Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Dienststnklfn van gemeente- bestoren De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebe sturen een circulaire gezonden, waarin het volgende voorkomt: Zooals uw college bekend is, komen de kosten wegens verzen ding van dienststukken door de gemeentebesturen ten laste van mijn departement en wordt voor dat doel jaarlijks een post op de begrooting van mijn departement uitgetrokken. Het is een opmerkelijk ver schijnsel, dat het aantal door de gemeentebesturen verzonden dienststukken telker jare een stij ging vertoont, zoodat herhaalde lijk verhooging van den bedoelden post moest worden aangevraagd. Met het oog op de dringende noodzakelijkheid van beperking van de rijksuitgaven roep ik uw medewerking in tot een zoo sober mogelijk gebruik van de bevoegd heid tot verzending van dienst stukken. In dit verband meen ik nog eens te moeten wijzen op de bevoegdheid tot het verzenden van „aan port onderworpen dienst brieven". Brieven, uitsluitend verzonden in het belang van den geadresseerde (b.v. bevattend ge vraagde inlichtingen) en waarvan de portokosten billijkheidshalve te zijnen laste kunnen worden gebracht, behooren niet als ge woon dienststuk te worden ver zonden. De hertog van Kent in ons land. Naar aanleiding van de komst in ons land van prins George van Engeland, hertog van Kent, die op 4 Juli de Britsche ten toonstelling te Amsterdam, uit naam van den koning van Groot Brittannië zal openen, vernemen wij, dat de hertog, gevolg ge vende aan een uitnoodiging van de Koningin, Zaterdag bij H. M. op Het Loo zal dineeren en al daar zal overnachten. Zondagmorgen zal de hertog zich van Het Loo naar Schiphol begeven, om vandaar per eigen vliegtuig naar Engeland terug te keeren. In de hedenmiddag alhier ge houden vergadering van den ge meenteraad waren alle leden tegenwoordig, behalve de heet v. d. Bilt. Besloten werd het gedeeltt straat vanaf de bakkerij van dhr Kalle tot de woning van dhr. Jac. Dekker-de Fcijter, voorheen een gedeelte van den Buitenweg dei naam te geven van Pironstraat. Het gedeelte straat vanaf de woning van dhr. Jac. Dekker- de Fe ijler tot aan de Wilheimina straat kreeg den naam Byiuque- straat en het daarbij Ocnoorcriu. plein Byl quepietn. Naar aanleiding van een ver zoek van het bcsiuur der Vereen, voor Cnr. Nat. Scnooloriderwijs alhier, om ter vervanging van de jaailijksche vergoeding voor ge- oruikswaarde der scnool in dt Nieuwstraat een uitkeering ineens te mogen ontvangen, gelijKStaandt met 80 procent van de destijds geschatte waarde (f 40.000) wero met algemeene stemmen besloten dit verzoek in te willigen en daartoe een geldleening aan te gaan van f 32.000. Op het verzoek van het feest comité Prins Maurits om een bedrag in geld beschikbaar te stellen voor tractatie der school kinderen bij de a.s. feestelijkheden werd op voorstel van B. en W. f 150 beschikbaar gesteld- Verzoeken om terugbetaling van schoolgeld aan A. v. d. Berge en W. A. de Jonge werden ingewil ligd, evenals een verzoek om ver mindering van hondenbelasting var. S. J. Ortelee. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten, dat het niei gewenscht is om de vermakelijk heidsbelasting te verlagen, hadden B. en W. voorgesteld het betref fende raadsbesluit tot wijziging in te trekken. Dit voorstel werd echter verworpen. Btj de omvraag vroeg dhr. 't Gilde nog inlichtingen omtrent het lawaai op de Markt tijdens «ie laatste muziekuitvoering. Voor het concert, dat hier Vrijdagavond op de Markt werd gegeven door de harmonie Con cordia, bestond geen groote pu blieke belangstelling, waarschijn lijk wel tengevolge van de ge daalde temperatuur. Een aardig programma werd uitgevoerd, dat evenwel niet tot zijn recht kon komen, want niettegenstaande het weinige publiek, werd er onnoo- dig veel lawaai gemaakt door de jeugd. Dit is niet alleen erg hinderlijk voor den directeur en de muzikanten, doch ook voor de menschen die gekomen zijn om te luisteren, en daarvoor worden tenslotte de concerten toch gegeven. We hebben reeds herhaaldelijk op dit euvel gewezen, doch het schijnt eer erger te worden dan te verbeteren. Meermalen kon men de muziek niet hooren, zoo'n stoei- en