SPIERPIJNEN in ziün arm genezen KLOOSTERBALSEM Landbouw. Gemengd Nieuws. i zaam zijn, ook in Zeeuwsch Vlaanderen een grooteren ruimer arbeidsveld en een breeder mee leven door onze menschen mogen meemaken". We behoeven hieraan niets toe te voegen en kunnen er ons ge heel mee vereenigen. Wie doet nu de kat de bel aan Provinciale Staten van Zeeland. In de Dinsdag gehouden ver gadering van de Prov. Staten van Zeeland heeft dhr. Van Rompu namens Ged. Staten naar aanlei ding van vragen, die in de vorige vergadering waren gesteld door dhr. Goossens, medegedeeld, dat inderdaad definitief besloten is de nieuwe inloophaven op Zuid- Beveland te doen aanleggen ten Zuiden van Kruininge. Ten aan zien van de nieuwe inloophaven in Zeeuwsch Vlaanderen kon voorts worden medegedeeld, dat deze in den Noord-Oosthoek van den Perkpolder zal komen en dat het college niet voornemens is de tot standkoming van een in- loophaven in den Noordijkpolder te bevorderen. N.V. Zeeuwsch Vlaamsehe Tramweg My Aan de orde was het rapport van de commissie van onderzoek uit de staten naar aanleiding van het verzoek van de N.V. Zeeuwsch Vlaamsehe tramwegmaatschappij tot medewerking aan de afschrij ving van 85 pet. op de rentelooze voorschotten. De meerderheid stelde oor spronkelijk voor het verzoek in te willigen en 85 procent van f941,183 af te schrijven. De minderheid meende dat men moest komen tot een nieuwen vorm van organisatie voor de regeling van het vervoer in Zeeuwsch Vlaan deren of géén onmiddellijke af schrijving op de voorschotten, waardoor de zeggenschap van de provincie grooter zal blijven. De commissie deed nu het voorstel medewerking te verlee- nen, wanneer tusschen de Z- Vlaamsehe Tramwegmaatschappij en de Stoomtram Maatschappij Breskens—Maldeghem overeen stemming verkregen zal zijn om trent gemeenschappelijke exploi tatie harer bedrijven. Dhr. Dekker laakte de houding van de beide leden van Ged. St. die als commissaris in de N.V. zitting hebben. Spr. bepleitte aftreden van den huidigen direc teur, verlaging van de salarissen van de hoogere ambtenaren en een andere wijze van de financieele regeling. Dhr. Hamelink is sterk voor de fusie van beide tramwegmaat schappij -n. Dhr. Moelker zeide dat men toch ook e<ening moet houden met de belangen der obligatie houders. Hij wilde de maatschap pij in het belang van de streek in leven trachten te houden. Dhr. Vienings wilde voorschrij ven, dat de exploitatie zal worden voortgezet onder een nieuw direc torium. Dhr. Staverman wilde de vraag wat van de toekomst kan worden verwacht aan accountants voor leggen. Spr. meende, dat men zal moeten komen tot vervanging van railtractie door motortractie. Dhr. Van Bommel van Vloten, voorzitter van de commissie van onderzoek, zeide, dat er geen sprake is van nalatigheid in terug betaling van rentelooze voorschot ten, want het rijk heeft een zeer loyale houding tegenover de Z. V.T.M. aangenomen, ook ten op zichte van het bouwen van een nieuw kantoor enz. Men dacht destijds niet aan de tram Breskens- Maldeghem. Ook spr. achtte een accountantsonderzoek wel zeer gewenscht. Als men alles met mo tortractie gaat vervoeren, zal dit vlug stuk rijden der wegen ten ge volge hebben. Dhr. v. d. Feltz wees er op, dat hoe men ook werkt, men toch het geld niet meer kan red den en ten slotte gaat het om ontlasting der Z V.T.M. van een totalen schuldenlast van meer dan twee millioen. Spr. heeft ook begrepen, dat de commissie van onderzoek niets met de fusie te maken had, maar zou het toch zeer op prijs steHen, dat deze commissie de fusie-plannen ook te beoordeelen krijgt. Dhr. Staverman zou het op prijs stellen, als beide leden van Ged Staten, die commissaris der N.V zijn, als zoodanig bedanken. Spr. wilde in het bijzonder onderzocht zien de fusie met Breskens-Mal deghem. Dhr. Kodde kwam nu met een definitief voorstel tot wijziging van de woorden in het voorstel inzake de toezegging om aan het verzoek te voldoen. Dhr. Dieleman, lid van Ged. St en een van de commissarissen der Z.V.T.M., verklaarde zich be reid zijn lidmaatschap van Ged St. neer te leggen. Doch