Landbouw. duur geen belasting verschuldigd. Wat betreft de reizen, onder nomen voor familiebezoek, ge zondheids- en genotreizen èn principieel èn uit doelmatigheids overwegingen, wenscht de minis ter ook een maximum tarief van f 24 toe te passen. Degenen, die een bedevaart ondernemen in een ziekentrein zijn van de belasting vrij. Aan een algeheele vrijstelling voor Zeeuwsch-Vlaanderen kan de minister niet denken. Ook de inwoners van dit landsgedeelte maken in het buitenland verte ringen. Hij is echter bereid ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen aan te wijzen als strook, bedoeld in art. 2 onder „grensbewoners". De geopperde bezwaren hebben den minister er toe geleid, dat, ten einde te kunnen komen tot verlaging van het tarief, een be paling is opgenomen waardoor zooveel als mogelijk is, wordt bevorderd, dat het abonnement voor de grensbewoners slechts strekt voor reizen, welke zij als zoodanig maken. Ten aanzien van het voor grensbewoners geldend tarief zijn de tarieven, behoudens handha ving van het minimum, met 50 pet. en meer verminderd. Boven dien zijn de belastbare sommen verhoogd, bij de gehuwden mede uit overweging, dat meermalen twee personen naar het gestelde tarief moeten betalen. Vervol gens is de uitzonderlijke regeling voor de bij gehuwden inwonende kinderen vervallen. Voorts worden vrijgesteld per sonen, die van een plaats binnen het rijk langs de gebruikelijke, over buitenlandsch gebied loo- pende route een andere plaats binnen het rijk willen bereiken, en grensbewoners, voor zoover zij voor het vervullen van hun godsdienstplichten een in het buitenland in de nabijheid van hun woonplaats gelegen kerk, waarop zij zijn aangewezen, of een daarmede gelijk te stellen gebouw, bezoeken. Naar de „Tel." verneemt, stelt de regeering er voorshands prijs op, dat de Tweede Kamer nog vóór het zomerreces dat zou dus zijn in de zitting welke waar schijnlijk 30 Juni a s. zal aanvan gen het wetsontwerp tot hef fing van een reisbelasting behan delt. De Kamervoorzitter is echter vrij in de samenstelling van de agenda, zoodat het mogelijk is, dat hijmeent, dat er niet vol doende tijd beschikbaar is. In parlementaire kringen rekent men er evenwel op, dat de Kamer zich over eenige weken over de reisbelasting zal hebben uit te spreken. Hoe dit ook zij en ook geheel daargelaten of de Tweede Kamer aan de reisbelasting haar sanctie zal geven, staat het toch wel vast, dat de belasting zeker niet meer gedurende dit reisseizoen in wer king zal treden, al ware het alleen omdat de Eerste Kamer naar alle waarschijnlijkheid niet meer in de gelegenheid zal zijn het ont werp op zoo korten termijn te behandelen. Overigens zullen Kamer en re geering het er over eens kunnen worden, dat de billijkheid mee brengt, eventueel de invoering althans uit te stellen tot 1 Janu ari 1937. De nieuwe gouverneur-generaal ran Indië Bij Kon. Besluit is benoemd tot gouvernenr-generaal van Ned.- lndië, als opvolger van jhr. De Jonge, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, ge zant te Brussel. Jhr. mr. Tjarda van Starken borgh Stachouwer werd 7 Maart 1888 te Groningen geboren. Het geslacht der Tjarda's be hoort tot den oud-Frieschen adel. De oorsprong gaat verloren in de grijze oudheid. De nieuwe gouverneur-generaal is te Baltimore (Ver. Staten) in 1915 gehuwd met miss Christine Marburg, dochter van den vroe- geren Amerikaanschen gezant in Brussel, Theodore Marburg. Uit dit huwelijk zijn twee dochters geboren, Bond voor Staatspensioer.eering. De bond voor staatspensioe- neering heeft te Amsterdam zijn zeer druk bezochte 35ste jaar vergadering gehouden onder voor zitterschap van jhr. ir. R. de Muralt. Deze noemde het in zijn ope ningsrede een schandetoestand, dat arbeiders, die hun leven lang hebben gezwoegd, als zij oud en versleten zijn, hun toevlucht moe ten zoeken bij diaconieën, armen huizen en soms zelfs wel in ge vangenissen. Ook al was er de laatste jaren wel iets bereikt, toch vielen zeker nog wel 70.000 uit gestotenen buiten de bestaande wetten. Wiskundig staat het vast, dat voor slechts weinig meer geld dan thans aan liefdadigheid wordt besteed, een behoorlijke pensioe- neering mogelijk is. Spr. -heeft groote waardeering voor de particuliere liefdadigheid, maar hij meent, dat iemand, die zijn leven lang gewerkt heeft, het recht heeft op voorziening