Gemengd Nieuws. stranding, en als iels dat eindigt met een aan wal komen. Wij kunnen het leven eerbiedigen en liefhebben en er bang voor zijn en het haten Wij kunnen ons er boven of er buiten plaatsen. Maar dit is een waan. Wij staan er midden in, ook al verachten en vervloeken wij het, ook al denken of droomen wij het weg. Wij moeten, zooals men zegt, onze levenshouding be^a en. Hetwoord houding moeten wij welwillend opvatten, anders is het verwerpe lijk. Het beteekent dan een pose, een gebaar. Men neemt soms een houding aan, die geen inhoud dekt, de houding van hooghartigheid of van onverschilligheid Men speelt tooneel. Hoe vermoeiend en be nauwend is het zijn leven lang zulk een spel te spelen, dat met niets eindigt. De levens-houding kan allerlei inhoud hebben vrees en angst, zorg en wanhoop, liefde en ver trouwen. Men kan Qods water over Qods akker laten loopen. Zoo is allerlei levenshouding mogelijk. Men kan on-critisch leven, voor de hand weg. Men kan louter critisch leven, het leven beoordeeiend en veroordeelend, zonder daad. Men kan ook critisch leven in hooger zinhet leven ziftend. Het leven wordt dan geoordeeld door het leven, de tijd door de eeuwigheid, de mensch door God. Wat is nu het kenmerk van onzen tijd? Wie onvriendelijk is zou kunnen zeggen, dat onze tijd geen kenmerken heeft. Vriendelijk kan men zeggen, dat in onzen tiju zoo ontzaglijk veel door elkaar ligt en woelt, zonder dat het een eenheid vormt. Wij moeten kunnen staan. Wij moeten ook kunnen knielen. Onzen man staan, de moeilijkheden staan, sterk zijn. Maar ook knielen voor God, ons buigen voor Zijn wil, zwak zijn, zooals Paulus zegt „Als ik zwak ben, dan ben ik machtig". Het leven is dan niet gesloten, af, ten einde. Het is open, niet af, het heeft een toe- komst. Het is de openheid van het leven, dat boven zichzelf uitgaat. Dat „mehr-als-leben" 15, omdat het de houding heeft van den mensch, die knielt, maar knielend omhoog ziet, als wiens leven gericht is naar God. Ziedaar de levenshouding, die, volgens spr., in onzen en tenslotte in eiken tijd voegt. De nieuwe brug te NQmegen. delste overspanning van ruim 244 meter lengte is de grootste boog brug van het vasteland in Europa. Met inbegrip van rijwiel- en voet paden is de breedte 21 meter. De kosten van den aanleg hebben ongeveer 5 millioen gulden be dragen. Met deze nieuwe brug is de eerste vaste verbinding tusschen Noord en Zuid compleet gewor den, waardoor over en weer een beter begrijpen van de op sommige punten uiteenloopende cultuur zal ontstaan, die tenslotte groeien moge tot een grootere waardee ring en een hechter saamhoorig- heidsgevoel. Moge ook eenmaal de Schelde volgen. AXJfiL, 16 Juni 1936. Als gevolg van de opheffing I van het Nationaal Crisis-comité op 1 Mei j.l werd in de verga dering van het plaatselijk Crisis comité A op den 15 Juni 1936 dit comité eveneens opgeheven. De voorzitter bedankte alle leden voor de aangename en prettige samenwerking en voor hetgeen zij gedurende bijna 5 jaren in het belang van de inge zetenen in het plaatselijk Crisis comité A hebben verricht. Besloten werd om de aanwe zige gelden en goederen over te dragen aan een Commissie tot steun aan den kleinen midden stand in Axel. Oranjewlnkelweek. Naar men ons mededeelt, be looft de door V. V. V. te organi- seeren Oranjewinkelweek ook weer te zullen slagen en zal deze met de verdere feestelijkheden in die week een mooi geheel vormen. Voor de winkeliers, die hun invulformulieren nog niet inzonden, bestaat nog gelegenheid tot Zaterdag a.s. alles nummer één. Vandaar dat hij zich noch met politieke of andere kwestie's inliet. Het zou ons niet verwonderen of veler belangstelling, ook van andersdenkenden, zal dien dag naar pastoor Buysrogge uitgaan, waar we weten, dat ook hem onze gemeente niet onverschillig is gebleven. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Kruispolder de heer L. J. Vereecken te Hon- tenisse en tot gezworene van dien polder de heer J. E. v. d. Wielen te Hontenisse. Hedenmiddag is het verkeer over de nieuwe brug over de Waal te Nijmegen door H M. de Konin gin in tegenwoordigheid van H K.H. Prinses Juliana en autoritei ten en duizenden feestelingen opengesteld. Te half één arri veerden de Koninklijke auto's en werden de vorstinnen verwelkomd door het Wilhelmus uit aller kelen. Hierna hield jhr. ir. Van Lith de Jeude, Minister van Waterstaat een rede, waarin hij een historisch overzicht gaf van de verbinding tusschen de beide oevers tot in vroeger eeuwen. Thans is het overzetten met ponten vervallen en is er een vaste verbinding tusschen Noord en Zuid. Ook de Commissaris der Koningin in Gelderland en de Burgemeester van Nijmegen wezen in hunne toespraken op de groote beteeke- nis van dit feit, terwijl een vlieg machine met hinderlijk geraas boven het terrein cirkelde. Aan de Koningin en de Prinses werd een zilveren legpenning overhandigd, terwijl ook een al bum (tiet foto's en beschrijving der inderdaad fraaie brug, die getuigt van technische kunst onzer ingenieurs, werd aange boden. Hierna wandelde de eere-stoet naar het punt waar een zijden oranje-lint de weg nog versperde. H. M. knipte het lint door en met muziek en hoera's was de ver binding officieel tot stand ge bracht. Al spoedig volgden ver schillende auto's de Koninklijke wagens, die als eerste over de brug reden. De nieuwe brug is een schoon er. grootsch geheel geworden, als zevende van de in het nieuwe wegenplan ontworpen bruggen twer de groote rivieren, De mid- Zaterdagnamiddag ontlastte zich boven onze omgeving eer. onweder, dat met hevigen regen val gepaard ging. Deze heeft veel goed gedaan aan de tuin en landbouwgewassen en was ook bij de ingezetenen welkom, van wie velen gebrek aan drinkwater hadden. Van ongelukken hoorden we liet; alleen te Zaamslag sloeg de bliksem op het lichtnet, waardoor eenigen tijd storing indestroom- levering ontstond. De harmonie „Concordia'' bracht Zaterdag een bezoek aan de gemeente Hoek, om aldaar deel te nemen aan het jaarlijksche klein festival van het bekende Driemanschap. Het was ditmaal al bijzonder slecht getroffen met het weer, want de regen viel in Mroomen, zoodat er van de open luchtconcerten niet veel terecht is gekomen en deze in een lokaal moesten worden gegeven. Toch heeft men zich geamuseerd en ook het bezoek is meegevallen, waartoe wel zal hebben bijge dragen dat er 's avonds gelegen heid was voor dansen. H. M. de Koningin heeft de eeremedaille voor menschlievend hulpbetoon met oorkonde ge schonken aan den heer C. J. den Engelsman te Hoek. Deze onder scheiding is toegekend, doordat dhr. den Engelsman met gevaar voor eigen leven twee kinderen heeft gered, die op de Hoeksche Kreek ir. den afgeloopen winter door het ijs waren gezakt. Pastoor J. J Buysrogge. Vrijdag 19 Juni a.s. is het 50 jaar geleden, dat de ZeerEerw. Heer J. J. Buysrogge de H. Pries terwijding ontving. Momenteel is hij rustend te Bergen op Zoom in 't St. Catharina-gesticht. Na als kapelaan werkzaam ge weest te zijn in Asch (België), te Clinge en Wouw, is hij 24 j-ar pastoor geweest te Axel. In 1931 vertrokken zullen ongetwijfeld met ons vele ingezetenen aangename herinneringen hebben verbonden aan zijn verblijf in deze gemeente. Zijn eenvoud, zuinig beheer over alles wat van de gemeenschap was, waren algemeen bekend. Niettemin was hij gevoelig voor armen en zieken, voorzoover hij dezen als goede kinderen der kerk kende, want de kerk was hem |n Bij het eind-examen aan de St. Franciscus kweekschool is o. m. geslaagd voor de acte lager onderwijs de heer A. de Waai te Clinge. Voor het te 's Gravenhage gehouden examen van rijksklerk ter griffie van of ten parkette bij een burgerlijk gerecht slaagde de heer W. V. P. Galle te Terneuzen. De heer E. Fassaert te Stoppeldijk slaagde aan de Ge- rardus Majella-kweekschool te Dongen voor het examen L. O. De bevolking van Zeeland. De bevolking van Zeeland steeg in 1935 met 1093 personen en wel van 251,912 tot 253,005 Geboren zijn 4366 kinderen overleden 2334 personen, dus een vermeerdering van 2032. Vertrokken zijn echter 11581 personen en ingekomen slechts 10,642. In 33 gemeenten daalde het aantal inwoners totaal met 338 personen, in 73 steeg het met totaal 1431 en in 3 gemeenten bleef het onveranderd. Huishoudelijke voorlichting Ged. Staten van Zeeland stellen den Staten voor een jaarlijksch subsidie van f 1500 te geven aan de commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande, ten einde een grooter aantal cursussen te kunnen geven. Critlek op de Z Vlaamsche Tramwegmaatschapp{J. Verschenen is een uitvoerig rapport van de commissie uit de Provinciale Staten van Zeeland ter zake het verzoek van de N.V. Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg maatschappij om medewerking inzake haar plannen tot kapitaal- reorganisatie. Zoowel de meerderheid als de minderheid der commissie laten zich weinig vleiend over de gestie der N V. en haar directie uit. Dit rapport is door alle leden der commissie en den secretaris onderteekend, doch er is een meerderheid en een minderheid in de commissie De minderheid, zijnde de heeren Goossens en De Pauw hebben een minderheids nota aan het rapport toegevoegd, luidende als volgt De minderheid meent, dat de commissie er niet in geslaagd is een volledig beeld te geven van de wijze, waarop in het verleden de Z V.T.M. is geëxploiteerd. Men heeft vertrouwd op voldoende in- lichtingen van de zijde o.a. van de Z.V.T.M. doch de commissie is daarin teleurgesteld. Eerst in haar vergadering waarin het con ceptrapport werd behandeld kwam de commissie tot de wete ischap, dat zij in dat veitrouwen was teleurgesteld en dat de directie der Z. V. T M. haar afwijkende gegevens had verstrekt. De min derheid is dan ook van meening, dat het rapport vele waardevolle gegevens bevat, maar vooral om trent het gevoerde beleid niet volledig is en niet volledig kon zijn. Op grond waarvan het rapport niet had mogen leiden tot aanvaarding van het reorgani satie-voorstel. De minderheid meent, dat de reorganisatie van 't verkeer in Z.-Vlaanderen niet langer toevertrouwd mag blijven aan de Z.V.T.M. in haar huidigen vorm en met haar tegenwoordige leiding. Vooral is nagelaten te bezuinigen op de kosten van het boven-apparaat, dit was ook in goede jaren topzwaar. In 1929 b.v. kostte alleen reeds de directie, met 4 hoofdambtenaren plus het commissariaat ongeveer 48.000 gulden. Op deze royale wijze schijnt men de daarop volgende jaren te zijn doorgegaan, al kunnen hieromtrent geen juiste gegevens worden gepubliceerd, omdat aan I de Commissie een onderzoek daartoe door de directie werd geweigerd. De leiding is tekort geschoten in de reorganisatie van haar bedrijf vooral daar, waar zij heeft nagelaten op de formatie van het hooger personeel belang rijk te bezuinigen, waardoor de exploitatierekening, ook op het huidige moment, nog zeer oneven wichtig wordt gedrukt. De min derheid meent ook, dat zeker niet altijd met de belangen van het lager personeel voldoende is re kening gehouden. Althans niet in die mate als heeft gegolden ten opzichte van het hooger per soneel. Het is de overtuiging van I de minderheid, dat er op de voor schotten aflossingen zouden heb ben plaats gevonden, indien een onderzoek, zooals thans ingesteld vroeger ware geschied, of op éenigerlti wijze van de zijde van de Provincie controleerend ware opgetreden. De Z. V. T. M. heeft het vertrouwen van vrijwel de geheele commissie, ook van velen in de streek verloren, terwijl er ernstig aan getwijfeld mag wor den of dat vertrouwen door de huidige leiding wel ooit zal wor den herwonnen. Zelfs niet, na een eventuëele reorganisatie. Bij de beoordeeling van het voorstel tot kapitaalsreorganisatie meent de minderheid zich in de eerste plaats te moeten afvragen wat thans in het belang van de streek dient te geschieden. De belan gen van de maatschappij mogen niet den voorrang hebben. Het standpunt van de minderheid is tweeledig. a. Of een nieuwe vorm van reorganisatie voor de regeling van het verkeer in Z.-Vlaanderen b. Of géén onmiddellijke af schrijving van 85 procent op de Provinciale voorschotten, waar- dooi de zeggenschap van de Provincie grooter zal blijven. Het meerderheidsrapport volgt in het volgend nummer. mijnwerker Schblgens te Kerk- rade. De beide kinderen, een jongetje van 4 jaar en een meisje van 7 jaar, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het jongetje is overleden. Het meisje verkeert in levensgevaar. De oorzaak moet gezocht worden in het eten van bedorven kaas. Noodlottige insectenbeet. De 40-jarige arbeider L. Ste vens werd op de werkverschaffing in de Staatsbosschen te Exloo door een insect aan den hals gestoken. Doordat hij later hiervan last ondervond stelde hij zich onde- behandeling van zijn huisarts. Onder hevige pijnen is de man door bloedvergiftiging overleden. St. is gehuwd en laat een vrouw met zes kinderen achter. Hoe word ik snel bruin Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen be schermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Predikbeurten te Axel. WOENSDAG 17 JUNI 1936. Geref. Gemeente in de Chr. Bewaarschool. 