Lanubouw. Gemengd Nieuws. loopig tot 31 December a.s. geheel vrij. Men denke er even wel aan, dat de fiets voorzien moet zijn van een rood achterlicht, een reflector is niet voldoende. G. J P. A. Thomson f Op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag is Donderdag onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den gepensionneer- den kolonel der koninklijke mare chaussee, G. J P. A. Thomson, ter aarde besteld. Bij deze plechtigheid was het wapen der Kon. Marechaussee vertegenwoordigd door luitenant kolonel J. van Selm, waarnemend inspecteur en het hoofdbestuur van het Roode Kruis door den administrateur, den heer De Kan ter. Voorts was er veel belang stelling van militaire zijde. In de rouwkapel, waar een eerewacht rond de met bloemen bedekte kist stond opgesteld, werd door een vijftal sprekers het woord gevoerd. Vele bloemstuk ken dekten de baar. Hengstenkenringra. De minister van landbouw heeft bepaald, dat de keuringen van hengsten in 1936, welke aliéén door de Stamboekcommissiën zullen geschieden, voor Zeeland zullen worden gehouden als volgt Zierikzee 27 Oct. 14 u., Katten- dijke 28 Oct. 930 u., Axel 29 Oct. 9.30 u., Oostburg 30 Oct. 9 u. en 31 Oct. 8.30 u. Steunmaatregelen peulvruchten- oogst 1936. Naar gemeld wordt, zullen binnenkort eenige ministeriëele beschikkingen worden afgekon digd betreffende de steunmaat regelen voor erwten en lange bruine boonen van den oogst '36. Voor groene erwten (waaronder kroonerwten) en schokker-erwten zal, evenals dat voor den oogst 1935 het geval was, doormiddel van een denaturatie-steun, de markt van een overmatig aanbod van consumptie-erwten kunnen worden ontlast, terwijl ook erwten van mindere kwaliteit wederom voor steun in aanmerking zullen komen. De wijze waarop deze steun zal worden verleend, wijkt echter eenigszins af van die, welke voor erwten van den oogst 1935 werd toegepast. Waren de groene erwten van den oogst 1935 ingedeeld volgens 4 kwaliteitsklassen waarvoor de standaard monsters A, B, C en D waren vastgesteld en waarvan de richtprijzen respectievelijk op f 9, f8 50, f8 en f7.50 per 100 Kg. waren bepaald, voor oogst 1936 zullen slecnts standaard monsters voor de drie eerste kwaliteits klassen worden vastgesteld. De richtprijzen voor deze klassen blijven op f9, f8.50 en f8 per 100 Kg. gehandhaafd, doen ten einde een meer geleidelijken overgang mogelijk te maken, zaï de mogelijkheid worden geopenu tusschenklassen vast te stellen, waardoor b.v. voor erwten welke niet voldoen aan het standaard monster A, doch welke beter zijn dan erwten van het standaard monster B, een iets hoogere steun gegeven zal kunnen worden dan voor in klasse B ingedeelde erwten. Een standaard-monster D zal dus niet worden vastgesteld, du beteekent echter met, dat erwten van een dergelijke kwaliteits klasse (de minder goede erwten) niet voor steun in aanmerking komen. Voor deze erwten zal, wanneer zij gezond en behoorlijk geschoond zijn (boerenschoon) eveneens een denaiuratie-vergoe- ding worden gegeven gebaseerd op een richtprijs van f7 50 per 100 Kg. Tegen dezen richtprijs zullen niet alleen groene erwten en schokkererwten, maar alle soorten erwten, mits zij aan bovengenoemde eischen van ge zond zijn en boerenschoon vol doen, kunnen worden gedenatu reerd. De erwten van deze kwa liteit, mits zelf geteeld, zullen slechts gedenatureerd kunnen worden door de telers. Erwten van de andere kwaliteitsklassen *unnen slechts door de hande laren worden