Landbouw. Recutszaten. Gemengd JNieuws. die onnoodig 't zij bewust of onbewust het Nederlandsche product bij import achterstelt, berokkent daardoor schade aan de goede Nederlandsche zaak en schaadt daardoor de welvaart van nijver Nederland. Aan den anderen kant kan men in den tegenwoordigen tijd er van verzekerd zijn, dat elke order, welke binnenslands wordt uitgevoerd, werk en brood betee- kent voor een aantal landgenooten en hun gezinnen. Het algemeen welvaartspeil heeft in de laatste jaren een ge- voeligen knak gekregen. Als wij, Nederlanders, consequent vast houden aan het principe „Voor alles Nederlandsche waar", dan helpen wij steentje voor steentje mee, die welvaart weer op te bouwen. G. J. P. 1. Thomson Op 68 jarigen leeftijd is Zondag te 's-Qravenhage overleden de heerG J. P. A. Thomson, gepen- sionneerd kolonel der Koninklijke Marechaussee. Kolonel Thomson was een broeder van den bekenden overste Thomson, die destijds in Albanië fs gesneuveld. Na eerst te Sas van Gent en te Vlissingen districtscommandant te zijn geweest, werd hij belast met het commando over het dis trict Breda Na nog eenige jaren het district Arnhem te hebben gecomman deerd en tot majoor te zijn be vorderd, werd hij in 1919 be noemd tot luitenant-kolonel, com mandant der le divisie Kon. Marechaussee te 's-Hertogen- bosch, welk commando hij tot zijn pensionneering in 1926 voer de. De belangen van zijn onder geschikten hadden zijn grootst» belangstelling, daar het zijn innige overtuiging was, dat het scheppen van een persoonlijken band tus- schen meerderen en mi ideren, slechts in het belang kan zijn van een goede dienstuitoefening. De regeering beloonde zijn verdiensten door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Verder was de ontsla pene begiftigd met den bronzen eerepenning voor menschlievende daden en het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis, terwijl hij ridder was van het Legioen van Eer en gedurende zijn loopbaan nog een vijftal an dere buitenlandsche onderschei dingen ontving. Hu'p van de K. L. M voor landgenooten in Spanje Naar de „Tel" verneemt is de mogelijkheid zeer groot, dat het vlagsreschip van de KL M., de F 36 met Evert van Dijk als pi loot, in regeeringsopdracht naar Madrid zal worden gedirigeerd om de Nederlanders, die zich noe daar ter stede ophouden en wel in de eerste plaats vrouwen en kinderen door de lucht naar Ne derland te brengen. De regeering zal hiertoe over gaan indien het niet mog-üjk is alle Nederlanders naar Valencia te transporteeren vanwaar zij per schip naar ons land zouden kun nen vertrekken. Op het oogenblik worden er zoowel door de regeering als door de K.L.M. inlichtingen in gewonnen naar de kans, dat deze expeditie op veilige wijze zou kunnen worden uitgevo-rd. Tevens wordt ook onderzocht in hoeverre de groote vliegma chine veilig nabij Madrid zou kunnen landen en natuurlijk houdt men rekening met de vraag, ot de F 36 over Soaanscb gebied zal kunnen vliegen zonder dat een van beide partijen op het toestel zal RCbieten met mitrail leurs of luchtafweergeschut. Vooral in veroand met de alles overheerschende vraag of volko- meD veiligheid wel gegarandeerd zal zijn, zoowel op de heen- als terugreis, wordt deze zaak op het ministerie van Buit-nlandscbe Zaken noe verder overwogen De KLM is eobter in prin cipe bereid ons grootste Neder landscbe vliegtuig voor deze zaak naar Madrid te dirieeeren. Indien dus de zaak haar b» «lag krijgt, zullen de 3000 P K van de vier groote motoren met een snelheid van 275 K M. per uur het vliegtuig naar het Zui den stuwen, om daar uitkomst te brengen voor een groot aan tal Nederlanders, die in angsti ge spanning zitten, vooral over het lot van vrouwen en kinderen. De F. 36 kan 32 passagiers ver voeren, waaronder, als het noo- dig is, zieken en ouden van da gen, omdat de zitplaatsen op ge makkelijke wijze tot slaapplaats kunnen worden ingericht. Steun kou'zaad oogst 1937. Met betrekking tot den uitzaai van koolzaad voor den oogst 1937 deelt men van bevoegde zijde mede, dat over eenigen tijd een beschikking zal afkomen, waarbij de steun aan dien oogst wordt geregeld. Het voornemen