Chr. Oranje-Vereeniging - Axeï. N.Y. Waterleiding-Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen". de reis naar WATERLOO Kantoor Heerengracht 10 te Terneuzen, houden van de afd. Zeeland van de „Ver. van Ned. Gemeenten". De voorzitter memoreerde de ver diensten van het afgetreden be stuurslid, dhr. J. Huizinga, v.h. burgemeester van Terneuzen. Er zijn nu 71 van de 109 gemeenten in Zeeland aangesloten. In plaats van dhr. Huizinga werd gekozen tot bestuurslid dhr. F. Blok, burgemeester van Axel. Na de gemeenschappelijke lunch werd een lezing gegeven over de regeling der schoolgeld heffing. Rechtszaken. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden be handeld Wed. A. de W-, winkelierster, J. de W 23 j., koopman, beiden te Hontenisse, wegens het voor handen hebben van ongezegeld sigarettenpapier, eerste vrijspraak, tweede 2 maanden gevang. R. A. B., 40 j landbouwer te Graauw, wegens verboden neder- lage van suiker, f 15 of 19 dagen hecht. J. de W., 53 j., arbeider te Graauw, alsvoren, f25 of 10 d. De navolgende personen had den zich te verantwoorden wegens weigering van visitatie D. R., 34 j., koopman te Ter- neuzen, f25 of 10 d. hecht. R. A., 21 j., arbeider te Zuid- dorpe, f 10 of 5 d. hecht. De navolgende personen had den zich te verantwoorden wegens ongedekt vervoer van suiker en wel gering visitatie B. K. d. K., 24 j., echtg. van E. N. te Hulst, f 10 of 5 d. h. F. O., 31 j., arbeider te Sint Jansteen, 2 maal f 15 of 2 maal 5 dagen hecht. J. F. v. d. G., 38 j., poelier te Hulst, 2 maal f 15 of 2 maal 5 d. hecht. Wegens ongedekt vervoer van suiker hadden zich te verant woorden F. d. B., 18 j., zonder beroep te Hulst, f 15 of 5 d. hecht. G. d. B., 24 j., arbeider te Sas van Gent, f25 of 10 d. hecht. De navolgende personen had den zich te verantwoorden wegens overtreding van de Motorrijtuigen belastingwet Ph. A. P, 28 j., arbeider te St. Jansteen, f7.50 of 3 d. hecht J. K. E., 35 j-, autohandelaar te Axel, f20 of 10 d. hecht. M. S-, 30 jlandbouwer te Sas van Gent, wegens beleediging, f 15 of IC d. h. J. P. d. D., echtg. van Kr. B. te Ter Neuzen, alsvoren, f 10 of 5 dagen hecht. R. V., 21 j., landbouwersknecht te Graauw, wegens wederrechte lijk binnendringen gedurende den nacht, 14 d. gevang. J. A. d. W., 21 j., koopman te Hontenisse, wegens verzet tegen de politie, 14 d. gevang. J. P. V., 62 j. te Clinge, wegens beleediging, f5 of 3 d. hecht. Ie. H. J. B„ 33 j., 2e. Fr. S., 33 j. en 3e. J. C. S., 40 j., allen metselaars te Hulst, wegens mis handeling, vrijgesproken. Arrond Rechtbank te Middelburg In de zitting van 5 Juni werd de volgende uitspraak gedaan P. A. d. M 50 jonderwijzer te Boschkapelle, is wegens on tucht veroordeeld tot 9 maanden gevang., met aftrek van het voor arrest en ontzegging van de be voegdheid om zijn betrekking te bekleeden voor den tijd van 3 jaar. Gemengd Nieuws. Anto ongelak. Gravin A. Rentinck, die Vrij dag per auto van het slot Geel- dorf in Wurtemburg naar het slot Middachten in de Steeg reed, had het ongeluk by het dorp Dorsten te slippen. De auto kwam in een greppel terecht en sloeg onderstboven. De gravin, die zelf aan het stuur zat, liep verscheidene verwondingen op en brak een arm. Haar dochter kreeg wonden aan bootd en kaak. Ëen derde inzittende brak haar arm. De verongelukten zjjn naar het ziekenhui* te Dorsten ver- 1 voerd. Hun toestand was zoo danig, dat van verder reizen moest worden afgezien. Het ongeluk is te