gedenatureerd. Voorloopig zal niet worden over gegaan tot het vaststellen van kwaliteitsklassen voor schokker erwten, doch evenals het vorige jaar zal voor schokkererwten en lange bruine boonen steun wor den verleend doordat de Nêder- landsche akkerbouw-centrale de bevoegdheid zal hebben van de daarvoor in aanmerking komende georganiseerden wederom voor raden tegen de richtprijzen af te nemen. Hierbij wordt er weer van uitgegaan, dat de richtprijs voor goede schokkers en lange bruine boonen f 10.50 per 100 Kg. bedraagt. Evenais voor den vorigen oogst zullen bij denaturatie monsters van de te denatureeren partijen worden getrokken, op basis waar van de erwten in een kwaliteits klasse worden ingedeeld en de steun wordt vastgesteld. Tegen de indeeling kan men in beroep gaan bij het dagelijksche bestuur van de Ned. Akkerbouw-centrale, waarbij het aanbeveling verdient, bij de denaturatie door den op zichter een monster te laten ver zegelen en dat te bewaren. Wanneer blijkt, dat de telers op de markt voor hun producten den richtprijs niet bereiken, heeft de Ned. Akkerbouw-centrale het recht, tot verbetering van de markt en van den afzet, prijs- regelend op te treden door zelf te koopen. AXKL, 4 Augustus 1»36. Vrijdagavond kwamen op den hoek Zeestraat-Weststraat alhier 2 personenauto's met elkaar in ootsing. Na een kleine woorden wisseling konden beiden hun weg vervolgen. Zondagavond had op hetzelfde punt weer een aanrijding plaats, tusschen een autobus en een motorrijder. Gelukkig wist deze tijdig van zijn motor af te sprin gen, waardoor persoonlijke on gelukken werden voorkomen doch de fiets met hulpmotor kwam geheel gehavend van onder de dus te voorschijn. De passagiers van dit voertuig, een zwemclub met supporters uit Limburg, die de waterfeesten te Sas van Gent nadden bezocht hadden hierdoor een oponthoud van ongeveer een uur, daar de politie een onder zoek moest instellen naar de schuldvraag en ook de motor moest worden nagezien. Autotocht voor de ouden van da: en. Het is bekend, dat reeds eenige jaren achtereen onze ouden van dagen des zomers een autotochtje nebben gemaakt, hetzij naar Bres- Kens of Knocke, dank zij de be moeiingen van onzen burgemees ter en de ijverige commissieleden. Dit jaar hoorde men nog van niets en kwam de gedachte reeds naar voren, dat dit jaarlijksche uitstapje niet door zou gaan. Doch laat ons dadelijk zeggen, ook dit jaar zal het nog doorgaan tn wel op Dinsdag 18 Augustus a.s. We zeggenook dit jaar nog, want of dit volgend jaar nog het geval zal zijn, hangt van de medewer king der autobezitters af. En gezien de opkomst ter vergadering gisteravond ten stadhuize alhier, moeten we eerlijk zijn en zeggen, dat het zwak staat met het voort duren van dien jaarlijkschen auto tocht. Dit was ook de meening van den burgemeester, toen hij de enkele aanwezigen welkom heette. Hij sprak er zijn spijt over uit en schreef een en ander toe aan de minder rooskleurige tijdsomstan digheden. Toch achtte hij den lijd gekomen om de ouden van dagen ook nu nog, voor het ver der verstrijken van den zomeren men niet langer op beter weer kan wachten, dit gezellige uit stapje te bereiden. Het was ech ter moeilijk om een besluit te nemen, daar feitelijk buiten de commissieleden geen enkele auto bezitter aanwezig was. De bur gemeester bracht dan ook het denkbeeld naar voren om, als geen voldoende animo bleek te bestaan onder de autohouders, dan maar eenige autobussen te huren voor het tochtje. Er is nog een saldo