Nieuws- en Advertentieblad voor ZeeuTvsch- VI aan deren. SPORT sn LIEFDE. No. 26. DINSDAG 7 JULI 1936. 52e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. 7i£\ jfölfeisféÊ Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën warden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag I! ure. Vergadering van 30 Juni 1936. Tegenwoordig de heeren A. P. Esselbrugge, A. van 't Hoff, B. Seghers, A. Th. 't Gilde, P. J. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C. van Ben degem en P. de Jonge. Afwezig de heer C. Th. van de Bilt. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, Secretaris de heer J. L. J. Maris. (Slot). 5. Voorstel op het schreven van Ged. St. betreffende de be grooting, dienstjaar 1936. Onder de verschillende, door Ged. St. gemaakte opmerkingen aangaande goedkeuring dezer be grooting, geven B. en. W o.a. de volgende toelichting, betreffen de de subsidie voor het bewaar- schoolonderwijs en de belasting op tooneeluitvoeringen e. a. ver makelijkheden Financiëele toestand Ged. St. stellen zich blijkbaar op het standpunt, dat geen enkele begrooting met een grooter batig saldo van vorige dienstjaren mag beginnen dan circa f8000. Teneinde de begrooting in de toekomst aangepast te krijgen aan de verminderde financ. verhou- dingspost, verwerpen Ged. St. ieder besluit, waarbij de ontvang sten worden aangetast, terwijl de uitgaven niet in den weg mogen staan aan een versterking van een algemeene reserve. Subsidie aan of ten behoeve van bijz. bewaarscholen. Bij den aanvang van de opmerkingen van G. St. over de fin. toestand der gemeente wordt de opmerking gemaakt, dat het fin. beleid niet verdraagt, om een subsidie voor het bewaarschoolonderwijs toe te kennen voor 3 jaar en ouder. Wij meenen, waar het begroo- tingsjaar 1936 bijna voor de helft is verstreken en de begrooting met geen tekort sluit, het voor stel te moeten doen aan Ged. St O, nam El'y wraak. Je vrouw wordt trouw bewaakt door Van Heyning, hij ïookt zelfs de aigaretien uit haar mond. Luc Beider fronste zijn wenk brauwen. Mijn hemel, was Elly uou jaloersch op zoo iets Maar Fokke laehte heelemaal niet gekreukt. Wel, mijn vrouw heelt twee aanbidders, die neg wel eens om haar zullen duelleeren, zeide hij luchtig. Kom, jarige, laat ik eens met je dansen, Elly stond gedwee op en voelde zich ellendig, dat ze zich bloot gegeven had. Ze was jaloersch op Lucie, op alles van haar en dat maakte haar dikwijls kribbig. Ze was jaloerseh, op haar vriend schap met Marja, om alles eo daarom had ijj haar tot vriendin gekozen. Zeg niet meer zulke dwaze dingen, zeide Fokke zacht onder het dansen. Je stelt jezelf in een belaeheltyk daglicht en Lucia anapt het niet eens, je kent haar tui toch wal, Ze houdt waar raa te berichten, dat het Raadsbesluit, hetwelk is genomen, gaarne dit jaar gehandhaafd werd, maar voor het begrootingsjaar 1937 de door hun college aangegeven richtlijn zal worden gevolgd. Belasting op tooneelvertoonin- gen en vermakelijkheden. Bij den aanvang van de beoor deeling van het fin. beleid der gemeente, is de meening uitge sproken, dat het niet gewenscht is, om het tarief der vermakelijk heidsbelasting te verlagen, van daar dat bij afzonderlijk schrijven verzocht wordt, dit Raadsbesluit in te trekken. Waar bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van de vermakelijkheidsbelasting door ons college is geadviseerd daar toe niet over te gaan, ter voor koming van ontwrichting der be grooting, en het ons voorkwam, dat deze de Koninklijke goedkeu ring niet zou verkrijgen, stellen wij voor, overeenkomstig het schrijven van Ged St., dit Raads besluit in te trekken. Overigens zullen op gestelde vragen de noodige gegevens wor den verstrekt, zoo ook worden medegedeeld, dat ten behoeve van het Gasbedrijf, geen gas kan worden betrokken van de Cokes- fabriek te Sluiskil. De VOORZ. zegt dat de op merkingen omtrent de vergoeding voor het bewaarschoolonderwijs en de vermakelijkheidsbelasting eigenlijk de hoofdschotel vormen. Dhr. 't GILDE vraagt, of de bewaarscholen nu nog de uitkee- ring krijgen, zooals die door den Raad is aangenomen. De VOORZJa, nu nog wel. Dhr. 