Rechtszaken. Gemengd JNieuws. Looze geruchten worden weer verspreid inzake toekomstplannen van H. K. H. Prinses Juliana. Het is wel merk waardig, dat men zich in het buitenland en voornamelijk in Engeland daarvoor erg interes seert. Het gerucht werd zelfs gisteren door de radio uit België doorgegeven. Naar aan de „N. R. Crt." van bevoegde zijde wordt medege deeld, missen die geruchten eiken feitelijken grond. Lager haren. In verband met de wijziging in de Rijks steunverleening is de Regeering bereid aan de gemeen tebesturen bijdragen te verleenen ter bevordering van de huurver laging van woningwetwoningen. De RüksTeldwaeht. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp met de strekking, aan de rijksveldwacht eigen hulpofficieren van justitie te verleenen, in verband met een in overweging genomen hergroe peering van de rijkspolitie. Men wil de hoedanigheid van hulpofficier verleenen aan de dis tricts-commandanten en de rijks rechercheurs, doch daarnevens den minister van justitie bevoegd verklaren bepaalde brigadiers majoor en brigadiers, als hulp officier aan te wijzen. AXJ£L, 7 Augustus l»ö6. Nadat een paar weken ge leden het jaarlijksche bezoek aan Magrette en Spui is gebracht door de harmonie Concordia, is thans de Sassing en de Villa-wijk op het fabrieksterrein te Sluiskil aan de beurt. Bij gunstig weer zal Concordia morgenavond daarheen het gebruikelijke muzikale tochtje ondernemen. De as. feestelijkheden. Als aanvullend bericht omtrent de aanst. feestelijkheden schrijft men ons „Daar in overleg met de feest commissie „Prins Maurits" reeds eerder besloten was, dat de drie laatste feestdagen in de feestweek van 31 Aug. tot 5 Sept. door Con cordia zouden worden benut voor de organisatie van festiviteiten, besloot het bestuur van Concordia in de voorlaatste vergadering tot het geven van een tweetal volks voorstellingen in „Het Centrum" en wel op Donderdag 3 en Vrij dag 4 September a.s. Opgevoerd zal worden het historisch roman tische blijspel „De Molen van Sanssouci", handelende in den tijd van den Pruisischen soldatenko- ning Frederik de Qroote, om streeks 1765. Dit rijk gecostu- meerde, in de binnen- en buiten landsche pers hoogelijk om zijn strekking en moraal geprezen stuk, valt o.i. juist in het kader van een week, waarin een groot his torisch feit wordt herdacht. Daar bovendien de eerste avond bestemd zal worden voor eer. officieele receptie- en huldigings avond en de beide avonden attrac- tievol beëindigd zullen worden, zal het wel overbodig zijn, een bezoek aan deze historische op voering, die bovendien tegen mini mum-prijzen toegankelijk gesteld wordt, aan te bevelen/' Het wordt dus geen openlucht spel gezien het wisselvallige weer is het o.i. ook beter dat niet te riskeeren en het zekere voer het onzekere te nemen. Naar we van zekere zijde ver nemen, wordt de vertooning met de Russische ruiters niet met onverdeelde instemming tegemoet gezien. Men wijst ons een be paalde wijze van dierenmishan deling en levensgevaarlijke waag halzerij van de menschen. Dit laatste is natuurlijk een betrek kelijk begrip. Wat voor een leek gevaarlijk is, is voor een vakman routine. Brussel en Waterlos. Overeenkomstig het plan is j Dinsdag op initiatief van het Be stuur van de Chr. Oranjevereeni ging ook door ruim 80 kinderen van de leden dier vereeniging een reis gemaakt naar Waterloo, via Brussel, onder leiding van enkele dames en heeren, en weer met autobussen van de garage „Cito" Te 7 uur namen allen, getooid met Oranje, plaats in de met de driekleur versierde bussen en na een voorspoedige reis, zonder moeilijkheden aan de grens, enz., arriveerde men, onder gejuich en door mooi weer begunstigd, in de Belgische hoofdstad. Alras ver stomde het gejuich door den be- wonderingvollen aanblik van pa leizen en avenue's, die door de heuvelachtige ligging van deze prachtige wereldstad verrassend schoon uitkomen. Verbazend voorde kinderoogen is ook de groote drukte van auto's, voetgangers, trams en autocars in alle richtingen. Bekeken werden de congres-zuil, het graf van den onbekenden soldaat, het paleis van justitie met zijn reusachtige zalen, kunstschatten van beeld houwwerk en schilderstukken, het massaal gebouw van St. Gudule en het prachtvolle