Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, SPORT en LIEFDE. No. 24 DINSDAG 30 JUNI 1936. 52o .loarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ÈN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Koopt Nederlandsche waar dan helpen wjj elkaar. Men schrijft aan de N. R. Crt. Millioenen en nog eens milli- oenen guldens moeten noodge dwongen tegenwoordig door de regeering worden uitgegeven om de gevolgen van de werkloosheid tenminste eenigermate te verzach ten, maar die millioenen guldens, die door de regeering moeten worden uitgegeven, moeten door de Nederlandsche belastingbeta lers worden opgebracht. Onmid dellijk volgt dus hieruit, dat be strijding van werkloosheid een algemeen landsbelang is. Als nu maar ieder ervan overtuigd is, er zooveel toe te kunnen bijdra gen, dat de heerschende werk loosheid kan worden verhinderd, zou, wie weet hoeveel, op al die millioenen guldens kunnen wor den bespaard. En de wijze waarop zulks mo gelijk is Vergete niet, dat de nationale industrie de kurk is, waarop Nederland drijft. Honderd jaar geleden telde Nederland ongeveer 2 millioen inwoners, thans ruim 8 millioen, terwijl de bevolkingsaanwas in ons land jaarlijks op ongeveer 100 000 kan worden gesteld. Uit een onderzoek door het Centraal bureau voor de statistiek ingesteld, bleek, dat de totale productiekosten in de industrie over het algemeen voor meer dan de helft uit arbeidsloon bestaan. Om het groote leger werkloozen weer, al is het dan ook maar gedeeltelijk, aan den arbeid te kunnen zetten, is het noodig, dat de Nederlandsche industrie, waar maar eenigszins mogelijk, de fei telijke belangstelling ondervindt van al onze landgenooten. De groote fout bij een belangrijk deel onzer landgenooten is echter, dat men wel ervan overtuigd is, dat het absoluut noodig is, dat de groote werken, die van overheids wege worden uitgevoerd, aan de Nederlandsche industiie worden 21) Duurt de reis nu nog tien dagen vroeg zij plotseling. O, neen, we vliegen er nu nog maar xeven en een halven dag over. Fokke knikte nadrukkelijk. In de eerste plaats omdat men 's zomers niet meer de Zuidelijke roHte in Euro pa behoeft te nemen, dus den ornweg over Marseille—Brindisi vermeden kan worden en in de tweede plaats, dat men ook voor de uitgaande vluchten Amsterdam—Athene in een dag zal vliegen. Vroeger werd dit in twee étappes gedaan met een landing in Boedapest. Dus au is de dienst zoo, dat men op den eersten dag in Athene aankomt, den tweeden naar Rutbah vliegt, den derden dag van Rutbah naar Djask, den vierden dag van Djask naar jodpoer, den vijfden naar Calcutta, den zesden van Calcutta naar Bang kok, den zevenden van Bangkok naar Singapore en den volgenden dag van Singapore naar Batavia, waar men om 12 uur 's middags aankomt, dus een halven dag. In 1929 vloog men er nog 12 dagen over, in 1931 nog 9 dagen, en nu nog iets meer dan een week. Eu hoe gaat het dan met eten en slapen van de passagiers wilde LuCie weten, die intusschen heel goed begreep, welk een studie Fokke van die Indië-reis had gemaakt, daar had z| niets van geweten. Was ze too weinig belangstellend geweest of was M werkelijk huiverig om met hdtr opgedragen, maar dat men zich zelf er niet van bewust is, dat men persoonlijk in het dagelijksche even ook zoo'n ontzaglijk groote medewerking kan geven. De tijd is voorbij, dat het al gemeen publiek min of meer on verschillig tegenover de voort brengselen van de nationale in dustrie kon staan, omdat er een gezond internationaal handelsver keer bestond. De tij i is voorbij, dat vele onzer landgenooten zich niet konden voorstellen, dat in derdaad de Nederlandsche indu strie gelijkwaardige artikelen maakte, als door het buitenland konden worden geleverd. Nedeiland is niet door eigen wil gedwongen door eigen kracht het hoofd boven water te houden, maar Nederland zal al leen dan daartoe in staat zijn, indien het Nederlandsche volk in al zijn geledingen, van