AKKERTJES Heb! Gij lesidesipifn? Recatszaken. Gemengd Nieuws. Landbouw. De Nieuwe Kerk te Delft. Zaterdagmiddag zijn in tegen woordigheid van Prinses Juliana en vele autoriteiten de zeven nog ontbrekende glasramen voor het koor van de Nieuwe Kerk te Delft op plechtige wijze onthuld Zooals men weet heeft Prinses Juliana één van deze ramen ge schonken van de zes andere ramen zijn de gelden bijeen ge bracht door een Delftsch Vrou wen-comité, dat onder leiding stond van mevrouw van Baren, de echtgenoote van den Delft- schen burgemeester. Dit comité heeft allerwegen zulk een groote medewerking gekregen, dat het van het oorspronkelijke plan, om één raam te schenken kon af stappen en het zijn taak dusdanig kon uitbreiden, dat het voor alle nog ontbrekende ramen kon zor gen. De actie van het comité is uitgegroeid tot een grootsche be tuiging van hulde aan het Huis van Oranje namens een ontzaglijk groot aantal Nederlandsche vrou wen, zoowel hier te lande, als in de Overzeesche gewesten, als in den vreemde. AXEL, 23 Juni 1036. De zomer heeft wel met echt zomerweer zijn intrede gedaan. Sedert enkele dagen is het prach tig warm weer geweest en in De Bilt heeft men thans 4 tropenda- gen (maximum temperatuur boven 30 graden Celsius) geregistreerd Abnormaal zijn deze temperaturen echter nog geenszins en van een „hittegolf" mogen we dan ook nog niet spreken. Met het warme weer is ook de onweerskans ge stegenreeds Vrijdag- en Zater dagavond hoorde men den donder in de verte, doch de ouien kwa men niet over. Zondagnacht evenwel brak het onweer los bo ven onze omgeving. Het was kort, maar ging gepaard met eenige malsche regenbuien, die alles in de natuur opfrischtenvooral voor de land- en tumbouwgewas- sen was regen dringend noodig. Op het Plaatje sloeg de bliksem op de draden der electrische ge leiding, doch overigens hoorden we niet van schade of ongelukken. Het spreekt vanzelf, dat met het warme weer de zwemsport hoogtij viert en in de zwemin richting is het dan ook druk Onder toezicht zijn de gevaien voor beginnelingen daar tot een uiterste minimum beperkt, doch anders is het gesteld in de nabijr kreeken, waar men zich ook te water begeeft. Voorzichtigheid is daar geboden, en zeker vooi hen die niet zwemmen kunnen. Zoo vernamen we, dat in de Bossche Kreek een jongen in jeugdigen overmoed zien te vei waagde en luid om hulp begon te roepen toen hij even wilde rusten, doch geen grond meer voelde.... Gelukkig was hulp in de nabijheid en kon de jongen worden gered van een waarschijn- lijken verdrinkingsdood. Men zij dusgewaarschuwdvoor de kreeken en andere wateren, waar geen toezicht is en waarvan men de diepe plaatsen niet kent. Hedenmiddag werd op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de echtgenoote van den heer J. A. van Hoeve, die na langdurig lijden in het ziekenhuis Eudokia in Rotterdam is overleden Het echtpaar van Hoeve, dat zelf geen kinderen had, heeft er steeds een groote vreugde in gevonden, om kinderen gelukkig te maken. Door dit edel gevoel geleid, is het, dat de heer en mejuffrouw van Hoeve het initiatief namen tot het stichten van een fröbel school, opdat kleinen, aan wie door drukke bezigheden der ouders niet de noodige zorg kan worden besteed, onder hun lei ding en die van hun personeel dagelijks eenige aangename en nuttige uren konden doorbrengen Dit doel is door het echtpaar van Hoeve ten volle bereikt en hun fröbelschool mocht zich steeds in een zeer druk bezoek der kleinen en de sympathie der ouders verheugen en het vrien delijke gelaat van mejuffrouw van -Hoeve zal dan ook bij vele kin deren in aangename herinnering blijven voortleven. Treffend was het stille hulde blijk dat de kinderen brachten, door als het ware een eerewacht te vormen, toen de rouwstoet de groeve naderde. Een drietal kransen dekte de baar, waaronder twee van familie en een van het bes u ir, personeel en leerlingen der fröbelschool. Namens bestuur, personeel en leerlingen der fröbelschool sprak de heer A. P. Esselbrugge eenige woorden van waardeering voor het vele en goede, dat juffrouw van Hoeve had gedaan voor de kinderen en hoopte dat zij thans de eeuwige en zalige rust zal hebben gevonden. Hierna sprak Ds. van Oeveren eenige stichtelijke en treffend; woorden, waarna