stadhuis. Na deze rondritten werd gele genheid gegeven om den inwen- digen mensch te versterken. Ge voed en uitgerust, werd de reis weer vervolgd door de prachtvolle lanen, wier natuurschoon wed ijvert met de schilderachtige om geving van met villa's bezette heuvels, te midden van dennen groen en bloemengeur tusschen allerlei schakeering en kleur. Langzamerhand doemt meer en meer het vlakke land op en in de verte wordt door ervaren oogen reeds de heuvel waargenomen, waarop een klein hondje schijnt te staan, dat echter bij het na deren de bekende Leeuw van Waterloo blijkt te zijn. Op Waterloo gekomen werd uitgestapt en als ratten in het want beklom de jeugd de ruim 200 trappen, om op den heuvel te komen. Het was weer dhr. S. van Harn, die als zooeven in de stad aan de jeugd op leerzame wijze uitleg gaf van gebouwen en monumenten, nu vertelde hoe van uit de verre velden, die het panorama te zien geeft, de leger scharen naderden, om hier te Waterloo den Franschen keizer Napoleon in zijn overmoed den genadeslag te geven en alzoo Europa van zijn heerschzucht en oorlogswoede te bevrijden. Het was alsof men in den geest zoo schrijft men ons de Prins van Oranje, een Blilcher en een Wellington ean het hoofd hunner egers zag en Napoleon op zijn wit paard gezeten, in wanhoop zijn degen verheffend, zag strijden om eer en lichaam te redden. Na dit indrukwekkend schouw spel wachtte de jeugd weernieuwe ontspanning in den speeltuin te Brussel-Merchtem, waar al spoe dig schommels, draaimolens en kano's werden benut om te ge nieten, zoodat de uren vliegen en het nog veel te vroeg lijkt, als het sein tot instappen klinkt. Opgetogen van vreugde over het genotene wordt onder blij gezang de terugtocht aanvaardt en met hoera's het vaarwel ge roepen, als men Waterloo, Brus sel en al wat aangename herin nering gaf, passeert. Zienderwijze bereikt men weer het vaderland en klinkt het kHeb U lief, mijn Nederland" en wordt uiting gegeven aan de leus, dat het hier „ons eigen landje is maar deel van Nedei- land". In vlot tempo bereikt men Axel en als een zegetocht wordt nog enkele straten rondgereden, ter wijl met handen en zakdoeken wordt gewuifd als blijde tijding van een genotvollen dag, die bi ouders en kinderen nog lang in dankbare en blijde herinnering zal blijven, en niet minder tot groot genoegen van degenen, die den tocht organiseerden of met royale giften de reis steunden. Vermeld zij tenslotte, dat we bovenstaand verslag ontleenden aan een uitvoerig schrijven, dat ons van bevriende zijde over het verloop der reis werd verstrekt, doch dat we in den oorspron- kelijken vorm niet konden plaat sen. Intusschen onzen dank aan den schrijver. Voor het op 1 Juli j.l. te Rotterdam gehouden examen ter verkrijging van het Mercurius- diploma Fransche Handelscorres- Êondentie slaagde o.a. mejuf. T. »ekker C.Adr, aljiler. Aan de Eerste Nederland- sche Modeschool-vereeniging te Goes, slaagde onze stadgenoote, mej. M. Mieras Gd. voor het examen coupeuse. De vorige week behaalde zij aan dezelfde school het diploma snelapparaten en costumière. Voorbeelden wekken Vanwege de winkeliersvereen. „Klimop" te Terneuzen werd weer een „oraderij-week" gehouden, die een onmiskenbaar succes is geworden. De extra-trams, fietsen en auto's brachten vele honderden bezoekers aan, zoodat er in de middaguren een geweldige drukte heerschte in de stad. Radio- muziek en andere attractie's brachten fleur in de zaak en blijkens de vele kijk- en koop lustigen, die de winkels binnen gingen, moeten er ook goede zaken gemaakt zijn, hetgeen ook een gevolg was van de voordee- ige prijzen, die stonden genoteerd voor deze gelegenheid. Bij het gedrang in de smalle straten, welke nog smaller wer den, nu de trottoirs met étalage's waren bezet, kon het wel niet uitblijven, of er moesten botsingen plaats grijpen, gepaard met een knock out hier en daar, zoodat zelfs sommige uitstallingen gevaar iepen ineen te storten. Een en ander scheen echter meer bedrei ging dan werkelijkheid. Hoofdzaak is, dat weer geble- <en is, dat met goede „eendrach tige" samenwerking nog steeds ook goede resultaten zijn te be reiken. Bij beschikking van den Winister van Financiën is de ont vanger der registratie en domeinen de heer G M. Veugelers, ver