hoog tot laag, zoowel man als vrouw, aan die taak wil medewerken, en al leen dan zal het mogelijk zijn, het hoofd boven water te houden, wanneer iedereen er toe mede werkt, dat de gezonde voorkeur voor Nederlandsche waar wordt verhoogd. S'echts dan zal de kurk waarop Nederland drijft: de Nederland sche industrie, in staat zijn op practische wijze de werkloosheid en alle verschrikkelijke gevolgen daaraan verbonden, te weerstaan. Het bezoek van Prinses Juliana aan Friesland Naar gemeld wordt, zal H. K. H. Prinses Juliana, die een bezoek zal brengen aan Friesland, heden avond te ongeveer negen uur in Oranjewoud aankomen. De Prin ses zal vertoeven op het buiten van gravin Van Limburg Stirum- De Blocq van Scheliinga. Op dit buiten zal een intiem avond feest worden gegeven, aangebo den door de Friesche adellijke families, waarna de Prinses naar Leeuwarden zal vertrekken, waar zij Haar intrek zal nemen ten huize van den commissaris der Koningin, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten. over iets. wat zijn beroep aanging, te spreken Bij deze gedachte was het haar ais keek ze in een diepen afgrond. O, ik zal je even vertellen, hoe dat met de maaltijden is geregeld, dat is heel erg practisch, zeide Fokke. Di passagiers gebruiken hun maaltijden zooveel mogelijk op den grond. Enkel op de plaatsen, waar men uit een oog punt van hygiène of comfort beter in de machine kan blijven, wordt er aan boord gegeten. Er wordt natuurlijk wel iets geserveerd aan boord, maar met het oog op de meestal beperkte ruimte worden de hoofdmaaltijden op de stations gebruikt. Tusscben Boesjit en Djask wordt eraan boord geiuncbt, maar in Djask is een echt gezellig restaurant in een bungalow. In Ka rachi is er een Hollandsch hotel en de eigenaar daarvan brengt de lunch op het vliegveld. Overal is het trou wens prima, in Alorstar is er bijvoor beeld een voortreffelijke Chineesche kokkin. Je ziet dus dat aan alles ge dacht is, eindigde Fokke en wierp, een liefdevoiien blik om zich heen. Duynsteer was intusschen weer ge arriveerd. Hij knipoogde tegen Lucie, terwijl hij zeide: Kom oude jongen, zullen we instappen, of hebben we vanavond een theoretisch lesuurtje, dat zou zonde en jammer van den ttyd zijn. Lucie klom langs het laddertje, dat één der monteurs had neergezet, naar binnen en de twee piloten beklommen achter elkaar in de cockpit. De motoren werden aangezet, het volgend oogenbiik sprongen de helpers op zijde en taxiede de machine over het veid, reed met dén wind meet keerde en nam vaart. Den volgenden dag zal H K. H. een boottocht maken van Grouw naar Wartena. Kroonprins Boi«dew(jn b(J H. M. de Koningin. H. M. de Koningin had Vrij dagmiddag Kroonprins Boudewijn, het zoontjë van den koning van België, dat thans te Noordwijk verblijf houdt, uitgenoodigd op den Ruigenhoek te komen, alwaar H. M. korten tijd vertoefde. De heer en mevrouw Van de Mortel en hun beide kinderen waren mede uitgenoodigd en zijn met Prins Boudewijn weder naar Noordwijk teruggekeerd. Verlaging van het locale port. Binnenkort zal worden over gegaan tot een belangrijke ver laging van het port voor brieven en briefkaarten in locaal verkeer. Het port voor locale brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram wordt met ingang van 1 Juli verlaagd van 5 tot 3 cent en voor een gewicht van 20—40 gram van 10 tot 6 cent. Het tarief boven 40 gram blijft onge wijzigd. Het port voor locale briefkaar ten wordt met ingang van 1 Augustus verlaagd van 3 cent tot 2 cent, dat voor de dubbele briefkaarten met betaald antwoord, dienovereenkomstig van 6 cent tot 4 cent. Voor den wereldoorlog bedroeg het port voor een localen brief tot en met 20 gram eveneens 3 cent en voor een locale briefkaart lVa cent, plus V» cent voor het formulier. Voor het locale port is dus ongeveer het voor-oorlogsche ta rief hersteld. Nationaal crisis comité keerde bjjna 9 trillioen aan stenn nit. Uit de gegevens van de ge