de heer De Hullu uit Rotterdam, namens de familie, dank zegde voor de groote belangstelling aan de overledene bewezen. Ook hij herinnerde aan haar vele goede eigenschap' pen en haar medeleven met de kinderen, die haar allen lief waren. Spr. wist, dat zij, die hier thans ter ruste is gelegd, een voorbeeld van liefde en toewijding was en dat zij, kon zij deze woorden nog hooren, zou zeggen gun mij thans rust. Welnu, besloot spr., wij gunnen haar deze verdiende rust, na dit welbesteede leven. Ten slotte strooiden eenige leerlingen en familieleden nog bloempjes op de kist, waarbij velen hun aandoening niet konden verbergen. De oudste inwoner onzer gemeente, de heer Iz. Provoost, is alhier op ruim 96 jarigen leeftijd overleden. „Schipper Provoost" werd 30 Dec. 1839 te Hoofdplaat geboren en tot zijn laatste levens jaren bleef hij als echt varens gezel trouw aan de baren. Het was zijn grootste genoegen met zijn nakomelingen zoo nu en dan nog eens een reisje op de schuit te mogen meemaken. Het plan der feestelijkheden ter gelegenheid van het 350-jarig gedenkfeest van de verovering onzer veste op de Spanjaarden begint zachtjes aan vasten vorm aan te nemen. Gezien de oproep in een advertentie voorkomende in dit nummer is het plan voor een historische optocht ontwor pen en worden velen tot deel neming hieraan uitgenoodigd om net geheel zoo goed mogelijk te doen slagen. Wij twijfelen niet of velen zullen aan dien oproep gehoor geven, gezien ook de -ympathie voor dit feest, die oiijkt uit de milde gaven onzer inwoners. In dank ontvingen wij per giro een bedrag ad f2 5(3 van den heer J. A. K., oud-Axelaar wonende te Amersfoort. Wever- klaren ons gaarne bereid meer van dergelijke giften in ontvangst te nemen, dien wij met genoegen aan den penningmeester van het feestcomité zullen afdragen en in ons blad zullen verantwoorden. - Zaterdag a.s. hoopt de Chr. Harmonie „Hosannah" alhier een bezoek te brengen aan de buiten wijken Schapenbout, Spui en Magrette, teneinde haar begun stigers en vrienden een gezelligen avond te bezorgen. Op het stalen ros zullen alle leden zich ge makshalve van hieruit naar de verschillende wijken begeven. Op uitnoodiging van het bestuur van den Zeeuwsch-Vlaam- schen fokdag zal de Harmonie Concordia alhier op 2 Juli te Kloosterzande een avondconcert geven. Voor het examen gemeente ambtenaar (mondeling gedeelte) slaagde heden te 's-Gravenhage onze vroegere stadgenoot de heer W. J. K. Dieleman, ambtenaar ter secretarie te Westkapelle. Slechte Tangsten. Algemeen klagen de visschers in Zeeuwsch-Vlaanderen over de slechte vangsten. Deze klachten worden niet alleen vernomen van de zijde der broodvisschers, doch ook van de sportvisschers. Het schijnt wel of de vischstand in deze aan kreken en polderleidin gen zoo rijke streek elk jaar achteruitloopt» Karper eh snoek worden dan ook slechts bij uit zondering gevangen en de paling vangst levert ook niets meer op. Men moet zich dan ook tevreden stellen met kleine vangsten van voorn en witvisch. Het schijnt, dat de, over het algemeen lage waterstanden der laatste jaren van nadeeligen invloed zijn geweest op den vischaanvoer naar de leidingen. Dit alles heeft ook zijn terugslag op de verpachtingen der vischwateren. De pachters die anders goede zaken maakten met vergunningen aan de sportvis schers, kunnen deze thans haast niet meer kwijt. Vroeger waren de boorden van het kanaal van de Axelsche Sassing naar Sluiskil en Terneuzen druk bevolkt met Belgische visschers, doch thans treft men daar geen enkele meer aan, omdat ook in die wateren geen staartje meer gevangen wordt De verminderde vischstand op dit groote kanaal wordt ook toege schreven aan verontreiniging van het water op sommige plaatsen door den afvoer van de fabrieken. Bij korte mouwen en lage halsbehoort een mooie bruine huid, want een blanke huid verbrandt door de zon. Uw gelaat, hals en armen worden snel natuurlijk bruin, in dien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Ds. G. W. van Houte te Nijeveen heeft het beroep naar de Geref. kerk te Terneuzen aan genomen. Voor de betrekking van hoofd der R- K. school te Boschkapelle hebben zich niet minder dan 31 sollicitanten aangegeven. Minister Deckers in Zeeuwsch- Vlaanderen. Vrijdag