in zijn levensonderhoud rn dat niet als gunst mag ontvangen. In de huidige regeering zitten twee verklaarde voorstanders van staatspensioeneering, n.l. mr. Oud en mr. Slingenberg; men moet afwachten hoe hun houding zal zijn wanneer de zaak der staats pensioeneering met een redelijke kans op verwezenlijking aan de orde komt. Ten aanzien van de principi- ëele tegenstanders der staatspen sioeneering zegt spr., dat het een door God en Christus opgelegde plicht is voor de ouden van dagen, die te oud zijn om zelf nog te werken, te zorgen. Onder ap plaus kondigde hij aan, dat in het begin van '37 te Den Haag een groot demonstratief congres voor staatspensioeneering zal worden gehouden, waar alle politieke partijen, de voorstanders en de principiëele tegenstanders der staatspensioeneering zullen wor den uitgenoodigd om hun stand punt uiteen te zetten. Spr. oefende critiek op de hou ding van Vrijzinnig-democraten en Vrijheidsbond, die beweren voor standers van staatspensioeneering te zijn, en hij prees het optreden 'in de Kamer van het christen democratische Tweede Kamerlid, Van Houten. Het moge een waarschuwing voor de andere politieke partijen zijn, dat het hoofdbestuur een brief heeft ontvangen van de N.S.B. met de mededeeling, dat deze beweging, wanneer zij het volgend jaar in de Kamer ver tegenwoordigd zal zijn, de kwes tie der staatspensioeneering aan de orde zal stellen (geroep „be loften"). Jhr. De Muralt besloot zijn rede met de verklaring, dat men zich niet langer door de politici in de uren zou laten leggen. De merriekeurineen van de Zeeuwsche Landbouw Mij. en de Prov.-Reg. Commissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland, zullen op de navolgende plaatsen worden gehouden Hulst, Donderdag 11 Juni te 8 uur v.m. Axel, Donderdag 11 Juni te 1 30 uur n m. Ter Neuzen, Vrijdag 12 Juni te 8 uur v.m. ljzendijke, Vrijdag 12 Juni te 1 uur n.m. Oostburg, Zaterdag 13 Juni te 8 30 uur v.m. De uren zijn in wettelijken tijd aangegeven. AXEL, 9 Juni 1936. Men heeft in ons vorig num mer kunnen lezen, dat de familie Oggel alhier door een droevig verlies werd getroffen, n.l. in het overlijden van hun zoon en broe der Jan, die na smartelijk en langdurig lijden op 25-jarigen leeftijd, dus in den bloeitijd van zijn leven, het tijdelijke met JtfJ. eeuwige heeft moeten verwisselen. Waar de overledene een min zaam en innemend karakter had en het hier een zware beproeving gold voor een in onze gemeente achtbare en vooraanstaande fa milie, daar was het te verwachten, dat de begrafenis ook groote belangstelling zcu trekken. Het is mede daarom, dat we bij uit zondering van deze plechtigheid melding meenen te mogen maken. De baar, die gedekt was met een grooten krans van de Geref. Jongel. Vereen. „Ora et Labora" en een palmtak met bloemen van het personeel der firma Oggel, waarop de woorden „Rust zacht, beste vriend", werd grafwaarts gedragen door 10 leden dierver- eeniging; de andere leden sloten achter de familie en verdere ge- noodigden de lijkstoet. Bij de groeve werd eerst het woord gevoerd door ds. J. S. Post, die herinnerde aan de broosheid van dit leven, doch ook aan de overwinning van Christus op den dood. Naast veel droefheid is er dan ook stof tot een juichtoon en groote dankbaarheid jegens God voor het groote voorrecht aan deze jongeling in de lente van zijn leven geschonken. Spr. schetste ook het minzame en vriendelijke karakter van Jan, waardoor hij algemeen geacht was. Als tweede spreker voerde na mens de familie ds. Scheele het woord, die eveneens treffende woorden sprak, er ook op wijzend, dat uit dit graf een loflied tot Jezus kan opstijgen en dit de na bestaanden troost en bemoediging schenkt bij het droeve verlies van dit jonge bloeiende leven, hun geliefden zoon en broeder, die van die heerlijkheid zelf getuigde voor hij de moede oogen voor altijd sloot. Diep bewogen dankte hierna de heer J. M. Oggel, vader van den overledene, voor de woorden en de belangstelling aan zijn zoon gewijd, die toch zoo gaarne den zomer in al zijn schoonheid nog eens had gezien, met al het mooie en lieflijke in de natuur. Het strekte ook hem en de zijnen tot troost, zijn zoon thans beter en gelukkiger te weten in de stad met de gouden poorten, waar geen leed meer is. Spr. las een vers voor, door zijn overleden zoon geschreven en verzocht ten slotte te