wyten aan de gladheid van den weg door den regen. Door electrfschen stroom gedood. Zaterdagavond is de monteur M. v. d. Velden te Nistelrode by het verrichten van werkzaam heden in een lichtmast van de bovengrondsche electrische ge leiding met den stroom in aan raking gekomen en gedood. Hel slachtoffer was kostwinner van een groot gezin bestaande uit 15 personen. Nader wordt nog gemeld, dat de jongen van een trap is ge vallen en in zyn val een draad van de electrische leiding greep. Hy riep nog „Zat den stroom af', maar bleef toen als levenloos aan den draad hangen. Hoewel men hem spoedig wist te be vrijden, is de ongelukkige na enkele oogenblikken overleden. By het kanovaren verdronken. Zaterdagavond is te Hilvaren- beek tengevolge van het omslaan van eeu kano in het Wilhelmina- kanaal verdronken de 27-jarige H. van S. te Tilburg. Buitenland. De Belgische regeering. De leider der Belgische sociaal democratische arbeiderspaitij E. Vandervelde, heeft de opdracht tot vorming van een nieuw Ka binet aanvaard. Kon. Astrld's nagedachtenis. De fabriek te Uddevalla (Zwe den) aan welke Koning Leopold van België de vervaardiging heeft opgedragen van een wit granieten monument ter nagedachtenis aan Koningin Astrid, zal het gedenk- teeken binnen enkele dagen naar Zwitserland zenden. Daar zal het worden opgesteld op de plaats waarde Vorstin op zoo tragische wijze om het leven is gekomen. In het monument zullen de wa pens van het Belgische konings huis en van het huis Bernadotte zijn gebeiteld. Ds staking to Antwerpen. In goed ingelichte kringen is men na hoop opontspanning,Don- derdogavond bij het einde van de vergadering van de nationale ha vencommissie gekoesterd, Vrijdag heel wat pessimistischer gaan oor- deelen over den toestand, in het leven geroepen door de staking van de havenarbeiders te Antwer pen. Men blijkt van hooger hand op alles voorbereid te zijn en heeft dan ook nieuwe detachementen bereden en onbereden gendarme rie uit de niet-industrieele gebie den naar Antwerpen doen vertrek ken. Het is immeis geen kleinig heid voor de bewaking te zorgen van de kaden de loodsen en an dere opslagplaatsen, die zich over een lengte van ongeveer 46 K.M. uitstrekken. Een deel van den pa- trouilledienst wordt reeds door de infanterie-regimenten, behoorende tot het Antwerpsche garnizoen, verzekerd. De staking heeft zich Vrijdag uitgebreid tot het personeel van de Antweipsche auto- en trolley bussen. Dit personeel heeft het voorbeeld van de havenarbeiders gevolgd en zonder voorafgaande waarschuwing het werk gestaakt. De dienst naar de bassins in het Noorden van de stad, naar de voorstad Deurne en het Vlaamsche Hootd op den linkeroever van de Schelde, ligt geheel stil. Het per soneel van de autobussen eischt een onmiddellijke verhooging van de loonen met frs. 2 30 per dag Een dergelijke verhooging is on langs aan het personeel van de electrische tram verleend. Er is voorts een mogelijke so- lidariteitsstaking bij de bestuur ders van de taxi-auto's en de con ducteurs en bestuurders van de electrische tram. De stakingen In Frankrtyk. De stakingen in Frankrijk brei den zich nog steeds uit. In de buurt van Parijs was het aantal Zaterdag tot 210.000 gestegen en in het Noordelijk departement was dit toegenomen tot 90.000, De Parijsche gemeenteraad heeft besloten aan de gezinnen der stakende arbeiders een steun bedrag toe te kennen. Het aantal stakers in den om trek van Rijssel bedraagt 30.000 