hobbelpartij was het rondom de kiosk. Het wordt nu hoog tijd, dat tegen dit lawaai tijdens de uitvoeringen afdoende en krachtig wordt opgetreden. Steeds meer klachten worden hierover van verschillende zijden geuit en het is toch ook waarlijk niet zoo'n opoffering om zich even stil te houden, wanneer een nummer wordt uitgevoerd. Dat vooral de jeugd hier nogmaals op gewezen worde. Zaterdagavond werd door de harmonie Hosanna alhier een tochtje ondernomen per fiets naar de buitenwijken Magrette, Spui en Schapenbout, waar eenige muzieknummers werden uitge voerd. Mede begunstigd door het fraaie zomerweder, had dit bezoek groote belangstelling van de bewoners dezer buitenwijken. Gistermiddag ontlastte zich boven deze streek een hevig on weer, gepaard gaande met zwa- ren regenval. In onze gemeente is het goed afgeloopen, doch in net Land van Hulst moet nogal schade zijn aangericht en hier en daar boomen zijn ontworteld door de hevige windvlagen. Naar wij vernemen, is Ds. G. van Dis, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zaamslag, ern stig ongesteld en zal het in het .unstigste geval nog wel eenigen ijd duren voor hij de godsdienst- iefeningen weer kan leiden. Zangers- en muziekdag 1936 De zangers- en muziekdag, uitgaande van den Ring van Chr. Zang- en Muziekverenigingen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en van den Kring van Chr. angvereenigingen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, zal dit jaar gehouden worden te Zaamslag >p 4 Juli a s. Het totaal aantal deelnemende 'ereenigingen zal 17 18 be dragen met een ledental van circa 550. Slagcrsvaktentoonstelling. Op deze tentoonstelling, welke Je vorige week te Terneuzen is gehouden, uitgaande van de com- mssie van den vleeschbewer- <ingscursus uit den Zeeuwsch- tflaamschen Slagershond, werden de volgende prijzen behaald door inzenders uit onze gemeente Vleeschwaren le pr. P. Verstraten met alle inzendingen, eerv. verm. Jac. Blankert met ham, buikspek en rookvleesch en P. van Meenen met rauwe ham en rookvleesch. Eerv. verm. P. van Meenen en P. Verstraten met plockworst. le pr. (bij loting) P- Vers'raten met boterhamworst, 2e pr. P. van Meenen. 3e pr. (bij loting) P. van Mee nen gew bloedworst, eerv. verm. P. Verstraten. Eerv. verm. P. van Meenen en P. Verstraten met rolpens. le pr. mej. P. Verstraten met worstplateau. Eerv. verm. mej. P. Verstraten inet pop spek. Met ingang van 1 Juli a.s. is benoemd tot waarnemend bur gemeester der nieuwe gemeente Vogelwaarde, de heer J. Truyman, burgemeester der voormalige ge meenten Boschkapelle en Stop peldijk, zulks in afwachting van de benoeming van een nieuwen functionaris. Bij Kon. besluit is met in gang van 1 Augustus a.s. benoemd tot gezworene van den Hellegat polder, de heer J. Scheele Wz. te Zaamslag. Tramwegen in Zeenwsch Vlaanderen. Ook naar de rr.sening der re geering kunnen de tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen voorloo- pig niet worden gemist. Het is daarom des te meer te betreuren wordt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vermin dering van de vordering op de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Mij., wegens rentelooze voor- scnotten voor den aanleg en het in exploitatie brengen van tram wegen in Z-VI. medegedeeld dat de pogingen, om de ver schillende tramwegen in deze streek onder één bestuur te ver eenigen hebben gefaald. Bij wel slagen zou het trambedrijf op hechteren grondslag gevestigd worden. De beheerkosten van de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. zullen eerlang worden ver minderd, zoodra de financieele reorganisatie van het bedrijf haar beslag heeft verkregen. Het daar omtrent door het bestuur der mij. genomen besluit is van recenten datum en kon in de overgelegde winst- en verliesrekening nog niet tot uitdrukking worden ge bracht. Vermindering van de obligatie schuld is niet voorgesteld, omdat dan voor obligatiehouders, die evenals de aandeelhouders, voor het meerendeel kleine bezitters zijn, eerder aanleiding zou heb ben bestaan, om op liquidatie van de vennootschap aan te stu ren met het oog op het belang rijke effectenbezit van de mij. Toch moet het offer, dat zij be reid zijn te