zingen het eerste vers van Psalm 89- De droeve plechtigheid was hiermede geëindigd en nadat de naaste familiebetrekkingen nog een laatste afscheidsgroet bij de geopende groeve gebracht hadden, verlieten allen diep bewogen den doodenakker. Men is in onze gemeente begonnen met een nieuwe num mering van de gebouwen. De letters der wijken zijn vervallen, zoodat alleen naar de straten wordt genummerd, ofschoon de logica daarbij niet overal opgaat. Overi gens zijn de nummers zelve goed uitgevoerd. Het zijn blauwe ge goten ijzeren plaatjes, waarop in witte cijfers het nummer duidelijk is af te lezen. V. Y. Y. nieuws Door de V. V. V. zijn de vorige week de circulaire s rond gebracht voor deelneming aan de oranje winkelweek. Daar op de ge houden vergadering in April j.l. de belangstelling te gering was, besloot het Bestuur door middel van invulformulieren alle nering doenden nog in de gelegenheid te stellen. Zijn op 20 Juni a.?. niet minstens 50 biljetten binner- gekomen, dan zal het Bestuur van alle verdere moeite afzien. Er zal ook geen huisbezoek wor den verricht. Daar de V. V. V. nu reeds voor dit jaar een strop boekt van pl.m. f600, plus nog een douceurtje van f 60 vermake lijkheidsbelasting, zal ieder wel kunnen begrijpen dat het Bestuur zelf niet verder zal gaan loopen om dien post van stroppen nog te vergrooten. Of de a.s. feest- week dus een geheel zal worden, zal afhangen van den goeden wil en offervaardigheid der nering doenden, welke toch de eerste belanghebbenden zijn. De datum van 20 Juni voor het inleveren der biljetten wordt niet verlengd. Voor deTalnatle. Vjpor de afd. Axel der R. K. Staatspartij heeft het Tweede Kam."^ v- d. Weijden Zondag- midd '8 een redevoering gehouden over et devaluatie-vraagstuk. Als de vaste lasten hoog blijven en het kostenpeil toch omlaag moet, dan zal op de andere fac toren van het kostenpeil onredelijk moeten bezuinigd worden, aldus de heer v. d. Weijden. Daarom staat de R K. Tweede Kamerfractie op het standpunt, dat we onher roepelijk tot devaluatie zullen komen, wanneer men er niet in slaagt de vaste lasten aan te passen. Naar sprekers meening is de meerderheid der Tweede Kamer voor devaluatie. Op het oogenblik hebben wij een kabinet, dat z. i. zetelt tegen den zin der volksvertegenwoordiging in. Bruin staat gezond. Alleen AMILDA-zonnebruincrême, welke Pigmentol bevat, geeft Uw gelaat, hals en armen, óók bij weinig of geen zon, direct een sportief bruine teint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Zaamslag. In de gisteren alhier gehouden vergadering van den gemeente raad werd aan den gemeente- bode-concierge F. Hamelink eer vol ontslag verleend. Als 2e geneeskundige werd benoemd de heer Florijn. Het voorstel van B. en W. tot op heffing van de plaatselijke com missie van toezicht op het L. O. werd aangenomeneveneens vaststelling verordening en art. 208 gemeentewet. Als leden van het burgerlijk aimbestuur werden herkozen de heeren J. Verpoorte en W. M. Ferdinandusse. Tot klerk-bode-concierge werd benoemd de heer L. de Putter Az. aldaar. Te Overslag kreeg bij het afschieten van een feestkanon, na bij de grens, J. van H., de volle lading ontploffend kruit in het aan gezicht. De man 'kreeg daarbij zware brandwonden in het gelaat en is na een eerste geneeskundi ge verzorging naar een kliniek ter verpleging overgebracht. In den nacht van Zondag op Maandag werden eenige be woners van de Groote Bagijne- straat te Hulst wakker geschrikt door revolverschoten. Een smok- keljacht in de Hulstersche veste was in vollen gang en een der smokkelaars kon men in de Ba- gijnestraat te pakken krijgen. Er werden vijf zakken suiker in be slag genomen. Geen der smokke laars was door de schoten ge troffen. Te Hoek is tot stationhoud ster van het nieuwe telefoon- en telegraafkantoor op de wijk Boe- rengat benoemd mej. G. Michiel- senWolse en als plaatsvervang ster mej. J. Michielsen aldaar. Uitstapje met de oudjes. Op initiatief van een comilé tot het organiseeren van een uit stapje met de ouden van dagen te Hoek had een reisje plaats naar Antwerpen. Daar zou men een bezoek brengen aan den Dieren tuin, waar velen van hen nog niet geweest waren. Er reden 'n vijf en dertigtal oudjes mee. In Antwerpen troffen zij het niet al te best, want bij hun aankomst aldaar viel het water in stroomen neer. Toch wist men er den hee- len