200 fabrieken zijn daar gesloten. In Roubaix zijn 40 fabrieken ge sloten. Uit Belfort wordt gemeld, dat ook de bekende Peugeot auto mobielfabrieken gesloten zijn. Ingezonden Stukken. Waterloo. Loop der bevolking. AXEL. Gedurende de maand Mei zijn in deze gemeente Ingekoment Pieter Fr, de Roos, landarb,, Kijkuit K 60, van Velsen. Alpli, Vonk en gezin, monteur P.Z.E.M., Wilhelminastr. GG31, van Sas van Gent. Joz. van de Wege en gezin, landbouwer, Schapenbout O 49, van Biervliet. Josephus H. J. Gielis, hulp kommies, Kerkdreef E 27 inw., van Weert. Leendert Reedijk en gezin, machinist, Drieschouwen A 38, van IJzendijke. Elisabeth J. Berman, huishoud ster, Nieuwendijk 1 83b, van Zeist. J. P. Verhage en gezin, fabrieks arbeider, Ds. Jan Scharpstr. 12, van Terneuzen. Catharina Lourens, dienstbode, Magrette N 48 inw., van idem. Jan Adr. Quaak, landbouwer, Kanaal K 30, van IJzendijke. P. W. Riemens en gezin, con ducteur, Wilhelminastr. G G 25, van idem. Adriana Dieleman, verkoopster, Nieuwstraat G 66, van Terneuzen. P. F. M. van Eerdewijk en gezin, kommies dir. bel., Prins Hendrikstraat 54, van Koewacht. Cornelia M. S. Buijze, dienst bode, Beoostenbleij L 15, van Oostburg. Wilh. Simons, geb. Schieman, zonder beroep, Oudewijk F 6, van Driebergen. Magdalena de Meester, dienst bode, Zwartenhoek Q 38, van Koewacht. Leona A. L. Dyseiijnck, geb. de Wolf, zonder beroep, Sluiskil P 40g, van Terneuzen. Maria W. Almekinders, dienst bode, Stationsstraat G 12, van Amsterdam. Vertrokken: Hendrikus van Wijk, winkel bediende, Noordstraat B 58, naar Tilburg. Cornelia Kramer, dienstbode, Magrette N 63, naar Zaamslag. Leoi^Th. de Moor, landbouwer, Walslraat C 28, naar Medemblik. André J. v. d. Sijpt, dienstkn., Kanaal K 28a, naar Koewacht. Daniël Dees en gezin, land bouwer. Pieter Paulussfraat 8, naar Terneuzen. Elodie M. R. de Moor, dienst bode, Zeestraat A 114, naar Zuiddorpe. J- J. Versprille en gezin, con ducteur, Drieschouwen A 44, naar IJzendijke. R. E. A. de Bock, mecanicien, Sluiskil P 37, naar Oud Vosse- meer. Maria Chr. Hamelink, dienst bode, Vaartwijk N 12, naar Zaamslag. Louis H. Vereecken, vrijwilli ger, Oosterstraat E 59, naar Vlissingen. Willem de Feijter, vrijwilliger, Buthdijk J 23, naar idem. Wed. K. R. van Tatenhove, zonder beroep, Weststraat D 52, naar Den Haag. Elisabeth van Maale, idem, Walslraat C 12, naar Roosendaal, Eugenius A. Fassaert, idem, Buitenweg H 26, naar Poil- court (Fr.). Ad verten tien Zij, die zich vóór 10 Jani as. als LID laten inschrijven, kunnen desgewenscht aan deelnemen. Bepaalt zelf Uw contributie (minstens 5 cent per maand). Zich opgeven bij een van ondergeteekenden W. A. DEN BOGGENDE. G. MIERAS. R. J. DE KRAKER. S. VAN HARN. H. ZEGERS. G. p. VLAANDER. H- SM1ES. B. J. KNIERIEM. Inlichtingen omtrent tarieven, aansluitingen e.d. zijn te bekomen op werkdagen van 24 uur nam. op Zaterdag van 11 u. v.m. tot 1 u. n.m. Zij, die nog geen aanvraagformulier hebben ont» vangen, gelieven hiervan kennis te geven, waarna toezending zal geschieden. DE DIRECTEUR VAN HET BOUWEUR&A Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Qaarne ontving ik eenige plaats ruimte in Uw geacht blad voor het volgende Eerbied voor de dooden. Het was te voorzien, daterjl Zater dag groote belangstelling zou bestaan bij de teraarde bestelling van het stof felijk overschot van een zoon van de geachte familie Oggel alhier. Nu is bij voorgaande droeve plech tigheden reeds meermalen