Jjmlida hèdie Migraine Binnenland. schappen de herberg binnen op den hoek, doch niet dan nadat allen geroepen hadden„Leve de Schout!" Toen zette „Con cordia" het Wilhelmus in. dat door allen eerbiedig werd ge zongen, door sommigen met tra nen in de oogen. Frans zei „Da's allemaal toch scheune ee miester 'k Moe me goed ouwe, 'k zou ek anders gaan schriewen". Het laatste hoorde ik maar amper, want „Orelio" hief het Prince- Lied aan van Starter, getoonzet door Mevrouw Moerdijk. Ik schrijf het hier geheel voor be langstellenden over. Het succes was geweldig. Wai klonk de zang geestdriftig, be schaafd en fraai „Wa doe-de Frans!" riep ik 'k z'en d'r gelek kapot van miester! 'k moe schriewen! Alia Fians, da's goed, maar ou da goed zille voor de schietinge. Ge n' meugt niet beven dan, da weet de Wat de Schout verhandelde met Mevr. Moerdijk en dhr. Essel- brugge konden wij niet hooren. maar we zagen weer bankbil jetten. We vermoedden dat Mevr. Moerdijk, 't Bestuur van „Orelio" en alle zangers een mooie her innering mochten koopen bij dhr. Esselbrugge, want die stak dt bankbiljetten in zijn zak met glunderend gezicht. Ik meen dai ik hem een oogje zag geven aan zijn vrouw. Dat alles was onder volmaakte stilte geschied. Toen trad „Asaf" naar voren. De eminente leider keek ernstig, evenals het koor. Een teeken en daar klonk ingetogen, maar tévens vurig en bezield het grai- schrift op Prins Maurits van Oeraard Brand Ook de leider en het Bestuur van dit Koor moest bij den Schoui komen. Weer bankbiljetten en Kees Smidt werd er ook bij ge roepen. Zeker weer voor mooie souvenirs. „Leve de Schout hoorde je weer van alle kanten. Men kon zien, de menschen waren toch onder den indruk. Van den zang ook. Ik miste Frans. Die was gesneuveld. Ik hielp hem op en bracht hem met een der lengelsmans naar het mooie hu>s van de familie Ysebaert. De meid was alleen thuis en vriendelijk stond ze ons toe den overstelpten Frans buiten op een bank te zet ten in den fraaien tuin. Toen we terugkwamen, gaf dhr. Buma juist het sein tot den aanvang van een spreekkoor van jongens en meisjes, maar ook ouderen zag men er tusschen. Ik houd niet van spreekkoren, maar dit was iets bijzonders. Zoo èf, zoo juist, zoo correct,, zoo'n eenheid van klank en expressie. Wat klonken die woorden als schallende ba zuingeluiden, de woorden van Constantyn Huygens uit diens Scheepspraat ten overlijden van Prins Maurits van Oranje Q/ibekrvpen heeft gestuurd, eng, Jammer, hoewel geweldig van indruk, dat een ruiter in vollen ren (zooals vroeger bij brand op een hofstede een jongen te paard Axel kon binnen komen stuiven) nog voor het spreekkoor geëin digd was, de Markt kwam op vliegen en met luide stem riep „Waar is de Hopman Waar zijn zijn soldaten?" Eduard Schoof liep gauw het poortje binnen van het straatje van Rolff (hij is niet voor niemen tal gedecoreerd) om ze te waar schuwen en zonder dat de ruiter het zien kon, stonden ze keurig opgesteld voor het brandspuit huisje. De roffels rolden als erw ten, een ruk aan den teugel, het oaard steigerde ervan en de ruiter stond voor de manschappen op zijn schuimend paard. Ze marcheerden af, maar kon den nog niet aan Ko de Pooter jeweest zijn, toen een ordonnans, in schilderachtige uniform, in snel len rit de Markt opreed en zich n'chtte naar het stadhuis. Een ter dienaren van den Schout schoot