Axelsche Courant. akkertjes jSlfcr- nare Hoofdpijn smakelijk ef©nj\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 33. Vrijdag 31 Juli 1936 Landbouw. Gemengd Nieuws. middenweg1" Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede ldlad. De tarweoogst in Zeeland. Omtrent de fluaac'ë-<le uit komsten van den tarweverbouw in Zeeland over 1935, in verge lijking met 1934, kan het vol gende worden g- meld. In 1934 werd per 100 H G uitbetaald 11,35 De gemid delde opbrengst per H A. bedroeg toen in Zeeland 3634 H G zoo dat per H.A. 415,60 besomd werd. Over 1935 kan op een uitbe taling van 9,89 gerekend wor den, De gemiddelde opbrengst was toen 3121 EG, zoodat per IIA. 308,89 ontvangen zal worden. Waar in Zeeland op een totale bouwlandoppervlakte van 105 000 H.A, niet minder dan 30 000 HA. tarwe verbouwd werd, beteekende de verlaging in 1935 voor den Zeeuwschen landbouw een derving aan in komsten van ongeveer drie mil- lioen gulden. Een en ander is het gevolg van de verlaging van den richt prijs, de mindere opbrengst per H A, en van de mindere kwali teit. Werd b.v. in 1934 iD klasse I en il bijna 30 pet van den oogst gekeurd, in 1^35 slechts 7,5 pet. Hierbij komt nog, dat de verbouw van Pranscbe rassen hand over hand toeneemt. De Pransche tarwe wordt in den regel, zy het dan om onverklaar bare redenen,lager gewaardeerd dan de inlandscbe. Oudanks de nieuwe richtprijs verlaging is dit jaar ongeveer nog evenveel wintertarwe uit gezaaid als in 1935. By den uxzaai van zomertarwe is echter wel terdege rekening gehouden met de verlaging van den richtprijsde bezaaide op pervlakte verminderde n.l. met ruim 20 pet. Wanneer alle omstandigheden geljjk blijven aan aie in 1935, dan tccb nog zal de Zeeuwscne landbouw ééu miilioen gulden minder ontvangen dan in 1935 ot ruim 4 miiiioen minder dan in 1934. Iudien de tarwe den- zeltden toeslag zou krijgen als de gers', n 1. 2,50 per luO H.G., dan zou de prjjs booger zijn dan op net oogeublik, daar de buid'ge marktwaarde van tarwe, bestemd voor msaldoel- einden, loopt van 6 95 tot 7,15. Ongetwijfeld werken alle ge noemde lactoren zeer sterk de uitbreiding van den gerstver- bouw in de hand. veel kwaad gedaan. Naar alge meen wordt aangenomen zal de pruimenoogst, ook al door het weer vau de laatste weken, maar matig zija. Ook voor de appels zijn de .verwachtingen niet hoog gespannen. Peren zullen er dit jaar niet veel zyn. De moord te Opende. Aangaande den moord te Op ende op den 72 jarigen R Zetsma kan bet volgende worden mede gedeeld Bij het onderzoek kwamen aan wijzingen aan den dag, die wezen in de richting van den Gronin ger R W. Thans is gebleken, dat ook zijn broer D. W„ bij de zaak is betrokken. Beide verdachten begaven zich in den nacht van 24 op 25 Juli naar Opende; daarvoor waren zy volkomen op de hoogte ge komen van de levensomstandig heden van Z Zjj wisten dat hij alleen woonde en op bepaalde tij den veel geld in huis had. Door het forceeren van de achterdeur drongen zij de woning binnen. In de achterkamer pleegden zij verschillende geweldadigheden op Z., waarby ZÜ eenige scho ten op hem losten, hem knevel den en hem een prop in den mond duwden. Daarna werden alle vertrekken en kasten in het huis doorzocht en de inhoud voor het grootste deel over deu vloer verspreid. Een groot be drag aan geld werd door hen gestolen. Beide verdachten, die in den nacht van 27 op 28 Juli door de Groningsche politie werden aangehouden, zoo meldt men, be kenden het feit te hebben ge pleegd. Belangrijke bedragen aan geld en eenige vuurwapenen zijn in beslag genomen. N. R. Ort. Het A V R 0.