Axelsche Courant. AKKERTJE! dfe vervelende kies. AXELSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. No. 35. Vrijdag 7 Augustus 1936 Gemengd Nieuws. ABONNEERT II Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Jrïlad. Het ongeluk op de Lek. Omtrent bet vreeselijk onseluk met de omgeslagen roeiboot by Culemborg, waarvan we in ooc vorig nummer ree s melding maakten en waarby 3 meüscbeu om het le^en zijn gekomen, kan nog het volgende woruen gemeld: De heer J. Ulebake, hoofd van de openbare lagere school te Everdingen, was met zeven kin deren, eenigen van hemzelf en eenige logé jes in een yzereD roeiboot op de Lek gaan varen. Toen zy, stroomopwaarts varen de, buiten een krib kwamen, werd het vaartuigje overvaren door een passeerende motorboot. De roeiboot sloeg om en alle inzittenden kwamen in de rivier terecht. Zoedra op de motorboot het oogeluk werd bemerkt, werd gestopt en werd een roeiboot uitgezet om te trachten de dren kelingen te redden. Het gelukte vier kinderen uit het water te halen. Zij werden binnen gebracht in de woning van den landbouwer O. Vroege, die aan den Lekdyk gelegen is. Daar waren intusschen de politie uit Culemborg en dr. W. O. Brouwer aangekomen Het gelukte met een zuurstoftoestel de levensgeesten van de vier kinderen, die allen bewusteloos waren, weer op ie wekken. De motorboot, waarmede de politie en de dokter uit Culem borg naar de plaats van het ongeval waren gekomen, had onderweg de omgeslagen roei boot op gleeptouw genomen. Toen men de boot weer om keerde, kwam men tot de ont dekking, dat zich in het vaar tuigje nog een der kinderen bevond. Een negenjarig meisje had zich, toen de roeiboot werd overvaren, aan een zitbank vast geklampt en na een uur bevond het kind zich nog steeds in de omgeslagen boot. Het had al dien tijd angstig in het omge slagen vaartuigje gezeten en was dauk zy de acntergebleven zuur stof in het leven gebleven. Het kind was otigedeerd. De beer J. Uleüake, ongeveer 50 jaar oud, en twee kinderen zijn verdronken. De teer Ule- hake is een goed zwemmer, doch hy' was gekleed in een leeren jas en het scny'ut dat hy daar door niet in staat was zien boven water te houden. De man laat een vrouw en nog vyt kinderen achter. Het lijk van den heer Uiehake is spoedig na het ongeluk door den schipper van de motorboot opgehaald. Men heeft nog ge tracht de levensgeesten op te wekken, doch dit is niet gelukt. De beide andere slachtoffers zyn de zeventienjarige dochter van dea heer UGeertruida Paula, en een 23 jarige neet, de heer M. van Scnaik uit Nij megen, De twaalfjarige zoon van den heer U., Paulus Hendrik, wist zich na het ongeluk zelf te red den door naar den wal te zwem men. Twee jongens en een meisje, resp. 17, 14 en 9 jaar, allen kinderen van den heer U worden door den schipper van de motorboot gered. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. De motorboot, welke met de roeiboot in botsing kwam, is een Ryuaak van ongeveer 600 ton. Het schijnt, dat de heer U., met de roeiboot getracht heeft t# zeilen. Daarvoor ge bruikt# h\j een oud stuk sail, Een der roeispanen van de boot moest als roer dienst doen. Bij bet passeeren van de krib is het vaartuigje in den sterken stroom geraakt. De Rijnaak voer direct achter het vaartuigje en tengevolge daarvan was een botsing onvermijdelijk. De schip per van de Rijnaak heeft, zooals gemeld, onmiddellijk een boot gestreken en daaraan is het te danken, dat nog drie kinderen gered zyn. Motorryder verongelukt. De 45 jarige motorrijder J. van Gerstel, uit Amsterdam, is Dinsdagmorgen nabij het grens- santoor te Glanerbrug met zijn motor tegen de afsluitboomen gereden. Met