dag door een prettige stem ming in te houden. Des avonds 9 uur kwamen ze allen weer in hun woonplaatsterug. In den nacht van Zondag brak om ongeveer half 2 brand uit in de landbouwschuur van P. de Burger, Gravenstraat Clinge. De aangrenzende schuur van C. P. Weemaes werd eveneens een prooi der vlammen. Een partij vlas en landbouwmaterialen ver brandden. Yereeniging van gemeenten. In de Tweede Kamer was heden middag aan de orde het wets ontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Boschkapelle, Stoppel dijk, Hengstdijk en Ossenisse. De heer Lockefeer beweerde, dat hiertegen ernstige bezwaren bestonden bij de bevolking en Ossenisse meer was aangewezen op Hontenisse als centrum. De heer v. d. Putte wil een beter wegennet in de nieuwe gemeente j de heer VervQorn sluit zich aan bij diegenen, die aandrongen op intrekking van het wetsontwerp. Minister De Wilde zegt, dat de vier gemeenten ongetwijfeld voor samenvoeging in aanmerking komen. De nieuwe gemeente is niet grooter dan 3500 H.A. en telt niet meer dan 4000 inwoners. Bestaansvoorwaarden, geloof enz. zijn meerendeels gelijk. Hierna wordt het ontwerp zon der hoofdelijke stemming aange nomen. 75 jarig bestaan. Gisteren werd in het R.-K. Liefdehuis te Hulst de dag ge vierd van het 75-jarig bestaan, van het R-K. Liefdehuis te Hulst. Om 10 uur werd een plechtige Hoogmis opgedragen met feest predikatie in de kapel van het Liefdehuis voor de bewoners van het huis en genoodigden. Na de Hoogmis werd er door de zusters een toepasselijke can tate gezongen. Hierna had in de ontvangstzaal, die met guir- landers en bloemen feestelijk was versierd, een bijeenkomst plaats van het bestuur van het R.-K. Liefdehuis en genoodigden w.o. de vroegere oversten, verschil lende pastoors en burgemeesters en de doktoren die in het Liefde huis werkzaam zijn. Toen allen in de ontvangstzaal aanwezig waren trad de Commissaris van de Koningin J W Quarles van Ufford vergezeld van den voor zitter van het comité de zaal binnen. Deken Rops sprak daar na het openingswoord. Hierna nam de voorzitter van het feest-comité burgemeester Truffino van Hulst het woord. Door den Commissaris der Koningin werd een dankwoord uitgesproken voor de vriendelijke woorden welke tot hem gericht waren. Het is een plicht te zor gen voor de ouden van dagen om hen een gelukkigen levensavond te geven en dat hebben deze zeker in het Liefdehuis gehad. Ook de zieken zullen dankbaar zijn geweest voor de groote zor gen die zij hier hebben onder vonden. Daarom aldus spr. is het een feestdag voor het Ge sticht, de burgerlijke Gemeente en de geheele landstreek. Spr. feliciteerde daarom regenten, Eerw. Zusters en ZeerEerw. Heer Rector. Het had H. M. behaagd om bij Kon. Besl. van 28 April j.l. den rector te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau (groot applaus). Spr. hoopte dat deze onderscheiding nog lange jaren door den rector zou kunnen worden gedragen, en dat Gods Zegen op dit Gesticht zal mogen rusten. Als voorzitter van het Bestuur werd door Deken Rops hierna een dankwoord gesproken terwijl dokter van Lierop namens de doktoren een woord van dank uitsprak vooral ook een woord van dank aan de Zusters die de dokters op blijmoedige wijze en gediend door hoogere motieven met volledige toewijding hun beste krachten tol medewerking geven. Tenslotte dankte de rec tor zéér ontroerd H. M. de Ko ningin en den Commissaris der Koningin voor de hooge onder scheiding die hij had ontvangen. Des avonds bracht de plaatse lijke harmonie een serenade aan het R.-K. Liefdehuis, waarna nog een rondwandeling door de stra ten werd gemaakt. De straat naar het Liefdehuis was feestelijk versierd met vlaggen en wimpels. In verband met de staking der Antwerpsche havenarbeiders heerscht er momenteel in de haven te Terneuzen groote bedrijvigheid. Tot' nu toe zijn reeds 5 Duitsche stoomschepen, benevens een Fransch en een Amerikaansch stoomschip uit Antwerpen ter lossing aangekomen en er worden nog meer schepen verwacht. Door hei R.K. schoolbestuur is behoudens goedkeuring door den Minister benoemd tot hoofd der R. K. school te Philippine de heer R. Guilliet, onderwijzer te Beek bij Breda. Gisteren werd te Vlissingert onder voorzitterschap van dhr, Fernhout, burgemeester van Mid< delburg de jaarvergadering geü

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2