Duitscher, de heer Wolf uit Hil versum. Een van de broertjes, de 12-jarige Carl, wilde zyn vader iets vragen en daartoe den weg oversteken. Hy zag uit de riuhting van Naarden een auto naderen en wachtte even tot deze gepasseerd was. Hij ver zuimde echter naar den anderen kant te kyfcen en liep pardoes tegen een auto, die van Muiden kwam. Het knaapje was op slag dood. De vader had met de jongens den geheelen midoag en avond gevischt en wilde juist naar huis gaan. Weggeklopt geld grootendeels terecht. Op het politiebureau aan do Marnixstraat te Amsterdam speel de zich een aardig tafereeltje at. Daar stond weer de juffrouw, die 's morgens op dezelfde plaats, bijna huilend vertelde van haar verlies van 135, die zij was kwijt geraakt by het uitkloppen van haar gordijnen, waarin zij het kapitaaltje had verstopt. Ook nu had zij tranen in haar oogen. Tranen van geluk. Het grootste deel van het geld, n.l. 105 gulden, had zy weer in haar handen. Naast haar stond de eerlijke vinder, de heer Klein, die het geld had gevonden en het direct by de politie had ge deponeerd. De politie ontbood direct de eigenaresse van het geld, die haar oogen nauwelijks kon ge- looven toen zij zoo spoedig haar reeds verloren gewaande kapi taaltje grootendeels terug zag. In haar vreugde wilde zij den vinder zóó goed beloonen, dat deze voor het geld, dat zy hem had toebedacht, bedankte. Met een kleine beiooning was hij reeds meer dan tevreden. Na de eenigszins plechtige overrei- kiüg van het geld verlieten twee gelukkige menschen het bureau. De ramp van de „Lapland". Naar thans blykt, is by de ramp van de F 22 „Lapland" slechts 1 doode te betreuren en weldeZuid Amerikaan Desmond. Volgens de ontvangen telegram men was ook een tweede inzit tende, de Zweedsche ingenieur SöJerberg aan de bekomen ver wondingen overleden. Waar schijnlijk is dit bericht ontstaaD, doordat deze passagier bij onder zoek geen teekenen van leven meer vertoonde, doch thans blykt. dat de gewonde bewusteloos is geweest en nu zelts buiten ge vaar is. Doodelfjk scheepsongelnk. Vrijdagmiddag is aan boord vaD het Duitsche stoomschip Pennland, in lading liggende in de Buitenhaven te Viissingen, een matroos door de wincn gegrepen en tegen het dek ge slagen. De man is bewusteloos naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht, waar hy kort na aankomst is overleden. Predikant aangehouden. De Koninklijke marechaussee heeft aangehouden en gister avond naar Groningen overge- gebracht en ter beschikking van den olficier van Justitie gesteld den 58-jarigen doopsgezinden predikant in den Horn, R. W. B., verdacht van het plegen van ontucotige handelingen met min derjarigen. De aangehoudene is enkele jaren geleden voor eenzelfde feit geschorst als predikant te Noord- hom, doch nadien weer in eere hersteld en naar den Hom be roepen. „N. R. Crt.". Massamoord en levensver- zekeringzwendel. Te Springfield (Massachusetts) is men 'n bende op't spoor geko men, die er haar werk van maak te verzekeringen at te sluiten op personen en dan de menschen te vermoorden. De bende moet haar misdadig werk reeds gedu rende eemge jaren hebben uitge voerd en naar de autoriteiten heb ben medegedeeld neeft de politie kich genoooziakt gezien, in een vijftig gevallen een onderzoek in te stellen. Men is de bende op het spoor gekomen doordat in korten t(jd 3 fterfgmllen yeerkwamen, die volgens de officieele verklaring aan een ongeluk te wijten waren. Een lijkschouwing van de slacht offers maakte echter duidelijk, dat van geen ongeval sprake kon zijn. Alle drie de mannen waren vergiftigd. De politie-autoriteiten stelden toen een.onderzoek in, waarby hun'bleek, dat den laat- sten tijd zeer vaak sterfgevallen waren voorgekomen