Bij Examens en Openbaar Optreden Lanabouw. wij bij onze actie in een richting gedreven worden, die wij niet willen, maar die. wij gedwongen worden in te slaan. De groote verdienste van het werk van den Bond is geweest, dat hij het kleinbedrijf heeft kunnen handhaven tegenover de opdringende macht van het groot bedrijf. Spr. besloot met een beroep op de ongeorganiseerde slagerspa troons, om zich bij den georgani- seerden slagershond aan tesluiten. Als bestuurslid werd o.a. her kozen dhr. Jac. de Visser te Vlissingen. Bij acchmatie werd een motie aangenomen en verzonden aan den Raad van Ministers in Den Haag. Hierin werd gewezen op den treurigen toestand in het slagers bedrijf en dat bij de landbouw crisismaatregelen geen of zeer weinig rekening is gehouden met de belangen der slagers. De Bond met 22000 werkne mers doet een ernstig en dringend beroep op de Regeering om den slagersstand te ontheffen van de drukkende crisislasten, daar het bedrijf ze niet meer kan dragen en dit ook in het belang is van de veehouderij, die met de af slachting van 245000 runderen niet gebaat is geworden, ondanks de millioenen, aan de uitvoering besteed De vergadering was door 600 personen bezocht. Het reode achterlicht. De K. N A. C. heeft herhaal delijk in het belang van de alge- meene verkeersveiligheid gea geerd voor een verplicht rood achterlicht annex reflector op rij wielen. Zooals bekend, is thans voor de rijwielen voorgeschreven of een rood achterlicht, of een roode reflector. blaar aanleiding van de vraag na,ar een rijhvieldynamo, welke voldoende capaciteit bezit om zoowel het achterlicht als hei voorlicht behoorlijk te voeden, kan het volgende worden mede gedeeld. Dergelijke aan een rijwieldy namo te stellen eischen zijn geenszins noodzakelijk, aangezien een rood electrisch achterlicht wordt gevoed met een lampje, dat zoo weinig stroom afneemt, dat de lichtsterkte van de voor lamp hierdoor zichtbaar haast niet vermindert. De door Philips in den handel gebrachte rijwieldynamo bijv. levert een energie van 4 Volt bij 0 35 Amp. Wenscht men aan dezen dynamo eveneens een achterlicht aan te sluiten, dan dient voor achterlicht te worden genomen een lampje van 4 Volt 0 04 Amp. en dient de voorlamp te worden vervangen door een lampje van 4 Volt. 0 3 Amp. De lichtsterkte van de voorlamp zal daardoor met 10 pet afnemen, ht-tgeen nauwelijks zichtbaar zal zijn. Het is echter noodzakelijk, het in het voorlicht gebezigde lampje aan te passen aan den nieuwen toestand, aangezien anders het in de voorlamp gemonteerde lampje op een 10 pet. lagere energie komt te branden dan waarvoor het is vervaardigd en onder die omstandigheden de lichtsterkte zichtbaar beduidend minder zal zijn. Deze voorschriften gelden voor alle rijwieldynamo's. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mfynliardt's Zinuwtablctten Glazen buisje 75 ct. Zeeawsche Landbouw- maatschappty. Dinsdagavond is te Middelburg de Hooidbestuurs-Vergadering gehouden. De burgemeester van Middel burg, de heer M Fernhout, ver welkomde de maatschappij. In zijn openingsrede heette de voorzitter, mr P. Dieleman, spe ciaal den inspecteur van het veeteelt- en zuivelwezen, ir. H. G A. Leignes Bakhoven en ver scheidene andere aanwezigen welkom. Ook de voorzitter van den kring Walcheren, mr M C. v. d. Minne, sprak een welkomstwoord. De voorzitter heeft o.m de Volgends roededeelingeö gedaan t H"t dagelijksch bestuur heeft er op aangedroDgen, dat art. 3 vaa het crisis-orgaDisatiebesluit zoodanig gewijzigd zal worden, dat dit alleen van kracht is voor georganiseerde arbeiders en ook bij een voorkomend geschil zoo veel mogelijk getracht wordt met partijen onderling tot over eenstemming te brengen alvorens arbitrale uitspraak wordt opge legd Verder is het van oordeel, dat de prijzen van de akkerbouw producten zooveel mogelijk door h»tfiogen aan de grens op een loopend peil moeten worden ge bracht, mat aanvullende regelin gen voor producten als tarwe, suikerbieten, vlas, enz en helfia- gen op vetten e.a. Bij dit stelsel zullen de inkomsten der hetflogen aan de grens en de in het bin nenland geheven accijnzen ge heel moeten worden gebruikt om de zich dan op natuurlijke wijze aanpassende veeteeltpro ductie op een