2 Tandems H.B.S. ea M.U.L.O. Rijwielmagazijn „CENTRAL", Adverteiitiën. Belastingplaatjes. Halftransport NEERENRIJWIEL, Rijwielmayazfln „Central", te huur J. C. VINK - Boskh. Door nog niet opgehelderde oorzaak kwam deze personenauto tegen de rechterzijde van den stilstaanden vrachtauto terecht. De botsing was zoo hevig dat de vraehtauto eenige tientallen meters voortgescboten werd, of schoon de handrem aanstond. Door den schok vielen de wiel rijders van den auto, doch zij liepen geen letsel op. Met de inzittenden van den personenauto was het erger ge steld. Zij werden uit den auto geslingerd en lagen bewusteloos langs den weg. Toevallig pas seerde juist een dokter die da eerste hulp verleende. De slachtoffers werden per brancard naar het St. Ludivicus gesticht vervoerd. Zij hadden behalve inwendige kneuzingen een zware hersenschudding. Hun toestand is zorgwekkend. De personenauto is zoodanig beschadigd, dat het stuurwiel en verdere onderdeelen over den weg verspreid lagen. Ook de vrachtauto was ernstig bescha digd. Gruwelijke moord. In het dorp Opende, gemeente Grootegast, is in den nacht van Vrijdag ep Zaterdag de 72 jarige heer Zetsma door inbrekers over vallen en geworgd. Éan bedrag van ruim 700 wordt vermist Men geloolt, dat de oude man nog getracht heelt door te schie ten de aandacht van de buren te trekken. Een zieke vrouw heeft wel schoten gehoord en haar man geroepen, doch deze heeft er verder geen aandacht aan geschonken. Bij het onderzoek is aan het licht gekomen, dat de heer Zet sma juist Zaterdag voor 2 weken uit logeeren zou gaau. In verband daarmee bad by een geldsom in huis, grooter dan gewoonlijk, nl. 700 k J 800, daar fcy uitkeerin- gen voor twee keer zou doen. Van dit bedrag is niets in het huis teruggevonden. Vrijdag avond heeft de heer Zetsma nog geld uitbetaald aan enkele arm lastigen. Omtrent de ontdekking van den moord verneemt de „Tel" nog dat Zaterdagochtend ongeveer negen uur mej. Fraukes uit Groo- tegast by de woning van den heer Zetsma kwam om haar uitkeering van het armbestuur te balen. Zy kreeg geen gehoor en zag tot haar verbazing, dat de deur open stond en de vensters kapotge schoten waren. Zy keek eens naar binnen en vond daar alles in wanorde. Hevig verschrikt snelde zy naar een vriend van Zetsma, die in de buurt woont. Samen gin gen zy naar bet huis terug, waar zy den ouden man dood op bed vonden liggen. Hy was gekneveld en had een prop in den mond zyn beenen lagen buiten bed. Het heele huis was overhoop gehaald. Onmiddellijk werden de politie en marechaussee gewaarschuwd, die spoedig aanwezig waren. By onderzoek bleek, dat een bedrag van ruim 700, dat de heer Zet sma in buis had om uit te betalen, was verdwenen. Het is waarschijnlijk, dat de heer Zetsma, die door wurging om het leven ia gebracht, ge schoten heeft om de buren te waarschuwen. De vrouw ?au een der buren, die wegens ziekte in een tentje buiten slaapt, heeft drie schoten gehoord. Zy waar schuwde haar man, doch deze meende, dat het niets was. Hy veronderstelde dat er op kippen in het land werd gejaagd, het geen wel meer gebeurt. De buren aan den anderen kant, hebben in het geheel niets bemerkt. Tot hiertoe heeft men nog geen spoor van de daders kunnen vin den. Er zullen er minstens twee moeten zyn geweest, Vrijdagmiddag waren op een duinterrein te Castricum vijl jongens, die zich bezig hielden met het oplaten van een vlieger. Op een gegeven oogenblik hoorde de oudste van hen gekraak ach ter zicb en omziende bemerkte hij, dat oen achter hem staande antennepaal van ongeveer twaalf taeter lengt», naar bgfisden kwam. Hij zag nog kans twee naast hem staande jongens opzij te duwen, de derde, de ongeveer vijfjarige J. Blei, kon hy echter niet meer bereiken. Het kind werd door bet topeinde van de paal getroffen. Meteen levensgevaarlijke ver wonding is bet jongetje naar de ouderlijke woning gebracht. De andere jongens bleven ongedeerd. In de Wieringernaeerpolder is de 55-jarige paardenknecht A W. Zaterdagmiddag van zyn wagen gevallen toen het paard op hol sloeg. W. bad den oogst binnenge haald en reed met zyn wagen naar de stallen. Plotseling sloeg het paard op hol en W. slaagde er niet in het dier in zijn macnt te krygen. Hij viel van den voortjagenden wagen en kwam onder de wielen terecht, waarbij hy ernstige wonden opliep. Au derhalf uur na het ongeval is hy overledea. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin deren. schen geworsteld tegen wind en golven, tot zij werden opgemerkt door de bemanning van genoem den logger. De schipper heeft de uitgeputte Eogelschen aan boord genomen. Van het jachtje werden de masten afgehaald en aan dek gelegd, waarna het op sleeptouw werd genomeD. Ter hoogte van het lichtschip Haaks is het jachtje echter gezonken. Aan boord van den logger wer den de schipbreukelingen van droge kleeren voorzien en goed verzorgd, zocdat zy by aankomst te ,'Jmuiden weer geheel op hun verbaal waren gekomen. Het driejarig zoontje van den landbouwer H. B te Rooae- school had het ongeluk, toen het op zolder speelde, door een luik te vallen. Het kind werd zwaar gewond en moest onmid dellijk naar het academisch zie kenhuis te Groningen worden overgebracht, waar het is over leden. Hy wilde de wereld in De 15-jarige J. D. uit Oosterzee, gem. Lemsterland, zou de wijde wereld ingaao. Per fi3ts trok hij er op uit, ouders en verwan ten in ongerustheid latend om trent zyn lot, en zoo arriveerde hy Zaterdagmorgen te Zwolle. 01 daar berouw of heimwee zijn gaan knagen, dan wel de honger, wy weten het niet, maar in elk geval had de jongeman besloten, zoo spoedig mogelyk terug te keeren. De fiets was daartoe evenwel niet snel genoeg, daarom moest hem een auto die gelegen- neid bieden. In de Diezerstraat zag hij een dergelyk voertuig staan, dat hem wel leek. Defies hond hy vlug op de treeplank, zeil nam de jongen achter het stuur plaats, en daar ging het terug naar Oosterzee. Op het laatste oogenblik had de eigenaar van den auto, de heer G. evenwel bemerkt, wat er gaande was. By snelde zyn bezit na, waarbij hy nog juist de kans kreeg om op de treeplank te springen. Van die plaats trachtte hy het contact uit te schakelen, maar dat was niet overeenkomstig de bedoelingen van den jeugdigen D., die zyn reisplannen ernstig bedreigd zag. Als een paard dat den stal ruikt, gaf bij dan ook extra gas en terwijl hy met de eene band den wagen in het goede spoor trachtte te houden, sloeg hij met de andere als een bezetene om zich heen, teneinde op die manier zyn belager kwyt te raken. Zoo trok deze won derlijke stoet een tydlang door de drukke hooldstraat, zeer tot bevreemding van de voorbygan gers, die niet begrepeD, wat zy daarvan moesten denken. Tot het toeval den luid om bystand roependen eigenaar m zooverre gunstig was, dat er een paar agenten van de motor-politie passeerden. Zy hadden den vluchteling spoedig ingobaald en toen was bet mee D.'s reisplannen atgeioopen. De jongen is naar het hoofd bureau van politie gebracht, waar proces-verbaal tegen hem u op gemaakt en hem bovendien is meegedeeld, dat by op de vlugste manier naar huis zou worden gebracht. Kind verdronken. Vrydag speelde te Schiebroek het 3 jarige zoontje van den candidaat-notaris I. v. d. Waal, met zijn autoped buiten. Om streeks 12 uur werd bet ventje, dat steeds rond de Molenvijver was gezien, vermist. De autoped werd gevonden op het grasveld langs den Molen singel. Men kon echter nog niet aan een ongeluk gelooven en zocht de gansche gemeente al. Toen omstreeks 4 uur Zaterdag middag het kind nog niet terecht was, is de politie aan den Molen- singel gaan dreggen, echter zon der resultaat. Men is tegen den avond nog eens gaan dreggen in een pas gegraven vy ver naast den Molen singel, met het resultaat, dat daar uit het kind werd opgehaald. Vrijdagavond 10 uur heeft op het Weverseind te Putters- hoek een ernstig verkeersonge luk plaats gehad Op dat tijd stip is de heer C, Kooyk, ge meenteontvanger van Heiden oord, met zyn verlooide als duo passagier, per motorrijder in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting met zeer snelle vaart, zonder licht fiatsenden 17-jarigen A. van Kleef. Deze liep een ernstige verwonding aan het rechterdy- been opvoorts had hij een ge spleten onder en bovenlip. Be wusteloos is by per draagbaar naar zijn woning vervoerd. De motorrijder brak zyn neus en kreeg schaal wonden aan armen en beenen. De duoj assagier kreeg slechts lichte verwondin gen. Zyn vrouw met een mes aangevallen. Zaterdag heelt zich aan het politiebureau te Apeldoorn een zekere G. v, d. B. gemeld, met de mededeeling, dat by zijn vrouw in een vlaag van ver standsverbijstering met een mes in den hals had gedoken. De vrouw is in het algemeen zieken huis ter verpleging opgenomen. Haar verwonding bleek van ern- stigen aard te zyn, doch niet levensgevaarlijk. Vry'dag is by het baden in zee op bet stille sirand te Scüe- veniugen de l7-jarige A. H. M, uit Rotterdam verdronken. Red dingspogingen werden ingesteld, doch deze faalden. Gevaariyk speelgoed. In den Baarsjespolder onder Amsterdam speelden Zondagmid dag twee jongens, resp. 12 en 13 jaar, met een windbuks. De 12- jarigejongen legde op zyn vrienaje aan niet wetende dat het wapen van vergiftiging ziek geworden. Het blijkt, dat de koks by het toebereiden van de maaltijden bedorven eieren hebben gebruikt. Te Roscioni is een dorsch- machine met een geweldige ont ploffing nit elkaar gesprongen. Er brak onmiddellijk een felle brand uit, welke 300 wagons graan in vlammen zette. Bij dit ODgeluk hebben tien boeren bet leven verloren. Tien anderen zijn zwaar gewond. Verleden week zijn, ondanks het ongunstige weer, dat aan den eenen kant velen tot thuis bly ven veroordeelde, maar aan den an deren kant het slipgevaar voor auto s aanmerkelijk vermeerderd heeft, 154 menschen in Engeland gedood, het hoogste totaal in een week sinds November 1934 Het aantal gewonden was met 5224 ook vrij hoog, maar toch ruim 200 minder dan in dezelfde bui tengewoon mooie week van Juli 1935. In Londen zijn 23 men schen gedood en 708 gewond. Donderdagmiddag is te Boe dapest een huis ingestort, waarbij 5 menschen om het leven zijn ge komen en 15 gewond zyn In het huis, dat 4 verdiepingen boog waB waren beneden een radio-winkel en een bakkerij gevestigd. De bo venverdiepingen waren woonhui zen. Een agent, die toevallig naar het huis keek zag dat de gevel van onder tot boven begon te scheuren. Hij had de tegenwoor digheid van geest andere voor bjjgaDgers te waarschuwen, waarna het huis instortte. Vreeseiyk auto-ongeluk. Zondagmiddag is op een hellen den weg by Besenfeld een zeer ernstig auto-ongeluk geschiedt, waarbij 24 menschen het leven hebben verloren. Een S.A.-afdeeliDg uit Mann heim maakte een uitstapje naar het Zwarte Woud. In een vracht auto met aanhangwagen hadden 63 mannen plaats genomen. De auto reed uit het Neckardal over Altensteig naar Besenfeld en moest vandaar naar het Murgdal. De bestuurder kende deze weg blykbaar niet en reed op de ver keerde versnellig, zoodat de vaart van de wagens steeds grooter werd en tenslotte tenminste 60 K.M. bedroeg. In een bocht gebeurde het on geluk. De wagens reden over den wegrand en stortten bijna loodrecht naar beneden. Zy vie len ongeveer acht meter. Aile in zittenden werden uit de wagens geslingerd en verschillenden kwamen daaronder terecht. Vyf tien SA-mannen waren opslag dood, acht stierven korten tijd later. Bovendien is een meisje by bet ODgeluk om het leven geko men. De overige inzittenden wer den allen gewond, sommigen zwaar, anderen minder ernstig. Hoe hard daar is gevochten blykt wel uit de verliescijfers, die de Engelsche bladen in her innering brengen. Er zyn in dit vak een honderdduizend Fran- sctaen en elfduizend Canadeesen gesneuveld en de namen van deze elfduizend staan vermeldt op het monument van graniet dat in lengte van jaren de heu genis van de hier bedreven wa penfeiten levend moet houden. In 1916 bezetten Engelsche troepen dit vak ter vervanging van de Franschen die by Ver» dun noodig waren. In dat jaar bleet het betrekkelijk rustig in deze sector, maar