'sAv. 7 ure Di J. D. Barth, Keciitszakeii. Arrond Rechtbank te Middelburg In de zitting van Vrijdag werd de volgende zaak behandeld W. Ph. la V., 51 j., koopman te Rotterdam, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op onder scheidene data op onderschei dene plaatsen binnen het arron dissement Middelburg opzettelijk, listiglijk en bedriegelijk aan ver schillende personen heeft verteld nat hij meer dan honderd dui zend gulden rijk was geweest, dat geld verloren had en nu door toedoen van predikanten reisde in theologische boeken en juridische boekwerken, en daar by zich zeer vroom voor te doen, alles met de bedoeling om geldelyk steun te verkrijgen, althaüs te laten blyken dat zulk een ondersteuning hem zeer wel kom zou zyn, en zoodoende te Ter Neuzen den predikant Caze- mier en L. C. Wabeke, te Zaam slag den predikant Van Dis, J. Scueele, Neeltje Dekker en Pr. Wisse heeft bewogen hem ver schillende bedragen, varieerende van 1 tot af te geven. Eisch1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. P. C. Adriaansen, ver- dachte's raadsman, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Verdachte vroeg onmiddellijke invrijheidstelling, waarby zyn raadsman zich aansloot, doch die door de Rechtbank werd geweigerd. Kaag vergiftiging. Vrijdag deden zich vergifti gingsverschijnselen vo.or bij twee kinderen in het gezin van den Treinmachinist geëlectrocnteerd. Vrijdag is op het Centraal Station te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft geëischt van den ongeveer 50-jarigen machinist B. der Ned. Spoorwegen. De man was aan den arbeid op een locomotief, waarvan hij den vuurhaard op pookte. Hij gebruikte daarbij een ijzeren staaf, een z.g. vuurhaak, welk voorwerp, toen hij het op zijn plaats wilde leggen, in aan raking kwam met de electrische bovengeleiding. Het gevolg was, dat hij den hoogspanningsstroom door het lichaam kreeg en daar door geëlectrocuteerd werd. Hij sloeg tegen den tender en is ver moedelijk onmiddellijk dood ge weest. Ernstig mijnongeluk. Vrijdagavond ongeveer 7 uur heeft op de mijn OraDje-Nassau II te Heerlerheide een mijnon geluk plaats gehad, dat wat het amtal slachtoffer» betreft, erger is dan eenig ongeluk, dat de laatste jaren in de Nederlandsche mijn-industrie is gebeurd. Vermoedelijk doordat de mid- dagploeg een lading dynamiet had achtergelaten, zijn drie ar beiders, toen zy in het gesteente van de steengang op de 250 M. verdieping begonnen te boren, door een ontploffing verrast. De explosie had tot gevolg dat de gehuwde Italiaansche arbeider Tumelaire op slag werd gedood en een tweede Italiaansche ar beider Metten, die ongehuwd was, zoo ernstig gewond werd, dat hy overleed, toen men hem naar de verbandkamer van de mijn had overgebracht. De derde arbeider Bosman, een Nederlander werd door de weg geslingerde steenen op slag blind en kreeg ook verder ernstige verwondingen men vreest voor zyn leven. Het bericht van het ongeluk bracht te Heerlerheide, waar de slachtoffers woonachtig waren, diepen indruk teweeg. Een droevige bijzonderheid was nog, dat de vrouw en twee kinderen van den arbeider Tumelaire in tal.ë wonen en dat het slacht offer voornemens was hen vol gende maand te gaan bezoeken in Italië. Slootwater In een snjjwondje. De 48 jarige W. O te Lange Ruige Weide was zoo onvoor zichtig zich met slootwater al te wasschen, nadat hij bij het scheren een snywondje had op- geloopen en moest dit met den dood bekoopen. Er onstond infeo- tie, welke zulke ernstige vormen aannam, dat O. moest worden overgebracht naar het ziekenhuis waar by echter na korten tijd onder hevige pijnen is overleden. Vrijdagavond omstreeks 9 uur is een tragisch ongeluk ge beurd op den ouden Muider- itraatweg bij Naarden, Twee broertjes zaten aan den slootkant te visschen Aan den overkant van den weg, aan den Muider Trekvaart, zat de vader, eeo van Dord'^cht

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2