loonend prijspeil te brengen. Eereleden worden dhrn. H. A Hanken, Wilhelminadorp en W, J. Koning, Rilland-3ath. Leden van verdienste worden de heeren J J Mol te Waarde en C. E de Priester te Kats. De heer P Stehouwer, inspec teur van den veeartsenijkundi- gen dienst te Breda, heeft het belaDg van de rundertuberculose bestrijding in Zeeland besproken. Spr. ging na wat in ons land reeds is gedaan ter bestrijding van de rundertuberculose. Bij de statutenwijziging werd opgemerkt dat de betrekkingen tusschen werkgever en werk nemer door de arbitrale beslis singen slechter wordt. Bij de besprekingen over de uitvoering der crisismaatregelen werd gewezen on het smokkelen van boter over de Belgische gren zen. Ook werd aanmerking ge maakt op de behandeling van den Zeeuwschen tuiobouw, tegen over dien in Holland. Bij de rondvraag beeft mr. v. d Minne gewezen op het gevaar dat kan ontstaan indien vraag stukken van ingrijpenden aard aan alle afdeelingen ter beoor deeling worden gezonden. Men kan dan verlaDgens zien opperen die verre van versranoig zijn. In dit verband zou bet misschien niet zijn aan te raden om het denkb-eld over de verplichte stierenkeuring aan de afdeelingen voor te leggen. Van andere zjjde is daartegen aangevoerd dat het juist zijn goede zijde kon hebben om door zoo gedegen mogelijke bespre king mogelijke weerstanden te ontzenuwen, doordat men dan een ruimeren kjjk op de kwestie krjjgt. In de Woensdagochtend ge houden algemeane vergadering wa3 h"t hoofdpunt de rede van mr. P Dieleman. Spr. hield een uitvoerige beschouwing over den landbouw en het belang er van voor het geheele volk. Spr. begon met een vergelij kend overzicht over de Belgische en de Nederlandsche landbouw, omdat dit buurtstaten zijn vaD ongeveer dfz-dtde grootte. Beleië heeft, n.l ongeveer '.836000 B A cultuurgrond en 90,000 niet ge cultiveerde gronden, in Neder land rijn deze cijfers ongeveer 2 294 000 en 378.000. België heeft pl m. 49 milliard franc kapitaal in den landbouw grïavestreerd, welk bedrag voor Nederland veel meer bedraagt. Het kleinbedrijf is in België veel meer overheerschend dan in ons tand; daar 195.000 be drijfjes van 1 5 H A., hier lit000 In ons land zjjn veel meer mid- dolgroote bedrijven. Boven de 100 H. A. heeft België 464 tegen on« land 195 bedrijven. Kenmerkend is de intensivee- riDg, waar oor België op een vooraanstaande plaats is geko men. De opbrengst per H A. van de verschillende gewassen is groot<-r bij onze Zuidelijke naburen dan in ons land. Spr. toonde dit met cijfers aan. Of de juistheid dezer becijferingen boven allen twijfel verheven zijn We gelooven het niet. Vervolgens ging spr. na de politiek die ons land t.o.v. de landbouw wordt gevolgd. De suikerbietensteuD werd in be scherming genomen tegenover de Java-suiker. Nagegaan werd de zelivoorzieningspolitiek die door vrijwel alle landen thans wordt toegepast en uit welke economischeoorlogmen nog maar geen kans ziet te ontkomen. Spr. meent dat slechts een verande ring van geest Europa door den storm kan voeren, een geest van zelfbehoud en niet van zelfzucht, zooals thans. Teneinde te geraken tot lagere productiekosten heeft men in Zeeland bedrijfsstudiegroepen op gericht, waariD alles en nog wat gedifferentieerd moet worden nagegaan omtrent bedrijfsuitga- ven en arbeidsprestaties. De beste boer is niet hij, die tegen de laagste prijzen produ ceert, maar hij, bij wien het verschil tusschen kosten en op brengst der producten het grootst is. Vervolgens passeerde de indu strialisatie in den landbouw de revue, alsmede het verloop der producten- en pachtprijzen in de laatste eeuw. Komende tot de Zeeuwscbe landbouw en bijzonderlijk tot die op Walcheren, constateerde spr. dat Walcheren blijkbaar vroeger niet die waardeering ondervond, die het wel verdiende. Spr. dacht, dat de oorzaak zat in hetgeen het Walchersche rijm vertolkt Het doet voel menschen groote piene, Als ze de zon in 't water zien schiene. Af eD toe werd des heeren Dieleman's rede door een lach salvo onderbroken. De directeur van het Staats- veeartsenijkundig onderzoekings Instituut te Rotterdam, dr. H S. Frenkel, deelde een en ander mede over „Nieuwe onderzoe kingen over het mond- en klauw zeer". Vroeger trachtte men de ziekte fe bestrijden door aangetaste veebeslagen af te maken. Te genwoordig past men het afmaak systeem nog alleen toe in Enge land en Amerika. Met niet-afmaken is de be strijding moeilijk. Daarom wordt in vele landen de ziekte syste matisch onderzocht. Ook in ons land hoopt men een middel te kunnen vinden om de ziekte te voorkomen. Om te genezen zijn er vele middelen. Dr. Frenkelheeftmet gekweek te smetstof reeds runderen en varkens geïmmuniseerd. Het aantal is nog te gering echter om er steekhoudende conclusies uit te kunnen trekkeD. Met lichtbeelden werd het ge sprokene nader toegelicht. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin en door ir Leignes Bakhoven, den insiecteur van het Veeteelt- en het Zuivelwezen. Deze laatste wees op verschijn selen die het deden voorkomen alsof de toestand voor de land bouw weer iets beter begon te lijken. Tenslotte waarschuwt de heer Bakhoven tegen afbrekende eri.- tiek van de landbouw tegen de regeeringsmaatregelen. Des namiddags volgde in een honderdtal auto's en bussen de gebruikelijke Z L. M.-rondrit, waarvoor zoo velen zich hadden aangemeld, dat nog bussen uit Zeeuwsch-Vlaanderen waren ge- nquireerd geworden. Ook defokveedagte Middelburg is volkomen geslaagd *-u was een waardig slot van de Z.L M.-dagen. Het was een tentoonstelling van paarden, koeien, varkens en gei ten, terwyl in tenten de produc tiviteit van een en ander werd getoond. De tokveedag werd geopend met een rede van mr. P. Diele man, die daarin den veldslag van Waterloo vergeleek met den economischen veldslag, die thans in Europa wordt geleverd. En dus moeten de landbouwers en exporteurs door kennis zich strijdvaardig maken om den pro ductieveldslag te winnen. Een toondag als deze is daartoe een der juiste middelen naast ver meerdering van kepnis door stu die en ervaring in theorie en practijk. AXEL, 19 Juni 1936. Als vervolg op ons vorig be richt betreffende de opheffing van het plaatselijk crisis-comité A alhier, verzoekt men ons nog van die zijde mede te deelen, dat bij de omvraag de heer J. J. Michielsen, als oudste lid van dat comité, een woord van dank bracat aan den voorzifter voor de waarderende woorden lot de leden gericht. Hij dankte den voorzitter voor de prettige samen werking, die hij in al die ver- loopen jaren heeft ondervonden en kan, hoewel hij des winters druk bezet is met veie late ver gaderingen, zich moeilijk onthou den om de uitnoodiging van den voorzitter aan te nemen om zitting te nemen in het comité tot steun aan den kleinen middenstand in Axel. Volledigheidshalve kunnen we ook nog mededeelen, dat in dit comité zitting hebben dhrn. F. Blok, burgemeester, als voor zitter, L. de Feijter, secretaris, H. J. Harte, penningmeester, P. Wondergem en Jos. Michielsen, leden. Dezelfde heeren dus, die in het crisis-comité A zitting hadden. „Orelio" naar het concours. Men schrijft ons „Naar Smèrdiek" luidde het opschrift op de autobussen, waar mede „Orelio" jl. Woensdag de reis aanvaardde naar het jaarlij ksch zangconcours van den Zeeuw schen Zangersbond. Uitgeleid door een groot aantal belangstellenden werd om pl.m. half 8 gestart, om via Antwerpen en Bergen op Zoom na een vlotte reis St. Maartensdijk te bereiken. Te Bergen op Zoom formeerden bijna alle deelnemers, die per bus waren gekomen, een optocht, hetgeen, met de verschillende opschriften, een ware propaganda- tocht werd door het Land van Tholen. Hier werd echter geen toegang verleend, dan nadat de controleurs van de Thoolsche brug de beurs wat hadden ver licht Er moest „tol" worden betaald, hetgeen menig oponthoud gaf en doordat zoovelen tegelijk aan de brug verschenen, veroor zaakte dit een drukte, waarop men niet was ingesteld. Ruim 11 uur was men ter bestemder plaatse en werd St. Maartensdijk door de vele zangers en zange ressen „ingenomen". Gebruike lijke officieele ontvangst en ge zamenlijke uitvoering van het Bondslied waren de eerste punten van het programma en na een rondwandeling, die onnoodig ge rekt werd, beieikten de deelne mers het terrein. Het weer werkte prachtig mee, een echt zomersche dag en de milde stemming van Moeder Natuur deed velen „voor zoover mogelijk" een beschut plaatsje zoeken tegen de brandende zon behoudens de