heeft minister Deckers o.a. vergezeld van den regeerings- commissaris Ir. Louwes en het Tweede Kamerlid Lockefeer, een bezoek gebracht aan O. Zeeuwsch- Vlaanderen, teneinde zich op de hoogte te stellen van den toestand van de vlasindustrie in deze streek Te Heikant werden de verte genwoordigers van de vlassers bonden, nl. de heeren C. L Mar tinet en C. van Helsland te St. Jansteen, M de Waele Hz. te Koewacht, F. Dekker Pz. te Axel tn Jac. den Hamer te Terneuzen door den minister ontvangen. In deze conferentie, die bijna een uur duurde, werd gelegenheid gegeven om alle bezwaren, die net vlasbedrijf drukken, te be spreken. Het onttrekken van de repelpremie stond in het midden der belangstelling. Ook toonde Z. Exc. in alles wat het vlasbedrijf betreft, zijn belangstelling, zoodat na de toe zegging dat verschillende dezer zaken zeer ernstig overwogen zullen worden, deze conferentie als geslaagd kan genoemd worden. Na afloop werden nog eenige vlasbedrijven bezocht en ook de boerderijen van Cyr. van Acker te St. Jansteen, Jan deFeijterLz. te Axel en Abr Haak te Zaamslag. Te Hulst werd hierna in hotel De Graanbeurs de lunch gebruikt, waarna de minister te half 5 via Antwerpen weer naar Den Haag is vertrokken. Werkloosheid. Bij de organen der arbeidsbe middeling in Zeeuwsch-Vlaande ren stonden gedurende de maand Mei 1936 als werkzoekenden'in geschreven Axel 82, Biervliet 23, Bosch kapelle 45, Breskens 47, Clinge 28, Graauw en Langendam 34. Hoek 97, Hontenisse 63, Hoofd plaat 27, Hulst 87, Koewacht 2, Nieuwvliet 4, Oostburg 15, Osse- nisse 3, Philippine 40, Retranche- ment 5, Sas van Gent 103, St. Jansteen 35, St. Kruis 2, Sluis 43, Stoppeldijk 2G, Ter Neuzen 700, Westdorpe 73, IJzendijke 3, Zaam slag 35, Zuiddorpe 16, Zuidzande 4, tot. 936; algemeen tot. 1636- Polderambtenaren-reglement. Nu aan het einde van het vorige jaar de Koninklijks goedkeuring is verkregen op het gewijzigde Polderambtenarenreglement» mee* nen Ged. Staten dat het tijdstip is aangekomen om enkele bepa lingen betreffende de rechtspositie van de polderambtenaren, welke thans nog in het Algemeen Pol derreglement voorkomen, over te brengen naar het Polderambte narenreglement. Ged. Staten achten het gewenscht alle artike len betreffende die rechtspositie naar het Polderambtenarenregle ment over te brengen. Daarnaast stellen zij voor voorschriften op te nemen, welke, naar zij meenen, een beter toezicht op de finan- ciëele administratie van de ont vangers-griffiers zullen waarbor gen. In de eerste plaats zal de ontvanger-griffier slechts voor 'n bepaalden tijd mogen worden be noemd, om dan af te tieden en na bekomen décharge herbe noemd te worden. In de tweede plaats behoort de benoeming van nieuwe functionarissen aan de goedkeuring van Ged. Staten te worden onderworpen. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor tot de bedoelde wij ziging over te gaan. Weg Philippine—Driekwart. Ged. Staten wijzen er de Prov. Staten op, dat nadat door de rijkshulp den weg Philippine Driekwart is kunnen worden ver beterd, de gemeente niet in staat is den weg te onderhouden en zij stellen voor, gezien vooral ook het groote belang van dien weg voor geheel de streek, hem in beheer en onderhoud over te nemen onder voorwaarde, dat de gemeente jaarlijks f 125 betaalt of gedurende 40 jaar f151.07 per jaar. Zooals gemeld zou het Vrij dag j.l. 50 jaar geleden zijn, dat de ZeerEerw. Heer Pastoor J. J. Buysrogge tot priester werd ge- gewijd. Voor deze gelegenheid waren een paar parochianen naai Bergen op Zoom gereden om namens de oud-parochianen den jubibaris een prachtig bloemstuk aan te bieden, benevens een fraai beeld, voorstellende Johannes en Maria onder het Kruis tn een bedrag aan geld voor het houden I van Heilige Missen voor de oud parochianen. Nadat de afgevaardigden de plechtige H. Mis hadden bij gewoond, werd nog tot half twee bij den Eerw. jubilaris vertoefd, die zeer ontroerd was en geen woorden van dankbaarheid kon vinden voor deze blijken van sympathie van de parochianen met wie hij 24 jaar lang lief en leed had gedeeld. Het was dan ook een voldoening voor den ouden geestelijke, om op zijn herhaald aandringen samen op zijn kamer in het St. Catharina- gesticht met hem het diner te gebruiken