gebleken, dat de orde op de begraafplaats bij grooten toeloop van belangstellenden nogal te wenschen overliet, dus bestond er alle reden om hierin verbetering te brengen, die echter tot heden helaas achterwege bleef. Zooals het Zaterdag toeging, is echter meer dan ergerlijk. Niettegenstaande de aanwezigheid van politie, bleek deze schijnbaar niet bij machte om den stroom tegen te houden toen de stoet de groeve genaderd was. Ergerlijk was het om aan te zien, hoe groot en klein over de graven liep en zelfs de daarop geplante bloempjes niet ontzag. Men moet zich nu inden ken, dat er menschen waren, van wie ouders, kinderen, broers of zusters daar begraven liggen, die moesten aanzien hoe deze plaatsen, waaraan voor hen toch vele dierbare herinneringen zijn verbonden, als het ware bestormd en vertrapt werden. Het was in hooge mate kwetsend, grievend en gevoelloos. Bestaat er dan heelemaal geen eerbied meer, zelfs niet voor de laatste rust plaats der dooden Mogen dergelijke kwetsende toonee- len in 't vervolg niet meer plaats hebben op de begraafplaats en de bevoegde autoriteiten hiertegen maatregelen ne men. Voor een zgn. „eigen graf'b.v. zijn toch rechten verschuldigd aan de gemeente, dus is het ook haar plicht er zorg voor te dragen, dat die be taalde rechten beschermd en geëer biedigd worden. En de oplossing is toch niet zoo ingewikkeld. Waarom geen kinderen geweerd, die nauwelijks loopen kunnen? Zou het ook niet beter zijn in 't vervolg bij verwachte groote belangstelling op de begraaf plaats een gedeelte bij de groeve af te zetten, opdat toch zeker de lijkstoet niet gehinderd wordt. Velen hebben hun verontwaardiging over een en ander geuit. Zoo werd b.v. de toegang geweigerd naar het Nieuwe Diep, waar anders velen een plaatsje zoeken achter de heg rondom de begraafplaats, ten einde daar van hun belangstelling blijk te geven of hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Niemand heeft er daar last van en ook kunnen de menschen daar geen schade aanrichten aan be plantingen of graven. Hoogstens kan in die omgeving een „prairie" van brandnetels en ander onkruid vertrapt worden Hopend, dat deze regelen er toe zullen bijdragen om verbetering in dezen tot groote ergernis aanleiding gevenden toestand te brengen, dank ik U, geachte Redactie, voor de ver leende plaatsruimte. X. Axel, 8-6—'36. Er zijn namen in de geschiedenis van landen en volken, zoowel als van personen en plaatsen, wier enkele klank voldoende is om ons een wereld van herinnering voor den geest te roepen. Namen, die als het ware sym bolen zijn geworden in ons leven, die onzen geest gedwongen hielden sinds wij luisterden, naar wat zich rond en om die namen had afgespeeld. Historische namen, die voor ons leven als volk bijzondere beteekenis hebben. Onder deze namen behoort ook WATERLOO. Die plek, waar het lot van Europa's volkeren beslist werd. Wie Waterloo zegt, denkt aan het feilen van den tiran, aan den helden jnoed van Blücher en Wellington, maar vooral aan den Prins van Oranje, die met zijn bloed den bodem drenkte. Waterloodag, 18 Juni, weer meer te doen herdenkenvoor de zegeningen ons daar door God geschonken, weer te danken en in de vrijheid, mede door Oranje, daar verworven, weer te jube len, ziedaar ons doel. De leden onzer Vereeniging gaan op 18 juni naar het slagveld der vol keren. Wordt lid en reist mee HET BESTUUR DER CHR. ORANJE-VER., AXEL.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3