van lieden die korten tijd te voren door per sonen, die in het geheel geen familiebetrekkingen met de ge storvenen hadden, waren ver zekerd voor zeer hooge bedragen. Op de Jenissei in Siberië is een motorveerboot in botsing ge komen met een ander vaartuig. De veerboot sloeg om, tengevolgn waarvan 16 personen zijn ver dronken. Danseres verbrand. Aan den vooravond van haar 21 sten verjaardag, op welken zy de bekendmaking van haar en gagementen tegemoet zag, is Syl via Good een Londensche ballet- euse overleden aan de gevolgen van hevige brandwonden. Zij was naar Bedford gegaan om er op een liefdadigheidsvoorstelling in de open lucht een voorstelling te geven van haar reeds ver maarde Spaansche dansen, Toen zy na enkele nummers in een tent van costuum verwisselde, kwam haar uit vele plooien be staande rokje in aanraking met een brandende kachel. Een kan ten sluier vatte onmiddellijk vlam en het meisje rende uit de tent reeds in een zee van vlammen, die wel spoedig gedoofd werdeoj maar niet spoedig genoeg om haar leven te redden. Onder hevige pynen is het meisje overleden Scheepsramp op den D<»nan. Op den Dodou te Weenen is een scheepsramp gebeurd, die aan acht personen, onder wie vyf vrouwen het leven heeft gekost. Als gevolg van de sterke stroo ming en den hoogen golfslag is nl. de plezierboot „Wien" met volle kracht in botsing gekomen met een der pyiers van de ryksbrug De gevolgen waren verschrikke lijk. Het schip werd door de kracht der botsing als het ware versplinterd en was binnen en kele minuten onder water ver dwenen. In de verwarriög der eerste oogenblikken vreesde de menigte die van den oever at in starre ontzetting van de zich bliksem snel voltrekkende ramp getuige was, dat van de 32 leden der bemanning er slechts 2 het leven hadden afgebracht door een vermetelen sprong op den fatalen pyler, enkele seconden voordat de „Wien" onder het waterop pervlak verdween. Deze ergste vrees werd echter gelukkig niet bewaarheid korten tijd later bleek namelijk, dat 22 opvaren den zwemmend den tegenóver- gelegen Donau oever hadden we ten te bereiken. Daar het schip juist op weg was naar de bun kerplaats voor het innemen van kolen, bevonden zich geen pas sagiers aan boord. De zonsverduistering nadert. Over luttele dagen zal het groote oogenblik er zijn. De geweldige zonnebal, die alle leven op aarde in stand houdt, zal dan voor enkele oogenblikken door de maan, die tusschen aarde en zon treedt en haar schaduw over 'n breedte van byna 200 kilometer op onze planeet werpt, aan onze blikken worden ont trokken. In Afrika, bij de Nomaden stammen van Azië, zal die scha duw angst en ontzetting teweeg brengen, zooals dit natuurver schijnsel de primitieve volkeren altijd met doodschrik vervult. Voor de wetenschap echter be- teekenen die seconden van den IQden Juni, van den dag dus waarop de totale zonsverduiste ring intreedt, oogenblikken van het grootste belang, oogenblikken van intense spanning, van baar fyne meting van magnetische, chemische en electrische veran deringen. De astronoom kent slechts weinig werkelijk geluk kige momentendoch tot die weinige behoort zeker een totale zonsverduistefing, Als la de achter ons liggende jaren de aarde in de schaduw der maan kwam, dan begaven zich wel expedities op weg om zich ergens te posteeren, waar de observa- tienaogelijkheden bijzonder gun stig zouden zijn, doch nog nooit werd er zooveel tijd, geld en moeite aan de verovering van de corona ten koste gelegd als ditmaal. Negentien expedities uit alle deelen van de wereld zijn er op uitgetrokken. Kabelballons en siratosteerballons zullen aan den stryd deelnemen. Militaire vlieg tuigen zullen in plaats van zware machinegeweren zorgvul dig gemonteerde