-kinderkoor te Zundvoort Het bekende A V.R O-kinder koor beeft Zondag een bezoek aan Zandvoort gebracht. Welk een populariteit dit koor geniet, bleek wel uit de groote belang stelling aan het station, toen de kleine zangers per ex'ra-trein arriveerden. De kinderen waren er beduusd van. Met de muziek voorop ging het in optocht naar hpt Noorderbad, dat er met zijn honderden vlaegen, voor het meerendeel A. V.R.O.-vlaggen, feestelijk uitzag. De kinderen hebben naar har telust genoten Er is gebaad, er werden spelletjes gedaan, wedstrijden gehouden, poppen kast en goochelaar zorgden voor afl-uding, terwyl de tractaties niet vergeten waren, 's Middags gal het 500 kinderen sterke koor ender leiding van Jacob Hamel een concert Helder klonken de bekende wysjes over het strand, waar de belangstelling enorm was. voor dit, feit voor de Arnhemsche rechtbank terecht gestaan en is thans veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. Onfortuinlijk uitstapje. De 14 jarige A. Wijnschenk uit Amsterdam heeft Zondag geen fortuinlijk tochtje naar het Gooi gehad. Hij reed met een kame raadje op het fietspad bij de Meersteeg te Naarden en beiden stoeiden zoo opgetogen, dat hun flitsen in elkaar verward raak ten en W. in de sloot tuimelde. Toen by eruit gekrabbeld was ging het tweetal op den gras berm aan den overkant van den weg uitrusten en opdrogen. Zij lieten de fietsen bij de sloot lig gen. Na een kwartiertje wilden ze den tocht voortzetten. Ze sta ken den weg over om hun fietsen weer op te halen. Zy letten hier bij niet op het verkeer. W. werd door een auto gegrepen, die uit de richting Bussum kwam. De bestuurder de heer I. uit Naar den. had hevig geremd, doch de knaap werd coor den bumper tegen deu grond geslagen. Een passeerende dokter stelde vast, dat het rechteronderbsen was ge broken het slachtoffer had voorts ernstige boofdwondenopgeloopen. Het tochtje eindigde dan ook in het Majella ziekenhuis te Bussum. Op het havenhoofd te Me- demblik is het 12-jarige doch tertje van den heer H. van D. door een tragisch ongeval om het leven gekomen. Het meisje speel de bij den grooten seinmast, waar aan tydens de Zuiderzeewerken de stormseinen werden gehe- 8chen, doch die thans sinds eeni- gen tijd niet meer gebruikt wordt. Door het knappen van een der tuidraden, die waarschijnlijk ge deeltelijk vergaan zyn kwam plotseling de mast met een ge weldigen slag naar beneden, juist op het hoofd van het meis je. Het kind was op slag dood. De fruitoogst in Zeeland. De oogst van de aardbeien is in Zeeland tegengevallen. De droogte heeft in den voorzomer veel kwaad gedaan, wat later niet meer was in te halen. Door te weinig kalkbemesting traden hier en daar ook kale plekken op. De schade door den geringen oogst is ook niet goed gemaakt door de prijzen. Deze lagen aan zienlijk lager dan in 1935. De prys van de kruisbessen, voor Zuid-Beveland vroeger een belangrijk product, hield zich beter. De prys kwam niet onder 4 gulden. De zwarte bessen hielden zich goed. De opbrengst was zeer be vredigend. De frambozen zyn niet mee gevallen, door de hevige regens van de laatste weken, De pryzen waren echter niet slecht Met de kersen beloofde het aanvankelijk goed te zullen gaan. De oogst was ruim en de prijs eer hooger dan lager dan in 1935 Maar itorm ea regea hebbea bier Te Amsterdam is een elf jarige jongen het slachtofler ge worden van een zeer gevaarlijk speller je langs den weg. De knaap was achterop een auto van den Gemeentelijken Reini gingsdienst geklommen en klem de zich aan de stangen van den wagen vast. Toen de auto door een kuil schokte, kon de jongen zich niet meer houden en viel op den weg. De chauffeur, die niets had