mede te willen deelen, dat dit bericht betrekking had op den binnenlandschen handel in vroege aardappelen. De regeling, welke ten aanzien van den uitvoer van aardappelen is getroffen, blijft onveranderd van kracht. AXEL, 11 Augustus 1936. De collecte, die Zaterdag alhier werd gehouden door middel van speldjesverkoop, ten behoeve van de tuberculose-bestrijding en uit gaande van de afdeeling van het „Christelijk Nederlandsch Vak verbond" alhier, heeft een prach tig succes geoogst. Er is een bruto-ontvangst geweest van f 104. Misschien is dat ten deele wel een gevolg geweest van de „neu trale" wijze, waarop deze collecte werd aanbevolen. In elk geval was het doel een christen waardig en zal het zeker de lijdende menschheid ten goede komen. Zondagnamiddag heeft bij de Sassing een verkeersongeval plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Dhr. J. G. van hier maakte met zijn vrouw en zoontje een fietstochtje, toen hij op den weg aldaar plotseling door een auto uit Groede werd aangereden, die een verkeerde richting moet genomen hebben. G. kreeg een duw van den auto en werd van zijn rijwiel geslingerd, waarbij hij niet ernstige schaafwonden opliep, terwijl zijn kleeding vrijwel geheel vernield werd. De politie werd met het geval in kennis gesteld en be halve een bekeuring zal de auto mobilist, ook nog wel aanspra kelijk gesteld worden voor schade vergoeding. Het fietstochtje werd natuurlijk opgegeven en met een zwaar gehavend pak kleeren werd huistoe gekeerd van dit onfor tuinlijke uitstapje. Gisternamiddag is in een bietenveld nabij Drie Schouwen een klein balonnetje gedaald. Het werd gevonden door den arbeider D, de R., die daar werkzaam was. Blijkbaar heeft het balonnetje een verre reis gemaakt, want er stond een Duitsch hakenkruis op. Onder het balonnetje was een lampion bevestigd met een kaars, die nog brandde. Begunstigd door fraai zomer weer maakte Zaterdagavond de harmonie Concordia een uitstapje naar het Villa-park van de ammo- niakfabriek te Sluiskil- Ook werd een bezoek aan de Sassing ge bracht. Dit muzikale bezoek is weer zeer in den smaak gevallen bij de bewoners van die buiten wijken. De R K. Rfesvoreeniging alhier vergaderde jl. Zondag or.der voorzitterschap van dhr. C.Jesoi- rens. De opkomst was goed desniettegenstaande uitte dhr. Van Maale zijn teleurstelling over de slechte opkomst der arbeiders, van wie geen enkele aanwezig was, terwijl spr. gaarne in deze vergadering had vernomen, waar om de meerdeiheid onder hen de kiesvereeniging den rug had toe gekeerd. (Onze berichtgever meende, dat dhr. Van Maale hier naar de bekende weg vroeg). Vervolgens hield de pastoor een rede overDe strijd der Kerk als gevolg van het toenemend fascisme en communisme. Spr. meende echter, dat ook de min dere activiteit der katholieken zelf oorzaak is van de verzwakking van de macht der Kerk. Hij protesteerde sterk tegen de god lasterende brochures, die dezer dagen door de N.S B. verspreid worden. Ook kwamen de toe standen en het oproer in Spanje in bespreking en werd ten zeerste afgekeurd, hoe men daar priesters vermoord en kerken in brand steekt. Spr. hoopt, dat zulke toestanden in Nederland nooit zullen voorkomen, maar dat men zich zal blijven scharen rond den troon van onze beminde Koningin. Na deze rede werd nog aan gespoord tot deelname aan den R.K. landdag te Bergen op Zoom en ten slotte werd besloten om een telegram te zenden aan het hoofdbestuur der R.K. Staatspartij, waarin werd geprotesteerd tegen de verspreiding van de „Paarden stalbrochure. Weer naar Den Haag Naar men ons mededeelt, or ganiseert de anti-rev. partij in Zuid-Holland tegen 15 Sept. a.s. (Prinsjesdag) een landdag, te 's- Gravenhage te houden, waar dan o.m. door dr. H. Colijn, onze Minister-President, zal worden gesproken. In verband hiermede bestaat het voornemen bij de anti-rev. kiesvereeniging alhier, om dien landdag te bezoeken mpt de leden en hunne echtgenooten, nu zoo vaak al gebleken