bestaat, den uitzaai van koolzaad aan te moedigen door een hoogeren ptijs dan voor het gewas 1936 in het uitzicht te stellen. De voor oogst 1937 te betelen oppervlakte zal niet worden be perkt. Iedere teler is vrij in het bepalen van de door hem te be zaaien oppervlakte. Evenals voor Jen oogst 1936 het geval zal zijn, zullen voor den oogst '37 steun- oedragen per h.a. worden vast gesteld, afhankelijk van den markt prijs ten tijde van den verkoop van het zaad, de uitkeeringen zullen geschieden over de voor lederen teler afzonderlijk vast gestelde opbrengst. De steunbedragen zullen zoo- ianig worden vastgesteld, dat bij een marktprijs van f6.50 per 100 Kg of lager, een bedrag van ge middeld f 150.— per ha zal wor- ien uitgekeerd, terwijl Dij een marktprijs van f 13.50 per 100 kg of hooger, geen steun zal worden gegeven. Bij een marktprijs lig gende tusschen de hiervoor ge noemde bedragen zal de steun naar evenredigheid worden vast gesteld. Een en ander beteekent, dat de telers uiteindelijk een prijs zullen ontvangen, welke omgere kend per 100 kg ongeveer f1. hooger zal zijn dan die, welke zij voor het, in het seizoen 1936- 1937 verkocht zaad zullen krijgen. Teneinde voor den steun in aanmerking te kunnen komen, zullen de telers zich dienen te verbinden, om desverlangd hun geheele opbrengst of een gedeelte daarvan aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te leveren te gen een prijs van f 13-50 per 100 kg gezond, droog marktschoon koolzaad van goede kwaliteit, franco gebruikelijke leverings plaats. Deze centrale verplicht zich echter niet, koolzaad af te nemen. Voor zoover zij de le vering dus niet verlangt, dient de teler zelf een bestemming te zoe ken voor het door hem geteelde zaad. Zij, die hun koolzaad in de steunregeling wenschen te zien opgenomen, moeten zich, indien zij voor dien datum nog geen aanvraagformulier hebben ont vangen, voor 16 Augustus 1936 wenden tot de landbouw-crisis- organisatie onder welker gebied zij ressorteeren, ter verkrijging van een aanvraagformulier. Deze formulieren moeten uiterlijk 31 Augustus 1936 nauwkeurig in gevuld, in het bezit van de land- bouw-crisis-organisaties zijn. Ter voorkoming van misver stand wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat onder koolzaad zal worden verstaan het gewone winterkoolzaad (brassica, napus 1. of oleifera d. c.) Zaden, die worden geteeld als zaaizaden voor diverse koolsoorten en knol zaad zullen dus buiten de steun regeling vallen. AXEL, 31 Juli 1936. Na de vrij langdurige periode van storm- en regendagen, die weinig aan den zomer deden denken, was het gisteren een ideale avond voor het optreden van Concordia. Het was een goed concert en men kon er thans, in tegenstel ling met vorige gelegenheden, volop van genieten, daar het sti' was op de Markt tijdens de uit voering van de verschillende nummers. Slechts tegen het einde toonde een enkele onder de jeugd weer een ietwat speelsche neiging, doch dan werd hiertegen direct waarschuwend opgetreden en was men zoo verstandig den raad om de stilte in acht te nemen tijdens het musiseeren, op te volgen. Er was nu trouwens ook vol doende politie, die de goede orde en rust handhaafde. Men ziet, met een beetje goeden wil en waar deering voor de muziek, gaat het wel. En voor den directeur, de muzikanten en de menschen, die komen om te luisteren naar de muziek, is dit eens zoo aangenaam. Moge deze goede orde op de Markt ook bij volgende concerten bestendigd blijven en allen daartoe medewerken Het maakt ook een beteren indruk bij de vele oud- stadgenooten, die omtrent dezen tijd hier hun vacantie door brengen. In de gisteren teTerneuzen gehouden gemeenteraadsvergade ring is overeenkomstig een voor stel van B. en W. besloten in beginsel toe te treden tot het Zeeuwsch-Vlaamsche borgstel- bngsfonds voor den middenstand. De bijdrage in het stichtings kapitaal zal bedragen 10 cent per inwoner, de jaariijksche bijdrage in de exploitatiekosten 3 cent per inwoner. Bij Koninkl. besluit is met ingang van 12 September benoemd tot üijkgraaf van den Mossel polder, de heer C. J. de Zwart te Hoek. Opheffing der rijkskweekschool te