plaatst van het kantoor Hulst naar iet kantoor Roermond. Door het gemeentebestuur van Hoek zal aan den Minister van Sociale Zaken verzocht wor den om ontheffing van de ver plichting om een controleur aan te stellen voor de werkloozen, daar een dergelijke functionaris aldaar geheel overbodig wordt geacht. Bezoek Commissaris dor Koningin. De Commissaris der Koningin zal Dinsdag 11 Augustus a.s. de gemeenten Zuiddorpe, Koewacht, Clinge en Graauw en Langendam bezoeken. De gemeenteraad van Clinge heeft besloten tot het aangaan van een geldleening van f 10.000 voor den bouw van een nieuw ge meentehuis, dat in de tweede helft van Augustus zal worden aan besteed. Doodelflk ongduk Op den weg HulstSt. Nico- laas onder Kapellebrug is Woens dagavond een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 55-jarigen vrachtrijder P. V. uit St. Pauwels (B.) het leven heeft gekost. De vrachtrijder verkeerde onder invloed van sterken drank en reed op een ledigen mallejan. De rijkspolitie had reeds proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens dronkenschap. Na dit proces-verbaal in ontvangst te hebben genomen trachtte hij de paarden met zweepslagen tot grooter spoed aan te zetten. Hierdoor sloegen de beesten ech ter op hol en geraakte een der wielen tegen de naast den weg staande boomen, waardoor de zitplaats op de mallejan achter over sloeg en de bestuurder van den bok viel. Hij kwam m t zijn hoofd op een ijzeren 'staaf terecht en was op slag dood. De kweekschool te Oostbnrg. Woensdag heeft minister Slote- maker de Bruïne, vergezeld van den Commissaris der Koningin in Zeeland een bezoek gebracht aan Oostburg, op uitnoodiging van het, onder voorzitterschap van burgemeester Erasmus staande comité tot behoud van de Rijks kweekschool. De minister heeft met belang stelling van de naar voren ge» J brachte argumenten tot behout van de Rijkskweekschool kennis genomen en zich ook omtrent de onderwijstoestanden in Zeeuwsch- Vlaanderen in het algemeen, no* eens van locale voorlichting doen dienen, waarbij bleek, datZExc. dit deel van Nederland zeer wel gezind was. Ook de Commissaris der Ko ningin in Zeeland heeft prachtig gepleit voor het voortbestaan der kweekschool. In de te Apeldoorn gehouden vergadering van het Nederland- sche Onderwijzers Genootschap is met algemeene stemmen een motie aangenomen, luidende als volgt Ten aanzien van de opheffing van kweekscholen is de algemeene vergadering van het N.O G. van oordeel, dat, met het oog op het jroote aantal jonge onderwijzers zonder betrekking, het noodzake lijk is, de opleiding tot onder wijzer te beperken en dat er dus niet aan te ontkomen is, dat cweekscholen moeten worden op geheven van oordeel tevens, dat de opheffing van Rijkskweekscho- en niet aldus mag geschieden, dat ook ten deze het openbare onderwijs de meeste offers heeft te brengenvan oordeel verder, dat evenmin die opheffing zoo ver mag worden gedreven, dat een geheele provincie en een heel gewest van een rijksopleiding tot onderwijzer verstoken zullen zijn de vergadering constateert, dat deze omstandigheid zich zal voor doen ten aanzien van de provincie Noord-Brabant en het gewest Zeeuwsch-Vlaanderen en dringt met klem aan op de wijziging van het Kon. besluit in dien zin, dat de kweekscholen te Breda en te Oostburg alsnog gehandhaafd blijven. Mdb. Crt. Niet „onder ons" honden. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft aan de gemeente besturen in onze provincie een aanschrijving doen uitgaan, naar aanleiding van een door eerstge- noemden autoriteit ontvangen brief van den officier van justitie te Middelburg. Deze brief behelst o.m„ dat de Off. v. Justitie den laatsten tijd enkele malen de ervaring opge daan heeft, dat door gemeente besturen niet werd nageleefd de bepaling van art. 162 Wetboek van Strafvordering, waarbij aan openbare colleges of ambtenaren de verplichting wordt opgelegd, om wanneer zij in de uitoefening hunner bediening kennis bekomen hebben van een strafbaar feit, met welks opsporing zij niet zijn be last, daarvan onverwijld aangifte te doen, met afgifte van de tot de zaak betrekkelijke stukken, aan den officier van justitie of aan een zijner hulpofficieren. De Off. zegt verder den indruk te hebben, dat de gemeentebestu