toe, terwijl de Burgerwacht net geweer presenteerde, en hield het paard bij den teugel, terwijl de ordonnans afsteeg op een manier om nooit te vergeten, zoo zwierig. Hij ordende een en an der aan zijn kleeding en beklom met twee dienaars de pui van het stadhuis. Een groote stilte^viel. Je had een speld kunnen hooren vallen. Ik wilde, dat je die begroeting had gezienVan weerskanten. Onmiddellijk na zijn korte mede- teeling ging hij de trappen af onder geleide en besteeg met zwier en vaardigheid zijn paard. De Schout trad naar voren en boog zich over de pui. We be grepen, re t iet was in aantocht. vVat de Schout met luider stemme de menigte mededeelde kunt ge wel begrijpen. Ik moet mij be korten. Tot slot: Ik heb Axel geheel in vlaggen gezien. Op de Markt had men een prachtig doorzicht, n'chting Kinderdijk en Eerste Verkorting door de ruimte van het weggeschoten, onooglijke huis, «vaar Frans haast gesneuveld was en ik bijna gestikt was ouder den rommel in de wel. Velen waren gekleed in 16e en 17e eeuwsch costuum. De poorten waren aan gebracht en vers:erd, zooals ik eens geschreven had. Men kon bestellen wat men wilde. Ce gemeente betaalde alles. Toch waren er geen wanordelijkheden. Er was te veel indrukwekkends te zien en te veel te prater. Den optocht waag ik niet te be schrijven. Dhr. J. de Jonge had zich blijkbaar alle moeite gegeven om een geheel te verkrijgen, vol komen in stijl, schoon van aan blik en in de puntjes verzorgd. Men voelde zich geheel verplaatst in 1586 en kreeg den indruk, ja zóó heb ik het op platen ook gezien. Welk een echte Prins Maurits, welk een staatsievolle edellieden en pages, welk een krijgshaftige strijders te voet en te paard. Hoe schitterden en schetterden de klaroenen der he rauten 1 Hoe roffelden de tam boers op de trommels. Hoe herinnerden de marschen ons aan de 16e en 17e eeuwsche marschen. bekend van gramofoon- platen en radio. De beschermde paarden, de blinkende kurassen hielden hel oog geboeid. Men zag meege voerde krijgsgevangenen, doch niet iedereen vond het mooi dat die er bij waren. Liever had men tot slot een groepje gezien van oud-Axelaars, dames en heeren, gaarne ook met hun kinderen, maar die waren er maar weinig, ik kom daar aanstonds op terug. Alle straten waren stik- en stik vol. Men zag menschen overal vandaan. Ook groote heeren en dames uit België. Er moeten reuzenzaken gedaan zijn, die da gen van den optocht. Goed ge zien om dien optocht meer dan één dag te houden. Er zijn ook te veel kosten en moeiten aar, be steed geworden. Men wees mij de auto, jvaarin Z.Exc. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken zat (Z Exc. de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen was verhinderd) met den vertegen woordiger van H.M. de Koningin, den Commissaris van Zeeland en den burgemeester van Axel. Nog vele auto's volgden, maar natuur lijk de stoet voorop. Het was alles iets om nooit te vergeten. Ik had nog een gesprek met dhr. Mr. Dieleman uit Middelburg en bracht hem hulde voor zijn buitengewone kennis van de ge schiedenis van Axel en omstreken. Men had hem mij gewezen in gezelschap van dhr. De Jonge en andere leden van het Feestcomité. Ik sprak dit comité ook over het feit, dat zoo weinig oud- Axelaars aanwezig waren. Ik I vroeg of er wel voldoende re- clame was gemaakt en de juiste weg was ingeslagen om ze; te