in het voorjaar van 1917 kwam het koene crit- sche offensief los in de stormloop tegen de heuvels, die op 9 April Faascbmaandag tydens een sneeuwstorm begon en denzelf den dag nog tot algeheel succes leidde. De Duitschers wisten zich slechts op een smalle strook van den hoogsten heuvel „Heu vel 145" te handhaven. Dit laatste stukje werd den volgen den dag ook genomen en op dit hoogste punt is Zondag het mo nument ingewyd. De advertentie. „De advertentie is een van de belangrijkste factoren van beïn vloedt! g der gemeenschap ge worden". Adverteert daarom in Uw plaatselyk blad. Sportnieuws. Korfbal. Zaterdag speelde voor de com petitie Rapide te Terneuzen tegen Seolto, welke ontmoeting eindigde in een overwinning voor Seolto. in de aanvangsopstelling was de thuisclub iets sterker en meer aanvallend, doordat het Seolto middenvak vooral goed op den bal zat. Van groot overwicht was- echter geen sprake; voor rust werd niet gedoelpunt. Rapide had ongeveer 10 min. na de hervatting het eerste succes en nam de leiding, doch onmid dellijk daarop was de stand al weer gelijk. Na de vakwisseling was Ra pide sterker, doordat nu haar middenvak het beste van het spel had, waardoor meer Rapide-aan- vallen kwamen dan van Seolto. Toen de verdediging der be zoekers een kleine misrekening maakte nam Seolto met een ver en onverwacht schot de leiding 2 1, waarmede onder spanning het einde kwam. 2 kostbare puntjes zijn verloren, waardoor de kans voor Rapide op de 3e plaats te eindigen definitief ver keken is. Door bet weigeren van de remmen reed Zaterdag een vrachtauto tegen de poort van de Bat'a fabrieken te Zlin. Veer tien menscheD, meerecdeeis fa brieksarbeiders, raakten onder den auto Twee zjjn aan hun ver wondingen bezweken, de andere twaalf zyn ernstig gekwetst. Engelsch jacht verongelukt. Een motorlogger heeft Zaterdag morgen te IJ muiden 3 Engelsche schipbreukelingen aan wal ge bracht. De Eugelschen hadden in Duitschland een zeiljachtje gekocht en waren daarmede op weg naar Engeland. Zy nadden echter veel last van het storm achtige weer, waardoor tenslotte een der masten brak ea de zeilen verloren gingen. Tweedageaen twee nachten hebban de Engel- aan, geladen was. Het schot ging af en het kogeltje trol den jongen in het hoofd. Hy is naar üet Wilhelmina gasthuis overge bracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Typhoon in Japan. Volgens opgave zyn by den typhoon, welke het Japansche eiland Kioesjioe heelt geteisterd, 42 personen gedood en 27 ge wond, terwyl er nog 42 worden vermist. Voorts ziju 9000 wonin gen overstroomd, 500 geheel vernield en 300 zwaar bescha digd. Zes schepen zyn gezonken, 40 op zee op drilt geraakt en 50 gestrand. De telegrafische en telefonische verbindingen zijn verbroken. Bij gelegenheid van de groo ts luchtatweermanoeuvres, dia in de laatste dagen te Tokio en Yokohama zyn gehouden, zjjn duiaendaa militairen tengevolge Hoe de mannen bemind worden. Het dagblad Le Canada, had onlangs een artikelHoe zy (de vrouweü) ons beminnen, De conclusie luidt De Parysche vrouw bemint uit nieuwsgierigheid; de Belgische uit vrees de Nederlandsche uit plicht; de Duiische uit begeerte de Russische uit verdorvenheid de Poolsche uit natuur; de Oos- tersche uit gewoonte de Oosten- rykscbe uit kunstgevoel de Spaansche uit vermaakde Creoolsche uit natuurdrift eu de Amerikaansche uit berekening. Koning Edward onthnlt monu ment in Frankryk. Zondag heeft koning Eduard persoonlyk het gedenkteeken op de heuvels van Vincy, waar Fransche en Canadeezen in 1915 schouder aan schouder hebben gestreden om het bezit van deze natuurlijke stelling in da ylakte ?aa Dcnal, inwijden Hiervoor bij ons 3 stalen hou- dsrs voor 10 cent, 2 leeren zakjes met riempjes cumpl. voor 10 cent. EEN PRIMA met remnaaf, zoo goed als nieuw, spotprijs f10. Stationstr. 2—4, AXEL. Te koop mooi ORGEL (laag model) 11 reg. f50. Ook te huur. WTLHKLMINASTR 83. k 20 cent per uur en f 1.50 per dag. Stationstr 2-4, AXEL. voor

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3