prisma's tot op groote hoogte meevoeren. De schaduw loopt ditmaal van Afrika door een deel van de Middel- landsche Zee, over Griekenland, langs de Kaspische Zee door Siberië en het Noordelijke deel van Japan naar den Stille Oce aan. Voor de eerste maal zal men trachten, in de Miodelland- scbe Zee met een Engelsch oorlogschip, op welks geschuts torens de wetenschappelijke in strumenten gemonteerd zyn, in snelle vaart de vliegende scha duw te volgen. Slechts in één enkel klein Afrikaansch observatorium, dat juist in de baan van de kern schaduw gelegen is, zal men bij wijze van spreken geen voet buiten de deur behoeven te zetten. Voor de rest echter zijn de meeste der 19 expedities reeds weken tevoren vertrokken. Op kameelen, tusschen muildieren eD, door dragers getorst, worden de kostbare en moeilijk te be handelen instrumenten diep naar het binnenland van Az ge bracht. Het gunstigst gelegen is wel de observatiepost te Omsk in Siberië, die door eea officiëële Britsche wetenschappelijke ex peditie wordt bezet. Moeilijker wordt 'tal voor een tweede Eogelsche expeditie in Noord- Japan. Het Amerikaan8che Geo grafische Genootschap heelt de plaats Koestanai, ODgeveer 2000 KM. van Leningrad, als stand plaats gekozen. De Harvard- Uaiver8iteit en bet Technische Instituut van Massachusetts heb ben in de buurt van Ak-Bulak, een klein stadje in de nabijheid van Orenburg, ODgeveer 300 K.M ten Noord Oosten van de Kas pische Zee, uit een voorraad van 25 reusachtige kisten een heel observatorium te voorschijn ge- tooverd. Het is bekend, dat vele zonne- verscbijoselen bij 't gewone dag licht voor het menschelyk oog verborgen bly'ven, omdat de gloed en de straling van het licht en van de zon ods deze waarnemingen onmogelijk ma ken. Als nu echter de maan het felle zonlicht afdekt hebben wij een zeldzaam voorkomende gelegenheid, om de zoogenaamde chromosleer te bestudeeren en tegelijkertijd de corana, d.i. de krans rondom de zon, te onder zoeken. De spectografen, dit zyn de instrumenten die het zonlicht in regenboogkleuren breken zullen het voornaamste aandeel in het werk hebben. Daar men echter tegel(jkertyd ook de electrische en eiectro-magnetiscbe storingen moet onderzoeken, is de opmer king van een Pransch astronoom alleszins begrijpelijk, die ons voor het vertrek van zijn co lonne op onze nieuwsgierige vraag verklaarde „Zeker, wy reizen voor het waarnemen van een zonsver duistering naar Siberië. Doch het is mogelyk, dat wy haar in het geheel niet zullen zien omdat wy eenvoudig geen tijd zullen hebben, om op tekyken. Want in die 20 tot 120 seconden, die ods in bet gunstigste geval ter beschikking staan, zijn onze banden en oogen zoo zeer in beslag genomen, dat wy ons geen seconde met het wondere na- zuilen hebben. Want de minste of geringste bewolking van de lucht boven een van de negen tien standplaatsen kan al bet werk, alle moeite en kosten tev met doen. Het zou niet de eerste maal zijn, dat teleurge stelde astronomen en astrophisici onverriebterzake moesten terug- keeren, omdat bet weer hun een poets bakte. En toch, niet geheel is meti afhankelijk van de welgezind heid van het weer men boudt ook nog zijn boop gevestigd op de vliegtuigen en ballons, die boven de wolken met hun vlie gende laboratoria die geheimen zullen trachten at te luistereD, die ons een nieuwen sleutel aan' de band kunnen doen ter ver rijking van onze kennis van 't hemellichaam, waaraan wy ons leven, ons bestaan, danken. Buitenland. tuurverscbynsel zelf zullen kun nen bezig houden" Intusschen hangt het in letter lijken zm nog geheel „in de luchtot al deze kostbare #x- jiödities Oök maar «enig »yyB9# De nieawe Belgische regeering. Het tweede kabinet-Van Zee land is thans eindelijk samenge steld. 