is, dat de reis met autobussen geen moeilijk heden oplevert. Dezer dagen slaagden te Utrecht aan de Modevakschool E.N.S.A.I.D. voor costumière de dames Corrie Overdulve Jd., Axel, Anny Broer, Walsoorden, Corrie Broer, Biervliet, Ebrina Dieleman en Janna Dekker, beiden te Zaam- slag en Marie v. d. Staal, Neuzen. Voor de akte Fransche taal l o. slaagden gisteren te Utrecht o.m. de dames J. M. Rekkers te Sluiskil en P. J. Stins te Neuzen. Vrijdagnamiddag is te Ter Neuzen brand uitgebroken in het pakhuis van den heer Wieland aan den Smidswal, waarin een auto stond en overigens eenig ledig goed was opgeslagen. Het pakhuis was juist verlaten, toen de brand ontdekt werd. Weldra stond het perceel in lichte laaie, waarbij de vlammen ook over sloegen naar het aangrenzende pakhuis van dhr. Van Pienbroek. Dit perceel kon evenwel behouden blijven. De oorzaak is onbekend. Het uitgebrande pakhuis was niet verzekerd. Doodeiyk ongeluk. Vrijdagnamiddag was de ruim 24-jarige Fr. Leenknegt te Nieuw Namen bezig met pannen op een in aanbouw zijnde schuur te leggen. Waarschijnlijk door het breken van een der latten viel de jongeling van de schuur en kwam daarbij zoo ongelukkig op den grond, dat hij een halswervel brak en verder ook nog ernstige inwendige verwondingen opliep. In zorgwekkenden toestand werd de ongelukkige opgenomen en huiswaarts vervoerd. Verder trans port naar het ziekenhuis werd niet raadzaam geacht in verband met den ernstigen toestand. De jongeman is Zaterdagnacht aan de bekomen verwondingen over leden. Het gezin Leenknegt wordt wel zeer zwaar getroffen. Een paar jaar geleden is eveneens een zoon op jammerlijke wijze om het leven gekomen bij een scheepsongeluk, waarbij het slachtoffer door de schroef van een sleepboot deerlijk werd verminkt. Frans, die ook aan boord was, heeft dit ongeluk toen zoo aangegrepen, dat hij niet meer durfde varen en in het metselaarsvak ging bij zijn vader, waar ook thans het noodlot hem niet heeft gespaard. Mooi gebruind worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Smokkelauto aangehouden. Donderdagnacht hebben de kommiezen aan de Oudenburgsche Sluis een smokkelauto waargeno men. De bestuurder van den auto slaagde er aanvankelijk in, ondanks de op hem gerichte schoten aan zijn vervolgers te ontsnappen, doch hij was herkend en werd nog in den loop van den nacht opgespoord. Hij is voor den inspecteur gebracht, tegen over wien hij bekende zich aan smokkelen te hebben schuldig gemaakt. De auto, waarin een groote hoeveelheid suiker, boter, olie en vetten was geladen, is in beslag genomen. Met ingang van 1 October is benoemd tot hoofd der R. K. school te Boschkapelle, de heer J. Ban, hoofd der school te Sas van Gent, (Zandstraat). Inbraken te Middelburg. Nadat vorige week in het kantoor van de arbeidsbeurs te Middelburg was ingebroken, heeft in den loop der week nog een aantal kleine inbraken of althans diefstallen plaats gehad. Zoo is ingebroken in een pak huis en in een schuur en is een bezoek gebracht in een woning, waar een kistje met papieren verdween. Vrijdagavond hebben twee personen een bezoek ge bracht aan het huis dat de pen ningmeester van een der moder ne vakvereenigingen bewoont. Daar is een kistje geforceerd, waaruit 800 is gestolen, be stemd voor uitkeering aan werk- iooze leden. De penningmeester was met zjjn familie uitstedig, doch een der bovenbewoonsters heeft in de gang twee mannen gezien, die op haar kom9t de vlucht namen en dus als de inbrekers moeten worden beschouwd. De politie stelt in deze rich ting een onderzoek in. Ernstig auto-ongeluk. Vrijdag is op den ryksweg Ede—Arnhem naby de Ginkel een ernstig auto-ODgeluk ge schied. Tengevolge van hard rjjden en snijden is een auio bestuurd door den ongeveet 18- jarigen heer v. d. KraaD, die met de familie K. Wildeboer, allen uit Rotterdam, te Amers foort gelogeerd was, geslipt en tegen een boom gereden. Mevr, W. en haar 18 jarige dochter werden op slag gedood, terwy'1 de