een zware hersen schudding is hy naar het zieken- ouis te Enscheaé vervoerd, waar ny kort na aankomst is over leden. De heer Van Gerstel was des morgens vroeg uit Amsterdam I vertrokken om de O jmpische Soelen te Berlijn te bezoeken. Toen het grenskantoor te Gla nerbrug in zicht kwam, heelt hy geen vaart verminderd, met het uoodlottig gevolg, dat hij met zyn motor eerst tegen de Hollandsche ataluitboomen reed. Daarna werd de heer Van Gerstel met het achterhoofd tegen de Duitsche grensafzetting gesmakt. Toen de heer T. J. Anne- ma, veevervoerder te Broek onder Akkerwoude gem. Dantu- madeel, Vrijdagavond van de veemarkt te Leeuwarden huis waarts keerde, kwam hy tot de ontdekking, dat de inhoud van zyn portefeuille, welke hij in zijn jas naast zich had liggen, tot een bedrag van 55 ver dwenen was. Daar de h#er A. het vermoeden had dat twee schapen, die hy vervoerde hei geld, bestaande uit drie briefjes van 10 en 1 van 25 hadden opgegeten besloot hy in overleg met den eigenaar van de dieren deze in de gemeentelijke slacht plaats te Murwerwoude te laten slachten. Daar bleek inderdaad dat de schapen den diefstal ge pleegd hadden, daar de bank biljetten in gedeelten te voor schijn kwamen. Aangezien de nummers nog zichtbaar waren zyn de biljetten ter inwisseling naar de Nederlandsche Bank gezonden. Onweer. Dinsdagavond ontlastte zich boven Heerenveen en omgeving een zwaar onweer, gepaard met hevigen regenval. De bliksem sloeg in de land- bouwscbuur van den heer Van der L. Onmiddellijk stond het gebouw in lichtelaaie en brandde tot den grond toe at. De naastgelegen veestalling had ook reeds vlam gevat. De brandweer, die met groot mate riaal uitrukte, wist dit perceel en de aangelegen panden te be houden. Het pluimvee kon wor den gered, doch 60 k 70 voer hooi werd door het vuur ver teerd. De schade wordt door verzekering gedekt. Verder werden op verschillende plaatsen de licntleidingen getroffen en op m->erdere plaatsen het vee in de weiden gedood. bagage moest afgehaald worden, antwoordde hij dat hy niet wist met welken trein deze zou komen. Met een garagehouder maakte hij, omdat hij voor zijn dienstreizen een auto noodig had, met een nieuwen auto proef ritten en liet een radiotoestel inbouwen. De wagen moest den volgenden dag aan het hotel af geleverd worden. Na den nacht in het bewuste hotel te hebben doorgebracht, belde hy in den loop van den volgenden dag uit een ander botel den hotelier op en vroeg ol deze hem wat geld wilde laten brengen, daar hij zijn bagage moest halen en geen geld op zak had. Dit bevond zich in zyn kamer in het hotel en hij had geen tyd om het te halen. De hotelier kon er niet by komen, daar het zich in een kistje bevond op zijn kamer, waarvan by den sleutel by zich droeg. De hotelier liet hem on geveer 50 brengen. De zgn. officier keerde daarna echter niet terug en by onderzoek bleek, dat er in het kistje geen geld zat en dat er geen luitenant bestond van den naam, dien de man had opgegeven. Later is by in Den Haag aangehouden. die hem tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeelde. Een walrisch geramd. Dezer dagen is het s.s. Alex ander uit San Francisco te Seattle aangekomen met een grooten, dooden walvisch aan den boeg bevestigd, onder de waterlyn. De kapitein verklaarde, dat het schip waarschijnlijk met een vaart van 22 knoopen op den walvisch was geloopen en het dier verder had meegevoerd. Het schip stuurde moeilijker en liep langzamer, maar men vermoedde niet dat het kwam omdat het een wal visch met zich meevoerde. Dit werd pas in de haven van Seattle ontdekt. In den omtrek van Gorizia (Goerz) zochten 5 mannen naar oud-metaal