bemerkt, reed door. Een agent van politie had echter uit de verte het ongeval gezien. Hy schoot direct te hulp en droeg den bewusteloozen knaap naar zyn ouderlijke woning, waar een geneesheer bij het slachtoffer een hersenschudding Constateerde. De pakhuisknecht de W. te Wageningen, had in een café de weddenschap aangegaan, dat hij elf haringen achter elkaar op zou eten. Na drie haringen nam hy echter een slok bier, waardoor hij de weddenschap verloren had Hierover ontstond een woorden wisseling, waarby de W. een mes trok en zekeren L een steek in den rug toediende. Als gevolg hiervan trad pleuris op E over leed een ataaad later, De W, had Jongetje verdronken. Zaterdagavond om elf uur kwam de moeder van den acht jarigen A. van der Kruit te Rotterdam op het politiebureau aau de Nassaukado vertellen, dat haar zoontje dien avond niet thuis was gekomen. By infor matie bleek, dat de jongen des middags met een vriendje naar het Park was gegaan om daar te spelen. Vandaar waren de beide jongens naar den steiger van het veerbootje aan de Liu- vehaven gegaan, waar ze ook nog een tijd lang gespeeld heb ben. Het vriendje werd opge spoord en vertelde aan de politie, dat van der K. gevallen, met zyn boofd op een paal terecht gekomen en daarna in het water gevallen was. Hij had zijn vriendje nog even zien boven komen maar deze was dadelyk daarop in de diepte verdwenen. Het ventje was zoo geschrok ken, dat het naar huis was ge gaan zonder iets van het ge beurde te vertellen. De twintigjarige Sieverink uit Wierden, tydelyk woonachtig te Alkmaar, waar by met de uitvoering van het nieuwe politie bureau is belast, is Dinsdagnacht ter hoogte van den Stationsweg te Heiloo in volle vaart met zyn motor tegen een auto opgereden. De jongeman werd zwaargewond opgenomen en naar het zieken huis te Alkmaar overgebracht, waar hy aan zijn verwondingen is overleden. De duorijder werd ook gewondbij is ook in het ziekenhuis opgenomen. De 12 jarige zoon van den heer W. te Megen beging de onvoorzichtigheid om in een oud carbidvat water te gieten. Het fust explodeerde met een hevigen knal, de knaap liep ernstige brandwonden op in het gelaat en aan de handen. De kans is groot dat de jongen zyn gezichts vermogen heeft verloren. Noodweer In het buitenland. E3n buitengewoon hevig nood weer heeft boven Finland ge woed. De bliksemslagen volg den elkander zonder onderbre king op en maakten vele slacht- ollars, byzonder onder de boeren die op het land aan het werk waren. Een aantal boerderijen werd door den bliksem in vlam men gezet. Talrijke huizen zijn verwoest, vooral in het district Disavolakoa, waar een paniek stemming zich van de bevolking meester maakte. Vele telelocn- en telegraaflijnen zijn afgebro ken. De schade moet onbereken baar groot zyn. Boven de stad Inatanboel heeft een verschrikkelijk noodweer gewoed, dat talrijke wijken onder water heeft gezet en een groot aantal huizen heeft vernield. Vier boeren werden door den bliksem gedood en vijf gewond. De tramlijn langs den Bospo rus werd zwaar beschadigd en de bootdiensten op de eilanden in de zee van Marmora moesten worden stopgezet. Na het nood weer heelt1 een dichte mist de geheele stad in een ondoordring- baren nevel gehuld, welke het verkeer ten zeerste bemoeilykte. Een hevig onweer heeft in de omgeving van het Siarnberger- meer en het geheele Isar-dal en vooral in het Oosten van Müa- chen aanzienlijke schade aange richt. Tusschen Ottobrunn en Höhen- kirchen stak een wervelstorm op, welke zulk een kracht bszat, dat vyf wagons van een perso nentrein omkantelden. Veertien reizigers liepen daarby lichte verwondingen op. Zes bespannen