n F e t t g wee; op naar Hohwald, later ge volgd door auto's, waarin zich de leden van het gevolg bevonden zoomede de bagage. De tocht van Straatsburg naar Hohwald werd al terstond een verrassing. Hij neemt ongeveer drie kwartier in beslag en voert door een schilderachtige streek die een verrassenden kijk geeft op de schoonheden van de Vo gezen. De weg voert langs bos- schen, afgewisseld door golvende korenveldentegen de bergen kronkelen wegen omhoog naar de toppen het is een streek, die vooral den wandelair veel te genieten geeft. Opgetogen kwam het vorstelijk gezelschap in Hohwald aan. De Koningin had den wensch te kennen gegeven, dat geen spe ciale ontvangst zou worden ge organiseerd. Aan dit verlangen was natuurlijk voldaan, wijl de autoriteiten niets liever willen, dan de Koningin en haar Doch ter een rustige vacantie te be reiden. Alleen de onder-prefect was naar het Grand Hotel geko men en heette de vorstinnen met een enkel woord welkom in het gebied, dat hij heeft te besturen. Deze eenvoudige begroeting werd door de Koningin bijzonder ge waardeerd Zij zeide den onder prefect, dat de autotocht van Straatsburg naar Hohwald zeer mooi was geweest en dat Zij veel van het natuurschoon in de Vo gezen hoopt te genieten. Minister De Wilde in Zeeland. Gisteren heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. De Wilde, een bezoek aan Zeeland gebracht. De minister heeft o m. de Kon. Mij. De Schelde te Vlis singen en het kasteel Westhove te Oostkapelle, waar een herstel lingsoord voor kinderen is ge vestigd, bezocht. Buitenland«ch vrouweiyk personeel. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling maakt bekend, dat aanvragen om vergunning tol het in dienst nemen van buiten- landsch vrouwelijk personeel, dat nog niet in Nederland vertoeft, slechts in behandeling zullen wor den genomen, indien bij de aan vrage is gevoegd a. een verklaring van een ge neeskundige waaruit blijkt, dat de vreemdelinge een goede gezond heid geniet b. een door de plaatselijke autoriteiten van de woonplaats der vreemdelinge algegeven ver klaring, dat zij van goed zedelijk gedrag is. Aanvraagformulieren zijn kos teloos verknjgbaar bij het plaat selijk orgaan der openbare ar beidsbemiddeling. Achtjarige leerplicht. Het hoofdDestuur van de ver- eeniging „Volksonderwijs" heeft zich opnieuw met een adres tot de Tweede Kamer gewend waarin zij betoogt, hoe invoering van een 8 jarige leerplicht aan de in dezen tijd steeds dringender wordende behoefte aan goed geleide ont wikkeling van onze schooljeugd op de meest juiste wijze zou kunnen tegemoetkomen. Volgens verschillende gegevens zal het aantal leerlingen voor een achtste klasse 65 a 75 000 be dragen. Het zal tengevolge heb ben dat zeer vele leerkrachten oudere en jongere, op wachtgeld gestelde en nog een functie ver vuld hebbende daarvan zullen profiteeren. Het enorm groote bedrag der thans uit te keeren wachtgelden zal dan tot een minimum worden teruggebracht. In de meeste ons omringende landen is op grond van paedago- gische zoowel als economische argumenten of reeds een 8-jarige leerplicht ingevoerd dan wel voorstellen daartoe in behande ling genomen. Namens de geheele vereeniging met haar ruim 600 afdeelingen verzocht het hoofdbestuur aan de Tweede Kamer het Nederlandsche volk den zegen van een acht' jarigen leerplicht voor het lager onderwijs in de meest nabije toekomst deelachtig te doen zijn, Klachten van varkenshar dolaren De Nederlandsche bond van varkenshandelaren heeft een adres gezonden aan den minister van landbouw en visscherij en daar van afschrift doen toekomen aan de ministers van financiën, sociale zaken, handel, scheepvaart en nijverheid en aan de Tweede Kamer. Adressant zegt daarin dat de achteruitgang van de omzetten als uitvloeisel van het ingrijpen der regeering in het handelsbe drijf, als hoofdargument dient te gelden bij een regeling voor te gemoetkoming in de aangebrachte schade sinds het inwerkingstellen van de crisisvarkenswet. Talrijke varkenshandelaren we ten met geen mogelijkheid meer hoe zij in het onderhoud van hun gezin kunnen voorzien. Bij het tegenwoordige afnemen van zwaardere dan baconvarkens, worden de varkenshandelaren eveneens uitgeschakeld, zoodat bij alle leveringen aan de N.V.C. de varkenshandelaren van hun broodwinning zijn