spr zeide dat de commissarissen geen verwijt treft. Men spreekt ten onrechte van knoeierijen. Het is een der vele gevallen van achter uitgang, die een gevolg zijn van de tijdsomstandigheden. De leden van Ged. Staten hebben steeds de belangen van de provincie voor oogen gehouden. Het voorstel van de commissie, om af te wachten tot over de fusie is beslist, is aangenomen met 38 tegen 2 stemmen. De vergadering vereenigde zich o a. z.h.s. met de voorstellen tot het verleenen van subsidie in de kosten van het herstel van het dak der Ned. Herv. kerkteljzen- dijke en aan de Commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Hierna sloot de voorzitter de zitting. AXEL, 17 Juli 1936. Na de hevige regen- en on weersbuien der vorige week, die allerminst een zomersche stem ming konden wekken, is er Woensdag ook nog storm bij gekomen, die gepaard gir.g met zware slagregens. Het blijkt dat deze zomerstorm over geheel ons land heeft gewoed, met als gevolg hier en daar ernstige ongelukken, n onze omgeving bleven we hier voor gelukkig gespaard. Wel moesten op sommige plaatsen de dakpannen het ontgelden, terwijl ook enkele jonge boomen als slachtoffer van de hevige ruk winden vielen, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De te velde staande gewassen tonden ook geen weerstand bie den aan de windstooten en wér den op verschillende plaatsen tegen den grond geslagen. lntusschen lijkt het er op dat we thans wat beter zomerweer mogen verwachten. V V. V. nieuws. Door het Bestuur van V. V. V. is thans in haar laatste vergade ring definitief besloten om de Russische Ruiter-kozakken, onder leiding van den kozakken-hetman Remeleff, te engageeren. Deze meest onverschrokken ruiters ter wereld zullen op Zaterdag 29 Augustus twee ser sationeele voor stellingen geven, n.l. een middag en een avondvoorstelling. Zij beschikken over eigen lichtinstal atie, enz. Het programma bestaat uit 21 prachtnummers waarop wij nader terug komen. Ook werd besproken om op 29 Aug., 2 en 5 Sept., indien mogelijk, goedkoope reisgelegen- heden per tram te verkrijgen. Hierin zal naar wij vernemen worden tegemoet gekomen door de Directie van de Z. V. T. M. Tusschen V. V. V Herdenkings comité „Prins Maurits" en de Harmonie „Concordia" is over eenstemming bereikt voor wat betreft het voeren van de reclame, die o.m. zal bestaan in het uit geven van een feestcourant, het verspreiden van reclame-biljetten, enz. Een en ander werd in han den gegeven \an het V. V. V.- bestuur, aan wie dat wel ver trouwd kan geacht worden. Behalve de reeds in ons vorig nummer vermelde leerlingen zijn nog de volgende uit onze gemeente tot de Rijks H. B. S. te Terneuzen toegelaten Antoine v. d. Berg, Leonardus Duijm en Arlette Neijt. Voor het toelatingsexamen aan de Handelsdagschool te Hulst slaagde o.a. Gast. van Dorsselaer alhier. De heer Cor Schijve, mu ziekleeraar te Oostburg, slaagde te Den Haag voor staatsexamen solozang. Tengevolge van de staking der Belgische zeelieden te Ant werpen, ioopen verschillende Belgische schepen de haven van Terneuzen binnen, om aldaar hun lading te lossen en nieuwe in te nemen. Dit heeft tot gevolg, dat ruim 350 transportarbeiders aan het werk zijn. Algemeen hoort men echter de verzuchting, dat na de staking geen enkel schip meer naar deze haven gedirigeerd zal worden, ondanks het feit dat de ontvangers der lading zeer te vreden zijn over de wijze waarop hier de producten gelost worden De tarievenregeling op de Bel gische spoorwegen heeft tot ge volg gehad, dat deze haven den nekslag is toegebracht. Kostelooze Rywielbelasting- merken. De Rijksontvanger te Terneuzen verzoekt ons mede te deelen dat de onder zijn kantoor wonende personen, die in aanmerking ko men voor een kosteloos rijwiel belastingmerk, daartoe een aan vraag kunnen indienen eiken Dinsdag en Donderdag vanaf 21 Juli tot en met 7 Augustus a.s. telkens van 7 tot 9 uur 's na middags. Deze aanvragen kunnen inge diend worden zoowel te zijnen kantore Terneuzen Nieuwstraat 30 als ten huize van den dienst geleider te Axel, Sluiskil en Zaamslag. Grensoverschryding