ren grootendeels onbekend zijn met de verplichting voorgeschre ven in voornoemd art. 162. Hij meent, dat de meest gebruikelijke gang van zaken is, dat de ge- meentebesturenbij ontdekking van verkeerde toestanden zelfde zaken disciplinair afdoen, of niet af doen, en eerst bij heel ernstige feiten zich tot den Officier van Justitie wenden. Of een bepaald strafbaar feit dient te worden vervolgd, of dat de omstandigheden waarondei zoo'n strafbaar feit plaats vindt een niet vervolging wenschelijk maken, kan eventueel door een gemeentebestuur met den officier van justitie worden besproken, maar dergelijke feiten moeten, aldus de officier van justitie, niet binnenskamers door de gemeente besturen worden afgedaan, ook al omdat er dan veel minder waar borgen zijn voor een objectieve behandeling. Een gemeentebestuur zal in ge val van twijfel of al of niet een strafbaar feit is gepleegd, goed doen zich voor inlichtingen te wenden tot den Officier van Jus titie. Handelsregister. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen, hebben o.a. de volgende inschrijvingen plaats gehad t Automobielbedrijf 't Steen, St. jansteen, garagebedrijf, handel in automobielen. Het wapen van Hulst, Hulst, café. Eig.A. I van Gassen. Roger Marckx, St. Jansteen, Kapellebrug, breigoederenfabriek. Wijzigingen P. Goossens Jzn., Axel, Axel- Sassing, commissiehandel in land bouwproducten. E. L. van der Linden, Axel, Nieuweweg, vlashandel. Gevol machtigde L. A. van der Linden, Axel. Ls. van Waesberghe-Janssens' Wijnhandel, Hulst. Uitgetreden Venn.mevr. J. F. J. M. van Waesberghe. Nieuwe Venn.J. F.J.M. van Waesberghe. (H. V.) Woensdagnamiddag werd aan den onbewaakten overweg der spoorlijn Gent-Selzaete te Wondelghem een vrachtauto, ko mende uit de richting Gent, door een trein gegrepen en totaal ver nield. De inzittenden waren de 35-jarige R. Hutsebrandt, en de 26 jarige L. Beijl uit Mariakerke. Beijl werd op slag gedood. Hut sebrandt werd met een gebroken been naar een kliniek overge bracht. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een heeren-polshorloge en een jonge jachthond. J. Oosting. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 9 AUG. 1936. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. Spoelstra, van Anna jacobapolder. Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente in de Chr. Bewaarschool. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Door F. A. M., 30 jaar, D. J. M., 24 j. en C. P. J. M„ 28 j.„ visschers te Hoek, is hooger be roep aangeteekend tegen het von nis der Rechtbank te Middelburg, van 21 Juli 1.1.waarbij zij wegens diefstal zijn veroordeeld ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. Worstvergiftiging. Te Alpben aan den Rijn is een worstvergiftiging op groote schaal geconstateerd, waarvan tal van ingezetenen het slachtoffer zijn geworden. Eenige dagen geleden deden zich vergiftigingsverschijnselen voor. Aanvankelijk schonk men hier niet veel aandacht aan. Toen de toestand der patiënten met den dag erger werd en tenslotte bleek, dat bij tal van personen zich dezelfde ziekteverschijnse len voordeden in één gezin van elf personen, waren er niet minder dan tien ongesteld ging men er toe over de hulp van een dokter in te roepen. Deze constateerde een vrij ernstige vergiftiging. Een onderzoek bracht daarop aan het licht, dat deze moest worden toegeschreven aan het gebruik van leverworst, welke was betrokken van den slager J. K,, die zich juist in de ge meente heeft gevestigd. Een en ander werd ter kennis van de politie gebracht, die on middellijk een diepgaand onder zoek instelde. Daarbij i» geble ken, dat K. de worst heelt be trokken van zijn vroegere pa troon in Gouda, die deze zelf ge maakt had van door den Vleesch- keuringadienst te Gouda goed gekeurde bestanddeelen. Hoewel verschillende patiën ten nog het bed moeten houden is hun toestand redelijk. E;n arme jongen te Beesd (Gld.), die door ziekte niet in staat is om te werken, kocht van zijn opgespaarde centen een lot in de verloting van de T. T.-races te Assen. Men kan zich zijn blijdschap indenken, toen bij dezer dagen vernam, dat op zijn lot de hoofdprijs, zijnde eon auto-? mobiel, was gevallen-. i

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2