uit den oorlog. Zij von den 2 projectielen van 28 c.M„ I die niet ontploft waren. Bij de po- I gingen om de kartetsen tedemon- teeren is er een gesprongen. Twee menschen waren op slag dood, de drie andere werden zwaar gewond en een hunner is na overbrenging naar het zie kenhuis overleden. Kiespijn overvalt U meestal op tijdstip dat U géén gelegenh neefl naar den landarts te qe Neem dan een "AKKERTJE" helpt U tenminste dadelijk van pijn af. AKKER-CACHETS bijzondere pijnstillers bij Kiesp Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierp "eZTuT Smaakloos ouwel-omhul, mduct Ge proeft daardoor ni. £e glijden zoo naar binni Fer 12 stuks slechts 52 ce akker.CACHET "AKKERTJE" komt de AKKER voor in "ruii" - vorm. 1 iierop. en weiger elke namaa Een „grappenmaker" aan het werk. De bewoners van een huis aan den Singel te Amsterdam onder vinden reeds sinds twee weken een zonderlingen soort van over last. Telkens verschijnen bezor gers van banketbakkers of koks met groote bestellingen, die te lefonisch opgegeven zyn en waar van op net opgegeven adres niets bekend is. Maar ook is het eeni ge malen voorgekomen, dat zich personeel van begrafenisonder nemingen kwam aanmelden om de ruuw-kamer in orde te maken voor den heer des huizes, die immers overleden was, en om voor de begrafenis de noodige toebereidselen te treffen, hoewel de betrokkene zich in den besten welstand bevindt. Een anderen keer kwam een steenhouwer besprekingen voe ren over de grafzerk, of ver scheen er een telefonisch met spoed aangevraagde verpleegster Ook is de brandweer eenige ma len naar het huis gealarmeerd, terwjjl er geen brand was. lot nu toe is het zoeken naar den dader van deze even onbe hoorlijke ais smakeiooze grap pen vergeefs. Op den rijksstraatweg te Velsen reed de li-jarige C. D., wonende aan dezen weg met zyn kleine race-fiets achter een auto. Deze moest plotseling stoppen. De jongen kou zoo gauw niet remmen en schoot links voorby de auto. Op het zelfde oogenbhk kwam van het poutveer een fiie auto's aan. De knaap reed in voile vaart tegen een vrachtauto, werd tegen den grond gesmakt en bekwam een zware hersenschudding. De jongen is in den loop van den middag overleden. De ouders van b0t slachtoffer bevinden zich met vacantie buitenslands. Dinsdagmiddag heeft men by de Coöp. Vereeniging tot aankoop van landbouwbenoo- digdheden aan den Sneekertrek- weg te Leeuwarden het lykje opgehaald van het elfjarig zoon tje van den heer R., koetsier by deze coöperatie. Het knaapje had zooals ge woonlijk de ouderlijke woning verlaten om te gaan spelen. Toen het ventje op den gewonen tyd met terugkeerde en ook s avonds laat nog niet was komen opdagen, waarschuwden de ouders de politie. Na eenigen tijd dreggen is bü de fabriek het lykje gevonden. Geen officier, doch oplichter. In een hotel te 's-Hertogen- bosch liet zich dezer dagen een heer inschrijven, die een buiten model officiers-unilorm droeg. De man had een wyze van op treden, die vertrouwen inboe tende, Op een vr»ag pi zijn Het was hem om de dames- lokken te doen. Dieven slaan gewoonlijk hun hebzuchtige blikken op alles wat los en vast is. Met losse dingen hebben zy meestal de minste moeite, maar dat het stelen van vastzittende eigendommen voor hen ook geen bezwaar oplevert, noelt een „iangvinger" ia de En- geische plaats Edmonton bewe zen, die kans zag het haar van twee dames te stelen. De man, die zich als kapper voordeed, kwam mat twee „lang harige" dames overeen, aat ny haar gratis zou permanenten wan neer hij maar net afgeknipte haar mocht nouaen. De dames, die dit een voordeeiige transactie leek, lieten zien met de schaar bewer ken waarna