langs wegen zonder Nederlandsch grenskantoor. Onlangs heeft de K. N. A. C. gewaarschuwd tegen het over schrijden van de grens per auto mobiel langs naar Nederland lei dende wegen waaraan geen Ne derlandsch grenskantoor is ge vestigd, omdat men zich hiermede aan een strafbaar feit schuldig maakt. Een uitzondering hierop maken o.a. de hieronder genoemde we gen, waarlangs het verkeer met motorrijtuigen is toegelaten, mits daarvoor nationaliteitsbewijzen, bewijzen op naam, of reeds voor eersten invoer afgeteekende trip tieken kunnen worden vertoond en daarmede geen goederen wor den vervoerd Selzaete-Oudenburgsche Sluis- Zuiddorpe-Axel, Assenede-Staakje- Sas van Gent, Westcapelle-Re- tranchement, Bouchaute-lsabella- Sluis (Bouchaute haven) langs grenspaal 321. Ds. J. N. Pattlst. De heer J. N. Pattist, inspec teur bij het Rijksschooltoezicht te 's-Gravenhage, herdacht gisteren den dag waarop hij voor 25 jaar het predikambt in de Ned. Herv. kerk aanvaardde. Ds. Pattist werd in 1867 gc- joren en in 1911 candidaat in Overijsel, om 16 Juli van dat jaar te ljzendijke het predikambt te aanvaarden. In 1914 vertrok hij naar Aardenburg, waar het prov. kerkbestuur van Zeeland hem in verband met zijn benoeming tot inspecteur bij het rijksschooltoe zicht tegen 9 Januari 1921 eervol emeritaat verleende. Dhr. Pattist, die zich indertijd zeer beijverd heeft tegen annexatieplannen van Nederland bij België, vestigde zich daarop metterwoon te 'sGra- venhage, waar hij van tijd tot tijd nog wel pleegt voor te gaan in de godsdienstoefeningen van de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9Vi ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Ca»ech. Zondag 20 Nam. 2 30 Dezelfde. Tekst Amos 8:11, 12 Geref. Gemeente in de Chr» Bewaarschool. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 Da Z. L. M. We ontvingen een kort verslag van de vergadering van het Dag. Best. der Z L M. op 15 Juli te Goes gehouden en geleid door den heer mr. P. Dieleman. Door de Regeering is ingesteld een veevoederbureau voor Zee. land. dat zal worden gevormd door 7 leden, waarvan er 3 door de Z.L M. worden aangewezen De andere vier organisatie's zul len ieder 1 lid aanwijzen. Besloten werd op deze ver gadering nog geen personen te benoemen, doch eerst af te wach. ten uit welke gebieden door de andere organisaties personen zul len worden aangewezen, tenein de te voorkomen, dat het bureau eenzijdig wordt samengesteld. In verband hiermede zal het bestaande veevoederbureau wor den opgeheven. Kosten biggenmerken en kalverschetsen. De 3 landbouworganisatie^ hebben van den minister een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het bij den huidigen zorgvollen toestand der geldmiddelen niet verant woord is de hier bedoelde kosten ten laste van het Landbouw Crisisfonds te brengen, wat de vergadering betreurde. Inzake distelbestryding werd het uitvaardigen van een wet niet wenschelyk geacht. De vergoeding van geleden schade wegens het intrekken van de melksteunbeperking, en door hen die melkkoeien hebben op geruimd, zal worden uitgekeerd, doch men weet niet in welke mate. Het Dag. Best. was van oordeel, dat de schade door de opgelegde beperking in vele gevallen aan zienlijk was. De toestand van den land bouw, zooals die op het oogen blik is, acht men verre van gunstig. Door de verlaging van steunbedragen en richtprijzen zjjn de uitkomsten van vele be drijven over het afgeloopen boek jaar zeer matig en belangrijk minder dan de uitkomsten over 1934. Aan den anderen kant blijven de vaste lasten gelijk, terwijl ook de arbeidsloonen niet kunnen worden verlaagd. De vergadering was van mee ning, dat, nu binnenkort de Re< geering weer zal moeten over gaan tot het vaststellen van steunmaatregelen, enz. voor den oogst 1937, het noodig zal zijn, dat de centrale landbouworga nisaties de weDschen van den landbouw kenbaar maken. Over de t.b.c. bestrijding onder het rundvee werd uitvoerig van gedachte gewisseld. Besloten werd medewerking te verzoeken van de Vereen, tot verb, van het Rundvee in Zee land en advies in te winnen bij de bestaande runder-tuberculose- bestrydings-organisaties in ons land. Geen werkloosheid. Tengevolge van de seizoen- drukte in den landbouw is mo menteel bij de organen der ar beidsbemiddeling in geheel Z- VI. geen enkele werklooze arbei der ingeschreven. Dit is sinds eenige jaren niet voorgekomen. Velen zijn werkzaam bij het vlas- en erwtentrekken. Van gunsti- gen invloed is ook het feit, dal de boeren de benoodigde arbeids machten via de arbeidsbemid deling betrekken. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM N 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm E. v. C. te a yGeen goud zoo goed Onweer. Te Grijpskerke werden in een weide bij den landbouwer L. V. een paard en een koe door den bliksem doodgeslagen. Te Driewegen is de bliksem in den toren geslagen. Er werd echter geen brand veroorzaakt Matroos verdronken. By de vlooi manoeuvres die deze week langs de Waicbersche kust gehouden worden, is Woensdag morgen de matroos S, van Dy'k van Hr, Ms. Hertog Hendrik in zee gevallen en jammerlijk ver dronken. De schepen hebben nog geruimen tyd naar den drenke ling gezocht, doch zonder resul taat. Hevige storm boven ons land. Een hevige storm heeft Woens dag ons land geteisterd. Talrijke ongevallen zijn voorgekomen, waaronder enkele van zeer erns- tigen aard. Te Hilversum is in de station straat een zware iepenboom door den storm doormidden gebroken. Een gedeelte kwam terecht op eenige voorbygangers, nl. de 60- jarige weduwe Krant, haar klein dochter, mej. Krant en den 40- jarigen koopman Spaan. Beide vrouwen werden op slag gedood door den vallenden boom, terwyl de koopman Spaan later is over leden. Te Millingen werd een 70- jarige man door een vallenden boom getroffen. Zyn toestand is hopeloos. Op de Ooster Schelde is een met steenkolen geladen Rijn- schip gezonken. De bemanning kon worden gered. Er hebben zich op de Schelde nog meer dere kleine scheepsongevallen voorgedaan. Op het vliegveld te Haamstede is de Fokker F 7b door een ruk wind gegrepen en over den rug geworpen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Op de Waal zyn ook enkele schepen door het stormweer over vallen en gezonken. Ook hierby zijn echter de opvarenden gered. Te Scheveningen en de andere Noordzee-badplaatsen is groote schade aangericht aan de inrich tingen op het strand. Honderden tentjeg zyn vernield. In de Betuwe en in het West- land is groote schade aangericht aan fruitboomen en tuinbouw- gewassen. In de parken rond Arnhem en Nijmegen zyn honderden boomen omgewaaid. De storm giog op vele plaatsen gepaard met hevige onweers-en hagelbuien, die overal groote schade hebben aangericht. In de groote steden hebben vooral de dakpannen en de schoorsteenen het moeten ont gelden. Ernstige ongevallen zyn hierby echter niet voorgekomen. Onregelmatigheden by crisis-comilé te VJissingen. Te Vlisaingen zyn 4 vasts col lectanten van het plaatselijk cri sis comi:é in arrest gesteld, als verdacht van diefslal van goede ren en geld ten nadeele van dit comité Na verboor zyn inmiddels drie van hen weer in vryheid gesteld. De vierde bevindt zich nog in bewaring en zal ter beschik king van de justitie worden ge steld. Hy zou zich niet alleen goe deren uit bet magazyn van het plaatseiyic crisis-comilé, zooals dekens, lakens, schoenen, costu mes. koffie, tabak enz. hebben ZONDAG 19 JULI 1936. Ned. Herv. Kerk. „De pijn begon in mijn bovenarm en> zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mfj nader stond dan het lachen. Gewon spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn tv genezen. Ten einde raad ben ik met' Kloosterbalsem begonnen. Ue uitwer king is enorm geweest. Na de eerst» behandeling verminderde de pijn at en na voortgezet gebruik zijn al m(jn pijnen verdwenen, dank zij KloosXèr balsem, den grooten pijndooder." "t AKKER S ORIGINEEL TER INZAO» Onovertroffen bfj brand-en snfjwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten62'/2 ct. en 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk 1 '/2 ct.) aan MONSTER Handelmij.L.I. Akker.R'dam

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2