't GILDE En volgenc jaar zal deze dan verminderc worden De VOORZ: Ja. Dhr. HAMELINK bevreemd het, dat Ged. St. opmerkingen maken over al die kleine uitgaven. Hij gelooft, dat ons financiëel beleid niet getuigt van uitgaven, die niet door de inkomsten gedekt worden. Hij vindt, dat Ged. St. niet de een man, ze ziet er ook maar èén en dat ben ik. Het klonk eeht mannelijk, zoo zelfbewust en het maakte Elly woedend. Je bent geen klein beetje ydel, ze lachte kort en schel. Waarom zou ik ook niet Fokke was werkelijk onweer staanbaar. Toch ben je aardig. E ly lachte coquet en hmg vol overgave in zijn armen. Kleine heks, zeide hij en deed alsot hij haar duidelijke voor keur niet zag, een voorkeur, die hem desondanks een beetje vroo- lijk maakte. Duynsteer, Marja, Van Heyning en Lucie zaten dicht bij elkaar en schenen in een erg prettig gesprek verdiept, want zy zagen er allen erg geanimeerd uit. Luc stond aan het andere einde van de kamer met een troepje gasten te praten en te laehen, Hé, zeide Elly en liet Fokke plotseling los. - Ik geloot, wij zijn de eenige dansenden van avond, laten we naar de anderen toegaaD. Ze liep voor hem uit naar het groepje, waar Luc mede itODd te praten, maar Fokke perkte het niet, hij ging op detuning van de itoel zijner vrow\w zitten en bevoegdheid hebben, om daar aanmerkingen op te maken. Al leen wanneer de Raad buiten zijn boekje gaat, kunnen Ged. St. ingrijpen, doch hier is daar geen reden voor. Ik vind het ook niet sympathiek om zoo aan den lei band te moeien loopen en spreek mij er tegen uit over de wijze, waarop Ged. St. toezicht meenen te moeten houden. De VOORZ. zegt, dat Ged. St. streng toezicht moeten houden op de gemeentebesturen en dit geldt niet alleen voor Axel. Ged. St. hebben een zeker standpunt inge nomen inzake het bewaarschool onderwijs en daarom moeten we met deze wenken rekening hou den. Dhr. HAMELINK acht het goed dat er toezicht is op de groote uitgaven, doch op die kleine vindt hij verkeerd om daar aanmerking op te maken. Dhr. ESSELBRUGGE is daar ook tegen en stemt ook in met de opmerkingen van dhr. Hame link. Dhr. DE RUIJTER: Als ik het goed begrijp, zegt het college hier zijn meening en niet de Raad. De VOORZ. vraagt, of de Raad accoord gaat met de regeling voor de bewaarscholen voor 1936, dan wordt het aangenomen. Belasting op vermakelijkheden. Dhr. 't GILDE vindt het ook een rare politiek van Ged. St., om zich zoo overal in te mengen. Dhr. VAN 't HOFF sluit zich aan bij hetgeen dhr. Hamelink hierover reeds heeft gezegd. Dhr. ESSELBRUGGE vraagt of Ged. St. de geheele vermakelijk heidsbelasting afkeuren. Dhr. HAMELINK verklaart zich principiëel tegenstander tegen de inmenging van Ged. St:, welk onderwerp het ook betreft. Waar wij echter meegewerkt hebben om de belasting te verlagen en wij ook de middelen hebben aange wezen om de mindere inkomsten eenigszins aan te vullen, blijf ik op mjjn standpunt staan en wil niet medewerken aan allerlei dic tatuur, die de gemeentebesturen wordt opgelegd. Als nu onze gemeente eenige duizenden gul dens moet inloopen ten behoeve van andere gemeenten, dan kun nen wij daar ook niets aan doen. Ik wijs die inmenging dan ook met beslistheid af en ben er tegen, dat het college van B. en W. met de wenken van Ged. Staten reke ning zal houden. Dhr. 't GILDE vraagt of er dan geen hoofdelijke stemming moet plaats vinden over het voorstel. De VOORZ.Die volgt straks. Hij brengt hierna het voorstel van B. en W. in stemming, dat verworpen wordt met 7 tegen 5 stemmen. Tegen steramen de h.h. Van 't Hoff, Esselbrugge, 't Gilde, Seghers, C. van Bende gem, Hamelink en Fanoy. Dhr. 't GILDE vraagt wat er nu gebeuren moet. Er is tot nog toe niets gebeurd en gebeurt er nu verder weer niets Want wij nemen maar steeds besluiten en er wordt geen uitvoering aan gegeven. Of gaan we nu in be roep De VüORZ. licht dit toe en zegt dat het oude besluit van 1936 gehandhaafd blijft. 6. Verzoek van het Feest comité „Prins Maurits" om een bedrag beschikbaar te stellen voor tractatie derschoolkinderen Vanwege het comité, belast met de feestelijkheden tot herdenking van het feit, dat het 17 Juli a.s. 350 jaar geleden zal zijn, dat Axel door de troepen van Prins Mau- rits werd ingenomen en sindsdien onafgebroken tot Nederland heeft behoord, is een adres ingekomen om een subsidie van de gemeente te mogen ontvangen voor trac tatie der schoolkinderen. Het voorloopig programma van de feestelijkheden bevat o.a. 1- Historische optocht voor stellende de inname. 2. Lichtstoet. 3. Kinderfeesten. 