circuswagens zyn zonder meer door den storm opgenomen en acht meter ver der in een veld te pletter ge slingerd. Tien circusmenschen werden daarby gewond, waarvan eenige zeer ernstig. Iu Höheakirchen heeft de wer velwind zeven schuren vernield. Alleen in deze streek schat men de schade op ongeveer 400.000 R. M. In geheel Zuid-Ecgeland en deelen van»de Midlands is het Dinsdag waar noodweer geweest. Te Seaton in Devonshire rukte de wind de daken van een ga rage en een woonhuis en de hooischelven vlogen als lucifers door de lucht. Te Wanstead bij Londen werd een man in het veld door den bliksem gedood en de EMgware Road by Hendon stond 30 cm. onder water. Er is veel schade aan te velde staande ge wassen aangericht. Een beestmensch. De jury heelt den Amerikaan- schen zeeman Charles Hope, den hoofddader in de z g. ratelslang- moord te San Francisco, schul dig verklaard aau moord-met- voorbedachten-rade. Dat betee- kent dus voor dezen man de dood straf. Msn zal zich herinneren, dat hy zyn vrouw had verdron ken in een bad, na haar eerst te hebben laten byten door ratel slangen. Het was een gru welyke dood. Eerst was de vrouw vau Hope vastgebonden en toen had den Hope en een medeplichtige een been van de vrouw in een kist geduwd, waarin zich de slan gen bevonden. De vermoorde vrouw was de vyfde echtgenoote van Hope. Men denkt dat ook een der vroegere vrouwen door behoeft Uw dag niet te Vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zijl er van af. Géén last met Uw maagl Prettig innemen en onschadelijk f AKKER-CACHETS verdrijven spoe- dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Vrouwenpijn, rheumalische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, enz. Nederlandse Smaakloos ouwel-omhulseL Product Ge proeft daardoor niets. Ze glijden zoo naar binnen. 12 sl. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit"-vorm. Lel hierop en weiger elke namaak I hem uit den weg is geruimd. Beide moorden zouden dan zijn gepleegd om verzekeringsgelden machtig te worden. De mede plichtige, zekere James, had Hope verraden. Drie ex vrouwen van Hope zijn nog in leven twee zyn van hem gescheiden een liet het hu welijk ongeldig verklaren. In een bruinkolenmyn te Breitscheid (bij Dillenburg) zyn door de uitlaatgassen van een in de myn opgestelden benzine motor vier arbeiders gedood. Drie anderen liggen met zware vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis. Asperge schotel. 27s K G. asperges, 1 eigeel, 30 gram boter, 25 gram bloem, noot, zout, 1 d.L. room, harde eieren, gesmolten boier. De asperges worden geschild en de harde ondergedeelten af gesneden, daarna by bosjes by- eengebonden en in licht gezouten water gaar gekookt. Van de boter, bloem en ll/i d.L, asperge water wordt een sausje gemaakt, dat eenige minuten moet door koken en dat we afmaken met de geklopte dooier en de room. Van 1 K.G. gekookte en gemalen aardappelen hebben we met melk en boter een luchtige purée gemaakt, die we flink opkloppen met de garde, terwyl de eieren hard gekookt, gepeld en gehal veerd worden. De asperges worden op een verwarmden schotel gelegd en overgoten met de dikke gebonden saus, terwyl de aardappelputéa er als een rand omheen gelegd wordt, evenzoo de gehalveerde eieren met het geel naar boven en even in den rand gedrukt worden. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS -57"\ Onderweg is 't mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar juist de „foute middenweg"! (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het Inhalen. En op de lln- kerweghelft? Daar,,, nooit!)

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3