en na den wensch te hebben uitgesproken, dat nog vele oud-parochianen hem zouden ko men bezoeken, drukte de pastoor zijn bezoekers hartelijk de hand ten afscheid. Met ingang van 1 Juli as. wordt de Rijksveldwachter G. A. Wieme, thans te Koewacht, over geplaatst naar Schoondijke. AKKER.CACHETS groot, dat ook van een of enkele ontsnapte kevers in korten tyd een zeer groote nakomelingschap is ontstaan, die dan misschien niet meer uitgeroeid kan wordon. Ieder werke dus mede. De leuze, isL^t op den Coloradokever. Arrond Rechtbank te Middelbare Zitting van Vrijdag 19 Juni 1936. A. A. d. C., 23 j., landbouwer te Overslag, is wegens verboden invoer veroordeeld tot f40 boete of f20 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de inbeslag genomen hoeveelheid kunstmest. F. P. J. L., 25 j., werkman te Boschkapelle, gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij op 17 November te Boschkapelle opzet telijk brand heeft gesticht in de schuur van Jozephus Truyman, in welke schuur zich bevonden vee en landbouwproducten. Voorts werd dezen verdachte ten laste gelegd, dat hij op 5 April 1.1. opzettelijk brand heeft gesticht in de schuur van den landbouwer Borm te Boschkapelle in welke schuur zich een stal bevond met vee en goederen, welke verbrand zijn. Eisch 6 maanden gevangenis straf en ter beschikking stelling van de regeering. Mr. Adriaanse, verdachte's raadsman, achtte gevangenisstraf hier misplaatst en vroeg alleen ter beschikking stelling van de Regeering. Dood door schuld. Voor bovengenoemde rechtbank is Vrijdag 3 maanden gevangenis straf en een jaar intrekking van zijn rijbewijs gevorderd tegen den 48-jarigen assuradeur J. Ph. C. te Oostburg, die op 12 April met zijn auto op den weg Schoondijke met groote snelheid door stoom en rook van de stoomtram heen reed en daarbij een vrouw aan reed, die aan haar verwondingen is overleden. Sabatoge van luchtbeschermings dienst. Ook hebben twee menschen terecht gestaan wegens het tijdens de luchtbeschermingsoefening op 16 Mei j.l. hun huizen niet vol doende tegen het uitstralen van licht hadden voorzien. Tegen den 28-jarigen predikant W. J. K. te Renesse luidde de eisch f 50 boete subs. 20 dagen hechtenis en tegen den 41-jarigen caféhouder D. V. te Zierikzee f 25 boete subs. 20 dagen. Uitvoer van groene erwten uit Zaeuwsch- Vlaanueren. Door de Groenten- en Fruit centrale is toestemming verleend tot uitvoer van groen te plukken erwten, uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België. Deze uitvoer wordt niet gecontingenteerd en is dus onbeperkt. Alleen zullen de ver schuldigde veilingskosten 2 pet. meer bedragen. Let op den Coloradokever. Ten derde male wordt door den Plantenziektenkundigen Dienst de aandacht van alle land- en tuinbouwers, zoowel als van par ticulieren, die aardappelen telen, erop gevestigd, dat het noodza kelijk is regelmatig het gewas te onderzoeken op de aanwezig heid van den Coloradokever of van de larven van dit insect. >ogmaals zjj er op gewezen, dat elke aanwezigheid van den Coloradokever ot van de larven aan de politie gemeld moet wor den) want het vermeerderings- -erffiojfBh »an het insect ii zoo Ongelukken bfl het zwemmen. De eerste warme zomerdag heeft te Leeuwarden reeds een slachtoffer geëischt. Een jonge man, zekere Kuipers kreeg, ter wijl b(j met een jongeren broer langs de Harlinger trekvaart liep, lust zich te water te be geven. Hjj kon echter niet zwemmen, en daar op de plaats waar zy zich bevonden veel water staat, verdween de jonge man onmiddelljjk in de diepte. Op het hulpgeroep van den jon geren broer schoten eenige ar beiders uit de in de nabijheid staande steenfabriek te hulp, Spoedig haalden zy het slacht offer boven, doch de levens feesten bleken helaas reeds te zijn geweken. Vrijdagmiddag omstreeks hall drie waren twee meisjes en een jongen bü Castricum in zee met een bal aan het spelen. Op een gegeven oogenblik riepen de beide meisjes om hulp, wat door het publiek werd gehoord. Twee menschen begaven zich in zee en slaagden erin de beide meis» jes, half bewusteloos, te reddan, pï»3Sf^l ^Product'" ?.et ongemak van velen, die een zittend leven leiden. Verrast zult Ge zijn na 't gebruik van kolgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2