rechtelijke- en armenzorgstati stiek blijkt, dat het Nationaal Crisis-Comité gedurende zijn be staan van December 1931 tot Mei 1936, te zamen met de plaatselijke afdeelingen voor steunverleening A en crediet- los we vliegen weer al. De machine trok met een vaart naar boven, de sterren tegemoet, dacht Lucie en keek uit het raam naar de aarde, die langxaam schuin onder haar wegzakte. In de verte lag de stad met haar duizenden lichtjes, een vaag rumoer steeg omhoog, dat echter niet heel duidelijk was, want de motoren van de machine overstemden het. Nu en dan klonk een gillende fluit van een locomotief. Lucie zat gespannen naar beneden te kijken. Als een klein glinsterend speelgnedtreintje reed daar de nachtf xoresse naar Parijs door het duistere land. Geheimzinnig zag alles er uit in dit donker, dat zoo laag over de aarde scheen te hangen. Geheim zinnig en een beetje beangstigend. Ais we heel hoog konden stijgen, dacht Lucie, zouden wq misschien de zon aan den anderen kant van de aardbol kunnen zien, ongeveer zooals wij van af de aarde de maan zien met een donkeren en een lichten kant. Zij begreep nu goed, waarom Fokke het vliegen zoo heerlijk vond, het opende verschieten waarvan je op de aarde nooit droomt en het schept mo gelijkheden, die je somtijds doen dui zelen. Een soort godheid ben je, je vliegt, hoog over alles heen, je hebt de wet van de zwaartekracht over wonnen. Bij deze gedachte glimlachte Lucie. Overwonnen f Neen, beheerscht, maar dat misschien ook nog niet. Als je maar hooger kon komen, veel hoo- ger, zoo hoog, als waarvan Jules Verne schrijft, dat je een hemellichaam wordt. Lucie huiverde, neen, neen, daar niet dan denken, dat was verschrikkelijk, t Verbeeldt je, eeuwig gedoemd te zijn steun heeft uitgegevenin 1932 f2 650.893 (December 1931 in begrepen); in 1933 f 1.964 725; in 1934 f 1.899.566; in 1935 f 1 854.774 en in 1936 f607.618. In totaal dus f 8 977 576. Th. M. Ketelaar f De heer Th. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer en van den Amsterdamschen gemeente raad, is Zaterdagmiddag op 72- jarigen leeftijd in de Ned. Herv. Diaconessen-inrichting te Amster dam overleden. De heer Kete laai leed aan een ernstige blaas ontsteking, welke aanvankelijk een bevredigend verloop had. Zaterdag trad echter een inzinking in, welke den dood tengevolge had. Zooals bekend behoorde de heer Ketelaar tot den Vrijz. Dem. Bond, waarin hij een zeer geziene persoonlijkheid was. Ongunstige toestand in den varken' handel. De Nederlandsche Bond van Varkenshandelaren heeft een adres gezonden aan den Minister van Landbouw en Visscherij, en van Handel, Scheepvaart en Nijver heid, inzake de zeer nadeelige positie voor de varkenshande laren, welke is ontstaan via het instituut van zaakvoerders bij de Nederl. Veehouderijcentrale. Door zijn werkzaamheid en door zijn administratie is de zaak voerder steeds op de hoogte met de omstandigheid bij wien de overtollige varkens liggen en hoe veel ergens aanwezig zijn ten verkoop. Hem zelf is de aan- en verkoop van vette varkens, zeer terecht verboden. De nauwe relaties die verschil lenden onder hen echter onder houden met willekeurige perso nen, hetzij varkenshandelaren, hetzij afzetvereenigingen van land bouwcoöperaties, hebben onder de andere particuliere varkens handelaren een noodtoestand doen ontstaan. Tevens wordt opmerkzaam ge maakt op de vrijgevigheid waar mee de handelserkenningskaarten door de veehouderijcentrale ver strekt zijn. Hup, lachte i vjkke, de klit 1» »KïOhi den kringloop era de zm «ede te loepen, eeuwen door, totdat de toovermacht gebroken zou zijn en wat dan Lucie keek naar den rug van haar man, zij kon hem juist vanaf haar plaats zien zitten en een wonderlijk rustig gevoel nam van haar bezit, ze keek weer naar beneden en zag de groote bruggen over de Maas, alles leek kinderspeelgoed, zoo klein en gansch onbelangrijk. Toch vlogen ze niet eens zoo erg hoog, tenminste, dat meende