8 In het kabinet hebben, buiten de premier en de minister van nationale defensie, zes socialisten, vier katholieken en drie liberalen zitting. Er zijn elf afgevaardigden onder en vier niet-parlements- leden. De samenstelling is als volgt: Premier (zonder portefeuille): Van Zeeland. Buitenl. Zaken Spaak (soc.). Defensie Generaal Denis (geen partij). Bmnenl. Zaken: De Schriivei (kath). 1 Economische Zakenv. bac ker (kath.). Volksgezondheid: Emile Van- dervelde (soc.). KoloniënRubbens (kath.). Landbouw: Pierlot (kath.). Post, lelefoon en telegraaf Boucherie (soc.). Financiën De Man (soc.). Openb. Werken: Merlot (soc Arbeid Delattre (soc.). Justitie: Bovesse (lib). Transportwezen: Marcel Henri Jaspar (lib.). Openb. Onderwijs Hoste (lib.). Frankrijk. Tengevolge van de nog steeds heen en weer golvende stakings beweging in Frankrijk ziet hei pas in functie getreden Kabinei Blum zich in een hoogst merk waardige positie geplaatst. Dt verstoring van het bedrijfsleven toch veroorzaakt een zoo grooi ongerief voor de staatsburgers zoowel als voor de buitenlandscht toeristen, dat onmiddellijk ingrij pen dringende eisch is ter voor koming van een vastloopen der staatsmachine. Maar aangeziei de regeering zich slechts kan handhaven met den steun der arbeidersmassa, die haar op kussen heeft gebracht, kan dai ingrijpen niet geschieden dan met het in acht nemen van zeer be perkte grenzen. Dit in het oog houdende bepaalt de regeering zich er dan ook toe haar bemid deling te verleenen bij de tallooze conflicten tusschen werkgevers en werknemers, met name wal betreft hetafsluiten van collectieve contracten. Tevens echter zijn wetsvoorstellen ingediend en voor een deel zelfs door de Kamei goedgekeurd, waarin de toekom stige verhouding tusschen de beidt partijen nauwkeurig wordt vast gelegd. Loonsverhoogingen ovei de geheele linie, de 40-urige werkweek en betaalde vacanties behooren naast de erkenning van het verenigingsrecht tot de voor naamste veranderingen, welke het Fransche bedrijfsleven voortaan zullen kenmerken overeenkomstig de nieuwe wetsbepalingen. De regeering hoopt daarmee te be reiken, dat spoedig de normale toestand zal terugkeeren, mede ook door verdere sociale voor zieningen van zeer ver-strekken- den aard, beoogt nde het lot van de arbeidende bevolking op een zekerder basis te stellen, dan tot dusver het geval was. Over de financieele offers welke de staal zich te dien einde zal hebben te getroosten, is tot nu toe oificieei met geen vyoord gerept schijnt in de bedoeling van de nieuwe machthebbers ie liggen de Bank van Frankrijk een oe- paalde rol te doen spelen bij den gewijzigüen opbouw van den staat in socialisuschen zin. Reeds eerder heett Léon Bium te kennen gegeven, dat inj zat trachten dien opuouw te verwezenlijken binnen net kader van het kapitalistische stelsel. Wat hij voornemens is te doen, wanneer die poging op een mislukking uitloopt, daarover liet hij zien niet uit, maar net ligt voor de hand, om aan te nemen, dat dan naar het voorbeeld der bovjetunie een andere koers zal worden ingeslagen. (De Dank- bnjetienpers). ue binnenlandsche beweging neemt dermate de aandaent in beslag, dal de betrekkingen met net buitenland vrijwel geheel naar den acntergiond wordtn gedron gen, otschoon de bestaande inter nationale spanningen alle aanlei ding geven daarop de belangstel ling te concentreeren. Natuurlijk Getracht de minister van Duiten- landscne zaken Yvon Deibos de noouige activiteit, maar dat ge- scniedt hoofdzakelijk binnen de vier muren van zijn werkkamer en omtrent hetgeen daar wordt oekoksiootd lekt bitter weinig naar buiten uit. i»"it n - mining

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3