van vorig jaar en met een bloem* pjesdag kunnen de onkosten dan wel gedekt worden. En wat de plaats van bestemming betreft, werd de badplaats Knocke weer het meest geschikt geacht voor de oude menschen, daar een tochtje naar een groote stad nu juist niet de noodige rust en vol doening waarborgde. Na eenige gedachtenwisseling kwam men overeen om alsnog te trachten de noodige auto's bijeen te krijgen, geheel uit vrijen wil voor dit mooie doel beschik baar gesteld, zender vergoeding voor benzine of iets dergelijks. En kan men niet tot het benoo- digde aantal komen, dan zouden er een paar autobussen bij gehuurd kunen worden. Doch de commissie vertrouwt, dat de Axelsche autobezitters, die het met een beetje goeden wil wel kunnen, hun wagen beschik baar zullen stellen om de ouden van dagen tenminste ook dit jaar nog een aangenamen dag te be zorgen. En waarom, vragen we ons af, zou dit nu ineens niet meer kun nen Zeker, de tijden zijn slecht, maar geldt het hier in zekeren zin niet een daad van menschen- liefde, die voor sommigen eenige opoffering zal kosten, doch waar op toch altijd met innig welbe hagen zal kunnen worden terug gezien. Wat is er heerlijker dan te deelen in de vreugde en dank baarheid van een kind, dat men een genotvollen dag heeft be zorgd? En dit geldt niet in min dere mate voor de ouden van dagen aar. den avondstond huns levens. Zij willen er ook nog wel eens een dagje uit om te genieten van de schoonheid engrootschheid der natuur, daarheen gevoerd in een geinakkelijken auto, die in de lente huns levens nog niet zoo algemeen bekend was. Welnu, laten onze autobezitters zich die kleine opoffering weer getroosten en zij zijn deelgenooten in het ge luk en de dankbaarheid der ouden van dagen. De reis gaat dus weer naar Knocke, naar het Belgische Noord zeestrand, waar onze Axelsche ouden van dagen zoo langzamer hand goede bekenden zijn gewor den bij „Sieska". Mogen allen, die hiertoe in de gelegenheid zijn, er het hunne toe bijdragen om ook dit jaar de oude luidjes weer een genotvollen en zonnigen dag te bezorgen, nu de schaduwen reeds over hun leven vallen. Op 15 Augustus zal voor dit mooie werk een bloempjesdag worden gehouden. De ijverige commissieleden, onder leiding van van onzen burgemeester zorgen voor de rest en alles komt dan weer in orde. Na nog eenige bespreking be treffende de regeling van het ko mende autotochtje, sloot de bur gemeester de bijeenkomst met een woord van dank voor de toe gezegde medewerking van den kleinen kring, c aarbij de hoop uitsprekend, dat ook dit jaar weer een aangenamen dag op 18 A ig. zal worden bereid aan de ouden van dagen, en tot voldoening van hen, die daaraan hunne medewer king verleenen. Axelseh wapsn, enz. Meer dan ooit trekt tijdens de voorbereiding der aanst. Axelsche feesten ons stedelijk wapen de aandacht. Behalve dat er wand borden verkrijgbaar zijn gesteld, waarop in origineele kleuren het wapen is aangebracht met de jaartallen als blijvende herinnering aan de herdenkingsfeesten, is ook op andere wijze het wapen ver krijgbaar en wel voor iedere beurs. Het feestcomité, nu speciaal zich noemende herdenkingscom missie Prins Maurits", heeft door de bekende Kon. fabriek van Begeer te Voorschoten een speldje doen vervaardigen, hetwelk is te zien in de étalage van dhr. A. P. Esselbrugge. Waar ook de comité-leden zich met den verkoop belasten, is het denkbaar, dat we weldra geen Axelaar ontmoeten zullen, of hij heeft het speldje op das of kraag