Oostburg. De groep Nederland van het Algemeen Nederiandsch Verbond heett een adres aan den minister van onderwijs verzonden, waarin het verzoekschrift van het comité van actie te Oostburg om niet over te gaan tot opheffing der rijkskweekschool daar ter plaatse, krachtig ondersteund wordt. De aandacht van den minister wordt erop gevestigd dat Zeeuwsch- Vlaanderen een voorpost is der Nederlandsche cultuur in het Zuiden des lands; en dat dit afgelegen gedeelte zoo krachtig mogelijk Nederiandsch moet zijn, waaraan een eventueele opheffing dier kweekschool groote afbreuk zou doen. Door een visscher is in de monding der Schelde nabij het Zwin in zijn viscnnet een slag tand opgevischt van een voor- nistorisch dier. De slagtand is bijna 2 meter lang en weegt ruim 50 pond. Verschillende oudheid kundigen brachten reeds een bezoek aan de vondst, die waar schijnlijk in een museum zal worden geplaatst. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9Vt ure Ds- vatl Oeveren Nam. 2 Deztlfüe. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Cand. W. Vis, Nam. 2 30 van Haamslede Dezelfde. Geref. Gemeente in de Chr. Bewaarschool. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Dinsdag 4 Aug., d«3 nam. 2,30 uur Ds. G. H. Kersten van RjHerUam. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 28 Juli waren o.a. de volgende personen ge dagvaard C. V., 41 j., arbeider te Axel, thans gedetineerd, wegens land- looperij in Z.-Vlaanderen, 1 week hechtenis. S. R., 66 j., werkman te Koe wacht, wegens mishandeling, f 15 of 10 dagen hecht. H. K., 23 j., arbeider te Axel, wegens mishandeling van P. D. den Doelder, f 15 of 10 dagen hecht. H. W. F., arts te Zaamslag wegens beleediging, f 10 of 5 dagen hecht, Arrond. Rechtbank te Middelburg In de Woensdag gehouden zit ting werd uitspraak gedaan in de zaak tegen A. L. v. R., 51 j hoofdonderwijzer te Sas van Gent, gedetineerd ter zake van ontucht, en beklaagde veroord. tot 1 jaar gevang._met aftrek van het voor arrest en ontzetting uit zijn be roep als onderwijzer voor den tijd van 3 jaren. De motorrijder M. S. uit 's Heer Arendskerke, die Zaterdag onder Rillaud-Bath door een auto werd aangereden,is in het ziekenhuis te Goes aan zijn kwetsuren over leden. Ernstig ongeluk. Woensdagavond heeft op den Rijksweg te Rilland-Bath ter hoogte van de Drie Haasjes een Hrnstige aanrijding plaats gehad. De 24 jarige G. Bras kwam per rijwiel uit Krabbendyke en is door een auto aangereden. Om wonenden hoorden een hevigen slag en vonden B. badende in zijn bloed op den weg liggen. Hjj had een groote wonde aan de linkerzijde van zjjn gezicht en was onherkenbaar. Dr. Moree, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzakelijk. Zonder dat B. tot bewustzijn kwam, is dit geschied, zijn toestand liet zich ernstig aanzien, hoewel geen direct levensgevaar aanwezig werd ge acht. De politie stelt een onder zoek in. Belastingambtenaren heb ban in samenwerking met de gemeente- en rijkspolitie de laat ste dagen op bet eiland Tholen huiszoekingen verricht, teneinde trauduleus ingevoerd Belgisch sigarettenpapier op te kunnen sporen. Op verschillende plaatsen le verden deze huiszoekingen suc ces op, o.a. te S avenisse, St. An- naland en St. Maartensdijk. Meer ot minder belangrijke hoe veelheden werden in beslag ge nomen. Het vermoeden bestaat, dat via het drukke vrachtautoverkeer van Tholan naar België dit pa pier frauduleus is ingevoerd. Jeugdige anto dieven. Een verkeersagent, die Woens dag op post stond op de Vail- lantlaan te Den Haag, zag een auto naderen, waarvan de be stuurder, naar hem toescheen den leeftijd van 18 jaar nog niet had bereikt. Hij hield de auto staande en bracht deze met den bestuurder en een inzittende naar het politiebureau aan de Van der Vennestraat. Daar was juist het bericht binnengekomen, hat de commissaris van politie te Enschedé bij radiobericht de opsporing en aanhouding van een auto, gemerkt E 15207, als mede van de inzittenden had verzocht. Het nummer van den aangehouden auto bleek E 15207 te zijn. De inzittenden, de 17- jarige G. E. S. en de 16 jarige M. B, wonende te Euscbedé, zjjn daarna overgebracht naar