oude heer W. en v. d. Kr. ernstig gewond per ziekenauto □aar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd werden. Het hondje van een der dames werd licht gewond en moest door den com missaris van politie te Ede met geweld van het lyk verwijderd worden. De auto reed met een vaart van ongeveer 80 ét 90 K M. op den natten betonweg. Voor den wagen reed een vrachtauto, ter wijl uit tegenovergestelde rich ting een auto naderde uit Nij megen. Hoewel door de glad heid van den weg het slipgevaar zeer groot geacht moest worden, wilde de heer v. d. Kraan tus- schen de beide andere auto's door passeeren. De gevolgen waren ontzettend. Op het oogen- blik dat de autobestuurder zou passeeren, slipte zijn wagen, vloog met groote snelheid tegen een der langs den weg staande boomen om vervolgens een hal ven slag om te draaien en weer met den kop in de richting Ede op den weg terug te komen. Direct schoten personen toe om hulp te verleenen. De ongeveer 50 jarige mevr. Wildeboer was op slag gedood, terwijl haar 18- jarige dochter na eenige oogen- blikken den geest gat. Vrijdag omstreeks half 9 vond op den Almeloschenweg te Raalte een ernstig ongevat plaats. Uit de richting Nij verdal □aderde een vrachtauto, die op onverklaarbare wijze plotseling begon te slingeren. Na een eindweegs over den rechter weg berm te zy'n voortgereden, botste de wagen tegen een boom, waar na hij tot stilstand kwam. Langs den berm speelden eenige kin deren. Van dezen is het 13- jarige dochtertje van den heer Diekman door den auto gegrepen en overreden. Ernstig gewond is het kind opgenomen en op advies van de te hulp geroepen geneesheeren naar het zieken huis in Raalte vervoerd. Van den auto werd de cabine geheel in elkaar gedrukt, de inzittenden bleven ongedeerd. Vrijdagavond is op het stationsemplacement te Gelder- malsen een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij de 23-jarige kran- tenverkooper De L. is gedood. De krantenverkooper, die van een der reizigers nog geld moest ontvangen, liep met den in be weging zynden trein mee. Blijk baar heelt hy geen erg gehad in de op het perron staande stopvlag. Hij struikelde hierover en raakte tusschen het perron en den trein. Zwaar gewond werd de ongelukkige opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De chauffeur B. te Egmond- Binnen, in dienst by de Neder- landsche Autocar-Onderneming te Egmond aan Zee kwam Vry- dag bij het schoonmaken van een autobus vóór de garage te Egmond aan Zee te vallen. On gelukkigerwijze kwam hy pre cies terecht in een stalen vlag- genstok, die op het spatbord bevestigd was. Deze zijn meest van boven beschermd door een houten knop, doch deze had toevallig een scherpe punt. Zoo doende drong de stok den onge lukkige, die gespietst werd, w<4 20 c.M. in het lichaam. Dokter C. Belonje achtte onmiddellijke overbrenging naar het zieken huis te Alkmaar noodzakelijk. Men vreest voor zyn leven. Van een visscher en een bob. Een bok uit Broek in Water land heeft het een hengelaar uit Amsterdam dermate lastig ge maakt, dat de man tenslotte op een politiebureau terecht kwam, Toen de man zyn snoer had uitgeworpen en eenigen tijd naar z(ja dohber had getuurd, kreeg hy gezelschap van een bok. Het was een heel bijzondere bok. Van het eerste oogenblik af voelde het beest zich sterk tot den man aangetrokken en week geen mo ment van zyn zjjde. Den heelen tyd, dat de man vischte, was het dier om hem heen en in de stille laadelyke omgeviDg was hetbeest het eenig levende wezen in den wijden omtrek. Dies vond de hen gelaar de aanwezigheid van den bnk wel aardig. Dit zou echter spoedig anders worden. Want toen de man tenslotte zyn spul len bij elkaar pakte en den lan gen terugweg te voet wilde aan vaarden, bleek de bok allerminst gezind de pas gesloten vriend schap nu al te doen eindigen, Wat de man ook probeerde, de bok bleef bij hem, Als hy hard liep, holde de hole mee. Joegb!|

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2