beroofd. Dringend wordt verzocht den varkenshandelaar zijn normale plaats in het handelsverkeer te hergeven, of hem in ieder geval schadeloos te stellen voor het ontnemen van zijn middel van bestaan. AXEL, 24 Juli 1936. Ten huize van de wed. Gilij- amse heeft de aanbesteding plaats gehad van het buitenverfwerk aan 48 woningen van de „Vereeniging tot bevordering van de Volks huisvesting", alhier. De uitslag was als volgt W. P. Antheunis, le perceel 638, 2e f618, massa f 1249; Van Rijn en Harte, le perc. 442, 2e f 432, massa f 864 H. J. Hoebé, le perc. f391, 2e f 378, massa f 769 W. de Jonge, le perc. f346, 2e f 379, massa f 726 Ph. A. Knieriem, lepere, f349, 2e f 397, massa f 746 M W Visscher, le perc. f 336, 2e f 382, massa f718. Het werk is gegund aan de heeren M. W. Visscher le perc. en H J. Hoebé 2e perc. Het Festival. Het op 5 September a.s. alhier te houden festival belooft een waar succes te worden. Er zul len behalve de jubileerende ver eeniging „Concordia" 17 corpsen aan deelnemen en wel de vol gende Concordia, harmonie, Axel. St. Cecilia, Kloosterzande. Volharding, Zaamslag. Harmonie, fanfare, Biervliet. Eendracht, Koewacht. E. N. Z. K., Hoek. Ons Genoegen Zuiddorpe. Uit het Volk-Voor het Volk, fanfare, Breskens. Polyfonia, mandoline-ver., Sluiskil. Inter Nos, mondharm.-ver., Kunstvrienden, Goes. Orelio, gem. zarigver., Axel. Excelsior, Biervliet. Kunst en Vermaak, Moerbeke. Crescendo, Hoek. Polyhymnia, Sluiskil. Kinderkoor-Orelio, Axel. Arbeid Adelt, mondharm.-ver., Terneuzen. Des avonds zal ter sluiting van de feestelijkheden een elite-con cert gegeven worden door de Koninklijke Harmonie „Excelsior" van St. Niklaas (Waes) bestaande uit 80 werkende leden. Dit korps behaalde de 1ste prijs in de hoog ste Eere-afdeeling Internationaal Concours en staat bekend als een der bestedillettantenvereenigingen van België Dit gezelschap zal des avonds per specialen trein arriveeren. Morgenavond zal de har monie „Concordia" bij gunstig weer het jaarlijksche muzikale uitstapje maken naar Magrette en Spui. Het schoolreisje. Men schrijft ons: Geen stralende julidag en toch... een ideale reisdag was het gisteren en zoo liepen de van vreugde en blijde verwachting kloppende en popelende harten dan ook over met het oog op het jaarlijksche schoolreisje bij de jongens en meisjes der 4 hoogste klassen van de openbare lagere school. De 4 comfortabele autobussen, voor dit doel door de Directie van garage „Cito" alhier vaardig gemaakt, werden, nadat alles groepsgewijs bij leiders en leid sters was ingedeeld, dan ook letterlijk bestormdDies ging het, toen alles startklaar was, snel in Zuidelijke richting en passeerde men bij „Meie" dra de meet. Vroolijk klonken onze vader- landsche en andere liederen door de welige landouwen van het Land van Waes. Langs rijpende akkers ging het via Moerbeke en Lokeren op Dendermonde aan, waar kronkelende dijken verried- den dat wij in de Scheldevallei waren beland en waarmede wij toen, verder Zuidwaarts rijdende, al spoedig het aspect van het landschap zagen veranderen. Heuvelachtiger werd het terrein en hoe dieper wij „de Vlaamsche Ardennen" inreden, des te wijder en ruimer werd de gezichtskring. Golvend gouden akkers en sap pige, groene weiden boden aan het oog, ter weerszijden van den weg gelegen, een bijzondere be koring, rustig en in schril contrast met de drukbereden „heirbaan", waarover ons in beide richtingen het snelverkeer voorbijgonsde en raasde. Naarmate wij de Beigi sche hoofdstad naderden, won het landschap aan pracht en werden de verdoken „kapellekens", die wij in Vlaanderenland allerwege aantroffen, meer en meer vervan gen door allerlei ontsierende re clameborden van soms geweldige afmetingen. Stijn Streuvels en elix Timmermans, die hun heer lijk land met zooveel lof bezongen, moet deze algemeene ontsiering in toenemende mate, ongetwijfeld 3ijn doen. Maar ons, in moder nen geest opgroeiend oog, had voor kleinigheden (in betrekke- ijken zin) geen ©og en dit was aan de eene zijde maar gelukkig ook, omdat daardoor de in ieder dein „nest", hetwelk wij door reden, allerwege in de dorpen opgestelde oorlogstrofeeën naast de evens veelvuldige oorlogsmo numenten, aan het kinderoog ont glipten. Deze monsterachtige ka nonnen en mitrailleurs zouden o.i. beter in het een of andere