bereiken en op te wekken tot een bijdrage. Ik zeide ook nog dat het ver standig was, dat de optocht niet gehouden was op 18 Juli, met het oog op de vacanties der oud- Axelaars en van de kinderen van oud-Axelaars. In dat verband kon ik evenwel de gekozen data (1 4 Sept.) ook niet goedkeuren. De vacanties zijn dan n.l. voorbij Wat reclame betreft, voerde ik nog aan dat ik langen tijd in de meening was geweest, dat het Prins Mauritsfeest zou gehouden worden op 18 Juli, ik die de „Ax. Crt." lees van A tot Z. Dat moet mij ontgaan zijn, maar we weten wat voor een succes altijd goed is: „Trappez, frap pez tou- jours" en op de juiste wijze. Ten slotte zijn we als goede vrienden gescheiden. Hoe kan dat ook anders wanneer je de champie maar voor het grijpen hebt. Kortom als je in een Lui lekkerland terecht bent gekomen. Frans heb ik later nog gezien bij een potje bier. „'i Es al over, hoor Miester 1" riep hij. De rust mè goe ge daan. Nog wel bedankt Wat had ik een hoofdpijn, toen ik wakker werd. Schieweg, 154 b, Rotterdam. Voor die gelegenheid was door den heer Oudshoorn het motor jacht Tarzan beschikbaar gesteld. Hiermee werd een boottochtje gemaakt over de mooie Kager plassen, waaraan ook werd deel genomen door den heer en me vrouw van de Mortel en de gou vernante van het prinsje, mej. de Jor gh. De ooot werd bestuurd door den heer Oudshoorn, doch op verzoek van het prinsje heeft deze onder diens leiding een gedeelte van de plassen afgestoomd. Gisternamiddag is Prins Bou- dewijn, na eenige weken te Noordwijk van het strandleven te hebben genoten, weer naar zijn vaderland teruggekeerd. R. K. Landdag. De afd. Bergen op Zoom heeft, in samenwerking met den Cen- tralen Progaganda-Dienst der r-k Staatspartij te Den Haag, de Rijks- kieskringen Tiiburg en Middel burg en de Statenkringen Bergen op Zoom en Zevenbergen, de organisatie van den Gewestelijken Landdag voor West-Brabant en Zeeland op zich genomen. Deze Landdag wordt gehouden te Bergen op Zoom op Zondag 6 September. Zes en zeventig afdeeiingen der r.k. Staatspartij, omvattende ongeveer vijftigdui zend kiezers, hebben hun mede werking aan dezen Landdag toe gezegd. Door het Partijbestuur te Den Haag zijn als sprekers aangezocht Pater Borremeus de Greeve, A. C. de Bruin, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond en Mr. Fr. Rolingh. Vele muziek en zanggezelschap pen hebben hun medewerking toegezegd. AKK E RCACH ETS door leerlingen en collega's. Als blijken van waardeering ontving hij hierbij een fraaie ruststoel, een bouquet witte leliën en een boek werk. De heer v.d. Peijl dankte allen hartelijk voor deze hulde en de steeds ondervonden aangename samenwerking. Donderdag kwamen burgemees ter Teilegen met wethouder Geel- hoedt en den gemeentesecretaris, den heer Zonnevijlle, officieel afscheid nemen van dhr. v. d. Peijl, waarbij ook hartelijke woor den werden gewisseld. Vrijdag nam de heer v. d. Peijl afscheid van zijn leerlingen, waarbij hij de beste wenschen uitsprak en de verzekering gaf, dat hij ook verder met liet openbaar onderwijs zal b'ijven meeleven. AXEL, 21 Juli 1Ö36. Vrijdagavond werd alhier in de Julianastraat een begin van brand ontdekt ten huize van Chr. v. B, terwijl de bewoners niet thuis waren. De vrouw was bij familie op bezoek en v. B. was, na van zijn werk te zijn teruggekeerd, ook weggereden. Omwonenden