consumptietent was daar weinig kans voor, daar geen spoor was te bekennen van lom merrijk groen. Iets te laat werd aangevangen en zoo was het reeds halfzeven, toen de laatste vereeniging haar nummers had uitgevoerd en de uitslag werd bekend gemaakt. Bij beschouwing van den totaal uitslag valt een terugslag over de geheele linie te constateeren voor de een minder, voor de ander meer. De jury, bestaande uit dhrn. H. van Nieuwenhoven uit Breda en Ed. Flipse uit Rotteidam, had de duimschroeven stevig aangezet, of wel, „de rem was er op gezet", Het wat» een zeer zware beoor deeling en bijna allen moesten een veer laten. Over het geheel zijn dan ook slechts 2 eerste prijzen toegekend, nl. in de 3e (laagste) en in de eere (hoogste) afdeeling. Orelio, uitkomende in de eere- afd., behaalde met 172 p. een 2e prijs en had, bij een algemeen gemiddelde van ruim 7, dus 8 punten tekort voor een le prijs. (Vorig jaar was de uitslag 196 p. le pr.) Uit Z.-VI. namen nog deel Sluiskil en Hoek, die met resp. 146 en 150 p. een 2e prijs behaalden in de 2e afd. (v. j. resp. 168 en 159 in dezelfde afd) De wisselbeker ging ditmaal over aan „Lofstem" van St. Maar-- tensdijk, die met 188 p. in de 3e afd. een le pr. behaalde, terwijl Kloetinge, dat reeds 2 jaren den beker had behaald, met 184 p. een le pr. behaalde (v.j. 225 p.) Ter verduidelijking diene, dat de wisselbeker wordt toegekend aan die vereeniging, die het hoogste aantal punten heeft, on verschillig in welke afd. Orelio kreeg nog als extra-prijs een lauwertak, na loting met 's Heer Abtskerke, dat in de le afd. een zelfde aantal punten behaalde (172) welke laatste in de leafd. ook een verlies te incasseeren had van 14 p. Zooals wij in den beginne reeds schreven, was over de geheele linie dus een terugslag te notee- ren en is het begrijpelijk, dat met veel belangstelling het jury-verslag tegemoet wordt gezien. Zeer duidelijk is gebleken, dat het steeds moeilijker wordt met een hooge onderscheiding huis waarts te keeren en zal het voor alle vereenigingen zaak zijn daar mede teidege rekening te houden. Speciaal voor Orelio willen wij daaraan toevoegen„Bezoekt trouw de repetities en studeer met nog meer ijver en ernst". Het is voldoende bewezen, dat Mevr. Moerdijk-Van der Swaltn ruimschoots de capaciteiten bezit U steeds hooger op te voeren, de capaciteiten welke noodzakelijk zijn voor een koor, dat in de eere- afd. uitkomt en zij zich met alle krachten van haar moeilijke taak als Directrice kwijt: met volle toewijding" Laat het punten-verlies een prikkel zijn het algemeen gemid delde van 7 thans behaald, hooger te maken. „Willen is kunnen Reis naar Waterloo. Gisteren maakten een 35-tal leden der Chr. Oranjevereeniging alhier met een autobus der Z.V. T.M. en een luxe-wagen een tocht naar Waterloo, waar de vroegere slagvelden werden bezocht en het monument, panorama en de hoeve, waar Napoleon gelegerd was, zijn bezichtigd. Verder werd de tijd aangenaam in Brussel doorge bracht. Borgstellingsfonds roor den kleinen industrieelen en liandeldrtyvenden middenstand. Door het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is het ini tiatief genomen tot het beleggen eener vergadering, om te komen tot het stichten van een borgstel lingsfonds voor den kleinen in dustrieelen en handeldrijvenden middenstand. Dergelijke borgstellingsfondsen zijn, als gevolg van de crisisom standigheden reeds in het gebied van bijna alle Kamers van Koop handel en Fabrieken opgericht, ol wel wordt de oprichting daarvan voorbereid. Het is een nieuwen vorm van steun aan de kleinste zakenlieden, waarvan blijkt dat zij op andere wijze geen crediet kun nen krijgen en waarvan na nauw keurig onderzoek blijkt, dat zij nog met crediet in staat kunnen worden gesteld hun bedrijf op te werken, waaraan ook door het Rijk steun wordt verleend, door een deel van de te lijden verlie zen voor rijksrekening te nemen. Op de staatsbegrooting voor 1936 van hoofdstuk X is daartoe een memoriepost geraamd. Betrof de eerste vorm van steun vanwege den Staat voor het ver eenen van credieten aan den mid' denstand die door tusschenkomst der Nederlandsche Middenstands* bank kan verleend worden bedrs»<*

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2