de man met het afge knipte haar verdween, zeggende straks terug te zullen komen om de dames te permanenten. De kapper uet zich echter nooit weer zien en de dames zagen den man pas terug toen hy zich voor den rechter te verantwoorden had Door een sneenwstorm verrast. In het Monte Rosagebied werd een groep van elf leerlingen van een school van de Saiesianers, die onder leidiBg van een leeraar en twee gidsen op een tocht waren, door een sneeuwstorm verrast. De sneeuwstorm maakte elk vooruitkomen onmogelijk en ontnam elk uitzieht, zoodat geen hut kon worden gevonden. De gidsen poogden de jongens door massage tegen bevriezen te beschermen. Toen men er ein delijk in slaagde een hut te be reiken, gaf een der jongens nau welijks meer teekenen van leven. Hij is in de hut gedragen, waar hij spoedig overleed. Bloedige voetbalwedstrijd. Hevige vechtpartijen die aan 4 personen het leven hebben ge kost en waarbij tal van bezoe kers van een voetbalmatch wer den gewond, zyn geleverd tydens een wedstrijd tusschen een Ce- choslovaaksch en een Albaneesch elftal te Praag. Het eerste sein werd gegeven door een Albaneeschen speler, die een tegenstander zulk een he vigen slag toebracht dat een dok ter moest worden ontboden. Ter wijl deze bezig was hem te ver zorgen, speelden de Albaneezen door en maakten een goal. De doelverdediger protesteerde hier tegen bij den scheidsrechter, die dit van de hand wees en op zyn beurt door den Cech werd aan gevallen. Gendarmes snelden het veld op, om den scheidsrechter te ontzetten, waarby de keeper werd mishandeld en ook door den dokter bijgestaan moest wor den. Er ontstond een groote ver warring, de dokter nam de vlucht en het publiek, meenende dat hy door de gendarmes was gearres teerd, viel hem aan. Na eenige sommaties begonnen zy te schie ten, met het bovenvermeldecood- lottige gevolg. Schoonheidskoningin afgetakeld. In de stad Lecee (Z.-Italië) werd dezer dagen een schoon heidswedstrijd onder jonge dames uitgeschreven, welke in een groot schandaal geëindigd is. De bekroonde schoonheidsko ningin was een 20-jarig meisje, Emilia Sorelii geheeten, dochter van een landbouwer die dicl bij de stad woonde. Dat konde de stadsdametjes niet verdrage en in haar verbittering over c nederlaag, besloten ze wraak i nemen. Ter gelegenheid van den feesi avond, waarop de prijzen zoude worden uitgereikt en waarby all deelneemsters aan den wedstry waren uitgenoodigd, namen d mededingsters Emilia Sorelii i haar midden onder voorwendse even buiten de zaal een luchtji te gaan scheppen. Daar vielei de kwaadaardige meisjes eenpa rig op haar aan, sneden haar dt haren af, trokken haar de sma bijgeschoren wenkbrauwen ge heel uit en besmeurden haar ge zicht en handen met zwarte verf Toen de gasten op het hulp geroep van het ongelukkige meis je kwamen toesnellen, vonden ze haar in een beklagenswaar- digen toestand. Haar vijandinnen waren inmiddels op de vlacht geslagen. De politie heeft de zaak in handen genomen. Op een onbewaakten over weg in Tirol heeft de locomotief van een sneltrein een auto ge grepen, waarin de schoonzuster van den Duitschen minister van buiteulandsche zaken von Neu- rath gezeten was, die verwon dingen aan hoofd en beenen kreeg. Haar moeder, baronesse von Berg, overleed tengevolge van een hartverlamming. Twee kinderen werden ernstig gewond. - By een stoutmoedige beklim ming van de Brentagroep (in den omtrek van Trento) is de beroem de Alpengids Silvio Agostini dood gevallen. Agostini had vroeger meermalen wylen koning Albert van België tot gids gediend. op de oii: Volgens recept van Apotheker Dum,

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3