hebben door indrukken van de ruiten zich toegang tot de woning verschaft en het brandje gebluscht dat boven ontstaan was en zich beperkte tot een ledikant, eenig beddegoed en een kastje. Door dit kordaat optreden is uitbreiding voorkomen. De politie was ook spoedig ter plaatse om een onder zoek in te stellen. De oorzaak is onbekend, doch vermoed wordt dat het brandje is ontstaan door het ondoordacht neerleggen van een brandende sigaret, waardoor het beddegoed is gaan smeulen. We vernemen, dat de schade door verzekering wordt gedekt. Een en ander veroorzaakte een grooten volksoploop in de Juli anastraat. Koningin en Prinses op reis. De Koningin en Prinses Juliana zijn gisteravond per auto van Het Loo naar Nijmegen vertrokken en vandaar verder gereisd per trein naar Hohwald in de Vogezer, waar zij de vacantie zullen door brengen. Bij het vertrek werd door de vele aanwezigen spontaan het Wilhelmus aangeheven. Dr. Coljjn met vaeantie. De minister-president, dr. H. Colijn, is Zaterdag voor een paar weken naar het Zuiden van En geland vertrokken, om daar zijn vacantie door te brengen. Een milliorn gehakt bussen. De nieuwe vleeschconserven- fabriek te IJmuiden is dezer dagen gereed gekomen met de proef- order van 200.000 blikken gehakt. De Regeering heeft thans defini tief aan deze fabriek de leverantie van nog circa 1 milliotn blikken opgedragen. De directie over weegt het benoodigde vee voort aan zelf te slachten. Prins Bon de w(jn op De Kaag. Vrijdag heeft prins Boudewijn van België, vergezeld van zijn beide speelkameraadjes Sabine en Jan Hein van de Mortel een be zoek gebracht aan Warmond. Naar we vernemen, zal het op het feest van Onze Lieve Vrouw Tenhemelopneming e. k. 75 jaar geleden zijn, dat de pa rochie van den H. üregorius de Groote alhier werd opgericht. Begrijpelijk, dat die dag met ge- pasten luister zal worden gevierd. De parochie werd in 1861 gesticht door pastoor T. van Wees, die op 15 Aug. van dat jaar de Eerste H. Mis opdroeg in het oude Wagenhuis, thans het Meisjes patronaat. De nieuwe rjjwlelplaaijes. De Min. van Financiën heeft bepaald, dat van 1 tot en met 8 Aug. 1936 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het vereischte, volgens de bij art. 2 der Rijwielbelastingwet be doelde voorschriften, bevestigde belastingmerk. Vanaf 23 Juli zullen op de post kantoren de nieuwe rijwielbelas- tingmerken verkrijgbaar zijn. De heer J. v. d. Peijl, onder wijzer aan de Kopschool te Ter- neuzen, aan wie door den ge meenteraad eervol ontslag was verleend en vervroegd pensioen is toegekend, heeft na ruim 42 dienstjaren afscheid genomen van het onderwijs. In een versierd lokaal van de school werd hij lOJuli gehuldigd Festival te Zaamslag. Voor het festival, dat op 15 Augustus te Zaamslag zal worden gehouden, hebben zich 10 gezel schappen var, elders aangemeld, nl.Affeszione, Kwadendamme, Excelsior, Terhole, Con-Amore, Hoedekenskerke, Vooruit, Waarde, Mozart, lerseke, Eikels worden boomen, Westdorpe, Vrijheid- Eendracht, Lamswaarde, Elk naar zijn krachten, Hoeken Concordia, Axel. Met het plaatselijk gezel schap De Volharding, zijn er dus 11 deelnemende corpsen. De nieuw benoemde burge meester van Terneuzen, Mr. P. Teilegen, heelt Vrijdagavond zijn intocht gedaan te Sluiskil. In hotel Jacobs werd de burgemees ter met zijn echtgenoote verwel komd door een comité