het hoofdcommissariaat en zullen ter beschikking worden gesteld van den commissaris van politie te Enschedé. Doodelfjk o'geluk in een speeltuin Woensdagmiddag had in den speeltuin van den heer Peulings te Velp de 12 jarige zoon van den heer Kuiper uit Herpen het ougeluk tijdens het spelen onder de zgn. bobbelende geit terecht te komen. Ernstig gewond werd de jongen naar bet ziekenhuis te Nijmegen gebracht, waar bij 's nachts is overleden. Omdat bij geen steun kreeg Een vreemde verschijning trok Woensdag door Amsterdam- Noord. Slechts met een laken over het lichaam schreed de man door de straten. De man wilde protesteeren, Hij wilde zich richten tegen de ongerech tigheden des levens, tegen de maatschappij, die hem zijn steun onthield en hij kwam op het idee, dat zooveel opschudding in de straten verwekte. Hij kwam van het Blauwe Zand, een zie lige figuur in den stroomenden regen. Het doorweekte laken plakte op zijn natte huid. Hy bad ook een baard, waaruit de regendroppels dropen. Hij liep fier door de straten, langs de menschen, die een moment ont steld stonden over deze tragische figuur, maar dra was hij om geven door een drom nieuws gierigen. De kinderen, die in de vacantie zulk een sensatie niet hadden verwacht, dromden om de verschijning, die tusschen het gewemel steeds doorliep. De groote menschen maakten allerlei veronderstellingen zou hij de vertegenwoordiger zijn van een nieuw geloot? Hij geleek veel op Ghandi, maar nij was dikker. Was het een ze nuwzieke? Het is de Negus, riep er een. Maar niemand wist het ware De witte man kwam op den Adelaarsweg, waar de volksop loop steeds grooter werd. Toen verscheen een bewaarder van de rust en de orde en nam de vreemde verschijning, die zich in het geheel niet verzette, mee naar het politiebureau. Een groot aantal belangstellenden wachtte voor het bureau het einde van de vreemde vertoo ning at. Voor dezen werd het een teleurstelling. De politie waarschuwde een dokter, die den man onderzocht, liy bleek volkomen in orde te zijn en had dit vreemde gedoe alleen op touw gezet, omdat men hem geen steun verleende. De politie stelde zich direct in verbinding met Maatschappelijken Steun, waar de verzekering werd ge geven, dat een onderzoek on middellijk zou worden ingesteld. De kleeren van den man werden gehaaid en ais gewoon mensch verliet hij na korten tijd weer in alle stilte het politiebureau... (Tel.) Bij hot baden verdrongen. Te Schiermonnikoog is de 53- jarige heer Vegter uit Appinge- dam bij het baden in zee ver dronken. De boot, waarin de badman, die het ongeluk V. dreef in de zee af zag gebeuren, wilde te hulp komen, sloeg in de bran ding om, zoodat redding niet meer mogelijk was. Het lijk is later aan de westzijde op het strand aangespoeld. De 23 jarige C. Kramer uit Groningen is bij het baden aan het stille straud van Ameland verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. Onweer. Tijdens een kort doch hevig onweer is Dinsdagmiddag de negentienjarige zoon vau de we duwe Op 't Veld te Putbroek, gemeente Echt, terwijl h\j op het laad aan het werk was, door den bliksem getroffen en op slag ge dood. Woensdagmiddag omstreeks half vier woedde boven Someren een hevig onweer gepaard gaan de met zware regen- en hagel buien. De bliksem is daarbij in de boerderij van de wed. Chr. Hurk- mans, aan de Oude Kerkstraat geslagen. In een oogenblik stond de geheele boerderij in lichte laaie. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met twee stralen. Zij kon echter niet voorkomen, dat huis en stallen geheel afbrand den. De belendende gebouwen konden worden behouden. De inboedel en de landbouwinven- taris gingen in de vlammen op. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedeel telijk gedekt. E3n 17-jarige scholier wierp Woensdag uit het raam vaneen woning aan de Rochussenstraat te Rotterdam een orgeldraaier een twee en een halve centstuk toe. De man raapte het geldstuk op, maar liet het weer onmid dellijk vallen, wyl het gloeiend heet was. Hu liep brandwonden op aan duim en wijsvinger vac do rechterhandt welke deer ZONDAG 2 AUO. 1936. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2