oorlogsmuseum alscuriosum dienst doen, Wij arriveerden zonder eentge pech bij de „Gare du Nord" en hier werd even verpoosd om maatregelen te treffen tot verster king van het inwendige op dezen „zwaren" dag. Toen dit gereed was, ving een heerlijk rondritje aan door beneden- en bovenstad en ging het allereerst langs de „Jardin du Botarucque" naai de imposante „Congreszuil1", een mo nument, opgericht ter nagedachte nis aan den opstand en de af scheiding der Zuidelijke Neder landen in 1830 en'31. Dit circa 50 Meter hooge monument draagt op zijn top het standbeeld van Leopold I. De zuil kan ook be klommen worden en biedt alsdan een verrukkelijk panorama over de fraai gelegen hoofdstad, maar, met 120 jongens en meisjes viel bier voor ons niet aan te denken en volstonden wij met de be zichtiging van het aan den voet gelegen graf van den onbekenden soldaat met daarboven het eeuwig brandend vuur I Daarop werden onze in steeds opgetogener stemming gerakende stadgenootjes langs Volkspaleis, het standbeeld van Egmond en Hoorne en het Koninklijk Paleis naar het Paleis van Justitie ge reden, waar opnieuw gepleisterd werd en dit massale en monu mentale in 1885 voltooide bouw werk (dat tevens een meesterstuk is van 19de eeuwsche architec tuur) werd bezichtigd. De indruk, die dit imposante gebouw op onze jongens en meisjes maakte, is niet zoo eenvoudig te beschrijven, zoomin als die van het verukke- lijke panorama, waarvan men hier kosteloos kan genieten over be neden-Brussel. Dra werd opnieuw gestart en nu gold het een bezoek aan de majestueuze kathedraal van St. Gudule, een gebouw, dal voor de toekomende geslachten zoowel als voor het tegenwoor dige, aan historische beteekenis heeft gewonnen, door de plechtige daarin gehouden lijkdiensten voor Koning Albert en Koningin Astrid. Prachtig gebrandschilderde ramen en een bijzonder meesterlijk be sneden kansel van het kunstigste houtbeeldhouwwerk (uit 1699 dateerend) aanschouwden wij hier Dat alles zou alleen reeds een bezoek van een dag wettigen, maar wij moesten weer verder, naar het hart der stad, de Groote Markt, een eenig en schitterend plein, als het ware geheel in ongerept Gothischen bouwstijl Vooral het stadhuis, een der heer lijkste parels van bouwkunst, zoowel in Vlaanderen als in Ne derland te vinden en gebouwd in de jaren 1402 tot 1454 met de kanten spits van een 90 Meter hoogen toren, bekoorde het oog. Maar daar waren ook het Brood huis en de fraaie Gildenhuizen, die den roem en de grootheid van het voorgeslacht als het ware uitstraalden. Op deze plaats werd even herinnerd aan Egmond en Hoorne, die als slachtoffers van Spaansche dwingelandij en inqui sitie hier bloed en leven op het schavot offerden. Meteen waren wij hier echter ook in de buurt van „Manneken Pis" en Brussel bezoeken en „Manneken Pis" niet, staat zoowat gelijk met Brussel niet zien Het hoeft geen betoog, dat meerdere tientallen in koper en tin uitge voerde exemplaren als souvenir aan dit tochtje werden meegevoerd en zoo vervolgden wij onze rond rit om langs Beurs en Boulevard Auspach naar het hotel te rijden, waar in een minimum van tijd alles voor ons was gereserveerd en men zich het gebodene keurig liet smaken. De namiddag zou daarop niet minder emotievol worden en gold een bezoek aan Waterloo. Door het boschrijkste gedeelte der stad kwamen wij over de Namensche steenweg op het wereldvermaarde slagveld van 1815. Hier is de gloriezon van Napoleon, de Cor- sicaansche overheerscher, voor goed onder gegaan en na een allerbloedigst treffen tusschen de krijgsmachten van vrijwel alle Europeesche mogendheden is op deze plaats een nieuw tijdperk in de wereldgeschiedenis ingeluid. Na het nuttigen van een heerlijk glas limonade werd de piramidale als monument van den titanen strijd opgeworpen 70 Meter hoo gen berg bestegen. Op den top het geweldige beeld van de 45.000 K.G. wegende bronzen Leeuw van Vlaanderen, die als symboliseerde heerscher machtig en geweldig over dit bloedig veld van weleer schijnt te waken. „Sic transit gloria mundi" lispelen wij, als het oog zich over de thans golvende en vruchbare akkers van Waterloo laat gaan, waarin de oude, histo risch bekende hoeven van Mont St. Jean en anderen zich verliezen. Ook het Oranjebloed heeft dezen bodem gedrenkt en wij werden daaraan nader herinnerd