brengen, niet gering worden geacht. De rente werd van 5 pet. te ruggebracht op 2,5 pet., terwijl de verplichting tot aflossing ver valt. Immers zal aflossing voort aan slechts uit de winst geschie den, nadat aandeelhouders 2,5 pet. dividend zullen hebben ge noten, obligatiehouders zullen blijkens de winstverdeeling op gelijken voet behandeld worden als rijk en provincie ten aanzien van de restitutie van rentelooze voorschotten. Het vervallen van de verplichting tot aflossing moet zeer in het belang van de instand houding vanhet bedrijf beschouwd worden. In de overgelegde winst en verliesrekening is met het volle loon (100 pet) volgens de goed gekeurde loonregeling rekening gehouden. Bij ontslag van per soneel wegens inkrimping van den dienst is de maatschappij volgens het reglement dienstvoorwaarden niet tot uitkeering verplicht. Bedryfsrasd voor het land- beu wbdrfjf in OoNtelfyk Zeeuwsch Vlaanderen. Bij Kon. besluit van 15 Juni is het volgende bepaald Er wordt ingesteld een bedrijfs- raad voor het landbouwbedrijf in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De werkingsfeer van dezen be- drijfsraad strekt zich uit tot de navolgende gemeenten: Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Axel, Neuzen, Hoek, Zaamslag, Bosch kapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk, Ossenisse, Hontenisse, Graauw en Langendam, Clinge, Hulst, St. Jan steen, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. Het aantal leden en plaatsver vangende leden van den bedrijfs- raad zal bedragen 12. De jacht In 1936. In de provincie Zeeland is de jacht geopend op Patrijzen van 29 Aug. tot 1 Jan. 1937. Korhennen van 3 Oct. tot 8 November. Fazantenhanen van 3 Oct. tot 21 Jan. (zie 2). Fazantenhennen van 3 Oct. tot I Jan. (zie 2). Houtsnippen van 3 Oct. tot 31 Jan, Hazen van 3 Oct. tot 1 Jan. (zie 2). Watersnippen van 27 Juli tel II April, Ganzen van 27 Juli tot 11 April. Eenden, alle soorten, behalve berg-eenden, van 27 Juli tot 7 Februari (zie 1). Meerkoeten van 27 Juli tot 7 Februari. Goudpluvieren van 22 Augus tus tot 7 Februari. 1. De jacht op wilde eenden in Zeeuwsch-Vlaanderen zal zijn geopend van 20 Juli tot 7 Febr. 2 De jacht op fazantenhanen en hennen in Zeeuwsch-Vlaan deren zal zijn geopend van 17 October tot 1 Januari en de jacht op hazen van 19 September tot 1 Januari. In het geheele rijk zal de jacht niet worden geopend op o a. Zwanen, bergeenden, eidereen- den, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. Dc nieuwe r(Jwielmerken. Op 23 Juli wordt op de post kantoren aangevangen met den verkoop van rijwielbelastingmer- ken voor het dienstjaar 1 Augus tus 1936- 31 Juli 1937. 4antal leerlingen op U L O.- scholen. De inspecteurs van het lager onderwijs hebben in opdracht van den minister van onderwijs van de gemeente- en schoolbesturen gebracht, dat den minister uit een ingesteld onderzoek gebleken is, dat op zeer veel scholen voor uitgebreid lager onderwijs leer lingen geplaatst zijn, die in ver band met de hun verdere studie o a. voor het behalen van het M.U.L O -diploma B, na 't behalen van het diploma A slechts deelnemen aan het onder wijs in die vakken, welke zij daarvoor noodig hebben. Zij volgen daardoor niet alle vakken, waartoe zij ingevolge art. 12 der Lager Onderwijswet 1920 ver plicht zijn, terwijl voor de vakken, welke deze leerlingen niet volgen, geen vrijstelling kan worden ver leend, zoodat bedoelde leerlingen niet kunnen worden medegeteld bedoeld in het 6a lid van art. 28 der wet. Aangezien gebleken is, dat medetelling wel plaats heeft, wordt den gemeente- en school besturen verzocht, met deze ver keerde gewoonte te breken en op dit punt de wettelijke voor schriften nauwkeurig na te leven. Op deze naleving zal vanwege het schooltoezicht worden toege zien. Landdag te Schoondtyke. Zaterdag werd te Schoondijke vanwege den Ring Zeeuwsch- Vlaanderen van Jongel. Vereen, op Geref. grondslag en de Meis jes Ver. een goedgeslaagde land dag gehouden, die groote belang stelling trok uit de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Na opening door den ringvoor- zitter,dhr. C. Herrebout van Zaam slag, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Ds. A. de Boordt van Den Haag, die sprak over „Onze arbeid in het Konink rijk Gods", mevr. Van Alkemade- Kwakkelstein van Rotterdam over „Enthousiasme" en Dr. K. Dijk van Den Haag over „Ons werk in crisistijden". Ds. Potma van Oostburg - sprak een slotwoord. De landdag werd begunstigd door prachtig zomerweer. Te Den Haag had heden middag de trekking plaats voor de lichting 1938 Getrokken werd no. 743, cor- respondeerend in het Amsterdam- sche register op den naamKa- rel Frederik Brandse, geboren 14 Januari. Voor dienstplicht komen dus in aanmerking zij, wier naam in alphabetische volgorde het eerst volgt. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een damesjasje, J. van Arent- hals, Buthdijk J 18e. Arrond Rechtbank te Middelburg In de zitting van 26 Juni zijn p*a.' de volgende vonnissen uit gesproken i H. W. K. F. H. S., 36 jin casseerder te IJ zendijke, thans gedetineerd, wegens oplichting 6 maanden gevang, met aftrek van het voorarrest. L. J. d. W., 23 j., chauffeur te Hulst, wegens het veroorzaken van den dood van een ander door schuld 1 maand hecht. De bruidegom in de kast Een paartje zou ten stadhuize te Amsterdam in den echt ver bonden worden. De tamilie verscheen au grande complet en op zijn fraaist uitge dost, het bruidje in smettelooze kleedij, en het wachten was op den bruidegom. Maar hoe lang men ook wachtte, de bruidegom was en bleet weg, en tenslotte vertrokken ook maar de bruid en de familie. Men had zelts nog een boodschap naar bet huis van den bruidegom gestuurd, maar men kreeg daar geen gehoor. De familie vreesde dat den jon geman een ongeluk was overko men, en derhalve werd de politie in de zaak gemengd. Tegen den avond begaf zich een agent naar de woning en daar ook hij geen gehoor kreeg werd de deur ge forceerd. Zoo drong men het huil binnen. Geen bruidegom was er aanvankelijk te zien. Overal werd gekeken en tot ieders verbazing vond men den langgezochte ten slotte in een kast, waarin b(j zichzelf verborgen wilde houden. De jongeman deelde mede, dat bij tenslotte toch geen zin in bet huwelijk had gehad, en voorts, dat hij zich uit vrees voor molest van de zijde der tamilie maar in de kast verborgen had! Baby vsn half jaar vermoord. Te Den Oever overleed op 30 Mei van het vorig jaar het on geveer 6 maanden oude dochter tje van de tamilie K., waarvan de man werkzaam was bij de Zuiderzeewerken. In den loop van het jaar verhuisde de familie naar Leeuwarden, waar de vader plotseling een bekentenis aflegde dat bjj zjjn kindje vermoord zou hebben. Zijn dochtertje leed aan een ongeneeslijke ruggemergaandoe- ning en de vader beeti toen het proces versneld door het kindje stukken brood in den mond te stoppen en daarna een kussen voor den mond te binden, waar op het meisje is gestikt. Op last van de justitie is het ljjkje opgegraven en verrichtte dr. Buist uit Leiden de sectie. Autobzs tegen een boom. Zondagavond reed op den Bosch- dijk te Eindhoven, nabij de grens van de gemeente Best een auto bus uit Gilze Rijen, toen eenige dronken personen plotseling naar het midden van den rijwegliepen. Een dezer personen E. S. uit Eindhoven werd aangereden en liep een beenbreuk op. De chauf feur vau de autobus verluor bi) deze aanrijding de macht over zijn stuur eu reed met een vaart van 40 a 50 km tegen een boom. De bus werd grootendeels ver nield Van de 14 inzittenden lie pen 12 personen verwondingen op. Zu zijn allen naar de zieken huizen te Eindhoven overge bracht. Vijl bunner konden na verbonden te zijn huiswaarts kee ren. Van de overigen bleken 4 personen ernstige verwondingen te hebben opgeloopen. De auto bus keerde terug van een pries terfeest te Deurne. Onweer. Gistermiddag was het gezin vae der Broek, te Abcoude, be staande uit vader en drie zoons, in het hooiland werkzaam, toen een hevig onweer losbarstte. Alle vier werden door den blik sem getroffen. Vader van der B was nog in staat om de brandende hooi wagen van het brandende hooi te ontlasten, docb werd spoedig daarna evenals zijn drie zoons, resp 28, 26 en 24 jaar oud, be wusteloos, Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Een der zoons was echter reeds overleden, 30 Juai 1006.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2