z|, zij zou het straks eens aan Fokke vragen. Stil zat Lucie ml te staren over de halfdonkere aarde waar hier en daar groote lichtplekken steden aantoonden. Plotseling werd haar aandacht ge trokken, wat was dat Schevenin- een t Ja, dat was de zee. Wonderlijk, hoe mooi. In wijde kringen vloog Fokke over de badplaats en keerde toen terug. Een half uur later reed de machine weder over de tegels van het vliegveld en in het korte oogenbiik van in de lucht zijn, leek het Lucie, alsof een wonderschoon leven aan haar was voorbijgegaan. Ja, dacht ze, ik begrijp het nu, kon ik maar altijd met hem mee, maar dat zou misschien tè mooi zijn. Maar nu ik weet hoe nfj vliegt, hoe veilig en zeker alles Is. nu behoef ik niet meer bang te zijn, ik kan enkel heimwee voelen naar hem en naar de wijde verten. De deur werd opengegooid en Duyn steer riep t S'aapt n daar, mevrouw tje, hoe was de verrassing Zij keek in zijn oogen en zeide droomerigi Zoo mooi» o, het was zoo moei. Nietwaar, een sproekjestocht, een verhaal ail da (Uizes* ia ten nacht} Adressant verzoekt dringend, in deze abnormale en onjuiste situatie een verbetering ten gunste van den normalen handel aan te brengen. De ex-kroonprins op Wieringen. Vrijdagmiddag heeft de ex- kroonprins van Duitschland een bezoek aan zijn voormalig ver banningsoord Wieringen gebracht. Hij werd door burgemeester Kolf per auto van Amsterdam gehaald en gebruikte ten huize van den burgemeester de lunch. Na de lunch bracht de kroonprins een bezoek aan veie vroegere ken nissen, alsook aan de hoefsme derij van den heer Luyt, de Zui derzeewerken en aan zijn voor malige woning, de pastorie te Oosterland. 's Avonds is de kroonprins weer naar Amsterdam vertrokken. Een nieuwe Vinding welke zonnebrand en vervellen voorkomt en Uw huid tevens snel mooi bronst en bruint, is AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Devaluatie-Enquête. Het weekblad „De Zakenwe reld" heeft een enquête ingesteld inzake de vraag der devaluatie. Het heeft aan zeer vele Neder landsche zakenmenschen een vragenlijst toegezonden inzake dat onderwerp. Teruggekomen zijn 3027 in gezonden antwoordformulieren, waarvan 2 pet. ongeldig moest worden verklaard. Van de res- teerende verklaarden zich 61 pet. tegen devaluatie en 37 pet. er voor. Mr Verschuur ryksbemidde'aar. Naar gemeld wordt, is zeer binnenkort de benoeming van oud-minister mr. T. J. Verschuur tot rijksbemiddelaar in het vierde district te verwachten, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het aftreden van prof. mr. P. J. M. Aalberse als zoodanig. vloog daarin ook niet een of andere kalief op een matje door het lucht ruim Lucie klom het laddertje af en plot seling pakten twee sterke armen baar beet en een vertrouwd, een beetje ontroerd gezicht was vlak bij het hare. Was het niet prettig, vrouwtje vroeg Fokke teeder en zette haar ep den grond. Naast elkaar wandelden zQ alle drie naar het kantoor, waar Bruynse alleen zat met den marconist, aie seinde. De havenmeester bracht hen tot aan den uitgang, waar een taxi wachtte, die hen terug zou brengen. Duynsteer werd door Fokke uitgenoodigd om mee te gaan en een bescheiden sou peetje te komen gebruiken, welke mtnoodiging hij gtetig aannam, zoo gretig, dal Lucie glimlachend opmerkte, ik hoop, dat er nog genoeg in hnis is, want ik vrees, dat n erg hongerig bent. Duynsteer lachte. Ik hoep het ook, mevrouw, dat er nog iets is. Ik ben erg hongerig, maar dat komt, omdat uw man het onderweg had over de lekkerste croquetten, die hij ooit gegeten had en dat heeft mij zoo hon gerig gemaakt, zeide hfl. Ik ben een echte lekkerbek. Waar was dat dan. Fok vroeg Lucie. Wel, dat zal ik je eens zeggen, Dat was bij jou, weet je nog wel, kind, toen wfl geëngageerd waren, dat jg in de keuken van je hospita altijd croquetten bakte en dat dat mensch dan altijd zoo woedend was. (Wordt vervolgd,) AXELSCHESH C0URAN1

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1