bij de aanschouwing van het schitterende panorama dat ons daarop aan den voet van dezen berg werd ver toond. Maarschalk Ney en Wel lington en de groote Corsikaan op zijn wit paard gezeten in de ijle verte, en het moorddadige gewoel van den grootschen vol- kerenslag, zagen wij ons hier voor oogen getooverd door een wel vaardige kunstenaarshand. Maai ook aan dit bezoek kwam een einde en zoo moesten wij weer terug naar de hoofdstad en nu gold het een bezoek aan Lae- ken. Hier werd de kerk bezocht, waar in de crypt van het Konink lijk Huis ook Koningin Astrid's stoffelijk overschot rust. Ook het koninklijk park werd nog bezocht en daarop was het uur dan ein delijk aangebroken,waarop de jon gens en meisjes hun vreugde op het hoogst zouden kunnen uitle ven. Een speeltuin met schom mels, draaimolen, enz. en een reusachtige chimpansee aan den ketting,aaneen watertje met kanos gelegen, was het slot van den interessanten dag. Omstreeks 9 uur arriveerde men na een aller* prettigste terugreis in ons stedeke en hier bleek de geestdrift der ouders de emotie's van de blijde jeugd nog te overtreffen, Voor het op 1 Juli j.l. te Rotterdam vanwege de Vereeni ging van Leeraren in de Handels wetenschappen gehouden examen ter verkrijging van het praktijk diploma Fransche Handelscorres pondentie slaagde o.a. mej. T. Dekker C Adr., alhier. Voor het examen hoofdacte slaagde dezer dagen o.a. onze vroegere stadgenoot de heer H. H. de Lozanne, thans te Borssele. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Kanaal polder de heer A. F. van Hijfte te Philippine met ingang van 1 Augustus 1936 tot gezworene van den Van Wijckhuisenpolder de heer J. Wolfert te Hoek. Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking van AMlLDA-zonnebruin- crême, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Premieverlaging Zioktewet Raad van Arbeid Middelburg. Men schrijft ons Het mag een verheugend feit, zoowel voor den werkgever als den werknemer worden genoemd, dat in deze zeer moeilijke tijds omstandigheden de premie bij den Raad van Arbeid te Middel burg aanmerkelijk kon worden verlaagd, zoodat de bedrijven niet hooger worden belast dan strikt noodzakelijk is, terwijl ook van de arbeiders geen hoogere premie bedragen worden gevorderd, dan ter dekking van het risico nood zakelijk is. Bij Koninklijk Besluit van den lsten Juli 1936 is n.l. o.m. be paald, dat de premiën voor de verplichte ziekteverzekering, voor werkgevers, aangesloten bij de ziekenkas van den Raad van Ar beid te Middelburg, verlaagd zijn tot 1.6 pCt., voor die premiën, die voordien 2 pCt. bedroegen. Deze verlaagde premie is ver schuldigd over loon, verdiend over tijdvakken, gelegen na 31 December 1935. Door den verzekerde is ingaande 16 Juli 1936 slechts 0.8 pCt. ver schuldigd. De burgemeester van Borstelen geschorst. De heer H. C. R burgemeester van Borsselen en ontvanger-grif fier van het binnenbeheer van den calamiteuzen polder Borsse len, is in deze functies door Ged. Staten van Zeeland voor een maand geschorst wegens onregel matigheden in de administratie. Van welken aard en omvang deze wanoidelijkheden zijn, kon, hangende het onderzoek, niet worden medegedeeld. Tot waar nemend burgemeester en ontvan ger-griffier is benoemd de heer A. A. Elenbaas, burgemeester van 's Heer Arendskerke. N. R. Crt. Zeeuwsch Vlaanderen en het onder w (Js Men schrijft uit West Zeeuwsch- Vlaanderen aan de „N. R. Crt.": Een blik op een kaart van Nederland is voldoende om de wel zeer uitzonderlijke positie te beseffen, waarin geheel Zeeuwsch- Vlaanderen verkeert. Dit uitzon derlijke karakter dezer streek is wel gebleken in de jaren tici den wereldoorlog, teen een begeerige hand naar dit stuk van het vader land werd uitgestoken. De be woners van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn altijd trouwe vaderlanders geweest en zij hebben zich in die dagen als één man uitge sproken Nederlanders te zijn en te willen blijven. Het was een feestdag voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen toen wijlen dr. J. Th. de Visser als minister van onderwijs op 7 September 1920 de eerste lessen opende van de Rijks hoogere burgerschool te Oostburg Eerst van dat oogenblik «f bestaat in Westelijk Zeeuw&ghi I ia D( ai E V I

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2