1- Volksfeesten. De kosten voor uitvoering van een dergelijk programma zijn ech ter hoog. Wel wordt een collecte gehouden ter bestrijding van die kosten, doch het comité meent, dat de opbrengst niet voldoende zal zijn om het programma op een wijze het herdenkingsfeest waardig, te vieren. Het comité neemt daarom de vrijheid een subsidie te vragen uit de gemeentekas, ook omdat in het programma kinderfeesten zijn opgenomen, die anders toch ten laste der gemeente komen en omdat door bezoek van personen buiten de gemeente te genover deze uitgaaf zeker ook een belangrijke bate voor nering doenden zal staan. B. en W. zijn van meening, dat bij de herdenking van dit natio- nale feit den schoolkinderen een attractie of versnapering niet mag worden onthouden en stellen den Raad voor, aan het feestcomité een bedrag toe te kennen van f 150. Dhr. C. VAN BENDEGEM vraagt of, wanneer besloten wordt f 150 te geven, die dan voor het feestcomité zijn. Hij wil dan den wenk geven om die in overleg met de onderwijzers dan ook aan de kinderen te besteden. De VOORZ. zegt, dat hef co mité de leiding heeft, doch dat ook de hoofden der scholen er in gehoord zullen worden. Dhr. SEGHERS acht het niet de tijd om te feesten en zeker met als de gemeente bij moet dragen. Hij vindt, dat er andere zaken zijn, die meer steun noodig hebben. Waar er in onze ge meente gezinnen armlastig zijn en zelfs iemand door ondervoe ding bedlegerig is, acht hij het verkeerd om aan feestelijkheden geld uit te geven. De VOORZ. zegt, dat B. en W. hieraan ook gedacht hebben, doch wij hebben de gemeentenaren opgeroepen voor een vergadering en die sprak zich uit voor feesten en toen moest toch ook de ge meente een handje toesteken. Een bedrag van f150 voor 1000 kin deren is toch niet zoo hoog en daarom hebben wij voorgesteld legde zijn hand achter tegen haar hals. Elly keek er Daar en had wel iets kapot willen gooien. Ze be greep niet, wat haar vanavond mankeerde. Waarom deed Luc nu nooit eeDs zoo aardig tegen haar als er iemand bij was Snel liep ze naar de gramoiooD en zette eeD andere plaat op. Dansen we nog vanavond otdoen we als de EngclscheD, in groep- es zitten praten riep ze, terwijl laar stem een beetje oversloeg. Natuurlijk dansen we. Het was Duynsteer, die dit zeide. Hij kwam naar Elly toe. Mag ik Hij legde voorzichtig zijn arm om haar figuurtje. Ook de anderen stonden op en men danste onder luid gelach en gepraat. De kamer was te klein, c e paren stootten elkander voort durend aan. Marja hield op en giDg naar den salon. VaD Heyning volgde haar. Ik houd eigenlijk hee lemaal niet van dansen, veront schuldigde zij zich. U danst anders verrukkelijk, pree» hij. Zij keek hem een oogen blik peinzend aan en vroeg toen op een - Gaat Kit Pskk. Dia. 8«j. me* Wanneer Nu, overmorgen, als hn voor het eerst naar Indië zal vliegen. Ja, gelukkig, we vinden het allebei heerlijk. Het is niet pret tig v00r Lucie, maar wat zal je er aan doen P Neen, het is niet prettig voor Lucie. Marja staarde de rook van haar sigaret na. Het is heel moeilijk voor Fok, probeerde Van Heyning. ZÜ gaf geen antwoord. PardoD, zeide Van Heyning verlegen. Marja giDg aan den vleugel zitten en speelde zacht een pre lude van Tsclaaikowsky. Zie je, begon Van Heyning hartstochtelijk. Dat, dat is mooi, liefde, elkander begrijpen en en Ja vroeg Marja. Doch er kwam mets meer. Van Heyning keek haar stom aan. Misschien zijn er maar heal weinig menschen, die elkaar ook begr(jpen als ze van elkaar hou- den, zeide Marja als terloops en sloeg voorzichtig de laatste aecoor- den aan, En u begon Van Heyning. Mwr »y fi«i k%m ia 4e ra4«. O, ik, ik tel niet mee. Zo stond plotseling op. Kom, la ten we weer naar de anderen gaan. Toen ze bij het gezelschap te rug kwamen, was er juist sprake vaD een nieuw soort vliegmachine, waarvan Luc bezig was een mo delletje te maken. De vliegers gingen allen met Euc mede naar boven naar zün studeerkamer, dje hem tevens als werkplaats diende voor xjjD proe- Lue's kamer werd studeerkamer genoemd om de boekenkast, die vol was met werken over vliegen. Overigens had het vertrek niets van een studeerkamer, er stoDd niet eens een schrijftafel, wel een kleine houten werkbank. Geïnteresseerd bogeD de jonge mannen zich over Luc's teeke- ningen. Critiseerend, radend en uitleggend. Ze wareD plotseling alles vergeteD en dachten sleehts aan dat eene, waaraan huu aller hart hing, aan vliegen. De dames waren intussehea allen naar den salon gegaan, waar Marja piano speelde, een uocturo vod Chopiu, t (Wardt vervolgd.) AXELSCHE ITl.. icFa 'Vi COURANT 23)

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1