zitten, als versiering. Maar meer nog als reclame voor onze feesten. Vooral zij, die reizen en geregeld de omgeving bezoeken, kunnen door het fraaie speldje de aan* dacht vestigen op wat er te Axel gebeuren gaat, opdat men zich die dagen vrij make, om te ge nieten van de feestelijkheden, die we bij herhaling hiei laten volgen Op Woensdag 2 Sept. een his torische optocht, voorstellend De intocht van Prins Maurits met gevolg, te Axel in 1586 Vooraf wordt bij de Oude Land- poort (voor deze gelegenheid op dezelfde plaats herbouwd) Z. H. door den Magistraat van Axel begroet en worden hem de sleu tels der stad aangeboden. Deze dag wordt besloten met een schitterend vuurwerk, afgesto ken bij de Kleine Kreek. Voorts wordt een vierdaagschc tentoonstelling op oudheidkundig gebied ingericht (2, 3, 4 en 5 September). O a. zal deze bevat ten drie hoerenkamers (Axelsch) n.l. 1830, 1880 en 1920. Op Zaterdag 5 September een muziek- en zangfeest, waaraan ongeveer 20 gezelschappen deel nemen. Voorts winkelweek van 28 Aug. tot 5 September, Kinderfeest op 31 Aug., optreden der Djiguiten- kozakken op Zaterdag 29 Aug.. illuminatie, straatversiering, enz. Onder dit enz. is dan ook be grepen, de uitvoering van een historisch openluchtspel, waaraan hard wordt gewerkt. Axel doet haar best, het histo rische feit van 17 Juli 1586 zoo luisterrijk mogelijk te herdenken. Zij hoopt op veler medewerking en belangstelling en is dit ook ten volle waard. V. V. V. beteekent: Vereeniging ter bevor der van het vreemdelingenverkeer. Nu is het bekend, dat dit meestal bestaat in het organiseeren van aantrekkelijkheden, waardoor ge tracht wordt meer bezoek aan een gemeente te krijgen. En dan blijft de V.V.V. te Axel daarin niet ten achter en werkt daartoe steeds mede. Maar ook op andere wijze wordt het verkeer bevorderd, n.l. door den vreemdeling zooveel mogelijk gemak te verschaffen, hetzij door het aanwijzen van goede hotels, inlichtingbureau en goede ver keerswegen. Op dit laatste punt nu is het secretariaat van V. V. V. prijzens waardig actief geweest. Niet zoodra is de verkeersweg naar Hulst weer opengesteld, of zij heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de K.N.A.C erop ge wezen, dat er volop reden is, om den wegwijzer, die aan Drieschou wer. staat, te verplaatsen en bij het einde van de Zeestraat te zetten, omdat toch de weg langs de Kanaalkade voor wielrijders en automobilisten veel en veel beter is gelegen. Er is intusschen antwoord ge komen van de A.N.W.B dat hier voor nog dit jaar zal worden ge zorgd. De V.V.V. heeft dus succes gehad. Maar nu zouden we gaarne zien, dat men nog iets verder ging en trachtte naast dien weg ook een „wandelpad" te krijgen. Op dien weg toch wordt zeer veel gewandeld en het is meermalen gebleken, dat auto's daar gevaar opleveren, wat nu niet vermin deren zal. Geslaagd. Voor het examen Duitsche taal en Handelskennis slaagde te Eind hoven de heer D. van Bendegem Pz., vroeger alhier. Voor het examen Fransch 1. o. slaagde te Utrecht de heer A. Baas, vroeger onderwijzer aan de Chr. Nat. school alhier. Voor het examen hoofdakte slaagden te Rotterdam de heeren A. van Strien te Terneuzen, C. S. v. d. Ameele te Zaamslag en A. P. Eggermont te St. Jansteen. Naar we vernemen, zal a.s. Donderdag onze vroegere stad genoot de heer F. Dieleman Pz., baszanger te Rijswijk, een zang recital geven voor de radio. Wie hiervan wil genieten, stemme om 3 uur af op Hilversum 301,50 M. Vorige week is in de stich ting