van ont vangst. Namens de ouden van dagen werd de heer Teilegen toegesproken door den heer L. Dek, waarna bloemen werden aangeboden. Vervolgens voerde de heer C. J. Nobels het woord, waarop een hartelijk applaus volgde. Nadat de zangvereen. Polyhym nia enkele nummers had gezongen, volgde de voorstelling van de talrijke afgevaardigden van veree- nigingen, enz. De fanfare liet zich hooren, waarna de burgemeester allen hartelijk dankte voor de ontvangst- Hij sprak de hoop uit, dat Ter Neuzen en Sluiskil zullen groeien en bloeien, tot verhooging ook van de welvaart in deze streek. De voorzitter, de heer Nobels, dankte hierna allen voor de hul diging, waarna tot slot het Wil helmus werd gezongen, onder begeleiding van de muziek. Eindexamen R H. B. 8 Ter Neuzen. Bij het Zaterdag te Terneuzen gehouden eind-examen aan de Rijks Hoogere Burgerschool zijn geslaagd: Ja Ga Dees, J. Huijs- sen, Aa Ja van Pienbroek, C. van Strien, La Aa Vellekoop en J. J. Westerhoff te Ter Neuzen, F. J. Breepoel, P. de Putter en C. Smies te Axel, C. L. Colsen tc Ter Hole, J. S. Hermanides te Hulst. Aan de Middelb. Techn. School te Utrecht slaagde voor waterbouwkunde de heei Ch. v. d. Straatten te Terneuzen. Auto en Diesel. De auto van den verzekerings agent Dekker uit Goes reed Vrij dagmiddag aan den Tol te Wal soorden den weg op naar den steiger. Aan de poort is het uit zicht slecht door geboomte en huizen, 'n Dieseltram van de Z. V.T.M. greep aldaar de auto en sleurde haar een twintigtal meters mee. De auto werd zwaar be schadigd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De mare chaussee te Hontemsse heeft e«.i onderzoek ingesteld. Vive te P'ince de Orange I Vive ons B scherrr.-Heer legen Spange, V've ons Vrijhpycis vasle Borgn. Vive de Breek daer wij naar zeylen Vive de Loois-man van ons peilen Vive ons alderhoogste Sorgh Vive den oorsprong van ons blyheyd. Vive d'Handhaver van ons Vryheyd. Vive die schrqft„Je Maintiendray" Vive die onse saeck houd staende, Vive die onse weeld houd gaende, Vive dat groene Piuym-gew«-y I (Let we Vive de Vorste van Nassouwen. Vive den held daer wij op bouwen, Vive naesi God ons Toeverlaet Vive den G essel der Vijanden Vive den toost der Nederlanden. Vive den Stuurman van ons Staei Vive ons Roem in kloecke Daden. Vtve ons Sorgh in wijse R den Vive de waker voor ons Rusf. Vive ons hoop in bange lijden Vive de L' ydsman van ons strijden Vive de V.naer van ons lust! Vive de S negel aller deugiden. Vive de Sctvld van onse Vreugden. Vive daer .1< voor sierven zou. Vive de Ve u-Heer in de Velden. Vive, o Roem van alle Heiden. Vive Miurice de Nassou Eén dagje uit en nu reeds heerlijk bruin! Van tevoren Amilda-zonnebruin- crême. Door inwerking van de lucht, ook zonder zon, krijgt U een prachtige bronskleur, die beschermt te- gen zonnebrand. Zy^n^XoMtx Aj&me „Maurits, Prins van Oranje." Gij hebt in 'i harnas nooit voor vijanden geawichf, 't Gebouw der vrijheid door Uws vaders hand gesticht, Doch in den opgang met zijn dierbaar bloed begoten, Voltooid: gfl hebt den tuin met vestingen gesloten. enz. M uiring die de vrije schapen v4n de Z^venlandsche buurt, Veertig jaren, onbegrepen, Nederlandsen Als de dag voor U verlo- Proouct ren lijkt, als alles U hin dert: licht, reuk en geluid, dan werken als'n wonder M* /o,9ens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2