Vrederust te Bergen op Zoom op 82-jarigen leeftijd overleden de heer F. van Dixhoorn, oud4 hoofd van school B te Terneuien. Vroeger was de overledene ook nog verbonden als leeraar aan de Rijksnormaallessen alhier. Men meldt ons, dat de oud heidkundige kring „De Vier Am bachten" weer een zomeruitstapje organiseert met historischen ach tergrond. Het plan is om op 11 Augustus Gent, Brugge en de Belgische kust te bezoeken, waar bij dan museums van oudheden, monumenten en historische we tenswaardigheden en kunstschat ten niet zullen worden vergeten. Een openluchtspel. Het moge misschien onzen, lezers bekend zijn, dat te Sint Jansteen al enkele jaren achtereen een openluchtspel werd gegeven door de aldaar bestaande tooneel- vereeniging „St. Jan". Aange moedigd door het succes van die opvoeringen, zal ook deze maand (zie advertentie voor de datums) weer een historisch spel gegeven worden, dat dateert uit de 14e eeuw en herinnert aan de pest, die in 1348-49 heerschte en d e zwarte dood werd genoemd om de vreeselijke gevolgen, die deze epidemie met zich droeg. Daarom is ook het uit te voeren tooneelstuk getiteld „de zwarte dood". Dhr. Jos. A. Everaard is weer de auteur en regisseur van het stuk, dat hij doet spelen in Vlaanderen. De inhoud is ont leend aan historische gegevens en archievenwe lezen er zelfs, dat in Axel en Zuiddorpe de zwarte dood moet hebben ge- heerscht en velen aan de builen pest zijn gestorven. (Zou hieraan misschien nog ontleend zijn de uitdrukking, die men vroeger wel eens hoorde, n.l. „zoo zwart als Axel" Naar hetgeen we vernemen over de uitvoering, wordt er alle moeite besteed om het tooneel- effect zoo pakkend mogelijk te maken en zal het de vorige uit voeringen nog overtreffen. Nu, de inhoud geeft er alle aanleiding toe, dat weer honderden lief hebbers van tooneel een tochtje naar St. Jansteen zullen maken, om daar te genieten en te leeren. Niet genoeg kan een volk de geschiedenis van zijn land kan een bevolking de geschiedenis van haar landstreek kennen en daarin doordringen. Men leert er de gebreken vermijden en de deugden navolgen. En wat is meer geschikt, omdat in beeld te brengen dan een tooneelspel We komen hier nog wel eens op terug ook in verband met wat in Axel te wachten staat. Te St. Jansteen is Zondag ochtend brand uitgebroken in de bakkerij van A. de Vliegher. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist uitbreiding te voorkomen, zoodat alleen wat gerief en bloem onbruikbaar was geworden en eenige waterschade werd aange richt. Door het schrikken van een auto is een span paarden van den landbouwer F. H. te St. Kruis op hol geslagen. De knecht, C. Willems, die op den wagen zat, kwam te vallen en kreeg de wielen over het lichaam. Ernstig gewond werd de ongelukkige opgenomen en naar het zieken huis te Oostburg overgebracht, waar hij een operatie heeft onder gaan. Faillissementen. Het faillissement van J. van Es- broek slager en veehandelaar te Sluiskil is geëindigd zonder eeni ge uitkeering aan de concurente schuldeischers. Idem het faillissement van Jan nis V-inke, landbouwer te Philip pine, met een uitkeering aan de concurente schuldeischers van 4 831 pet. Gistermorgen ontdekte de con cierge van het kantoor van de Arbeidsbeurs te Middelburg, dat daar ingebroken was. De brand kast waar een vrij groot gat m was gemaakt, lag voorover op den grond. Bljjkbaar zyu de in brekers gestoord, want er wordl mets vermist*

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2